Sieć Solana doświadczyła poważnej awarii

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 15 września 2021
ikona autora biały
solana sol

Solana, sieć blockchain rywalizująca z Ethereum, której natywna kryptowaluta w ostatnich miesiącach zyskała tysiące procent na wartości, padła ofiarą awarii.

Szczegóły z Solscan pokazują, że ostatni blok sieci został wyprodukowany tuż przed godziną 12:00 UTC (8:00 ET). Oficjalne konto Solana początkowo zatweetowało, że sieć mainnet-beta "doświadcza sporadycznej niestabilności". W komunikacie, który został opublikowany kilka godzin później mogliśmy natomiast przeczytać:

Resource exhaustion in the network is causing a denial of service, engineers are working towards a resolution. Validators are preparing for a potential restart if necessary.

— Solana Status (@SolanaStatus) September 14, 2021

Wyczerpanie zasobów w sieci powoduje odmowę usługi, inżynierowie pracują nad rozwiązaniem. Walidatorzy przygotowują się do potencjalnego restartu, jeśli będzie to konieczne.

Solana padła przez boty

Dyrektor generalny Solana Labs, Anatoly Yakovenko, stwierdził, że problem wynika z nadmiernego wolumenu transakcji dokonywanych przez boty podczas IDO. IDO jest rodzajem publicznej sprzedaży tokenów, podobnej do ICO. Różni się jednak tym, że odbywa się na zdecentralizowanej giełdzie, a nie na scentralizowanej platformie.

IDO, o którym mowa, miało miejsce na Raydium - DEXie podobnym do np. Uniswap, z tym, że zbudowanym na Solanie. Projekt, który przeprowadził ofertę to Grape Protocol.

Reminder that the @grapeprotocol IDO and GRAPE-USDC LP lauches at 12:00 UTC today! 🍇

AcceleRaytor $GRAPE token claim also from this time.

Fusion pool reward emissions will start shortly after to give time to LP. pic.twitter.com/OaHyxV3C2M

— Raydium (@RaydiumProtocol) September 14, 2021

Według Yakovenko, boty "zalewały sieć" 300 000 transakcjami na sekundę. Kiedy jeden z użytkowników odpowiedział, prosząc Solanę o uniemożliwienie w przyszłości uruchamiania IDO na zasadzie "kto pierwszy, ten lepszy", Yakovenko zaprzeczył: "Nieee, po prostu muszę naprawić błędy. To część życia".

W innym tweecie Yakovenko dodał, że niektóre z dzisiejszych problemów zostały już rozwiązane, ale aktualizacja oprogramowania nie jest jeszcze dostępna.

Nagły przestój doprowadził do sporego zamieszania w społeczności. Użytkownicy Solany na Twitterze i serwerach Discord zgłaszali problemy z transakcjami, a wiele projektów NFT przełożyło dropy niewymiennych tokenów.

Cena solana (SOL)

Solana jest reklamowana jako bardziej skalowalna alternatywa dla Ethereum - taka, która jest w stanie obsłużyć tysiące razy więcej transakcji na sekundę, zużywając przy tym mniej energii. Natywna kryptowaluta sieci SOL odnotowała ostatnio gwałtowny wzrost wartości. Jeszcze 1 sierpnia jeden token kosztował 35 dolarów. W zeszłym tygodniu jego wartość przekroczyła 213 dolarów.

Nie jest to jednak pierwszy raz, gdy Solana doświadcza przestoju. Ta sama sieć mainnet-beta przestała działać na około sześć godzin w grudniu 2020 roku.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Fundusze Bitcoin i Ethereum notują największe odpływy od czasu krachu FTX

Instytucjonalni krypto inwestorzy stali się dużo bardziej konserwatywni po problemach z FTX. Niestety, nie wygląda na to, żeby to był to już koniec. Nowe badanie pokazuje, że te grube ryby wolą na razie wyjąć swoje pieniądze z rynku kryptowalut. Fundusze kryptowalutowe odnotowują duże odpływy Tak pisze CoinShares w swoim cotygodniowym raporcie badawczym. W zeszłym tygodniu […]

Sam Bankman-Fried mówi dlaczego FTX upadło

Upadek utility-tokena FTX (FTT) nie był spowodowany brakiem płynności, ale działaniami inwestorów, którzy poczuli się "przestraszeni" obecną sytuacją na rynku. Założyciel giełdy kryptowalut Sam Bankman-Fried stwierdził tak w wywiadzie z Tiffany Fong z dnia 16 listopada (opublikowanym 29 listopada). "Myślę, że FTT miał realną wartość. […] Pod wieloma względami [token] był bardziej legalny niż wiele […]

Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla […]

Liczba osób korzystających z kryptowalut wzrosła w 2022 roku o 37,8%

Według danych Datareportal, liczba osób posiadających jakąś formę kryptowalut wzrosła w tym roku o 37,8%. Jeden na 10 internautów w wieku od 16 do 64 lat posiada obecnie cyfrowe aktywa. Kryptowaluty w krajach rozwijających się Posiadanie kryptowalut jest popularne głównie w krajach rozwijających się. Zwłaszcza w tym, gdzie waluta jest bardziej wrażliwa na duże wahania […]

Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami. W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram