Jak założyć portfel bitcoin (BTC) - instrukcja

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 10 listopada 2023
ikona autora biały
grafika przedstawiająca logo Bitcoin

Jak założyć portfel bitcoin: to podstawowa instrukcja dla każdej osoby wchodzącej do świata kryptowalut. Zacznijmy od początku: konto na którym przechowujemy bitcoina (BTC), to tak zwany portfel bitcoin (konto bitcoin to mało profesjonalny zwrot, ale jeżeli ktoś nie miał styczności z BTC – może w taki sposób nazywać portfel). Portfele bitcoina służą zarówno do przechowywania, przesyłania oraz odbierania transakcji w BTC. Portfel BTC można przyrównać do konta bankowego na tradycyjne waluty.

Jest kilka sposobów aby założyć swój portfel BTC. W tym artykule zaczniemy od instrukcji dla początkujących, a w końcowej części opiszemy bardziej zaawansowane metody przechowywania bitcoina, które wymagają większego obycia.

Spis Treści: 

 1. Gdzie założyć portfel bitcoin?
 2. Jak założyć portfel BTC na Binance?
 3. Założenie portfela kryptowalut na Zonda
 4. Konto na giełdzie czy własny portfel na bitcoina?
 5. Który portfel kryptowalutowy wybrać?
 6. Backup Seed: klucz do portfela kryptowalut
 7. FAQ - najczęściej zadawane pytania

Czym jest portfel kryptowalut?

Portfel kryptowalut jest cyfrowym narzędziem, które umożliwia użytkownikom przechowywanie i zarządzanie ich cyfrowymi aktywami. Każdy portfel zawiera prywatne klucze, które są zabezpieczonymi cyfrowymi podpisami, pozwalającymi na autoryzację transakcji w blockchainie.

portfel bitcoin
Uniwersalny portfel kryptowalut na giełdzie Binance.com - pozwala na sprzedaż zakup i przesyłanie ponad 300 kryptowalut w tym bitcoina

Portfele kryptowalutowe mogą przybierać różne formy, w tym portfele sprzętowe, które są urządzeniami fizycznymi przechowującymi klucze prywatne offline, portfele oprogramowania, które działają na komputerach lub smartfonach, oraz portfele internetowe, które są dostępne poprzez usługi strony trzeciej.

Zarządzanie portfelem kryptowalutowym wymaga świadomości bezpieczeństwa cyfrowego, ponieważ klucze prywatne są jedynym sposobem na dostęp i transakcje środków, a ich utrata lub skompromitowanie może prowadzić do nieodwracalnej utraty środków.

Jak założyć portfel BTC?

Najprostszym sposobem na założenie portfela (dla początkujących), będzie skorzystanie z internetowych platform takich jak Binance.com (najpopularniejsza giełda kryptowalut na świecie ze zintegrowanym portfelem kryptowalut) lub Zondaglobal.com (giełda kryptowalut wywodząca się w Polski oraz z polskim supportem). O tym jak zainstalować, obsługiwać i trzymać kryptowaluty w bezpiecznym miejscu: w kilku prostych krokach dowiemy się z poniższej instrukcji.

Portfel bitcoin na giełdzie

Na początku do przechowywania, przesyłania i odbierania bitcoinów możemy posłużyć się portfelami na giełdach kryptowalut (widok portfela na giełdzie binance widoczny powyżej).

Gdy nabierzemy doświadczenia i dokonamy pierwszych transakcji lub od razu zamierzamy przechowywać większe ilości bitcoina: powinniśmy pomyśleć o portfelach sprzętowych takich jak ledger lub trezor. Aby przeczytać jak kupić bitcoina - przeczytamy więcej w tym artykule

Gdzie założyć portfel bitcoin?

Założenie konta na poniższych platformach (giełdach kryptowalut) z automatu otwiera nowy portfela bitcoina z którego od razu możemy korzystać. W skrócie: proces ten sprowadza się do rejestracji na wybranej platformie, a następnie przejście do portfela zintegrowanego z giełdą. Wygodą tego rozwiązania w przeciwieństwie do portfeli sprzętowych jest możliwość szybkiego zakupu i sprzedaży BTC (jak również innych kryptowalut). 

Jak już wcześniej wspominano: konto na bitcoiny (czyli portfel bitcoin) można założyć na różne sposoby. Najprostszy z nich, oraz dający dodatkowe możliwości to skorzystanie z portfela przypisanego do konta na giełdzie kryptowalut. W przypadku tej opcji – portfel bitcoina będzie od razu dostępny po zalogowaniu na konto giełdy. Po wykonaniu kroku drugiego (potwierdzenia adresu e-mail). W dalszej części instrukcji podpowiemy gdzie znaleźć portfel w panelu giełdy.

Poniżej mamy do wyboru 3 najpopularniejsze giełdy w Polsce, gdzie zaraz po rejestracji konta mamy dostęp do portfela bitcoina:

Możemy wybrać jedną z opcji lub założyć konto na wszystkich powyższych platformach, ponieważ nie ma żadnego ograniczenia jeżeli chodzi o ilość posiadanych portfeli BTC.

W każdej z powyższych opcji założenie konta ogranicza się do podania kilku podstawowych danych, które nie wymagają weryfikacji do obsługi portfela tak długo jak obracamy jedynie kryptowalutami. Możemy założyć tyle portfeli ile chcemy, więc nic nas nie ogranicza aby założyć portfel bitcoina na każdym koncie giełdy (po czasie wybierzemy ten który jest dla nas najwygodniejszy).

Konieczność weryfikacja konta (poprzesz wysłanie skanu dowodu osobistego lub selfie) pojawi się w momencie gdy będziemy chcieli przesłać waluty tradycyjne na giełdę.

Jak założyć portfel kryptowalut - instrukcja

Zaczynamy od rejestracji – przechodzimy na stronę binance.com, odszukujemy przycisk kierujący do rejestracji i zakładamy konto poprzez podanie podstawowych danych:

 • adres email lub numer telefonu (nasz przyszły login)
 • hasło do konta

Przy wyborze typu konta wybieramy "konto osobiste" dla osób prywatnych lub "konto podmiotu" przeznaczone dla firm.

Instrukcja jak założyć portfel BTC - rejestracja

Po potwierdzeniu adresu email, praktycznie od razu możemy przejść do naszego portfela bitcoin. Aby to zrobić:

 1. Logujemy się na Binance.com
 2. Ustalamy 2FA (dodatkowe zabezpieczenie do konta) lub odkładamy to na później
 3. Przechodzimy do zakładki Portfel > portfel spot (patrz niżej: screen 1)
 4. Wyszukujemy BTC (screen 2) i klikamy w link do wpłat
Instrukcja jak założyć portfel BTC - odszukanie portfela
Instrukcja jak założyć portfel BTC - wpłaty i wypłaty

W tym momencie jesteśmy w portfelu bitcoina na koncie Binance.com. Znajdziemy tutaj adres naszego portfela na który możemy dokonywać wpłat w bitcoinie (widoczny na screenie poniżej). Adres portfela działa jak numer konta bankowego – jeżeli podamy go komuś kto wyśle na niego środki – zobaczymy je w tym portfelu, skąd możemy je dalej przesłać lub wymienić na inne kryptowaluty czy waluty tradycyjne. 

W portfelu na giełdzie znajdziemy specjalny przycisk do kopiowania adresu aby dokonać na niego wpłatę BTC. 

Instrukcja jak założyć portfel BTC - odszukanie adresu portfela

Gdy mamy już dostęp do portfela możemy przyjmować na niego płatności a później wysyłać zgromadzone środki.

Aby przyjmować płatności należy podać adres portfela ma który chcemy przesłać BTC (znajdziemy go w zakładce wpłaty), natomiast do wysyłania bitcoina służy zakładka wypłaty, gdzie podajemy adres portfela na który chcemy przesłać bitcoiny.

W kolejnym kroku polecam zainteresować się innymi formami portfeli dla kryptowalut lub instrukcjami:

Uniwersalny portfel krypto na Zonda

Zonda.com (kiedyś Bitbay) to najczęściej używana platforma do handlu krypto w Polsce. Nie jest tak rozbudowana jak Binance więc jest prostsza w obsłudze, ale jeżeli chcemy sprzedać kryptowaluty (na przykład za PLN/USD/EUR), a przesłać na konto bankowe to będzie lepszy wybór (nic też nie stoi na przeszkodzie aby jednocześnie używać giełd Binance i Zonda co praktykuje znaczna część doświadczonych posiadaczy kryptowalut).

Na giełdzie Zonda nie mamy dostępu do tak dużej ilości kryptowalut jak na Binance, ale na początek spokojnie wystarczy, ponieważ dostęp do BTC, ETH i ok. 30 popularnych kryptowalut to aż nadto jak na początek. 

Krok 1 - założenie konta

Aby założyć konto na giełdzie i automatycznie założyć portfel bitcoina – przechodzimy na stronę giełdy: Zondaglobal.com a następnie do zakładki rejestracja. Proces rejestracji konta jest intuicyjny, więc nie ma potrzeby aby go dokładnie opisywać, ale gdyby ktoś potrzebował instrukcji znajduje się ona w artykule: Jak kupić bitcoina. Podstawowe wskazówki poniżej:

Założenie portfela na giełdzie zonda - krok 1

Krok 2 - weryfikacja adresu e-mail

Niezależnie od tego które konto wybierzemy, zawsze po rejestracji musimy potwierdzić adres e-mail poprzez kliknięcie w link weryfikacyjny. Po weryfikacji, możemy od razu przejść do naszego portfela przypisanego do konta giełdy, o czym w poniższym akapicie:

Gdzie znajduje się portfel BTC

Po potwierdzeniu naszego adresu email (ewentualnie potwierdzeniu tożsamości - to zależy od giełdy i aktualnych regulacji), możemy się zalogować na konto gdzie znajdziemy nasz portfel bitcoin.

Na przykład, jeżeli założymy konto na Zonda – portfel bitcoin będzie dostępny w zakładce “Portfele”.

Założenie portfela na giełdzie zonda - krok 2

Zaletą korzystania z Giełdy Zonda jest możliwość korzystania nie tylko z portfela bitcoina, ale również innych kryptowalut które za pośrednictwem giełdy możemy wymieniać na PLN, EUR, USD, GBP.

Analogicznie będzie to wyglądać na anglojęzycznym Coinbase.com, gdzie portfel znajdziemy w zakładce Accounts.

Adres naszego portfela jest widoczny po kliknięciu w BTC Wallet (dla lepszego zrozumienia: można powiedzieć że adres naszego portfela, to tak jak numer naszego konta który możemy wysyłać do innych, aby przesyłali na niego środki:

W tym momencie masz już założone konto z portfelem BTC (w możliwie najszybszy sposób), natomiast jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat portfeli bitcoina, przejdź do kolejnych sekcji.

Konto na giełdzie czy własny portfel na bitcoina?

Założenie konta na giełdzie i używanie portfela zintegrowanego z giełdą do obsługi bitcoina, może być dobrym krokiem na początek. Zonda oferuje support i przypomina znany wszystkim system bankowy – jest po prostu bardziej intuicyjna i znajdziemy na niej pomoc. Jednak zakładając konto na giełdzie do obsługi BTC, należy pamiętać że wiąże się to z pewnym ryzykiem.

W rzeczywistości to giełda ma całkowitą kontrolę nad środkami (tak jak bank ma pełną kontrolę nad środkami zdeponowanymi na koncie), więc jeżeli zostanie zaatakowana przez hakerów lub zamknięta – możemy stracić cześć, lub nawet wszystkie zgromadzone na niej środki. Dlatego gdy oswoimy się z tematem bitcoina i innych kryptowalut powinniśmy przejść na własny portfel (mobilny lub najlepiej sprzętowy który oferuje wyższy poziom zabezpieczeń).

Gdy już zdecydujemy się na przechowywanie kryptowalut na portfelu mobilnym lub sprzętowym – musimy mieć w świadomości bardzo ważny aspekt. W tym przypadku obowiązuje 100% odpowiedzialność za środki do których mamy dostęp. Aby korzystać z własnego portfela do BTC, powinniśmy wiedzieć o tym do czego służy backup Seed (poniżej), oraz mieć świadomość jak działa taki portfel, ponieważ w przypadku błędy nie pomoże nam support.

Rodzaje portfeli kryptowalut

Mamy 3 podstawowe typy portfeli do kryptowalut, na których powinniśmy się skupić. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy, ale docelowo najlepiej mieć dostęp do każdego z nich i korzystać w zależności od sytuacji i potrzeb.

 • Portfele zintegrowane z giełdami (opisane powyżej na przykładzie Binance i Zonda)
 • Portfele mobilne 
 • Portfele sprzętowe

Portfele giełdowe - zakup kryptowalut, sprzedaż i portfel w jednym

Portfele które znajdziemy na giełdzie kryptowalut są na pewno najbardziej intuicyjne gdy znamy już system bankowy. Założenie konta przypomina założenie konta bankowego, z tą różnicą że na giełdzie od razu mamy dostęp do narzędzi służących do zakupu, sprzedaży i wymiany bitcoina na inne kryptowaluty (w drugą stronę również). 

Trzeba jednak wspomnieć że wszystkie środki przechowywane na portfelu giełdowym są bezpośrednio kontrolowane przez giełdę. W przypadku problemów technicznych lub braku wypłacalności, będziemy mieli problem z kontrolą środków. Oczywiście wszystko sprowadza się do zaufania do giełdy. Na rynku mamy wiele giełd które istnieją od lat i są polecane przez użytkowników, jednak zdarzały się też takie które znikały ze środkami.

Aplikacja mobilna - jak przechowywać BTC w telefonie

Portfele mobilne to aplikacje na smartfony które generują dla Nas nowy portfel, wraz z kluczem publicznym i backup seed (patrz poniżej). W tym przypadku słowo klucz brzmi: odpowiedzialność. Chodzi o to, że gdy wygenerujemy nowy portfel to przejmujemy całkowitą kontrolę na kryptowalutami zgromadzonymi na tym portfelu. Nie mamy suportu, opcji przypominania hasła, ani żadnej pomocy jeżeli zgubimy telefon. W przypadku kłopotów jedyną opcją przywrócenia dostępu do portfela jest backup seed, więc należy go pilnie strzec. 

portfele kryptowalut coinomi i trustwallet

Portfele sprzętowe

Portfele sprzętowe do przechowywania bitcoinów mają wiele cech wspólnych z portfelami mobilnymi, z tą różnicą że integralną częścią portfela jest urządzenie sprzętowe (przypominające pendrive), które służy jako dodatkowe zabezpieczenie.

Przy przesyłaniu kryptowalut, aplikacja poprosi nad o podłączenie urządzenia do komputera, aby zablokować możliwość zdalnego dostępu do [portfela (na przykład przez hakera).

bitcoin w portfelu sprzętowym ledger

Do najpopularniejszych portfeli sprzętowych na rynku należą:

 • ledger
 • trezor

Podobnie jak w przypadku urządzenia mobilnego, gdy zgubimy sprzęt możemy odzyskać cały dostęp za pomocą backup seed.

Portfele sprzętowe do kryptowalut

Więcej na temat portfeli sprzętowych w artykule: Ledger czy Trezor

Bezpieczeństwo, klucz prywatny i dostęp do portfela

Procedura tworzenia nowego portfela może się różnić w zależności od miejsca jego utworzenia i stopnia w jakim mamy dostęp do portfela. 

Część serwisów (np.: Coinbase.com) będzie w przechowywać dane (w tym klucz prywatny) do portfela u siebie – wtedy do obsługi portfela potrzebujesz login i hasło do tego konkretnego serwisu (podobnie jak bank, który przechowuje Twoje pieniądze, ale tak na prawdę on je posiada).

Natomiast portfele kryptowalutowe to również aplikacje mobilne (trust wallet), które generują nowy portfel i w momencie jego utworzenia oddają Tobie całkowitą kontrole nad tym portfelem poprzez przekazanie ci tak zwanego backup seed. 

Bardzo ważne: podczas tworzenia nowego portfela za pomocą aplikacji, prawie zawsze otrzymasz 12 lub 24 słowa w języku angielskim które bezwzględnie musisz zapisać. Następnie zapisane słowa ukryj i przechowuj w bepiecznym miejscu, ponieważ każdy kto ma dostęp do tych słów może przejąć kontrolę nad wszystkimi środkami zgromadzonymi na portfelu kryptowalut. 

Dzięki takiemu rozwiązaniu dalej możesz zalogować się do tego portfela, natomiast posiadanie backup seed pozwala Ci odtworzyć portfel z jego zawartością w każdym innym miejscu (na przykład w momencie gdy zgubisz lub zniszczysz smartfona z portfelem).

Czym jest backup seed portfela?

To ciąg fraz w języku angielskim, dzięki którym możesz odtworzyć portfel w dowolnym innym miejscu . Przykładowy baskup seed wygenerowany przy tworzeniu konta na btc.com.

To bardzo ważne aby tych danych nie przekazywać innym osobom, ponieważ ten kto posiada ten ciąg fraz, ten ma całkowitą kontrolę nad konkretnym portfelem.

Najczęściej zadawane pytania w temacie: portfel bitcoin

Czym jest portfel Bitcoin i do czego służy?

Portfel Bitcoin (również innych kryptowalut) to cyfrowy odpowiednik fizycznego portfela, który służy do przechowywania, wysyłania i odbierania Bitcoinów. Może to być program komputerowy, aplikacja mobilna, fizyczne urządzenie lub nawet prosty kawałek papieru z kluczami prywatnymi i publicznymi do Twoich adresów Bitcoin.

Ile mogę mieć portfeli kryptowalut?

Nie ma żadnych ograniczeń w ilości posiadanych portfeli krypto. Najważniejsze aby nie utracić dostępu do portfela, ponieważ każdy kolejny portfel to kolejne dane do zapamiętania i zabezpieczenia.

Czy konto na giełdzie może służyć jako portfel bitcoina?

Tak, konto na giełdzie kryptowalut może służyć do przechowywania bitcoina, ale co do zasady nie do tego służy. Konta giełdowe służą do wymiany kryptowalut na inne kryptowaluty lub waluty tradycyjne, a portfel powinien służyć do przechowywania kryptowalut w dłuższym terminie.

Czy portfel BTC jest bezpieczny?

Bezpieczeństwo portfela Bitcoin zależy od typu portfela i sposobu jego używania. Portfele sprzętowe są uważane za najbezpieczniejsze, ale nawet one mogą być podatne na zagrożenia fizyczne. Zabezpieczenie prywatnych kluczy i regularne tworzenie kopii zapasowych są kluczowe dla ochrony środków.

Kategoria wpisu:

Artur Kuśmierek

Redaktor bloga kryptowaluty2.pl. Autor publikacji na temat bitcoina, kryptowalut i finansów. Na rynku kryptowalut od 2018 roku.

Powiązane tematy:

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

Kryptowaluty na Revolut - czy warto? Opinie

Revolut to bardzo popularna aplikacja neobankowa w Polsce, tak więc z całą pewnością obiła Ci się już o uszy. Aplikacja Revolut pozwala inwestować w kryptowaluty, ale nie jest to optymalne rozwiązanie jeżeli chodzi i ich zakup i sprzedaż, o czym wiedzą bardziej zaawansowani użytkownicy kryptowalut. Odpowiemy na pytanie czy opłaca się kupować kryptowaluty na Revolut, […]

Bitcoin jak zacząć – gdzie inwestować w kryptowaluty: poradnik dla początkujących

Bitcoin (BTC) to dla Ciebie nowość i nie wiesz jak zacząć? To nic trudnego, nawet jeżeli dopiero zaczynasz interesować się…

Binance Web3 Wallet - Czy warto korzystać?

8 listopada 2023 roku Binance wydała swój Web3 Wallet. Zapewnia on łatwy i bezpieczny dostęp do zdecentralizowanego świata technologii blockchain, pozwalając jednocześnie na zarządzanie aktywami Web3 bezpośrednio z poziomu Binance. W dzisiejszym artykule sprawdzimy co ma do zaoferowania Binance Web3 Wallet i czy warto z niego skorzystać. Najpierw jednak wyjaśnijmy co to jest portfel kryptowalut […]

Kraken - opinie użytkowników i recenzja giełdy (2024)

Kraken to giełda kryptowalut, która zjadła zęby na tym rynku. Istnieje bowiem od 2011 roku i od tego czasu nigdy nie padła ofiarą hakerów. Co więcej, stale się rozwija i wprowadza nowe usługi. Ale czym Kraken wyróżnia się na tle konkurencji? Jakie funkcje oferuje? Jakie ma opłaty i prowizje i co najważniejsze, jakie opinie o […]
4.8 11 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram