Częstym zarzutem pod adresem bitcoina i innych kryptowalut jest duża zmienność kursu kryptowalut w odniesieniu do tradycyjnych walut jak PLN, USD czy EUR. Ze względu na wahania kursu, adopcja wirtualnych walut jest mocno utrudniona, więc aby rozwiązać ten problem powstały stablecoiny.
Stablecoiny to kryptowaluty, których kurs jest na stale powiązany z kursem walut tradycyjnych.
Dla przykładu: Tether (USDT) jest powiązany z dolarem amerykańskim. USDT to aktualnie 4 kryptowaluta w rankingu pod względem kapitalizacji rynku, ale również kryptowaluta która pod względem dziennego wolumenu wyprzedza nawet Bitcoina, co pokazuje jak popularny jest ten stablecoin.
Tether (USDT) na Coinpaprika.com/pl/
Powiązanie tethera z dolarem amerykańskim w praktyce oznacza, że posiadając USDT możemy go w każdej chwili wymienić (na przykłąd na giełdzie kryptowalut) za dolara amerykańskiego w stosunku ok. 1:1. Tak… około 1:1, ponieważ tether jak każda kryptowaluta notowana na giełdzie podlega prawom wolnego rynku i jeżeli w danym momencie jest więcej kupujących – kurs delikatnie idzie do góry, a gdy jest więcej sprzedających – kurs leci w dół.
Jak już wcześniej wspomniano wahania kursu występują, ale w praktyce są one minimalne w porównaniu do innych kryptowalut. Przyjrzyjmy się poniższemu wykresowi aby lepiej zrozumieć jak duże są wahania w przypadku stablecoina:
Kurs tethera za ostatnie 3 miesiące na Coinmarketcap
Na wykresie widać ciągłe wahania, ale są one dosyć małe, bo kurs USDT ciągle oscyluje w okolicach 1 dolara, gdzie maksymalna wartość 1 USDT wynosiła okolice 1,02$,a minimalna 0,98$.
Oprócz tethera mamy do dyspozycji inne stablecoinów. Każdy z poniższych stablecoinów jest powiązany konkretną walutą tradycyjną. Poniżej lista najpopularniejszych stablecoinów i informacja z którą walutą jest powiązany ten stablecoin:
Stablecoiny są dostępne na większości popularnych giełd kryptowalut, poniżej konkretne giełdy, w których kupimy wybrane stablecoiny:
USDT na Binance.com
Najbardziej popularne stablecoiny są notowane do dolara amerykańskiego (USD), ale mamy również stablecoiny które można wymieniać w stosunku 1:1 na PLN. Są one wykorzystywane przez polskie giełdy: