Giełda Bitfinex - Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 17 sierpnia 2022
ikona autora biały
giełda bitfinex

Bitfinex to jedna z najstarszych platform obrotu aktywami cyfrowymi, założona w 2012 roku. Za jej założyciela uważany jest Rafael Nicoll. Jean-Louis van der Velde pełni funkcję CEO, a Giancarlo Devasini, współzałożyciel Tether Holdings Limited, pełni funkcję CFO.

Strona internetowa Bitfinex oferuje różne usługi dla handlowców i dostawców płynności, w tym usługi pożyczek peer-to-peer i programowalne narzędzia handlowe.

Czym jest Bitfinex?

Według stanu na lipiec 2022 r., Bitfinex zajmuje dziewiąte miejsce według CoinMarketCap pod względem wolumenu obrotu.

W 2020 roku Bitfinex zrealizował jedną z największych transakcji w historii bitcoina o wartości 161 500 BTC (~1,1 mld USD). Prowizja wyniosła 0,00010019 BTC (~0,68$). Średnia dzienna wartość obrotów na giełdzie wynosi 279 mln USD.

Platforma obsługuje ponad 70 różnych aktywów cyfrowych i 4 waluty fiat, w tym dolara amerykańskiego, euro, funta szterlinga i japońskiego jena.

Po zarejestrowaniu użytkownik otrzymuje podstawowy poziom weryfikacji, który pozwala na wpłaty i wypłaty kryptowalut, a także dostęp do rynków spot i pozagiełdowych (OTC). Na giełdzie obowiązkowe jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

Zaawansowany poziom KYC zapewnia dostęp do handlu margin, a także możliwość wpłaty i wypłaty pieniędzy fiat.

Usługi Bitfinex są dostępne dla użytkowników w większości krajów, z wyjątkiem Kanady, Kuby, Korei Północnej, Wenezueli, Iranu, Syrii i Kirgistanu.

Od 2017 roku Bitfinex przestał obsługiwać mieszkańców USA ze względu na ściślejsze regulacje dotyczące aktywów cyfrowych.

Bitfinex i historia jej powstania

Bitfinex rozpoczął działalność jako mniej znana giełda Bitcoinica, założona w 2011 roku.

Rynek oferował handel CFD (Contract For Difference) na cyfrowych aktywach.

W ciągu roku od uruchomienia giełda Bitfinex została poddana kilku atakom hakerskim, podczas których napastnicy ukradli ponad 60 000 BTC (~297 000 USD po kursie wymiany z 2012 roku).

Bitcoinica następnie zaprzestała działalności. Użytkownicy obwiniali o kradzież założyciela giełdy, 17-letniego Zhou Tonga.

Niecały rok później pojawił się Bitfinex, którego twórcy wykorzystali kod źródłowy Bitcoinica jako podstawę nowej platformy.

Kto założył Bitfinex? Zespół

Bitfinex jest spółką zależną od iFinex Inc. Jest zarejestrowana na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, a jej siedziba znajduje się w Hongkongu.

Bitfinex, wraz z iFinex, planował w 2018 roku przenieść się do kantonu Zug w Szwajcarii.

Uważa się, że założycielem Bitfinex jest Rafael Nicol. W sieci jest niewiele informacji na jego temat. Wcześniej wspierał działania twórcy BCS&T (Bitcoin Saves & Trust), znanego jako Pirate@40. Został aresztowany pod koniec 2014 roku za schemat oszustwa dotyczący BTC.

Według forum Bitcointalk, Nicole planowała założyć program inwestycyjny, który gwarantowałby tygodniowe oprocentowanie depozytu w wysokości 2%.

Jak podaje oficjalna strona Bitfinex.com, dyrektorem generalnym firmy jest Jean-Louis van der Velde, a dyrektorem finansowym Giancarlo Devasini.

Ten ostatni urodził się we Włoszech i studiował medycynę na Uniwersytecie w Mediolanie.

Przez długi czas Devasini handlował sprzętem komputerowym. W 2012 roku sprzedawał płyty DVD za 0,01 BTC na Bitcointalk, obiecując darmową wysyłkę dla zamówień zbiorczych, a w 2013 roku dołączył do zespołu Bitfinex.

W tym samym roku Jean-Louis van der Velde dołączył do Bitfinex. Urodził się w Holandii, wykształcenie zdobył na Narodowym Tajwańskim Uniwersytecie Pedagogicznym, a od ponad 30 lat pracuje w sektorze technologicznym.

Philip Potter był szefem planowania strategicznego w Bitfinex, ale zrezygnował w 2018 roku.

bitfinex

W jaki sposób Bitfinex jest powiązany z Tether?

Tether (USDT) to stablecoin wyemitowany przez Tether Limited w 2015 roku.

W 2017 roku śledztwo Paradise Papers ujawniło powiązanie między Tether Limited a Bitfinex. W 2014 roku Potter i Devasini założyli spółkę Tether Holdings Limited na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych.

Dowody wskazują, że Jean-Louis van der Velde był dyrektorem naczelnym Tether Ltd, Potter był dyrektorem, a Devasini był głównym udziałowcem tego podmiotu. Rzecznik Tether i Bitfinex Ron Torosian przyznał, że istnieje powiązanie między firmami.

Na początku 2019 roku prokuratura stanu Nowy Jork wniosła zarzuty przeciwko iFinex Inc. Bitfinex miał rzekomo ukryć wykorzystanie kapitału Tether Limited, aby zrekompensować utratę środków, która nastąpiła podczas transferu 850 milionów dolarów do panamskiego serwisu przetwarzania Crypto Capital. Majątek należał do firmy i jej klientów.

Na początku 2021 roku Bitfinex spłacił kapitał należny Tetherowi i rozliczył się z władzami. Jednak inwestorzy i tak złożyli pozew zbiorowy przeciwko emitentowi stablecoinów, oskarżając go o nieuczciwe praktyki.

W 2022 roku jeden z oskarżonych w sprawie Crypto Capital przyznał się do winy w związku z zarzutami dotyczącymi "shadow bankingu". Założyciel firmy wciąż jest na wolności.

Jakie usługi świadczy Bitfinex?

Bitfinex.com oferuje handel spot i margin aktywami cyfrowymi, instrumentami pochodnymi, opcję handlu pozagiełdowego (OTC) oraz wirtualne konto handlowe (Paper Trading).

W skład ekosystemu platformy wchodzą:

  • Aplikacja mobilna Bitfinex, dostępna na urządzenia z systemem iOS i Android;
  • Lending Pro, narzędzie z możliwością dostosowania do potrzeb klienta, z zaawansowanym zestawem funkcji dla transakcji margin;
  • Bitfinex Terminal - terminal z danymi rynkowymi w czasie rzeczywistym, obsługiwany przez sieć Dazaar;
  • Bitfinex Borrow - platforma pożyczkowa P2P, na której możesz udzielać pożyczek i kredytów w bitcoinach i innych kryptowalutach. Jako zabezpieczenie wykorzystywane są aktywa cyfrowe, w tym Bitfinex Utility Token - UNUS SED LEO (LEO);
  • Bitfinex Pay - usługa pozwalająca na przyjmowanie płatności w kryptowalutach.
  • Bitfinex Honey Framework - zestaw narzędzi do programowego handlu. Jest to biblioteka zleceń algorytmicznych, która umożliwia dokonywanie złożonych transakcji za pośrednictwem Bitfinex, a także tworzenie botów handlowych.

Co to jest UNUS SED LEO (LEO)?

Bitfinex opublikował białą księgę tokena UNUS SED LEO (LEO) w 2019 roku. Platforma zebrała ponad 1 mld USD w trakcie IEO, a także pokryła deficyt w wysokości 850 mln USD w związku z sytuacją wokół Crypto Capital.

LEO jest tokenem użytkowym, który stanowi podstawę ekosystemu Bitfinex. Posiadacze LEO otrzymują 15-25% zniżki na prowizje, a także dodatkowe bonusy: lepszy margin, warunki wpłaty i wypłaty oraz ulepszony program partnerski.

W tym samym roku Bitfinex ogłosił uruchomienie mechanizmu burn. W tym celu iFinex prowadzi skup tokenów z rynku. Proces można monitorować w czasie rzeczywistym na stronie internetowej.

Co wiadomo o największym hacku Bitfinexa?

Platforma była wielokrotnie hakowana. Jeden z największych ataków miał miejsce w sierpniu 2016 roku, kiedy to hakerom udało się wykraść 120 000 BTC.

Giełda Bitfinex używała portfeli typu multi-sig. Jeden z kluczy prywatnych był zarządzany przez BitGo, a dwa pozostałe przez Bitfinex. Klucz API udało się zhackować.

W wyniku ataku z kont użytkowników skradziono ponad 36% aktywów. Administracja platformy wyemitowała token BFX, który dawał klientom prawo do potencjalnego odzyskania nieautoryzowanych środków. Środek ten pozwolił firmie przetrwać włamanie.

Bitfinex odkupił tokeny w stosunku 1 BFX:$1, lub zamienił je na akcje spółki matki iFinex Inc. Użytkownicy, którzy zamienili BFX na papiery wartościowe, otrzymali tokeny RRT.

W 2017 roku giełda ogłosiła umorzenie tokenów BFX i pełne rozliczenie ze wszystkimi klientami dotkniętymi kradzieżą środków.

Kto zhackował Bitfinex w 2016 roku?

Natychmiast po incydencie zespół Bitfinex zaoferował nagrodę w wysokości do 3,6 miliona dolarów za pomoc w znalezieniu skradzionych aktywów cyfrowych.

Dopiero w 2022 roku władze USA zatrzymały osoby zaangażowane w atak. Byli to małżonkowie Ilya Lichtenstein i Heather Morgan. Udało się ich odnaleźć dzięki zamknięciu darknetowego rynku AlphaBay.

Urzędnicy Departamentu Sprawiedliwości USA powiedzieli, że była to największa konfiskata cyfrowych aktywów w historii departamentu - 94 636 BTC (3,6 mld USD).

W przypadku uznania ich za winnych, parze może grozić do 25 lat więzienia. Morgan został zwolniony za kaucją w wysokości 3 milionów dolarów w lutym, natomiast Lichtenstein pozostał w areszcie.

Platforma handlowa zamierza odzyskać przejętą kryptowalutę poprzez współpracę z władzami USA. Jeśli cyfrowe aktywa zostaną zwrócone na giełdę, firma jest zobowiązana do wykorzystania 80% otrzymanej kwoty na odkupienie i spalenie tokenów LEO w ciągu 18 miesięcy.

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

WalletConnect - Co to jest i jak używać?

Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z DeFi, być może napotkałeś już problem z połączeniem się z jedną ze zdecentralizowanych aplikacji. Portfele kryptowalutowe są bowiem bardzo liczne, podobnie jak aplikacje DeFi. Choć wiele z nich, czy to aplikacje, czy portfele, działa na tych samych sieciach, to jednak istnieją między nimi pewne różnice. Dlatego nawet najbardziej znane i […]

W jakie kryptowaluty inwestować? Nowe kryptowaluty 2023

Tematem naszego dzisiejszego przeglądu będą nowe kryptowaluty 2023. Jeśli myślisz, że krypto zima hamuje powstawanie nowych projektów to jesteś w błędzie. Na przykład Grin i Beam zostały uruchomione na początku 2019 roku. Wówczas to nie tylko sceptycy, ale wielu entuzjastów kryptowalut myślało, że to już koniec. Inwestor powinien zawsze przeprowadzić własny research. Ci, którzy zainwestują […]

Co to jest automatyczny animator rynku (AMM)?

Automated Market Maker (AMM) to algorytm oprogramowania do kontrolowania płynności i wyceny kryptowalut na zdecentralizowanych giełdach. Systemy AMM są szeroko stosowane w DeFi, szczególnie w zdecentralizowanych giełdach (DEX), takich jak w tym Uniswap, Balancer, Bancor i Curve. Aby stworzyć zdecentralizowane rynki, AMM wykorzystuje płynność w kryptowalutowych publicznych pulach wielu tokenów zablokowanych w specjalnych inteligentnych kontraktach. […]

Co to są BTokeny i jak je pożyczać na Binance?

Binance to nie tylko giełda kryptowalut. To cały ekosystem, na który składa się wiele różnych produktów. Jednym z nich jest BNB Chain, czyli blockchain Binance. Na jego potrzeby giełda ta zaczęła "opakowywać" swoje tokeny. Tak jak np. na Ethereum możemy przechowywać Bitcoina w formie WBTC, tak w przypadku BNB Chain również możemy posiadać tzw. BTokeny. […]

Co to jest Binance Swap Farming i jak z niego korzystać?

Jeżeli korzystasz z giełdy Binance z całą pewnością wiesz, że nie jest to jedynie klasyczna giełda. Jest to cały ekosystem złożony z wielu różnych ciekawych produktów. Jednym z nich jest Binance Swap Farming i to na nim skupimy się w tym poradniku. Wyjaśnimy czym on dokładnie jest, jak działa, jakie ma zalety oraz ryzyko oraz […]

Dlaczego warto sprzedawać NFT na Binance NFT? Oto powody

NFT niezwykle szybko zyskują na popularności, rozszerzając możliwości blockchaina. Użytkownicy mogą teraz kupować i sprzedawać prawie wszystko w formie NFT. Dotyczy to głównie cyfrowych dzieł sztuki, pamiątek, aktywów w grze, a nawet niektórych momentów historycznych. Zazwyczaj NFT określa się jako rodzaj kryptograficznego tokena na blockchainie, który reprezentuje unikalne aktywa. Mogą one być albo całkowicie cyfrowymi […]

Jak wysyłać pieniądze za granicę za darmo przy użyciu kryptowalut?

Wysyłanie pieniędzy za granicę może być drogim i czasochłonnym procesem. W tym przewodniku wyjaśnimy jednak, jak wykorzystać kryptowaluty do wysyłania pieniędzy za granicę za darmo - przy pomocy platformy Binance P2P. Tradycyjne metody, takie jak przelewy lub Western Union, często wiążą się z wysokimi opłatami i powolnym czasem przetwarzania, co utrudnia ludziom wysyłanie pieniędzy szybko […]

BNB Greenfield: Czym jest nowy, trzeci blockchain od Binance?

Giełda Binance w lutym zapowiedziała swój nowy produkt, a mianowicie nowy blockchain nazwany BNB Greenfield. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy czym dokładnie on jest, jak będzie działał, jakie może mieć zastosowania oraz wiele więcej! Tak więc, zaczynajmy! Czym jest BNB Greenfield? BNB Greenfield to zdecentralizowana infrastruktura pamięci masowej w ramach szerszego ekosystemu BNB Chain, w którym […]

Testnet ZetaLabs: Jak przygotować się pod airdrop?

Testnety to zawsze okazja do zarobienia dodatkowych pieniędzy. Jakich? To zależy od projektu i jego możliwości. W tym poradniku opowiemy o ZetaChain - projekcie, który obecnie prowadzi testnet. Wyjaśnimy co musisz zrobić, aby zdobyć ewentualne dropy i darmowe NFT. Czym jest ZetaChain? ZetaChain to testnet dla nowych omnichain dApps i kluczowy element ekosystemu, który opiera […]

Zarabianie na NFT w 2023 roku: gdzie inwestować i gdzie szukać obiecujących kolekcji?

Pozytywny impet na początku 2023 roku ożywił rynek kryptowalut, co pomogło projektom odzyskać siły po ubiegłorocznych wpadkach i bankructwach. Segment NFT nie był wyjątkiem. Również przyciągnął uwagę wielu nowych graczy. Jednak NFT mają swoją własną specyfikę i nawet doświadczeni inwestorzy nie do końca rozumieją cechy tego rynku. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy ci jak ma się […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram