bitcoin jak zaczac

Jeżeli dopiero zaczynasz interesować się kryptowalutami i szukasz prostej instrukcji jak zacząć z bitcoinem – dobrze trafiłeś. Z poniższej instrukcji dowiesz się krok po kroku, co na początek należy wiedzieć o bitcoinie i jakie wykonać kolejne kroki aby oswoić się z jego posiadaniem i używaniem.


Jak zacząć z bitcoinem – bitcoin krok po kroku

Poniżej znajdziesz spis treści w formie instrukcji krok po kroku – jakie należy wykonać aby zacząć przygodę z bitcoinem, czyli o tym jak kupić pierwszego bitcoina, gdzie go przechowywać i jak go później sprzedać.

Po przejściu tej instrukcji będziesz wiedzieć już wszystko co musisz wiedzieć na początek o tym jak zacząć z bitcoinem. Listę kolejnych tematów o tym co dalej możesz z nim zrobić znajdziesz na końcu instrukcji.

1. Założenie portfela bitcoin

Aby otrzymać pierwszego bitcoina (lub część bitcoina, np.: musisz posiadać portfel w którym Twój bitcoin będzie bezpiecznie przechowywany. Bitcoin to waluta cyfrowa, więc potrzebujesz również cyfrowego portfela, który możesz założyć na kilka sposobów.

Na początek potrzebujesz jeden portfel, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby korzystać z wielu portfeli (możesz ich mieć nieskończenie wiele, a korzystanie z każdego z nich jest bezpłatne).

Aby założyć portfel proponuje wybrać jedną z dwóch poniższych opcji (są to 2 najłatwiejsze opcje dla początkujących)

1.1) Założenie portfela na giełdzie kryptowalut

Założenie portfela na giełdzie to najprostsza droga do otrzymania dostępu do portfela kryptowalut. Aby to zrobić, wystarczy:

 • wejść na giełdę (np.: Bitbay.net) i założyć tam konto.
 • od razu po zalogowaniu Twój pierwszy portfel będzie wygenerowany w zakładce “Portfele” (patrz screen niżej)
bitcoin jak zacząć - krok 1

Jak już wspomniałem jest to najprostszy sposób na uzyskanie dostępu do portfela bitcoin, ale ma on jedną wadę: posiadaczem portfela jest giełda kryptowalut, a Ty z niego tylko korzystasz. Można to porównać do konta bankowego, gdzie to bank przetrzymuje Twoje pieniądze.

Jeżeli jednak chcesz mieć pełna kontrolę nad portfelem wybierz opcje poniżej – bez pośrednika (gdzie tylko ty masz dostęp do portfela). Nic też nie stoi na przeszkodzie aby korzystać jednocześnie z obu portfeli.

1.2) Instalacja portfela na komputerze lub smartfonie

Ta opcja stworzenia portfela daje Ci pełną kontrolę nad środkami które są na nim zgromadzone. Największą zaletą wygenerowania portfela przy pomocy aplikacji na komputerze lub smartfonie jest fakt że możesz ten portfel odtworzyć, aby uzyskać do niego dostęp w dowolnym miejscu na świecie (wystarczy posiadać seed – który zostanie wygenerowany przy tworzeniu portfela – o czym poniżej).

Tyle tytułem wstępu, a teraz praktyka: aby wygenerować portfel bitcoin na komputerze lub smartfonie, w pierwszej kolejności pobierasz aplikację i instalujesz na urządzeniu. Jest ich dosyć sporo, ale najczęściej polecane to:

Tworzenie portfela pokaże na przykładzie aplikacji Coinomi, ale jego proces będzie bardzo podobny w przypadku każdej z aplikacji.

Najważniejsza rzecz przy tworzeniu portfela bitcoin – zapisanie mnemonic seed (recovery phrase)

Pierwszym krokiem przy tworzeniu portfela za pomocą aplikacji będzie wygenerowanie mnemonic seed (w skrócie po prostu: seed), czyli ciągu wyrazów w języku angielskim. Na przykład w aplikacji Coinomi będzie to wyglądało w ten sposób:

Klikamy “Create new wallet”

bitcoin jak zacząć krok 2

Następnie zostanie wygenerowany ciąg 24 wyrazów (liczba wyrazów może się różnić w zależności od portfela):

bitcoin jak zacząć krok 3
mnemonic seed portfela

Ten ciąg należy bezwzględnie zapisać – najlepiej na kartce i przechowywać w bezpiecznym miejscu (na przykład w sejfie). Podanie ciągu tych wyrazów w dowolnej aplikacji do generowania portfeli bitcoin, w dowolnym innym miejscu na ziemi spowoduje otrzymanie dostępu do portfela i daję kontrolę nad środkami.

Uwaga: Jeżeli przekażesz mnemonic seed innej osobie – ta osoba otrzyma pełen dostęp do portfela (oczywiście jeżeli będzie wiedziała co to jest i jak z tego skorzystać).

Jeżeli zapisałeś wygenerowany ciąg znaków, w kolejnym kroku zostaniesz poproszony i ich podanie w kolejności w której go otrzymałeś – jest to sprawdzenie czy poprawnie zapisałeś “recovery phrase”:

bitcoin jak zacząć krok 4

Możesz to pominąć poprzez przycisk “Skip”, ale polecam mimo wszystko wyklikać zapisaną kolejność aby sprawdzić czy zapisaliśmy wyrazy w odpowiedniej kolejności.

W następnym kroku pozostaje określenie hasła do aplikacji a zaraz po jego podaniu wybieramy które kryptowaluty chcemy przechowywać w portfelu – na początek wybieramy tylko bitcoin (ale możesz wybrać tyle kryptowalut ile chcesz):

bitcoin jak zacząć krok 5

Po kliknięciu “Next” potwierdzamy warunki korzystania z aplikacji i otrzymujemy dostęp do portfela.

W następnym kroku dowiesz się jak korzystać z wygenerowanego wcześniej portfela. Jak przesyłać na niego środki i wysyłać na inne portfele.


2. Jak wymienić złotówki (PLN) na bitcoina (BTC)

Gdy masz już portfel możesz do niego przesłać dowolną ilość bitcoina (nawet 0.00000001 BTC). Następnie zgromadzonymi środkami na portfelu możesz swobodnie dysponować (przechowywać, wysyłać, sprzedawać). Zatem jak to zrobić i od czego zacząć, czyli w jaki sposób zdobyć pierwszego bitcoina (BTC)?

Zacznijmy od tego że bitcoin jest podzielny do 8-go miejsca po przecinku, więc nic nie stoi na przeszkodzie aby mieć 0.00000001 bitcoina, natomiast przy aktualnym kursie (ok. 30 000zł), nikt nam nie wymieni tak małej ilości ponieważ jest to znacznie mniej niż 1 grosz. Skupmy się zatem w jaki sposób wymienić (czyli kupić) bitcoina za 100zł – o tym będzie poniższa instrukcja

2.1 Wymiana 100zł na BTC

W internecie znajdziemy wiele firm które przyjmą od nas 100zł (jest to przykład, można oczywiście wymienić większe kwoty) i prześlą w zamian określoną ilość BTC – aktualną równowartość 100zł (w zależności od kursu) na wskazany przez nas portfel bitcoin (który już wcześniej założyliśmy w punkcie 1. Poniżej lista kantorów i giełd gdzie w miarę szybko możemy przesłać 100zł i wymienić na BTC

 1. Bitbay.net
 2. BuyCoinNow.com
 3. Bitcantor.com
 4. Bitclude.com

Praktycznie w każdej z powyższych firm wymiana PLN na BTC będzie wyglądała podobnie, a proces zakupu BTC zaprezentowany poniżej będzie na przykładzie giełdy Bitbay.net

Zaczynamy od rejestracji konta w platformie. W tym celu wypełniamy formularz rejestracyjny na stronie
https://bitbay.net/pl gdzie podajemy adres e-mail i postępując zgodnie z instrukcją zakładamy nowe konto.

Następnie logujemy się na konto i przechodzimy do weryfikacji (potrzebujemy do tego dowodu osobistego i rachunku za prąd lub telefon). Po weryfikacji konta przechodzimy do zakładki portfele i odnajdujemy portfel z polskim złotym – PLN:

W kolejnym oknie po prawej stronie znajdziemy dane w jaki sposób przelać PLN do Bitbay. Ja wymieram przelew bankowy i wysyłam 100zł na podane dane przez bitbay:

Gdy środki pojawia się na koncie Bitbay przechodzimy do zakładki Giełda (1), wybieramy parę BTC/PLN (2) i przechodzimy do zakładki: Szybka transakcja (3), gdzie po lewej stronie w zakładce Szybka sprzedaż wybieramy PLN (4), wpisujemy przykładowe 100zł (5) i klikamy sprzedaj – w tej sposób sprzedaliśmy 100zł i otrzymaliśmy 0.00247114 BTC (po aktualnym kursie)

3. Jak przesłać bitcoina na inne portfele

Gdy masz już bitcoina na jednym z portfeli do których masz dostęp (niezależnie czy jest to portfel który Ty założyłeś czy portfel na giełdzie lub kantorze), możesz swobodnie dysponować środkami zgromadzonymi na tym portfelu.

Poniżej znajdziesz instrukcję jak przesłać bitcoina na inny portfel. W tym przykładzie prześlemy bitcoina z portfela założonego na Bitbay (należącego do giełdy) do portfela założonego na coinomi (należącego do mnie).

Takie działanie jest umotywowane kwestiami bezpieczeństwa, ponieważ dostęp do portfela należącego do giełdy bitbay masz tak długo jak istnieje firma, natomiast dostęp do portfela założonego przez aplikację coinomi mam zawsze.

3.1 Wysyłamy Bitcoina z giełdy do naszego portfela

W pierwszej kolejności odszukujemy opcję wypłaty z portfela BTC. W bitbay znajdziemy ją poprzez przejście do zakładki “portfele” (1), następnie portfel dla BTC (2) i wypłata po prawej stronie (3):

Następnie w portfelu Coinomi (lub w dowolnym innym portfelu), odszukujemy adres portfela. Dla aplikacji coinomi znajdziemy go tutaj:

Następnie wybieramy zakładkę “Compatibility” i kopiujemy ciąg znaków który wyświetli się w nowym oknie (na przykład poprzez klikniecie w przycisk zaznaczony strzałką). Chodzi o poniższy ciąg (jest to adres naszego portfela, na który prześlemy środki):

Następnie wklejamy powyższy adres portfela bitcoin w zakładce wypłaty na Bitbay i klikamy wyślij.

W zależności od giełdy przesłanie bitcoina może trwać od kilku minut do kilku godzin.

W analogiczny sposób możemy przesłać środki do dowolnego innego portfela bitcoin, jedyne czego potrzebujemy to adres portfela na który chcemy przesłać środki.

4. Jak wymienić bitcoina na tradycyjne waluty (PLN, EUR, USD)

Wiemy już jak przechowywać i przesyłać bitcoina, ale w pewnym monecie przyjdzie pewnie taki moment, gdy wartość rynkowa bitcoina zmieni się na tyle, że będziemy chcieli go wymienić na waluty tradycyjne, czyli będziemy chcieli wiedzieć – jak sprzedać bitcoina. Poniżej krótka instrukcja jak to zrobić na przykładzie giełdy bitbay.net

Aby sprzedać bitcoina (wymienić go na inną walutę – na przykład na złotówki), musimy w pierwszej kolejności przesłać go na portfel giełdy. Jak przesłać bitcoina na inny portfel – omówiliśmy już w poprzednim punkcie. Adres portfela na bitbay na który przelejemy bitcoina znajduje się kolejno: Portfele (1), wybieramy portfel BTC (2), kopiujemy adres bitcoina (3) na który przelewamy tyle BTC ile chcemy sprzedać.

Gdy BTC znajdzie się już na portfelu giełdy, przechodzimy do zakładki: “Giełda” (1) i tutaj mamy 2 opcje:

 • sprzedajemy BTC po cenie rynkowej (zakładka: Wystaw ofertę)
 • sprzedajemy BTC po cenie oferowanej przez Bitbay (zakładka: Szybka transakcja)

4.1 Wymiana BTC na PLN/USD/EUR poprzez giełdę

Aby wymienić bitcoina na giełdzie przechodzimy do zakładki Giełda, następnie BTC/PLN i w polu “chcę sprzedać” podajemy:

 • Ilość BTC jaką chcemy sprzedać (1)
 • Kurs po jakich chcemy sprzedać (2)

TIP: aby szybko sprzedać BTC na giełdzie wystarczy że klikniemy w jedna z ofert zaznaczonych na zielono (3), podać ilość bitcoina do sprzedaży i kliknąć sprzedaj. Natomiast jeżeli liczymy na wyższa cenę sprzedaży bierzemy pod uwagę listę wystawionych ofert zaznaczonych na czerwono.

Po wykonaniu zlecenia – środki w postaci PLN znajdą się w zakładce portfel, skąd możemy je wypłacić na przykład na konto bankowe.

4.2 Szybka wymiana BTC na PLN/USD/EUR

Szybsza opcja wymiany bitcoina na inne waluty przebiega natychmiastowo i jest wygodniejsza, ale trzeba wziąć pod uwagę że otrzymamy tutaj gorszy kurs, czyli otrzymamy mniej (o kilka procent) pieniędzy za sprzedane BTC.

Szybką wymianę kryptowalut zazwyczaj oferują tak zwane kantory kryptowalut. Aby wymienić tam bitcoin na tradycyjne waluty FIAT, należy na ich portfel przesłać BTC a w zamian otrzymamy złotówki (lub inną walutę, wg aktualnego kursu na stronie).

Wymianę w kantorze możemy przeprowadzić na giełdzie (na przykład – wspomniany wcześniej bitbay), lub na stronie:

 • Tokeneo
 • Bitclude
 • Bitcantor

Więcej tego typu stron znajdziesz pod adresem lista kantorów kryptowalut.

Niezależnie od tego którą platformę do wymiany BTC wybierzesz – proces będzie wyglądał podobnie, czyli na podany adres będziemy musieli wysłać określoną ilość bitcoina, a następnie po zatwierdzeniu transakcji otrzymamy środki w PLN na podane konto bankowe, lub na konto platformy skąd później prześlemy środki na konto bankowe.


Powiązane tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *