Bitcoin jak zacząć – poradnik krok po kroku

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 29 września 2020
ikona autora biały

Bitcoin (BTC) to dla Ciebie nowość i nie wiesz jak zacząć? To nic trudnego, nawet jeżeli dopiero zaczynasz interesować się kryptowalutami. Szukasz prostej instrukcji jak zacząć z bitcoinem – znajdziesz ją poniżej.

Bitcoin jak zacząć to poradnik w formie instrukcji krok po kroku, z którego dowiesz się co na początek należy wiedzieć o bitcoinie i jakie wykonać kolejne kroki aby oswoić się z jego obsługą i używaniem BTC.

Jak zacząć z bitcoinem – bitcoin krok po kroku

Poniżej znajduje się spis treści w formie instrukcji krok po kroku, w którym znajdziemy kolejne kroki do wykonania, aby zacząć posługiwać się bitcoinem. Znajdziesz tutaj szczegółowy opis jak kupić pierwszego bitcoina, gdzie go przechowywać i jak go później sprzedać. Nawet jeżeli w tym momencie nie zdążysz przeczytać całej instrukcji, zawsze możesz wrócić do konkretnego kroku. Ukończenie powyższych kroków daje podstawową wiedzę na temat posługiwania się bitcoinami, ale również innymi kryptowalutami ponieważ działają w podobny sposób. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, lista bardziej zaawansowanych tematów znajduje się na końcu instrukcji.

1) Założenie portfela bitcoin

Przechowywanie kryptowalut to pierwszy temat który należy rozwinąć, aby wiedzieć jak zacząć posługiwać się bitcoinem. Aby otrzymać pierwszego bitcoina (lub część bitcoina, np.: 0.000001 BTC), musisz posiadać portfel w którym bitcoin będzie bezpiecznie przechowywany. Bitcoin to waluta cyfrowa, więc potrzebujesz cyfrowego portfela, który możesz założyć na kilka sposobów, a dwa z nich opisujemy poniżej.

Aby zacząć przechowywać bitcoina potrzebujesz na początek co najmniej jeden portfel, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby korzystać z wielu portfeli (możesz ich mieć nieskończenie wiele, a korzystanie z każdego z nich jest bezpłatne).

Aby założyć portfel proponuje wybrać jedną z dwóch poniższych opcji (są to 2 najłatwiejsze opcje dla początkujących). Gdy przyjdzie moment że będziesz w posiadaniu kryptowalut o znacznej wartości – wtedy warto się zainteresować portfelami mobilnymi (Ledger czy Trezor).

Do czasu oswojenia się z bitcoinem i innymi kryptowalutami, możesz korzystać z portfela na giełdzie lub portfela mobilnego na smartfonie lub komputerze:

1.1) Założenie portfela na giełdzie kryptowalut

Założenie portfela na giełdzie to najprostsza droga do otrzymania dostępu do portfela kryptowalut. Można to porównać do założenia konta w banku, który przechowuje Twojego bitcoina, skąd możesz go przesyłać do innych osób i odbierać płatności w BTC.

Tworząc portfel otrzymasz indywidualny adres, tak zwany: klucz publiczny, taki jak ten:

38Q7rs37JEckTLFAa7a1i5LHQ2XKoUwW6v

klucz publiczny (adres portfela), to tak jak numer konta, z tą różnicą że to jedyne czego potrzebujesz do odebrania kryptowalut. Nadawca musi posiadać jedynie ten klucz, aby wysłać do nas środki. Co więcej: klucz publiczny w żaden sposób nie jest powiązany z naszym imieniem czy nazwiskiem, wiec aby odebrać bitcoina potrzebujemy jedynie: klucz publiczny. Kropka.

Aby założyć portfel bitcoina na giełdzie, wystarczy wykonywać kolejne kroki opisane poniżej:

  • wejść na giełdę kryptowalut (np.: Bitbay.net) i założyć tam konto (poprzez przycisk na górze “rejestracja”).
  • od razu po zalogowaniu Twój pierwszy portfel będzie wygenerowany w zakładce “Portfele” (patrz screen niżej):
Jak zacząć z bitcoinem - założenie portfela

Jak już wspomniałem jest to najprostszy sposób na uzyskanie dostępu do portfela bitcoin, ale ma on jedną wadę: posiadaczem portfela jest giełda kryptowalut, a Ty korzystasz ze swoich środków za pośrednictwem giełdy.

Jak już wcześniej wspomniałem – w praktyce można to porównać do konta bankowego, gdzie to bank przetrzymuje Twoje pieniądze (ideą powstania bitcoina jest odłączenie środków finansowych od banków). Możesz trzymać swoje kryptowaluty na giełdzie, ale po jakimś czasie (gdy będziesz już bardziej zaawansowany), zastanów się nad innymi formami przechowywania kryptowalut, gdzie to Ty masz pełna kontrolę nad nimi.

Jeżeli chcesz mieć pełna kontrolę nad portfelem wybierz opcje poniżej – bez pośrednika (gdzie tylko Ty masz dostęp do portfela). Nic też nie stoi na przeszkodzie aby korzystać jednocześnie z obu portfeli. Docelowa giełda kryptowalut powinna służyć do zakupu i sprzedaży bitcoina lub altcoinów (kryptowaluty inne niż bitcoin), a portfel kryptowalut powinien służyć do jego przechowywania.

Czyli: gdy chcemy sprzedać/wymienić bitcoina – przesyłamy go na giełdę, aby móc nim obracać, a po dokonanej transakcji przesyłamy na portfel. Jest to bezpieczne rozwiązanie, które chroni nas przed potencjalnym upadkiem giełdy (chociaż to mało prawdopodobne to w przeszłości zdarzały się takie przypadki, więc lepiej dmuchać na zimne szczególnie w przypadku posiadania znacznej ilości bitcoinów).

Aby przejść do kolejnego kroku instrukcji jak zacząć z bitcoinem, możesz przeskoczyć w tym momencie do sekcji nr 2: Zakup BTC na giełdzie (wystarczy kliknąć). Instalacja portfela do kryptowalut na komputerze lub smartfonie (1.2 – poniżej) jest zalecana, ale nie jest konieczna aby zacząć korzystać z bitcoina, ponieważ masz już dostęp do portfela na giełdzie (pod warunkiem że został wykonany powyższy krok – 1.1).

1.2) Instalacja portfela na komputerze lub smartfonie

Ta opcja stworzenia portfela do kryptowalut daje Ci pełną kontrolę nad środkami, które są na nim zgromadzone. Można powiedzieć że korzystanie z własnego portfela kryptowalut to kolejny krok, który należy wykonać aby zacząć korzystać z bitcoina, w taki sposób jak zakładał jego Twórca (Satoshi Nakamoto).

Największą zaletą korzystania z portfela przy pomocy aplikacji na komputerze lub smartfonie, jest fakt że możesz ten portfel odtworzyć, aby uzyskać do niego dostęp w dowolnym miejscu na świecie (wystarczy posiadać seed – który zostanie wygenerowany przy tworzeniu portfela – o czym poniżej).

Tyle tytułem wstępu, a teraz praktyka. Aby wygenerować portfel bitcoin na komputerze lub smartfonie i zacząć z niego korzystać – w pierwszej kolejności pobieramy aplikację i instalujemy ją na urządzeniu (smartfon lub komputer). Opcji jest całkiem sporo, te z których ja korzystam to:

Tworzenie portfela pokaże na przykładzie aplikacji Coinomi, ale cały proces zakładania portfela, będzie bardzo podobny w przypadku każdej aplikacji do przechowywania kryptowalut.

Najważniejsza rzecz przy tworzeniu portfela bitcoin – zapisanie mnemonic seed (recovery phrase)

Pierwszym krokiem przy tworzeniu portfela za pomocą aplikacji będzie wygenerowanie mnemonic seed (w skrócie po prostu: seed), czyli ciągu słów w języku angielskim tworzących unikalna kombinację, dzięki której możesz odzyskać dostęp do portfela w dowolnym miejscu: wystarczy podać wspomniany mnemonic seed. Na przykład w aplikacji Coinomi będzie to wyglądało w ten sposób:

Klikamy “Create new wallet”

Bitcoin jak zacząć - krok 1 założenie portfela

Następnie zostanie wygenerowany ciąg 24 wyrazów (liczba wyrazów może się różnić w zależności od portfela):

Bitcoin jak zacząć - krok 2 założenie portfela

mnemonic seed portfela

Ten ciąg należy bezwzględnie zapisać – najlepiej na kartce (lub kilku kartkach) i przechowywać w bezpiecznym miejscu (na przykład w sejfie). Podanie ciągu tych wyrazów w dowolnej aplikacji do generowania portfela bitcoin, w dowolnym innym miejscu na ziemi spowoduje otrzymanie dostępu do portfela i daję kontrolę nad środkami.

Uwaga: Jeżeli przekażesz mnemonic seed innej osobie – ta osoba otrzyma pełen dostęp do portfela (oczywiście jeżeli będzie wiedziała co to jest i jak z tego skorzystać).

Jeżeli zapisałeś wygenerowany ciąg znaków, w kolejnym kroku zostaniesz poproszony o ich podanie w kolejności w której go otrzymałeś – jest to kwestia bezpieczeństwa, mająca na celu sprawdzenie czy poprawnie zapisałeś “recovery phrase”:

Bitcoin jak zacząć - krok 3 założenie portfela

mnemonic seed portfela

Możesz to pominąć poprzez przycisk “Skip”, ale polecam mimo wszystko wyklikać zapisaną kolejność, aby sprawdzić czy poprawnie zapisaliśmy wyrazy w odpowiedniej kolejności.

W następnym kroku pozostaje określenie hasła do aplikacji a zaraz po jego podaniu wybieramy które kryptowaluty chcemy przechowywać w portfelu – na początek wybieramy tylko bitcoin (ale możesz wybrać tyle kryptowalut ile chcesz):

Bitcoin jak zacząć - krok 4 założenie portfela

mnemonic seed portfela

Po kliknięciu “Next” potwierdzamy warunki korzystania z aplikacji i otrzymujemy dostęp do portfela.

W następnym kroku dowiesz się jak korzystać z wygenerowanego wcześniej portfela. Jak przesyłać na niego środki i wysyłać na inne portfele.

Adres naszego portfela (klucz publiczny) znajdziesz w zakładce Wallet po kliknięciu w przycisk: “Receive”

2. Jak wymienić złotówki (PLN) na bitcoina (BTC)

Gdy masz już dostęp do portfela, możesz do niego przesłać dowolną ilość bitcoina (nawet 0.00000001 BTC). Następnie zgromadzonymi środkami na portfelu możesz już swobodnie dysponować (przechowywać, wysyłać, sprzedawać). Zatem jak to zrobić i od czego zacząć wymianę PLN na BTC – czyli w jaki sposób zdobyć pierwszego bitcoina (BTC)? Na te pytania odpowiadamy poniżej:

Zacznijmy od tego że bitcoin jest podzielny do 8-go miejsca po przecinku, więc nic nie stoi na przeszkodzie aby przechowywać zaledwie 0.00000001 bitcoina, natomiast przy aktualnym kursie, nikt nam nie wymieni tak małej ilości, ponieważ jest to znacznie mniej niż 1 grosz. Skupmy się zatem w jaki sposób wymienić (czyli kupić) bitcoina za symboliczne 100zł – o tym będzie poniższa instrukcja.

2.1 Wymiana 100zł na BTC

W internecie znajdziemy wiele giełd i kantorów które przyjmą od nas praktycznie dowolną ilość popularnych walut (PLN, USD, czy EUR) i prześlą w zamian określoną ilość bitcoina po określonym kursie. Poniżej lista kantorów i giełd kryptowalut gdzie w miarę szybko możemy przesłać przykładowe 100zł i wymienić na BTC:

  1. Bitbay.net
  2. Binance.com
  3. Coindeal.com

Na każdej giełdzie kryptowalut wymiana PLN na BTC będzie wyglądała podobnie, czyli wpłacamy środki w PLN na konto podane przez giełdę (zgodnie z instrukcją podaną przez giełdę), a następnie wymieniamy je na BTC. Możesz też skorzystać z kantora zamieszczonego tej stronie, który obsługuje kantor bitcan.pl i nie wymaga weryfikacji konta do kwoty 1000zł: zakup BTC przez Blika.

Proces zakupu BTC zaprezentowany poniżej będzie na przykładzie giełdy Bitbay.net, ponieważ to najpopularniejsza giełda w Polsce która przyjmuje depozyty w polskim złotym (PLN).

Zaczynamy od rejestracji konta w platformie. W tym celu wypełniamy formularz rejestracyjny na stronie bitbay.net gdzie podajemy adres e-mail i postępując zgodnie z instrukcją zakładamy nowe konto.

Następnie logujemy się na konto i przechodzimy do weryfikacji (potrzebujemy do tego dowodu osobistego i rachunku za prąd lub telefon). Niestety aktualnie nie ma możliwości założenia konta na giełdzie kryptowalut przyjmującej depozyty w polskim złotym, bez weryfikacji. Są alternatywne sposoby ja zakup bitcoina w kantorze bez weryfikacji, ale jest to droższy i bardziej skomplikowany proces (wymaga posiadania portfela kryptowalut).

Po weryfikacji konta na giełdzie przechodzimy do zakładki portfele i odnajdujemy portfel z polskim złotym – PLN:

W kolejnym oknie po prawej stronie znajdziemy dane w jaki sposób przelać PLN do Bitbay. W tym przypadku wybieram przelew bankowy i wysyłamy 100zł na podane dane przez bitbay. Ważne: pamiętajmy aby w tytule przelewu podać kod podany przez Bitbay (dzięki temu bitbay będzie wiedział od którego użytkownika otrzymał środki i zostaną one dodane na Twoje konto).

Początki z bitcoinem - wymiana na kryptowaluty 2

Gdy wpłata zostanie zaksięgowana na naszym koncie Bitbay (środki na koncie PLN pojawią się w zakładce Portfele), możemy przejść do zakupu BTC.

W tym celu przechodzimy kolejno do zakładki: Giełda (1) > Szybka transakcja (2) > wybieramy PLN (3) i określamy kwotę zakupu (4).

Początki z bitcoinem - wymiana na kryptowaluty 3

Po wprowadzeniu kwoty, sprawdzamy warunki transakcji i jeżeli je akceptujemy, mozemy kliknąć przycisk “kup”. Po chwili PLN zostaje wymienione na BTC które jest widoczne na portfelu giełdy w zakładce: Portfele > BTC

W tym momencie możemy dysponować bitcoinem dostępnym na portfelu giełdy: sprzedać go po innej cenie, przesłać na inny portfel, lub wymienić na inne kryptowaluty.

O tym jak przesłać bitcoina na inne portfele, opowiada 3 krok instrukcji Bitcoin jak zacząć, czyli: jak przesłać bitcoina na inne portfele

3. Jak przesłać bitcoina na inne portfele

Gdy masz już bitcoina na jednym z portfeli do których masz dostęp (niezależnie czy jest to portfel który Ty założyłeś, czy portfel na giełdzie lub kantorze), możesz swobodnie dysponować środkami zgromadzonymi na tym portfelu.

Poniżej znajdziesz instrukcję jak przesłać bitcoina na inny portfel. W tym przykładzie prześlemy bitcoina z portfela założonego na Bitbay (należącego do giełdy) do portfela założonego na coinomi (należącego do mnie).

Takie działanie jest umotywowane kwestiami bezpieczeństwa, ponieważ dostęp do portfela należącego do giełdy bitbay masz tak długo jak istnieje firma, natomiast dostęp do portfela założonego przez aplikację coinomi mam zawsze gdy posiadam dostęp do urządzenia na którym zainstalowany jest portfel lub do recovery phrase, gdybyśmy utracili to urządzenie.

3.1) Wysyłamy Bitcoina z giełdy na nasz portfel mobilny

W pierwszej kolejności odszukujemy opcję wypłaty z portfela BTC. W bitbay znajdziemy ją poprzez przejście do zakładki “portfele” (1), następnie portfel dla BTC (2) i wypłata po prawej stronie (3):

Jak przesłać BTC na inny portfel 1

Następnie w portfelu Coinomi (lub w dowolnym innym portfelu), odszukujemy adres portfela. Dla aplikacji coinomi znajdziemy go tutaj:

Jak przesłać BTC na inny portfel 2

Następnie wybieramy zakładkę “Compatibility” i kopiujemy ciąg znaków który wyświetli się w nowym oknie (na przykład poprzez klikniecie w przycisk zaznaczony strzałką). Chodzi o poniższy ciąg (jest to adres naszego portfela, na który prześlemy środki):

Jak przesłać BTC na inny portfel 3

Następnie wklejamy powyższy adres portfela bitcoin w zakładce wypłaty na Bitbay i klikamy wyślij.

Jak przesłać BTC na inny portfel 4

W zależności od giełdy przesłanie bitcoina może trwać od kilku minut do kilku godzin. Możliwe że przy pierwszej wypłacie, giełda poprosi nas o weryfikację konta, wtedy należy ją przejść i przy następnym wypłatach proces będzie znacznie szybszy.

W analogiczny sposób możemy przesłać środki do dowolnego innego portfela bitcoin, jedyne czego potrzebujemy to adres portfela na który chcemy przesłać środki.

4. Jak wymienić bitcoina na tradycyjne waluty (PLN, EUR, USD)

Wiemy już jak przechowywać i przesyłać bitcoina, ale w pewnym momencie przyjdzie pewnie taki moment, gdy wartość rynkowa bitcoina zmieni się na tyle, że będziemy chcieli go wymienić na waluty tradycyjne, czyli będziemy chcieli wiedzieć – jak sprzedać bitcoina. Poniżej krótka instrukcja jak to zrobić na przykładzie wspomnianej już giełdy bitbay.net

Aby sprzedać bitcoina (wymienić go na inną walutę – na przykład na złotówki), musimy w pierwszej kolejności przesłać go na portfel giełdy. Jak przesłać bitcoina na inny portfel – omówiliśmy już w poprzednim punkcie. Adres portfela na bitbay na który przelejemy bitcoina znajduje się kolejno: Portfele (1), wybieramy portfel BTC (2), kopiujemy adres bitcoina (3) na który przelewamy tyle BTC ile chcemy sprzedać.

Gdy BTC znajdzie się już na portfelu giełdy, przechodzimy do zakładki: “Giełda” (1) i tutaj mamy 2 opcje:

  • sprzedajemy BTC po cenie rynkowej (zakładka: Wystaw ofertę)
  • sprzedajemy BTC po cenie oferowanej przez Bitbay (zakładka: Szybka transakcja)

Jeżeli decydujmy się na na szybką sprzedaż, wybieramy kolejno: Giełda (1), wybieramy parę BTC/PLN (2) i przechodzimy do zakładki: Szybka transakcja (3), gdzie po lewej stronie w zakładce Szybka sprzedaż wybieramy PLN (4), wpisujemy przykładowe 100zł (5) i klikamy sprzedaj – w tej sposób sprzedaliśmy 100zł i otrzymaliśmy 0.00247114 BTC (po aktualnym kursie)

Istnieje też możliwość wystawienia oferty na giełdzie. W takim przypadku określamy cenę po jakiej chcemy sprzedać bitcoina. Bardziej szczegółowo opisuje to instrukcja: Wymiana BTC na PLN

4.1 Wymiana BTC na PLN/USD/EUR poprzez giełdę

Aby wymienić bitcoina na giełdzie przechodzimy do zakładki Giełda, następnie BTC/PLN i w polu “chcę sprzedać” podajemy:

  • Ilość BTC jaką chcemy sprzedać (1)
  • Kurs po jakich chcemy sprzedać (2)

TIP: aby szybko sprzedać BTC na giełdzie wystarczy że klikniemy w jedna z ofert zaznaczonych na zielono (3), podać ilość bitcoina do sprzedaży i kliknąć sprzedaj. Natomiast jeżeli liczymy na wyższa cenę sprzedaży bierzemy pod uwagę listę wystawionych ofert zaznaczonych na czerwono.

Po wykonaniu zlecenia – środki w postaci PLN znajdą się w zakładce portfel, skąd możemy je wypłacić na przykład na konto bankowe.

4.2 Szybka wymiana BTC na PLN/USD/EUR

Szybsza opcja wymiany bitcoina na inne waluty przebiega natychmiastowo i jest wygodniejsza, ale trzeba wziąć pod uwagę że otrzymamy tutaj gorszy kurs, czyli otrzymamy mniej (o kilka procent) pieniędzy za sprzedane BTC.

Szybką wymianę kryptowalut zazwyczaj oferują tak zwane kantory kryptowalut. Aby wymienić tam bitcoin na tradycyjne waluty FIAT, należy na ich portfel przesłać BTC a w zamian otrzymamy złotówki (lub inną walutę, wg aktualnego kursu na stronie).

Wymianę w kantorze możemy przeprowadzić na giełdzie (na przykład – wspomniany wcześniej bitbay), lub na stronie:

Więcej tego typu stron znajdziesz pod adresem lista kantorów kryptowalut.

Niezależnie od tego którą platformę do wymiany BTC wybierzesz – proces będzie wyglądał podobnie, czyli na podany adres będziemy musieli wysłać określoną ilość bitcoina, a następnie po zatwierdzeniu transakcji otrzymamy środki w PLN na podane konto bankowe, lub na konto platformy skąd później prześlemy środki na konto bankowe.

Jak zacząć z bitcoinem – najczęściej zadawane pytania

Pierwszym krokiem jaki musimy wykonać aby odpowiedzieć na pytanie: jak zacząć z bitcoinem, jest uzyskanie dostępu do portfela kryptowalut za pomocą którego będziemy przechowywać BTC, odbierać płatności i przesyłać bitcoina na inne portfele.
Mamy kilka portfeli do wyboru. Możemy korzystać z portfela giełdy kryptowalut, ale jest to rozwiązanie na sam początek gdy zaczynamy korzystać z bitcoina. Docelowo powinniśmy założyć własny portfel kryptowalutowy w formie mobilnego portfela lub portfela sprzętowego.
Do zakupu bitcoina najczęściej wykorzystywane są: giełdy i kantory kryptowalut. Są też inne mniej popularne sposoby – zakup BTC w kantorach stacjonarnych i bitomatach. Szczegółowy opis całego procesu: jak kupić bitcoina – tutaj.
Giełdy kryptowalut i kantory kryptowalut służą zarówno do zakupu jak i sprzedaży bitcoina. Jeżeli mamy już konto na giełdzie obsługującej waluty FIAT (PLN, EUR, USD), przesyłamy tam BTC i wymieniamy na FIAT, a następnie środki przesyłamy na konto bankowe.

Artur Kuśmierek

Redaktor bloga kryptowaluty2.pl. Autor publikacji na temat bitcoina, kryptowalut i finansów. Na rynku kryptowalut od 2018 roku.

Powiązane tematy:

Co to jest kryptowaluta Render Token (RNDR)

Dziś porozmawiamy o projekcie kryptowaluty Render Token. W ciągu ostatnich 30 dni stale wykazuje onA pozytywną dynamikę, a pomysł stworzenia zdecentralizowanego rynku, który umożliwia wysokowydajne funkcje renderowania na rozproszonych procesorach graficznych, jest niezwykle ciekawy. Startup Render Token (RNDR) umożliwia posiadaczom potężnych kart graficznych zarabianie kryptowalut bez angażowania się w wydobycie. Przejdźmy teraz do bardziej szczegółowych […]

Czym są kryptowaluty inflacyjne i deflacyjne?

Czy Bitcoin i altcoiny są aktywami deflacyjnymi, czy też, podobnie jak zwykłe papierowe pieniądze podlegają zjawisku inflacji? Jak odróżnić monety deflacyjne od inflacyjnych? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Co to jest inflacyjna kryptowaluta? Niektóre kryptowaluty są inflacyjne, ponieważ ich podaż rośnie w czasie. Takie kryptowaluty wykorzystują kombinację z góry określonych stóp […]

Pepe Coin (PEPE) - Co to? Jak i gdzie kupić?

W ostatnim czasie napewno słyszałeś o kryptowalucie Pepe Coin (PEPE) lub rzuciła Ci się w oczy memowa żaba Pepe the Frog. Nic dziwnego. Projekt ten zyskał dziesiątki tysięcy procent wartości i stworzył kolejnych krypto milionerów. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci co to jest Pepe Coin (PEPE), jak i gdzie kupić ten token oraz wiele więcej. […]

Co to jest EIP-4844? Proto Danksharing Ethereum

Ostatnim ważnym wydarzeniem w sieci Ethereum było wdrożenie aktualizacji Shapella, które odbyło się w połowie kwietnia. Jest to jednak dopiero początek transformacji do Ethereum 2.0. Deweloperzy wciąż muszą rozwiązać największe problemy blockchaina: wysokie opłaty i niską przepustowość. Kolejnym krokiem w tym kierunku będzie wprowadzenie shardingu. Funkcja ta również zostanie wdrożona w kilku etapach - pierwszym […]

WalletConnect - Co to jest i jak używać?

Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z DeFi, być może napotkałeś już problem z połączeniem się z jedną ze zdecentralizowanych aplikacji. Portfele kryptowalutowe są bowiem bardzo liczne, podobnie jak aplikacje DeFi. Choć wiele z nich, czy to aplikacje, czy portfele, działa na tych samych sieciach, to jednak istnieją między nimi pewne różnice. Dlatego nawet najbardziej znane i […]

Co to jest kryptowaluta Render Token (RNDR)

Dziś porozmawiamy o projekcie kryptowaluty Render Token. W ciągu ostatnich 30 dni stale wykazuje onA pozytywną dynamikę, a pomysł stworzenia zdecentralizowanego rynku, który umożliwia wysokowydajne funkcje renderowania na rozproszonych procesorach graficznych, jest niezwykle ciekawy. Startup Render Token (RNDR) umożliwia posiadaczom potężnych kart graficznych zarabianie kryptowalut bez angażowania się w wydobycie. Przejdźmy teraz do bardziej szczegółowych […]

Co to jest kryptowaluta Stacks (STX) i dlaczego zależy od BTC?

Dziś porozmawiamy o projekcie Stacks. Kryptowaluta STX ma na celu ulepszenie Bitcoina poprzez dodanie nowych funkcji do jego ekosystemu. Całkowita decentralizacja sieci Bitcoin i wysoka moc hashowania przyczyniają się do wysokiego poziomu bezpieczeństwa pierwotnej kryptowaluty, czyniąc ją stabilną i bezpieczną platformą dla zdecentralizowanych aplikacji finansowych. Jednak brak zaawansowanych smart kontraktów i szereg innych ograniczeń utrudniają […]

Czym są kryptowaluty inflacyjne i deflacyjne?

Czy Bitcoin i altcoiny są aktywami deflacyjnymi, czy też, podobnie jak zwykłe papierowe pieniądze podlegają zjawisku inflacji? Jak odróżnić monety deflacyjne od inflacyjnych? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Co to jest inflacyjna kryptowaluta? Niektóre kryptowaluty są inflacyjne, ponieważ ich podaż rośnie w czasie. Takie kryptowaluty wykorzystują kombinację z góry określonych stóp […]

Pepe Coin (PEPE) - Co to? Jak i gdzie kupić?

W ostatnim czasie napewno słyszałeś o kryptowalucie Pepe Coin (PEPE) lub rzuciła Ci się w oczy memowa żaba Pepe the Frog. Nic dziwnego. Projekt ten zyskał dziesiątki tysięcy procent wartości i stworzył kolejnych krypto milionerów. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci co to jest Pepe Coin (PEPE), jak i gdzie kupić ten token oraz wiele więcej. […]

Co to jest EIP-4844? Proto Danksharing Ethereum

Ostatnim ważnym wydarzeniem w sieci Ethereum było wdrożenie aktualizacji Shapella, które odbyło się w połowie kwietnia. Jest to jednak dopiero początek transformacji do Ethereum 2.0. Deweloperzy wciąż muszą rozwiązać największe problemy blockchaina: wysokie opłaty i niską przepustowość. Kolejnym krokiem w tym kierunku będzie wprowadzenie shardingu. Funkcja ta również zostanie wdrożona w kilku etapach - pierwszym […]
4.8 5 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram