Rosja chce mieć własną walutę z Brazylią, Indiami, Chinami i RPA

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 31 marca 2023
ikona autora biały
rosja kryptowaluty

Krążą pogłoski, że kraje BRICS chcą stworzyć własną walutę, aby ułatwić płatności między uczestniczącymi państwami. To może być ciężki cios dla dolara i może stwarzać możliwości dla Bitcoina.

BRICS są wpływowe

BRICS to skrót od krajów Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA. Kraje te mają znaczący wpływ na globalną gospodarkę ze względu na ich duże populacje, ogromne zasoby naturalne i szybko rozwijające się gospodarki. Stworzyły one sojusz polityczny w celu promowania swoich interesów gospodarczych.

Nowa waluta będzie przedmiotem dyskusji na szczycie

Marszałek rosyjskiego parlamentu Aleksander Babakow powiedział wczoraj, że na zbliżającym się szczycie BRICS w RPA będzie omawiana nowa waluta.

"Przejście na płatności w walutach narodowych to pierwszy krok. Następnym krokiem jest ułatwienie obiegu waluty cyfrowej lub jakiejś innej zasadniczo nowej formy waluty w najbliższej przyszłości."

Urzędnik mówił również o możliwości powstania nowej waluty BRICS, której wartość mogłaby być gwarantowana przez złoto lub inne bazowe rzadkie metale.

Źle dla dolara i euro

Gdyby faktycznie do tego doszło, Europie, a zwłaszcza Stanom Zjednoczonym, będzie bardzo trudno nałożyć sankcje monetarne. Zdaniem Babakova, może to być potencjalnie dobre dla członków BRICS, ale nie dla Zachodu.

"Jej skład powinien być oparty na ustanowieniu nowych więzi monetarnych ustanowionych na podstawie strategii, która nie broni dolara amerykańskiego lub euro, ale raczej tworzy nową walutę, która przynosi korzyści naszym wspólnym celom".

Chiny i Brazylia zakazały używania dolara

Dwóch innych członków BRICS zdecydowało w zeszłym tygodniu, że dolar nie będzie obecny w ich handlu. Teraz domyślnie dolar ma być używany jako "wiarygodna waluta pośrednia" w handlu międzynarodowym.

Chiny i Brazylia podpisały w tym tygodniu umowę, aby handlować we własnych walutach. To usuwa z procesu dolara amerykańskiego jako walutę pośrednią, a oba narody podejmują kroki w celu odejścia od dolara jako światowej waluty rezerwowej. Chiński juan będzie wymieniany bezpośrednio na brazylijskiego reala i odwrotnie, zamiast za pośrednictwem dolara.

Rola Bitcoina

Tam, gdzie dolar zawodzi jako światowa waluta rezerwowa, pojawiają się nowe możliwości dla Bitcoina. Jeśli kraje BRICS mogą żyć z obecną zmiennością kursu walutowego, mogą zaoszczędzić sobie kłopotów związanych z tworzeniem nowej waluty.

Bitcoin jest neutralną walutą, której nikt nie może usankcjonować. Będzie to jeden z największych eksperymentów w historii, a jeśli się powiedzie, może utorować drogę do globalnego przyjęcia Bitcoina.

Dla inwestorów może to oznaczać, że popyt na Bitcoina wzrośnie, a wartość euro i dolara może spaść.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Portal w Binance Launchpool - to już 47. projekt!

Giełda kryptowalut Binance ogłosiła kolejny projekt, który pojawi się na platformie Binance Launchpool - to już 47 w historii. Tym razem jest to platforma gamingowa Web3 - Portal. Przy okazji zaoferowała promocję, w której do zgarnięcia jest 20 tokenów PIXEL zupełnie za darmo: aby je odebrać należy założyć konto z promocyjnego linka: odbierz 20 PIXEL. […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram