Jak wpłacić pieniądze na binance

Jeżeli szukasz konkretnych giełd kryptowalut z dźwignią przejdź bezpośrednio do poniższych sekcji:


Kryptowaluty to temat, który w ostatnich miesiącach jest bardzo gorący w mediach i interesujący dla wielu osób, które dotychczas nie zajmowały się handlem tego typu aktywami. Z tego względu często pojawiają się pytania w jaki sposób handlować kryptowalutami i gdzie można je nabyć. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – podobnie jak na przykład papiery wartościowe, również kryptowaluty możemy nabywać na giełdach.

Bez skorzystania z giełdy lub kantora ciężko będzie nam nabyć kryptowaluty – pamiętajmy jednak by zwrócić uwagę na marżę stosowaną przez giełdę ale także na przykład na to czy giełda umożliwia kupowanie kryptowalut z tak zwaną dźwignią finansową.

Co to jest dźwignia i jak działa?

Dźwignia finansowa to tak naprawdę swego rodzaju instrument finansowy, który pozwala nam na handlowanie nieproporcjonalnie dużym do naszych aktywów wolumenem kryptowalut (bitcoina, etherum) czy też innych dóbr. Dźwignia na giełdach kryptowalut pozwala na znaczne zwiększenie naszych zysków w przypadku gdy dobrze przewidzimy kierunek zmian cen na rynku (zwiększenie zysków może być od 2 do 100 – krotne). Jak nie trudno się domyślić nawet 100 krotne zwiększenie zysków, nie jest możliwe bez ponoszenia kosztów. W przypadku dźwigni finansowej za korzyść potencjalnego 100 krotnego zwiększenia zysków, „płacimy” po prostu ryzykiem, że w przypadku gdy przewidziany przez nas rozwój wydarzeń na rynku był błędny – stracimy również 100 krotnie więcej niż bez korzystania z dźwigni. Płacimy również określone opłaty operatorowi giełdy za umożliwienie nam handlu z dźwignią.

Dźwignia finansowa nie jest instrumentem bardzo skomplikowanym, warto jednak przeanalizować dokładnie na przykładzie jak to możliwe, że dostajemy możliwość handlowania tak dużą ilością aktywów posiadając niewiele gotówki.

Załóżmy, że posiadamy 2000 złotych, które możemy przeznaczyć na inwestycję. Chcemy tę kwotę w całości zainwestować w Bitcoina – dla uproszczenia przyjmijmy, że w momencie inwestycji możemy kupić jednego Bitcoina za 20000 PLN. Mając 2000 PLN łatwo zauważyć, że możemy nabyć 0.1 BTC.

Dźwignia na kryptowalutach – przykłady

Co stanie się w sytuacji gdy cena Bitcoina wzroście o 1%? Nasza inwestycja zamiast początkowych 2000 złotych będzie warto 2020 złotych. Co natomiast w przypadku gdy cena Bitcoina spadnie o 1% – zamiast 2000 PLN będziemy mieli 1980 PLN – to bardzo prosty przykład zobaczmy jak zmieni się sytuacja gdy skorzystamy przy zakupie z dźwigni.

Załóżmy, że giełda, na której będziemy handlować i na którą wpłacimy nasze początkowe 2000 PLN oferuje dźwignię maksymalną – dźwignia 100x.

Kupując BTC (1 BTC = 20000 PLN) za całą kwotę, korzystając z maksymalnej dźwigni – nasze aktywa to więc 10 BTC(!). Dlaczego aż tyle? (2000 (nasz kapitał) * 100 (dźwignia)/20000 (cena Bitcoina) = 10 BTC). Co zatem stanie się w przypadku gdy cena Bitcoina wzrośnie o 1%? Nasz początkowy kapitał będzie większy o 100% – będziemy mieli 4000 PLN. Co jednak stanie się w przypadku gdy cena Bitcoina spadnie o 1%? Wartość naszego początkowego kapitału spadnie o 100% czyli będziemy mieli 0! Ten przykład dobrze pokazuje jak potężnym instrumentem jest dźwignia – pozwala nam na osiąganie bardzo szybkich, nieproporcjonalnych do kapitału zysków – jednocześnie narażając nas na bardzo poważne ryzyko utraty kapitału.

Pamiętajmy także, że otwarcie pozycji z dźwignią finansową wiążę się także z marżą pobieraną przez giełdę kryptowalut. Prowizja pobierana jest w zasadzie najczęściej na 3 podstawowych etapach – w przypadku otwarcia pozycji, w przypadku zamknięcia a także za każdy dzień kiedy pozycja z dźwignią jest otwarta. Ta ostatnia prowizja to swego rodzaju opłata za kredyt, którego udziela nam inny uczestnik rynku byśmy mogli zakupić ilość aktywów nieproporcjonalną do środków, które chcemy zainwestować.


Lista giełd kryptowalut z dźwignią:

Z pewnością wiele osób zadaje sobie w tym momencie pytanie – gdzie w takim razie można skorzystać z giełd kryptowalut, które oferują możliwość handlowania z dźwignią finansową. Poniżej lista giełd gdzie taka możliwość istnieje:

Bitmarket

Bitmarket.pl jest znaną polską giełdą, która oferuje handel kryptowalutami z dźwignią finansow.. Trzeba przyznać, że oferta tej giełdy jest bardzo interesują. Wszystko dzięki temu, że handel z dźwignią jest bardzo prosty a jednocześnie wszystko jest przejrzyście opisane jeśli chodzi o koszty i warunki.

Jedyną wadą w porównaniu do Bitmex jest to, że możemy skorzystać maksymalnie z dźwigni z 1:10. Koszty w zależności od dźwigni, z której skorzystamy wynoszą od 0,1% – 0,5%. Im wyższa jest dźwignia, z której korzystamy tym wyższe koszty. Dodatkowo prowizję płacimy także za każdy dzień, kiedy pozycja jest otwarta – jest to swego rodzaju opłata za kredyt, który jest użyty do zakupu pozycji większej niż posiadane przez nas aktywa.

Bitmarket to także giełda, która umożliwia skorzystanie z wielu przydatnych na rynku finansowych funkcji takich jak na przykład Stop Loss. Jest to funkcja, która pozwala na ograniczanie strat w przypadku dynamicznych spadków wartości aktywów na rynku.

Bitmarket.pl – giełda kryptowalut, która oferuje handel z dzwignią

Coxi.io

Coxi to stosunkowo nowa giełda kryptowalut oferująca dźwignię finansową.

Możliwość handlu z dźwignią na Coxi.io

Bitbay

Również najbardziej znana giełda na polskim rynku – Bitbay.net ma zamiar wprowadzić handel z dźwignią. Choć póki co na Bitbay nie ma takiej możliwości, warto badać sytuację na bieżąco gdy chcemy skorzystać z tego rodzaju handlu. Zgodnie z zapowiedziami władz tej spółki, tego typu możliwość powinna pojawić się na Bitbay w najbliższym czasie. Prawdopodobnie jednak dźwignia oferowana przez tę spółkę również nie będzie tak wysoka jak na Bitmex – należy założyć, że to co zaoferuje nam Bitbay to prawdopodobnie dźwignia na poziomie 1:10 czy maksymalnie 1:20. Wynika to z faktu, że Bitbay jako firma o uznanej marce może obawiać się oferowania klientom produktu o tak wysokim ryzyku.

Bitmex

Jedną z giełd, która proponuje handel z dźwignią jest Bitmex. To bardzo ciekawe giełda kryptowalut, która jako jedna z pierwszych większych giełd umożliwiła użytkownikom korzystanie z dźwigni finansowej. Giełda należy do firmy HDR Global Trading Limited, co powoduje, że spółka ta jest warta zaufania. Interfejs giełdy jest bardzo wygodny i pozwala na łatwą obsługę nawet użytkownikom, którzy są nowi zarówno na tej giełdzie jak i w temacie dźwigni finansowej. Na Bitmex mamy możliwość swobodnego doboru dźwigni, z której chcemy skorzystać. Pamiętając jednak o tym, że maksymalna dźwignia wynosi w tym przypadku 1:100 – to i tak największa dźwignia dostępna wśród popularnych giełd kryptowalut.

Dodatkową zaletą giełdy Bitmex jest fakt, że możemy skorzystać na niej także z dźwigni na kryptowaluty by grać na spadki – czyli zarabiać w przypadku gdy wartość tych walut maleje

Podsumowanie

Podsumowując warto zainteresować się tematem handlu kryptowalutami z dźwignią jako, że może pozwolić nam to na znaczne zwiększenie naszych zysków. Największe giełdy kryptowalut, pomału wprowadzają opcję handlu z dźwignią finansową a także opcje z grą na spadki kryptowalut. To bardzo potrzebne narzędzia, które sprawiają, że wirtualne waluty stają się coraz ciekawszą alternatywą dla wielu inwestorów, którzy nie inwestowali w nie dotychczas, ze względu na niską dostępność profesjonalnych instrumentów.

Pamiętajmy jednak przede wszystkim o fakcie, że kryptowaluty same w sobie są dość ryzykownym i mocno zmiennym aktywem. Połączenie aktywa o tak dużym ryzyku, dodatkowo z dźwignią finansową powoduje, że jest to instrument o bardzo dużym ryzyku przeznaczony dla osób, które posiadają odpowiednią wiedzę. Zaczynając przygodę z dźwignią na kryptowalutach, warto zatem zacząć od drobnej kwoty, której strata nie zaboli nas tak bardzo w przypadku niepowodzenia. By ograniczyć ryzyko korzystajmy także z giełd, które proponują swoim użytkowników mechanizmy, które mają na celu redukcję ryzyka – takie jak Stop Loss czy Stop Limit.

Giełdy kryptowalut z dźwignią
4.5 (90%) 2 votes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *