Kryptowaluty oparte na złocie

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 22 sierpnia 2020
ikona autora biały

Złoto, to specyficzny towar. Z punktu widzenia technologii wydobywania złota, nie jest możliwa sytuacja w której nagle nastąpi zwiększona podaż tego aktywa. Wydobycie złota nie rośnie więcej, niż o kilka procent w skali roku.

W chwili obecnej uznaje się, że złoto to świetna inwestycja o charakterze długoterminowym, która ma przede wszystkim chronić majątek (na przykład przez wysoką inflacją).

Więcej o wymianie kryptowalut bezpośrednio na złoto i srebro pisaliśmy w artykule: Jak kupić złote monety za BTC

Przewaga złota nad walutami FIAT

Inflacja to bardzo ważna kwestia, którą leży poruszyć porównując złoto do waluty fiducjarnej (np.: USD, PLN, GBP czy EUR), którą można dodrukować w każdej ilości i doprowadzić do spadku siły nabywczej waluty, kosztem oszczędzających a tej walucie.

Siła nabywcza złota pozostaje na stabilnym kursie, gdyż nie można go nagle „dodrukować” do potrzeb gospodarczych. Pod koniec 1800 roku i z początkiem XX wieku złoto stanowiło podstawową walutę całego systemu monetarnego świata. Jakakolwiek waluta fiducjarna w różnych krajach posiada pokrycie w złocie i mogła zostać na tej podstawie wymieniona.

Takie zachowanie gospodarcze doprowadziło do sytuacji, gdzie nie istniały różnice w kursach pomiędzy walutami, gdyż stabilizatorem była wartość w złocie. Implikacją takich działań była stymulacja handlu zagranicznego, a także rozwój gospodarki wielu krajów. Cały system przelicznikowy w aspekcie złota zakończył się w 1914 roku – kiedy na świecie wybuchła I Wojna Światowa. Do chwili obecnej wiele banków posiada ogromne zasoby złota, gdyż mają świadomość faktu, że jest to kruszec będący zabezpieczeniem wartości nabywczej.

Podobnie jak w przypadku złota, inflacja bitcoina (z punktu widzenia podaży) jest bardzo niska. Bitcoina nie można “dodrukować” w dowolnej ilości tak jak w przypadku walut FIAT, ponieważ jego podać określa algorytm. Między innymi z tego powodu bitcoina jest często zwany cyfrowym złotem.

Odwzorowanie ceny złota na blockchain

Nic dziwnego, że stablecoiny które znajdują się na giełdzie szukają metod na jeszcze lepsze ustabilizowanie kursów. Niezależnie od tego, czy stablecoin dotyczy walut fiducjarnych, czy złota musimy wybrać sposób, który zapewni nam stabilizację ceny.  

  1. Sztywna metoda – polega na scentralizowaniu jednostki, firmy, bądź instytucji i zapewnieniu wymienności  w stosunku jeden do jednego emitowanego przez siebie tokenu do waloru źródłowego. 
  2. Luźna metoda – polega na zdecentralizowanym rozwiązaniu, które jest oparte o zastaw nadmiarowy w kryptowalutach, system motywacyjny w charakterze ekonomicznym, a także algorytmy stabilizujące cenę przy pomocy smart kontraktów.  

Obie powyższe koncepcje posiadają swoje wady i zalety. W przypadku sztywnej metody problematyczną kwestią jest zaufanie do emitenta w zakresie tego, czy emisja ma realne pokrycie w kruszcu i czy regulator nie postanowi ingerować w całą podaż stablecoina.  

Wadą luźnej metody jest fakt, że systemy stabilizacyjne mogą działać sprawnie, gdy jest zapewniona odpowiednia głębokość i wielkość rynku.  Niezależnie od tego, którą metodę wybierzemy musimy wskazać, że stablecoiny, które są oparte na dolarze mają kapitalizację w wysokości dziesiątek, a nawet setek milionów dolarów. Stablecoiny, które oparte na złocie nie są tak popularne, a co za tym idzie – obroty takimi walutami są znacznie mniejsze. Oznacz to w praktyce, że może występować znaczące odchylenia cen. 

Kryptowaluty (stablecoiny) oparte na cenie złota

Zakup stablecoina opartego na złocie jest stosunkowo łatwą czynnością. Inwestycja w złoto przy pomocy technologii blockchain może być tańsze, niż dokonywanie tradycyjnej inwestycji na rynku kryptowalutowym. Dokonywanie zakupu i sprzedaży pozycji przy pomocy brokerów może nieść konsekwencje w postaci opłat i prowizji.

Złoto w wersji blockchain daje możliwość natychmiastowego dostępu do swojego portfela i jego kontroli (wyjątek stanowi ryzyko związane z scentralizowanym emitentem, który może regulować jego podaż).

Warto podkreślić fakt, że rozwój sektora kryptowalutowego sprawia, że złoto staje się programowalne i pozwala na budowanie produktów finansowych, które nie są scentralizowane.

Tether Gold (XAUt)

Jest to stosunkowo młody stablecoin którego cena jest oparta na złocie. Tether Gold zadebiutował na początku 2020 roku. Jego powstanie odbiło się dużymi zasięgami i zainteresowaniem wokół XAUt, gdyż jest to inna wersja bardzo popularnego stablecoina, którym jest klasyczna wersja Tethera (USDT).

Tether Gold

Jedna sztuka tokenu XAUt jest równowartością jednej uncji złota. W chwili obecnej na rynku znajduje się ponad 30 tysięcy tokenów Tethera Gold. Co ciekawe – taka ilość odpowiada takiej samej ilości uncji złota. Warto zaznaczyć, że kapitalizacja rynku Tether Golda wynosi około 50 milionów dolarów, co czyni go największą kapitalizacją tego rodzaju tokenów.

Bezpośrednia dystrybucja oparta jest na sprzedaży tokenów, które są tożsame z sztabkami złota – z minimalną inwestycją w okolicach 75 tys USD. Powyższy token możemy znaleźć na przykład w platformie Bitfinex.

Jedyni opłatami, które są związane z tokenem to takie, które powstają w momencie wytwarzania nowych tokenów, bądź przy ich wymianie na złoto. Przeprowadzanie transakcji oraz utrzymywanie tego rodzaju złota jest darmowe.

PAX Gold (PAXG)

PAX Gold miał swoją premierę na jesień w 2019 roku. Stosunkowo świeży projekt stablecoina opartego o złoto w chwili obecnej czterokrotnie przebija kapitalizację popularnego DGX. Jego kapitalizacja wynosi ponad 24 mln dolarów. Przeliczenie PAX Gold na złoto jest następujące:

1 token PAXG  = jedna uncja złota. Natomiast jedna uncja złota (uncja trojańska) waży 31,1g. Emisja tokenu odbywa się za pośrednictwem firmy PAXOS, która tworzyła podstawową wersję stablecoina dolara PAX. Firma PAXOS jest również partnerem emisyjnym dla stablecoina dolara dla platformy Binance – Binance USD (BUSD). 

Analizując powyższy token należy wskazać spore zalety, które za nim stoją. Projekt PAX Gold jest regulowany przez New York Department of Financial Service. Organ nadzorczy w postaci wymienionej instytucji zapewnia transparentność oraz zaufanie do stablecoina.

Skarbiec jest analizowany i audytowany za pośrednictwem zewnętrznej spółki Withum, a ocena finansowa podlega jawnej publikacji na stronie internetowej projektu. Audyty są przeprowadzane w oparciu o właściwe normy prawne i jurysdykcję stanową, co jeszcze bardziej zwiększa zaufanie do projektu.

Opłaty związane z PAX Gold są następujące:

  • Utrzymanie konta – bezpłatne.
  • Opłata za transakcję – 0.02 %.
  • opłata wynikająca z tworzenia tokenu ze złota lub jego zamianie na złoto – od 0,125% do 1% (minimalnie 30 dolarów).  

Opłata wymieniona w trzecim podpunkcie jest możliwa do uniknięcia, gdy nabędziemy token na rynku. Wadą projektu jest jego niska dostępność na giełdach. Jeżeli już występuje na jakiejkolwiek giełdzie, to płynność jest bardzo słabym aspektem jego zakupu. Można jednak kupić PAX Gold na dwóch platformach, które zapewniają sensowny wolumen:    

Digix Gold Token

Projekt powstał w oparciu o sieć Ethereum i z założenia miał być zdecentralizowaną oraz niezależną organizacją. Digix Gold Token jest projektem stworzonym przez profesjonalistów w zakresie technologii blockchain oraz kryptowalut, a na ich czele stoi:

Kai Cheng – były trader z Wall Street. Pozostali twórcy DIGIX, to m.in. Shaun Djie – programista technologii blockchain, który współpracował w aspekcie blockchaina dla gospodarki Singapuru oraz

Anthony Eufemio – specjalista w zakresie programowania z ponad 20 letnim doświadczeniem. 

Digix ma w swoim założeniu doprowadzenie do zwiększenia płynności w zakresie obrotu złotem przy pomocy technologii blockchain. Tokeny DGX są tworzone przy pomocy smart contractu. Momentem powstania tokena jest chwila wystąpienia nowej podaży złota i jej rejestracja w sieci Digix.  Konkretna ilość DGX będzie wydawana przy zaakceptowaniu warunków inteligentnej umowy. Najmniejsza jednostka DGX jest równoznaczna z ilością 0,001 g złota. 

Tokeny Digix są stabilną formą inwestycji o ile złoto będzie miało uznaną wartość. Przenoszenie tokenów nie stanowi większego problemu i odbywa się pomiędzy platformami partnerskimi przy wsparciu giełd oraz sieci Ethereum. Jest to produkt wyjątkowo prosty w przenoszeniu z portfela, na portfel.    

Token jest zabezpieczony przy pomocy protokołu Proof of Provenance (PoP), co gwarantuje weryfikację przez każdą stronę dokonanej transakcji (o ile Digix z nimi współpracuje). Zabezpieczeniem wartości tokenów jest fakt, że powstają one dopiero w momencie, gdy wszyscy partnerzy zewnętrzni projektu wyrażą na to zgodę. Oprócz transparentności projektu i faktem, że tworzą go profesjonaliści występują również minusy z nim związane. Jednym z nich jest uzależnienie tokenu od zmian prawnych w Singapurze, co może doprowadzić do problemów w zakresie dostępu do fizycznej reprezentacji złota. 

Gdzie można kupić kryptowaluty powiązane ze złotem?

Stablecoiny, które są oparte na złocie stanowią problematyczną kwestię w zakresie ich zakupu. Wynika to z faktu, że zainteresowanie tego rodzaju towarem nadal jest niskie co wpływa na mały wolumen na giełdach i czasem mało korzystne warunki zakupu tokenu.

Stabilność ceny złota sprawia jednak, że istnieją platformy, które na stałe wdrożyły do swojej oferty stablecoiny oparte na złocie. Giełdy, które posiadają w swojej ofercie  w/w stablecoiny znajdziemy w zakładce market pairs na podstronach poświęconych konkretnym tokekom:

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Jak stworzyć własne NFT na giełdzie Binance?

NFT to nowy trend, który w 2021 roku zaczął rosnąć jak na drożdżach. Ten rodzaj tokenów pozwala bowiem artystom i nie tylko na spieniężanie swojej sztuki. I chociaż mogłoby się wydawać, że stworzenie NFT jest skomplikowanym technicznie zadaniem, wcale tak nie jest. Zwłaszcza kiedy posiłkujesz się funkcjami największej na świecie giełdy kryptowalut - Binance. W […]

Czym są blockchainowe wyrocznie? Wszystko co musisz wiedzieć

Wyrocznie blockchain to algorytmy, które służą jako przewodnik danych między inteligentnym kontraktem a źródłem spoza sieci, w której jest on wdrożony. Technologia wyroczni jest szeroko stosowana przez zdecentralizowane aplikacje, takie jak DeFi, GameFi, ubezpieczenia, NFT i inne. Największym dostawcą wyroczni blockchain jest Chainlink. W tym segmencie działają również projekty Band Protocol, Berry Data, Kylin Protocol, […]

Kim jest Sam Bankman-Fried (SBF)? Wszystko co musisz wiedzieć

Sam Bankman-Fried, znany również jako SBF, jest założycielem giełdy instrumentów pochodnych kryptowalut FTX i Alameda Research. Został uznany za jednego z 100 najlepszych influencerów TIME w 2022 roku. Jest również jednym z najbogatszych ludzi w branży blockchain i kryptowalut według Forbes. Sam Bankman-Fried posiada osobisty majątek o wartości około 24 miliardów dolarów. Jest również jedynym […]

Co to jest wskaźnik MVRV? Wszystko co musisz wiedzieć

Market Cap Versus Realized Cap (MVRV) to popularny wskaźnik on-chain, który pomaga zidentyfikować dołki i szczyty cen bitcoina. Wskaźnik MVRV jest przeznaczony do analizy długoterminowych trendów i cykli. Jest on wykorzystywany jako narzędzie do wykrywania dwóch głównych faz rynku - akumulacji i dystrybucji. MVRV opiera się na idei dwóch rodzajów uczestników rynku - spekulantów i […]

Co to jest wskaźnik Hash Ribbons? Wszystko co musisz wiedzieć

Hash Ribbons to wskaźnik przeznaczony do określania globalnego dna cenowego bitcoina. Metryka ocenia sentyment rynkowy i możliwość kapitulacji górników z powodu spadku ceny pierwotnej kryptowaluty lub wzrostu kosztów operacyjnych wydobycia. Hash Ribbons opiera się na założeniu, że górnicy są najbardziej odporni na zachwiania kursu i wrażliwi na ożywienie rynku. Kto opracował wskaźnik Hash Ribbons? Hash […]
5 1 Głos
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram