Giełda Bitfinex - Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 17 sierpnia 2022
ikona autora biały
giełda bitfinex

Bitfinex to jedna z najstarszych platform obrotu aktywami cyfrowymi, założona w 2012 roku. Za jej założyciela uważany jest Rafael Nicoll. Jean-Louis van der Velde pełni funkcję CEO, a Giancarlo Devasini, współzałożyciel Tether Holdings Limited, pełni funkcję CFO.

Strona internetowa Bitfinex oferuje różne usługi dla handlowców i dostawców płynności, w tym usługi pożyczek peer-to-peer i programowalne narzędzia handlowe.

Czym jest Bitfinex?

Według stanu na lipiec 2022 r., Bitfinex zajmuje dziewiąte miejsce według CoinMarketCap pod względem wolumenu obrotu.

W 2020 roku Bitfinex zrealizował jedną z największych transakcji w historii bitcoina o wartości 161 500 BTC (~1,1 mld USD). Prowizja wyniosła 0,00010019 BTC (~0,68$). Średnia dzienna wartość obrotów na giełdzie wynosi 279 mln USD.

Platforma obsługuje ponad 70 różnych aktywów cyfrowych i 4 waluty fiat, w tym dolara amerykańskiego, euro, funta szterlinga i japońskiego jena.

Po zarejestrowaniu użytkownik otrzymuje podstawowy poziom weryfikacji, który pozwala na wpłaty i wypłaty kryptowalut, a także dostęp do rynków spot i pozagiełdowych (OTC). Na giełdzie obowiązkowe jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

Zaawansowany poziom KYC zapewnia dostęp do handlu margin, a także możliwość wpłaty i wypłaty pieniędzy fiat.

Usługi Bitfinex są dostępne dla użytkowników w większości krajów, z wyjątkiem Kanady, Kuby, Korei Północnej, Wenezueli, Iranu, Syrii i Kirgistanu.

Od 2017 roku Bitfinex przestał obsługiwać mieszkańców USA ze względu na ściślejsze regulacje dotyczące aktywów cyfrowych.

Bitfinex i historia jej powstania

Bitfinex rozpoczął działalność jako mniej znana giełda Bitcoinica, założona w 2011 roku.

Rynek oferował handel CFD (Contract For Difference) na cyfrowych aktywach.

W ciągu roku od uruchomienia giełda Bitfinex została poddana kilku atakom hakerskim, podczas których napastnicy ukradli ponad 60 000 BTC (~297 000 USD po kursie wymiany z 2012 roku).

Bitcoinica następnie zaprzestała działalności. Użytkownicy obwiniali o kradzież założyciela giełdy, 17-letniego Zhou Tonga.

Niecały rok później pojawił się Bitfinex, którego twórcy wykorzystali kod źródłowy Bitcoinica jako podstawę nowej platformy.

Kto założył Bitfinex? Zespół

Bitfinex jest spółką zależną od iFinex Inc. Jest zarejestrowana na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, a jej siedziba znajduje się w Hongkongu.

Bitfinex, wraz z iFinex, planował w 2018 roku przenieść się do kantonu Zug w Szwajcarii.

Uważa się, że założycielem Bitfinex jest Rafael Nicol. W sieci jest niewiele informacji na jego temat. Wcześniej wspierał działania twórcy BCS&T (Bitcoin Saves & Trust), znanego jako Pirate@40. Został aresztowany pod koniec 2014 roku za schemat oszustwa dotyczący BTC.

Według forum Bitcointalk, Nicole planowała założyć program inwestycyjny, który gwarantowałby tygodniowe oprocentowanie depozytu w wysokości 2%.

Jak podaje oficjalna strona Bitfinex.com, dyrektorem generalnym firmy jest Jean-Louis van der Velde, a dyrektorem finansowym Giancarlo Devasini.

Ten ostatni urodził się we Włoszech i studiował medycynę na Uniwersytecie w Mediolanie.

Przez długi czas Devasini handlował sprzętem komputerowym. W 2012 roku sprzedawał płyty DVD za 0,01 BTC na Bitcointalk, obiecując darmową wysyłkę dla zamówień zbiorczych, a w 2013 roku dołączył do zespołu Bitfinex.

W tym samym roku Jean-Louis van der Velde dołączył do Bitfinex. Urodził się w Holandii, wykształcenie zdobył na Narodowym Tajwańskim Uniwersytecie Pedagogicznym, a od ponad 30 lat pracuje w sektorze technologicznym.

Philip Potter był szefem planowania strategicznego w Bitfinex, ale zrezygnował w 2018 roku.

bitfinex

W jaki sposób Bitfinex jest powiązany z Tether?

Tether (USDT) to stablecoin wyemitowany przez Tether Limited w 2015 roku.

W 2017 roku śledztwo Paradise Papers ujawniło powiązanie między Tether Limited a Bitfinex. W 2014 roku Potter i Devasini założyli spółkę Tether Holdings Limited na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych.

Dowody wskazują, że Jean-Louis van der Velde był dyrektorem naczelnym Tether Ltd, Potter był dyrektorem, a Devasini był głównym udziałowcem tego podmiotu. Rzecznik Tether i Bitfinex Ron Torosian przyznał, że istnieje powiązanie między firmami.

Na początku 2019 roku prokuratura stanu Nowy Jork wniosła zarzuty przeciwko iFinex Inc. Bitfinex miał rzekomo ukryć wykorzystanie kapitału Tether Limited, aby zrekompensować utratę środków, która nastąpiła podczas transferu 850 milionów dolarów do panamskiego serwisu przetwarzania Crypto Capital. Majątek należał do firmy i jej klientów.

Na początku 2021 roku Bitfinex spłacił kapitał należny Tetherowi i rozliczył się z władzami. Jednak inwestorzy i tak złożyli pozew zbiorowy przeciwko emitentowi stablecoinów, oskarżając go o nieuczciwe praktyki.

W 2022 roku jeden z oskarżonych w sprawie Crypto Capital przyznał się do winy w związku z zarzutami dotyczącymi "shadow bankingu". Założyciel firmy wciąż jest na wolności.

Jakie usługi świadczy Bitfinex?

Bitfinex.com oferuje handel spot i margin aktywami cyfrowymi, instrumentami pochodnymi, opcję handlu pozagiełdowego (OTC) oraz wirtualne konto handlowe (Paper Trading).

W skład ekosystemu platformy wchodzą:

  • Aplikacja mobilna Bitfinex, dostępna na urządzenia z systemem iOS i Android;
  • Lending Pro, narzędzie z możliwością dostosowania do potrzeb klienta, z zaawansowanym zestawem funkcji dla transakcji margin;
  • Bitfinex Terminal - terminal z danymi rynkowymi w czasie rzeczywistym, obsługiwany przez sieć Dazaar;
  • Bitfinex Borrow - platforma pożyczkowa P2P, na której możesz udzielać pożyczek i kredytów w bitcoinach i innych kryptowalutach. Jako zabezpieczenie wykorzystywane są aktywa cyfrowe, w tym Bitfinex Utility Token - UNUS SED LEO (LEO);
  • Bitfinex Pay - usługa pozwalająca na przyjmowanie płatności w kryptowalutach.
  • Bitfinex Honey Framework - zestaw narzędzi do programowego handlu. Jest to biblioteka zleceń algorytmicznych, która umożliwia dokonywanie złożonych transakcji za pośrednictwem Bitfinex, a także tworzenie botów handlowych.

Co to jest UNUS SED LEO (LEO)?

Bitfinex opublikował białą księgę tokena UNUS SED LEO (LEO) w 2019 roku. Platforma zebrała ponad 1 mld USD w trakcie IEO, a także pokryła deficyt w wysokości 850 mln USD w związku z sytuacją wokół Crypto Capital.

LEO jest tokenem użytkowym, który stanowi podstawę ekosystemu Bitfinex. Posiadacze LEO otrzymują 15-25% zniżki na prowizje, a także dodatkowe bonusy: lepszy margin, warunki wpłaty i wypłaty oraz ulepszony program partnerski.

W tym samym roku Bitfinex ogłosił uruchomienie mechanizmu burn. W tym celu iFinex prowadzi skup tokenów z rynku. Proces można monitorować w czasie rzeczywistym na stronie internetowej.

Co wiadomo o największym hacku Bitfinexa?

Platforma była wielokrotnie hakowana. Jeden z największych ataków miał miejsce w sierpniu 2016 roku, kiedy to hakerom udało się wykraść 120 000 BTC.

Giełda Bitfinex używała portfeli typu multi-sig. Jeden z kluczy prywatnych był zarządzany przez BitGo, a dwa pozostałe przez Bitfinex. Klucz API udało się zhackować.

W wyniku ataku z kont użytkowników skradziono ponad 36% aktywów. Administracja platformy wyemitowała token BFX, który dawał klientom prawo do potencjalnego odzyskania nieautoryzowanych środków. Środek ten pozwolił firmie przetrwać włamanie.

Bitfinex odkupił tokeny w stosunku 1 BFX:$1, lub zamienił je na akcje spółki matki iFinex Inc. Użytkownicy, którzy zamienili BFX na papiery wartościowe, otrzymali tokeny RRT.

W 2017 roku giełda ogłosiła umorzenie tokenów BFX i pełne rozliczenie ze wszystkimi klientami dotkniętymi kradzieżą środków.

Kto zhackował Bitfinex w 2016 roku?

Natychmiast po incydencie zespół Bitfinex zaoferował nagrodę w wysokości do 3,6 miliona dolarów za pomoc w znalezieniu skradzionych aktywów cyfrowych.

Dopiero w 2022 roku władze USA zatrzymały osoby zaangażowane w atak. Byli to małżonkowie Ilya Lichtenstein i Heather Morgan. Udało się ich odnaleźć dzięki zamknięciu darknetowego rynku AlphaBay.

Urzędnicy Departamentu Sprawiedliwości USA powiedzieli, że była to największa konfiskata cyfrowych aktywów w historii departamentu - 94 636 BTC (3,6 mld USD).

W przypadku uznania ich za winnych, parze może grozić do 25 lat więzienia. Morgan został zwolniony za kaucją w wysokości 3 milionów dolarów w lutym, natomiast Lichtenstein pozostał w areszcie.

Platforma handlowa zamierza odzyskać przejętą kryptowalutę poprzez współpracę z władzami USA. Jeśli cyfrowe aktywa zostaną zwrócone na giełdę, firma jest zobowiązana do wykorzystania 80% otrzymanej kwoty na odkupienie i spalenie tokenów LEO w ciągu 18 miesięcy.

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Najlepsza aplikacja do kryptowalut na smartfona (Ranking 2023)

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Aplikacje […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Czym jest agregator DeFi i jak działa?

Świat DeFi jest pełen niesamowitych możliwości. Istnieją zdecentralizowane giełdy, różne protokoły pożyczkowe i oczywiście platformy oferujące różne formy dodatkowego zarobki z kryptowalut, czy to w formie stakingu, wydobywania płynności czy zaawansowanego yield farmingu. Wiele z nich jest zorientowanych na różne sieci, a ponieważ ich poziom wykorzystania jest dyktowany przede wszystkim przez społeczność. Różnią się one […]

Binance Coin (BNB)

Co to jest Binance Coin Binance Coin, znany również jako BNB, to kryptowaluta wyemitowana przez giełdę Binance. Jest to jedna z najpopularniejszych giełd kryptowalut na świecie. BNB początkowo opierał się na sieci Ethereum, ale z czasem przekształcił się w natywną walutę dedykowanego blockchaina Binance, zwanego Binance Chain. BNB został stworzony jako token umożliwiający korzystanie z […]

Czy warto kupić kartę graficzną po koparce kryptowalut?

Bbranża kryptowalut została dotknięta spadkiem Bitcoina, a następnie spadkiem Ethereum. To wszystko sprawiło, że wydobywanie GPU stało się nieopłacalne. W rezultacie rynek wtórny został zalany tanimi kartami graficznymi. Chociaż mogą one być o 50%, a nawet 70% tańsze niż w sklepach, należy dwa razy zastanowić się, czy warto kupować kartę graficzną po kopaniu kryptowalut. Praca […]

Najlepsza aplikacja do kryptowalut na smartfona (Ranking 2023)

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Aplikacje […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kryptowaluty na Revolut - czy warto? Opinie

Revolut to bardzo popularna aplikacja neobankowa w Polsce, tak więc z całą pewnością obiła Ci się już o uszy. Pozwala ona także inwestować w kryptowaluty. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Dużo taniej jest kupić cyfrowe aktywa na giełdzie, która pozwala w łatwy sposób wpłacić środki przez Revolut. Przykładem takiej platformy jest www.bybit.com lub www.binance.com. […]

Jak wypłacić Ethereum ze stakingu?

Na skutek aktywacji aktualizacji Shapella w sieci głównej Ethereum, użytkownicy otrzymali możliwość wycofania kryptowaluty ze stakingu. Ale jak to konkretnie zrobić? Czym jest staking Ethereum? Staking to sposób generowania pasywnego dochodu z monet w oparciu o algorytm konsensusu Proof-of-Stake (PoS) i jego warianty. Staking w prostym języku to udział w potwierdzaniu transakcji i produkcji nowych […]

Staking kryptowalut na Binance: Kompletny poradnik

W ciągu ostatnich kilku lat kryptowaluty naprawdę zawładnęły światem mainstreamu. NFT, giełdy kryptowalutowe i cały szereg różnych narzędzi związanych z kryptowalutami powstają jak grzyby po deszczu! W dzisiejszym poradniku skupimy się jednak na jednej z najciekawszych koncepcji, a mianowicie stakingu na giełdzie Binance. Jest to bowiem proces, który pozwala zarabiać kryptowaluty w sposób pasywny! Staking […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram