Czym są fan tokeny? Sposób na zarobek dla organizacji sportowych

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 11 sierpnia 2021
ikona autora biały
fan tokeny

Blockchain wprowadził szereg nowych możliwości dla różnych branż. Umożliwił tworzenie tokenów opartych na blockchainie, w tym tokenów użytkowych i security. Ostatnio popularność zyskały tokeny użytkowe zwane fan tokenami. Zmieniły one sposób, w jaki organizacje sportowe zarządzają i zarabiają na swoich kibicach. Koncepcja fan tokenów jest znana już od jakiegoś czasu. Jednak to pandemia Covid-19 spowodowała, że drużyny sportowe desperacko poszukiwały nowych źródeł przychodów. To doprowadziło do większego rozpowszechnienia tokenów kibica.

Czym są fan tokeny?

Termin fan tokenów został po raz pierwszy użyty przez projekt Chiliz w ich białej księdze, aby przedstawić platformę Socios. Zostały one zdefiniowane jako "użytkowe kryptograficzne tokeny opatrzone znakami/nazwami partnerskiej drużyny sportowej lub organizacji, do której się odnoszą". Zasadniczo, fan token jest kryptowalutą, która daje posiadaczom dostęp do szeregu korzyści związanych z klubem sportowym. Takie korzyści mogą obejmować prawo głosu w ekskluzywnych ankietach klubowych, doświadczenia VIP, dostęp do sponsorowanych promocji i wszelkie inne nagrody, które uczestniczący klub sportowy zdecyduje się zaoferować. Unikalnym atutem, który przekształca posiadaczy tokenów z pasywnych konsumentów w aktywnych uczestników, jest prawo głosu. Może ono pozwolić fanom wpływać na marginalne decyzje klubu, takie jak np. wybór nowego stroju lub hymnu drużyny.

Jak działają fan tokeny?

Fan tokeny konkretnej drużyny są zamienne, co oznacza, że są wzajemnie wymienialne i każdy z nich zapewnia taką samą użyteczność. Teoretycznie, działają one skutecznie jako cegiełki do stworzenia gospodarki opartej na drużynie. Dlaczego? Ponieważ mogą być kupowane, sprzedawane i wymieniane pomiędzy fanami. Fan tokeny mogą być również wydawane jak waluta. Można za nie otrzymać przedmioty kolekcjonerskie, towary lub wejść w wyjątkowe interakcje z zawodnikami.

Fan tokeny dają posiadaczom wyłączne prawo głosu przy podejmowaniu decyzji dotyczących klubu. Pod tym względem są one analogiczne do posiadania udziałów w korporacji. Podobnie jak akcjonariusze korporacji nie muszą pozbywać się akcji, aby móc głosować w sprawach firmy, posiadacze fan tokenów nie muszą "wydawać" tokenów, aby uczestniczyć w ankietach drużyny. Im więcej tokenów posiada użytkownik, tym większy ma wpływ na głosowanie w ankietach. Niektóre drużyny mogą jednak ograniczyć możliwość głosowania i inne przywileje do momentu, gdy użytkownik będzie posiadał określoną ilość fan tokenów. To wszystko może się różnić w zależności od konkretnego klubu sportowego. Na przykład, token AC Milan (ACM) daje wszystkim posiadaczom udział w podejmowaniu decyzji przez klub. Służy on również jako klucz członkowski, który daje użytkownikom przywilej uczestnictwa w ekskluzywnych konkursach z unikalnymi nagrodami, uznania dla klubu i nie tylko.

Dlaczego fan tokeny są ważne?

Globalny rynek sportowy rośnie z każdym rokiem i przewiduje się, że do 2022 roku osiągnie wartość 614 miliardów dolarów. Drużyny sportowe zawsze szukają nowych sposobów na zarabianie pieniędzy na swoich widzach, oprócz tradycyjnych dochodów z transmisji i sprzedaży biletów. Obecnie większość fanów sportu okazuje swoje wsparcie poprzez oglądanie meczów i kupowanie gadżetów lub pamiątek. Nie mają oni wpływu na żadne decyzje podejmowane przez ich ulubione drużyny.

Chiliz chce to zmienić, wykorzystując technologię blockchain do tworzenia fan tokenów. Oferując ramy umożliwiające organizacjom sportowym zarządzanie swoją bazą fanów, entuzjaści sportu są również przekształcani z biernych widzów w aktywnych wpływowych kibiców. W czerwcu 2020 roku FC Barcelona nawiązała współpracę z Chiliz, aby wprowadzić na rynek fan tokeny, które wyprzedały się w ciągu 2 godzin, generując przy tym 1,3 miliona dolarów przychodu. Dowodzi to, że koncepcja fan tokenów może być bardzo korzystna zarówno dla fanów, jak i drużyn.

Zastosowania fan tokenów

Piłka nożna: Do tej pory kilkanaście klubów piłkarskich podpisało umowę z Socios w celu wdrożenia fan tokenów. Są to między innymi AC Milan, Manchester City F.C., FC Barcelona, Young Boys i wiele innych. Każdy klub ma swój własny token kibica, który można kupić za pomocą CHZ na platformie Socios.

Gaming: Niektóre drużyny esportowe również używają fan tokenów, aby zwiększyć zaangażowanie społeczności. Socios nawiązał już współpracę m.in. z OG, Team Heretics, Natus Vincere i Team Alliance, a w przyszłości planowane są kolejne współprace.

Sporty walki: Wraz z nadejściem szału na fan tokeny, różne profesjonalne organizacje MMA, takie jak UFC i PFL, wprowadziły swoje własne tokeny. Obie organizacje stworzyły tokeny przy użyciu bockchaina Chiliz. Wszystko po to, aby otworzyć fanom nową drogę dostępu do nagród, ankiet itp.

Podsumowanie

Fan tokeny oferują organizacjom sportowym nowy sposób na zarabianie na swoich sympatykach, jednocześnie dając fanom szansę na aktywny udział w podejmowaniu decyzji dotyczących drużyny. Obecnie fan tokeny mają zastosowanie głównie w branży sportowej i muszą być zakupione na platformie Socios za pomocą CHZ. Jednak w miarę powszechnej adopcji blockchaina, fan tokeny mają potencjał do rozprzestrzeniania się poza sport. Na przykład firmy takie jak Mogul pracują nad zaoferowaniem fan tokenów w branży filmowej i rozrywkowej. Ich celem jest zapewnienie posiadaczom tokenów dostępu do branży oraz twórczego wpływu na produkcję filmową. Możliwości dla fan tokenów są nieograniczone i być może wkrótce zobaczymy nowe formy zaangażowania fanów w wielu dziedzinach.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]

Brian Kelly: "Kapitalizacja Bitcoina może wzrosnąć 10x"

Popularny inwestor kryptowalutowy, założyciel i dyrektor generalny BKCM uważa, że bitcoin znajduje się w doskonałej pozycji do wzrostu, a w perspektywie średnioterminowej kapitalizacja BTC może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Brian Kelly w wywiadzie dla programu Fast Money CNBC powiedział, że za wzrostem pierwszej kryptowaluty przemawia kilka konkretnych czynników. Jako jeden z najważniejszych przedsiębiorca wymienił możliwość rychłego zatwierdzenia […]

Robert Kiyosaki: "Oszczędzaj złoto, srebro i bitcoiny, nie dolary"

W obliczu hossy na rynku bitcoina, Robert Kiyosaki, autor bestsellerowej książki finansowej "Bogaty ojciec, biedny ojciec", ponownie wezwał do inwestowania w złoto, srebro i pierwszą kryptowalutę. "Prawdziwi kapitaliści obniżają ceny, powodując deflację. Marksiści podnoszą ceny, powodując inflację. Nasi przywódcy są marksistami, dlatego mamy inflację. Chroń się przed naszymi marksistowskimi przywódcami. Oszczędzaj złoto, srebro i bitcoiny, […]

Raiffeisen Bank pozwoli handlować kryptowalutami

Austriacki bank Raiffeisen aktywnie rozszerza swoją obecność na rynku kryptowalut - od stycznia 2024 r. klienci będą mogli handlować tego typu aktywami cyfrowymi. Początkowo usługa będzie oferowana tylko klientom w Wiedniu, gdzie znajduje się siedziba banku. Projekt będzie realizowany wspólnie z giełdą kryptowalut Bitpanda. Szef innowacji banku, Curt Chadha wyjaśnił: "Zaczynamy od Wiednia, ponieważ mieszka […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram