Staking kryptowalut

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 10 listopada 2020
ikona autora biały

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić” poniżej inflacji (lub “0”, bo takie oferty są już na rynku), naturalnie szukamy alternatyw do pomnażania naszych oszczędności. Jedną z nich może być właśnie stakowanie kryptowalut, które w zależności od kryptowaluty dają nawet do 20% odsetek w skali roku.

staking kryptowalut - odsetki

Staking na Mycointainer.com

Coraz większą ilość kryptowalut można stakować, a także liczba giełd i portfeli na których jest możliwa ta opcja – systematycznie rośnie. W artykule zamieszczamy listę takich platform.

Co to jest staking kryptowalut, jak z niego skorzystać, ile kryptowalut otrzymamy za staking – te i inne pytania oraz odpowiedzi, znajdziemy w poniższym artykule.

Staking kryptowalut

Staking kryptowalut na Binance.com (zakładka: finance > staking)

Co to jest staking kryptowalut?

Staking kryptowalut to możliwość otrzymania swego rodzaju odsetek w kryptowalucie za trzymanie jej na konkretnym portfelu (czasem na portfelu giełdy kryptowalut).

Staking związany jest z protokołem PoS (proof of stake), w ten sposób że kryptowaluty które można stakować oparte są na protokole PoS.

Są różne sposoby aby stakować kryptowaluty. Czasem należy je zamrozić na jakiś czas (co powoduje, że nie możemy w tym konkretnym czasie ich przesyłać). Natomiast nie jest to zasadą, ponieważ część platform do stakingu elastycznie podchodzi do tego tematu. Na przykład staking na giełdzie binance, gdzie wystarczy trzymać kryptowalutę na portfelu giełdy bez jej zamrażania a dywidendę i tak otrzymujemy.

Gdzie stakować kryptowaluty – lista platform

Staking może odbywać się w różny sposób, ale najczęściej spotykany jest na wybranych giełdach kryptowalut. Zazwyczaj wygląda to w ten sposób, że wpłacamy minimalną ilość wybranej kryptowaluty na portfel giełdy, następnie w odpowiedniej zakładce zamrażamy kryptowaluty na wybrany okres i otrzymujemy dywidendę w zależności od ilości zamrożonych kryptowalut oraz okresu na jaki je zamroziliśmy. Przykład poniżej:

Staking na binance 1

Staking USDT na binance.com

Lista platform gdzie możliwy jest staking:

Staking na Binance (Savings) – poradnik

Giełda Binance oferuje 2 opcje stakingu: locked savings i flexible saving. Te opcje stakowania kryptowalut różnią się od siebie w znaczący sposób, dlatego musimy dokładnie przemyśleć nasze działania w zależności od tego ile procent rocznie chcemy otrzymać i jak szybko będziemy chcieli podjąć środki. Ogólna zasada jest taka, że im dużej zamrażamy środki tym więcej odsetek w skali roku możemy otrzymać.

Locked saving czy Flexible Savings na Binance?

Flexible Savings jest znacznie bardziej elastyczny (jak sama nazwa wskazuje), ponieważ możemy praktycznie w każdej chwili zakończyć staking i wypłacić środki. Dzienny limit wypłat jest bardzo wysoki, na przykład dla USDT wynosi 50000000 USDT. Procent od zgromadzonych środków na flexible savings jest naliczany raz dziennie.

Aby skorzystać z opcji flexible staking, wystarczy przesłać środki w postaci wybranej przez nas kryptowaluty. Aby to zrobić przechodzimy kolejne kroki:

  1. Logujemy się na konto Binance.com i w menu na górze wybieramy: Finanse (ang. finance) > oszczędności lub staking (w obu zakładkach dostępny jest flexible staking):
Staking na binance 2

2. Następnie wybieramy “Elastyczne oszczędności” (ang. Flexible Savings) (1), gdzie znajduje się lista dostępnych kryptowalut. Wybieramy kryptowalutę w moim przypadku USDT i klikamy transfer (2), lub rozwijamy listę (3) aby wybrać inną kryptowalutę:

Staking na binance 3

3. W ostatnim kroku określamy ile kryptowalut chcemy przesłać na konto oszczędności (1), kiedy nastąpi naliczenie należnych nam odsetek (2), oraz ich prognozowana wysokość (3, podana w skali roku). Sprwdzamy podane dane i jeżeli zgadzamy się na przesłanei środków, zaznaczamy zgodę i potwierdzamy poprzez kliknięcie w przycisk “Transfer confirmed):

Staking na binance 4

Po potwierdzeniu, środki będą dostępne widoczne na naszym koncie Binance, aby tam przejść wybieramy kolejno: portfel > przegląd portfela > Konto oszczędnościowe:

Staking na binance 5

W tej zakładce oprócz podglądu możemy w każdej chwili wyjąć zdeponowane środki które od razu pojawia się na naszym głównym koncie.

Locked Saving na Binance (zablokowane oszczędności)

Kolejną opcją zarabiania na stakingu korzystając z Binance jest: Locked savings (zablokowane oszczędności). W tym przypadku zamrażamy środki z postaci kryptowalut na wybrany okres, prze co nie możemy ich wypłacić każdej chwili tak jak w opcji w akapitu wyżej, ale otrzymujemy wyższe odsetki.

Im dłuższy okres zamorożenia kryptowlaut wybierzemy, tym na wyższe odsetki mozemy liczyć. Dla przykłądu, USDT w opcji Locted Savings daje:

  • 7,2% (zamrożenie na 7 dni)
  • 7,4% (14 dni)
  • 7,6 (30 dni)
  • 8% (90 dni)
Staking na binance 6

Locked savings na Binance.com

Aby skorzystać z opcji Locked saving, przechodzimy do zakładki: Finance > Savings i odszukujemy sekcję Locked Savings. Następnie wybieramy kryptowalutę i okres na jaki chcemy zamrozić ją na giełdzie. Po kliknięciu w przycisk “Transfer”, sprawdzamy i potwierdzamy transakcję:

Staking na binance 7

Locked savings na Binance.com

Od tej pory przesłane środki będą widoczne w zakładce “Konto Oszczędnościowe” na przeglądzie portfela.

Ile można otrzymać za stakowanie kryptowalut

Dostępne kryptowaluty i wysokość odsetek ciągle się zmieniają, więc poniższe dane są orientacyjne:

  • Tezos (ok. 6-7% rocznie)
  • Atom (ok. 6-9% rocznie)
  • Tron (ok. 1-3% rocznie)
  • Algorand (ok. 12-14% rocznie)
  • One (ok. 8-10% rocznie)
  • Fetch (ok. 8-12% rocznie)
  • Elrond (ok. 3-4% rocznie)
  • Stratis (ok. 1-2% rocznie)
  • Qtum (ok. 6-8% rocznie)
  • Komodo (ok. 5-6% rocznie)
  • Vechain (ok. 3-5% rocznie)
  • Ontology (ok. 3-5% rocznie)
  • Neo (ok. 1-3% rocznie)
  • Stellar (ok. 2-4% rocznie)

Powyższe wartości procentowe podane są na stronie Binance.com (zakładka: zarabiaj > staking)

Staking na binance 8

Staking na Crypto.com

Innym przykładem giełdy na której możemy stakować kryptowaluty jest Crypto.com. W tym przypadku giełda oferuje 20% APR (ang. Annual Percentage Rate of charge, roczna stopa oprocentowania). Aby skorzystać ze stakingu w skali 20%, musimy wcześniej zakupić kryptowalutę Giełdy: CRO.

Opcja stakingu jest dostępna po weryfikacji konta, w zakładce Stake & Earn > CRO Staking:

Staking kryptowaluty CRO
Staking CRO na Crypto.com

Staking na Wawes Exchange

Staking jest również dostępny na platformie Wawes.exchange (kiedyś Wawes DEX). Aktualnie procent zwrotu jaki możemy otrzymać to ponad 9%. Dużym plusem stakingu na Wawes jest możliwość natychmiastowego wycofania stakowanej kwoty w każdym momencie, a oprocentowanie jest naliczane co 24 godziny.

Staking na Wawes

Staking na wawes.exchange

Na Wawes stakujemy stablecoin Neutruno Dollar [USDN] (1:1 dolar amerykański). W związku z tym w pierwszej kolejności musimy posiadać USDN, który możemy z poziomu giełdy wymienić na inne kryptowlauty, lub dokupić za pośrednictwem karty kredytowej.

USND na Wawes

Wymiana kryptowlaut na USDN na wewnętrznej giełdzie

Wysokość odsetek (nagrody) dla stakingu jest płynna ponieważ jest uzależniona od różnych zmiennych. Aktualną wysokość nagrody można sprawdzić bezpośrednio na platformie oferującej staking. Zazwyczaj możemy liczyć na odsetki w skali roku w widełkach 5-15% w zależności od stakowaniej kryptowaluty.
Odsetki (nagrodę) za staking otrzymujemy w stakowanej kryptowalucie.
Staking może odbywać się na: giełdach kryptowalut z opcją stakingu, portfelach krytowalut i specjalnych platformach do tego przeznaczonych. Listę platform znajdziesz: tutaj.
Kategoria wpisu:

Artur Kuśmierek

Redaktor bloga kryptowaluty2.pl. Autor publikacji na temat bitcoina, kryptowalut i finansów. Na rynku kryptowalut od 2018 roku.

Powiązane tematy:

Czym są kryptowaluty inflacyjne i deflacyjne?

Czy Bitcoin i altcoiny są aktywami deflacyjnymi, czy też, podobnie jak zwykłe papierowe pieniądze podlegają zjawisku inflacji? Jak odróżnić monety deflacyjne od inflacyjnych? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Co to jest inflacyjna kryptowaluta? Niektóre kryptowaluty są inflacyjne, ponieważ ich podaż rośnie w czasie. Takie kryptowaluty wykorzystują kombinację z góry określonych stóp […]

Pepe Coin (PEPE) - Co to? Jak i gdzie kupić?

W ostatnim czasie napewno słyszałeś o kryptowalucie Pepe Coin (PEPE) lub rzuciła Ci się w oczy memowa żaba Pepe the Frog. Nic dziwnego. Projekt ten zyskał dziesiątki tysięcy procent wartości i stworzył kolejnych krypto milionerów. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci co to jest Pepe Coin (PEPE), jak i gdzie kupić ten token oraz wiele więcej. […]

Co to jest EIP-4844? Proto Danksharing Ethereum

Ostatnim ważnym wydarzeniem w sieci Ethereum było wdrożenie aktualizacji Shapella, które odbyło się w połowie kwietnia. Jest to jednak dopiero początek transformacji do Ethereum 2.0. Deweloperzy wciąż muszą rozwiązać największe problemy blockchaina: wysokie opłaty i niską przepustowość. Kolejnym krokiem w tym kierunku będzie wprowadzenie shardingu. Funkcja ta również zostanie wdrożona w kilku etapach - pierwszym […]

Blockchain ETF: Jak inwestować i zarabiać?

Nie jesteś jeszcze gotowy na ogromną zmienność panującą na rynku kryptowalut? Wówczas możesz zainteresować się instrumentem finansowym, który jest bezpośrednio powiązany z branżą krypto: blockchain ETF. Jak w inwestować w taki produkt? Jak na nim zarabiać? Już wyjaśniamy! Co to jest blockchain ETF? ETF sam w sobie jest funduszem, którego akcje są przedmiotem obrotu na […]

Copy trading na Bybit: Co to jest i jak działa?

Aby handlować kryptowalutami, musisz zastosować analizę i wiedzę fundamentalną z handlu akcjami. Początkujący uczą się strategii bardziej doświadczonych rówieśników i wprowadzają je w życie. Jednak ta metoda sprawdza się tylko z perspektywy czasu i czasami jest już za późno, aby na niej bazować. Giełdy oferują nowe narzędzie do zawierania transakcji - replikowanie w czasie rzeczywistym […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram