Czy warto kupić kartę graficzną po koparce kryptowalut?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 14 czerwca 2023
ikona autora biały
kopanie kryptowalut

Bbranża kryptowalut została dotknięta spadkiem Bitcoina, a następnie spadkiem Ethereum. To wszystko sprawiło, że wydobywanie GPU stało się nieopłacalne. W rezultacie rynek wtórny został zalany tanimi kartami graficznymi. Chociaż mogą one być o 50%, a nawet 70% tańsze niż w sklepach, należy dwa razy zastanowić się, czy warto kupować kartę graficzną po kopaniu kryptowalut. Praca przez całą dobę odbija się negatywnie na kondycji sprzętu, przez co GPU może w każdej chwili ulec awarii. Przed zakupem należy kompleksowo zbadać maszynę i określić jej pozostałą żywotność.

Główne wady karty graficznej po wydobyciu kryptowalut

Podczas wydobywania kryptowalut, w przeciwieństwie do gier, procesory graficzne równomiernie obciążają sprzęt. Dlatego nie należy kupować GPU bez sprawdzenia go pod kątem typowych problemów. Ogólnie rzecz biorąc, karty w sprzedaży mają trzy wady:

 • Zużyte wentylatory.
 • Wadliwe regulatory zasilania.
 • Słabej jakości uszczelki termiczne.

Stan wentylatorów

Górnictwo wymaga pracy w trybie 24/7 na podkręconych procesorach graficznych, przez co najbardziej cierpią układy chłodzenia. Podczas gdy zwykłe komputery obracają się z minimalną prędkością i tylko sporadycznie z maksymalną prędkością, górnicy nie dbają o swoje wentylatory. Aby schłodzić urządzenia do optymalnej temperatury 75°C, łopatki muszą pracować szybko i bez zatrzymywania się.

zdjęcie przedstawiające stare wentylatory

W rezultacie chłodzenie zużywa się i z czasem staje się mniej wydajne. W przypadku nowych posiadaczy grozi to przegrzaniem karty, a w konsekwencji spadkiem liczby klatek na sekundę lub niską szybkością haszowania, a także uszkodzeniem płyty głównej.

Najbardziej podatne na zużycie są tanie karty NVIDIA GTX. Karty te posiadają coolery z łożyskami ślizgowymi. Zużyty wentylator można łatwo rozpoznać po charakterystycznym trzeszczeniu i wibracjach.

Warto zauważyć, że zużyty wentylator nie jest dużym problemem. Zastępują go wentylatory obudowy z podłączeniem do zasilacza. Karta graficzna nie będzie miała możliwości regulacji prędkości obrotowej, ale zewnętrzne wentylatory spełnią swoje zadanie.

Wypalenie VRM

Uszkodzony regulator zasilania to jeden z przypadków, w których lepiej nie kupować karty graficznej po koparce, niż otrzymać uszkodzone urządzenie. Jeśli komponent nie kontroluje przychodzącego prądu, inne części GPU szybko ulegną zniszczeniu z powodu przegrzania i przepalenia tekstolitów. Stwarza to ryzyko pożaru, a nawet wybuchu urządzenia.

Podkręcona karta pracuje intensywnie, co powoduje, że VRM szybko zużywa zasoby i przegrzewa się. Potężne GPU do gier mają system chłodzenia VRM, ale te z niższej półki nie.

zdjęcie przedstawiające starą kartę graficzna

Uszczelki termiczne (termopady)

Producenci stosują naklejki wypełnione silikonem (termopady), aby pasywnie obniżyć temperaturę urządzenia. Pochłaniają one i rozpraszają ciepło. Jednak termopady są często wykonane z materiałów niskiej jakości, co powoduje ich pękanie, nawet w komputerach domowych. Jeśli tak się stanie, silikon dostanie się na płyty i spowoduje korozję, a po zmieszaniu z kurzem pogorszy chłodzenie.

Kluczowym problemem obecnych termopadów jest to, że trudno je wyczyścić. Nie jest możliwe usunięcie silikonu bez demontażu urządzenia, więc trzeba będzie zrezygnować z gwarancji.

Konsekwencje nieostrożnego użytkowania

Aby karty działały dłużej niż 3 lata, wymagają stałej opieki i komfortowych warunków. Górnicy jednak rzadko o to dbają, gdyż po 1-2 latach opłacalność urządzeń drastycznie spada ze względu na stały wzrost hash rate'u.

zdjęcie wielu wentylatorów i kart graficznych

Użytkownicy nie instalują koparek w czystych serwerowniach o optymalnej wilgotności, ale w garażach i na balkonach. W takich miejscach nie tylko kurz, ale także zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury zagrażają stanowi sprzętu. Urządzenia zamarzają zimą i przegrzewają się latem.

Nieostrożna eksploatacja prowadzi do pożarów, dlatego czasami można znaleźć jednostki, które przetrwały pożar. Można je rozpoznać po śladach sadzy i wilgoci wewnątrz.

Naruszenie zasad użytkowania prowadzi do degradacji GPU, pamięci wideo. Najpierw redukuje potencjał podkręcania, a następnie wpływa na działanie z ustawieniami fabrycznymi.

Sprawdzanie karty graficznej przed zakupem

Przed dokonaniem płatności należy przeprowadzić dogłębną diagnostykę sprzętu. Jeśli nie wykazuje on oznak przepalenia, ma działające wentylatory i nienaruszone termopady, można kupić kartę graficzną po koparce krypto. Jeśli wykryte zostaną jakiekolwiek wady, lepiej odmówić zakupu. Naprawa może być zbyt kosztowna.

Analiza ogłoszeń i wyglądu

Niektórzy sprzedawcy uczciwie piszą, że karty graficzne były wcześniej używane do wydobywania kryptowalut, podczas gdy inni zatajają przeszłość GPU. W tym drugim przypadku należy zachować ostrożność. Jeśli kupujący wie, że karta graficzna służyła do kopania kryptowalut, z pewnością ją sprawdzi.

Przed zakupem ważne jest, aby ocenić wygląd. Należy sprawdzić urządzenie:

 • Szczeliny, utlenienie, ślady napraw, zadrapania.
 • Przepalone kondensatory elektrolityczne.
 • Etykiety przepalone z powodu nadmiernego ciepła.
 • Poważne zaciemnienie PCB w pobliżu komponentów zasilających urządzenie.
 • Wyschnięte termopady i ślady silikonu.
 • Sprawdzić przy dobrym oświetleniu i z użyciem szkła powiększającego. Mniejsze usterki są trudne do dostrzeżenia wewnątrz, dlatego warto zabrać ze sobą szkło powiększające i latarkę.

Jeśli karta graficzna była używana do górnictwa, ale jest idealnie czysta, nie należy ograniczać się do oględzin. GPU zostało przygotowane do sprzedaży, a wszystkie zewnętrzne wady zostały usunięte. Nie warto kupować takiej karty.

Testowanie kart graficznych

Niemożliwe jest wykrycie problemów z mikroprocesorem i pamięcią VRAM bez użycia specjalnego oprogramowania. Zaleca się wcześniejsze pobranie przenośnego programu FurMark na dysk flash i wykonanie testu obciążeniowego.

Po uruchomieniu aplikacja obciąży urządzenie do 100%. Jeśli na ekranie pojawią się artefakty, zacznie migotać, nie zaleca się kupowania GPU. Są to oznaki poważnego zużycia GPU.

Nie należy sprawdzać karty graficznej w grach, edytorach. Wykrycie problemów sprzętowych zajmie dużo czasu (2-3 godziny). Ponadto nie wszystkie programy są bardzo wymagające.

VRM sprawdza się za pomocą AIDA64, MSI Afterburner, GPU-Z. Aplikacje monitorują temperaturę części. Aby sprawdzić ciepło pod obciążeniem, warto włączyć je wraz z FurMark. Jeśli regulator nie nagrzewa się zbytnio do 85°C, powinno być w porządku. W przeciwnym razie należy zidentyfikować przyczynę. Wysokie temperatury występują, jeśli

 • Układ chłodzenia jest zabrudzony.
 • Pasta termoprzewodząca wyschła.
 • Urządzenie jest przegrzane.

Gwarancja na urządzenie

Górnicy, którzy weszli do branży w 2022 roku, aktywnie kupowali nowe karty graficzne, dlatego na rynku wtórnym wciąż istnieją GPU z ważną gwarancją. Sklepy w Polsce naprawiają sprzęt bezpłatnie przez 24-36 miesięcy.

Najważniejsze jest to, że karta graficzna nie może być demontowana ani podkręcana w ustawieniach BIOS. Jeśli ustawienia zostały zmienione, należy je zresetować do ustawień fabrycznych.

Kontrole często nie są wymagane. Sklepy sprawdzają urządzenia po numerze seryjnym, więc identyfikator powie ci, czy został kupiony w tym miejscu, czy nie. Jednak ze względu na boom górniczy użytkownicy zaczęli często zwracać zużyte GPU, a teraz sklepy uważnie szukają każdego drobiazgu, który pozwoliłby im odmówić naprawy gwarancyjnej.

Czy warto kupić kartę graficzną po koparce krypto?

Jeśli akcelerator graficzny nie jest mocno zużyty, a wentylatory, pamięć VRAM, mikroprocesory są w dobrym stanie, GPU można kupić. Chociaż żywotność po wydobyciu będzie krótsza, rabat w wysokości 30-50% pokryje deficyt.

Najważniejsze jest, aby upewnić się, że sprzęt jest w dobrym stanie. W razie najmniejszych wątpliwości lepiej odmówić zakupu. Ze względu na problemy z eksportem nowych urządzeń i części zamiennych, trudno jest naprawić zepsutą kartę.

Korzystanie z karty graficznej po zakończeniu wydobycia

Zakupione procesory graficzne będą dobre do wszystkiego innego niż wydobywanie monet. Większość urządzeń w 2023 roku działa na gorszych ustawieniach. Według statystyk WhatToMine, tylko trzy GPU zarabiają więcej niż 1 USD dziennie - NVIDIA RTX 4070 Ti, 4080 i 4090. Jednak rzadko sprzedają się one na rynku wtórnym i są szybko rozchwytywane.

Zastanawiając się, czy kupić kartę graficzną po wydobyciu, użytkownik musi wziąć pod uwagę cel. W przypadku domowego komputera, niedrogie karty graficzne są w porządku. Urządzenia te nie będą poddawane takiemu samemu obciążeniu pracą, jak w przypadku wydobywania monet, więc wytrzymają nawet 2-3 lata.

Jak naprawić kartę graficzną po kopaniu?

Akcelerator graficzny, który wydobywał kryptowaluty, ma zwykle określone ustawienia i jest brudny w środku. Aby przedłużyć jego żywotność, należy:

 • Zresetować ustawienia do ustawień fabrycznych w BIOS-ie. Należy pobrać narzędzie do aktualizacji konfiguracji. Po rozpakowaniu automatycznie zresetuje ono ustawienia użytkownika.
 • Oczyścić płyty i wentylatory z kurzu. Zwykłe przedmuchanie nie wystarczy, należy użyć puszki ze sprężonym powietrzem i odkurzacza z funkcją przedmuchiwania. Aby usunąć plamy silikonu i kurzu, należy zdemontować urządzenie i umyć płyty alkoholem. Nie spowoduje to uszkodzenia chipów.
 • Przebudowa układu chłodzenia. Należy nasmarować wentylatory i wymienić etykiety termiczne. W przypadku zniszczenia wentylatorów należy założyć nowe.
 • Rebolling. Jest to procedura wymiany kulek lutowniczych pod elektronicznymi komponentami BGA. Jeśli nie zostanie to zrobione, "rozgrzany" procesor graficzny ulegnie uszkodzeniu już po 3-4 tygodniach od zakupu.

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

Jak przelewać kryptowaluty i Bitcoina?

Kupiłeś krypto, ich cena wzrosła, a ty zarobiłeś pieniądze. Aktywa znajdują się jednak w Twoim prywatnym portfelu. Aby zrealizować zyski będziesz musiał wysłać te kryptowaluty na giełdę. Jak to zrobić? Jak przelewać kryptowaluty i Bitcoina? W dzisiejszym artykule przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku! Tak więc, zaczynajmy! Przelewanie kryptowalut na giełdę Jak już […]

Najlepsze tanie kryptowaluty z potencjałem na 2023 rok

Obecnie na rynku istnieją już dziesiątki tysięcy kryptowalut, a każdego dnia kolejne wyrastają jak grzyby po deszczu. Bitcoin nie kosztuje już paru centów, lecz dziesiątki tysięcy dolarów. Dla wielu osób jest więc za drogi, aby zaoferować duży potencjał zysku. W jakie kryptowaluty warto więc zainwestować? Jakie są najlepsze tanie kryptowaluty z potencjałem na 2023 rok? […]

Jak zacząć inwestować w kryptowaluty i Bitcoina? (2023)

Jeżeli tutaj trafiłeś, to zakładam, że jesteś początkującym jeśli chodzi o świat kryptowalut. Zapewne zastanawiasz się więc: jak inwestować w kryptowaluty i Bitcoina? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie jak najbardziej kompleksowo. Poruszymy takie kwestie jak: gdzie inwestować w Bitcoina, jak zacząć krok po kroku, jak analizować rynek, na co uważać. Oprócz […]

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

Binance czy Zonda - Porównanie giełd kryptowalut

Na Polskim rynku królują dwie giełdy kryptowalut - Binance i Zonda. Pierwsza z nich jest największą giełdą kryptowalut na świecie i oferuje ogromny ekosystem produktów. Zonda to mniej skomplikowana platforma, która jest najlepszą bramką wejścia i wyjścia z rynku do polskich złotówek. Ale która jest lepsza? Binance czy Zonda? Nasze porównanie giełd kryptowalut postara się […]

Inwestowanie małych kwot w kryptowaluty. Czy się oplaca?

Inwestowanie w kryptowaluty ma bardzo konkretną zaletę: można w nie inwestować nawet małe kwoty. Oznacza to, że z rynkiem tym może zapoznać się niemal każdy - nie ma przy tym znaczenia zasobność portfela. Ale czy inwestowanie małych kwot w kryptowaluty ma sens? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie! Inwestowanie niewielkich kwot w Bitcoin […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram