sprzedaz kryptowalut

Gdy przeczytałeś już instrukcję jak kupic bitcoiny i teraz zastanawiasz się jak sprzedać bitcoina lub inne kryptowaluty? Oraz przede wszystkim gdzie go sprzedać? Dobrze trafiłeś/łaś.

Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku i konkretne przykłady jak i gdzie sprzedać bitcoina aby otrzymać złotówki (PLN), dolary (USD) i inne waluty, na konto bankowe lub wypłacić środki w bankomacie.

Jak sprzedać bitcoina

Jest kilka sposobów na to jak sprzedać bitcoiny (i również inne krytpowaluty) – mam tu na myśli sytuację w której sprzedajemy, czyli spieniężamy kryptowaluty, gdzie w zamian otrzymujemy waluty FIAT (PLN, USD, EUR czy GBP). Poniżej sposoby na sprzedaż bitcoina:

 • Sprzedaż na giełdzie kryptowalut
 • Sprzedaż w kantorach kryptowalut
 • Sprzedaż w naziemnym kantorze lub bankomacie

Jak sprzedać bitcoin na giełdzie

Jednym z najpopularniejszych sposobów na sprzedaż bitcoina są giełdy kryptowalut. Procedura sprzedaży nie jest skomplikowana, ale najważniejsze aby dana giełda obsługiwała waluty FIAT (PLN, USD, GBP, EUR), a tego typu platform nie jest tak wiele, ponieważ wymagają one spełnienia dodatkowych restrykcyjnych warunków wymuszonych przez prawo. Do najpopularniejszych giełd kryptowalut w Polsce gdzie spieniężymy bitcoina możemy zaliczyć:

Jak sprzedać bitcoina na przykładzie Bitbay.net

W Polsce jednym z najpopularniejszych serwisów, który oferuje zarówno możliwość kupna, jak i sprzedaży BTC (Bitcoinów), jest bitbay.net. Dlatego to na jego przykładzie przedstawimy instrukcję krok po kroku co należy zrobić, aby sprzedać posiadane kryptowaluty. Sam proces logowania ominiemy, ponieważ z tym raczej nie powinno być problemów (jeżeli nie masz jeszcze konta na bitbay, możesz założyć je tutaj: https://bitbay.net/pl)

1) Wchodzimy zakładkę „giełda” i odszukujemy interesującą nas parę walut. Na przykład, jeżeli chcemy sprzedać bitcoina i zamienić go na złotówki (PLN), to wybieramy parę: BTC/PLN (tak jak poniżej)

jak sprzedać bitcoin za PLN
Sprzedaż BTC na Bitbay.net

Gdy już zlokalizowaliśmy interesująca nas parę walut – wystawiamy ofertę na aukcji w okienku po prawej stronie, gdzie określamy po jakiej cenie (w PLN) sprzedajemy bitcoina i jaką ilość BTC chcemy sprzedać. Po określeniu zmiennych zobaczymy jaką ilość PLN otrzymamy:

jak sprzedać bitcoina

Po kliknięciu możesz zauważyć, że powyżej czerwonego napisu „sprzedaj”, w górnej prawej stronie ekranu, wykonane zostały automatycznie obliczenia i znajduje się tam liczba BTC, które sprzedasz, wartość, za jaką ostaną sprzedane te BTC, a poniżej, przy napisie „otrzymasz” zostanie podana kwota, która zostanie dopisana do twojego rachunku, pomniejszona już o prowizje. Wszystko jest więc już skalkulowane. Od tego momentu niewiele dzieli cię już do sprzedaży.

Teraz, jeśli klikniesz czerwony przycisk „sprzedaj” i zostanie wykonana transakcja – zamienisz BTC na PLN. Uzyskane PLN możesz wypłacić o czym poniżej.

Wypłata na rachunek bankowy po sprzedaży bitcoina

Po lewej stronie ekranie w jednej z pozycji powinien znajdować się napis „portfele” i właśnie w to miejsce teraz się udamy. Po wejściu w zakładkę ukaże Ci się kilka opcji, które możesz wykorzystać, czyli między innymi: wpłata, wypłata, historia, kup/sprzedaj i przelew własny. Nas interesuje pozycja: wypłata. Warto zauważyć, że możesz wybrać również walutę, w której otrzymasz pieniądze, a więc euro, dolary, a także złotówki. Klikamy więc w pozycję „wypłata” i pokazuje się nam takie oto okienko:

sprzedaz kryptowaluty na bitbay z przelewem na rachunek bankowy

Widzimy więc, że możemy skorzystać z wypłaty w bankomacie i z przelewu zwykłego. Jak skorzystać z pierwszej opcji, zobaczysz potem, teraz jednak wybierz przelew zwykły. Do uzupełnienia masz takie pozycje, jak:

 • kwota,
 • numer kona bankowego,
 • imię i nazwisko.

Teraz wystarczy, że uzupełnisz te pozycje, co nie powinno zająć ci zbyt wiele czasu. Po wypełnieniu wszystkich pól upewnij się jeszcze raz, czy aby wszystko jest wykonane poprawnie. Numer konta bankowego masz aż 26 cyfr, można więc się łatwo pomylić.

Jeśli wszystko jest dobrze, to pozostaje kliknąć przycisk „wypłać”. Na tym jednak nie koniec. Wypłata nie zostanie zrealizowana, jeśli nie potwierdzisz jej kodem, który uzyskasz z aplikacji Google Autenthicator, czy też zostanie on wysłany na twój adres e-mail. Kod wystarczy wprowadzić i w tym momencie operacje jest zakończona. Teraz musisz tylko czekać do dwóch dni roboczych, aż pieniądze pojawią się na twoim koncie.

Sprzedaż BTC na bitbay i wypłata z bankomatu

Przewagą opcji wypłaty z bankomatu jest krótki czas realizacji. Od otrzymania pieniędzy nie powinna zająć więcej niż pół godziny, jeśli więc bardzo ci się spieszy, będzie to dla ciebie opcja szybsza niż przelew na konto. Jeśli zastanawiasz się, w jakich bankomatach możesz korzystać z tej opcji, to są to bankomaty Euronet, a także wszystkie inne, które tylko posiadają opcję wypłaty „skycash”. Znów zaczynamy więc od tego, że przechodzimy do zakładki „portfele”, jednak tym razem wybierasz opcję: wypłata w bankomacie. Powinno pokazać się tobie coś takiego:

sprzedaz kryptowaluty na bitbay przy pomocy bankomatu

Jak widać, do wypełnienia mamy tutaj nieco mniej informacji niż przy wypłacie na konto. Na początku wybierz kwotę, gdzie do wyboru masz 100, 200, 300, 500, 1000 lub 2000 zł. Istnieje jednak limit dzienny wypłaty, który wynosi 10 500 zł i limit 31-dniowy 21 000 zł.

Jeśli wybraliśmy kwotę, pozostaje nam do wpisania numer telefonu i kliknięcie „wypłać”. Teraz musisz oczekiwać na SMS, a także na e-mail. Na SMS przyjdzie kod, który będzie potrzebny do wypłaty, a na e-mail kod PIN, bez którego również się nie obędzie.

Jeśli otrzymałeś kod, to udajesz się z nim do najbliższego bankomatu z sieci, które zostały podane powyżej. Kod SMS ważny jest przez 48 godzin, nie musisz się więc bardzo spieszyć. Gdy podejdziesz do bankomatu, to zobaczysz opcję „Wypłaty bez karty” i ja musisz wybrać. Następnie szukasz pozycji „skycash” i wybierasz to miejsce, a kolejnym krokiem, będzie „wypłata gotówki”. Teraz czas na wprowadzenie danych, które otrzymałeś SMS, czyli 6-cyfrowy kod aktywacyjny i kwotę wypłaty. Pozostaje jeszcze, zatwierdzenie wszystkiego PIN-em. Teraz już tylko odbierasz gotówkę i wydruk z bankomatu i to będzie wszystko.

W przypadku wypłaty przez bankomat z pomocą SMS jest jednak kilka warunków, do których należy obowiązek posiadania polskiego numeru, a także posiadanie aktywnej usługę przyjmowania SMS premium.

Jak sprzedać BTC w kantorze

Sprzedać bitcoina w kantorze przebiega nieco inaczej niż w przypadku giełdy kryptowalut. W kantorze zamiana BTC na PLN (lub inną walutę FIAT), przebiega szybciej, natomiast kurs wymiany może być mniej korzystny niż na giełdzie (ponieważ kantor pobiera swoja prowizję za wymianę). W większości kantorów aby wymienić BTC na PLN należy kolejno:

 1. Zarejestrować konto w kantorze
 2. Przesłać BTC na portfel kantora
 3. Wymienić BTC na PLN
 4. Zlecić wypłatę PLN na konto bankowe

Powyższą procedurę przedstawię na przykładzie kantora Bitclude.com

1) Rejestracja konta w kantorze

Standardowa rejestracja, czyli przechodzimy na stronę kantora: https://bitclude.com do zakładki a formularzem gdzie podajemy:

 • email
 • numer telefonu
 • hasło
rejestracja na bitclude

Po potwierdzeniu adresu email przechodzimy do następnego kroku

2) Przesłanie BTC na portfel Bitclude

Aby odszukać adres portfela BTC na który prześlemy bitcoina przechodzimy kolejno: portfele, następnie portfel dla BTC i klikamy w przycisk „” aby utworzyć nowy portfel na który zaraz prześlemy bitcoin.

panel sprzedaży bitclude

Na wygenerowany portfel przesyłamy środki z naszego portfela i przechodzimy do 3 kroku

3) Wymiana BTC na PLN

Gdy bitcoin jest już na portfelu Bitclude, możemy wymienić go na PLN. W tym celu przechodzimy do zakładki: Panel (1), następnie wymieramy wymianę z Bitcoina na Polskiego złotego (2), wpisujemy ilość BTC którą chcemy wymienić po aktualnym kursie (3), po lewej stronie zobaczysz ile PLN otrzymasz za określoną ilość BTC jeżeli zaakceptujesz kurs (4):

sprzedaż BTC na Bitclude

Jeżeli chcemy wymienić BTC na PLN, klikamy niebieski przycisk i przechodzimy do kroku 4

4) Zlecenie wypłaty PLN na konto bankowe

W bitclude możemy wypłacić PLN na konto bankowe lub z bankomatu. Poniżej instrukcja jak wypłacić środki na konto bankowe:

Przechodzimy do zakładki „Portfele” (1), wybieramy portfel PLN (2). Następnie określamy ilość PLN do wypłaty (3) (min. 20zł), podajemy numer konta bankowego (4) i klikamy „Send” (5), czyli „wyślij”:

Zlecenie wypłaty PLN z Bitclude

Kiedy sprzedać kryptowaluty?

Zaczniemy od tego, kiedy sprzedać takie kryptowaluty. Najlepiej będzie, jeśli dasz sobie kilka dni, albo nawet do dwóch – trzech tygodni i po prostu poobserwujesz, jak wygląda sprawa na rynku. Rynek walut jest na tyle zmienny, że będziesz miał czas zbadać nastroje, prześledzić kilka stron z kryptowalutami, poznać opinie – po prostu przygotować się na to, kiedy będzie najlepszy moment do sprzedaży. Gdybyś kupował, najlepiej jest robić to, gdy sytuacja wydaje się zła i wszystko leci w dół, jednak sprzedając, próbuj wyczuć pozytywne nastroje, może pomóc popracować nad kolejną falą mody na kryptowaluty. Im więcej osób się nimi zainteresuje i będzie chciało w nie inwestować, tym wyższa będzie ich cena i więcej zarobisz. Tak więc czekaj na dobry moment.

Pamiętaj że nie musisz od razu pozbywać się całości posiadanej kryptowaluty. Ze względu na swoją wielkość BTC (również inne kryptowaluty) został podzielony na wiele części, dzięki temu można go sprzedać w 1/2, 1/4, czy nawet 1/10000 części. Wszystko zależy od ciebie, czy chcesz się pozbyć wszystkiego, co masz, czy tylko części.

Po sprzedaży bitcoina, czyli podatki od kryptowalut

W kwestii podatkowej sprawa wygląda jednak nieco nieprzyjemne. W Polsce pojawiło się już kilkanaście interpretacji, odnośnie do podatku od kryptowalut. Jedno mówią, że powinien to być opłacony podatek dochodowy. Inni za to kierują się bardziej ku podatkowi od inwestycji, a inni wybierają ścieżkę, która nieco odbiega od reguł prawa, czyli po prostu po cichu wypłacają pieniądze, nikogo o tym nie informując.

Istnieje też możliwość wykorzystania Bitcoinów i zakupienia za nie jakichś przedmiotów, ubrań, może podróży i tak dalej. Możliwości jest wiele, ponieważ coraz większa ilość sklepów zaczyna tolerować kryptowaluty, jako formę płatności, nieraz oferując nawet bardzo korzystne ceny dla tych, którzy chcieliby w tej walucie opłacić swoje zakupy. Jednak my pozostaniemy przy opcji, że pieniądze wypłacimy, a podatek, to indywidualna sprawa każdego z nas. Najlepiej jednak przy większych kwotach będzie go zapłacić, a o ewentualną pomoc w rozliczeniu poprosić właściwy Urząd Skarbowy.

Pamiętajmy jednak także o tym, że choć początkowo pojawiła się interpretacja, która mówiła o konieczności opłacenia podatku PCC od każdej transakcji na kryptowalutach (co powodowało, że handel tymi walutami stałby się prawdopodobnie dla wszystkich nieopłacalny) to na ten moment interpretacja ta została zawieszona. Nadal jednak nie ma wątpliwości, że od zysków uzyskanych ze sprzedaży kryptowalut należy opłacić podatek dochodowy (by postępować zgodnie z prawem).

Podsumowanie: sprzedaż bitcoina i innych kryptowalut to nic trudnego

Nawet jeśli już dawno nie odwiedzałeś giełdy kryptowalut, do pokonania tych wszystkich kroków nie powinno być dla ciebie nadzwyczaj trudne. Najważniejsze jest tylko to, abyś wszystkie cyfry i litery wpisywał poprawnie. Nawet mała pomyłka może się dla ciebie skończyć niemiło, na przykład przyjściem SMS na jakiś inny numer, albo też przesłaniem pieniędzy, na inny numer bankowy. Sam proces jednak jest intuicyjny, że nie powinien sprawić nikomu problemu, trudnością nie różni się bardzo na podstawowych giełdach od zwykłego przelewu bankowego.

Jeśli teraz uda ci się pozytywnie zakończyć transakcje, to skoro to jest takie łatwe, to znów będziesz mógł powrócić do kupna i sprzedaży kryptowalut. Wystarczy, że potraktujesz to jako mała i długoterminowa inwestycja i w przyszłości może liczyć na ciekawe zyski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *