Zespół Ethereum (ETH) uruchomił testnet Kintsugi

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 22 grudnia 2021
ikona autora biały
ethereum

Zespoły deweloperów Ethereum ciężko pracują nad przygotowaniem Ethereum 2.0, platformy proof-of-stake, która ma sprawić, że transakcje w blockchainie będą szybsze, tańsze i mniej energochłonne.

Mimo iż ETH2 nie jest jeszcze gotowy, programistom udało się uruchomić pierwszą dużą sieć testową. Dzięki temu można sprawdzić, jak sieć będzie funkcjonować w niedalekiej przyszłości.

Tim Beiko, który koordynuje pracę deweloperów Ethereum, ogłosił dziś na blogu Fundacji Ethereum sieć testową Kintsugi. Kintsugi to japońskie słowo oznaczające użycie złota do naprawy zepsutych przedmiotów bez próby ukrywania uszkodzeń. To określenie wywołuje poczucie przejrzystości historii jakiegoś przedmiotu.

Podczas gdy sieć Ethereum w swoim obecnym stanie nie jest uszkodzona, jest ona ofiarą swojego sukcesu. Po tym, jak stała się pionierem zdecentralizowanych finansów, NFT, a nawet gier opartych na blockchainie, koszty transakcji wzrosły do niebotycznych poziomów. To spowodowało, że blockchain stał się zbyt drogi dla mniejszych inwestorów. Transakcja na sieci może kosztować nawet kilkaset dolarów, w zależności od jej złożoności.

Ethereum vs Ethereum 2.0

Ethereum 2.0 rozwiązuje ten problem. Przenosi bowiem sieć z systemu proof-of-work, takiego jak w Bitcoinie, w którym "górnicy" zatwierdzają transakcje, do systemu proof-of-stake, który pozwala ludziom zabezpieczyć sieć poprzez zablokowanie części swoich ETH w protokole. Podczas gdy zarówno górnicy, jak i stakerzy otrzymują nagrody, system proof-of-stake w Ethereum również skaluje przestrzeń dostępną w sieci.

Deweloperzy poczynili już postępy w kierunku Ethereum 2.0. Faza 0 aktualizacji rozpoczęła się w grudniu zeszłego roku wraz z uruchomieniem Beacon Chain. Ostatecznie zespół wykorzysta go do połączenia obecnej sieci z nową. W łańcuchy tym stakowane jest już miliardy dolarów w ETH.

Aby przygotować się do fuzji, deweloperzy wprowadzili cztery krótkotrwałe sieci testowe. Mają one symulować, jak sieć będzie działać, gdy przejdzie do proof of stake. Kintsugi ma jednak zostać na stałe i jest przeznaczona nie tylko dla wtajemniczonych programistów, ale dla wszystkich użytkowników. Beiko napisał:

Chociaż rozwój klienta i UX nadal są dopracowywane, zachęcamy społeczność do rozpoczęcia korzystania z Kintsugi. W ten sposób może zapoznać się z Ethereum w kontekście post-merge.

Większość ma nadzieję, że wszystko jest w wystarczająco dobrym stanie, aby '#testingthemerge' był szybkim procesem. Tak aby inne sieci testowe - takie jak Görli i Rinkeby - mogły być używane do symulacji przejścia. Gdy te zostaną zaktualizowane i będą stabilne, następnym krokiem będzie przejście Ethereum mainnet na proof of stake.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Robinhood Crypto - bonus powitalny do 20 EUR za rejestrację

Robinhood to aplikacja finansowa do handlu akcjami, ETFami, a także kryptowalutami dotychczas bardzo popularna w USA. Jak się jednak okazuje, firma postanowiła rozszerzyć swój zasięg w Europie. Wraz z wejściem na nowy rynek Robinhood przygotował także bonus powitalny, który można otrzymać za rejestrację. Co to za bonus? Jak go odebrać? O tym w dzisiejszym artykule! […]

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram