Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 6 grudnia 2023
ikona autora biały

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić” poniżej inflacji (lub “0”, bo takie oferty są już na rynku), naturalnie szukamy alternatyw do pomnażania naszych oszczędności. Jedną z nich może być właśnie stakowanie kryptowalut, które w zależności od kryptowaluty dają nawet do 20% odsetek w skali roku.

staking na nexo
Staking na Nexo.com

Coraz większą ilość kryptowalut można stakować, a także liczba giełd i portfeli na których jest możliwa ta opcja – systematycznie rośnie. W artykule zamieszczamy listę takich platform.

Tip: Nexo.com oferuje aktualnie darmowe 25$ za staking 100$ przez 30 dni na ich platformie - szczegóły tutaj

Czym jest stakowanie i staking na giełdzie Binance

Co to jest staking kryptowalut, jak z niego skorzystać, ile kryptowalut otrzymamy za staking – te i inne pytania oraz odpowiedzi, znajdziemy w poniższym artykule.

Staking kryptowalut

Staking na giełdzie Binance to na pewno jedno z bardziej wygodnych rozwiązań. Należy jednak pamiętać o zasadzie: "not yours keys, not your bitcoin" - czyli że trzymanie kryptowalut na portfelach do których nie posiadamy klucza prywatnego wiąże się z ryzykiem.

Z drugiej strony przechowywanie środków na giełdzie i zarabianie odsetek od tych środków daje dodatkowe procenty co w dłuższej skali może powiększyć nasz zysk.

Co to jest staking kryptowalut?

Staking kryptowalut to możliwość otrzymania swego rodzaju odsetek w kryptowalucie za trzymanie jej na konkretnym portfelu (czasem na portfelu giełdy kryptowalut).

Staking związany jest z protokołem PoS (proof of stake), w ten sposób że kryptowaluty które można stakować oparte są na protokole PoS.

Są różne sposoby aby stakować kryptowaluty. Czasem należy je zamrozić na jakiś czas (co powoduje, że nie możemy w tym konkretnym czasie ich przesyłać). Natomiast nie jest to zasadą, ponieważ część platform do stakingu elastycznie podchodzi do tego tematu. Na przykład staking na giełdzie binance, gdzie wystarczy trzymać kryptowalutę na portfelu giełdy bez jej zamrażania a dywidendę i tak otrzymujemy.

Staking pochodzi od słowa "stake". Termin ten odnosi się do podziału zysków i czerpania pasywnego dochodu z kryptowalut poprzez mechanizm konsensusu zwany proof-of-stake lub algorytm PoS i jego odmiany. Podstawowa zasada polega na tym, że użytkownicy mogą postawić część monet znajdujących się w ich portfelach, aby z czasem uzyskać procentowe wynagrodzenie. PoS może zapewnić te nagrody, ponieważ blockchain wykorzystuje tokeny do pracy poprzez walidację transakcji.

Staking w Nexo (bonus: 25$ W BTC)

Jedna z platform do stakingu - Nexo.com oferuje całkiem ciekawy bonus za staking 100$ przez 30 dni. O Co chodzi: wystarczy wpłacić kryptowlauty o wartości 100$ i zastakować je na 30 aby prócz odsetek, dodatkowo otrzymać Bitcoiny o wartości 25$

bonus na platformie stakingowej nexo

Wszystkie warunki promocji są opisane w 4 prostych punkach po przejściu na stronę promocji - kliknij tutaj aby odebrać bonus od Nexo 25$

W skrócie:

  1. Utwórz konto na Nexo.com
  2. Zweryfikuj tożsamość aby odblokować możliwość zasilania konta
  3. Zasil konto aktywami (na przykład kryptowlautami w formie BTC, ETH czy USDC) o wartości 100$ (tutaj warto wpłacić z lekką górką aby uniknąć wahań kursowych)
  4. Utrzymaj środki o wartości 100 USD przez 30 dni na koncie Nexo.

Dokładne warunki bonusa są dostępne na stronie promocji:

warunki bonusa 25$ za staking na nexo

Co to jest algorytm proof-of-stake?

Algorytm proof-of-stake powstał w 2012 r. i polegał na tym, że posiadając pewną liczbę tokenów można było określić, który węzeł będzie uprawniony do wydobycia następnego bloku.

PoS odnosi się do algorytmu konsensusu kryptowaluty, który przetwarza transakcje i tworzy nowe bloki. W 2012 r. PPCoin (obecnie PeerCoin) wykorzystał pomysł, że stakowanie może decydować o tym, który węzeł będzie uprawniony do wydobycia następnego bloku. Mówiąc prościej, aby użytkownik mógł zostać walidatorem, należy postawić minimalną liczbę monet; jednak im więcej monet posiada, tym większa szansa, że zostanie twórcą następnego bloku.

Jakie są różne wersje proof of stake

Ewolucje PoS obejmują między innymi DPoS (delegated proof-of-stake), leased proof-of-stake (LPoS), proof-of-stake velocity (PoSV) i proof-of-storage.

Chociaż PoS oferuje wiele zalet w porównaniu z mechanizmem konsensusu proof-of-work (PoW), to pojawiły się nowe projekty, które jeszcze bardziej udoskonalają te wersje. W rezultacie większość kryptowalut, które stosują ten model, korzysta z hybrydowych modyfikacji. Są to np. DPoS - wersja, która wprowadziła delegatów, LPoS - zachęca posiadaczy mniejszej ilości tokenów, proof-of-stake velocity (PoSV) - dowód oparty na przestrzeni dyskowej oraz proof-of-storage - dowód przechowywania całkowitej ilości bloków. Każdy z tych wariantów PoS istnieje po to, aby poprawić efektywność i zapewnić najlepsze doświadczenie dla użytkownika końcowego.

Co to jest delegated proof-of-stake (DPoS)?

DPoS jest odmianą PoS, w której uczestnicy mogą łączyć tokeny w puli stakingowej w celu ustalenia walidatora bloku.

W 2013 r. Daniel Larimer opracował ewolucję PoS, w której do walidatorów dołącza nowa grupa - delegaci. W powstałym w ten sposób Delegated Proof of Stake (DPoS), delegaci istnieją jako przedstawiciele społeczności, wskazani przez osoby posiadające tokeny. Ci mogą następnie głosować, który z walidatorów mógłby stworzyć nowy blok i stać się uprawnionym do nagrody wypłacanej z opłat transakcyjnych. Delegaci byliby również zobowiązani do zatwierdzania zasad sieci i utrzymywania stabilności blockchaina. Stanowisko to mógłby zajmować każdy członek sieci, chociaż tylko przez krótki czas.

Każdy użytkownik zaangażowany w proces stakingowy i mogący zostać delegatem jest określany mianem "świadka". Nazwa ta pochodzi od jego zdolności do bycia świadkiem transakcji i działania jako węzeł w sieci. W przeciwieństwie do delegatów, świadek nie ma możliwości ustalania podstawowych zasad sieci. Zarówno świadkowie, jak i delegaci są wybierani w głosowaniu poprzez model reputacji.

Tokeny w blockchainach opartych na DPoS dzielą się na tokeny dostępne (te w obiegu) i te, które są stakowane. Każdy użytkownik samodzielnie określa ile tokenów chce stakować. Co ważne, raz stakowane tokeny nie mogą być wydane. Monety te można wykorzystać wyłącznie do zostania świadkiem, głosowania na delegatów i uczestniczenia w zarządzaniu siecią poprzez smart kontrakty. Koncepcja ta jest obecnie stosowana w takich projektach jak np. Tron (TRX) i EOS.

Jak działa staking PoS?

PoS-based staking pozwala użytkownikom na weryfikację transakcji na podstawie liczby monet przechowywanych w portfelu.

W algorytmie wydobywczym Proof of Stake ważność transakcji użytkowników jest weryfikowana na podstawie monet przechowywanych w ich portfelach. Poprzez haszowanie danych transakcji użytkowników, algorytm weryfikuje transakcję i aktualizuje zapisy na blockchainie. W algorytmie PoS średni poziom trudności wydobycia i jego opłacalność jest odwrotnie proporcjonalna do liczby tokenów posiadanych przez daną pulę lub węzeł.

Ponieważ wydobycie tokenów za pomocą algorytmu PoS nie wymaga mocy obliczeniowej, uczestnicy puli nie są określani mianem "górników", jak ci, którzy zajmują się wydobywaniem kryptowalut za pomocą algorytmu PoW. W tym przypadku są oni określani jako "forger". Forgerzy zarabiają prowizję, chociaż jest ona ograniczona do cześci opłat za przeprowadzenie transakcji. Następnie ich dochód jest uzależniony od "wieku" tokena. Oblicza się go przez pomnożenie całkowitej liczby tokenów przez czas ich przechowywania przez forgera. Forgerem może zostać każdy użytkownik posiadający na swoim koncie określoną liczbę tokenów. Liczba ta różni się w zależności od sieci.

Kto może uczestniczyć w procesie stakingu opartym na PoS?

PoS umożliwia udział w stakingu prawie każdemu użytkownikowi, przy czym zaawansowane giełdy upraszczają doświadczenie użytkownika do maksymalnego poziomu.

Dzisiaj każdy może stakować tokeny za pośrednictwem PoS, ponieważ nie jest do tego potrzebny kosztowny sprzęt, jak np. ASIC, systemy chłodzenia czy autonomiczne systemy zasilania. Użytkownik może uczestniczyć w stakingu po prostu posiadając komputer lub laptop i dostęp do internetu.

Na czym zarabiają platformy do stakowania?

Staking daje czasem nawet kilkanaście procent w skali roku dodatkowych odsetek od stakowanego kapitału. Naturalnie pojawia się pytanie: skąd pochodzą wypłacane środki w postaci odesek.

Tutaj pojawia się mechanizm stary jak świat - pożyczanie. Dla przykłady Nexo oferuje swoją kartę kredytową oraz oferuje usługę pożyczania środków pod zastaw kryptowalut, gdzie każdy może wpłacić swoje kryptowaluty i po określonym czasie oddać pożyczony od Nexo kapitał z odsetkami. Jeżlei tego nie zrobi - traci zastawiony kapitał w postaci kryptowalut które wcześniej wpłacił. Z odsetek uzyskanych od pożyczkobiorców wypłacane są odsetki za depozyt od stakingu.

Gdzie stakować kryptowaluty – lista platform

Staking może odbywać się w różny sposób, ale najczęściej spotykany jest na wybranych giełdach kryptowalut. Zazwyczaj wygląda to w ten sposób, że wpłacamy minimalną ilość wybranej kryptowaluty na portfel giełdy, następnie w odpowiedniej zakładce zamrażamy kryptowaluty na wybrany okres i otrzymujemy dywidendę w zależności od ilości zamrożonych kryptowalut oraz okresu na jaki je zamroziliśmy. Przykład poniżej:

Staking na binance 1
Staking USDT na binance.com

Lista platform gdzie możliwy jest staking:

Staking na Binance (Savings) – poradnik

Giełda Binance oferuje 2 opcje stakingu: locked savings i flexible saving. Te opcje stakowania kryptowalut różnią się od siebie w znaczący sposób, dlatego musimy dokładnie przemyśleć nasze działania w zależności od tego ile procent rocznie chcemy otrzymać i jak szybko będziemy chcieli podjąć środki. Ogólna zasada jest taka, że im dużej zamrażamy środki tym więcej odsetek w skali roku możemy otrzymać.

Locked saving czy Flexible Savings na Binance?

Flexible Savings jest znacznie bardziej elastyczny (jak sama nazwa wskazuje), ponieważ możemy praktycznie w każdej chwili zakończyć staking i wypłacić środki. Dzienny limit wypłat jest bardzo wysoki, na przykład dla USDT wynosi 50000000 USDT. Procent od zgromadzonych środków na flexible savings jest naliczany raz dziennie.

Aby skorzystać z opcji flexible staking, wystarczy przesłać środki w postaci wybranej przez nas kryptowaluty. Aby to zrobić przechodzimy kolejne kroki:

  1. Logujemy się na konto Binance.com i w menu na górze wybieramy: Finanse (ang. finance) > oszczędności lub staking (w obu zakładkach dostępny jest flexible staking):
Staking na binance 2

2. Następnie wybieramy “Elastyczne oszczędności” (ang. Flexible Savings) (1), gdzie znajduje się lista dostępnych kryptowalut. Wybieramy kryptowalutę w moim przypadku USDT i klikamy transfer (2), lub rozwijamy listę (3) aby wybrać inną kryptowalutę:

Staking na binance 3

3. W ostatnim kroku określamy ile kryptowalut chcemy przesłać na konto oszczędności (1), kiedy nastąpi naliczenie należnych nam odsetek (2), oraz ich prognozowana wysokość (3, podana w skali roku). Sprwdzamy podane dane i jeżeli zgadzamy się na przesłanei środków, zaznaczamy zgodę i potwierdzamy poprzez kliknięcie w przycisk “Transfer confirmed):

Staking na binance 4

Po potwierdzeniu, środki będą dostępne widoczne na naszym koncie Binance, aby tam przejść wybieramy kolejno: portfel > przegląd portfela > Konto oszczędnościowe:

Staking na binance 5

W tej zakładce oprócz podglądu możemy w każdej chwili wyjąć zdeponowane środki które od razu pojawia się na naszym głównym koncie.

Locked Saving na Binance (zablokowane oszczędności)

Kolejną opcją zarabiania na stakingu korzystając z Binance jest: Locked savings (zablokowane oszczędności). W tym przypadku zamrażamy środki z postaci kryptowalut na wybrany okres, prze co nie możemy ich wypłacić każdej chwili tak jak w opcji w akapitu wyżej, ale otrzymujemy wyższe odsetki.

Im dłuższy okres zamorożenia kryptowlaut wybierzemy, tym na wyższe odsetki mozemy liczyć. Dla przykłądu, USDT w opcji Locted Savings daje:

  • 7,2% (zamrożenie na 7 dni)
  • 7,4% (14 dni)
  • 7,6 (30 dni)
  • 8% (90 dni)
Staking na binance 6

Aby skorzystać z opcji Locked saving, przechodzimy do zakładki: Finance > Savings i odszukujemy sekcję Locked Savings. Następnie wybieramy kryptowalutę i okres na jaki chcemy zamrozić ją na giełdzie. Po kliknięciu w przycisk “Transfer”, sprawdzamy i potwierdzamy transakcję:

Staking na binance 7

Od tej pory przesłane środki będą widoczne w zakładce “Konto Oszczędnościowe” na przeglądzie portfela.

Nagrody za staking - Ile można otrzymać za stakowanie kryptowalut?

Dostępne kryptowaluty i wysokość odsetek ciągle się zmieniają, więc poniższe dane są orientacyjne:

  • Tezos (ok. 6-7% rocznie)
  • Atom (ok. 6-9% rocznie)
  • Tron (ok. 1-3% rocznie)
  • Algorand (ok. 12-14% rocznie)
  • One (ok. 8-10% rocznie)
  • Fetch (ok. 8-12% rocznie)
  • Elrond (ok. 3-4% rocznie)
  • Stratis (ok. 1-2% rocznie)
  • Qtum (ok. 6-8% rocznie)
  • Komodo (ok. 5-6% rocznie)
  • Vechain (ok. 3-5% rocznie)
  • Ontology (ok. 3-5% rocznie)
  • Neo (ok. 1-3% rocznie)
  • Stellar (ok. 2-4% rocznie)

Powyższe wartości procentowe podane są na stronie Binance.com (zakładka: zarabiaj > staking)

Staking na binance 8

Staking na Crypto.com

Innym przykładem giełdy na której możemy stakować kryptowaluty jest Crypto.com. W tym przypadku giełda oferuje 20% APR (ang. Annual Percentage Rate of charge, roczna stopa oprocentowania). Aby skorzystać ze stakingu w skali 20%, musimy wcześniej zakupić kryptowalutę Giełdy: CRO.

Opcja stakingu jest dostępna po weryfikacji konta, w zakładce Stake & Earn > CRO Staking:

Staking kryptowaluty CRO
Staking CRO na Crypto.com

Staking kryptowalut - najczęściej pojawiające się pytania

Czym jest staking kryptowalut?

Staking kryptowalut to proces zabezpieczania sieci blockchain przez utrzymanie minimalnej ilości kryptowaluty w portfelu i uczestniczenie w operacjach sieci, takich jak walidacja transakcji. W zamian za to użytkownicy otrzymują nagrody w postaci dodatkowych kryptowalut.

Jak mogę zacząć staking kryptowalut?

Aby rozpocząć staking, musisz najpierw posiadać kryptowalutę, która obsługuje staking. Następnie musisz przenieść swoje kryptowaluty do portfela, który obsługuje staking, lub na platformę wymiany kryptowalut, która oferuje usługi stakingu.

Czy staking kryptowalut jest bezpieczny?

Staking kryptowalut jest generalnie bezpieczny, ale jak wszystko w kryptowalutach, wiąże się z pewnym ryzykiem. Ryzyko to może obejmować zmienność cen kryptowalut, błędy w oprogramowaniu lub ataki na sieć blockchain. Zawsze upewnij się, że rozumiesz ryzyko związane z inwestowaniem w kryptowaluty.

Jakie są korzyści ze stakingu kryptowalut?

Główną korzyścią ze stakingu kryptowalut jest możliwość zarabiania pasywnego dochodu. Użytkownicy, którzy stake'ują swoje kryptowaluty, otrzymują nagrody w postaci dodatkowych kryptowalut. Wielkość nagrody zależy od wielu czynników, w tym od ilości stake'owanych kryptowalut i długości czasu stakingu.

Kategoria wpisu:

Artur Kuśmierek

Redaktor bloga kryptowaluty2.pl. Autor publikacji na temat bitcoina, kryptowalut i finansów. Na rynku kryptowalut od 2018 roku.

Powiązane tematy:

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]

Brian Kelly: "Kapitalizacja Bitcoina może wzrosnąć 10x"

Popularny inwestor kryptowalutowy, założyciel i dyrektor generalny BKCM uważa, że bitcoin znajduje się w doskonałej pozycji do wzrostu, a w perspektywie średnioterminowej kapitalizacja BTC może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Brian Kelly w wywiadzie dla programu Fast Money CNBC powiedział, że za wzrostem pierwszej kryptowaluty przemawia kilka konkretnych czynników. Jako jeden z najważniejszych przedsiębiorca wymienił możliwość rychłego zatwierdzenia […]

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

Binance czy Zonda - Porównanie giełd kryptowalut

Na Polskim rynku królują dwie giełdy kryptowalut - Binance i Zonda. Pierwsza z nich jest największą giełdą kryptowalut na świecie i oferuje ogromny ekosystem produktów. Zonda to mniej skomplikowana platforma, która jest najlepszą bramką wejścia i wyjścia z rynku do polskich złotówek. Ale która jest lepsza? Binance czy Zonda? Nasze porównanie giełd kryptowalut postara się […]

Inwestowanie małych kwot w kryptowaluty. Czy się oplaca?

Inwestowanie w kryptowaluty ma bardzo konkretną zaletę: można w nie inwestować nawet małe kwoty. Oznacza to, że z rynkiem tym może zapoznać się niemal każdy - nie ma przy tym znaczenia zasobność portfela. Ale czy inwestowanie małych kwot w kryptowaluty ma sens? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie! Inwestowanie niewielkich kwot w Bitcoin […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram