jak kupić bitcoina BTC

Jak kupić bitcoina? Jest na to kilka sposobów, ale nie każdy z nich będzie wyglądał tak samo. W poniższym artykule szczegółowo omówimy 2 podstawowe sposoby na zakup bitcoina (BTC):

Oprócz giełd i kantorów, krótko omówimy 2 mniej popularne, ale również istotne punkty stacjonarne w których możemy otrzymać bitcoiny: bitomaty oraz kantory stacjonarne


Spis treści:


Zakup bitcoina – od czego zacząć?

W zależności od miejsca do zakupu kryptowalut, powinniśmy zwrócić uwagę między innymi na:

 • aktualną cenę bitcoina
 • łatwość i szybkość transakcji,
 • płynność,
 • metody płatności,
 • konieczność wykonania weryfikacji.

Każdy ze sposobów na zakup BTC, będzie miał swoje plusy i minusy które wymienimy, oraz pokażemy na przykładach – jak dokonać transakcji zakupu bitcoina przy wyborze konkretnej metody.

Zanim wybierzemy metodę, czyli odpowiemy sobie na pytanie gdzie kupić bitcoiny, musimy mieć świadomość że BTC przechowuje się w portfelu bitcoina.

Jeżeli jeszcze nie masz portfela – tutaj instrukcja jak go założyć. Natomiast część ze sposobów na zakup BTC, nie wymaga samodzielnego zakładania portfela – na przykład zakup BTC na giełdach kryptowalut, w których portfele są integralną częścią giełd i są tworzone w momencie założenia konta na giełdzie.

Docelowo zalecam aby założyć własny portfel i tam przechowywać kryptowaluty, a giełdy i kantory wykorzystywać do zakupu i sprzedaży. Wszystko ze szczegółami opisuje poniżej, w instrukcji krok po kroku: jak kupić bitcoin:


Jak kupić bitcoina na giełdzie kryptowalut

Giełda krytpowalut to podstawowy i najpopularniejszy sposobów na zakup BTC. Na giełdach znajdziemy zazwyczaj najniższe ceny i możliwość wymiany bitcoina na inne kryptowaluty.

Warto jednak wiedzieć, że pierwszy zakup bitcoina na większości giełd będzie wydłużony, ponieważ wymaga weryfikacji konta (poprzez przesłanie skanów dowodu osobistego). Od tej reguły są wyjątki: zakup bitcoina na giełdzie bez weryfikacji.

Wybór giełdy kryptowalut

Aby kupić bitcoina na giełdzie kryptowalut – zaczynamy od rejestracji konta. Do wyboru mamy kilka firm które świadczą usługę handlu bitcoinem. Do tych 3 najbardziej popularnych giełd w Polsce możemy zaliczyć

 1. Bitbay.net
 2. Binance.com
 3. Tokeneo.com

Gdy zdecydujemy się na ofertę jednej z giełd (nic nie stoi na przeszkodzie aby założyć konto w wielu giełdach), przechodzimy poniższe kroki (w większości przypadków będą wyglądały tak samo lub podobnie):

Krok 1 – Rejestracja konta na giełdzie kryptowalut

W przykładzie posłużę się giełdą Bitbay ponieważ jest to najczęściej wykorzystywana giełda kryptowalut w Polsce.

Przechodzimy na Bitbay.net i zakładamy konto poprzez wypełnienie formularza w zakładce rejestracja. Oczywiście założenie konta jest darmowe i do niczego nie zobowiązuje.

Formularz rejestracji zaczyna się od podania adresu email na który przyjdzie link aktywacyjny w który należy kliknąć aby zweryfikować adres email. Następnie w 2 krokach podajemy:

 • Login i hasło oraz kod pin
 • Określamy nasze obywatelstwo oraz domyślną walutę

Po kliknięciu przycisku “Stwórz konto”, logujemy się podanymi przed chwilą danymi i otrzymujemy dostęp do giełdy:

Zakup bitcoina na giełdzie kryptowalut krok 3

Zwróć uwagę, że w prawym rogu widnieje informacja czerwoną czcionką, ze konto jest niezweryfikowane. To oznacza, że konto jest aktywne i można już z niego korzystać, ale tylko jeżeli chodzi o kryptowaluty (możemy je odbierać, przesyłać i wymieniać). Nie możemy jeszcze dokonywać wpłat w PLN, EUR czy USD.

Tak będzie na każdej giełdzie kryptowalut, ponieważ obrót (transfer, zakup, sprzedaż) walutami tradycyjnymi wymaga zweryfikowania konta tożsamości posiadacza konta, poprzez przesłanie dokumentów poświadczających naszą tożsamość (np.: dowód osobisty, paszport).

Krok 2 – weryfikacji konta lub zakup kryptowaluty w kantorze

Na początku zaznaczę że proces zakupu bitcoina na giełdzie kryptowalut, wygląda tak tylko za pierwszym razem. Po weryfikacji droga do zakupu bitcoina jest już znacznie szybsza.

Mając niezweryfikowane konto na giełdzie, nie możemy dokonywać wpłat w złotówkach ani żadnej innej walucie tradycyjnej. W tym momencie aby kupić bitcoina mamy 2 wyjścia:

Krok 3 – weryfikacja konta na giełdzie kryptowalut

Jak wcześniejszej wspomniałem, jeżeli chcemy wysłać PLN na giełdę – konieczna jest weryfikacja. Na giełdach kryptowalut zazwyczaj sprowadza się do podania:

 • danych osobowych, w tym adresu zamieszkania,
 • numeru telefonu (na który będą przychodzić SMS-y do potwierdzenia przesłania środków)
 • przesłanie skanu dowodu, ewentualnie selfie ze zdjęciem
 • przesłania potwierdzenia przelewu z banku lub rachunku za prąd, jako potwierdzenia że pod tym adresem mieszkamy.

Proces weryfikacji na Bitbay zaczyna się w momencie kliknięcia przycisku po prawej stronie (1) i przycisku Zweryfikuj konto (2):

Zakup bitcoina na giełdzie kryptowalut krok 4

Po pozytywnym przejściu weryfikacji możemy już dokonywać wpłat i wypłat w polskim złotym (PLN). W tym celu przechodzimy do zakładki portfel (1), klikamy w PLN (2), gdzie znajdziemy numer konta (3), na który należy przesłać środki w PLN (aby doładować konto w PLN które zaraz wymienimy na bitcoina):

Zakup bitcoina na giełdzie kryptowalut krok 5

Krok 4 – wymiana złotówki na BTC korzystając z giełdy kryptowalut

Gdy mamy już złotówki na koncie giełdy bitbay i chcemy kupić za nie bitcoina – przechodzimy do zakładki giełda (1) i z menu wybieramy parę BTC/PLN (2).

Zakup bitcoina na giełdzie kryptowalut krok 6

Na dole widzimy dwie tabele (zieloną i czerwoną):

 • BID – kupno (cena po jakiej klienci giełdy chcą sprzedać bitcoina)
 • AKS – sprzedaż (cena po jakiej klienci giełdy chcą aktualnie sprzedać bitcoina)

Jeżeli chcemy kupić BTC – interesuje nas ta druga pozycja (czyli czerwona tabela). Na jej podstawie określamy cenę zakupu. Jeżeli chcemy do razu kupić – klikamy w pierwszą pozycję w tabeli (1). Dzięki temu cena automatycznie kopiuje się do pola z kursem zakupu (2), następnie określamy kwotę za jaką chcemy kupić bitcoina (3). Sprawdzamy czy wszystkie dane wpisaliśmy prawidłowo, jeżeli tak – klikamy KUP (4).

Zakup bitcoina na giełdzie kryptowalut krok 7

To wszystko. Jeżeli w trakcie wykonywania powyższych czynności cena na giełdzie nie wzrosła – transakcja powinna być od razu zrealizowana. Jeżeli cena wzrosła możemy poczekać aż spadnie, lub anulować transakcję i podwyższyć cenę aby od razu kupić bitcoina.

Zakupione bitcoiny są widoczne między innymi w zakładce: Portfele (1) > BTC (2), skąd możemy je dalej przesłać (3):

Zakup bitcoina na giełdzie kryptowalut krok 8

Lista giełd kryptowalut na których kupimy bitcoina

W analogiczny sposób możemy kupić bitcoina na innych giełdach kryptowalut, natomiast będą się one różniły szczegółami jeżeli chodzi o:

 • wysokość prowizji od zakupu i sprzedaży
 • ilość dostępnych altcoinów (kryptowaluty inne niż bitcoin)
 • metody wpłaty i wypłaty
 • dostępne waluty tradycyjne: PLN, USD, EUR, GBP i inne

Poniżej subiektywna lista wybranych TOP10 giełd kryptowalut:

 1. Binance.com
 2. Bitbay.net
 3. Bitcan.pl
 4. Bitflyer.com
 5. Bitclude.com
 6. Bitmex.com
 7. Coinbase.com
 8. Coindeal.com
 9. Coinquista.com
 10. Tokeneo.com

Jak widać giełd do wyboru jest sporo, a powyższa lista ogranicza się do giełd na których mam konto i sam z nich korzystam. Oczywiście mało komu potrzebne jest konto na 10 giełdach. W moim przypadku przydaje się do arbitrażu przy gwałtownych ruchach kursu (giełdy mnie płynne wolniej reagują na zmiany), natomiast w większości wypadków optymalnie jest mieć konto na 2-3 giełdach (szczególnie jeżeli w przyszłości będziemy chcieli szybko zakupić altcoiny).

Wady i zalety zakupu bitcoina na giełdach kryptowalut:

+ Niska cena
+ Mnogość dostępnych metod wpłaty
+ Duża liczba dostępnych altcoinów

– Konieczność weryfikacji konta przy wpłatach FIAT
– Niski poziom prywatności


Jak kupić bitcoina w kantorze

Drugim najpopularniejszym miejscem do zakupu bitcoina (po giełdach kryptowalut), jest zakup w kantorze kryptowalut.

Kantory do zakupu bitcoina często nie wymagają weryfikacji, dzięki czemu są najszybszym sposobem na zakup BTC, ale z tym przypadku musimy się liczyć z wyższą ceną kryptowaluty oraz koniecznością posiadania już własnego portfela na którego zakupionego bitcoina prześlemy.

Jak wygląd proces zakupu bitcoina w kantorze?

Jak kupić bitcoin w najszybszy sposób? Jest to możliwe w kilku wybranych kantorach (tych bez weryfikacji). Kantor kryptowalut to najprostszy i najszybszy sposób zakup BTC, ale wymaga posiadania już portfela bitcoina. Jeżeli go nie masz – tutaj instrukcja jak go założyć.

Krok 1 – wybór kantora do zakupu bitcoina

Zakup bitcoina w kantorze jest bardzo prosty i trwa maksymalnie kilka minut. Jest jednak kilka kwestii które warto omówić przy wyborze kantora:

 1. Po pierwsze: kantor zawsze doliczy prowizję za obsługę, przez co musimy liczyć się że ostateczna cena BTC będzie wyższa niż na giełdzie
 2. Po drugie: do skorzystania z kantora potrzebujemy adres portfela bitcoin który kontrolujemy, ponieważ podamy go przy zakupie – tam zostaną wysłane środki w BTC przez kantor.
 3. Po trzecie: kantory mają ograniczoną liczbę dostępnych form płatności za zakup BTC. Praktycznie każdy kantor obsługuje tylko jedną formę płatności, dlatego przez wyborem musimy się zorientować czy dana forma płatności jets dla nas dostępna.
 4. Po czwarte: kantory bez weryfikacji posiadają dzienne limity zakupu BTC i wynoszą maksymalnie: 3800zł/dzień.

Aby ułatwić odszukanie odpowiedniego dla nas kantora – poniżej lista kantorów kryptowalut bez weryfikacji, z wyróżnioną dostępną metodą płatności oraz dziennym limitem transakcji zakupu bitcoina:

KantorDzienny limitDostępna metoda płatności
Kantor BLIK1000 PLNBlik
Bitflyer.com250 EURKarta kredytowa

Krok 2 – dokonanie transakcji zakupu BTC w kantorze

Dla potrzeb przykładu wybrałem kantor Tokeneo.cash ponieważ ma najwyższy dostępny limit zakupu bitcoina bez weryfikacji (do 19 000zł – 5 transakcji po 3800zł)

Aby kupić bitcoina w tym kantorze – przechodzimy na stronę: cash.tokeneo.com. Po prawej stronie znajdziemy kalkulator w którym:

 1. Określamy kwotę za jaką chcemy kupić bitcoina,
 2. Sprawdzamy jaka ilość bitcoina otrzymamy za tę kwotę
Zakup bitcoina w kantorze kryptowalut - krok 1

Jeżeli akceptujemy propozycję z kalkulatora, klikamy w przycisk “dokonaj transakcji” i przechodzimy do następnego kroku.

W następnym kroku (widocznym poniżej), podajemy:

 • imię,
 • nazwisko,
 • adres email,
 • telefon (ważne aby był przywidzimy, bo przyjdzie na niego kod),
 • adres portfela BTC.
Zakup bitcoina w kantorze kryptowalut - krok 2

Jeżeli wszystkie dane się zgadzają, przechodzimy dalej do podsumowania.

W podsumowaniu widzimy ostateczną kwotę transakcji z doliczona prowizją kantoru za dokonanie transakcji (kwota prowizji może się zmieniać w czasie, ze względu na zmianę kosztów przesyłu bitcoina).

W tym momencie powinniśmy otrzymać SMS z 6 cyfrowym kodem transakcji który należy podać aby jąsfinalizować.

Zakup bitcoina w kantorze kryptowalut - krok 3

Gdy zgadzamy się na warunki z podsumowania, klikamy finalizuj i przechodzimy do wyboru metody płatności. Operatorem płatności w Tokeneo cash jest Dotpay, obsługujący przelewy natychmiastowe najpopularniejszych polskich banków oraz blik i mPay.

Zakup bitcoina w kantorze kryptowalut - krok 4

Po dokonaniu transakcji otrzymamy numer zamówienia potwierdzający zakup BTC, który możemy skopiować aby sprawdzić jego status w zakładce na cash.tokeneo.com. W moim przypadku bitcoiny dotarły na portfel w ciągu niecałej godziny (dokładnie 56 minut, więc plus za szybkość finalizacji transakcji).

Lista dostępnych kantorów do zakupu bitcoina

Poniżej lista kantorów do wymiany polskiego złotego na bitcoina. Lista zawiera kantory zarówno z wymaganą dokonania weryfikacją danych osobowych jak i bez niej:

 1. Tokeneo.cash
 2. Kantor Blik
 3. Fitflayer
 4. Bitclude
 5. Bitcan
 6. 4coins.pl
 7. Buycoinnow
 8. Bitcantor.com
 9. Kriptomat.io
 10. Swaply

Alternatywne sposoby na zakup bitcoina

Powyżej opisałem dwa najbardziej popularne sposoby odpowiadające na pytanie: jak kupić bitcoiny, czyli giełdy i kantory kryptowalutowe. W mojej opinii znajomość tych dwóch sposobów jest wystarczająca, ale potrzeby są różne, wiec jeżeli interesuje Cię temat innych sposobów na zakup bitcoina – wymieniam je poniżej:


Gdzie przechowywać bitcoina (własny portfel)?

Gdy kupiłeś już swoje pierwsze kryptowaluty na giełdzie, bardzo ważną kwestią którą trzeba w tym momencie poruszyć jest ich przechowywanie. Żeby było jasne powiem wprost: bitcoiny i altcoiny możesz dalej przechować na giełdzie, ale znacznie bezpieczniejsze będą na Twoim portfelu, który w tym momencie powinieneś założyć.

Dlaczego lepiej wypłacić kryptowaluty z giełdy na własny portfel?

Osobiście mam konta na kilkunastu giełdach kryptowalut i nigdy nie doświadczyłem zaginięcia chociaż jednego satoshi (satoshi – 0.00000001 bitcoina). Jednak w 12 letniej historii bitcoina, zdażały się przypadki upadków giełd, a Ty nigdy nie wiesz czy i która giełda może upaść.

Jeżeli będziesz przechowywać kryptowaluty na giełdzie która upadnie, bardzo prawdopodobne, że stracisz kontrolę nad bitcoinem przechowywanym na tej giełdzie. Oczywiście może tak się nigdy nie zdążyć, ale również nigdy nie wiadomo.

Aby się przed tym zabezpieczyć należy założyć własny portfel bitcoina i pilnować seed phrease. Więcej na temat portfeli do przechowywania bitcoina i innych kryptowalut w artykule na ten temat.

Ile bitcoinów mogę kupić? Jakie jest minimum?

W opinie publicznej krąży fałszywe przekonanie że nie każdego stać na bitcoina, ponieważ przy kursie 10 000$ w przeliczeniu na polski złoty 1BTC to ok. 38000zł. To fakt, ale nie musimy kupować całego bitcoina.

Bitcoin jest podzielny do ósmego miejsca po przecinku, więc nic nie stoi na przeszkodzie aby trzymać 0.00000001 BTC, czyli po kursie 10 000$ 0,00038zł. Tak 0,00038 polskiego złotego 🙂 czyli dużo mniej nić jeden grosz. Oczywiście tak mała ilość BTC nie jest aktualnie nic warta, ale w praktyce nic nie stoi na przeszkodzie aby posiadać chociaż małą cześć bitcoina.

Ile jest warty dowolny ułamek bitcoina możesz szybko policzyć używając do tego dedykowanego narzędzia, jakim jest kalkulator bitcoin.


Zakup bitcoina – pytania i odpowiedzi

Gdzie najlepiej kupić bitcoina (na giełdzie czy w kantorze)?

To zależy na czym bardziej Ci zależy. Jeżeli chodzi o niższe ceny bitcoina, znajdziesz je na giełdzie kryptowalut. Natomiast jeżeli potrzebujesz szybko kupić bitcoina – lepszym wyjściem będzie kantor kryptowalutowy.

Jak kupić bitcoina bez weryfikacji?

Zakup bitcoina bez weryfikacji KYC jest możliwy: w kantorach kryptowalutowych do określonej kwoty, lub na giełdach przy wymianie na inne kryptowaluty.

Jak kupić bitcoina za złotówki?

Zakup bitcoina z polskim złotym jest możliwy w wybranych kantorach i giełdach kryptowalut. Wystarczy wybrać giełdę z listy, założyć konto i przesłać środki w PLN.

Czy założenie konta na giełdzie kryptowalut jest płatne?

Nie, rejestracja i dostęp do konta na giełdach kryptowalut jest zawsze darmowa, natomiast opłaty pojawiają się przy wymianie (zarówno zakup jak i sprzedaż) i przy wypłacie środków z giełdy.

Czy zakup bitcoina należy opodatkować?

Nie, zakup bitcoin jest kosztem więc nie płacimy do tego podatku. Opodatkowanie od kryptowalut powstanie dopiero w momencie sprzedaży, a podatek wynosi 19%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *