Korea powoli zbliża się do wprowadzenia własnego CBDC

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 25 maja 2021
ikona autora biały
korea południowa

Bank centralny Korei chce w powolnym, ale pewnym tempie posunąć się do przodu z wdrożeniem cyfrowej waluty banku centralnego.

Według informacji ujawnionych przez Korea Herald w poniedziałek, 24 maja 2021 roku, Bank Korei pracuje nad wdrożeniem wirtualnego środowiska, które pozwoliłoby na ocenę, kontrolę i testowanie różnych etapów niezbędnych do digitalizacji waluty fiat.

Korea chce CBDC, ale nie ma pośpiechu

W związku z tym, bank planuje podzielić swoje badania na dwie części. Pierwsza jest zasadniczo teoretyczna, w której będą badać najlepsze cechy CBDC, jego kompatybilność z obecnym systemem prawnym, problemy, które może on wywołać – takie jak ochrona danych, transakcje offline itp.

Drugi, bardziej praktyczny etap obejmuje testy w czasie rzeczywistym, transakcje międzynarodowe i płatności w różnych warunkach IRL.

Wiadomość ta przybliża Koreę do świata cyfryzacji pieniądza, ale władze wciąż podkreślają swoją ostrożność. Pierwsza faza rozpocznie się w sierpniu tego roku. Jednak, jako że ma ona charakter jedynie rozpoznawczy, nie jest nawet gwarancją przyszłego wdrożenia. Bank centralny nie ujawnił jeszcze planów dotyczących startu w najbliższej przyszłości. Badania mają zakończyć się w grudniu .

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, druga faza ma się rozpocząć rok później, w czerwcu 2022 roku.

Urzędnik z Banku Korei powiedział Korea Herald, że kraj może zacząć używać CBDC, jeśli okaże się, że jest lepszy niż gotówka przy spadku fizycznych transakcji gotówkowych.

Według BOK, rząd koreański zatwierdził alokację budżetową w wysokości 4,9 mld wonów (4,4 mln dolarów) na realizację projektu.

To postawiłoby Koreę w konkurencji do zostania pierwszym krajem rozwiniętym, który uruchomi CBDC. Chiny są najbardziej zaawansowanym krajem i już rozdysponowały kilka milionów juanów, przeprowadzając testy w kilku regionach.

Stany Zjednoczone również badają możliwość wprowadzenia cyfrowego dolara. Do pomysłu CBDC z dużym entuzjazmem podchodzą też kraje europejskie. Francja, na przykład, zawarła już umowy z Tezos, aby wykorzystać jej blockchain jako infrastrukturę dla CBDC. Z kolei banki używają Tezos do emisji security tokenów.

Uruchom swoje silniki!

Kilka startupów i wiodących korporacji w świecie technologii/finansów w Korei przygotowuje się do współpracy z BOK nad projektem CBDC.

Wśród firm technologicznych wyróżniają się Naver i Kakao, obie odpowiedzialne za dwie popularne w Azji Południowej aplikacje do obsługi wiadomości i sieci społecznościowych. Obie uruchamiają jednostki zajmujące się fintech i blockchain, aby zapewnić dobrą ofertę usług dla BOK.

Ale giganci sprzętowi LG i Samsung również czekają na odpowiedni moment, aby wprowadzić swoje usługi. Samsung inwestuje w Samsung SDS. Do bitwy przygotowuj się też LG CNS, jednostka IT w ramach Samsung Corporation.

Wygląda na to, że obecnie wszyscy są optymistami z wyjątkiem samego Banku Korei. Jednak sprawy w kraju z pewnością dopiero nabierają tempa.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]

Brian Kelly: "Kapitalizacja Bitcoina może wzrosnąć 10x"

Popularny inwestor kryptowalutowy, założyciel i dyrektor generalny BKCM uważa, że bitcoin znajduje się w doskonałej pozycji do wzrostu, a w perspektywie średnioterminowej kapitalizacja BTC może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Brian Kelly w wywiadzie dla programu Fast Money CNBC powiedział, że za wzrostem pierwszej kryptowaluty przemawia kilka konkretnych czynników. Jako jeden z najważniejszych przedsiębiorca wymienił możliwość rychłego zatwierdzenia […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram