Kim jest animator rynku? Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 17 sierpnia 2022
ikona autora biały
animator rynku

Animator rynku to uczestnik rynku, który handluje aktywami w ramach z góry ustalonych zakresów cen i wolumenu, aby utrzymać stabilność rynkową.

Główną funkcją animatora rynku jest kształtowanie podaży i popytu poprzez bezpośredni udział w obrocie. W ten sposób tworzy żywy rynek, zachęcając inwestorów do handlu aktywami.

Market maker może być wyspecjalizowaną firmą, taką jak bank, broker lub nawet osobą fizyczną. Na rynkach finansowych animator rynku działa formalnie i jawnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami i wymogami giełdowymi. Animator rynku może być zatrudniony przez same giełdy lub przez firmy zainteresowane poprawą wyników rynkowych danego aktywa.

Do czego służy animator rynku?

Kiedy nowe aktywo jest przedmiotem obrotu na giełdzie - na przykład akcje spółki, która przeprowadziła IPO - jego cena może być zmienna. Nieregularne zachowania inwestorów i brak płynności transakcji mogą prowadzić do gwałtownych skoków cen, spadku wolumenu obrotów i dużych różnic między cenami kupna i sprzedaży.

Aby uniknąć takiej sytuacji, system obrotu lub emitent może skorzystać z usług animatora rynku. Jest to wyspecjalizowany market maker, zazwyczaj duża organizacja dysponująca znacznym kapitałem i zespołem profesjonalnych traderów.

Celem animatora rynku jest zwiększenie efektywności rynku poprzez rozwiązywanie następujących zadań:

 • Tworzenie płynności finansowej. Animator rynku musi zapewnić klientom giełdy odpowiednią ilość aktywów do handlu, aby stworzyć stały strumień zleceń handlowych. Jest to konieczne, aby indywidualni inwestorzy i traderzy mogli realizować transakcje o dowolnej wielkości po różnych cenach. Na przykład animator rynku zobowiąże się do dostarczenia zarówno zleceń kupna, jak i sprzedaży o równowartości 1 mln USD dla danego składnika aktywów w tym samym czasie w ciągu całego miesiąca między godziną 10 a 15 każdej sesji handlowej.
 • Unikanie skoków cen. Animator rynku musi zapewnić nieprzerwany, płynny ruch cen aktywów, zapobiegając nagłym wzrostom i spadkom. Dba o to, by spread, czyli różnica między kupnem a sprzedażą, był minimalny.
 • Pośredniczenie w dużych transakcjach. Jeżeli płynność danego instrumentu na giełdzie jest niewystarczająca, pojedyncza duża transakcja może zakłócić stabilność rynku. Aby tego uniknąć, animator rynku może pominąć giełdę, pośrednicząc między dużym kupującym a dużym sprzedającym.

Jak pracuje market maker i ile zarabia?

W przeciwieństwie do traderów i inwestorów, market maker nie zarabia tylko na ruchach cenowych - jego możliwości zarobkowe są znacznie szersze. Oto kilka przykładów:

 • Spread. Animator rynku pobiera różnicę pomiędzy cenami Ask i Bid, zwaną spreadem. Na przykład cena Ask to 99,5$, a cena Bid to 100,5$. Oferty animatora rynku są składane po obu stronach spreadu. W rezultacie otrzymuje on dochód w postaci różnicy między tymi ofertami (1 USD) podczas realizacji transakcji.
 • Arbitraż. Podobnie jak inni wielcy gracze, animatorzy rynku wykorzystują nieefektywność rynków, stosując różne rodzaje strategii arbitrażowych.
 • Zapłata za usługi. Animator rynku może otrzymywać stałe wynagrodzenie za swoją pracę od giełdy lub innego zainteresowanego uczestnika, a także premie i rabaty od transakcji.
 • Transakcje pozagiełdowe. Działając jako pośrednik pomiędzy dużymi kupującymi i sprzedającymi, animator rynku może otrzymywać procent za przeprowadzanie takich transakcji.

Jak animatorzy wpływają na rynek kryptowalut?

Na tradycyjnych rynkach finansowych animatorami rynku są największe banki inwestycyjne: Citi, Barclays, Bank of America, Goldman Sachs, JP Morgan i Morgan Stanley.

Największymi market makerami na rynku kryptowalut są Alameda Research, powiązana z giełdą FTX, oraz firma handlowa Cumberland.

Zwiększona aktywność market makerów w 2021 roku doprowadziła do wzrostu popytu na stablecoiny, które służą do rozliczania i przechowywania kapitału. Według raportu Protos, opublikowanego w sierpniu 2021 roku, Alameda Research i Cumberland odpowiadały wówczas za około 70% emisji USDT.

Animatorzy rynku zyskują, zapewniając giełdom kryptowalutowym płynność dla par handlowych USDT (BTC/USDT, ETH/USDT i tak dalej) oraz działając jako pośrednicy dla dużych transakcji OTC.

Według Protos, Cumberland jest najbardziej aktywny na Binance, a Alameda Research współpracuje z FTX.

Jaką rolę odgrywają animatorzy rynku w DeFi?

Mechanizmy, które dotyczą scentralizowanych giełd, dotyczą również rynku DeFi. Jednym z największych market makerów w segmencie DeFi jest dział kryptowalutowy giganta handlowego Jump Trading, Jump Crypto.

Wraz ze swoją działalnością market makera na zdecentralizowanych giełdach, takich jak Serum, która działa na blockchainie Solana, Jump Crypto aktywnie inwestuje w DeFi. Oto niektóre z projektów, które trafiły do portfela inwestycyjnego firmy:

 • Orderly Network. NEAR, zdecentralizowana giełda blockchain, otrzymała 20 milionów dolarów od Three Arrows Capital, Pantera Capital, Dragonfly Capital, Sequoia China, Jump Crypto, Alameda Research i kilku innych firm.
 • Metaplex. Platforma tokenów NFT i aplikacji internetowych Solana odbyła rundę inwestycyjną o wartości 46 milionów dolarów, prowadzoną przez Multicoin Capital i Jump Crypto.
 • 0x Labs. Dostawca infrastruktury DEX pozyskał 70 mln USD w rundzie finansowania serii B prowadzonej przez Jump Crypto i Jareda Leto.
 • Certora. Twórca narzędzia do analizy bezpieczeństwa smart kontractów pozyskał 36 mln USD w rundzie finansowania serii B od Jump Crypto, Tiger Global i Galaxy Digital.

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Omni Network (OMNI) - Nowa kryptowaluta w Binance Launchpool

Binance nie zwalnia tempa. Giełda dodała kolejny projekt do swojej platformy Binance Launchpool. Tym razem jest to kryptowaluta Omni Network (OMNI). W tym artykule rozłożymy ten projekt na czynniki pierwsze. Wyjaśnimy też jak farmić tokeny na Binance Launchpool! Uwaga: Jeśli założysz konto na Binance z tego linka, tuż przed listingiem OMNI (17 kwietnia), na Twoim […]

Jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut?

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Najlepsze […]

Czy Ethereum przebije Bitcoina pod kątem wolumenu?

Czy Ethereum może kiedyś prześcignąć Bitcoina pod względem wolumenu? Bitcoin oraz Ethereum to dwa giganty, różniące się od siebie, lecz nieustannie konkurujące. Porównanie tych dwóch technologii wymaga zrozumienia ich podstawowych różnic. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie są Bitcoin i Ethereum. Przeanalizujemy też, na czym polegają ich różnice. Zastanowimy się, czy Ethereum ma szansę prześcignąć […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

Bitcoin jak zacząć – gdzie inwestować w kryptowaluty: poradnik dla początkujących

Bitcoin (BTC) to dla Ciebie nowość i nie wiesz jak zacząć? To nic trudnego, nawet jeżeli dopiero zaczynasz interesować się…

Jak i gdzie sprzedać Bitcoin? Wymiana krypto na PLN i gotówkę

Zarobiłeś na kryptowalutach i teraz chcesz zrealizować zyski? Nie wiesz jak to zrobić? Już spieszymy z odpowiedzią. W dzisiejszym poradniku wyjaśnimy krok po kroku jak i gdzie sprzedać Bitcoin. Już teraz możemy Cię jednak zapewnić, że wymiana krypto na pieniądze (np. PLN lub gotówkę) nie jest wcale taka trudna. Proces ten sprowadza się w zasadzie […]

Co to jest staking kryptowalut? Jak zacząć stakowanie?

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Jak wpłacić pieniądze na Binance - wpłata w PLN, EURO

Binance.com to jedna z najpopularniejszych giełd kryptowalut na świecie. Mimo to, pewne kwestie dotyczące giełdy nie są do końca jasne,…

Omni Network (OMNI) - Nowa kryptowaluta w Binance Launchpool

Binance nie zwalnia tempa. Giełda dodała kolejny projekt do swojej platformy Binance Launchpool. Tym razem jest to kryptowaluta Omni Network (OMNI). W tym artykule rozłożymy ten projekt na czynniki pierwsze. Wyjaśnimy też jak farmić tokeny na Binance Launchpool! Uwaga: Jeśli założysz konto na Binance z tego linka, tuż przed listingiem OMNI (17 kwietnia), na Twoim […]

Darmowe pieniądze za rejestrację w aplikacji w 2024

Kiedyś trendem były aplikacje, które dawały pieniądze za klikanie, czy też wypełnienie ankiet. A co gdybym powiedział Ci, że istnieją aplikacje, które płacą za rejestrację? Wystarczy, że założysz konto, przejdziesz weryfikację i wykonasz jakąś dodatkową czynność. Proste, prawda? Przejdźmy więc do szczegółów! Sprawdźmy jak otrzymać darmowe pieniądze za rejestrację w 2024 roku! Jaka aplikacja płaci […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram