Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 28 listopada 2023
ikona autora biały
cykle bitcoina btc

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy!

Czym jest cykl rynkowy?

Cykl rynkowy to struktura wszystkich "etapów" między szczytem a dołkiem rynku. Jest to próba odwzorowania czynników psychologicznych, które wpływają na trendy cenowe w długim okresie czasu. Cykle występują na wszystkich rynkach finansowych i mają tendencję do powtarzania się w czasie.

Analiza cykli rynkowych kryptowalut i Bitcoina

Identyfikowanie i wykorzystywanie cykli rynkowych jest ważną umiejętnością, którą powinien posiadać każdy inwestor. Cykle rynkowe przedstawiają spojrzenie makro na wahania cen. Jest to użyteczny kontrast dla ogromnych fluktuacji obserwowanych na rynku kryptowalut. Prawidłowe analizowanie cyklów BTC może dostarczyć wielu przydatnych danych dot. rynku w oparciu o nastroje inwestorów.

Metoda Wyckoffa dzieli cykle na cztery fazy:

  • Akumulacja
  • Trend wzrostowy
  • Dystrybucja
  • Trend spadkowy

Metoda Wyckoffa jest bardzo przydatną metodą. Jest ona jednak bardzo prosta. Dużo dokładniejszy jest bardziej tradycyjny model opracowany przez Wall St Cheat Sheet, który zawiera 13 różnych etapów (jak widać poniżej).

Próba dopasowania ceny z Cheat Sheet do rzeczywistego wykresu np. Bitcoina, jest często popełnianym błędem. Wykres wydaje się być zgodny z pewnymi logicznymi koncepcjami, ale jego celem jest pomoc w analizie nastrojów. Nie jest to natomiast wskaźnik przyszłych zmian cen.

Cykle rynkowe Wall St. Cheat Sheet

Etapy typowego cyklu rynkowego

Najczęściej stosowany model cyklu rynkowego obejmuje 13 różnych etapów, które szczegółowo opisują kluczowe punkty między dołkiem cyklu a szczytem i powrotem w dół. Każdy etap charakteryzuje się sloganem, który podsumowuje psychologię traderów w danym momencie bieżącego cyklu rynkowego.

Warto zauważyć, że dokładne określenie każdego cyklu w trakcie jego trwania może być bardzo trudne - w przeciwnym razie każdy wiedziałby dokładnie, kiedy sprzedać lub kupić. Przykładowo, nie zawsze widać wyraźną fazę cyklu, a w rzeczywistości zmiany na rynku są raczej płynne i ewoluują w czasie. Ten typ wykresu można tak naprawdę wykorzystać i zweryfikować tylko patrząc z perspektywy historycznej.

Uwaga: Każdy rynek (lub kryptowaluty) często ma swój własny cykl. Dlaczego? Projekty są bowiem uruchamiane w różnym czasie i podlegają różnym czynnikom wpływającym na cenę. Oznacza to, że nowy projekt może znajdować się na etapie "wiary", nawet jeśli szerszy rynek znajduje się w "depresji".

Cykle BTC i kryptowalut

Halving Bitcoina był historycznie jednym z najważniejszych wydarzeń w cyklu rynku kryptowalut. Halving Bitcoina ma miejsce mniej więcej co cztery lata. Kod wbudowany w blockchain Bitcoina określa, że co każde 210 000 bloków nagroda wypłacana górnikom jest zmniejszana o połowę.

Historycznie rzecz biorąc, po każdym halvingu Bitcoina następował ogromny wzrost ceny BTC, po którym miała miejsce duża korekta, aż rynek osiągnął równowagę i przygotował się do kolejnego halvingu Bitcoina.

Wydarzenia te miały historycznie głęboki wpływ na rynek kryptowalut, głównie ze względu na ich wpływ na podaż i popyt Bitcoina. Ponieważ coraz mniej BTC jest wprowadzanych do ekosystemu, oznacza to, że nowi inwestorzy kupują Bitcoiny, które są już w obiegu.

Jest to dobrze widoczne podczas rynków niedźwiedzia. Wówczas większość posiadaczy BTC raczej nie rusza swoich monet. Malejąca podaż w połączeniu z rosnącym popytem może stworzyć idealne warunki pod wzrost kursu Bitcoina. Historycznie to właśnie w ten sposób rozpoczynała się hossa.

Cykle Bitcoina wykres
Cykle Bitcoina wykres

Kolejny halving Bitcoina odbędzie się mniej więcej w marcu/kwietniu 2024 r., Wówczas nagroda za blok zostanie obniżona do 3,125 BTC.

Obecny stan rynku kryptowalut wydaje się wykazywać pewne podobieństwa do poprzednich cykli - po krachu (2021 r.) cena monety powoli rosła (jak w 2023 r., kiedy BTC wzrósł o prawie 100%).

Należy jednak pamiętać, że istnieje więcej czynników niż tylko halving, które mogą wpływać na cenę Bitcoina (i stan szerszego rynku kryptowalut). Są to chciażby regulacje czy sytuacja makroekonomiczna.

Historyczny wpływ halvingu na kurs BTC

Historyczny wpływ halvingu Bitcoina

Pewnie teraz zastanawiasz się jak halving wpływał na cykl BTC w poprzednich latach? Oto sytuacja na rynku krypto po halvingach w skrócie.

  • Halving z 2012 r: Wydarzenie to było pierwszym w historii halvingiem Bitcoina. Odbyło się ono mniej więcej cztery lata po powstaniu kryptowaluty. Cena BTC wzrosła z około 133 USD przed halvingiem do 845 USD. Oznacza to wzrost o około 535%.
  • Halving z 2016 r: Do tego momentu Bitcoin zyskał większą świadomość społeczeństwa. Media spowodowały też, że zyskał większy zasięg. Podobnie jak w 2012 r., cena Bitcoina zaczęła rosnąć, sygnalizując nowy etap cyklu BTC. Cena Bitcoina wzrosła z około 2828 USD przed halvingiem i osiągnęła szczyt na poziomie 16 642 USD, co oznacza wzrost o ~488%.
  • Halving w 2020 r: Ostatni halving miał miejsce w 2020 r. i spowodował znaczny wzrost kursu Bitcoina, przyciągając jeszcze większą uwagę głównego nurtu. Wydarzenie to miało miejsce w tym samym czasie, co pandemia COVID. Cena BTC wzrosła z około 8610 USD przed halvingiem do 68 789 USD (obecne ATH Bitcoina), co oznacza wzrost o ~ 698%.

Warto jednak zauważyć, że Bitcoin ma zaledwie 14 lat. Oznacza to, wciąż znajduje się w początkowej fazie rozwoju. Jest mało prawdopodobne, że cały rynek kryptowalut będzie podążał za tym 4-letnim cyklem halvingu w nieskończoność. Oznacza to, że hossa w 2024 roku nie jest wcale gwarantowana, podobnie jak wzrost cen, który miał miejsce podczas poprzednich halvingów.

Podsumowanie

Rynki kryptowalut historycznie patrząc poruszają się w cyklach. Choć bardzo byśmy tego chcieli, nie jest możliwe, aby rynki poruszały się tylko w górę.

Interpretacja cykli BTC może dać krypto inwestorom użyteczną perspektywę makro, pomagając im podejmować bardziej świadome decyzje.

Jeżeli dotarłeś do tego momentu to wiesz już czym jest cykl rynkowy, jak wyglądają cykle BTC, jak rozpoznać etapy cyklu oraz czym jest halving.

FAQ

Czym jest cykl rynkowy Bitcoina?

Cykl rynkowy Bitcoina to seria etapów między szczytem a dołkiem rynku, odzwierciedlająca psychologiczne czynniki wpływające na ceny w długim okresie. Cykle te powtarzają się i obserwuje się je na wszystkich rynkach finansowych.

Jakie są główne fazy cyklu rynkowego Bitcoina według Metody Wyckoffa?

Metoda Wyckoffa dzieli cykl rynkowy Bitcoina na cztery fazy: Akumulacja, Trend wzrostowy, Dystrybucja i Trend spadkowy.

Jak halving Bitcoina wpływa na jego cykl rynkowy?

Halving Bitcoina, który ma miejsce mniej więcej co cztery lata, zazwyczaj prowadzi do wzrostu ceny BTC. Po halvingu, gdy nagroda dla górników jest zmniejszana o połowę, zwykle następuje wzrost ceny, po którym następuje korekta.

Czy można dokładnie przewidzieć każdy cykl rynkowy Bitcoina?

Nie, przewidywanie dokładnego przebiegu cyklu rynkowego Bitcoina w czasie rzeczywistym jest trudne. Najczęściej możliwe jest jedynie retrospektywne rozpoznanie etapów cyklu.

Czy wszystkie kryptowaluty podążają za cyklem Bitcoina?

Nie do końca. Każda kryptowaluta może mieć swój własny cykl, zależny od różnych czynników, takich jak moment uruchomienia projektu czy wpływające na nią regulacje.

Jakie były efekty poprzednich halvingów Bitcoina na jego cenę?

W przeszłości, po każdym halvingu Bitcoina, cena kryptowaluty znacząco rosła, chociaż wzrosty te różniły się między poszczególnymi halvingami.

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Portal w Binance Launchpool - to już 47. projekt!

Giełda kryptowalut Binance ogłosiła kolejny projekt, który pojawi się na platformie Binance Launchpool - to już 47 w historii. Tym razem jest to platforma gamingowa Web3 - Portal. Przy okazji zaoferowała promocję, w której do zgarnięcia jest 20 tokenów PIXEL zupełnie za darmo: aby je odebrać należy założyć konto z promocyjnego linka: odbierz 20 PIXEL. […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

Bitcoin jak zacząć – gdzie inwestować w kryptowaluty: poradnik dla początkujących

Bitcoin (BTC) to dla Ciebie nowość i nie wiesz jak zacząć? To nic trudnego, nawet jeżeli dopiero zaczynasz interesować się…

Oszustwa telefoniczne Bitcoin - jak nie wpaść w sidła oszustów?

Otrzymałeś niedawno telefon od osoby twierdzącej, że masz szansę na szybką wypłatę znacznej kwoty z tytułu posiadanych Bitcoinów? Jeśli rozmówca sugeruje użycie programu typu AntyDesk lub prosi o przedpłatę na rzekomy podatek, w Twojej głowie powinien zapalić się alarm! To typowy przykład oszustwa telefonicznego związanego z Bitcoinem. Metoda ta zyskuje na popularności wśród przestępców. W […]

Xai - nowy projekt w Binance Launchpool

Giełda kryptowalut Binance ogłosiła kolejny projekt, który będzie dostępny na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to Xai. Między 5 stycznia a 8 stycznia o 23:59 użytkownicy będą mogli zarabiać tokeny Xai (XAI) na Binance po prostu stakując BNB, FDUSD lub TUSD. Postawione monety można wypłacić w dowolnym momencie, a nagrody w postaci tokenów XAI […]

Adresy Proof of Reserve największych giełd kryptowalut

Transparentność i bezpieczeństwo są kluczowymi aspektami w świecie krypto. Od upadku FTX jednym z elementów budujących zaufanie do giełd jest tzw. proof of reserve, czyli dowód posiadania rezerw. W tym artykule przyjrzymy się, czym dokładnie jest proof of reserve, dlaczego giełdy publikują taki dowód, oraz przedstawimy listę adresów proof of reserve największych giełd kryptowalut. Co […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

Kryptowaluty na Revolut - czy warto? Opinie

Revolut to bardzo popularna aplikacja neobankowa w Polsce, tak więc z całą pewnością obiła Ci się już o uszy. Aplikacja Revolut pozwala inwestować w kryptowaluty, ale nie jest to optymalne rozwiązanie jeżeli chodzi i ich zakup i sprzedaż, o czym wiedzą bardziej zaawansowani użytkownicy kryptowalut. Odpowiemy na pytanie czy opłaca się kupować kryptowaluty na Revolut, […]

Bitcoin jak zacząć – gdzie inwestować w kryptowaluty: poradnik dla początkujących

Bitcoin (BTC) to dla Ciebie nowość i nie wiesz jak zacząć? To nic trudnego, nawet jeżeli dopiero zaczynasz interesować się…

Binance Web3 Wallet - Czy warto korzystać?

8 listopada 2023 roku Binance wydała swój Web3 Wallet. Zapewnia on łatwy i bezpieczny dostęp do zdecentralizowanego świata technologii blockchain, pozwalając jednocześnie na zarządzanie aktywami Web3 bezpośrednio z poziomu Binance. W dzisiejszym artykule sprawdzimy co ma do zaoferowania Binance Web3 Wallet i czy warto z niego skorzystać. Najpierw jednak wyjaśnijmy co to jest portfel kryptowalut […]

Kraken - opinie użytkowników i recenzja giełdy (2024)

Kraken to giełda kryptowalut, która zjadła zęby na tym rynku. Istnieje bowiem od 2011 roku i od tego czasu nigdy nie padła ofiarą hakerów. Co więcej, stale się rozwija i wprowadza nowe usługi. Ale czym Kraken wyróżnia się na tle konkurencji? Jakie funkcje oferuje? Jakie ma opłaty i prowizje i co najważniejsze, jakie opinie o […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram