Animator rynku to uczestnik rynku, który handluje aktywami w ramach z góry ustalonych zakresów cen i wolumenu, aby utrzymać stabilność rynkową.
Główną funkcją animatora rynku jest kształtowanie podaży i popytu poprzez bezpośredni udział w obrocie. W ten sposób tworzy żywy rynek, zachęcając inwestorów do handlu aktywami.
Market maker może być wyspecjalizowaną firmą, taką jak bank, broker lub nawet osobą fizyczną. Na rynkach finansowych animator rynku działa formalnie i jawnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami i wymogami giełdowymi. Animator rynku może być zatrudniony przez same giełdy lub przez firmy zainteresowane poprawą wyników rynkowych danego aktywa.
Kiedy nowe aktywo jest przedmiotem obrotu na giełdzie - na przykład akcje spółki, która przeprowadziła IPO - jego cena może być zmienna. Nieregularne zachowania inwestorów i brak płynności transakcji mogą prowadzić do gwałtownych skoków cen, spadku wolumenu obrotów i dużych różnic między cenami kupna i sprzedaży.
Aby uniknąć takiej sytuacji, system obrotu lub emitent może skorzystać z usług animatora rynku. Jest to wyspecjalizowany market maker, zazwyczaj duża organizacja dysponująca znacznym kapitałem i zespołem profesjonalnych traderów.
Celem animatora rynku jest zwiększenie efektywności rynku poprzez rozwiązywanie następujących zadań:
W przeciwieństwie do traderów i inwestorów, market maker nie zarabia tylko na ruchach cenowych - jego możliwości zarobkowe są znacznie szersze. Oto kilka przykładów:
Na tradycyjnych rynkach finansowych animatorami rynku są największe banki inwestycyjne: Citi, Barclays, Bank of America, Goldman Sachs, JP Morgan i Morgan Stanley.
Największymi market makerami na rynku kryptowalut są Alameda Research, powiązana z giełdą FTX, oraz firma handlowa Cumberland.
Zwiększona aktywność market makerów w 2021 roku doprowadziła do wzrostu popytu na stablecoiny, które służą do rozliczania i przechowywania kapitału. Według raportu Protos, opublikowanego w sierpniu 2021 roku, Alameda Research i Cumberland odpowiadały wówczas za około 70% emisji USDT.
Animatorzy rynku zyskują, zapewniając giełdom kryptowalutowym płynność dla par handlowych USDT (BTC/USDT, ETH/USDT i tak dalej) oraz działając jako pośrednicy dla dużych transakcji OTC.
Według Protos, Cumberland jest najbardziej aktywny na Binance, a Alameda Research współpracuje z FTX.
Mechanizmy, które dotyczą scentralizowanych giełd, dotyczą również rynku DeFi. Jednym z największych market makerów w segmencie DeFi jest dział kryptowalutowy giganta handlowego Jump Trading, Jump Crypto.
Wraz ze swoją działalnością market makera na zdecentralizowanych giełdach, takich jak Serum, która działa na blockchainie Solana, Jump Crypto aktywnie inwestuje w DeFi. Oto niektóre z projektów, które trafiły do portfela inwestycyjnego firmy: