Jak handlować kryptowalutami z dźwignią na Binance Margin? 3 wskazówki

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 15 marca 2022
ikona autora biały
binance margin

Jeżeli handlujesz kryptowalutami, wiesz jak bardzo zmienny jest to rynek. I choć zmienność czasami działa na Twoją korzyść, a czasem nie, istnieje sposób, aby wykorzystać ją w obu przypadkach. Wystarczy, że skorzystasz z odpowiedniej platformy, która pozwala na otwieranie zarówno pozycji długich, jak i krótkich oraz wykorzystanie dźwigni finansowej. Jedną z nich jest platforma Binance Margin od największej giełdy kryptowalut na świecie - Binance i to właśnie na niej skupimy się w tym artykule. Wyjaśnimy czym jest handel margin, jak działa oraz rozpiszemy krok po kroku w jaki sposób korzystać z Binance Margin. Tak więc, zaczynamy!

Co to jest Margin Trading?

Margin trading to metoda handlu aktywami przy użyciu środków dostarczonych przez stronę trzecią. W porównaniu ze zwykłym handlem, margin trading pozwala inwestorom na dostęp do większych sum kapitału. Mogą oni bowiem lewarować swoje pozycje za pomocą dźwigni finansowej. Zasadniczo handel margin pozwala osiągać większe zyski z udanych transakcji. Niestety, w przypadku niepowodzenia zwiększa również straty.

Margin trading jest szczególnie popularny na rynkach o niskiej zmienności, zwłaszcza na rynkach Forex. Można go jednak równie dobrze wykorzystać na rynkach akcji, towarów oraz kryptowalut.

W przypadku tradycyjnych rynków pożyczone środki są zwykle dostarczane przez brokera inwestycyjnego. W handlu kryptowalutami fundusze są jednak często dostarczane przez innych traderów.


Jak działa handel Margin na Binance?

Na Binance otwierasz pozycję ze swoim kapitałem i ilością aktywów, które chcesz kupić. Następnie giełda automatycznie pożycza Ci środki wymagane do otwarcia tej pozycji w oparciu o maksymalną obowiązującą dźwignię finansową.

Podobnie, podczas zamykania pozycji giełda automatycznie odlicza kwotę spłaty i inne prowizje.


Jak handlować kryptowalutami z dźwignią za pomocą Binance Margin?

Dzięki Binance Margin możesz pożyczać fundusze, aby przeprowadzać transakcje z wykorzystaniem dźwigni finansowej. Giełda ta oferuje dwa tryby: Cross Margin oraz tryb Izolowany.

Handel na Binance Margin jest bardzo prosty, ze względu na niezwykle prostą i intuicyjną platformę oferowaną przez giełdę Binance. Wszystko sprowadza się w zasadzie do kilku kroków.

Zaloguj się na swoje konto Binance. Jeżeli jeszcze go nie posiadasz, możesz je założyć klikając w ten link. Pamiętaj, że aby handlować na Binance Margin musisz najpierw przejść weryfikację tożsamości.

Kiedy już założyłeś konto i się zalogowałeś, w menu na górze strony wybierz kolejno "Handluj", a następnie "Margin". Alternatywnie możesz po prostu kliknąć w ten link.

W tym momencie zostaniesz przeniesiony do interfejsu Binance Margin. Kliknij "Izolowany" w menu po prawej stronie i wybierz swoją parę handlową (na przykład BTCUSDT).

Alternatywnie możesz też wybrać tryb "Cross Margin". Różnice pomiędzy nimi wyjaśnimy w dalszej części tego artykułu.

Uwaga: Aby dowiedzieć się więcej o handlu margin, możesz obejrzeć samouczek przygotowany przez Binance. Wystarczy, że klikniesz przycisk "Film intruktażowy" umieszczony nad miejscem, w którym otwierasz pozycje.

Teraz w interfejsie transakcyjnym zatwierdź parę handlową i wysokość depozytu zabezpieczającego, przeczytaj Warunki korzystania z usługi, a następnie kliknij przycisk "Otwórz teraz".

Zanim dokonasz transakcji, musisz najpierw zasilić swój portfel Margin. W tym celu kliknij przycisk "Transfer" umieszczony po prawej stronie (jak na obrazku poniżej).

W wyskakującym okienku przelewu potwierdź, że dokonujesz przelewu środków ze swojego Portfela Spot na izolowane konto depozytowe, takie jak "BTCUSDT Izolowane". Wybierz "Monetę", wprowadź "Kwotę" i kliknij "Potwierdź".

Aby pożyczyć środki, w interfejsie transakcyjnym kliknij przycisk "Historia pożyczel" znajdujący się po prawej stronie.

W wyskakującym okienku Historia Pożyczek/Spłata wybierz "Kryptowalutę", wprowadź "Ilość, a następnie kliknij "Potwierdź Pożyczkę".

Aby otworzyć pozycję, w interfejsie transakcyjnym wybierz typ zlecenia, klikając "Limit", "Market", "OCO" lub "Stop-limit".

Następnie wybierz tryb transakcyjny "Normalny" oraz wprowadź "Cenę" i "Kwotę", którą chcesz zainwestować. Następnie kliknij przycisk "Kup BTC" jeśli chcesz otworzyć pozycję long lub "Sprzedaj BTC" jeśli chcesz shortować bitcoina

W interfejsie transakcyjnym możesz połączyć pożyczanie + inwestowanie lub inwestowanie + spłatę, wybierając tryb "Pożyczanie: lub "Spłata" po wybraniu opcji [KUP BTC] lub [SPRZEDAJ BTC].

Po osiągnięciu zysków nadchodzi czas na spłatę zadłużenia (pożyczonej kwoty + odsetek). W interfejsie transakcyjnym kliknij przycisk "Historia pożyczek" po prawej stronie, tak jak poprzednio.

W oknie pożyczki/spłaty przejdź do zakładki "Spłata", wybierz "Kryptowalutę" i wprowadź "Ilość", którą chcesz spłacić. Następnie kliknij "Potwierdź spłatę".


Jak sprawdzić stan portfela Binance Margin?

Przejdź do interfejsu konta Margin, przechodząc do zakładki "Portfel"- "Portfel Dźwigni" w rozwijanym menu na górze strony.

Wybierz opcję "Izolowany", a następnie odpowiednią monetę (np. BTC), aby przefiltrować pary handlowe. Tutaj możesz zobaczyć swoje aktywa i zobowiązania.

Swoje aktywa, zobowiązania i zyski możesz również przeglądać w interfejsie transakcyjnym w zakładce "Pozycje".


Jak sprawdzić historię zleceń Binance Margin?

W rozwijanym menu na górze strony wejdź w "Zlecenia", a następnie "Zlecenia z dźwignią".

Aby wyświetlić historię zleceń, wybierz opcję "Izolowany". Wyniki możesz filtrować według np. daty, pary (np. BTCUSDT), rodzaju zlecenia, typu, ilości, wypełnienia itd.

Uwaga: W interfejsie zleceń Margin możesz również przeglądać swoje otwarte zlecenia, historię transakcji, pożyczki, spłaty, przelewy, odsetki, wezwania do uzupełnienia depozytu, historię likwidacji itd.


Jak aktywować konto Margin na Binance?

Aby włączyć konto Margin na Binance, zaloguj się na swoje konto Binance, najedź na "Portfel", a następnie kliknij "Portfel Margin".

Dla bezpieczeństwa i ochrony swojego konta musisz włączyć przynajmniej jedną metodę dwuskładnikowego uwierzytelniania (2FA).

Uwagi:

 • Konto margin może otworzyć co najmniej 10 subkont.
 • Użytkownicy mogą pożyczyć tylko do jednego BTC przy dźwigni 5X.
 • Subkonta nie mogą ustawić dźwigni na 5X.

Tryby Cross Margin i Izolowany

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, Binance Margin oferuje dwa tryby handlu: Cross Margin oraz Izolowany:

 • W trybie cross-margin całe saldo depozytu zabezpieczającego jest dzielone między wszystkie otwarte pozycje, aby zapobiec ich likwidacji. W tym przypadku pozytywny zwrot z jednej pozycji może pomóc pozycji, która jest blisko likwidacji. Jednak w przypadku likwidacji, ryzykujesz utratę całego dostępnego zabezpieczenia i wszystkich otwartych pozycji.
 • Tryb Izolowany pozwala ograniczyć ryzyko poprzez przypisanie różnych pozycji do poszczególnych depozytów zabezpieczających. Dzięki temu, w przypadku likwidacji, zamiast stracić całe saldo, tracisz tylko saldo jednego portfela izolowanego dla danej pozycji.

Binance oferuje maksymalną dźwignię 3x na rachunku zwykłym i 5x na rachunku Master w transakcjach cross-margin. W trybie Izolowanym maksymalna dźwignia wynosi 10x.


Opłaty Binance Margin i naliczane odsetki

Binance nie pobiera żadnych opłat za wpłatę aktywów; płacisz jednak za ich wypłatę.

Binance pobiera od swoich użytkowników opłatę transakcyjną opartą na poziomach. W poniższej tabeli możesz sprawdzić swój poziom VIP i dowiedzieć się, ile wynoszą opłaty transakcyjne:

Binance nalicza godzinne odsetki od pożyczonych środków. Wysokość odsetek możesz sprawdzić, klikając tutaj.

Jeśli użyjesz BNB do uiszczenia opłaty transakcyjnej, otrzymasz zniżkę w wysokości 25%.


Poziom Margin i wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego

Handel margin pozwala na wykorzystanie dźwigni finansowej w celu zwiększenia potencjalnych zysków. Binance wykorzystuje do oceny poziomu ryzyka Twojego rachunku zabezpieczającego wykorzystuje tzw. poziom margin

Poziom margin w trybie Cross Margin

Użytkownicy Binance Margin mogą wykorzystywać aktywa znajdujące się na ich kontach Cross Margin w Binance jako zabezpieczenie. W takim przypadku aktywa cyfrowe znajdujące się na innych kontach nie są wliczane do depozytu zabezpieczającego w transakcjach Cross Margin.

Poziom Depozytu Zabezpieczającego dla Konta Cross Margin = Całkowita Wartość Aktywów Konta Cross Margin/(Suma Zobowiązań + Należne Odsetki), gdzie:

 • Całkowita Wartość Aktywów na Koncie Cross Margin = aktualna całkowita wartość rynkowa wszystkich cyfrowych aktywów na Koncie Cross Margin.
 • Zobowiązania = aktualna łączna wartość rynkowa wszystkich pozostających do spłaty Pożyczek na koncie cross margin
 • Odsetki = kwota każdej Pożyczki Zabezpieczającej * liczba godzin jako czas pożyczki do czasu kalkulacji * godzinowa stopa procentowa - odliczone/wypłacone odsetki.

Poziom margin i związane z nim operacje

 • Dźwignia 3x
  • Kiedy Twój poziom depozytu zabezpieczającego wynosi>2, możesz handlować i pożyczać oraz przenosić aktywa do portfela giełdowego;
  • Gdy 1.5<poziom margin ≤2, możesz handlować i pożyczać, ale nie możesz przelewać środków z konta margin;
  • Gdy 1.3<poziom margin ≤1.5, możesz handlować, ale nie możesz pożyczać ani przelewać środków ze swojego konta margin;
  • Gdy 1,1< poziom margin ≤1,3, system uruchomi wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego. Otrzymasz wyedu powiadomienie emailem, SMS-em i przez stronę internetową. W tym momencie będziesz musiał uzupełnić depozyt zabezpieczający, aby uniknąć likwidacji. Po pierwszym powiadomieniu użytkownik będzie otrzymywał powiadomienia co 24 godziny.
  • Gdy poziom depozytu zabezpieczającego≤1,1, Binance uruchomi mechanizm likwidacji i upłynni wszystkie aktywa, by spłacić odsetki i pożyczkę. System wyśle do Ciebie powiadomienie emailem, SMS-em i przez stronę internetową.
 • Dźwignia 5x (dostępna tylko na koncie "Master")
  • Kiedy Twój depozyt zabezpieczający osiągnie poziom>2, możesz handlować, pożyczać i przenosić aktywa do portfela spot;
  • Gdy 1.25< poziom margin ≤2, możesz handlować i pożyczać, ale nie możesz przelewać środków z konta margin do portfela spoto;
  • Gdy 1.15< poziom margin ≤1.25, możesz handlować, ale nie możesz pożyczać ani przelewać środków z konta margin na swój portfel;
  • Kiedy 1,05<poziom margin ≤1,15, Binance uruchomi wezwanie do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego, a ty otrzymasz powiadomienie na email, SMS-em i przez stronę internetową. W tym momencie będziesz musiał uzupełnić depozyt zabezpieczający, aby uniknąć likwidacji. Po pierwszym powiadomieniu użytkownik będzie otrzymywał powiadomienia co 24 godziny.
  • Gdy poziom depozytu zabezpieczającego ≤1,05, Binance uruchomi mechanizm likwidacji i upłynni wszystkie aktywa, by spłacić odsetki i pożyczkę. System wyśle do Ciebie powiadomienie emailem, SMS-em i przez stronę internetową.

Poziom margin w trybie Izolowanym

Aktywa znajdujące się na izolowanym koncie margin użytkownika mogą być użyte jedynie jako zabezpieczenie na jednym rachunku. Aktywa znajdujące się na innych kontach użytkownika (cross margin lub inne konta izolowane) nie mogą być być traktowane jako zabezpieczenie.

Poziom margin konta wyizolowanego = całkowita wartość aktywów na koncie izolowanym / (całkowita wartość zobowiązań + niezapłacone odsetki), gdzie:

 • Całkowita wartość aktywów = całkowita wartość aktywów bazowych + aktywa nominalne na bieżącym rachunku izolowanym
 • Całkowita wartość zobowiązań = całkowita wartość aktywów, które zostały pożyczone, ale nie zostały zwrócone na bieżącym koncie izolowanym
 • Niespłacone odsetki = (kwota każdego pożyczonego aktywa * czas trwania pożyczki * godzinowa stopa procentowa - spłacone odsetki

Poziom margin i związane z nim operacje

Kiedy poziom depozytu zabezpieczającego (zwany dalej ML) wynosi 2, użytkownicy mogą handlować, pożyczać, a nadwyżki aktywów na koncie mogą również przenosić na inne konta handlowe. Jednak po przeniesieniu aktywów ML musi być równy lub większy niż 2, aby zapewnić normalne działanie funkcji przenoszenia aktywów.

 • Współczynnik początkowy (IR) - IR to początkowa stopa ryzyka po zaciągnięciu pożyczki przez użytkownika, przy czym istnieją różne IR w zależności od dźwigni. Na przykład, IR będzie wynosić 1,5 przy dźwigni 3x z pełną pożyczką, 1,25 przy dźwigni 5x z pełną pożyczką oraz 1,11 przy dźwigni 10x z pełną pożyczką.
 • Współczynnik wezwania do uzupełnienia depozytu (MCR) - MCR będzie się różnił w zależności od dźwigni finansowej. Na przykład MCR dla dźwigni 3x wynosi 1,35, dla dźwigni 5x będzie wynosił 1,18, a dla lewaru 10x - 1,09.
 • Współczynnik Likwidacji (LR) - Kiedy ML ≤ LR, system przeprowadzi proces likwidacji. Aktywa znajdujące się na koncie będą musiały zostać sprzedane, aby spłacić pożyczkę. Użytkownicy są o tym informowani za pomocą wiadomości e-mail, SMS i powiadomienia na stronie internetowej. LR będzie się różnić w zależności od różnych dźwigni. Na przykład LR dla dźwigni 3x wynosi 1,18, dla dźwigni 5x - 1,15, a dla dźwigni 10x jest to 1,05.

Ryzyko związane z handlem margin na Binance

Bez względu na to, jak atrakcyjne wydają się transakcje margin, wiążą się one również z ryzykiem.

 • Margin trading jest wysoce ryzykowny, ponieważ rynek kryptowalut jest bardzo zmienny.
 • Korzystanie z dźwigni finansowej zwiększa ryzyko likwidacji pozycji.
 • Jeśli masz słabe połączenie internetowe, Twoje zlecenie może dotrzeć na giełdę z pewnym opóźnieniem. A do tego czasu cena może znacznie spaść.
 • Podczas korzystania z trybu cross-margin możesz stracić cały swój kapitał.
 • Nie powinieneś nigdy odchodzić od ekranu, bo sytuacja może się zmienić w mgnieniu oka.

Zalety i wady handlu z dźwignią na Binance

ZaletyWady
Binance jest największą na świecie giełdą. Oprócz największego wolumenu posiada też najwyższej klasy zabezpieczenia.Maksymalna dostępna dźwignia to 10x.
Giełda oferuje dwa tryby handlu margin: cross margin i izolowanyGiełda nalicza godzinne odsetki od pożyczonych środków.
Możesz kupować kryptowaluty za pomocą kartyUżytkownicy o niższym poziomie VIP muszą płacić wyższe opłaty transakcyjne.
Giełda posiada funkcję automatycznego pożyczania i spłacania.Dla nowych użytkowników interfesj może wydawać się dosyć skomplikowany, ponieważ jest on wyposażony w przeróżne funkcje.
Giełda oferuje trzy różne rodzaje wykresów.

Jak efektywnie handlować na Binance Margin? - 3 wskazówki dla inwestorów

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, handel margin pozwala osiągać większe zyski za pomocą dźwigni finansowej, jednak wiąże się też z wyższym ryzkiem likwidacji. Ryzyko to można jednak zniwelować za pomocą odpowiednich strategii i wykorzystania funkcji dostarczonych przez Binance. Poniżej znajdziesz 3 wskazówki, które pozwolą Ci handlować na Binance Margin przy jak najmniejszym ryzyku i z jak największą efektywnością:

 • Monitoruj poziom Margin: Jedną z najważniejszych rzeczy jest monitorowanie poziomu Margin. Jest to bowiem wskaźnik, którego Binance używa do oceny ryzyka Twojej pozycji. Jeżeli nie będziesz go obserwował uważnie, może się okazać, że dojdzie do likwidacji, a Ty stracisz zainwestowane pieniądze. We wcześniejszej części tego artykułu dokładniej wyjaśniliśmy w jaki sposób działa poziom Margin oraz wezwanie do uzupełnienia depozytu. Jeśli jednak wciąż masz wątpliwości, zapoznaj się z informacjami na oficjalnej stronie Binance.
 • Wykorzystaj funkcję okresu przerwy - Binance zapewnia inwestorom specjalną funkcję nazwaną "Okres Przerwy". Pozwala ona całkowicie zablokować możliwość handlu na 1, 3 lub 7 dni. W tym czasie nie masz możliwości dokonywania żadnych operacji. Dzięki temu możesz kontrolować swoje emocje i uniknąć podejmowania pochopnych decyzji. Musisz jednak pamiętać, że po aktywacji "okresu przerwy", nie możesz już zmienić tej decyzji. Aby skorzystaj z tej funkcji wejdź w „Portfel” > „Margin” >”Więcej Danych” > „Okres Przerwy od Pożyczania”
 • Wybierz odpowiedni tryb handlu - Zanim zaczniesz handel na Binance Margin, wybierz odpowiedni tryb dla Twojej tolerancji ryzyka. Tryb Izolowany jest generanie bezpieczniejszy, ponieważ jest niezależny dla każdej pary handlowej. Oznacza to, że każda para handlowa posiada swoje własne, oddzielne konto. Niezależna jest także każda pozycja. Jeśli więc dojdzie do wezwania do uzupełnienia depozytu, nie zostanie ono zrealizowana automatycznie. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku likwidacji. W razie niepowodzenia stracisz tylko część swoich środków.
  W przypadku Cross-Margin sytuacja wygląda odwrotnie. Użytkownik może otworzyć tylko jedno konto Cross Margin. Obejmuje ono wszystkie pary handlowe i pozycje. W przypadku tego trybu, ilość potrzebnego zabezpieczenia jest obliczana na podstawie wartości wszystkich Twoich aktywów i zadłużenia. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku likwidacji. W najgorszym scenariuszu mogą zostać upłynnione wszystkie pozycje, a nie tylko jedna jak trybie Izolowanym.
  Jeżeli jeszcze nie do końca rozumiesz czym różnią się te dwa tryby, zajrzyj na oficjalną stronę Binance.

Promocja Funday Friday od Binance - zwiększ swoje zarobki z Binance Margin

Funday Friday to najnowsza promocja od giełdy Binance skierowana do inwestorów korzystających z dźwigni. Z samej nazwy można już wywnioskować, że odbywa się ona w każde piątki. Traderzy kwalifikujący się do promocji mogą ubiegać się o udział w puli 20% opłat pobranych na platformie Binance Margin. Bonus obliczany na podstawie dziennego średniego wolumenu handlu danego użytkownika.

Aby zakwalifikować się do tej promocji wystarczy posiadać zweryfikowane konto Binance Margin oraz obracać kwotą 1000 BUSD lub więcej dziennie przy pożyczce wynoszącej nie mniej niż 100 BUSD.

Więcej na temat tej promocji napisaliśmy już w naszym innym artykule. Znajdziesz go pod tym linkiem.

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Dlaczego warto sprzedawać NFT na Binance NFT? Oto powody

NFT niezwykle szybko zyskują na popularności, rozszerzając możliwości blockchaina. Użytkownicy mogą teraz kupować i sprzedawać prawie wszystko w formie NFT. Dotyczy to głównie cyfrowych dzieł sztuki, pamiątek, aktywów w grze, a nawet niektórych momentów historycznych. Zazwyczaj NFT określa się jako rodzaj kryptograficznego tokena na blockchainie, który reprezentuje unikalne aktywa. Mogą one być albo całkowicie cyfrowymi […]

Jak wysyłać pieniądze za granicę za darmo przy użyciu kryptowalut?

Wysyłanie pieniędzy za granicę może być drogim i czasochłonnym procesem. W tym przewodniku wyjaśnimy jednak, jak wykorzystać kryptowaluty do wysyłania pieniędzy za granicę za darmo - przy pomocy platformy Binance P2P. Tradycyjne metody, takie jak przelewy lub Western Union, często wiążą się z wysokimi opłatami i powolnym czasem przetwarzania, co utrudnia ludziom wysyłanie pieniędzy szybko […]

BNB Greenfield: Czym jest nowy, trzeci blockchain od Binance?

Giełda Binance w lutym zapowiedziała swój nowy produkt, a mianowicie nowy blockchain nazwany BNB Greenfield. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy czym dokładnie on jest, jak będzie działał, jakie może mieć zastosowania oraz wiele więcej! Tak więc, zaczynajmy! Czym jest BNB Greenfield? BNB Greenfield to zdecentralizowana infrastruktura pamięci masowej w ramach szerszego ekosystemu BNB Chain, w którym […]

Testnet ZetaLabs: Jak przygotować się pod airdrop?

Testnety to zawsze okazja do zarobienia dodatkowych pieniędzy. Jakich? To zależy od projektu i jego możliwości. W tym poradniku opowiemy o ZetaChain - projekcie, który obecnie prowadzi testnet. Wyjaśnimy co musisz zrobić, aby zdobyć ewentualne dropy i darmowe NFT. Czym jest ZetaChain? ZetaChain to testnet dla nowych omnichain dApps i kluczowy element ekosystemu, który opiera […]

Zarabianie na NFT w 2023 roku: gdzie inwestować i gdzie szukać obiecujących kolekcji?

Pozytywny impet na początku 2023 roku ożywił rynek kryptowalut, co pomogło projektom odzyskać siły po ubiegłorocznych wpadkach i bankructwach. Segment NFT nie był wyjątkiem. Również przyciągnął uwagę wielu nowych graczy. Jednak NFT mają swoją własną specyfikę i nawet doświadczeni inwestorzy nie do końca rozumieją cechy tego rynku. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy ci jak ma się […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram