Ilość stakowanych Ethereum (ETH) osiągnęła nowy rekord. Dane z Nansen pokazują, że w czerwcu walidatorzy zablokowali aż 23,3 miliona ETH.
Niedawny wzrost liczby stakowanych ETH ilustruje zaufanie do blockchaina Ethereum i jego aktualizacji do wersji Ethereum 2.0, w której stakowanie jest kluczową częścią mechanizmu konsensusu. Aktualizacja Shapella, wdrożona w kwietniu 2023 r., umożliwiła walidatorom wycofanie ich stakowanych kryptowalut, ale zamiast masowych wypłat doprowadziło to do wzrostu liczby stakowanych Etherów.
Ten zwiększony wolumen stakingu równa się wartości ponad 40 miliardów dolarów, w oparciu o obecną cenę rynkową ETH. Przy 23,3 miliona Etherów zaangażowanych obecnie w kontrakt stakingowy, stanowi to około 20% całkowitej podaży ETH. Jest to wyraźny sygnał zaufania ze strony społeczności.
Rekord stakingu zbiega się z innymi wiadomościami dotyczącymi Ethereum. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oskarża główne giełdy kryptowalut o oferowanie nieautoryzowanych usług tego typu. Usługi te, np. od Coinbase, które pozwalają użytkownikom stakować, są uważane przez SEC za obrót papierami wartościowymi.
Giełdy naruszałyby tym samym federalne przepisy dotyczące papierów wartościowych, działając bez wymaganych licencji. Częściowo z powodu tej wiadomości odsetek eteru na giełdach kryptowalut spadł do nowego najniższego poziomu 12,6%. Ogólnie rzecz biorąc, jest to byczy sygnał, ponieważ mniej monet jest dostępnych do sprzedaży.
W ostatnich dniach Bitcoin (BTC) przekroczył poziom 31 000 USD. W międzyczasie cena nieco spadła do wartości 30 400 USD. Ethereum wydaje się podążać za trendem BTC i w minionym tygodniu osiągnęło szczyt nieco powyżej 1900 USD. W międzyczasie cena kurs ochłodził się do nieco powyżej 1800 USD.