Sieć Solana doświadczyła poważnej awarii

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 15 września 2021
ikona autora biały
solana sol

Solana, sieć blockchain rywalizująca z Ethereum, której natywna kryptowaluta w ostatnich miesiącach zyskała tysiące procent na wartości, padła ofiarą awarii.

Szczegóły z Solscan pokazują, że ostatni blok sieci został wyprodukowany tuż przed godziną 12:00 UTC (8:00 ET). Oficjalne konto Solana początkowo zatweetowało, że sieć mainnet-beta "doświadcza sporadycznej niestabilności". W komunikacie, który został opublikowany kilka godzin później mogliśmy natomiast przeczytać:

Resource exhaustion in the network is causing a denial of service, engineers are working towards a resolution. Validators are preparing for a potential restart if necessary.

— Solana Status (@SolanaStatus) September 14, 2021

Wyczerpanie zasobów w sieci powoduje odmowę usługi, inżynierowie pracują nad rozwiązaniem. Walidatorzy przygotowują się do potencjalnego restartu, jeśli będzie to konieczne.

Solana padła przez boty

Dyrektor generalny Solana Labs, Anatoly Yakovenko, stwierdził, że problem wynika z nadmiernego wolumenu transakcji dokonywanych przez boty podczas IDO. IDO jest rodzajem publicznej sprzedaży tokenów, podobnej do ICO. Różni się jednak tym, że odbywa się na zdecentralizowanej giełdzie, a nie na scentralizowanej platformie.

IDO, o którym mowa, miało miejsce na Raydium - DEXie podobnym do np. Uniswap, z tym, że zbudowanym na Solanie. Projekt, który przeprowadził ofertę to Grape Protocol.

Reminder that the @grapeprotocol IDO and GRAPE-USDC LP lauches at 12:00 UTC today! 🍇

AcceleRaytor $GRAPE token claim also from this time.

Fusion pool reward emissions will start shortly after to give time to LP. pic.twitter.com/OaHyxV3C2M

— Raydium (@RaydiumProtocol) September 14, 2021

Według Yakovenko, boty "zalewały sieć" 300 000 transakcjami na sekundę. Kiedy jeden z użytkowników odpowiedział, prosząc Solanę o uniemożliwienie w przyszłości uruchamiania IDO na zasadzie "kto pierwszy, ten lepszy", Yakovenko zaprzeczył: "Nieee, po prostu muszę naprawić błędy. To część życia".

W innym tweecie Yakovenko dodał, że niektóre z dzisiejszych problemów zostały już rozwiązane, ale aktualizacja oprogramowania nie jest jeszcze dostępna.

Nagły przestój doprowadził do sporego zamieszania w społeczności. Użytkownicy Solany na Twitterze i serwerach Discord zgłaszali problemy z transakcjami, a wiele projektów NFT przełożyło dropy niewymiennych tokenów.

Cena solana (SOL)

Solana jest reklamowana jako bardziej skalowalna alternatywa dla Ethereum - taka, która jest w stanie obsłużyć tysiące razy więcej transakcji na sekundę, zużywając przy tym mniej energii. Natywna kryptowaluta sieci SOL odnotowała ostatnio gwałtowny wzrost wartości. Jeszcze 1 sierpnia jeden token kosztował 35 dolarów. W zeszłym tygodniu jego wartość przekroczyła 213 dolarów.

Nie jest to jednak pierwszy raz, gdy Solana doświadcza przestoju. Ta sama sieć mainnet-beta przestała działać na około sześć godzin w grudniu 2020 roku.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Złoto na rekordowym poziomie. Czy Bitcoin może pójść w jego ślady?

Według różnych źródeł, złoto wybiło nowy rekord wszech czasów. Kilogram złota jest teraz wart 64.000 dolarów. Oznacza to, że inwestorzy szukają bezpiecznej przystani, w której mogliby trzymać wartość, w celu wyjścia z obecnego kryzysu bankowego. Czy Bitcoin może pójść w ślady złota? Złoto za 65 000 dolarów Poniższy wykres to cena złota i pokazuje wartość […]

Czy Microsoft buduje portfel Ethereum dla Edge?

Dobra wiadomość dla użytkowników Microsoft Edge, ponieważ trwają testy portfela Ethereum dla przeglądarki internetowej. Metamask dla Microsoftu Firma Microsoft rozwija coś, co nazywa "Crypto Wallet" dla Edge. Portfel ten pozwala użytkownikom przechowywać i handlować Etherem, a także tokenami na blockchainie Ethereum, podobnie jak popularny Metamask. Albacore odkrył to i podzielił się tym na Twitterze. Albacore […]

Kolejna edycja Invest Cuffs już w tym tygodniu

To już ostatni moment aby zapisać się na największe wydarzenie dla Inwestorów w tym roku. Już 24-25 marca 2023 roku będzie miała miejsce następna edycja Wydarzenia i Targów Invest Cuffs. To już dziewiąte wydanie imprezy, która każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące uczestników, dających możliwość uczestniczenia w prelekcjach prowadzonych przez ponad 120 mówców. Invest Cuffs […]

Banki upadają, bitcoin rośnie. Co się dzieje?

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w ostatni weekend upadł Silicon Valley Bank. Silicon Valley Bank był 17. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych i bankiem skupiającym się na obsłudze transakcji venture capital i startupów technologicznych. W sumie bank zarządzał ponad 200 miliardami dolarów w depozytach. W ten weekend Rezerwa Federalna, FDIC i Departament Skarbu USA […]

6 powodów, dla których Bitcoin może być przyszłością pieniądza

Bitcoin to pierwsza na świecie zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa bez banku centralnego lub administratora. Przez lata zyskał ogromną popularność ze względu na swój potencjał, aby stać się globalną walutą. Oto sześć powodów, dla których Bitcoin może stać się przyszłością pieniądza. Decentralizacja Sieć Bitcoin jest zdecentralizowaną platformą, w której transakcje są przetwarzane i weryfikowane przez […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram