Rosja chce mieć własną walutę z Brazylią, Indiami, Chinami i RPA

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 31 marca 2023
ikona autora biały
rosja kryptowaluty

Krążą pogłoski, że kraje BRICS chcą stworzyć własną walutę, aby ułatwić płatności między uczestniczącymi państwami. To może być ciężki cios dla dolara i może stwarzać możliwości dla Bitcoina.

BRICS są wpływowe

BRICS to skrót od krajów Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA. Kraje te mają znaczący wpływ na globalną gospodarkę ze względu na ich duże populacje, ogromne zasoby naturalne i szybko rozwijające się gospodarki. Stworzyły one sojusz polityczny w celu promowania swoich interesów gospodarczych.

Nowa waluta będzie przedmiotem dyskusji na szczycie

Marszałek rosyjskiego parlamentu Aleksander Babakow powiedział wczoraj, że na zbliżającym się szczycie BRICS w RPA będzie omawiana nowa waluta.

"Przejście na płatności w walutach narodowych to pierwszy krok. Następnym krokiem jest ułatwienie obiegu waluty cyfrowej lub jakiejś innej zasadniczo nowej formy waluty w najbliższej przyszłości."

Urzędnik mówił również o możliwości powstania nowej waluty BRICS, której wartość mogłaby być gwarantowana przez złoto lub inne bazowe rzadkie metale.

Źle dla dolara i euro

Gdyby faktycznie do tego doszło, Europie, a zwłaszcza Stanom Zjednoczonym, będzie bardzo trudno nałożyć sankcje monetarne. Zdaniem Babakova, może to być potencjalnie dobre dla członków BRICS, ale nie dla Zachodu.

"Jej skład powinien być oparty na ustanowieniu nowych więzi monetarnych ustanowionych na podstawie strategii, która nie broni dolara amerykańskiego lub euro, ale raczej tworzy nową walutę, która przynosi korzyści naszym wspólnym celom".

Chiny i Brazylia zakazały używania dolara

Dwóch innych członków BRICS zdecydowało w zeszłym tygodniu, że dolar nie będzie obecny w ich handlu. Teraz domyślnie dolar ma być używany jako "wiarygodna waluta pośrednia" w handlu międzynarodowym.

Chiny i Brazylia podpisały w tym tygodniu umowę, aby handlować we własnych walutach. To usuwa z procesu dolara amerykańskiego jako walutę pośrednią, a oba narody podejmują kroki w celu odejścia od dolara jako światowej waluty rezerwowej. Chiński juan będzie wymieniany bezpośrednio na brazylijskiego reala i odwrotnie, zamiast za pośrednictwem dolara.

Rola Bitcoina

Tam, gdzie dolar zawodzi jako światowa waluta rezerwowa, pojawiają się nowe możliwości dla Bitcoina. Jeśli kraje BRICS mogą żyć z obecną zmiennością kursu walutowego, mogą zaoszczędzić sobie kłopotów związanych z tworzeniem nowej waluty.

Bitcoin jest neutralną walutą, której nikt nie może usankcjonować. Będzie to jeden z największych eksperymentów w historii, a jeśli się powiedzie, może utorować drogę do globalnego przyjęcia Bitcoina.

Dla inwestorów może to oznaczać, że popyt na Bitcoina wzrośnie, a wartość euro i dolara może spaść.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Założyciel Curve kupił willę za 40 mln USD

Curve Finance to popularny protokół zdecentralizowanych finansów (DeFi) w sieci Ethereum (ETH), który wystartował w 2020 roku. Obecnie jest czwartym co do wielkości projektem DeFi na Ethereum. Jego całkowita zablokowana wartość (TVL) wynosi 4 miliardów dolarów, według danych DefiLlama. Curve Finance zostało zaprojektowane przez Michaela Egorova i koncentruje się na optymalizacji płynności stablecoinów. Egorov jest […]

Krótkoterminowi posiadacze BTC ponownie sprzedają z zyskiem

W ostatnim czasie Bitcoin (BTC) wywoływał niewielkie podekscytowanie wśród inwestorów kryptowalutowych. Po dużym odbiciu w pierwszym kwartale, w pewnym sensie potrzebował czasu, aby się z tego otrząsnąć. Od końca marca cena notowana jest kilka tysięcy dolarów poniżej kluczowego oporu na poziomie 30 000 USD, ale w minionym miesiącu spadła jeszcze poniżej 26 000 USD. Obecnie […]

JPMorgan: Rosnące ceny złota pchną bitcoina do 45 000 USD

Analitycy banku inwestycyjnego JPMorgan, kierowani przez starszego stratega Nikolaosa Panigirtzoglu, uważają, że rosnące ceny złota wpłyną również na kurs bitcoina. Ich zdaniem BTC osiągnie poziom 45 000 USD. Zespół Nikolaosa Panigirtzoglou podkreślił, że istnieje znaczna korelacja między kursami bitcoina i złota. Złoto kosztuje obecnie około 2000 USD, co jest niezwykle wysoką wartością. Według JPMorgan ozacza […]

Czy Binance mieszała środki klientów z środkami firmy?

Giełda kryptowalut Binance zaprzeczyła informacjom zawartym w artykule Reutersa, w którym stwierdzono, że w 2020 i 2021 r. platforma łączyła środki użytkowników z własnymi przychodami. Patrick Hillman, dyrektor ds. strategii firmy, wyraził opinię, że dziennikarze agencji desperacko chcieli napisać "złą historię", która okazała się "słaba". Menedżer wyższego szczebla napisał: "Następnie napisali 1000 słów teorii spiskowych […]

Kolejny kandydat na prezydenta USA przyjmuje darowizny w bitcoinach

Kandydat na prezydenta USA Vivek Ramaswamy ogłosił, że przyjmuje darowizny w bitcoinach (BTC) na nadchodzące wybory prezydenckie w 2024 roku. Poszedł on więc w ślady Roberta F. Kennedy'ego Jr, który od jakiegoś czasu jest zwolennikiem pierwotnej kryptowaluty. Robert w miniony weekend został pierwszym kandydatem na prezydenta, który ogłosił, że będzie akceptował darowizny w BTC. Darczyńcy […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram