jak założyć portfel bitcoin

Jest sporo sposobów aby założyć portfel bitcoin, natomiast jeżeli nie masz jeszcze pierwszego portfela bo dopiero zaczynasz z kryptowalutami – najprostszym sposobem będzie skorzystanie z internetowych platform takich jak Bitbay (język polski) czy Coinbase.com (język angielski). O tym jak założyć konto z portfelem bitcoina i gdzie to zrobić – w poniższej instrukcji.

Jak założyć portfel bitcoin w 2 krokach

Założenie konta – krok 1

Portfel dla bitcoina można założyć na różne sposoby, poniżej najprostszy z nich, czyli skorzystanie z portfela przypisanego do konta na giełdzie kryptowalut. W przypadku tej opcji – portfel bitcoina będzie od razu dostępny po zalogowaniu na konto giełdy, po wykonaniu kroku drugiego (potwierdzenia adresu e-mail).

W każdej z powyższych opcji założenie konta ogranicza się do podania kilku podstawowych danych, które nie wymagają weryfikacji. Możemy założyć tyle portfeli ile chcemy, więc nic nas nie ogranicza aby założyć portfel bitcoina na każdej stronie (po czasie wybierzemy ten który jest dla nas najwygodniejszy).

Potwierdzenie adresu e-mail – krok 2

Niezależnie od tego które konto wybierzemy, zawsze po rejestracji będziemy musieli potwierdzić adres e-mail poprzez kliknięcie w link weryfikacyjny. Po weryfikacji, możemy od razu przejść do naszego portfela przypisanego do konta giełdy, o czym w poniższym akapicie:

Gdzie znajduje się portfel BTC

Po potwierdzeniu naszego adresu email, możemy się zalogować na konto gdzie znajdziemy nasz portfel bitcoin. Na przykład, jeżeli założymy konto na Bitbay.net – portfel bitcoin będzie dostępny w zakładce “Portfele”.

Zaletą korzystania z Giełdy Bitbay jest możliwość korzystania nie tylko z portfela bitcoina, ale również innych kryptowalut.


Analogicznie będzie to wyglądać na anglojęzycznym Coinbase.com, gdzie portfel znajdziemy w zakładce Accounts:

portfel bitcoin na coinbse
Portfel bitcoin na Coinbase

Adres naszego portfela jest widoczny po kliknięciu w BTC Wallet (dla lepszego zrozumienia: można powiedzieć że adres naszego portfela, to tak jak numer naszego konta który możemy wysyłać do innych, aby przesyłali na niego środki:

adres portfela bitcoin
Adres portfela bitcoin

W tym momencie masz już założony portfel BTC (w możliwie najszybszy sposób), natomiast jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat portfeli bitcoina, przejdź do kolejnych sekcji:


Backup Seed podczas tworzenie portfela bitcoin

Procedura tworzenia nowego portfela może się różnić w zależności od miejsca jego utworzenia i stopnia w jakim mamy dostęp do portfela.

Część serwisów (np.: Coinbase.com) będzie w przechowywać dane (w tym klucz prywatny) do portfela u siebie – wtedy do obsługi portfela potrzebujesz login i hasło do tego konkretnego serwisu (podobnie jak bank, który przechowuje Twoje pieniądze, ale tak na prawdę on je posiada).

Natomiast są też serwisy lub aplikacje mobilne (trust wallet), które generują nowy portfel i w momencie jego utworzenia oddają Tobie całkowitą kontrole nad tym portfelem poprzez przekazanie ci tak zwanego backup seed.

Dzięki takiemu rozwiązaniu dalej możesz zalogować się do tego portfela, natomiast posiadanie backup seed pozwala Ci odtworzyć portfel z jego zawartością w każdym innym miejscu (na przykład w momencie gdy zgubisz lub zniszczysz smartfona z portfelem).

Czym jest backup seed?

To ciąg fraz w języku angielskim, dzięki którym możesz odtworzyć portfel w dowolnym innym miejscu . Przykładowy baskup seed wygenerowany przy tworzeniu konta na btc.com znajdziecie poniżej:

backup seed portfela btc
backup seed portfela BTC

To bardzo ważne aby tych danych nie przekazywać innym osobom, ponieważ ten kto posiada ten ciąg fraz, ten ma całkowitą kontrolę nad konkretnym portfelem.

Co dalej, czyli gdzie pozyskać bitcoiny?

Masz już własny portfel? Tutaj dowiesz się: jak i gdzie kupić bitcoina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *