Gdzie kupić Bitcoin i inne kryptowaluty

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 12 czerwca 2018
ikona autora biały

Rosnąca popularność krytpowalut sprawia, że Internet aż huczy od informacji na ich temat. Jak grzyby po deszczu pojawiają się blogi i poradniki, w których przeczytać można o sposobach pozyskiwania cyfrowych monet, sposobach ich przechowywania, handlu, regulacjach prawnych i innych aspektach związanych z obrotem kryptowalut. Jeszcze większa gorączka panuje na forach internetowych, gdzie dosłownie można utonąć w zalewie informacji na ten temat.

Zwłaszcza początkujący użytkownicy i osoby, które nie miały jeszcze do czynienia z tą formą środków finansowych mogą czuć się przytoczone taką ilością danych. Warto więc poświęcić kilka minut na zapoznanie się z informacjami na temat najpopularniejszych metod zakupu kryptowaluty, by usystematyzować wiedzę a może nawet zdobyć nową.

Wstęp do zakupu bitcoina

Podobnie jak w innych dziedzinach życia, tak i w przypadku kryptowalut warto zdobyć wiedzę na temat tego, czym tak naprawdę jest Bitcoin, skąd się go bierze, w jaki sposób przechowuje, handluje nim i na jakich zasadach. Słowem, im więcej wartościowych informacji uda nam się zdobyć, tym większe prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu w inwestowaniu w pieniądz cyfrowy.

Jest to oczywiście tylko jeden czynnik odpowiadający za powodzenie, gdyż o końcowym rezultacie decyduje wiele innych, jak indywidualne wyczucie, kapitał, doświadczenie, szczęście i inne. Gdy zapoznasz się z podstawowymi informacjami i zdecydujesz o chęci nabycia bitcoina lub innej kryptowaluty, wtedy przejdź do namierzenia odpowiedniego miejsca gdzie je kupić. Aktualnie kryptowaluty możesz kupić w:

  • Kantorach kryptowalut
  • Giełdach kryptowalut

Tutaj gotowa instrukcja jak kupić kryptowaluty za złotówki

Kantory kryptowalut

Miejscem, do którego udajemy się chcą nabyć obcą walutę, jest kantor, więc dlaczego by nie udać się do nich w celu kupna Bitcoina? Oczywiście jest to sformułowanie metaforyczne, gdyż chodzi o coraz bardziej popularne kantory online, które coraz częściej posiadają w swojej ofercie kryptowaluty a przynajmniej tę najbardziej popularną, czyli Bitcoin. Korzystanie z tego typu serwisów jest bardzo proste i nie powinno sprawić żadnych problemów nawet mniej obytym z Internetem użytkownikom.

Z reguły schemat kupna wygląda tak, że deklarujemy, ile pieniędzy (w złotówkach, dolarach, czy euro) chcemy przeznaczyć a w zamian kantor oferuję nam daną liczbę bitmonet. Warto podkreślić, iż kantory internetowe posiadają najbardziej aktualne kursy, dzięki czemu w szybki i łatwy sposób możemy zapatrzeć się w kryptowalutę. Jednakże pamiętaj, że z pewnością nie jest to metoda najtańsza, gdyż serwisy świadczące takie usługi zawsze doliczają swoją marżę. Przypominamy także, że kantory stacjonarne póki co nie wprowadziły jeszcze kryptowaluty do swojej oferty, przynajmniej w Polsce.

Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z kryptowalutami lub dla okazjonalnych inwestorów kantor wymiany walut jest z pewnością najłatwiejszą formą nabycia cyfrowych pieniędzy. Nie będą oni mieli problemów ze skorzystaniem z tych serwisów, gdyż sama procedura nie różni się niczym specjalnym w porównaniu do wymiany tradycyjnej waluty.

Kantory Bitcoina

Innym miejscem, z którego w szybki i prosty sposób mogą skorzystać użytkownicy kryptowalut są kantory Bitcoin, gdzie kwitnie wymiana różnych nawet mało popularnych bitmonet. W Polsce dostępnych jest co najmniej kilka takich serwisów, których oferty często znacząco różnią się między sobą. Dlatego warto każdorazowo przed daną transakcją porównać oferty w każdym z nich, gdyż można w ten sposób zaoszczędzić sporo środków. Różnica w ofercie kantorów Bitcoin dotyczy także dostępnych w nich kryptowalut.

Niewątpliwym atutem takich serwisów internetowych poza szybkością i łatwością przebiegu transakcji jest również jej duża anonimowość, na co zwraca uwagę bardzo duża liczba inwestorów. Taki sposób przeprowadzenia transakcji nie traci wcale na swych zaletach, wręcz przeciwnie, sprawia, że nierzadko jest on znacznie prostszy i szybszy niż w przypadku konieczności korzystania z logowania na konto.

Oczywiście kantory bitcoinów posiadają również wady. Jedną z nich jest fakt, że ceny tutaj w zdecydowanej większości przypadków są wyższe niż chociażby na giełdach kryptowaluty, na których użytkownik ma zazwyczaj o wiele większy wybór kryptowalut w niższych cenach. Trzeba tutaj jednak podkreślić, że w przypadku inwestycji długoterminowych a także w sytuacjach dokonywania zakupów ad hoc różnice w kursach nie mają aż tak wielkiego znaczenia.

Inną wadą korzystania z kantorów kryptowalut jest konieczność wymiany określonej waluty tylko i wyłącznie na inną określoną walutę, co oznacza, że większość zwłaszcza mnie popularnych par walutowych jest w takich serwisach zwyczajnie niedostępne.

W opinii wielu osób przy wyborze kantoru należy kierować się wyłącznie cenami ilością dostępnych walut cyfrowych i szybkością transakcji, gdyż takie kwestie jak budowa serwisu są bardzo podobne i procesy korzystania z nich są mocno zbliżone.

Giełdy kryptowaluta

Wszystkim użytkownikom zaznajomionym z korzystaniem z kryptowaluty dedykowane są giełdy, gdzie można dokonać zakupu i sprzedaży wielu nawet najbardziej niszowych walut w bardzo atrakcyjnych nieraz cenach. To właśnie na giełdzie masz absolutną pewność, że handlujesz po najbardziej aktualnym kursie. Pamiętaj jednak, iż poszczególne giełdy mogą znacznie różnić się kursami od siebie. Dlatego zanim przystąpisz do danej transakcji zapoznaj się nie tylko z kursami danej giełdy, gdzie można kupić kryptowalutę, lecz także z jej interfejsem, aby nie popełniać prostych acz brzemiennych w skutkach błędów wynikających z błędnego rozumienia danych funkcji. Wbrew pozorom takie błędy zdarzają się często, zwłaszcza wśród nowych użytkowników, którzy płacą frycowe za brak znajomości wszystkich aspektów korzystania z giełdy kryptowaluty.

Niewątpliwym atutem giełd kryptowalut jest bardzo duża dostępność kryptowalut, które można wymieniać na dowolne inne kryptowaluty. Jak już wspomnieliśmy opisując kantory, tam dostępność pewnych par walut cyfrowych nierzadko graniczy z cudem i raczej nie uda się zrealizować transakcji wymiany mniej popularnych bitmonet. Na giełdzie takich problemów nie mamy, inaczej, na pewno znajdzie się takie miejsce, w którym nawet mało popularna transakcja znajdzie chętnych do zrealizowania.

Można więc z pewnością powiedzieć, że giełdy kryptowalut są miejscem idealnym dla wszystkich inwestorów, którzy często decydują się na dynamiczne alokowanie środków i nieustająco zmieniają strukturę posiadanych portfelów.

Giełda kryptowalut posiada swoje ograniczenia i wady. Zacznijmy od tego, że nie można zacząć na nich handlu bez rejestracji oraz w większości przypadków weryfikacji konta (lista giełd bez weryfikacji). Proces ten zazwyczaj związany jest z koniecznością przesyłania kopii dokumentów potwierdzających tożsamość a nierzadko chodzi o więcej niż jeden taki dokument. Mimo że proces ten trwa dzień lub dwa, to jednak po jego przeprowadzeniu nie jesteśmy już anonimowymi inwestorami, jak to bywa w przypadku kantorów kryptowaluty.

Nie wszystkie giełdy kryptowaluty wymagają weryfikacji danych osobowych. Część z nich pozwala na anonimowe transakcje do określonej wartości. Jest to niewątpliwe opcja pozwalająca na zapoznanie się z możliwościami danego serwisu, gdyż w przypadku większych inwestycji wzrost wartości transakcji jest przecież nieunikniony.

Fora internetowe

Jednym ze sposób zaopatrzenia się w kryptowalutę jest handel nią na tematycznych forach internetowych. Nierzadko takie miejsca mają wydzielona działy, w których kwitnie wymiana bitmonetami. Różnica pomiędzy handlem na forum internetowym a giełdą często sprowadza się do komentarzy, jakimi inni użytkownicy danego forum oceniają daną propozycję sprzedającego czy kupującego.

Największym problem takiego rodzaju zaopatrywania się w kryptowalutę jest łatwość stania się ofiarą oszustów, których nie brakuje, zwłaszcza w miejscach, gdzie łatwo można wykorzystać czyjeś braki informacyjne czy zwyczajną naiwność. Natomiast administratorzy forów mają małe możliwości wczesnego wykrywania podejrzanych transakcji.

Podsumowanie

Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem kryptowaluty, to z pewnością najlepszym miejscem do nabycia bitmonet będą dla ciebie zwykłe kantory, w których oferowany jest także zakup Bitcoina lub kantory kryptowalut. Transakcje tam są anonimowe a przede wszystkim łatwe i szybkie do zrealizowania. Nie trzeba specjalnej wiedzy i przesadnej dbałości o bezpieczeństwo wymiany.

Natomiast jeśli w swoich planach chcesz iść dalej i więcej inwestować w kryptowaluty giełdy będą miejscem odpowiednim dla ciebie. Znajdziesz na nich wiele dostępnych opcji wymiany nawet mało popularnych lub debiutujących kryptowalut oraz bardziej atrakcyjne kursy. I nawet jeśli wielkie inwestycje to melodia przyszłości, warto zawczasu zainteresować się możliwościami danych serwisów i poznać ich specyfikę, gdyż wiedza to szybko może zaprocentować.

Artur Kuśmierek

Redaktor bloga kryptowaluty2.pl. Autor publikacji na temat bitcoina, kryptowalut i finansów. Na rynku kryptowalut od 2018 roku.

Powiązane tematy:

WalletConnect - Co to jest i jak używać?

Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z DeFi, być może napotkałeś już problem z połączeniem się z jedną ze zdecentralizowanych aplikacji. Portfele kryptowalutowe są bowiem bardzo liczne, podobnie jak aplikacje DeFi. Choć wiele z nich, czy to aplikacje, czy portfele, działa na tych samych sieciach, to jednak istnieją między nimi pewne różnice. Dlatego nawet najbardziej znane i […]

W jakie kryptowaluty inwestować? Nowe kryptowaluty 2023

Tematem naszego dzisiejszego przeglądu będą nowe kryptowaluty 2023. Jeśli myślisz, że krypto zima hamuje powstawanie nowych projektów to jesteś w błędzie. Na przykład Grin i Beam zostały uruchomione na początku 2019 roku. Wówczas to nie tylko sceptycy, ale wielu entuzjastów kryptowalut myślało, że to już koniec. Inwestor powinien zawsze przeprowadzić własny research. Ci, którzy zainwestują […]

Co to jest automatyczny animator rynku (AMM)?

Automated Market Maker (AMM) to algorytm oprogramowania do kontrolowania płynności i wyceny kryptowalut na zdecentralizowanych giełdach. Systemy AMM są szeroko stosowane w DeFi, szczególnie w zdecentralizowanych giełdach (DEX), takich jak w tym Uniswap, Balancer, Bancor i Curve. Aby stworzyć zdecentralizowane rynki, AMM wykorzystuje płynność w kryptowalutowych publicznych pulach wielu tokenów zablokowanych w specjalnych inteligentnych kontraktach. […]

Co to są BTokeny i jak je pożyczać na Binance?

Binance to nie tylko giełda kryptowalut. To cały ekosystem, na który składa się wiele różnych produktów. Jednym z nich jest BNB Chain, czyli blockchain Binance. Na jego potrzeby giełda ta zaczęła "opakowywać" swoje tokeny. Tak jak np. na Ethereum możemy przechowywać Bitcoina w formie WBTC, tak w przypadku BNB Chain również możemy posiadać tzw. BTokeny. […]

Co to jest Binance Swap Farming i jak z niego korzystać?

Jeżeli korzystasz z giełdy Binance z całą pewnością wiesz, że nie jest to jedynie klasyczna giełda. Jest to cały ekosystem złożony z wielu różnych ciekawych produktów. Jednym z nich jest Binance Swap Farming i to na nim skupimy się w tym poradniku. Wyjaśnimy czym on dokładnie jest, jak działa, jakie ma zalety oraz ryzyko oraz […]

Dlaczego warto sprzedawać NFT na Binance NFT? Oto powody

NFT niezwykle szybko zyskują na popularności, rozszerzając możliwości blockchaina. Użytkownicy mogą teraz kupować i sprzedawać prawie wszystko w formie NFT. Dotyczy to głównie cyfrowych dzieł sztuki, pamiątek, aktywów w grze, a nawet niektórych momentów historycznych. Zazwyczaj NFT określa się jako rodzaj kryptograficznego tokena na blockchainie, który reprezentuje unikalne aktywa. Mogą one być albo całkowicie cyfrowymi […]

Jak wysyłać pieniądze za granicę za darmo przy użyciu kryptowalut?

Wysyłanie pieniędzy za granicę może być drogim i czasochłonnym procesem. W tym przewodniku wyjaśnimy jednak, jak wykorzystać kryptowaluty do wysyłania pieniędzy za granicę za darmo - przy pomocy platformy Binance P2P. Tradycyjne metody, takie jak przelewy lub Western Union, często wiążą się z wysokimi opłatami i powolnym czasem przetwarzania, co utrudnia ludziom wysyłanie pieniędzy szybko […]

BNB Greenfield: Czym jest nowy, trzeci blockchain od Binance?

Giełda Binance w lutym zapowiedziała swój nowy produkt, a mianowicie nowy blockchain nazwany BNB Greenfield. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy czym dokładnie on jest, jak będzie działał, jakie może mieć zastosowania oraz wiele więcej! Tak więc, zaczynajmy! Czym jest BNB Greenfield? BNB Greenfield to zdecentralizowana infrastruktura pamięci masowej w ramach szerszego ekosystemu BNB Chain, w którym […]

Testnet ZetaLabs: Jak przygotować się pod airdrop?

Testnety to zawsze okazja do zarobienia dodatkowych pieniędzy. Jakich? To zależy od projektu i jego możliwości. W tym poradniku opowiemy o ZetaChain - projekcie, który obecnie prowadzi testnet. Wyjaśnimy co musisz zrobić, aby zdobyć ewentualne dropy i darmowe NFT. Czym jest ZetaChain? ZetaChain to testnet dla nowych omnichain dApps i kluczowy element ekosystemu, który opiera […]

Zarabianie na NFT w 2023 roku: gdzie inwestować i gdzie szukać obiecujących kolekcji?

Pozytywny impet na początku 2023 roku ożywił rynek kryptowalut, co pomogło projektom odzyskać siły po ubiegłorocznych wpadkach i bankructwach. Segment NFT nie był wyjątkiem. Również przyciągnął uwagę wielu nowych graczy. Jednak NFT mają swoją własną specyfikę i nawet doświadczeni inwestorzy nie do końca rozumieją cechy tego rynku. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy ci jak ma się […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram