Co to jest nietrwała strata i jak można jej uniknąć?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 14 lipca 2021
ikona autora biały
nietrwała strata

DeFi dało traderom i inwestorom nowe możliwości zarabiania na posiadanych kryptowalutach. Jednym z tych sposobów jest zapewnienie płynności dla Automatycznych Animatorów Rynku (AMM). Zamiast trzymać aktywa, posiadacze mogą zdeponować je w puli płynności na AMM, takiej jak Uniswap lub 1inch, i zarobić w zamian procent z opłat transakcyjnych. Dostawcy płynności są jednak również narażeni na ryzyko. W przypadku AMM, ryzykiem tym jest tzw. nietrwała strata.

Czym są zautomatyzowani animatorzy rynku?

AMM przypomina giełdę z księgą zleceń, ale zamiast kontrahentów, traderzy wchodzą w interakcję z inteligentnym kontraktem, który "robi" dla nich rynek. Ci animatorzy rynku są odłączeni od zewnętrznych giełd. Dlatego cena aktywów jest określona przez formułę. Jednakże, gdy cena tokena się zmienia, AMM dostosowują jego cenę za pomocą arbitrażystów. Kontynuują oni kupowanie niedoszacowanego lub sprzedaż przeszacowanego aktywa, dopóki ceny oferowane przez AMM nie dopasują się do rynków zewnętrznych.

Ale w jaki sposób AMM tworzą rynek, jeśli nie są zaangażowani żadni kontrahenci? To właśnie tutaj kluczową rolę odgrywają dostawcy płynności (LP), tj. dostarczają płynność do puli. Każdy może zapewnić płynność, deponując swoje kryptowaluty do puli. Na przykład, Uniswap pozwala użytkownikom stać się LP poprzez zdeponowanie dwóch aktywów równoważnych w kwocie.

Na przykład, powiedzmy, że chciałbyś dodać fundusze do puli ETH/UNI. Musisz dostarczyć 50% tokenów ETH i 50% tokenów UNI. W zamian za zapewnienie płynności, LP zarabiają opłaty od traderów, którzy dokonują transakcji w puli. Ponieważ Uniswap pobiera 0,3% od transakcji, opłata ta jest dystrybuowana do wszystkich, którzy zapewnili płynność.

Ale co, jeśli aktywa zamknięte w puli rosną lub spadają w wartości? W takim przypadku LP tracą część swojej płynności, co nazywamy " nietrwałą stratą".

Czym jest nietrwała strata?

Aktywa zdeponowane do puli płynności na AMM są podatne na nietrwałą stratę. Dzieje się tak, gdy cena zdeponowanych aktywów ulega wahaniom, niezależnie od kierunku. Im większe wahania, tym większa jest nietrwała strata. Jest ona "nietrwała", ponieważ tak długo, jak kryptowaluty mogą powrócić do ceny, po której zostały zdeponowane na AMM, nie ma strat, a LP otrzymują 100% opłat handlowych. Dzieje się tak, gdy arbitrażyści kupują lub sprzedają aktywa, aby zrównoważyć ich cenę na AMM z rynkami zewnętrznymi. Zysk pochodzący z arbitrażu jest usuwany z puli płynności.

Rozważmy nasz przykład zdeponowania 50% ETH i 50% UNI na Uniswap. Kiedy cena ETH wzrasta, stwarza to okazję do arbitrażu, aby osiągnąć zysk kosztem dostawców płynności. Powiedzmy, że cena ETH wzrasta o 5%, arbitrażyści mogą kupić ETH na Uniswap po cenie o 5% niższej niż na rynku zewnętrznym. Następnie zdecentralizowana giełda (DEX) nagradza ich za sprzedaż UNI za ETH, aż stosunek obu tokenów będzie równy. Prowadzi to do tego, że LP tracą część swojej płynności zdeponowanej w określonej puli.

Jak obliczyć nietrwałą stratę i jej uniknąć?

Termin "impermanent loss" został po raz pierwszy użyty przez Pintail, konto Medium, które podzieliło się sposobem obliczania strat dla dostawców płynności.

wykres prezentujący straty dostaw płynności z powodu wahań cen

Wraz z gwałtownym wzrostem DeFi, obecnie istnieje kilka platform, które umożliwiają dostawcom płynności obliczenie możliwej nietrwałej straty na ich aktywach. Wszystko, co muszą zrobić, to wprowadzić liczbę tokenów, które są skłonni zdeponować .

Chociaż nie ma sposobu na uniknięcie nietrwałej straty, LP mogą podjąć kilka kroków, aby zmniejszyć ryzyko.

  • Używaj par stablecoinów: Zapewnienie płynności w parach stablecoinów jest najlepszym zabezpieczeniem przed nietrwałą stratą. Ponieważ wartość stablecoinów nie ulega dużym wahaniom, stwarzają one niewielkie możliwości arbitrażu, zmniejszając tym samym ryzyko. Jednak w tym samym czasie, LP, którzy posiadają stablecoiny, nie mogą cieszyć się wzrostem na rynku kryptowalut.
  • Unikaj niestabilnych par: Zamiast wybierać kryptowaluty z niestabilną lub zmienną historią, wybierz pary, które nie narażają płynności na nietrwałą stratę.
  • Zbadaj rynek (dokładnie): Rynki kryptowalut są bardzo zmienne. W związku z tym, normalnym jest, że zdeponowane aktywa poruszają się w górę lub w dół pod względem wartości. Jednak LP muszą wiedzieć, kiedy wyciągnąć swoje kryptowaluty, zanim cena odchyli się zbyt daleko od początkowego kursu.

Podsumowanie

Nietrwała strata za zapewnienie płynności jest jedynym powodem, dla którego duże instytucje finansowe nie wchodzą do puli płynności. Ten problem powinien zostać rozwiązany, jeśli AMM mają osiągnąć powszechną adopcję wśród firm i osób prywatnych. Chociaż w ostatnich miesiącach pojawiły się różne hard forki Uniswap, które próbują rozwiązać ten problem, nikomu nie udało się pozbyć go raz na zawsze.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram