kryptowaluty 2 - logo

Sieć Solana doświadczyła poważnej awarii

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 15 września 2021
ikona autora biały
solana sol

Solana, sieć blockchain rywalizująca z Ethereum, której natywna kryptowaluta w ostatnich miesiącach zyskała tysiące procent na wartości, padła ofiarą awarii.

Szczegóły z Solscan pokazują, że ostatni blok sieci został wyprodukowany tuż przed godziną 12:00 UTC (8:00 ET). Oficjalne konto Solana początkowo zatweetowało, że sieć mainnet-beta "doświadcza sporadycznej niestabilności". W komunikacie, który został opublikowany kilka godzin później mogliśmy natomiast przeczytać:

Resource exhaustion in the network is causing a denial of service, engineers are working towards a resolution. Validators are preparing for a potential restart if necessary.

— Solana Status (@SolanaStatus) September 14, 2021

Wyczerpanie zasobów w sieci powoduje odmowę usługi, inżynierowie pracują nad rozwiązaniem. Walidatorzy przygotowują się do potencjalnego restartu, jeśli będzie to konieczne.

Solana padła przez boty

Dyrektor generalny Solana Labs, Anatoly Yakovenko, stwierdził, że problem wynika z nadmiernego wolumenu transakcji dokonywanych przez boty podczas IDO. IDO jest rodzajem publicznej sprzedaży tokenów, podobnej do ICO. Różni się jednak tym, że odbywa się na zdecentralizowanej giełdzie, a nie na scentralizowanej platformie.

IDO, o którym mowa, miało miejsce na Raydium - DEXie podobnym do np. Uniswap, z tym, że zbudowanym na Solanie. Projekt, który przeprowadził ofertę to Grape Protocol.

Reminder that the @grapeprotocol IDO and GRAPE-USDC LP lauches at 12:00 UTC today! 🍇

AcceleRaytor $GRAPE token claim also from this time.

Fusion pool reward emissions will start shortly after to give time to LP. pic.twitter.com/OaHyxV3C2M

— Raydium (@RaydiumProtocol) September 14, 2021

Według Yakovenko, boty "zalewały sieć" 300 000 transakcjami na sekundę. Kiedy jeden z użytkowników odpowiedział, prosząc Solanę o uniemożliwienie w przyszłości uruchamiania IDO na zasadzie "kto pierwszy, ten lepszy", Yakovenko zaprzeczył: "Nieee, po prostu muszę naprawić błędy. To część życia".

W innym tweecie Yakovenko dodał, że niektóre z dzisiejszych problemów zostały już rozwiązane, ale aktualizacja oprogramowania nie jest jeszcze dostępna.

Nagły przestój doprowadził do sporego zamieszania w społeczności. Użytkownicy Solany na Twitterze i serwerach Discord zgłaszali problemy z transakcjami, a wiele projektów NFT przełożyło dropy niewymiennych tokenów.

Cena solana (SOL)

Solana jest reklamowana jako bardziej skalowalna alternatywa dla Ethereum - taka, która jest w stanie obsłużyć tysiące razy więcej transakcji na sekundę, zużywając przy tym mniej energii. Natywna kryptowaluta sieci SOL odnotowała ostatnio gwałtowny wzrost wartości. Jeszcze 1 sierpnia jeden token kosztował 35 dolarów. W zeszłym tygodniu jego wartość przekroczyła 213 dolarów.

Nie jest to jednak pierwszy raz, gdy Solana doświadcza przestoju. Ta sama sieć mainnet-beta przestała działać na około sześć godzin w grudniu 2020 roku.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Uruchomienie mainnetu SundaeSwap powoduje przeciążenie sieci na Cardano

Społeczność Cardano i reszta branży kryptowalutowej była podekscytowana, gdy inteligentne kontrakty zostały włączone do sieci po jej aktualizacji Alonzo w zeszłym roku. Jednak od tego czasu pojawiły się pewne drobne problemy. SundaeSwap wchodzi na Cardano Cztery miesiące później, pierwsza zdecentralizowana aplikacja (dApp) oparta na Cardano, SundaeSwap, uruchomiła swój mainnet po serii prywatnych i publicznych testów. […]

Komisarz SEC mówi, że kryptowaluty nie wymagają specjalnych ram regulacyjnych

Podczas gdy społeczność kryptowalutowa wzywa SEC do zapewnienia jaśniejszych regulacji dla branży, jeden z komisarzy agencji uważa inaczej. SEC nie musi wymyślać koła na nowo Allison Lee, komisarz amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), występując na wydarzeniu dot. regulacji kryptowalut, powiedział, że rynek ten nie potrzebuje specjalnych zasad. Według Lee: Zamiast realizować podejścia, które […]

Rząd Wielkiej Brytanii zaostrzy przepisy dot. reklam kryptowalut

Rząd Wielkiej Brytanii opublikował swoje plany nałożenia rygorystycznych ograniczeń na reklamy kryptowalut. Zaostrzone przepisy koncentrują się głównie na wprowadzających w błąd reklamach, które mogą wyrządzić szkodę konsumentom. Ministerstwo Skarbu Wielkiej Brytanii opublikowało dziś plany rządu w zakresie przepisów otaczających wprowadzające w błąd kampanie promocyjne kryptowalut. Chociaż organ podkreślił swoją chęć wspierania innowacji, stara się regulować […]

Microsoft kupuje Activision Blizzard

Mark Zuckerberg wykonał pierwszy ruch w kierunku uczynienia Facebooka królem metaverse, zmieniając jego nazwę na Meta. Teraz Microsoft odpowiada na to w ten sam sposób. Gigant oprogramowania ogłosił, że przejmuje Activision Blizzard za 69 miliardów dolarów. Jest to jedna z największych transakcji w tej przestrzeni, która da Microsoftowi przewagę nad rywalami. Activision jest gigantem gier, […]

Brytyjski regulator płatności nakłada na Mastercard i 4 inne firmy kary w wysokości 33 mln funtów

Brytyjski Regulator Systemów Płatniczych (PSA) nałożył łączną karę w wysokości ponad 33 mln funtów na pięciu wydawców kart przedpłaconych: Mastercard, allpay, Advanced Payment Solutions, Prepaid Financial Services i Sulion. Powodem jest utworzenie kartelu i naruszenie obowiązującego w tym kraju prawa konkurencji. Pięć firm wcześniej zgodziło się nie konkurować i nie podbierać sobie nawzajem klientów na […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram