Czym jest Tornado Cash i jak działa? Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 18 sierpnia 2022
ikona autora biały
co to jest tornado cash

Tornado Cash jest zdecentralizowanym protokołem, który umożliwia anonimowe transakcje na Ethereum i wielu innych blockchainach.

Według władz USA, protokół jest popularnym sposobem prania kryptowalut skradzionych przez hakerów. Z tego powodu Tornado Cash zostało objęte sankcjami USA w sierpniu 2022 roku.

Kluczowe decyzje dotyczące rozwoju Tornado Cash podejmuje zdecentralizowana organizacja autonomiczna (DAO) złożona z posiadaczy governance tokenów TORN.

Kto stworzył Tornado Cash?

Zdecentralizowany serwis Tornado Cash został stworzony przez deweloperów Romana Storma, Romana Semenova i Alexeya Pertseva. Są oni współzałożycielami firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem PepperSec i twierdzą, że mają doświadczenie w projektach blockchain.

Protokół Tornado Cash został uruchomiony w sierpniu 2019 roku na blockchainie Ethereum. Nie wiadomo nic o jakichkolwiek inwestycjach osób trzecich w projekt. Nie było też żadnej sprzedaży tokenów na sfinansowanie usługi.

W pierwszej fazie twórcy zachowali kontrolę nad protokołem poprzez portfel multisig. Ale w maju 2020 roku, po uruchomieniu drugiej wersji protokołu, aby zwiększyć decentralizację, zespół spalił klucze administratora.

Interfejs użytkownika Tornado Cash jest przechowywany w IPFS, co zmniejsza ryzyko usunięcia danych, także w przypadku ustawowych zakazów. Interfejs będzie działał tak długo, jak długo przynajmniej jeden użytkownik będzie go przechowywał.

Co to jest token TORN?

Tornado Cash posiada własny governance token TORN zbudowany w standardzie ERC-20, emitowany w sieci Ethereum. Maksymalna podaż TORN wynosi 10 mln, które są rozdzielane w następujący sposób:

  • 5% - drop dla wczesnych użytkowników protokołu;
  • 10% - anonimowe wydobycie płynności od 18 grudnia 2020 do 18 grudnia 2021 dla użytkowników protokołu, którzy posiadali depozyty w którejkolwiek z anonimowych puli;
  • 55% - dla skarbów Tornado Cash DAO z liniowym odblokowaniem przez 5 lat;
  • 30% dla zespołu deweloperskiego z liniowym odblokowaniem przez 3 lata.

Airdrop 500 000 TORN do wczesnych użytkowników odbył się w lutym 2021 r. W giveawayu wzięło udział ponad 7500 adresów, które przynajmniej raz skorzystały z protokołu przed 6 grudnia 2020 roku. Średnio wczesni użytkownicy otrzymali po 38 TORN. W momencie rozpoczęcia handlu tokenem, wartość takiego przeciętnego airdropu wynosiła ponad 7700 dolarów.

Token TORN pełni trzy funkcje:

  • Jest zabezpieczeniem dla repeaterów;
  • umożliwia otrzymanie wynagrodzenia za stakowanie;
  • umożliwia składanie ofert i głosowanie na oferty w organizacji Tornado Cash DAO.

Aby umieścić swoją propozycję w Tornado Cash DAO, musisz mieć co najmniej 1000 TORN. Do głosowania wystarczy 1 TORN, przy czym każdy token liczy się jako 1 głos.

Propozycje mogą dotyczyć:

  • dodawania nowych puli;
  • zmiany stóp procentowych;
  • alokacji skarbca DAO;

Głosowanie nad każdą propozycją trwa 5 dni i musi otrzymać co najmniej 25 000 tokenów aby zostać zaakceptowanym.

Jak działa Tornado Cash?

Istnieje wiele mikserów, które są używane do anonimowych transferów kryptowalut. Jednak większość z nich to scentralizowane usługi, które mogą nadużywać zaufania użytkowników, kradnąc ich fundusze lub dane osobowe.

Natomiast protokół Tornado Cash jest zbudowany na zasadach DeFi. Oznacza to, że jest to zestaw smart kontraktów, z którymi użytkownicy wchodzą w interakcje za pośrednictwem portfeli Web3. Kontrakty przyjmują depozyty od wielu użytkowników i mieszają je w jedną pulę. Proces przyjmowania wpłat wykorzystuje technologię zk-SNARK. To znaczy, że transakcje odbywają się bez ujawniania samych płatności. Wszystkie aktywa są anonimowe i nie są powiązane z konkretnym właścicielem.

Z punktu widzenia użytkownika wszystko jest bardzo proste: wysyła kryptowalutę do smart kontraktu z jednego adresu, a następnie wycofuje ją na inny adres, który nie jest w żaden sposób powiązany z adresem wysyłającym. Po wysłaniu środków tworzona jest prywatna notatka. Działa ona jako klucz prywatny, który będzie potrzebny do wypłaty środków na inny adres.

Obecna druga wersja protokołu obsługuje anonimowe pule dla sześciu aktywów: ETH, DAI, cDAI, USDC, USDT i WBTC. Każda pula ma określone ilości monet, które można wpłacić lub wypłacić. Na przykład w przypadku Ethereum możesz wpłacić 0.1, 1, 10 lub 100 ETH.

Opłata za wypłatę z puli wynosi 0,3% kwoty przelewu, ale kilka puli o niskiej płynności działa bez prowizji.

Za anonimowe zbieranie prowizji odpowiadają tzw. reapetery. Każdy adres zawierający co najmniej 300 TORN może przyjąć tę rolę. Repeatery potrącają prowizje z transakcji wyjściowych, a następnie przekazują je do protokołu, pobierając jednocześnie dodatkową opłatę za swoje usługi.

Jak zachować anonimowość korzystając z Tornado Cash?

Twórcy protokołu Tornado Cash twierdzą, że ich usługa zapewnia wysoki poziom anonimowości. Jednak wiele firm analitycznych stwierdziło, że udało im się wyśledzić poszczególne transakcje. Aby zapewnić maksymalną prywatność, zespół miksera proponuje kilka wskazówek:

  • Używaj bezpiecznej przeglądarki Tor i usług VPN do interakcji z interfejsem użytkownika Tornado Cash;
  • Nie wpłacaj całej kwoty od razu, podziel ją na kilka nierównych porcji;
  • Nie spiesz się z wypłatą depozytu. Zaleca się odczekać kilka dni, a nawet tygodni;
  • Wypłacaj depozyt w nierównych porcjach i w różnym czasie;
  • Wyczyść historię i pamięć podręczną przeglądarki po każdej interakcji z interfejsem Tornado Cash.

Jak rozwinęło się Tornado Cash?

W całej swojej historii protokół Tornado Cash przetworzył ponad 3,5 miliarda dolarów w aktywach i zebrał ponad 17,7 miliona dolarów w prowizjach. Tym samym skorzystało z niego ponad 57 000 unikalnych użytkowników.

W ciągu 2021 roku, oprócz sieci Ethereum, inteligentne kontrakty Tornado Cash zostały również wdrożone na kilku innych popularnych blockchainach: BNB Chain, Polygon, Avalanche, Gnosis, Arbitrum i Optimism. Jednak większość depozytów (ponad 410 milionów dolarów na sierpień 2022) nadal jest gromadzona w sieci Ethereum.

W grudniu 2021 roku Tornado Cash ogłosiło wprowadzenie dużej aktualizacji Nova, która działa w sieci Gnosis i w przeciwieństwie do oryginalnego protokołu umożliwia wpłaty i wypłaty dowolnych kwot ETH, zachowując prywatność i zapewniając "chronione" transfery środków zdeponowanych w pulach.

7 lipca 2022 roku zespół otworzył kod źródłowy interfejsu użytkownika Tornado Cash, aby zwiększyć decentralizację i przejrzystość usługi. Dzięki temu członkowie Tornado Cash DAO będą mogli zgłaszać sugestie dotyczące ulepszeń i zmian w interfejsie.

Jaka jest rola Tornado Cash w praniu skradzionych kryptowalut?

Założyciele mikserów kryptowalutowych twierdzą, że odgrywają ważną rolę w ochronie prywatności użytkowników i inwestorów. Organy ścigania twierdzą jednak, że takie usługi są bardzo często wykorzystywane do prania dochodów z przestępczości zorganizowanej.

W ciągu życia Tornado Cash można znaleźć sporo przykładów wykorzystania serwisu jako "pralni" skradzionych kryptowalut. Oto tylko kilka z tych przypadków:

  • W styczniu 2022 roku z singapurskiego serwisu Crypto.com skradziono 4 600 ETH o wartości 15 milionów dolarów, które następnie "przerzucono" przez Tornado Cash.
  • W marcu północnokoreańscy hakerzy rzekomo ukradli 625 milionów dolarów aktywów z popularnej gry P2E Axie Infinity, co było jednym z największych hacków w historii branży kryptowalutowej. Przynajmniej część tej kwoty została wyprana za pośrednictwem Tornado Cash.
  • W czerwcu zhakowano crosschainowy most Horizon z ekosystemu Harmony. Napastnicy ukradli około 100 milionów dolarów w aktywach, z których większość trafiła do Tornado Cash.
  • W lipcu ponad 1300 ETH (około 1,48 miliona dolarów) zostało skradzionych z protokołu pożyczkowego Omni i wysłanych do miksera.

Eksperci z firmy Chainalysis zajmującej się analizą transakcji blockchainowych szacują, że od momentu rozpoczęcia działalności przez Tornado Cash przez mikser przeszło ponad 3,5 miliarda dolarów, z czego aż 1,2 miliarda bezpośrednio związanych z kradzieżą, hakowaniem i innymi nielegalnymi transakcjami.

Podczas gdy organy ścigania mają już udane osiągnięcia w zamykaniu mikserów (takich jak Bitcoin Fog i Helix) i ściganiu ich założycieli za łamanie prawa, zdecentralizowana struktura Tornado Cash utrudnia umieszczenie odpowiedzialności na zespole projektu.

Współzałożyciel Tornado Cash, stwierdził, że zespół pracuje z regulatorami, aby rozwiać ich obawy. A w drugiej wersji protokołu dodano znacznik kryptograficzny, który może być użyty do określenia pochodzenia środków.

Interfejs użytkownika aplikacji zabrania również dostępu z adresów Ethereum znajdujących się na czarnej liście, związanych ze znanymi hackami i osobami objętymi sankcjami. Jednak interakcje z smart kontraktami miksera mogą ominąć frontend.

Ogólnie rzecz biorąc, wciąż istnieje ryzyko postawienia przed sądem zespołu Tornado Cash za naruszenie przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Dlaczego USA nałożyły sankcje na Tornado Cash?

W sierpniu 2022 roku Tornado Cash, wraz z powiązanymi z nim adresami Ethereum i USDC, zostało umieszczone na liście sankcji OFAC. Zablokowane portfele zawierały stablecoiny, WBTC i ETH o łącznej wartości około 437 milionów dolarów. Później okazało się, że USDC na adresach mikserów zostały zablokowane przez ich emitenta, amerykańską firmę Circle.

Powodem blokady było wykorzystanie Tornado Cash do prania brudnych pieniędzy. Według agencji, od momentu powstania usługi przestępcy wyprali za jej pośrednictwem ponad 7 miliardów dolarów. Z miksera aktywnie korzystali hakerzy północnokoreańskiej grupy Lazarus.

W wyniku sankcji wszystkie nieruchomości Tornado Cash w USA zostały zablokowane, a mieszkańcom i obywatelom zabroniono korzystania z serwisu.

Niedługo po umieszczeniu serwisu na liście sankcji, jeden z jego założycieli, Roman Siemionow, poinformował, że jego konto na GitHubie zostało zablokowane.

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

WalletConnect - Co to jest i jak używać?

Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z DeFi, być może napotkałeś już problem z połączeniem się z jedną ze zdecentralizowanych aplikacji. Portfele kryptowalutowe są bowiem bardzo liczne, podobnie jak aplikacje DeFi. Choć wiele z nich, czy to aplikacje, czy portfele, działa na tych samych sieciach, to jednak istnieją między nimi pewne różnice. Dlatego nawet najbardziej znane i […]

W jakie kryptowaluty inwestować? Nowe kryptowaluty 2023

Tematem naszego dzisiejszego przeglądu będą nowe kryptowaluty 2023. Jeśli myślisz, że krypto zima hamuje powstawanie nowych projektów to jesteś w błędzie. Na przykład Grin i Beam zostały uruchomione na początku 2019 roku. Wówczas to nie tylko sceptycy, ale wielu entuzjastów kryptowalut myślało, że to już koniec. Inwestor powinien zawsze przeprowadzić własny research. Ci, którzy zainwestują […]

Co to jest automatyczny animator rynku (AMM)?

Automated Market Maker (AMM) to algorytm oprogramowania do kontrolowania płynności i wyceny kryptowalut na zdecentralizowanych giełdach. Systemy AMM są szeroko stosowane w DeFi, szczególnie w zdecentralizowanych giełdach (DEX), takich jak w tym Uniswap, Balancer, Bancor i Curve. Aby stworzyć zdecentralizowane rynki, AMM wykorzystuje płynność w kryptowalutowych publicznych pulach wielu tokenów zablokowanych w specjalnych inteligentnych kontraktach. […]

Co to są BTokeny i jak je pożyczać na Binance?

Binance to nie tylko giełda kryptowalut. To cały ekosystem, na który składa się wiele różnych produktów. Jednym z nich jest BNB Chain, czyli blockchain Binance. Na jego potrzeby giełda ta zaczęła "opakowywać" swoje tokeny. Tak jak np. na Ethereum możemy przechowywać Bitcoina w formie WBTC, tak w przypadku BNB Chain również możemy posiadać tzw. BTokeny. […]

Co to jest Binance Swap Farming i jak z niego korzystać?

Jeżeli korzystasz z giełdy Binance z całą pewnością wiesz, że nie jest to jedynie klasyczna giełda. Jest to cały ekosystem złożony z wielu różnych ciekawych produktów. Jednym z nich jest Binance Swap Farming i to na nim skupimy się w tym poradniku. Wyjaśnimy czym on dokładnie jest, jak działa, jakie ma zalety oraz ryzyko oraz […]

Dlaczego warto sprzedawać NFT na Binance NFT? Oto powody

NFT niezwykle szybko zyskują na popularności, rozszerzając możliwości blockchaina. Użytkownicy mogą teraz kupować i sprzedawać prawie wszystko w formie NFT. Dotyczy to głównie cyfrowych dzieł sztuki, pamiątek, aktywów w grze, a nawet niektórych momentów historycznych. Zazwyczaj NFT określa się jako rodzaj kryptograficznego tokena na blockchainie, który reprezentuje unikalne aktywa. Mogą one być albo całkowicie cyfrowymi […]

Jak wysyłać pieniądze za granicę za darmo przy użyciu kryptowalut?

Wysyłanie pieniędzy za granicę może być drogim i czasochłonnym procesem. W tym przewodniku wyjaśnimy jednak, jak wykorzystać kryptowaluty do wysyłania pieniędzy za granicę za darmo - przy pomocy platformy Binance P2P. Tradycyjne metody, takie jak przelewy lub Western Union, często wiążą się z wysokimi opłatami i powolnym czasem przetwarzania, co utrudnia ludziom wysyłanie pieniędzy szybko […]

BNB Greenfield: Czym jest nowy, trzeci blockchain od Binance?

Giełda Binance w lutym zapowiedziała swój nowy produkt, a mianowicie nowy blockchain nazwany BNB Greenfield. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy czym dokładnie on jest, jak będzie działał, jakie może mieć zastosowania oraz wiele więcej! Tak więc, zaczynajmy! Czym jest BNB Greenfield? BNB Greenfield to zdecentralizowana infrastruktura pamięci masowej w ramach szerszego ekosystemu BNB Chain, w którym […]

Testnet ZetaLabs: Jak przygotować się pod airdrop?

Testnety to zawsze okazja do zarobienia dodatkowych pieniędzy. Jakich? To zależy od projektu i jego możliwości. W tym poradniku opowiemy o ZetaChain - projekcie, który obecnie prowadzi testnet. Wyjaśnimy co musisz zrobić, aby zdobyć ewentualne dropy i darmowe NFT. Czym jest ZetaChain? ZetaChain to testnet dla nowych omnichain dApps i kluczowy element ekosystemu, który opiera […]

Zarabianie na NFT w 2023 roku: gdzie inwestować i gdzie szukać obiecujących kolekcji?

Pozytywny impet na początku 2023 roku ożywił rynek kryptowalut, co pomogło projektom odzyskać siły po ubiegłorocznych wpadkach i bankructwach. Segment NFT nie był wyjątkiem. Również przyciągnął uwagę wielu nowych graczy. Jednak NFT mają swoją własną specyfikę i nawet doświadczeni inwestorzy nie do końca rozumieją cechy tego rynku. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy ci jak ma się […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram