sprzedaz kryptowalut

Nie ukrywajmy, że jedna z największych kryptowalut, która chyba zyskała największą sławę, to Bitcoin. Choć prócz niej, całą resztę można liczyć już w setkach, a nawet tysiącach, to jednak cały czas to właśnie ta kryptowaluta utrzymuje się w czołówce, zapewniając inwestorom wrażenia, raz zyskując niebotycznie wysoką cenę, a innym razem gwałtownie spadając.

Przez lata można było zauważyć wzrost wartości, dlatego jeśli ktoś kilka lat temu zainwestował w Bitcoiny, to teraz prawdopodobnie może się cieszyć większym lub mniejszym zyskiem. Oczywiście mowa tu o dłuższej perspektywie niż rok, czy też dwa lata. Ryzyko inwestycji było ogromne, jednak na razie Bitcoin cały czas istnieje, ma się dobrze i nie zapowiada się, aby upadł, jednak by przekonać się, że coś na nim można zarobić, może właśnie teraz przyszedł czas na wypłatę pieniędzy na konto bankowe, czy też prosto do ręki.

Z powodu wahań kursu bitcoina i innych kryptowalut, cześć z nas decyduje się na jego sprzedaż i o tym będzie poniższy poradnik: “Jak i gdzie sprzedać (spieniężyć) bitcoiny i inne kryptowaluty

Sposoby na sprzedaż kryptowalut

Jest kilka sposobów aby sprzedać posiadane bitcoiny (i również inne krytpowaluty) – mam tu na myśli sytuację w której sprzedajemy, czyli spieniężamy kryptowaluty gdzie w zamian otrzymujemy waluty fiat (PLN, USD czy GBP). Do najpopularniejszych sposobów na sprzedaż kryptowalut zaliczamy:

  • Sprzedaż na giełdzie kryptowalut
  • Sprzedaż w kantorach kryptowalut
  • Sprzedaż w naziemnym kantorze lub bankomacie

 

Kiedy sprzedać kryptowaluty?

Zaczniemy od tego, kiedy sprzedać takie kryptowaluty. Najlepiej będzie, jeśli dasz sobie kilka dni, albo nawet do dwóch – trzech tygodni i po prostu poobserwujesz, jak wygląda sprawa na rynku. Rynek walut jest na tyle zmienny, że będziesz miał czas zbadać nastroje, prześledzić kilka stron z kryptowalutami, poznać opinie – po prostu przygotować się na to, kiedy będzie najlepszy moment do sprzedaży. Gdybyś kupował, najlepiej jest robić to, gdy sytuacja wydaje się zła i wszystko leci w dół, jednak sprzedając, próbuj wyczuć pozytywne nastroje, może pomóc popracować nad kolejną falą mody na kryptowaluty. Im więcej osób się nimi zainteresuje i będzie chciało w nie inwestować, tym wyższa będzie ich cena i więcej zarobisz. Tak więc czekaj na dobry moment.

Pamiętaj że nie musisz od razu pozbywać się całości posiadanej kryptowaluty. Ze względu na swoją wielkość BTC (również inne kryptowaluty) został podzielony na wiele części, dzięki temu można go sprzedać w 1/2, 1/4, czy nawet 1/10000 części. Wszystko zależy od ciebie, czy chcesz się pozbyć wszystkiego, co masz, czy tylko części.

Sprzedaż kryptowalut na giełdzie

Jednym z najpopularniejszych sposobów na sprzedaż bitcoina jest giełda kryptowalut. Procedura sprzedaży nie jest skomplikowana, ale najważniejsze aby dana giełda obsługiwała waluty fiat (PLN, USD, GBP, EUR), a tego typu platform nie jest tak wiele, ponieważ wymagają one spełnienia dodatkowych restrykcyjnych warunków wymuszonych przez prawo. Do najpopularniejszych giełd kryptowalut gdzie spieniężymy bitcoina możemy zaliczyć:

  • Bitbay.net (omawiany niżej przykład)
  • Coindeal.com

Jak sprzedać krytowaluty na przykładzie Bitbay.net

W Polsce jednym z najpopularniejszych serwisów, który oferuje zarówno możliwość kupna, jak i sprzedaży BTC (Bitcoinów), jest bitbay.net dlatego właśnie na jego przykładzie przedstawimy drogę jaka należy przejść aby spieniężyć posiadane kryptowaluty. Sam proces logowania ominiemy, ponieważ z tym raczej nie powinno być problemów (jeżeli nie masz jeszcze konta na bitbay, możesz założyć je tutaj: https://bitbay.net/pl )

Wchodzimy więc w zakładkę „giełda” i po lewej stronie ekranu znajdziesz rubryki, w których potem możesz znaleźć dane dotyczące kupna kryptowaluty, natomiast po prawej stronie znajdzie się wszystko, co dotyczy sprzedaży. Scrollując niżej, znajdziesz oferty, które aktualnie znajdują się na giełdzie. Po lewej stronie wyświetlone na zielono będą oferty osób, które chcą kupić bitcoiny, natomiast po prawej stronie, wyświetlono na czerwono oferty osób, które bitcoiny chcą sprzedać. Nas interesuje ta pierwsza, zielona kolumna.

Duża kolumna, podzielona jest na trzy mniejsze, gdzie od lewej strony zapisane są kurs kryptowaluty, następnie ilość BTC, którą ktoś chce kupić, no i na końcu wartość, jaką można otrzymać za transakcję. Wartości zmieniają się tam bardzo dynamicznie i dlatego należy być bardzo czujnym, aby czasem nie przegapić dobrej okazji.

Poszukujemy więc najlepszej dla nas oferty. Jeśli chcemy się pozbyć całości BTC, to nie musimy tego robić w jednej transakcji, lecz możemy podzielić ją na kilka mniejszych. Jednak zostanie opisana jedna, a każda kolejna będzie wyglądać tak samo. Z zielonej kolumny wybierasz więc ofertę, która wydaje ci się najbardziej interesująca i klikasz na nią.

Po kliknięciu możesz zauważyć, że powyżej czerwonego napisu „sprzedaj”, w górnej prawej stronie ekranu, wykonane zostały automatycznie obliczenia i znajduje się tam liczba BTC, które sprzedasz, wartość, za jaką ostaną sprzedane te BTC, a poniżej, przy napisie „otrzymasz” zostanie podana kwota, która zostanie dopisana do twojego rachunku, pomniejszona już o prowizje. Wszystko jest więc już skalkulowane. Od tego momentu niewiele dzieli cię już do sprzedaży.

Teraz, jeśli klikniesz czerwony przycisk „sprzedaj” to zostanie wykonana transakcja i z twojego konta znikną BTC, a natomiast pojawi się większa wartość pieniędzy na koncie. W ten sposób możesz pozbyć się całości waluty, jaką posiadasz.

Pieniądze, które są zapisane na koncie giełdowym, możesz wykorzystać do ponownych inwestycji, jednak my chcemy pewną ich ilość wypłacić i właśnie to zostanie teraz pokazane.

Wypłata na rachunek bankowy

Po lewej stronie ekranie w jednej z pozycji powinien znajdować się napis „portfele” i właśnie w to miejsce teraz się udamy. Klikasz więc tam i pojawi ci się kilka opcji, które możesz wykonać, czyli między innymi: wpłata, wypłata, historia, kup/sprzedaj i przelew własny. Nas interesuje pozycja: wypłata. Warto zauważyć, że możesz wybrać również walutę, w której otrzymasz pieniądze, a więc euro, dolary, a także złotówki. Klikamy więc w pozycję „wypłata” i pokazuje się nam takie oto okienko:

sprzedaz kryptowaluty na bitbay z przelewem na rachunek bankowy

Widzimy więc, że możemy skorzystać z wypłaty w bankomacie i z przelewu zwykłego. Jak skorzystać z pierwszej opcji, zobaczysz potem, teraz jednak wybierz przelew zwykły.

Twoim oczom powinien ukazać się taki obraz:

sprzedaz kryptowaluty na bitbay z przelewem na rachunek bankowy krok 2

Jak widzisz, do uzupełnienia więc masz takie pozycje, jak:

  • kwota,
  • numer kona bankowego,
  • imię i nazwisko.

Teraz wystarczy, że uzupełnisz te pozycje, co nie powinno zająć ci zbyt wiele czasu. Po wypełnieniu wszystkich pól upewnij się jeszcze raz, czy aby wszystko jest wykonane poprawnie. Numer konta bankowego masz aż 26 cyfr, można więc się łatwo pomylić.

Jeśli wszystko jest dobrze, to pozostaje kliknąć przycisk „wypłać”. Na tym jednak nie koniec. Wypłata nie zostanie zrealizowana, jeśli nie potwierdzisz jej kodem, który uzyskasz z aplikacji Google Autenthicator, czy też zostanie on wysłany na twój adres e-mail. Kod wystarczy wprowadzić i w tym momencie operacje jest zakończona. Teraz musisz tylko czekać do dwóch dni roboczych, aż pieniądze pojawią się na twoim koncie.

Sprzedaż na bitbay i wypłata z bankomatu

Ta opcja wymaga niestety nieco ruchu i więcej zaangażowania, ale mimo wszystko pojawiają się też takie osoby, które z tej opcji korzystają. Jest ona przede wszystkim dobra dlatego, że całość, od zlecenia wypłaty, do otrzymania pieniędzy nie powinna zająć więcej niż pół godziny, jeśli więc bardzo ci się spieszy, będzie to dla ciebie bardzo dobra opcja. Jeśli zastanawiasz się, w jakich bankomatach możesz korzystać z tej opcji, to są to bankomaty Euronet, a także wszystkie inne, które tylko posiadają opcję wypłaty „skycash”.Znów zaczynamy więc od tego, że przechodzimy do zakładki „portfele”, jednak tym razem wybierasz opcję: wypłata w bankomacie. Powinno pokazać się tobie coś takiego:

sprzedaz kryptowaluty na bitbay przy pomocy bankomatu

Jak widać, do wypełnienia mamy tutaj nieco mniej informacji niż przy wypłacie na konto. Na początku wybierz kwotę, gdzie do wyboru masz 100, 200, 300, 500, 1000 lub 2000 zł. Istnieje jednak limit dzienny wypłaty, który wynosi 10 500 zł i limit 31-dniowy 21 000 zł.

Jeśli wybraliśmy kwotę, pozostaje nam do wpisania numer telefonu i kliknięcie „wypłać”. Teraz musisz oczekiwać na SMS, a także na e-mail. Na SMS przyjdzie kod, który będzie potrzebny do wypłaty, a na e-mail kod PIN, bez którego również się nie obędzie.

Jeśli otrzymałeś kod, to udajesz się z nim do najbliższego bankomatu z sieci, które zostały podane powyżej. Kod SMS ważny jest przez 48 godzin, nie musisz się więc bardzo spieszyć. Gdy podejdziesz do bankomatu, to zobaczysz opcję „Wypłaty bez karty” i ja musisz wybrać. Następnie szukasz pozycji „skycash” i wybierasz to miejsce, a kolejnym krokiem, będzie „wypłata gotówki”. Teraz czas na wprowadzenie danych, które otrzymałeś SMS, czyli 6-cyfrowy kod aktywacyjny i kwotę wypłaty. Pozostaje jeszcze, zatwierdzenie wszystkiego PIN-em. Teraz już tylko odbierasz gotówkę i wydruk z bankomatu i to będzie wszystko.

W przypadku wypłaty przez bankomat z pomocą SMS jest jednak kilka warunków, do których należy obowiązek posiadania polskiego numeru, a także posiadanie aktywnej usługę przyjmowania SMS premium.

 

Po sprzedaży bitcoina, czyli podatki od kryptowalut

W kwestii podatkowej sprawa wygląda jednak nieco nieprzyjemne. W Polsce pojawiło się już kilkanaście interpretacji, odnośnie do podatku od kryptowalut. Jedno mówią, że powinien to być opłacony podatek dochodowy. Inni za to kierują się bardziej ku podatkowi od inwestycji, a inni wybierają ścieżkę, która nieco odbiega od reguł prawa, czyli po prostu po cichu wypłacają pieniądze, nikogo o tym nie informując.

Istnieje też możliwość wykorzystania Bitcoinów i zakupienia za nie jakichś przedmiotów, ubrań, może podróży i tak dalej. Możliwości jest wiele, ponieważ coraz większa ilość sklepów zaczyna tolerować kryptowaluty, jako formę płatności, nieraz oferując nawet bardzo korzystne ceny dla tych, którzy chcieliby w tej walucie opłacić swoje zakupy. Jednak my pozostaniemy przy opcji, że pieniądze wypłacimy, a podatek, to indywidualna sprawa każdego z nas. Najlepiej jednak przy większych kwotach będzie go zapłacić, a o ewentualną pomoc w rozliczeniu poprosić właściwy Urząd Skarbowy.

Pamiętajmy jednak także o tym, że choć początkowo pojawiła się interpretacja, która mówiła o konieczności opłacenia podatku PCC od każdej transakcji na kryptowalutach (co powodowało, że handel tymi walutami stałby się prawdopodobnie dla wszystkich nieopłacalny) to na ten moment interpretacja ta została zawieszona. Nadal jednak nie ma wątpliwości, że od zysków uzyskanych ze sprzedaży kryptowalut należy opłacić podatek dochodowy (by postępować zgodnie z prawem).

Podsumowanie: sprzedaż bitcoina i innych kryptowalut to nic trudnego

Nawet jeśli już dawno nie odwiedzałeś giełdy kryptowalut, do pokonania tych wszystkich kroków nie powinno być dla ciebie nadzwyczaj trudne. Najważniejsze jest tylko to, abyś wszystkie cyfry i litery wpisywał poprawnie. Nawet mała pomyłka może się dla ciebie skończyć niemiło, na przykład przyjściem SMS na jakiś inny numer, albo też przesłaniem pieniędzy, na inny numer bankowy. Sam proces jednak jest intuicyjny, że nie powinien sprawić nikomu problemu, trudnością nie różni się bardzo na podstawowych giełdach od zwykłego przelewu bankowego.

Jeśli teraz uda ci się pozytywnie zakończyć transakcje, to skoro to jest takie łatwe, to znów będziesz mógł powrócić do kupna i sprzedaży kryptowalut. Wystarczy, że potraktujesz to jako mała i długoterminowa inwestycja i w przyszłości może liczyć na ciekawe zyski.

Jak i gdzie sprzedać (spieniężyć) bitcoiny i inne kryptowaluty
Czy ten artykuł był pomocny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *