Ranking giełd kryptowalut: najlepsze giełdy kryptowalut 2022

Zastanawiasz się nad wyborem giełdy kryptowalut i nie wiesz którą wybrać? Na tej stronie znajdziesz ranking giełd kryptowalut, aktualny na 2022 rok. Masz ranking jest zawsze na bieżąco z najnowszymi trendami i aktualizujemy go tak często jak to możliwe, aby zapewnić naszym użytkownikom najbardziej aktualne i dokładne informacje.

W naszym rankingu możesz znaleźć szczegółowe informacje o najpopularniejszych giełdach kryptowalut, takich jak Coinbase, Binance i Kraken. Zawiera on również informacje o mniej znanych, ale nadal ważnych giełdach, takich jak Bitfinex, Bitstamp i CEX.IO.

Każda giełda jest oceniana na podstawie szeregu kryteriów, w tym wolumenu obrotu, liczby obsługiwanych walut, dostępności dla różnych krajów, bezpieczeństwa i użyteczności. 

Ranking giełd kryptowalut 2022

Stworzenie rankingu giełd kryptowalut nie jest prostą sprawą, ponieważ nie można jednoznacznie stwierdzić że konkretna giełda jest w każdej sytuacji lepsza od innej. Mimo że giełdy kryptowalut służą do tego samego – wymiany, to należy pamiętać że giełdy różnią się między sobą. Nic nie stoi na przeszkodzie aby posiadać konta na różnych giełdach i korzystać z nich w zależności od konkretnej sytuacji. Poniżej zamieszczam subiektywny ranking giełd kryptowalut z których korzystam, natomiast szerzej na temat wyboru konkretnej giełdy w konkretnej sytuacji pod rankingiem.

Rodzaje Giełd kryptowalut:

W Polsce i na świecie możemy wyróżnić kilka typów giełd kryptowalutowych, gdzie charakterystyczne dla każdej z nich będzie sposób jakie traksakcje mozemy na danej giełdzie zawrzeć:

 • Giełdy FIAT-krypto (gdzie możliwa jest wymiana tradycyjnych walut na kryptowaluty)
 • Giełdy krypto-krypto (gdzie dokonamy jedynie wymiany kryptowalut na inne kryptowaluty)

Najlepsza giełda kryptowalut – którą wybrać?

Wybór najlepszej giełdy kryptowalut zależy od naszej indywidualnej sytuacji, czyli od tego czego potrzebujemy. To co powinniśmy brać pod uwagę to:

 • dostępności kryptowalut na giełdzie,
 • dostępność walut tradycyjnych,
 • sposoby wpłaty środków na konto giełdy,
 • wysokość prowizji i dodatkowych opłat,
 • wymóg weryfikacji konta,
 • dostępność aplikacji mobilnych

Dostępność kryptowalut

Praktycznie każda osoba zainteresowana kyptowalutami zaczyna od Bitcoina, ale w miarę gdy głębiej wchodzimy w rynek krypto – stopniowo dowiadujemy się o altcoinach, których aktualnie jest już nawet kilka tysięcy.

Jeżeli oprócz bitcoina będziemy zainteresowani zakupem altcoinów, przy wyborze giełdy powinniśmy zwrócić uwagę uwagę na ich dostępność, czyli ile kryptowalut jest notowanych na konkretniej giełdzie. Poniżej liczba kryptowlaut dostępnych na konkretnych giełdach:

 • Binance – 180
 • Bitbay – 36
 • Coindeal – 44
 • Coinbase – 25
 • Tokeneo – 14
 • Kraken – 33
 • Bitclude – 3
 • Coinquista – 7
 • Bybit – 5
 • Kucoin – 185

Jak widać liczba dostępnych kryptowalut jest bardzo różna, więc jeżeli potrzebujemy dostępu do większej ilości altcoinów zwróćmy uwagę na przykład na: Binance, czy Kucoin.

Polskie giełdy kryptowalut

Poniżej aktualna lista giełd kryptowalut z Polski, czyli giełd które wywodzą się z Polski (nie zawsze są aktualnie zarejestrowane w naszym kraju, o czym w dalszej części artykułu), a ich platforma jest w języku polskim:

Polskie giełdy kryptowalut to dosyć skomplikowany temat. Czemu? Otóż na rynku jest sporo giełd kryptowalut które powstały w Polsce, jednak już polskie już nie są… (więcej pisałem o tym tutaj).

W skrócie: W Polsce mamy bardzo zdolnych programistów których potencjał został wykorzystany do stworzenia kilka bardzo prężnie działających giełd kryptowalut.

Niestety nagonka polskich instytucji (które w teorii maja chronić użytkowników…) i utrudnienia ze strony banków wywołanie działaniami tych instytucji, doprowadziły do sytuacji w której Polskie giełdy zostały zmuszone do przeniesienia swoich siedzib do bardziej liberalnych krajów (Malta, Estonia).

Inne giełdy w fazie rozwoju, widząc sytuacje w Polsce, nawet nie myślały już o zakładaniu siedzimy w Polsce i przenoszeniu jej, tylko od razu zarejestrowały swoje firmy za granicą.

Z tego powodu spora ilość giełd jest zarejestrowana w krajach takich jak Malta czy Wielka Brytania – w rzeczywistości są to Polskie giełdy, bo założone i zbudowane od początku przez Polaków, dlatego uznajemy jakie jako polskie giełdy kryptowalut

Jak rozpoznać polską giełdę kryptowalut?

Jeżeli chcesz sprawdzić czy giełda kryptowalut pochodzi z Polski – jest na to dosyć uniwersalny i szybki sposób. Dana giełda powinna wymieniać kryptowaluty na Polski Złoty (PLN), jeżeli tak jest z 99% pewnością jest to giełda pochodząca z Polski, nawet jeżeli w stopce znajdziemy adres z Malty, Wielkiej Brytanii czy Estonii.

Jak działa giełda kryptowalut – przykład

Poniżej 2 przykłady jak działa wymiana na giełdzie bitbay.net, natomiast wszystkie giełdy kryptowalut będą działały podobnie, z tą różnicą że zamiast pól “chcę kupić” i “chcę sprzedaż” możemy odszukać: “Kupno” i “Sprzedaż”, “Zakup” i “Sprzedaż” a dla platform anglojęzycznych: “Buy” i “Sell”. Więcej na temat: jak kupić kryptowaluty.

Wymiana PLN na BTC

Gdy mamy już na naszym koncie środki w polskim złotym (PLN) i chcemy za nie kupić Bitcoina (BTC) – czyli wymieniamy PLN za BTC, odszukujemy w zakładce “Giełda” parę BTC/PLN i w polu “chcę kupić” podajemy kurs w PLN (1) po jakim chcemy kupić BTC i określamy kwotę za jaką kupić BTC (2). Ilość BTC jaką otrzymamy (3) wyliczy się automatycznie. Jeżeli wszystko sięzgadza, klikamy przycisk “Kup” aby złożyć ofertę.

Jeżeli nasza oferta (Kurs PLN który właśnie określiliśmy), jest niższa niż oferty zaznaczone na zielono – transakcja jest realizowana, jeżeli nasza oferta jest niższa od minimalnej ceny za którą aktualnie chcą sprzedać inny sprzedający – musimy poczekać aż ktoś będzie skłonny sprzedać po proponowanej przez nas cenie.

Wymiana BTC na ETH

Gdy mamy już kryptowalutę BTC i chcemy wymienić je na inną na przykład na ETH (ethereum), analogicznie jak w przykładzie wyżej odszukujemy parę ETH/BTC. Następnie w polu “chcę kupić” określamy Kurs BTC (1) – czyli ile BTC musimy oddać aby otrzymać 1 ETH. Następnie określić ilość ETH którą chcemy otrzymać (2). Wartość BTC jaką musimy zapłacić za określoną przed chwilą ilość ETH wylicza się automatycznie (3).

Jeżeli wszystko się zgadza możemy kliknąć kup aby wymienić BTC za ETH. Podobnie będzie jeżeli będziemy chcieli wymienić ETH za BTC, z tą różnica ze aby to zrobić korzystamy z zakładki “Chcę sprzedać” po prawej stronie.

Giełdy kryptowalut w pytaniach i odpowiedziach

Giełdy kryptowalut pochodzące z Polski i posiadające interfejs w języku polskim znajdziemy na tej liście:
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
crossmenuchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram