Blockchain ETF: Jak inwestować i zarabiać?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 2 maja 2023
ikona autora biały
blockchain etf

Nie jesteś jeszcze gotowy na ogromną zmienność panującą na rynku kryptowalut? Wówczas możesz zainteresować się instrumentem finansowym, który jest bezpośrednio powiązany z branżą krypto: blockchain ETF. Jak w inwestować w taki produkt? Jak na nim zarabiać? Już wyjaśniamy!

Co to jest blockchain ETF?

ETF sam w sobie jest funduszem, którego akcje są przedmiotem obrotu na giełdzie. Szczególnym przykładem takiego funduszu jest blockchain ETF, którego zarządzający inwestują środki udziałowców w spółki, w taki czy inny sposób związane z wykorzystaniem i/lub rozwojem technologii blockchain.

Blockchain ETF to co innego niż Bitcoin ETF lub krypto ETF. Dwa ostatnie są bardziej skoncentrowane na śledzeniu ceny BTC lub jakiejkolwiek innej kryptowaluty. Blockchain-ETF daje akcjonariuszowi możliwość natychmiastowego inwestowania w szeroką gamę organizacji:

  • Firmy, które bezpośrednio inwestują w krypto - Do najbardziej znanych należą Tesla Elona Muska i Microstrategy Michaela Saylora.
  • Firmy wydobywcze - takie jak Riot Platforms, Argo Blockchain, Hut 8 Mining Corporation, Marathon Digital Holdings i inne.
  • Giełdy kryptowalut - Najlepszych przykładem jest amerykańska giełda Coinbase, która od dłuższego czasu jest dostępna na giełdzie.
  • Organizacje finansowe - Dotyczy to zarówno firm inwestycyjnych, jak i banków. Przykładem może być największy inwestor na planecie BlackRock, a także szereg dużych banków Wells Fargo, BNP Paribas, Citigroup.
  • Firmy technologiczne - Do tej kategorii mogą należeć przedstawiciele biznesu, którzy nie są bezpośrednio związani z kryptowalutami, ale których produkt są aktywnie wykorzystywane w projektach blockchain. Na przykład twórcy chipów, tacy jak Nvidia i AMD.

Dlaczego warto inwestować w blockchain ETF?

Inwestycje w coś mają na celu jedno – osiągnięcie zysku. Jednak same kryptowaluty są niezwykle niestabilnym instrumentem. Możesz zarówno szybko zarobić, jak i szybko stracić. Kupowanie akcji pojedynczej spółki jest również dość ryzykowne. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy cena poszczególnych akcji wzrośnie. I tak, każdy może zbankrutować.

Żywym przykładem jest niedawny upadek banku Silvergate, którego znaczna liczba akcji znajdowała się w rękach wspomnianego BlackRock. Chociaż tak duża firma inwestycyjna zatrudnia prawdopodobnie poważnych analityków.

Blockchain ETF to taki zróżnicowany koszyk. Takie fundusze z reguły inwestują w wiele spółek jednocześnie. Dlatego kupując jednostki ETF po prostu minimalizujesz ryzyko. Przyjrzyjmy się kilku przykładom dużych blockchainowych ETF-ów.

Fidelity Crypto Industry and Digital Payment Index

Właścicielem funduszu jest firma finansowa Fidelity Investments lub po prostu  Fidelity . To dość młody ETF, który powstał w kwietniu 2022 roku. Inwestuje głównie w usługi finansowe i spółki technologiczne. Inwestycji  można dokonywać zarówno w amerykańskie papiery wartościowe, jak i zagraniczne.

Fundusz opiera się o Fidelity Crypto Industry and Digital Payment Index. Odzwierciedla on to, co dzieje się z kryptowalutami, firmami blockchaini i organizacjami świadczącymi usługi w zakresie płatności cyfrowych. Fundusz jest notowany na NASDAQ pod symbolem giełdowym FDIG.

Liczba akcji/jednostek w obrocie wynosi 1,7 mln. Cena jednej akcji ETF Fidelity Crypto Industry and Digital Payments w momencie pisania tego tekstu wynosiła 15,12 USD.

wykresy ETF Fidelity Crypto Industry and Digital Payments

Główny udział wśród inwestycji funduszu mają Coinbase – 13,97%, Block Ink – 10,75% oraz Marathon Digital Holdigns Ink. - 10,55%. Jak widać, wszystkie te firmy są w jakiś sposób powiązane z kryptowalutami. FDIG ma dość niewielką prowizję - 0,39%. Wartość aktywów funduszu przekracza 20 mln USD.

VanEck Digital Transformation ETF

Fundusz śledzi MVIS Global Digital Assets Equity Index, który z kolei skupia się na spółkach zaangażowanych w cyfrowe aktywa. Został utworzony w 2021 r. Podobnie jak fundusz od Fidelity, także ten ETF inwestuje przede wszystkim w dwa sektory: usług finansowych (prawie 59%) oraz spółek technologicznych (nieco ponad 41%).

Największy udział w portfelu VanEck Digital Transformation ETF mają spółki Riot Platforms - 7,96%, Coinbase - 7,7% i MicroStrategy - 6,9%. Ponad jedna trzecia inwestycji funduszu znajduje się w spółkach spoza USA. Akcje tego ETF-u są notowane na NASDAQ pod symbolem DAAP. W obrocie znajduje się łącznie 6,5 mln jednostek. Cena jednej akcji DAAP w momencie pisania tego artykułu wynosiła 4,97 USD.

wykres prezentujący portfel  VanEck Digital Transformation ETF

Amplify Transformational Data Sharing ETF

Jest to najstarszy giełdowy blockchain ETF. Jego inwestycje skupiają się w całości na spółkach związanych z rozwojem blockchaina. Przy tym należą one do różnych branż. ETF najwięcej inwestuje w firmy z branży IT (31%) i rynków kapitałowych (21%). Większość organizacji to firmy z Ameryki Północnej - 77%. Przedsiębiorstwa europejskie stanowią zaledwie 2%.

Największy udział w inwestycjach funduszu mają spółki Riot Platforms - 5,6%, Coinbase - 5,32% oraz MicroStrategy - 5,24%. W sumie Amplify Transformational Data Sharing ETF ma w swoim portfelu ponad 35 różnych papierów wartościowych. Jednostki uczestnictwa funduszu są notowane na platformie NYSE Arca pod symbolem BLOK. Na dzień dzisiejszy 1 akcja funduszu jest warta funduszu wart jest 17,97 USD.

drugi wykres prezentujący portfel VanEck Digital Transformation ETF

Opłata dla funduszu = 0,75%. Łączne aktywa przekraczają 410 mln USD.

iShares Blockchain and Tech ETF

Fundusz ten śledzi wyniki indeksu, który odzwierciedla amerykańskie i zagraniczne spółki zaangażowane w rozwój, innowacje i wykorzystanie blockchaina i kryptotechnologii. ETF ten jest dość młody. Został uruchomiony dopiero w kwietniu 2022 roku.

Portfel funduszu reprezentuje właściwie wszystkie sektory gospodarki blockchain. Jest tu AMD na poziomie 4,58% i NVIDIA na poziomie 4,27%. A najwięcej kapitału, co było do przewidzenia, zainwestowano w Riot Platforms - 15,56%, Coinbase - 12,02% i Block - 8,58%. Fundusz iShares Blockchain and Tech ETF handluje na platformie NYSE Arca pod symbolem IBLC. W wolnym obrocie znajduje się dość mało akcji funduszu - 400 000. Aktualna cena jednej wynosi 14,93 USD.

trzeci wykres prezentujący portfel VanEck Digital Transformation ETF

Prowizja IBLC jest stosunkowo niewielka - 0,47%. Łączne aktywa funduszu wynoszą nieco mniej niż 6 milionów dolarów.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Jak i gdzie sprzedać Bitcoin? Wymiana krypto na PLN i gotówkę

Zarobiłeś na kryptowalutach i teraz chcesz zrealizować zyski? Nie wiesz jak to zrobić? Już spieszymy z odpowiedzią. W dzisiejszym poradniku wyjaśnimy krok po kroku jak i gdzie sprzedać Bitcoin. Już teraz możemy Cię jednak zapewnić, że wymiana krypto na pieniądze (np. PLN lub gotówkę) nie jest wcale taka trudna. Proces ten sprowadza się w zasadzie […]

Co to jest staking kryptowalut? Jak zacząć stakowanie?

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Jak wpłacić pieniądze na Binance - wpłata w PLN, EURO

Binance.com to jedna z najpopularniejszych giełd kryptowalut na świecie. Mimo to, pewne kwestie dotyczące giełdy nie są do końca jasne,…

Omni Network (OMNI) - Nowa kryptowaluta w Binance Launchpool

Binance nie zwalnia tempa. Giełda dodała kolejny projekt do swojej platformy Binance Launchpool. Tym razem jest to kryptowaluta Omni Network (OMNI). W tym artykule rozłożymy ten projekt na czynniki pierwsze. Wyjaśnimy też jak farmić tokeny na Binance Launchpool! Uwaga: Jeśli założysz konto na Binance z tego linka, tuż przed listingiem OMNI (17 kwietnia), na Twoim […]

Darmowe pieniądze za rejestrację w aplikacji w 2024

Kiedyś trendem były aplikacje, które dawały pieniądze za klikanie, czy też wypełnienie ankiet. A co gdybym powiedział Ci, że istnieją aplikacje, które płacą za rejestrację? Wystarczy, że założysz konto, przejdziesz weryfikację i wykonasz jakąś dodatkową czynność. Proste, prawda? Przejdźmy więc do szczegółów! Sprawdźmy jak otrzymać darmowe pieniądze za rejestrację w 2024 roku! Jaka aplikacja płaci […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram