kryptowaluty 2 - logo

Czym są fan tokeny? Sposób na zarobek dla organizacji sportowych

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 11 sierpnia 2021
ikona autora biały
fan tokeny

Blockchain wprowadził szereg nowych możliwości dla różnych branż. Umożliwił tworzenie tokenów opartych na blockchainie, w tym tokenów użytkowych i security. Ostatnio popularność zyskały tokeny użytkowe zwane fan tokenami. Zmieniły one sposób, w jaki organizacje sportowe zarządzają i zarabiają na swoich kibicach. Koncepcja fan tokenów jest znana już od jakiegoś czasu. Jednak to pandemia Covid-19 spowodowała, że drużyny sportowe desperacko poszukiwały nowych źródeł przychodów. To doprowadziło do większego rozpowszechnienia tokenów kibica.

Czym są fan tokeny?

Termin fan tokenów został po raz pierwszy użyty przez projekt Chiliz w ich białej księdze, aby przedstawić platformę Socios. Zostały one zdefiniowane jako "użytkowe kryptograficzne tokeny opatrzone znakami/nazwami partnerskiej drużyny sportowej lub organizacji, do której się odnoszą". Zasadniczo, fan token jest kryptowalutą, która daje posiadaczom dostęp do szeregu korzyści związanych z klubem sportowym. Takie korzyści mogą obejmować prawo głosu w ekskluzywnych ankietach klubowych, doświadczenia VIP, dostęp do sponsorowanych promocji i wszelkie inne nagrody, które uczestniczący klub sportowy zdecyduje się zaoferować. Unikalnym atutem, który przekształca posiadaczy tokenów z pasywnych konsumentów w aktywnych uczestników, jest prawo głosu. Może ono pozwolić fanom wpływać na marginalne decyzje klubu, takie jak np. wybór nowego stroju lub hymnu drużyny.

Jak działają fan tokeny?

Fan tokeny konkretnej drużyny są zamienne, co oznacza, że są wzajemnie wymienialne i każdy z nich zapewnia taką samą użyteczność. Teoretycznie, działają one skutecznie jako cegiełki do stworzenia gospodarki opartej na drużynie. Dlaczego? Ponieważ mogą być kupowane, sprzedawane i wymieniane pomiędzy fanami. Fan tokeny mogą być również wydawane jak waluta. Można za nie otrzymać przedmioty kolekcjonerskie, towary lub wejść w wyjątkowe interakcje z zawodnikami.

Fan tokeny dają posiadaczom wyłączne prawo głosu przy podejmowaniu decyzji dotyczących klubu. Pod tym względem są one analogiczne do posiadania udziałów w korporacji. Podobnie jak akcjonariusze korporacji nie muszą pozbywać się akcji, aby móc głosować w sprawach firmy, posiadacze fan tokenów nie muszą "wydawać" tokenów, aby uczestniczyć w ankietach drużyny. Im więcej tokenów posiada użytkownik, tym większy ma wpływ na głosowanie w ankietach. Niektóre drużyny mogą jednak ograniczyć możliwość głosowania i inne przywileje do momentu, gdy użytkownik będzie posiadał określoną ilość fan tokenów. To wszystko może się różnić w zależności od konkretnego klubu sportowego. Na przykład, token AC Milan (ACM) daje wszystkim posiadaczom udział w podejmowaniu decyzji przez klub. Służy on również jako klucz członkowski, który daje użytkownikom przywilej uczestnictwa w ekskluzywnych konkursach z unikalnymi nagrodami, uznania dla klubu i nie tylko.

Dlaczego fan tokeny są ważne?

Globalny rynek sportowy rośnie z każdym rokiem i przewiduje się, że do 2022 roku osiągnie wartość 614 miliardów dolarów. Drużyny sportowe zawsze szukają nowych sposobów na zarabianie pieniędzy na swoich widzach, oprócz tradycyjnych dochodów z transmisji i sprzedaży biletów. Obecnie większość fanów sportu okazuje swoje wsparcie poprzez oglądanie meczów i kupowanie gadżetów lub pamiątek. Nie mają oni wpływu na żadne decyzje podejmowane przez ich ulubione drużyny.

Chiliz chce to zmienić, wykorzystując technologię blockchain do tworzenia fan tokenów. Oferując ramy umożliwiające organizacjom sportowym zarządzanie swoją bazą fanów, entuzjaści sportu są również przekształcani z biernych widzów w aktywnych wpływowych kibiców. W czerwcu 2020 roku FC Barcelona nawiązała współpracę z Chiliz, aby wprowadzić na rynek fan tokeny, które wyprzedały się w ciągu 2 godzin, generując przy tym 1,3 miliona dolarów przychodu. Dowodzi to, że koncepcja fan tokenów może być bardzo korzystna zarówno dla fanów, jak i drużyn.

Zastosowania fan tokenów

Piłka nożna: Do tej pory kilkanaście klubów piłkarskich podpisało umowę z Socios w celu wdrożenia fan tokenów. Są to między innymi AC Milan, Manchester City F.C., FC Barcelona, Young Boys i wiele innych. Każdy klub ma swój własny token kibica, który można kupić za pomocą CHZ na platformie Socios.

Gaming: Niektóre drużyny esportowe również używają fan tokenów, aby zwiększyć zaangażowanie społeczności. Socios nawiązał już współpracę m.in. z OG, Team Heretics, Natus Vincere i Team Alliance, a w przyszłości planowane są kolejne współprace.

Sporty walki: Wraz z nadejściem szału na fan tokeny, różne profesjonalne organizacje MMA, takie jak UFC i PFL, wprowadziły swoje własne tokeny. Obie organizacje stworzyły tokeny przy użyciu bockchaina Chiliz. Wszystko po to, aby otworzyć fanom nową drogę dostępu do nagród, ankiet itp.

Podsumowanie

Fan tokeny oferują organizacjom sportowym nowy sposób na zarabianie na swoich sympatykach, jednocześnie dając fanom szansę na aktywny udział w podejmowaniu decyzji dotyczących drużyny. Obecnie fan tokeny mają zastosowanie głównie w branży sportowej i muszą być zakupione na platformie Socios za pomocą CHZ. Jednak w miarę powszechnej adopcji blockchaina, fan tokeny mają potencjał do rozprzestrzeniania się poza sport. Na przykład firmy takie jak Mogul pracują nad zaoferowaniem fan tokenów w branży filmowej i rozrywkowej. Ich celem jest zapewnienie posiadaczom tokenów dostępu do branży oraz twórczego wpływu na produkcję filmową. Możliwości dla fan tokenów są nieograniczone i być może wkrótce zobaczymy nowe formy zaangażowania fanów w wielu dziedzinach.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Rynek kryptowalut traci 200 mld USD ze względu na obawy COVID-19

Nowy wariant COVID-19 pochodzący z RPA sprowadził wszystkie rynki finansowe na południe. Podczas gdy kontrakty terminowe na najbardziej znaczące indeksy giełdowe na świecie spadły, przestrzeń kryptowalutowa doświadczyła ogromnej korekty. Bitcoin spadł do sześciotygodniowego minimum, podczas gdy niektóre altcoiny odnotowały dwucyfrowe spadki cen. Bitcoin i globalne rynki tąpnęły Podstawowa kryptowaluta była wczoraj na drodze do 60 […]

Według Grayscale sektor metawersum będzie wart bilion dolarów

Metaverse to zupełnie nowy paradygmat, który toruje drogę dla kolejnej ekscytującej granicy inwestycyjnej. Grayscale Investments, największa na świecie firma zajmująca się zarządzaniem aktywami cyfrowymi, uważa, że w ciągu najbliższych kilku lat wartość tej branży przekroczy 1 bilion dolarów. Według najnowszego raportu badawczego firmy zatytułowanego "The Metaverse, Web 3.0 Virtual Cloud Economies", przy obecnym tempie, ma […]

eToro wycofuje ADA i TRX dla klientów z USA, powołując się na obawy regulacyjne.

Popularna izraelska platforma transakcyjna eToro, ogłosiła niedawno, że wycofa Cardano (ADA) i Tron (TRX) dla użytkowników w Stanach Zjednoczonych. eToro wycofuje ADA i TRX od 26 grudnia Zgodnie z oficjalnym wpisem na blogu opublikowanym w środę przez firmę, zmiany wejdą w życie od 26 grudnia. Firma jako część swojego rozumowania podała "względy biznesowe w zmieniającym […]

Bitcoin odzyskuje 55 tys. dolarów. Elrond (EGLD) przekracza 500 USD

W ciągu kolejnych zmiennych 24 godzin, bitcoin wzrósł o prawie 3000 dolarów w kilka minut. Następnie skierował się energicznie na południe, by ponownie przetestować 55 000 dolarów. Podczas gdy większość altcoinów jest na czerwono w skali dziennej, CRO i EGLD kontynuują swoje imponujące wzrosty. Dzika 24-godzinna jazda Bitcoina Po zeszłotygodniowych spadkach cen, bitcoin rozpoczął odrabianie […]

Bitcoin odrzucony przy 60 000 USD. Rynki kryptowalut tracą 100 mld w dzień

Po pozytywnym weekendzie, bitcoin został odrzucony na poziomie 60 000 dolarów i spadł o kilka tysięcy dolarów do 57 000 USD. Większość altcoinów również handluje na czerwono, z wyjątkiem CRO i Elrond. Oba projekt odnotowały bowiem nowe rekordy wszechczasów. Bitcoin odrzucony przy 60 000 USD W ciągu kilku ostatnich dni bitcoin cały czas tracił na […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram