Korea powoli zbliża się do wprowadzenia własnego CBDC

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 25 maja 2021
ikona autora biały
korea południowa

Bank centralny Korei chce w powolnym, ale pewnym tempie posunąć się do przodu z wdrożeniem cyfrowej waluty banku centralnego.

Według informacji ujawnionych przez Korea Herald w poniedziałek, 24 maja 2021 roku, Bank Korei pracuje nad wdrożeniem wirtualnego środowiska, które pozwoliłoby na ocenę, kontrolę i testowanie różnych etapów niezbędnych do digitalizacji waluty fiat.

Korea chce CBDC, ale nie ma pośpiechu

W związku z tym, bank planuje podzielić swoje badania na dwie części. Pierwsza jest zasadniczo teoretyczna, w której będą badać najlepsze cechy CBDC, jego kompatybilność z obecnym systemem prawnym, problemy, które może on wywołać – takie jak ochrona danych, transakcje offline itp.

Drugi, bardziej praktyczny etap obejmuje testy w czasie rzeczywistym, transakcje międzynarodowe i płatności w różnych warunkach IRL.

Wiadomość ta przybliża Koreę do świata cyfryzacji pieniądza, ale władze wciąż podkreślają swoją ostrożność. Pierwsza faza rozpocznie się w sierpniu tego roku. Jednak, jako że ma ona charakter jedynie rozpoznawczy, nie jest nawet gwarancją przyszłego wdrożenia. Bank centralny nie ujawnił jeszcze planów dotyczących startu w najbliższej przyszłości. Badania mają zakończyć się w grudniu .

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, druga faza ma się rozpocząć rok później, w czerwcu 2022 roku.

Urzędnik z Banku Korei powiedział Korea Herald, że kraj może zacząć używać CBDC, jeśli okaże się, że jest lepszy niż gotówka przy spadku fizycznych transakcji gotówkowych.

Według BOK, rząd koreański zatwierdził alokację budżetową w wysokości 4,9 mld wonów (4,4 mln dolarów) na realizację projektu.

To postawiłoby Koreę w konkurencji do zostania pierwszym krajem rozwiniętym, który uruchomi CBDC. Chiny są najbardziej zaawansowanym krajem i już rozdysponowały kilka milionów juanów, przeprowadzając testy w kilku regionach.

Stany Zjednoczone również badają możliwość wprowadzenia cyfrowego dolara. Do pomysłu CBDC z dużym entuzjazmem podchodzą też kraje europejskie. Francja, na przykład, zawarła już umowy z Tezos, aby wykorzystać jej blockchain jako infrastrukturę dla CBDC. Z kolei banki używają Tezos do emisji security tokenów.

Uruchom swoje silniki!

Kilka startupów i wiodących korporacji w świecie technologii/finansów w Korei przygotowuje się do współpracy z BOK nad projektem CBDC.

Wśród firm technologicznych wyróżniają się Naver i Kakao, obie odpowiedzialne za dwie popularne w Azji Południowej aplikacje do obsługi wiadomości i sieci społecznościowych. Obie uruchamiają jednostki zajmujące się fintech i blockchain, aby zapewnić dobrą ofertę usług dla BOK.

Ale giganci sprzętowi LG i Samsung również czekają na odpowiedni moment, aby wprowadzić swoje usługi. Samsung inwestuje w Samsung SDS. Do bitwy przygotowuj się też LG CNS, jednostka IT w ramach Samsung Corporation.

Wygląda na to, że obecnie wszyscy są optymistami z wyjątkiem samego Banku Korei. Jednak sprawy w kraju z pewnością dopiero nabierają tempa.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla […]

Liczba osób korzystających z kryptowalut wzrosła w 2022 roku o 37,8%

Według danych Datareportal, liczba osób posiadających jakąś formę kryptowalut wzrosła w tym roku o 37,8%. Jeden na 10 internautów w wieku od 16 do 64 lat posiada obecnie cyfrowe aktywa. Kryptowaluty w krajach rozwijających się Posiadanie kryptowalut jest popularne głównie w krajach rozwijających się. Zwłaszcza w tym, gdzie waluta jest bardziej wrażliwa na duże wahania […]

Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami. W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż […]

Tether zapewnia, że nie ma ryzyka ze strony USDT na Solanie

Największy na świecie emitent stablecoinów, Tether, zapewnił, że nie ma żadnych zagrożeń ze strony USDT w sieci Solana. 18 listopada Tether wydał oświadczenie, że USDT emitowany w Alamedzie był bezpieczny względem wszelkich wypadków zarażenia ze strony upadłej giełdy FTX. Według raportu przejrzystości Tethera, Solana jest trzecią co do wielkości siecią dla stablecoina po Tron i […]

Sam Bankman-Fried komentuje upadek FTX

Założyciel FTX i były CEO Sam Beckman-Fried skomentował upadek swojej firmy podczas wywiadu dla The New York Times. Jak twierdzi przedsiębiorca, ciężko pracował nad rozwojem biznesu i nie zwracał uwagi na pierwsze sygnały o fundamentalnych problemach na giełdzie. Kierownik podkreślił, że powinien był bardziej wszechstronnie i wnikliwie ocenić sytuację. W piątek platforma złożyła formalny wniosek […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram