Sieć Solana doświadczyła poważnej awarii

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 15 września 2021
ikona autora biały
solana sol

Solana, sieć blockchain rywalizująca z Ethereum, której natywna kryptowaluta w ostatnich miesiącach zyskała tysiące procent na wartości, padła ofiarą awarii.

Szczegóły z Solscan pokazują, że ostatni blok sieci został wyprodukowany tuż przed godziną 12:00 UTC (8:00 ET). Oficjalne konto Solana początkowo zatweetowało, że sieć mainnet-beta "doświadcza sporadycznej niestabilności". W komunikacie, który został opublikowany kilka godzin później mogliśmy natomiast przeczytać:

Resource exhaustion in the network is causing a denial of service, engineers are working towards a resolution. Validators are preparing for a potential restart if necessary.

— Solana Status (@SolanaStatus) September 14, 2021

Wyczerpanie zasobów w sieci powoduje odmowę usługi, inżynierowie pracują nad rozwiązaniem. Walidatorzy przygotowują się do potencjalnego restartu, jeśli będzie to konieczne.

Solana padła przez boty

Dyrektor generalny Solana Labs, Anatoly Yakovenko, stwierdził, że problem wynika z nadmiernego wolumenu transakcji dokonywanych przez boty podczas IDO. IDO jest rodzajem publicznej sprzedaży tokenów, podobnej do ICO. Różni się jednak tym, że odbywa się na zdecentralizowanej giełdzie, a nie na scentralizowanej platformie.

IDO, o którym mowa, miało miejsce na Raydium - DEXie podobnym do np. Uniswap, z tym, że zbudowanym na Solanie. Projekt, który przeprowadził ofertę to Grape Protocol.

Reminder that the @grapeprotocol IDO and GRAPE-USDC LP lauches at 12:00 UTC today! 🍇

AcceleRaytor $GRAPE token claim also from this time.

Fusion pool reward emissions will start shortly after to give time to LP. pic.twitter.com/OaHyxV3C2M

— Raydium (@RaydiumProtocol) September 14, 2021

Według Yakovenko, boty "zalewały sieć" 300 000 transakcjami na sekundę. Kiedy jeden z użytkowników odpowiedział, prosząc Solanę o uniemożliwienie w przyszłości uruchamiania IDO na zasadzie "kto pierwszy, ten lepszy", Yakovenko zaprzeczył: "Nieee, po prostu muszę naprawić błędy. To część życia".

W innym tweecie Yakovenko dodał, że niektóre z dzisiejszych problemów zostały już rozwiązane, ale aktualizacja oprogramowania nie jest jeszcze dostępna.

Nagły przestój doprowadził do sporego zamieszania w społeczności. Użytkownicy Solany na Twitterze i serwerach Discord zgłaszali problemy z transakcjami, a wiele projektów NFT przełożyło dropy niewymiennych tokenów.

Cena solana (SOL)

Solana jest reklamowana jako bardziej skalowalna alternatywa dla Ethereum - taka, która jest w stanie obsłużyć tysiące razy więcej transakcji na sekundę, zużywając przy tym mniej energii. Natywna kryptowaluta sieci SOL odnotowała ostatnio gwałtowny wzrost wartości. Jeszcze 1 sierpnia jeden token kosztował 35 dolarów. W zeszłym tygodniu jego wartość przekroczyła 213 dolarów.

Nie jest to jednak pierwszy raz, gdy Solana doświadcza przestoju. Ta sama sieć mainnet-beta przestała działać na około sześć godzin w grudniu 2020 roku.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]

Brian Kelly: "Kapitalizacja Bitcoina może wzrosnąć 10x"

Popularny inwestor kryptowalutowy, założyciel i dyrektor generalny BKCM uważa, że bitcoin znajduje się w doskonałej pozycji do wzrostu, a w perspektywie średnioterminowej kapitalizacja BTC może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Brian Kelly w wywiadzie dla programu Fast Money CNBC powiedział, że za wzrostem pierwszej kryptowaluty przemawia kilka konkretnych czynników. Jako jeden z najważniejszych przedsiębiorca wymienił możliwość rychłego zatwierdzenia […]

Robert Kiyosaki: "Oszczędzaj złoto, srebro i bitcoiny, nie dolary"

W obliczu hossy na rynku bitcoina, Robert Kiyosaki, autor bestsellerowej książki finansowej "Bogaty ojciec, biedny ojciec", ponownie wezwał do inwestowania w złoto, srebro i pierwszą kryptowalutę. "Prawdziwi kapitaliści obniżają ceny, powodując deflację. Marksiści podnoszą ceny, powodując inflację. Nasi przywódcy są marksistami, dlatego mamy inflację. Chroń się przed naszymi marksistowskimi przywódcami. Oszczędzaj złoto, srebro i bitcoiny, […]

Raiffeisen Bank pozwoli handlować kryptowalutami

Austriacki bank Raiffeisen aktywnie rozszerza swoją obecność na rynku kryptowalut - od stycznia 2024 r. klienci będą mogli handlować tego typu aktywami cyfrowymi. Początkowo usługa będzie oferowana tylko klientom w Wiedniu, gdzie znajduje się siedziba banku. Projekt będzie realizowany wspólnie z giełdą kryptowalut Bitpanda. Szef innowacji banku, Curt Chadha wyjaśnił: "Zaczynamy od Wiednia, ponieważ mieszka […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram