kryptowaluty 2 - logo

Jak sprzedać bitcoina: wymiana BTC na PLN krok po kroku

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 31 sierpnia 2020
ikona autora biały
sprzedaz kryptowalut

Gdy przeczytałeś już instrukcję jak kupic bitcoiny i teraz zastanawiasz się jak sprzedać bitcoina lub inne kryptowaluty? Oraz przede wszystkim gdzie go sprzedać? Dobrze trafiłeś/łaś.

Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku z konkretnymi przykładami jak i gdzie sprzedać bitcoina aby otrzymać złotówki (PLN), dolary (USD) i inne waluty, na konto bankowe, wypłacić środki w bankomacie lub jak wymienić bitcoin na gotówkę z kantorze stacjonarnym.

Wymiana BTC na PLN

Jest kilka sposobów na to jak wymienić BTC na PLN, czyli sprzedać bitcoiny (również inne krytpowaluty). Mam tu na myśli sytuację w której sprzedajemy, czyli spieniężamy kryptowaluty, gdzie w zamian otrzymujemy waluty FIAT (PLN, USD, EUR czy GBP), w formie gotówki lub przelewu na konto bankowe. Poniżej 3 najbardziej popularne sposoby na sprzedaż bitcoina:

 • Sprzedaż BTC na giełdzie kryptowalut
 • Sprzedaż BTC w kantorach kryptowalut
 • Sprzedaż BTC za gotówkę (PLN) w naziemnym kantorze lub bankomacie

Jak sprzedać bitcoina na giełdzie kryptowalut

Jednym z najpopularniejszych sposobów na sprzedaż bitcoina są giełdy kryptowalut. Procedura sprzedaży nie jest skomplikowana, ale najważniejsze aby dana giełda obsługiwała waluty FIAT (PLN, USD, GBP, EUR).

Tego typu platform jest niewiele, ponieważ obrót PLN wymaga spełnienia dodatkowych warunków wymuszonych przez prawo, czyli weryfikacji tożsamości oraz adresu zamieszkania poprzez przesłanie skanów dowodu/paszportu.

Do najpopularniejszych giełd kryptowalut w Polsce gdzie wymienimy BTC na PLN możemy zaliczyć:

Jak sprzedać bitcoina z wypłatą na konto bankowe

W Polsce jednym z najpopularniejszych serwisów, który oferuje zarówno możliwość kupna, jak i sprzedaży BTC jest giełda Bitbay.net. Dlatego to na jej przykładzie przedstawimy instrukcję krok po kroku co należy zrobić, aby sprzedać posiadane kryptowaluty.

Sam proces rejestracji czy logowania do konta pominiemy, ponieważ z tym raczej nie powinno być problemów (jeżeli nie masz jeszcze konta na bitbay, możesz założyć je tutaj: https://bitbay.net/pl).

Aby wymienić posiadane BTC ma PLN za pośrednictwem giełdy, w pierwszej kolejności bitcoin musi znajdować się na portfelu giełdy. W tym celu przechodzimy do zakładki Portfele (1), następnie klikamy w BTC (2) i niebieski przycisk (3). W tym momencie ujrzymy nasz adres bitcoina na który należy przesłać BTC, którego za chwilę sprzedamy na giełdzie.

Jak sprzedać bitcoina - krok 1

Gdy środki w BTC pojawią się w saldzie na giełdzie, możemy przystąpić do transakcji wymiany BTC na PLN.

W tym celu wchodzimy zakładkę „giełda” i odszukujemy interesującą nas parę walut. Na przykład, jeżeli chcemy sprzedać bitcoina i zamienić go na złotówki (PLN), to wybieramy parę: BTC/PLN (tak jak poniżej)

sprzedaz bitcoina za PLN

Sprzedaż BTC na Bitbay.net

Gdy już zlokalizowaliśmy interesująca nas parę walut – wystawiamy ofertę na aukcji w okienku po prawej stronie, gdzie określamy po jakiej cenie (w PLN) sprzedajemy bitcoina i jaką ilość BTC chcemy sprzedać. Po określeniu zmiennych zobaczymy jaką ilość PLN otrzymamy:

jak sprzedać bitcoina

Po kliknięciu możesz zauważyć, że powyżej czerwonego przycisku „sprzedaj”, w górnej prawej stronie ekranu, wykonane zostały automatycznie obliczenia i znajduje się tam wartość w BTC, które sprzedajesz. Wartość za jaką zostaną sprzedane te BTC, a poniżej, przy przycisku „otrzymasz” zostanie podana kwota, która zostanie dopisana do twojego rachunku, pomniejszona już o prowizje. Wszystko jest więc już skalkulowane. Od tego momentu niewiele dzieli cię już do sprzedaży.

Teraz, jeśli klikniesz czerwony przycisk „sprzedaj” i zostanie wykonana transakcja – zamienisz BTC na PLN. Uzyskane PLN możesz wypłacić o czym poniżej.

Wypłata na rachunek bankowy po sprzedaży bitcoina

Po lewej stronie ekranie w jednej z pozycji powinien znajdować się zakładka „portfele” i właśnie w to miejsce teraz się udamy. Po wejściu w nią ukaże Ci się kilka opcji, które możesz wykorzystać, czyli między innymi: wpłata, wypłata, historia, kup/sprzedaj i przelew własny. Nas interesuje pozycja: wypłata. Warto zauważyć, że możesz wybrać również walutę, w której otrzymasz pieniądze, a więc euro, dolary, a także złotówki. Klikamy więc w pozycję „wypłata” i pokazuje się nam takie oto okienko:

sprzedaz kryptowaluty na bitbay z przelewem na rachunek bankowy

Widzimy więc, że możemy skorzystać z wypłaty w bankomacie i z przelewu zwykłego. Przy wypłacie na konto bankowe wybieramy przelew zwykły. Do uzupełnienia mamy tutaj pozycje takie jak:

 • kwota,
 • numer kona bankowego,
 • imię i nazwisko.

Teraz wystarczy, że uzupełnimy te pozycje, co nie powinno zająć ci zbyt wiele czasu. Po wypełnieniu wszystkich pól upewniamy się jeszcze raz, czy aby wszystko jest wykonane poprawnie. Numer konta bankowego ma aż 26 cyfr, można więc się łatwo pomylić, dlatego lepiej sprawdzić 2 razy.

Po uzupełnieniu wymaganych danych pozostaje kliknąć przycisk „wypłać”. Na tym jednak nie koniec. Wypłata nie zostanie zrealizowana, jeśli nie potwierdzisz jej kodem (jest to dodatkowe zabezpieczenie), który uzyskasz z aplikacji Google Autenthicator, czy też zostanie on wysłany na twój adres e-mail (zależy od wybranej przez nas opcji).

Kod wystarczy wprowadzić i w tym momencie operacje jest zakończona. Teraz musisz tylko czekać do dwóch dni roboczych, aż pieniądze pojawią się na twoim koncie.

Sprzedaż BTC na bitbay i wypłata z bankomatu

Przewagą opcji wypłaty z bankomatu jest krótki czas realizacji. Od otrzymania pieniędzy nie powinna zająć więcej niż pół godziny, jeśli więc bardzo ci się spieszy, będzie to dla ciebie opcja szybsza niż przelew na konto. Jeśli zastanawiasz się, w jakich bankomatach możesz korzystać z tej opcji, to są to bankomaty Euronet, a także wszystkie inne, które tylko posiadają opcję wypłaty „skycash”. Znów zaczynamy więc od tego, że przechodzimy do zakładki „portfele”, jednak tym razem wybierasz opcję: wypłata w bankomacie. Powinno pokazać się tobie coś takiego:

Jak widać, do wypełnienia mamy tutaj nieco mniej informacji niż przy wypłacie na konto. Na początku wybierz kwotę, gdzie do wyboru masz 100, 200, 300, 500, 1000 lub 2000 zł. Istnieje jednak limit dzienny wypłaty, który wynosi 10 500 zł i limit 31-dniowy 21 000 zł.

Jeśli wybraliśmy kwotę, pozostaje nam do wpisania numer telefonu i kliknięcie „wypłać”. Teraz musisz oczekiwać na SMS, a także na e-mail. Na SMS przyjdzie kod, który będzie potrzebny do wypłaty, a na e-mail kod PIN, bez którego również się nie obędzie.

Jeśli otrzymałeś kod, to udajesz się z nim do najbliższego bankomatu z sieci, które zostały podane powyżej. Kod SMS ważny jest przez 48 godzin, nie musisz się więc bardzo spieszyć. Gdy podejdziesz do bankomatu, to zobaczysz opcję „Wypłaty bez karty” i ja musisz wybrać. Następnie szukasz pozycji „skycash” i wybierasz to miejsce, a kolejnym krokiem, będzie „wypłata gotówki”. Teraz czas na wprowadzenie danych, które otrzymałeś SMS, czyli 6-cyfrowy kod aktywacyjny i kwotę wypłaty. Pozostaje jeszcze, zatwierdzenie wszystkiego PIN-em. Teraz już tylko odbierasz gotówkę i wydruk z bankomatu i to będzie wszystko.

W przypadku wypłaty przez bankomat z pomocą SMS jest jednak kilka warunków, do których należy obowiązek posiadania polskiego numeru, a także posiadanie aktywnej usługę przyjmowania SMS premium.

Jak sprzedać BTC w kantorze

Sprzedaż bitcoina w kantorze przebiega nieco inaczej niż w przypadku giełdy kryptowalut. W kantorze zamiana BTC na PLN (lub inną walutę FIAT), przebiega szybciej, natomiast kurs wymiany może być mniej korzystny niż na giełdzie (ponieważ kantor pobiera swoja prowizję za wymianę). W większości kantorów aby wymienić BTC na PLN należy kolejno:

 1. Zarejestrować konto w kantorze
 2. Przesłać BTC na portfel kantora
 3. Wymienić BTC na PLN
 4. Zlecić wypłatę PLN na konto bankowe

Powyższą procedurę przedstawię na przykładzie kantora Bitclude.com

1) Rejestracja konta w kantorze

Standardowa rejestracja, czyli przechodzimy na stronę kantora: https://bitclude.com do zakładki a formularzem gdzie podajemy:

 • email
 • numer telefonu
 • hasło
wymiana btc na pln w kantorze krok 1

Po potwierdzeniu adresu email przechodzimy do następnego kroku

2) Przesłanie BTC na portfel Bitclude

Aby odszukać adres portfela BTC na który prześlemy bitcoina przechodzimy kolejno: portfele, następnie portfel dla BTC i klikamy w przycisk “” aby utworzyć nowy portfel na który zaraz prześlemy bitcoin.

wymiana btc na pln w kantorze krok 2

Na wygenerowany portfel przesyłamy środki z naszego portfela i przechodzimy do 3 kroku

3) Wymiana BTC na PLN

Gdy bitcoin jest już na portfelu Bitclude, możemy wymienić go na PLN. W tym celu przechodzimy do zakładki: Panel (1), następnie wymieramy wymianę z Bitcoina na Polskiego złotego (2), wpisujemy ilość BTC którą chcemy wymienić po aktualnym kursie (3), po lewej stronie zobaczysz ile PLN otrzymasz za określoną ilość BTC jeżeli zaakceptujesz kurs (4):

wymiana btc na pln w kantorze krok 3

Jeżeli chcemy wymienić BTC na PLN, klikamy niebieski przycisk i przechodzimy do kroku 4

4) Zlecenie wypłaty PLN na konto bankowe

W bitclude możemy wypłacić PLN na konto bankowe lub z bankomatu. Poniżej instrukcja jak wypłacić środki na konto bankowe:

Przechodzimy do zakładki “Portfele” (1), wybieramy portfel PLN (2). Następnie określamy ilość PLN do wypłaty (3) (min. 20zł), podajemy numer konta bankowego (4) i klikamy “Send” (5), czyli “wyślij”:

wymiana btc na pln w kantorze krok 4

Wymiana BTC na PLN z osobistym odbiorem gotówki

Sprzedaż BTC za gotówkę w stacjonarnych punktach (kantorach stacjonarnych), to mniej popularna forma sprzedaży bitcoina, ale na pewno warto o niej wiedzieć.

Aby wymienić BTC na PLN w formie gotówki możemy skorzystać z usług firmy Kanga, która jest właścicielem giełdy kryptowalut i punktów stacjonarnych które ściśle ze sobą współpracują.

W skrócie: wystarczy przesłać BTC na portfel giełdy, a następnie pojawić się w punkcie w którym sprzedamy bitcoina i otrzymamy gotówkę do ręki.

Dodatkową zaletą w tym przypadku, jest szybkość i prywatność transakcji, bo nie musimy weryfikować naszego konta. Bardziej szczegółowo jak wygląd przebieg transakcji wymiany BTC na PLN w gotówce za pośrednictwem Kangi – poniżej:

1) Zakładamy konto na giełdzie Kanga.exchange (nie musimy weryfikować konta). W tym celu przechodzimy na formularz rejestracji, podajemy adres email i postępujemy zgodnie ze wskazówkami otrzymany na podany adres.

Formularz rejestracyjny na kanga.exchange

2) Przechodzimy do zakładki Portfel (ang. Wallet) i do zakładki “wpłata”, a następnie wybieramy BTC z listy:

Na podany adres przesyłamy bitcoina. W momencie gdy transakcja zostanie potwierdzona i BTC będzie widoczne na portfelu giełdy, możemy się udać do kantoru stacjonarnego (mapa)

3) Gdy pojawimy się w punkcie i ustalimy z pracownikiem kantoru ilość BTC jaką chcemy sprzedać, oraz kurs sprzedaży, logujemy się na konto giełdy i podajemy 6 cyfrowy kod widoczny w zakładce: portfel (1) > kantor stacjonarny (2) i klikamy przycisk Generuj KOD.

Po podaniu kodu pracownikowi kantoru Kanga.exchange, z naszego konta pobierany jest bitcoin a w zamian otrzymujemy gotówkę.

Kiedy sprzedać kryptowaluty?

Zaczniemy od tego, kiedy sprzedać takie kryptowaluty. Najlepiej będzie, jeśli dasz sobie kilka dni, albo nawet do dwóch – trzech tygodni i po prostu poobserwujesz, jak wygląda sprawa na rynku. Rynek walut jest na tyle zmienny, że będziesz miał czas zbadać nastroje, prześledzić kilka stron z kryptowalutami, poznać opinie – po prostu przygotować się na to, kiedy będzie najlepszy moment do sprzedaży. Gdybyś kupował, najlepiej jest robić to, gdy sytuacja wydaje się zła i wszystko leci w dół, jednak sprzedając, próbuj wyczuć pozytywne nastroje, może pomóc popracować nad kolejną falą mody na kryptowaluty. Im więcej osób się nimi zainteresuje i będzie chciało w nie inwestować, tym wyższa będzie ich cena i więcej zarobisz. Tak więc czekaj na dobry moment.

Pamiętaj że nie musisz od razu pozbywać się całości posiadanej kryptowaluty. Ze względu na swoją wielkość BTC (również inne kryptowaluty) został podzielony na wiele części, dzięki temu można go sprzedać w 1/2, 1/4, czy nawet 1/10000 części. Wszystko zależy od ciebie, czy chcesz się pozbyć wszystkiego, co masz, czy tylko części.

Po sprzedaży bitcoina, czyli podatki od kryptowalut

W kwestii podatkowej sprawa wygląda jednak nieco nieprzyjemne. W Polsce pojawiło się już kilkanaście interpretacji, odnośnie do podatku od kryptowalut. Jedno mówią, że powinien to być opłacony podatek dochodowy. Inni za to kierują się bardziej ku podatkowi od inwestycji, a inni wybierają ścieżkę, która nieco odbiega od reguł prawa, czyli po prostu po cichu wypłacają pieniądze, nikogo o tym nie informując.

Istnieje też możliwość wykorzystania Bitcoinów i zakupienia za nie jakichś przedmiotów, ubrań, może podróży i tak dalej. Możliwości jest wiele, ponieważ coraz większa ilość sklepów zaczyna tolerować kryptowaluty, jako formę płatności, nieraz oferując nawet bardzo korzystne ceny dla tych, którzy chcieliby w tej walucie opłacić swoje zakupy. Jednak my pozostaniemy przy opcji, że pieniądze wypłacimy, a podatek, to indywidualna sprawa każdego z nas. Najlepiej jednak przy większych kwotach będzie go zapłacić, a o ewentualną pomoc w rozliczeniu poprosić właściwy Urząd Skarbowy.

Pamiętajmy jednak także o tym, że choć początkowo pojawiła się interpretacja, która mówiła o konieczności opłacenia podatku PCC od każdej transakcji na kryptowalutach (co powodowało, że handel tymi walutami stałby się prawdopodobnie dla wszystkich nieopłacalny) to na ten moment interpretacja ta została zawieszona. Nadal jednak nie ma wątpliwości, że od zysków uzyskanych ze sprzedaży kryptowalut należy opłacić podatek dochodowy (by postępować zgodnie z prawem).

Podsumowanie: sprzedaż bitcoina i innych kryptowalut to nic trudnego

Nawet jeśli już dawno nie odwiedzałeś giełdy kryptowalut, do pokonania tych wszystkich kroków nie powinno być dla ciebie nadzwyczaj trudne. Najważniejsze jest tylko to, abyś wszystkie cyfry i litery wpisywał poprawnie. Nawet mała pomyłka może się dla ciebie skończyć niemiło, na przykład przyjściem SMS na jakiś inny numer, albo też przesłaniem pieniędzy, na inny numer bankowy. Sam proces jednak jest intuicyjny, że nie powinien sprawić nikomu problemu, trudnością nie różni się bardzo na podstawowych giełdach od zwykłego przelewu bankowego.

Jeśli teraz uda ci się pozytywnie zakończyć transakcje, to skoro to jest takie łatwe, to znów będziesz mógł powrócić do kupna i sprzedaży kryptowalut. Wystarczy, że potraktujesz to jako mała i długoterminowa inwestycja i w przyszłości może liczyć na ciekawe zyski.

Podobne tematy

TOP 10 narzędzi do analizowania kryptowalut

Idea kryptowalut istnieje dopiero od czasu, gdy Satoshi Nakamoto opublikował biała księgę Bitcoina w sierpniu 2008 roku. Jest to więc niezwykle młoda koncepcja, a cała infrastruktura otaczająca kryptowaluty dopiero zaczyna się kształtować. Kryptowaluty jako większy sektor nie są również, w przeciwieństwie do wielu innych sektorów, zdominowane przez tradycyjnych graczy. Dlatego dla nowych osób, jak również […]

Czym są stablecoiny? Poradnik

Od momentu powstania, kryptowaluty były uważane za szczególnie zmienne instrumenty inwestycyjne, jeśli chodzi o ich cenę. Doprowadziło to do skoków cen i krachów, uniemożliwiając w niektórych przypadkach wykorzystanie kryptowalut do zakupu codziennych towarów i usług, ze względu na ryzyko dla sprzedawców i kupców. Tutaj właśnie wkraczają stablecoiny. Teoria mówi, że jeśli stworzysz walutę, która jest […]

Co to jest NFT i dlaczego warto w nie inwestować?

Niewymienne tokeny (NFT) to kolejny ogromny trend w branży kryptowalut zaraz po DeFi. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy więc co to jest NFT, dlaczego warto inwestować na tym wschodzącym rynku oraz w jaki sposób to zrobić. Tak więc, zaczynamy! Co to jest NFT? Niewymienny token (NFT) to skrót od non-fungible token. Zacznijmy od samego początku - […]

Jak zabezpieczyć konto Binance przed phishingiem i oszustwami?

Jeśli masz konto na giełdzie kryptowalut Binance, raczej możesz spać spokojnie. Firma ta ma bowiem solidną reputacje i stosuje wiele solidnych środków bezpieczeństwa. Warto jednak dmuchać na zimne. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci czym są scamy oraz ataki phishingowe, na czym polegają oraz jak się przed nimi ustrzec, odpowiednio zabezpieczając swoje konto Binance. Tak więc, […]

Czym są cykliczne zakupy Binance?

Patrząc na historyczny wykres Bitcoina i innych kryptowalut, HODLing okazał się być świetną strategią inwestycyjną. Nie każdy ma jednak wolne fundusze, aby zainwestować od razu dużą kwotę. Niektórzy chcą inwestować mniejsze pieniądze, jednak regularnie. Kiedyś trzeba było to robić manualnie, ponieważ giełdy były proste i oferowały w zasadzie tylko kilka podstawowych funkcji. Dziś jest jednak […]
5 1 Głos
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram