Czym jest całkowita wartość zablokowana (TVL) w kryptowalutach i dlaczego jest ważna?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 27 maja 2022
ikona autora biały
bitcoin czy ethereum

Od czasu rozkwitu zdecentralizowanych finansów (DeFi) w 2020 roku, eksperci rynku finansowego pogodzili się z nowym rodzajem inwestycji i szukali sposobów na zmierzenie jego wydajności.

Oprócz kapitalizacji rynku, wolumenu obrotu oraz całkowitej i krążącej podaży, całkowita wartość zablokowana (TVL) jest jednym ze wskaźników kryptowalutowych, który jest popularny wśród inwestorów DeFi, aby ocenić ogólną wartość aktywów - w dolarach amerykańskich lub dowolnej walucie fiat - zdeponowanych we wszystkich protokołach DeFi lub w pojedynczym projekcie DeFi.

Aktywa DeFi obejmują nagrody i odsetki, pochodzące z typowych usług, takich jak pożyczanie, staking i pule płynności, świadczone w formie inteligentnych kontraktów. TVL w stakingu jest na przykład szczególnie przydatnym wskaźnikiem dla inwestorów, którzy chcą wspierać platformy DeFi z najwyższymi nagrodami. Jest to całkowita wartość zablokowana w protokołach stakingowych DeFi i reprezentuje ilość aktywów zdeponowanych przez dostawców płynności.

W 2022 roku TVL osiągnął globalnie prawie 2 miliardy dolarów, wzrastając z 400 milionów dolarów w poprzednich dwóch latach. Wraz z rosnącą popularnością i wartością DeFi w przestrzeni kryptowalutowej, TVL stał się istotną metryką dla inwestorów, którzy chcą ocenić, czy cały ekosystem lub pojedynczy protokół jest zdrowy i wart inwestycji.

Podczas gdy TVL jest po prostu definiowany jako całkowita wartość kryptowaluty zablokowanej w inteligentnym kontrakcie, istnieją podstawowe warunki, które mogą wpływać na wartość projektów DeFi.

Na wartość TVL wpływają różne elementy, poza wpłatami, wypłatami i kwotą, którą dany protokół faktycznie przechowuje. TVL zmienia się również wraz z wartością waluty fiat lub natywnego tokena. Depozyty niektórych protokołów mogą być denominowane w rodzimym tokenie projektu, więc TVL zmienia się wraz z jego wartością. Jeśli wartość danego tokena wzrośnie, wzrośnie również TVL protokołu.

Dlaczego TVL jest tak ważne w DeFi?

Aby platformy DeFi mogły funkcjonować, wymagają kapitału, który musi być zdeponowany jako zabezpieczenie pożyczki lub płynność w pulach. TVL jest ważny, ponieważ wskazuje wpływ kapitału na zyski aplikacji DeFi oraz użyteczność dla traderów i inwestorów.

Gdy TVL platformy DeFi wzrasta, następuje wzrost płynności, popularności i użyteczności. Czynniki te przyczyniają się do sukcesu projektu. Wyższy TVL oznacza, że więcej kapitału jest zablokowane w protokołach DeFi, a uczestnicy korzystają z bardziej znaczących korzyści i wpływów. Niższy TVL oznacza mniejszą dostępność pieniędzy, a co za tym idzie niższe zyski.

Udział protokołów DeFi w rynku można łatwo określić za pomocą platform firm analitycznych, takich jak DeFi Pulse i DefiLlama, które dostarczają danych na temat ilości kryptowalut zablokowanych w odpowiednich inteligentnych kontraktach.

Uczestnicy rynku DeFi, którzy śledzą TVL na DeFi Pulse, muszą wiedzieć, że platforma ta monitoruje ruchy inteligentnych kontraktów protokołów na blockchainie Ethereum tylko poprzez wyodrębnienie całkowitego salda Ether (ETH) i tokenów ERC-20. DefiLlama, z drugiej strony, oblicza TVL poprzez wyodrębnienie całkowitego salda wszystkich łańcuchów DeFi łącznie lub każdej platformy osobno.

W jaki sposób obliczana jest TVL kryptowalut?

Ze względu na ciągłe pojawianie się nowych protokołów w przestrzeni DeFi, ustalenie dokładnego TVL całego rynku i określenie, czy konkretna platforma DeFi jest bezpieczną opcją dla użytkowników końcowych, może być trudne.

Uczestnicy mogą jednak wybrać protokoły o bardziej ugruntowanej pozycji, stosując wskaźnik TVL w wysokości 1 miliarda dolarów, co powinno być wystarczająco bezpieczną perspektywą. Wyższy TVL jest lepszy, ponieważ powinien wskazywać na zdrową platformę, na którą jest duży popyt, z silnym zespołem deweloperów i wartościowym przypadkiem użycia. Wszystkie te czynniki powinny przyciągnąć więcej uczestników i inwestorów, przyczyniając się do wzrostu TVL projektu.

Z drugiej strony, czerwony alarm powinien zostać podniesiony, gdy protokoły DeFi z niższym TVL oferują wysokie stopy zwrotu. Mogą to być promocje, na przykład nowych platform, które chcą zdobyć udział w rynku, ale mogą to być również oszustwa, ponieważ niewielu uczestników lub żaden z nich nie powierzył im swoich aktywów.

Do obliczenia TVL protokołu DeFi brane są pod uwagę trzy główne czynniki:

  • obliczanie podaży projektu
  • maksymalna podaż
  • obecna cena

Obliczanie TVL kryptowalut jest proste. Po pierwsze, należy obliczyć kapitalizację rynkową aktywów poprzez pomnożenie podaży projektu DeFi przez aktualną cenę. Następnie, dzieląc kapitalizację rynkową przez maksymalną podaż w obiegu, otrzymujemy TVL.

Dzieląc całkowitą kapitalizację rynkową zablokowanego składnika aktywów przez całkowitą wartość zablokowaną, otrzymujemy wskaźnik TVL. Wskaźnik TVL może pomóc w określeniu, czy aktywa DeFi są niedowartościowane czy przewartościowane. Jeśli wskaźnik jest poniżej 1, aktywo jest zwykle niedowartościowane i bardziej atrakcyjne dla inwestorów. Gdy kapitalizacja rynkowa przekracza TVL w kryptowalucie, aktywo może być przewartościowane, pozostawiając niewiele lub zero miejsca na wzrost.

Która kryptowaluta ma najwyższy TVL?

Ze względu na wyjątkowy wzrost DeFi w 2020 roku, łączna TVL wszystkich protokołów DeFi do końca 2021 roku osiągnała kolejne rekordy.

Na początku 2020 r. łączna wartość TVL wszystkich platform DeFi wynosiła około 630 mln USD, jak podaje DefiLlama. W pierwszym kwartale 2022 roku wartość ta osiągnęła już ponad 172 miliardy dolarów.

Ponad połowa z tego przypadała na jeden protokół, MakerDAO, który wraz z Curve i Aave pozostał jednym z najpopularniejszych projektów. Curve jest kryptowalutą o najwyższym TVL. Jej udział w rynku to ponad 9,7%, a TVL wynosi 17 mld USD. Następne jest Lido z TVL na poziomie 15,4 mld USD i MakerDao z 11,5 mld USD.

Największa sieć według DeFi TVL

W 2022 r. Ethereum okazało się największą siecią według DeFi TVL, odpowiadającą za ponad połowę całkowitego wolumenu DeFi na świecie.

Aby dać trochę perspektywy, sieć Ethereum DeFi obejmuje nieco poniżej 500 protokołów. Jej wartość TVL wynosi około 73 miliardów dolarów, co stanowi 64% udziału w rynku. BNB Smart Chain jest drugim co do wielkości protokołem. Jego TVL wynosi 8,74 miliarda dolarów, a udział w rynku 7,7%. Trzeci największy protokół to Avalanche z wartością 5,21 miliarda dolarów i 4,5% udziału w rynku, a czwarty Solana z wartością 4,19 miliarda dolarów i 3,68% udziału w rynku.

Bardzo łatwo jest odczytać wykres TVL kryptowalut. Przedstawia on TVL dla całego rynku DeFi wyrażoną w USD, z procentowym ruchem w ciągu ostatnich 24 godzin i kryptowalutą o większej dominacji.

Całkowita wartość zablokowana metryki we wszystkich łańcuchach wyraźnie wskazuje, że Ethereum jest siecią o najwyższym TVL. Zasadniczo, TVL jest doskonałym wskaźnikiem dla obszaru DeFi w kryptowalutach i prawdopodobnie najczęściej wykorzystywanym do oceny zdrowia i wzrostu rynku. Wzrost TVL sygnalizuje pozytywne perspektywy dla rynku, jednak jego wiarygodność należy traktować z rozwagą, ponieważ precyzyjna interpretacja tego wskaźnika jest prawie niemożliwa.

Zmienność rynku to jeden z głównych wariantów, który może mieć duży wpływ na wartość zablokowanych aktywów. Znaczny wzrost ceny ETH nieuchronnie wpłynął na TVL DeFi od 2020 roku, ale oznacza to, że całkowita zablokowana wartość może wzrosnąć bez żadnych nowych użytkowników lub kapitału napływającego do DeFi.

Ponadto, ze względu na charakter usług DeFi, pieniądze mogą się łatwo przemieszczać i być liczone wielokrotnie, co powoduje błędne obliczenie zdolności płynnościowej protokołów. Jak każdy wskaźnik, TVL jest tylko szacunkową oceną stanu rynku i ze względu na swoje wady i przybliżenia, nie powinien determinować strategii inwestora.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla […]

Liczba osób korzystających z kryptowalut wzrosła w 2022 roku o 37,8%

Według danych Datareportal, liczba osób posiadających jakąś formę kryptowalut wzrosła w tym roku o 37,8%. Jeden na 10 internautów w wieku od 16 do 64 lat posiada obecnie cyfrowe aktywa. Kryptowaluty w krajach rozwijających się Posiadanie kryptowalut jest popularne głównie w krajach rozwijających się. Zwłaszcza w tym, gdzie waluta jest bardziej wrażliwa na duże wahania […]

Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami. W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż […]

Tether zapewnia, że nie ma ryzyka ze strony USDT na Solanie

Największy na świecie emitent stablecoinów, Tether, zapewnił, że nie ma żadnych zagrożeń ze strony USDT w sieci Solana. 18 listopada Tether wydał oświadczenie, że USDT emitowany w Alamedzie był bezpieczny względem wszelkich wypadków zarażenia ze strony upadłej giełdy FTX. Według raportu przejrzystości Tethera, Solana jest trzecią co do wielkości siecią dla stablecoina po Tron i […]

Sam Bankman-Fried komentuje upadek FTX

Założyciel FTX i były CEO Sam Beckman-Fried skomentował upadek swojej firmy podczas wywiadu dla The New York Times. Jak twierdzi przedsiębiorca, ciężko pracował nad rozwojem biznesu i nie zwracał uwagi na pierwsze sygnały o fundamentalnych problemach na giełdzie. Kierownik podkreślił, że powinien był bardziej wszechstronnie i wnikliwie ocenić sytuację. W piątek platforma złożyła formalny wniosek […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram