Czym są fan tokeny? Sposób na zarobek dla organizacji sportowych

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 11 sierpnia 2021
ikona autora biały
fan tokeny

Blockchain wprowadził szereg nowych możliwości dla różnych branż. Umożliwił tworzenie tokenów opartych na blockchainie, w tym tokenów użytkowych i security. Ostatnio popularność zyskały tokeny użytkowe zwane fan tokenami. Zmieniły one sposób, w jaki organizacje sportowe zarządzają i zarabiają na swoich kibicach. Koncepcja fan tokenów jest znana już od jakiegoś czasu. Jednak to pandemia Covid-19 spowodowała, że drużyny sportowe desperacko poszukiwały nowych źródeł przychodów. To doprowadziło do większego rozpowszechnienia tokenów kibica.

Czym są fan tokeny?

Termin fan tokenów został po raz pierwszy użyty przez projekt Chiliz w ich białej księdze, aby przedstawić platformę Socios. Zostały one zdefiniowane jako "użytkowe kryptograficzne tokeny opatrzone znakami/nazwami partnerskiej drużyny sportowej lub organizacji, do której się odnoszą". Zasadniczo, fan token jest kryptowalutą, która daje posiadaczom dostęp do szeregu korzyści związanych z klubem sportowym. Takie korzyści mogą obejmować prawo głosu w ekskluzywnych ankietach klubowych, doświadczenia VIP, dostęp do sponsorowanych promocji i wszelkie inne nagrody, które uczestniczący klub sportowy zdecyduje się zaoferować. Unikalnym atutem, który przekształca posiadaczy tokenów z pasywnych konsumentów w aktywnych uczestników, jest prawo głosu. Może ono pozwolić fanom wpływać na marginalne decyzje klubu, takie jak np. wybór nowego stroju lub hymnu drużyny.

Jak działają fan tokeny?

Fan tokeny konkretnej drużyny są zamienne, co oznacza, że są wzajemnie wymienialne i każdy z nich zapewnia taką samą użyteczność. Teoretycznie, działają one skutecznie jako cegiełki do stworzenia gospodarki opartej na drużynie. Dlaczego? Ponieważ mogą być kupowane, sprzedawane i wymieniane pomiędzy fanami. Fan tokeny mogą być również wydawane jak waluta. Można za nie otrzymać przedmioty kolekcjonerskie, towary lub wejść w wyjątkowe interakcje z zawodnikami.

Fan tokeny dają posiadaczom wyłączne prawo głosu przy podejmowaniu decyzji dotyczących klubu. Pod tym względem są one analogiczne do posiadania udziałów w korporacji. Podobnie jak akcjonariusze korporacji nie muszą pozbywać się akcji, aby móc głosować w sprawach firmy, posiadacze fan tokenów nie muszą "wydawać" tokenów, aby uczestniczyć w ankietach drużyny. Im więcej tokenów posiada użytkownik, tym większy ma wpływ na głosowanie w ankietach. Niektóre drużyny mogą jednak ograniczyć możliwość głosowania i inne przywileje do momentu, gdy użytkownik będzie posiadał określoną ilość fan tokenów. To wszystko może się różnić w zależności od konkretnego klubu sportowego. Na przykład, token AC Milan (ACM) daje wszystkim posiadaczom udział w podejmowaniu decyzji przez klub. Służy on również jako klucz członkowski, który daje użytkownikom przywilej uczestnictwa w ekskluzywnych konkursach z unikalnymi nagrodami, uznania dla klubu i nie tylko.

Dlaczego fan tokeny są ważne?

Globalny rynek sportowy rośnie z każdym rokiem i przewiduje się, że do 2022 roku osiągnie wartość 614 miliardów dolarów. Drużyny sportowe zawsze szukają nowych sposobów na zarabianie pieniędzy na swoich widzach, oprócz tradycyjnych dochodów z transmisji i sprzedaży biletów. Obecnie większość fanów sportu okazuje swoje wsparcie poprzez oglądanie meczów i kupowanie gadżetów lub pamiątek. Nie mają oni wpływu na żadne decyzje podejmowane przez ich ulubione drużyny.

Chiliz chce to zmienić, wykorzystując technologię blockchain do tworzenia fan tokenów. Oferując ramy umożliwiające organizacjom sportowym zarządzanie swoją bazą fanów, entuzjaści sportu są również przekształcani z biernych widzów w aktywnych wpływowych kibiców. W czerwcu 2020 roku FC Barcelona nawiązała współpracę z Chiliz, aby wprowadzić na rynek fan tokeny, które wyprzedały się w ciągu 2 godzin, generując przy tym 1,3 miliona dolarów przychodu. Dowodzi to, że koncepcja fan tokenów może być bardzo korzystna zarówno dla fanów, jak i drużyn.

Zastosowania fan tokenów

Piłka nożna: Do tej pory kilkanaście klubów piłkarskich podpisało umowę z Socios w celu wdrożenia fan tokenów. Są to między innymi AC Milan, Manchester City F.C., FC Barcelona, Young Boys i wiele innych. Każdy klub ma swój własny token kibica, który można kupić za pomocą CHZ na platformie Socios.

Gaming: Niektóre drużyny esportowe również używają fan tokenów, aby zwiększyć zaangażowanie społeczności. Socios nawiązał już współpracę m.in. z OG, Team Heretics, Natus Vincere i Team Alliance, a w przyszłości planowane są kolejne współprace.

Sporty walki: Wraz z nadejściem szału na fan tokeny, różne profesjonalne organizacje MMA, takie jak UFC i PFL, wprowadziły swoje własne tokeny. Obie organizacje stworzyły tokeny przy użyciu bockchaina Chiliz. Wszystko po to, aby otworzyć fanom nową drogę dostępu do nagród, ankiet itp.

Podsumowanie

Fan tokeny oferują organizacjom sportowym nowy sposób na zarabianie na swoich sympatykach, jednocześnie dając fanom szansę na aktywny udział w podejmowaniu decyzji dotyczących drużyny. Obecnie fan tokeny mają zastosowanie głównie w branży sportowej i muszą być zakupione na platformie Socios za pomocą CHZ. Jednak w miarę powszechnej adopcji blockchaina, fan tokeny mają potencjał do rozprzestrzeniania się poza sport. Na przykład firmy takie jak Mogul pracują nad zaoferowaniem fan tokenów w branży filmowej i rozrywkowej. Ich celem jest zapewnienie posiadaczom tokenów dostępu do branży oraz twórczego wpływu na produkcję filmową. Możliwości dla fan tokenów są nieograniczone i być może wkrótce zobaczymy nowe formy zaangażowania fanów w wielu dziedzinach.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Kolejna edycja Invest Cuffs już w tym tygodniu

To już ostatni moment aby zapisać się na największe wydarzenie dla Inwestorów w tym roku. Już 24-25 marca 2023 roku będzie miała miejsce następna edycja Wydarzenia i Targów Invest Cuffs. To już dziewiąte wydanie imprezy, która każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące uczestników, dających możliwość uczestniczenia w prelekcjach prowadzonych przez ponad 120 mówców. Invest Cuffs […]

Banki upadają, bitcoin rośnie. Co się dzieje?

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w ostatni weekend upadł Silicon Valley Bank. Silicon Valley Bank był 17. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych i bankiem skupiającym się na obsłudze transakcji venture capital i startupów technologicznych. W sumie bank zarządzał ponad 200 miliardami dolarów w depozytach. W ten weekend Rezerwa Federalna, FDIC i Departament Skarbu USA […]

6 powodów, dla których Bitcoin może być przyszłością pieniądza

Bitcoin to pierwsza na świecie zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa bez banku centralnego lub administratora. Przez lata zyskał ogromną popularność ze względu na swój potencjał, aby stać się globalną walutą. Oto sześć powodów, dla których Bitcoin może stać się przyszłością pieniądza. Decentralizacja Sieć Bitcoin jest zdecentralizowaną platformą, w której transakcje są przetwarzane i weryfikowane przez […]

Kryptowaluty AI: Po co nam one i jakie niosą ryzyko?

Chatbot ChatGPT pojawił się pod koniec 2022 roku i stał się najszybciej rozwijającą się usługą w historii. Zaledwie dwa miesiące po jego uruchomieniu liczba użytkowników narzędzia osiągnęła 100 milionów. Podniecenie wokół aplikacji internetowych opartych na sieciach neuronowych nie mogło nie wpłynąć na branżę kryptowalutową - pojawiło się wiele tokenów związanych ze sztuczną inteligencją (przynajmniej według […]

Aktualizacja Shanghai wdrożona w sieci testowej

Walidatorzy Ethereum są teraz o krok od możliwości odłączenia swojego Ethereum od Beacon Chain. Hard fork Shapella został wykonany w sieci testowej Goerli - ostatnim testowym uruchomieniu przed tym, jak walidatorzy Ethereum będą mogli wypłacić swoje Ethereum z Beacon Chain. Pojawiły się jednak problemy z hard forkiem. Programista Ethereum Tim Beiko zauważył, że podczas gdy […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram