Do czego służą Giełdy kryptowalut

Giełdy kryptowalut to platformy internetowe w których wymienimy jedne waluty z zamian za inne po odpowiednim kursie. Dotyczy to zarówno wymiany tradycyjnych walut (np.: USD, PLN, EUR) na kryptowaluty (np.: BTC, ETH, LTC), jak i wymiany kryptowaluty na inną kryptowalutę.

Wymiana PLN na BTC

Mamy na karcie kredytowej środki w polskim złotym (PLN) i chcemy za nie kupić Bitcoina (BTC) – czyli wymieniamy PLN za BTC. Gdy już wpłacimy PLN na giełdę, odszukujemy parę BTC/PLN i w polu “chcę kupić” podajemy kurs w PLN (1) po jakim chcemy kupić BTC i określamy kwotę za jaką kupić BTC (2)

Wymiana BTC na ETH

Gdy mamy już kryptowalutę BTC i chcemy wymienić je na inną na przykład ETH (ethereum), analogicznie jak w przykładzie wyżej odszukujemy parę ETH/BTC. Następnie w polu “chcę kupić”

Jak działają giełdy kryptowalut

Na powyższym przykładzie zaprezentowano 2 przykłądy jak działa wymiana na giełdzie bitbay.net, natomiast wszystkie giełdy kryptowalut będą działały podobnie, z tą różnicą że zamiast pól “chcę kupić” i “chcę sprzedaż” możemy odszukać: “Kupno” i “Sprzedaż”, “Zakup” i “Sprzedaż” a dla platform anglojęzycznych: “Buy” i “Sell”.

Ranking giełd kryptowalut

Giełda kryptowalutJęzyk PolskiWysokość prowizjiWymagana weryfikacjaMetody płatnościPoziom zabezpieczeńStrona główna
Binance🇵🇱 TAK
Tabela prowizji
Maker: <0,1%
Taker: <0,1%
Nie (limit wypłat 2BTC/24h)Karta kredytowaBinance.com
Bitbay🇵🇱 TAKTabela prowizji
Maker: 0,3%
Taker: 0,43%
Tak (aby wypłacić środki)Przelew bankowy, Poczta Polska, Wypłata w bankomacieBitbay.net
Coindeal🇵🇱 TAKTabela prowizji
Maker: 0,3%
Taker: 0,4%
TakPrzelew bankowy, karta kredytowa, Epay, Skrill, CoinDeal.com
Kucoin🇬🇧 NIETabela prowizji
Maker: 0,1%
Taker 0,1%
Nie (limit 2BTC)Karta kredytowaKucoin.com
CEX🇬🇧 NIETabela prowizji
Maker: <0,16%
Taker: <0,25%
TAKKarta kredytowaCex.io
Coinquista🇵🇱 TAKCoinquista.com
Tokeneo🇵🇱 TAKTokeneo.com
BitMarket🇵🇱 TAKBitMarket.pl

Polskie giełdy kryptowalut

Polskie giełdy kryptowalut to dosyć skomplikowany temat? Czemu? Otóż na rynku jest sporo giełd kryptowalut które powstały w Polsce, jednak już polskie nie są… (więcej pisałem o tym tutaj). W skrócie: W Polsce mamy bardzo zdolnych programistów których potencjał został wykorzystany do stworzenia kilka bardzo prężnie działających giełd kryptowalut.

Niestety nagonka polskich instytucji (które w teorii maja chronić użytkowników…) i utrudnienia ze strony banków wywołanie dzianiami tych instytucji, doprowadziły do sytuacji w której polskie giełdy zostały zmuszone do przeniesienia swoich siedzib do bardziej liberalnych krajów. Inne giełdy w fazie rozwoju, widząc sytuacje w Polsce, nawet nie myślały już o zakładaniu siedzimy w Polsce i przenoszeniu jej, tylko od razu zarejestrowały swoje firmy za granicą.

Z tego powodu mi może że spora ilość giełd jest zarejestrowana w krajach takich jak Malta czy Wielka Brytania – w rzeczywistości są to Polskie giełdy, bo założone i zbudowane od zera przez Polaków.

Jak rozpoznać polską giełdę kryptowalut?

Jeżeli chcesz sprawdzić czy giełda kryptowalut pochodzi z Polski – jest na to dosyć uniwersalny i szybki sposób. Dana giełda powinna wymieniać kryptowaluty na Polski Złoty (PLN), jeżeli tak jest z 99% pewnością jest to giełda pochodząca z Polski, nawet jeżeli w stopce znajdziemy adres z Malty, Wielkiej Brytanii czy Estonii.