jak założyć portfel bitcoin

Konto na którym przechowujemy bitcoina (BTC), to tak zwany portfel bitcoin (konto bitcoin to mało profesjonalny zwrot, ale jeżeli ktoś nie miał styczności z BTC – może w taki sposób nazywać portfel). Portfele do bitcoina służą zarówno do przechowywania jak i do przesłania oraz odbierania transakcji w BTC

Jest wiele sposobów aby założyć portfel bitcoina, natomiast jeżeli nie masz jeszcze pierwszego portfela bo dopiero zaczynasz z kryptowalutami – najprostszym sposobem będzie skorzystanie z internetowych platform takich jak Bitbay (język polski) czy Binance.com. O tym jak założyć konto z portfelem bitcoina i gdzie to zrobić – w poniższej instrukcji.

Jak założyć portfel bitcoin w 2 krokach

Założenie konta na poniższych platformach (giełdach kryptowalut) daje dostęp do portfela bitcoina oraz wielu innych kryptowalut, z których być może będziemy chcieli korzystać w przyszłości, gdy bardziej zagłębimy się w temat. Aktualnie skupmy się nad tym jak założyć portfel bitcoin:

Założenie konta na giełdzie z portfelem bitcoina

Konto na bitcoiny (czyli portfel bitcoin) można założyć na różne sposoby. Poniżej najprostszy z nich, czyli skorzystanie z portfela przypisanego do konta na giełdzie kryptowalut. W przypadku tej opcji – portfel bitcoina będzie od razu dostępny po zalogowaniu na konto giełdy. Po wykonaniu kroku drugiego (potwierdzenia adresu e-mail). W dalszej części instrukcji podpowiemy gdzie znaleźć portfel na koncie giełdy.

Poniżej mamy do wyboru 3 najpopularniejsze giełdy w Polsce, gdzie zaraz po rejestracji konta mamy dostęp do portfela bitcoina:

Możemy wybrać jedną z opcji lub założyć konto na wszystkich powyższych giełdach, ponieważ nie ma żadnego ograniczenia jeżeli chodzi o ilość posiadanych portfeli BTC (możemy mieć nieskończoną ilość kont na różnych giełdach).

W każdej z powyższych opcji założenie konta ogranicza się do podania kilku podstawowych danych, które nie wymagają weryfikacji do obsługi portfela tak długo jak obracamy jedynie kryptowalutami. Możemy założyć tyle portfeli ile chcemy, więc nic nas nie ogranicza aby założyć portfel bitcoina na każdym koncie giełdy (po czasie wybierzemy ten który jest dla nas najwygodniejszy).

Konieczność weryfikacja konta (poprzesz wysłanie skanu dowodu osobistego lub selfie) pojawi się w momencie gdy będziemy chcieli przesłać waluty tradycyjne na giełdę.


Założenie portfela BTC na Binance

Zaczynamy od rejestracji – przechodzimy na stronę binance.com i zakładamy konto poprzez podanie podstawowych danych:

  • adres email
  • hasło do konta
rejestracja konta na binance
Rejestracja konta na Binance

Po potwierdzeniu adresu email, praktycznie od razu możemy przejść do naszego portfela bitcoin. Aby to zrobić:

  1. Logujemy się na Binance.com
  2. Ustalamy 2FA (dodatkowe zabezpieczenie do konta) lub odkładamy to na później
  3. Przechodzimy do zakładki Portfel > portfel spot (patrz niżej: screen 1)
  4. Wyszukujemy BTC (screen 2) i klikamy w link do wpłat
przejście do portfela binance 1
screen 1
Portfel bitcoin na Binance 2
screen 2

W tym momencie jesteśmy w portfelu bitcoina na koncie Binance.com. Znajdziemy tutaj adres naszego portfela na który możemy dokonywać wpłat w bitcoinie. Adres portfela działa jak numer konta bankowego – jeżeli podamy go komuś kto wyśle na niego środki – zobaczymy je w tym portfelu, skąd możemy je dalej przesłać lub wymienić na inne kryptowaluty czy waluty tradycyjne

Portfel bitcoin na Binance
Portfel bitcoin na Binance

Gdy mamy już dostęp do portfela możemy przyjmować na niego płatności a później wysyłać zgromadzone środki. W kolejnym kroku polecam zainteresować się innymi formami portfeli dla kryptowalut lub instrukcjami:


Założenie portfela BTC na Bitbay

Bitbay to najczęściej używana giełda w Polsce. Nie jest tak rozbudowana jak Binance więc jest prostsza w obsłudze. Nie mamy również dostępu do tak dużej ilości kryptowalut jak na Binance, ale na początek spokojnie wystarczy, aby zacząć posługiwać się kryptowalutami.

Aby założyć konto na giełdzie Bitbay z dostępem do portfela BTC – przechodzimy na stronę: bitbay.net/pl a następnie do zakładki rejestracja. Proces rejestracji konta jest intuicyjny, więc nie będziemy go dokładnie opisywać, ale gdyby ktoś potrzebował instrukcji znajduje się ona w artykule: Jak kupić bitcoina

konto bitcoin na giełdzie bitbay

Potwierdzenie adresu e-mail – krok 2

Niezależnie od tego które konto wybierzemy, zawsze po rejestracji będziemy musieli potwierdzić adres e-mail poprzez kliknięcie w link weryfikacyjny. Po weryfikacji, możemy od razu przejść do naszego portfela przypisanego do konta giełdy, o czym w poniższym akapicie:

Gdzie znajduje się portfel BTC

Po potwierdzeniu naszego adresu email, możemy się zalogować na konto gdzie znajdziemy nasz portfel bitcoin. Na przykład, jeżeli założymy konto na Bitbay.net – portfel bitcoin będzie dostępny w zakładce “Portfele”.

Zaletą korzystania z Giełdy Bitbay jest możliwość korzystania nie tylko z portfela bitcoina, ale również innych kryptowalut.


Analogicznie będzie to wyglądać na anglojęzycznym Coinbase.com, gdzie portfel znajdziemy w zakładce Accounts.

Adres naszego portfela jest widoczny po kliknięciu w BTC Wallet (dla lepszego zrozumienia: można powiedzieć że adres naszego portfela, to tak jak numer naszego konta który możemy wysyłać do innych, aby przesyłali na niego środki:

W tym momencie masz już założone konto z portfelem BTC (w możliwie najszybszy sposób), natomiast jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat portfeli bitcoina, przejdź do kolejnych sekcji.


Konto na giełdzie czy własny portfel na bitcoina?

Założenie konta na giełdzie do obsługi bitcoina, może być dobrym krokiem na początek. Giełda oferuje support i przypomina znany nam system bankowy – jest po prostu bardziej intuicyjna i znajdziemy na niej pomoc. Jednak zakładając konto na giełdzie do obsługi BTC, należy pamiętać że wiąże się to z pewnym ryzykiem. To giełda ma całkowitą kontrolę nad środkami i jeżeli zostanie okradziona lu zamknięta – możemy stracić cześć lub nawet wszystkie zgromadzone na niej środki. Dlatego gdy oswoimy się z tematem bitcoina i innych kryptowalut powinniśmy przejść na własny portfel.

Gdy zdecydujemy się na przechowywanie kryptowalut na portfelu mobilnym lub sprzętowym – musimy mieć w świadomości bardzo ważny aspekt. W tym przypadku obowiązuje 100% odpowiedzialność za środki do których mamy dostęp. Aby korzystać z własnego portfela do BTC, powinniśmy wiedzieć o tym do czego służy backup Seed (poniżej), oraz mieć świadomość jak działa taki portfel, ponieważ w przypadku błędy nie pomoże nam support.


Backup Seed podczas tworzenie portfela bitcoin

Procedura tworzenia nowego portfela może się różnić w zależności od miejsca jego utworzenia i stopnia w jakim mamy dostęp do portfela.

Część serwisów (np.: Coinbase.com) będzie w przechowywać dane (w tym klucz prywatny) do portfela u siebie – wtedy do obsługi portfela potrzebujesz login i hasło do tego konkretnego serwisu (podobnie jak bank, który przechowuje Twoje pieniądze, ale tak na prawdę on je posiada).

Natomiast są też serwisy lub aplikacje mobilne (trust wallet), które generują nowy portfel i w momencie jego utworzenia oddają Tobie całkowitą kontrole nad tym portfelem poprzez przekazanie ci tak zwanego backup seed.

Dzięki takiemu rozwiązaniu dalej możesz zalogować się do tego portfela, natomiast posiadanie backup seed pozwala Ci odtworzyć portfel z jego zawartością w każdym innym miejscu (na przykład w momencie gdy zgubisz lub zniszczysz smartfona z portfelem).

Czym jest backup seed?

To ciąg fraz w języku angielskim, dzięki którym możesz odtworzyć portfel w dowolnym innym miejscu . Przykładowy baskup seed wygenerowany przy tworzeniu konta na btc.com.

To bardzo ważne aby tych danych nie przekazywać innym osobom, ponieważ ten kto posiada ten ciąg fraz, ten ma całkowitą kontrolę nad konkretnym portfelem.


Portfel bitcoin – najczęściej zadawane pytania

Czy konto na giełdzie może służyć jako portfel bitcoin?

Tak, konto na giełdzie kryptowalut może służyć do przechowywania bitcoina, ale co do zasady nie do tego służy. Konta giełdowe służą do wymiany kryptowalut na inne kryptowaluty lub waluty tradycyjne, a portfel powinien służyć do przechowywania kryptowalut w dłuższym terminie.

Jak wypłacić bitcoina z portfela na konto bankowe?

Jednym słowem – jak sprzedać bitcoina. Jest wiele miejsc do których prześlemy bitcoina z portfela, a w zamian otrzymamy złotówki lub inną walutę którą prześlemy na konto bankowe. Najczęściej do tego celu używa się kantorów i giełd kryptowalut.

Czym różni się klucz publiczny portfela od prywatnego?

Klucz publiczny można porównać do numeru rachunku bankowego – wysyłamy go do kontrahenta od którego chcemy otrzymać płatność. Klucz prywatny jest swego rodzaju hasłem do klucza prywatnego, przy pomocy którego możemy przesyłać bitcoiny – nigdy go nie udostępniaj.

Mam już portfel bitcoin – co dalej?

Po założeniu portfela BTC jego saldo będzie wynosić 0, więc w pierwszej kolejności powinniśmy się zainteresować tym jak portfel doładować w bitcoiny, więcej na ten temat.

Ile mogę mieć portfeli bitcoina?

Tyle ile chcesz. Nie ma żadnych ograniczeń w tym temacie. Najważniejsze aby nie utracić dostępu do portfela, ponieważ każdy kolejny portfel to kolejne dane do zapamiętania i zabezpieczenia.

W którym banku założę konto i portfel bitcoin?

Usługa portfela i konta bankowego w jednym jest dostępna od niedawna, miedzy innymi na bitwala. Natomiast w Polsce jeszcze żaden z banków nie oferuje tego typu usługi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *