Korea powoli zbliża się do wprowadzenia własnego CBDC

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 25 maja 2021
ikona autora biały
korea południowa

Bank centralny Korei chce w powolnym, ale pewnym tempie posunąć się do przodu z wdrożeniem cyfrowej waluty banku centralnego.

Według informacji ujawnionych przez Korea Herald w poniedziałek, 24 maja 2021 roku, Bank Korei pracuje nad wdrożeniem wirtualnego środowiska, które pozwoliłoby na ocenę, kontrolę i testowanie różnych etapów niezbędnych do digitalizacji waluty fiat.

Korea chce CBDC, ale nie ma pośpiechu

W związku z tym, bank planuje podzielić swoje badania na dwie części. Pierwsza jest zasadniczo teoretyczna, w której będą badać najlepsze cechy CBDC, jego kompatybilność z obecnym systemem prawnym, problemy, które może on wywołać – takie jak ochrona danych, transakcje offline itp.

Drugi, bardziej praktyczny etap obejmuje testy w czasie rzeczywistym, transakcje międzynarodowe i płatności w różnych warunkach IRL.

Wiadomość ta przybliża Koreę do świata cyfryzacji pieniądza, ale władze wciąż podkreślają swoją ostrożność. Pierwsza faza rozpocznie się w sierpniu tego roku. Jednak, jako że ma ona charakter jedynie rozpoznawczy, nie jest nawet gwarancją przyszłego wdrożenia. Bank centralny nie ujawnił jeszcze planów dotyczących startu w najbliższej przyszłości. Badania mają zakończyć się w grudniu .

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, druga faza ma się rozpocząć rok później, w czerwcu 2022 roku.

Urzędnik z Banku Korei powiedział Korea Herald, że kraj może zacząć używać CBDC, jeśli okaże się, że jest lepszy niż gotówka przy spadku fizycznych transakcji gotówkowych.

Według BOK, rząd koreański zatwierdził alokację budżetową w wysokości 4,9 mld wonów (4,4 mln dolarów) na realizację projektu.

To postawiłoby Koreę w konkurencji do zostania pierwszym krajem rozwiniętym, który uruchomi CBDC. Chiny są najbardziej zaawansowanym krajem i już rozdysponowały kilka milionów juanów, przeprowadzając testy w kilku regionach.

Stany Zjednoczone również badają możliwość wprowadzenia cyfrowego dolara. Do pomysłu CBDC z dużym entuzjazmem podchodzą też kraje europejskie. Francja, na przykład, zawarła już umowy z Tezos, aby wykorzystać jej blockchain jako infrastrukturę dla CBDC. Z kolei banki używają Tezos do emisji security tokenów.

Uruchom swoje silniki!

Kilka startupów i wiodących korporacji w świecie technologii/finansów w Korei przygotowuje się do współpracy z BOK nad projektem CBDC.

Wśród firm technologicznych wyróżniają się Naver i Kakao, obie odpowiedzialne za dwie popularne w Azji Południowej aplikacje do obsługi wiadomości i sieci społecznościowych. Obie uruchamiają jednostki zajmujące się fintech i blockchain, aby zapewnić dobrą ofertę usług dla BOK.

Ale giganci sprzętowi LG i Samsung również czekają na odpowiedni moment, aby wprowadzić swoje usługi. Samsung inwestuje w Samsung SDS. Do bitwy przygotowuj się też LG CNS, jednostka IT w ramach Samsung Corporation.

Wygląda na to, że obecnie wszyscy są optymistami z wyjątkiem samego Banku Korei. Jednak sprawy w kraju z pewnością dopiero nabierają tempa.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram