Rosja chce mieć własną walutę z Brazylią, Indiami, Chinami i RPA

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 31 marca 2023
ikona autora biały
rosja kryptowaluty

Krążą pogłoski, że kraje BRICS chcą stworzyć własną walutę, aby ułatwić płatności między uczestniczącymi państwami. To może być ciężki cios dla dolara i może stwarzać możliwości dla Bitcoina.

BRICS są wpływowe

BRICS to skrót od krajów Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA. Kraje te mają znaczący wpływ na globalną gospodarkę ze względu na ich duże populacje, ogromne zasoby naturalne i szybko rozwijające się gospodarki. Stworzyły one sojusz polityczny w celu promowania swoich interesów gospodarczych.

Nowa waluta będzie przedmiotem dyskusji na szczycie

Marszałek rosyjskiego parlamentu Aleksander Babakow powiedział wczoraj, że na zbliżającym się szczycie BRICS w RPA będzie omawiana nowa waluta.

"Przejście na płatności w walutach narodowych to pierwszy krok. Następnym krokiem jest ułatwienie obiegu waluty cyfrowej lub jakiejś innej zasadniczo nowej formy waluty w najbliższej przyszłości."

Urzędnik mówił również o możliwości powstania nowej waluty BRICS, której wartość mogłaby być gwarantowana przez złoto lub inne bazowe rzadkie metale.

Źle dla dolara i euro

Gdyby faktycznie do tego doszło, Europie, a zwłaszcza Stanom Zjednoczonym, będzie bardzo trudno nałożyć sankcje monetarne. Zdaniem Babakova, może to być potencjalnie dobre dla członków BRICS, ale nie dla Zachodu.

"Jej skład powinien być oparty na ustanowieniu nowych więzi monetarnych ustanowionych na podstawie strategii, która nie broni dolara amerykańskiego lub euro, ale raczej tworzy nową walutę, która przynosi korzyści naszym wspólnym celom".

Chiny i Brazylia zakazały używania dolara

Dwóch innych członków BRICS zdecydowało w zeszłym tygodniu, że dolar nie będzie obecny w ich handlu. Teraz domyślnie dolar ma być używany jako "wiarygodna waluta pośrednia" w handlu międzynarodowym.

Chiny i Brazylia podpisały w tym tygodniu umowę, aby handlować we własnych walutach. To usuwa z procesu dolara amerykańskiego jako walutę pośrednią, a oba narody podejmują kroki w celu odejścia od dolara jako światowej waluty rezerwowej. Chiński juan będzie wymieniany bezpośrednio na brazylijskiego reala i odwrotnie, zamiast za pośrednictwem dolara.

Rola Bitcoina

Tam, gdzie dolar zawodzi jako światowa waluta rezerwowa, pojawiają się nowe możliwości dla Bitcoina. Jeśli kraje BRICS mogą żyć z obecną zmiennością kursu walutowego, mogą zaoszczędzić sobie kłopotów związanych z tworzeniem nowej waluty.

Bitcoin jest neutralną walutą, której nikt nie może usankcjonować. Będzie to jeden z największych eksperymentów w historii, a jeśli się powiedzie, może utorować drogę do globalnego przyjęcia Bitcoina.

Dla inwestorów może to oznaczać, że popyt na Bitcoina wzrośnie, a wartość euro i dolara może spaść.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]

Brian Kelly: "Kapitalizacja Bitcoina może wzrosnąć 10x"

Popularny inwestor kryptowalutowy, założyciel i dyrektor generalny BKCM uważa, że bitcoin znajduje się w doskonałej pozycji do wzrostu, a w perspektywie średnioterminowej kapitalizacja BTC może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Brian Kelly w wywiadzie dla programu Fast Money CNBC powiedział, że za wzrostem pierwszej kryptowaluty przemawia kilka konkretnych czynników. Jako jeden z najważniejszych przedsiębiorca wymienił możliwość rychłego zatwierdzenia […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram