Zespół Ethereum (ETH) uruchomił testnet Kintsugi

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 22 grudnia 2021
ikona autora biały
ethereum

Zespoły deweloperów Ethereum ciężko pracują nad przygotowaniem Ethereum 2.0, platformy proof-of-stake, która ma sprawić, że transakcje w blockchainie będą szybsze, tańsze i mniej energochłonne.

Mimo iż ETH2 nie jest jeszcze gotowy, programistom udało się uruchomić pierwszą dużą sieć testową. Dzięki temu można sprawdzić, jak sieć będzie funkcjonować w niedalekiej przyszłości.

Tim Beiko, który koordynuje pracę deweloperów Ethereum, ogłosił dziś na blogu Fundacji Ethereum sieć testową Kintsugi. Kintsugi to japońskie słowo oznaczające użycie złota do naprawy zepsutych przedmiotów bez próby ukrywania uszkodzeń. To określenie wywołuje poczucie przejrzystości historii jakiegoś przedmiotu.

Podczas gdy sieć Ethereum w swoim obecnym stanie nie jest uszkodzona, jest ona ofiarą swojego sukcesu. Po tym, jak stała się pionierem zdecentralizowanych finansów, NFT, a nawet gier opartych na blockchainie, koszty transakcji wzrosły do niebotycznych poziomów. To spowodowało, że blockchain stał się zbyt drogi dla mniejszych inwestorów. Transakcja na sieci może kosztować nawet kilkaset dolarów, w zależności od jej złożoności.

Ethereum vs Ethereum 2.0

Ethereum 2.0 rozwiązuje ten problem. Przenosi bowiem sieć z systemu proof-of-work, takiego jak w Bitcoinie, w którym "górnicy" zatwierdzają transakcje, do systemu proof-of-stake, który pozwala ludziom zabezpieczyć sieć poprzez zablokowanie części swoich ETH w protokole. Podczas gdy zarówno górnicy, jak i stakerzy otrzymują nagrody, system proof-of-stake w Ethereum również skaluje przestrzeń dostępną w sieci.

Deweloperzy poczynili już postępy w kierunku Ethereum 2.0. Faza 0 aktualizacji rozpoczęła się w grudniu zeszłego roku wraz z uruchomieniem Beacon Chain. Ostatecznie zespół wykorzysta go do połączenia obecnej sieci z nową. W łańcuchy tym stakowane jest już miliardy dolarów w ETH.

Aby przygotować się do fuzji, deweloperzy wprowadzili cztery krótkotrwałe sieci testowe. Mają one symulować, jak sieć będzie działać, gdy przejdzie do proof of stake. Kintsugi ma jednak zostać na stałe i jest przeznaczona nie tylko dla wtajemniczonych programistów, ale dla wszystkich użytkowników. Beiko napisał:

Chociaż rozwój klienta i UX nadal są dopracowywane, zachęcamy społeczność do rozpoczęcia korzystania z Kintsugi. W ten sposób może zapoznać się z Ethereum w kontekście post-merge.

Większość ma nadzieję, że wszystko jest w wystarczająco dobrym stanie, aby '#testingthemerge' był szybkim procesem. Tak aby inne sieci testowe - takie jak Görli i Rinkeby - mogły być używane do symulacji przejścia. Gdy te zostaną zaktualizowane i będą stabilne, następnym krokiem będzie przejście Ethereum mainnet na proof of stake.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram