bitcoin jak zaczac

Bitcoin (BTC) to dla Ciebie nowość i nie wiesz jak zacząć? To nic trudnego, nawet jeżeli dopiero zaczynasz interesować się kryptowalutami. Szukasz prostej instrukcji jak zacząć z bitcoinem – znajdziesz ją poniżej. Jest to poradnik w formie instrukcji, z którego dowiesz się krok po kroku, co na początek należy wiedzieć o bitcoinie i jakie wykonać kolejne kroki aby oswoić się z jego obsługą i używaniem BTC.


Jak zacząć z bitcoinem – bitcoin krok po kroku

Poniżej znajdziesz spis treści w formie instrukcji krok po kroku, czyli jakie kolejne kroki należy wykonać aby zacząć posługiwać się bitcoinem. Szczegółowo o tym jak kupić pierwszego bitcoina, gdzie go przechowywać i jak go później sprzedać.

Po przejściu tej instrukcji będziesz wiedzieć już wszystko co musisz wiedzieć na początek o tym jak zacząć z bitcoinem. Listę kolejnych tematów o tym co dalej możesz z nim zrobić znajdziesz na końcu instrukcji.

1. Założenie portfela bitcoin

Obsługę bitcoina zaczynamy od tematu jego przechowywania. Aby otrzymać pierwszego bitcoina (lub część bitcoina, np.: 0.000001 BTC – musisz posiadać portfel w którym bitcoin będzie bezpiecznie przechowywany. Bitcoin to waluta cyfrowa, więc potrzebujesz cyfrowego portfela, który możesz założyć na kilka sposobów.

Aby zacząć przechowywać bitcoina potrzebujesz jeden portfel, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby korzystać z wielu portfeli (możesz ich mieć nieskończenie wiele, a korzystanie z każdego z nich jest bezpłatne).

Aby założyć portfel proponuje wybrać jedną z dwóch poniższych opcji (są to 2 najłatwiejsze opcje dla początkujących)

1.1) Założenie portfela na giełdzie kryptowalut

Założenie portfela na giełdzie to najprostsza droga do otrzymania dostępu do portfela kryptowalut. Można to porównać do założenia konta w banku, który przechowuje Twojego bitcoina, skąd możesz go przesyłać do innych osób i odbierać płatności w BTC.

Aby założyć portfel bitcoina na giełdzie, wystarczy wykonywać kolejne kroki opisane poniżej:

  • wejść na giełdę kryptowalut (np.: Bitbay.net) i założyć tam konto.
  • od razu po zalogowaniu Twój pierwszy portfel będzie wygenerowany w zakładce „Portfele” (patrz screen niżej)
bitcoin jak zacząć - krok 1

Jak już wspomniałem jest to najprostszy sposób na uzyskanie dostępu do portfela bitcoin, ale ma on jedną wadę: posiadaczem portfela jest giełda kryptowalut, a Ty korzystasz ze swoich środków za pośrednictwem giełdy. Jak już wcześniej wspomniałem – w praktyce można to porównać do konta bankowego, gdzie to bank przetrzymuje Twoje pieniądze.

Jeżeli jednak chcesz mieć pełna kontrolę nad portfelem wybierz opcje poniżej – bez pośrednika (gdzie tylko Ty masz dostęp do portfela). Nic też nie stoi na przeszkodzie aby korzystać jednocześnie z obu portfeli. Docelowa giełda kryptowalut powinna służyć do zakupu i sprzedaży bitcoina i altcoinów (kryptowaluty inne niż bitcoin), a portfel do jego przechowywania.

1.2) Instalacja portfela na komputerze lub smartfonie

Ta opcja stworzenia portfela daje Ci pełną kontrolę nad środkami, które są na nim zgromadzone. Można powiedzieć że korzystanie z własnego portfela kryptowlaut to kolejny podstawowy krok, który należy wykonać aby zacząć korzystać z bitcoina, w taki sposób jak zakładał jego Twórca (Satoshi Nakamoto).

Największą zaletą korzystania z portfela przy pomocy aplikacji na komputerze lub smartfonie, jest fakt że możesz ten portfel odtworzyć, aby uzyskać do niego dostęp w dowolnym miejscu na świecie (wystarczy posiadać seed – który zostanie wygenerowany przy tworzeniu portfela – o czym poniżej).

Tyle tytułem wstępu, a teraz praktyka. Aby wygenerować portfel bitcoin na komputerze lub smartfonie i zacząć z niego korzystać – w pierwszej kolejności pobieramy aplikację i instalujemy ją na urządzeniu (smartfon lub komputer). Opcji jest całkiem sporo, te z których ja korzystam to:

Tworzenie portfela pokaże na przykładzie aplikacji Coinomi, ale cały proces zakładania portfela, będzie bardzo podobny w przypadku każdej aplikacji do przechowywania kryptowalut.

Najważniejsza rzecz przy tworzeniu portfela bitcoin – zapisanie mnemonic seed (recovery phrase)

Pierwszym krokiem przy tworzeniu portfela za pomocą aplikacji będzie wygenerowanie mnemonic seed (w skrócie po prostu: seed), czyli ciągu słów w języku angielskim tworzących unikalna kombinację. Na przykład w aplikacji Coinomi będzie to wyglądało w ten sposób:

Klikamy „Create new wallet”

bitcoin jak zacząć krok 2

Następnie zostanie wygenerowany ciąg 24 wyrazów (liczba wyrazów może się różnić w zależności od portfela):

bitcoin jak zacząć krok 3
mnemonic seed portfela

Ten ciąg należy bezwzględnie zapisać – najlepiej na kartce (lub kilku kartkach) i przechowywać w bezpiecznym miejscu (na przykład w sejfie). Podanie ciągu tych wyrazów w dowolnej aplikacji do generowania portfela bitcoin, w dowolnym innym miejscu na ziemi spowoduje otrzymanie dostępu do portfela i daję kontrolę nad środkami.

Uwaga: Jeżeli przekażesz mnemonic seed innej osobie – ta osoba otrzyma pełen dostęp do portfela (oczywiście jeżeli będzie wiedziała co to jest i jak z tego skorzystać).

Jeżeli zapisałeś wygenerowany ciąg znaków, w kolejnym kroku zostaniesz poproszony i ich podanie w kolejności w której go otrzymałeś – jest to kwestia bezpieczeństwa, mająca na celu sprawdzenie czy poprawnie zapisałeś „recovery phrase”:

bitcoin jak zacząć krok 4

Możesz to pominąć poprzez przycisk „Skip”, ale polecam mimo wszystko wyklikać zapisaną kolejność aby sprawdzić czy poprawnie zapisaliśmy wyrazy w odpowiedniej kolejności.

W następnym kroku pozostaje określenie hasła do aplikacji a zaraz po jego podaniu wybieramy które kryptowaluty chcemy przechowywać w portfelu – na początek wybieramy tylko bitcoin (ale możesz wybrać tyle kryptowalut ile chcesz):

bitcoin jak zacząć krok 5

Po kliknięciu „Next” potwierdzamy warunki korzystania z aplikacji i otrzymujemy dostęp do portfela.

W następnym kroku dowiesz się jak korzystać z wygenerowanego wcześniej portfela. Jak przesyłać na niego środki i wysyłać na inne portfele.


2. Jak wymienić złotówki (PLN) na bitcoina (BTC)

Gdy masz już portfel możesz do niego przesłać dowolną ilość bitcoina (nawet 0.00000001 BTC). Następnie zgromadzonymi środkami na portfelu możesz swobodnie dysponować (przechowywać, wysyłać, sprzedawać). Zatem jak to zrobić i jak zacząć, czyli w jaki sposób zdobyć pierwszego bitcoina (BTC)?

Zacznijmy od tego że bitcoin jest podzielny do 8-go miejsca po przecinku, więc nic nie stoi na przeszkodzie aby mieć 0.00000001 bitcoina, natomiast przy aktualnym kursie (ok. 30 000zł), nikt nam nie wymieni tak małej ilości ponieważ jest to znacznie mniej niż 1 grosz. Skupmy się zatem w jaki sposób wymienić (czyli kupić) bitcoina za 100zł – o tym będzie poniższa instrukcja

2.1 Wymiana 100zł na BTC

W internecie znajdziemy wiele giełd i kantorów które przyjmą od nas praktycznie dowolną ilość popularnych walut (PLN, USD, czy EUR) i prześlą w zamian określoną ilość bitcoina po określonym kursie. Poniżej lista kantorów i giełd kryptowalut gdzie w miarę szybko możemy przesłać przykładowe 100zł i wymienić na BTC:

  1. Bitbay.net
  2. Tokeneo.com
  3. Bitcantor.com
  4. Bitclude.com

Praktycznie w każdej z powyższych firm wymiana PLN na BTC będzie wyglądała podobnie, a proces zakupu BTC zaprezentowany poniżej będzie na przykładzie giełdy Bitbay.net, ponieważ to najpopularniejsza giełda w Polsce która przyjmuje depozytu w polskim złotym.

Zaczynamy od rejestracji konta w platformie. W tym celu wypełniamy formularz rejestracyjny na stronie bitbay.net/pl gdzie podajemy adres e-mail i postępując zgodnie z instrukcją zakładamy nowe konto.

Następnie logujemy się na konto i przechodzimy do weryfikacji (potrzebujemy do tego dowodu osobistego i rachunku za prąd lub telefon). Niestety aktualnie nie ma możliwości założenia konta na giełdzie kryptowalut przyjmującej depozyty w polskim złotym, bez weryfikacji. Są alternatywne sposoby ja zakup bitcoina w kantorze bez weryfikacji, ale jest to droższy i bardziej skomplikowany proces (wymaga posiadania już portfela kryptowalut).

Po weryfikacji konta na giełzie przechodzimy do zakładki portfele i odnajdujemy portfel z polskim złotym – PLN:

Jak zacząć z bitcoinem krok 6

W kolejnym oknie po prawej stronie znajdziemy dane w jaki sposób przelać PLN do Bitbay. W tym przypadku wymieram przelew bankowy i wysyłam 100zł na podane dane przez bitbay:

Jak zacząć z bitcoinem krok 7

Gdy środki pojawia się na koncie Bitbay przechodzimy do zakładki Giełda (1), wybieramy parę BTC/PLN (2) i przechodzimy do zakładki: Szybka transakcja (3), gdzie po lewej stronie w zakładce Szybka sprzedaż wybieramy PLN (4), wpisujemy przykładowe 100zł (5) i klikamy sprzedaj – w tej sposób sprzedaliśmy 100zł i otrzymaliśmy 0.00247114 BTC (po aktualnym kursie)

Jak zacząć z bitcoinem krok 8

3. Jak przesłać bitcoina na inne portfele

Gdy masz już bitcoina na jednym z portfeli do których masz dostęp (niezależnie czy jest to portfel który Ty założyłeś, czy portfel na giełdzie lub kantorze), możesz swobodnie dysponować środkami zgromadzonymi na tym portfelu.

Poniżej znajdziesz instrukcję jak przesłać bitcoina na inny portfel. W tym przykładzie prześlemy bitcoina z portfela założonego na Bitbay (należącego do giełdy) do portfela założonego na coinomi (należącego do mnie).

Takie działanie jest umotywowane kwestiami bezpieczeństwa, ponieważ dostęp do portfela należącego do giełdy bitbay masz tak długo jak istnieje firma, natomiast dostęp do portfela założonego przez aplikację coinomi mam zawsze.

3.1 Wysyłamy Bitcoina z giełdy do naszego portfela

W pierwszej kolejności odszukujemy opcję wypłaty z portfela BTC. W bitbay znajdziemy ją poprzez przejście do zakładki „portfele” (1), następnie portfel dla BTC (2) i wypłata po prawej stronie (3):

Jak zacząć z bitcoinem krok 9

Następnie w portfelu Coinomi (lub w dowolnym innym portfelu), odszukujemy adres portfela. Dla aplikacji coinomi znajdziemy go tutaj:

Jak zacząć z bitcoinem krok 10

Następnie wybieramy zakładkę „Compatibility” i kopiujemy ciąg znaków który wyświetli się w nowym oknie (na przykład poprzez klikniecie w przycisk zaznaczony strzałką). Chodzi o poniższy ciąg (jest to adres naszego portfela, na który prześlemy środki):

Jak zacząć z bitcoinem krok 11

Następnie wklejamy powyższy adres portfela bitcoin w zakładce wypłaty na Bitbay i klikamy wyślij.

Jak zacząć z bitcoinem krok 12

W zależności od giełdy przesłanie bitcoina może trwać od kilku minut do kilku godzin.

W analogiczny sposób możemy przesłać środki do dowolnego innego portfela bitcoin, jedyne czego potrzebujemy to adres portfela na który chcemy przesłać środki.

4. Jak wymienić bitcoina na tradycyjne waluty (PLN, EUR, USD)

Wiemy już jak przechowywać i przesyłać bitcoina, ale w pewnym momencie przyjdzie pewnie taki moment, gdy wartość rynkowa bitcoina zmieni się na tyle, że będziemy chcieli go wymienić na waluty tradycyjne, czyli będziemy chcieli wiedzieć – jak sprzedać bitcoina. Poniżej krótka instrukcja jak to zrobić na przykładzie giełdy bitbay.net

Aby sprzedać bitcoina (wymienić go na inną walutę – na przykład na złotówki), musimy w pierwszej kolejności przesłać go na portfel giełdy. Jak przesłać bitcoina na inny portfel – omówiliśmy już w poprzednim punkcie. Adres portfela na bitbay na który przelejemy bitcoina znajduje się kolejno: Portfele (1), wybieramy portfel BTC (2), kopiujemy adres bitcoina (3) na który przelewamy tyle BTC ile chcemy sprzedać.

Jak zacząć z bitcoinem krok 13

Gdy BTC znajdzie się już na portfelu giełdy, przechodzimy do zakładki: „Giełda” (1) i tutaj mamy 2 opcje:

  • sprzedajemy BTC po cenie rynkowej (zakładka: Wystaw ofertę)
  • sprzedajemy BTC po cenie oferowanej przez Bitbay (zakładka: Szybka transakcja)

4.1 Wymiana BTC na PLN/USD/EUR poprzez giełdę

Aby wymienić bitcoina na giełdzie przechodzimy do zakładki Giełda, następnie BTC/PLN i w polu „chcę sprzedać” podajemy:

  • Ilość BTC jaką chcemy sprzedać (1)
  • Kurs po jakich chcemy sprzedać (2)
Jak zacząć z bitcoinem krok 14

TIP: aby szybko sprzedać BTC na giełdzie wystarczy że klikniemy w jedna z ofert zaznaczonych na zielono (3), podać ilość bitcoina do sprzedaży i kliknąć sprzedaj. Natomiast jeżeli liczymy na wyższa cenę sprzedaży bierzemy pod uwagę listę wystawionych ofert zaznaczonych na czerwono.

Po wykonaniu zlecenia – środki w postaci PLN znajdą się w zakładce portfel, skąd możemy je wypłacić na przykład na konto bankowe.

4.2 Szybka wymiana BTC na PLN/USD/EUR

Szybsza opcja wymiany bitcoina na inne waluty przebiega natychmiastowo i jest wygodniejsza, ale trzeba wziąć pod uwagę że otrzymamy tutaj gorszy kurs, czyli otrzymamy mniej (o kilka procent) pieniędzy za sprzedane BTC.

Szybką wymianę kryptowalut zazwyczaj oferują tak zwane kantory kryptowalut. Aby wymienić tam bitcoin na tradycyjne waluty FIAT, należy na ich portfel przesłać BTC a w zamian otrzymamy złotówki (lub inną walutę, wg aktualnego kursu na stronie).

Wymianę w kantorze możemy przeprowadzić na giełdzie (na przykład – wspomniany wcześniej bitbay), lub na stronie:

Więcej tego typu stron znajdziesz pod adresem lista kantorów kryptowalut.

Niezależnie od tego którą platformę do wymiany BTC wybierzesz – proces będzie wyglądał podobnie, czyli na podany adres będziemy musieli wysłać określoną ilość bitcoina, a następnie po zatwierdzeniu transakcji otrzymamy środki w PLN na podane konto bankowe, lub na konto platformy skąd później prześlemy środki na konto bankowe.


Jak zacząć z bitcoinem – najczęściej zadawane pytania

Od czego zacząć korzystanie z bitcoina?

Pierwszym krokiem jest uzyskać dostęp do portfela kryptowalut w którym będziemy przechować bitcoina, odbierać i przesyłać bitcoina.

Gdzie kupić bitcoina?

Do zakupu bitcoina najczęściej wykorzystywane są: giełdy i kantory kryptowalut. Są też inne mniej popularne sposoby – zakup BTC w kantorach stacjonarnych i bitomatach. Szczegółowy opis całego procesu: jak kupić bitcoina – tutaj.

Jak sprzedać Bitcoiny?

Giełdy kryptowalut i kantory kryptowalut służą zarówno do zakupu jak i sprzedaży bitcoina. Jeżeli mamy już konto na giełdzie obsługującej waluty FIAT (PLN, EUR, USD), przesyłamy tam BTC i wymieniamy na FIAT, a następnie środki przesyłamy na konto bankowe.


Powiązane tematy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *