Dlaczego OpenSea jest najpopularniejszym rynkiem NFT?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 19 sierpnia 2022
ikona autora biały
opensea nft

OpenSea to wiodąca platforma handlowa dla niewymienialnych tokenów (NFT), uruchomiona w 2017 roku w Nowym Jorku.

Główne zalety platformy to wsparcie dla wielu blockchainów, program opłat licencyjnych dla twórców NFT oraz możliwość darmowego mintowania niewymiennych tokenów za pomocą sieci Polygon.

OpenSea zawiera popularne kolekcje NFT oraz różne rodzaje sztuki cyfrowej, od ilustracji znanych osobistości i twórców memów po cyfrowe ziemie w metaverse.

Kto i kiedy uruchomił platformę?

Platforma handlowa NFT została założona przez Devina Finzera (który pełni funkcję CEO) oraz Alexa Atallaha. Na początku 2022 roku Forbes uznał ich za pierwszych miliarderów branży NFT, wyceniając ich łączny majątek na 2,2 mld dolarów.

Startup został założony w 2017 roku. W tym samym roku uruchomiono wersję beta serwisu. W 2018 roku projekt otrzymał pierwszą inwestycję od inkubatora Y Combinator. Zespół OpenSea został zainspirowany do stworzenia rynku przez sukces gry NFT CryptoKitties, która w tamtym czasie stanowiła lwią część wszystkich transakcji w sieci Ethereum.

Prawdziwa popularność zawitała do OpenSea wraz z gwałtownym rozwojem sfery NFT w 2021 roku. Zespołowi projektowemu udało się przyciągnąć do swojej platformy popularne kolekcje, w tym Bored Ape Yacht Club, Axie Infinity i Decentraland. W ciągu zaledwie jednego roku wolumen obrotu na rynku wzrósł ponad 640 razy do 14,6 mld USD, a udział OpenSea w całkowitym wolumenie obrotu niewymiennymi tokenami przekroczył 90%.

Wiosną 2021 roku OpenSea pozyskała 23 miliony dolarów w rundzie finansowania serii A, a w lipcu zamknęła rundę serii A.

Lipiec zamknął rundę Series B o wartości 100 milionów dolarów, której przewodził fundusz venture capital Andreessen Horowitz (a16z). Pod koniec 2021 roku zespół zorganizował kolejną rundę inwestycyjną, która miała zakończyć się wyceną na poziomie 10 mld dolarów, jednak projekt został wyceniony na więcej - 13,3 mld dolarów.

Na początku 2022 roku OpenSea znalazła się na liście Forbes Fintech 50, a magazyn TIME zaliczył rynek do 100 najbardziej wpływowych firm na świecie.

Jak działa OpenSea?

Na początku rozwoju projektu zespół nazwał rynek eBay, ale dla NFT. Dziś OpenSea jest największym rynkiem do kupowania, sprzedawania i budowania kolekcji niewymiennych tokenów.

Infrastruktura do tworzenia NFT na platformie jest odpowiednia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych użytkowników. Przeczytaj nasz przewodnik jak stworzyć i wydać własny NFT na OpenSea bez umiejętności programowania.

Aby założyć konto na stronie, musisz podłączyć jeden z 16 obsługiwanych portfeli kryptowalut: MetaMask, Coinbase Wallet, Wallet Connect, Fortmatik, Phantom itd.

Statystyki NFT oraz różne kategorie dostępne są na głównej stronie serwisu OpenSea: sztuka, kolekcje, nazwy domen, muzyka, zdjęcia, wirtualne ziemie, zasoby w grze, memy i inne.

Dlaczego platforma OpenSea jest tak popularna?

Platforma posiada szereg zalet, które czynią ją atrakcyjną i popularną wśród użytkowników.

Jednym z głównych plusów jest wsparcie dla kilku blockchainów jednocześnie: Polygon, Klaytn i Solana. W przyszłości twórcy planują dodać sieci Flow i Tezos, które również są popularne w sferze NFT.

Jedną z głównych zalet jest to, że użytkownicy OpenSea mogą wystawiać NFT za darmo za pomocą sieci Polygon i nie płacić za gaz w Ethereum.

Kolejną zaletą jest to, że twórca NFT może podłączyć funkcję "royalty" i otrzymywać do 10% wartości tokena z każdej transakcji już po jego sprzedaży innym posiadaczom.

Jak kupić NFT na OpenSea?

Otwórz stronę główną serwisu OpenSea i przejdź do zakładki Explore, aby zobaczyć prezentowane na niej cyfrowe prace. Są one skategoryzowane. Najpopularniejsze ostatnio znajdują się w zakładce Trending.

screen przedstawiający stronę OpenSea i zakładki Explore i Status

Z menu po lewej stronie można filtrować prace według statusu, zakresu cenowego, ilości, blockchaina, kategorii i innych parametrów.

Status NFT daje możliwość wyboru pomiędzy tokenami New, On Auction lub sprzedawanymi po stałej cenie (Buy Now) zamiast aukcji.

Kliknij na dowolny obrazek, aby zobaczyć szczegółowe informacje o NFT. Na następnej stronie możesz przejść od razu do zakupu klikając Buy Now lub zaoferować swoją cenę za wybrany token poprzez funkcję Make offer.

Za co projekt jest krytykowany?

Na początku 2022 roku platforma wprowadziła limity. Użytkownik mógł zamieścić nie więcej niż 5 kolekcji składających się z 50 NFT. Ale dzień później innowacja została odwołana z powodu licznych skarg.

Administracja platformy tłumaczyła swoją decyzję o wprowadzeniu ograniczeń tym, że 80% prac prezentowanych na stronie było plagiatami kolekcji.

Po pewnym czasie OpenSea wprowadziła szereg rozwiązań mających na celu walkę z oszustwami i plagiatami. Zdaniem zespołu projektowego powinno to zmniejszyć liczbę naruszeń praw własności intelektualnej.

Jak krypto zima wpłynęła na OpenSea?

Według CoinGecko, rok 2022 był jednym z najgorszych w historii rynku kryptowalut. Trend ten znajduje również odzwierciedlenie w obrocie niewymiennymi tokenami.

Jak wyliczyli analitycy The Block, całkowity wolumen obrotu NFT spadł o 74%. Do 1,04 mld USD w czerwcu 2022 roku z 4 mld USD w maju 2021 roku. Platforma analityczna Dune podaje jeszcze niższą kwotę za ten sam okres - zaledwie 0,5 mld USD.

Dane z The Block wskazują, że OpenSea odpowiada za dwie trzecie wszystkich transakcji. Nadal jest więc wiodącą platformą handlową w swoim segmencie.

W wyniku spadku aktywności zespół projektowy ogłosił w lipcu 2022 roku, że zwalnia 20% pracowników.

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Najlepsza aplikacja do kryptowalut na smartfona (Ranking 2023)

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Aplikacje […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Czym jest agregator DeFi i jak działa?

Świat DeFi jest pełen niesamowitych możliwości. Istnieją zdecentralizowane giełdy, różne protokoły pożyczkowe i oczywiście platformy oferujące różne formy dodatkowego zarobki z kryptowalut, czy to w formie stakingu, wydobywania płynności czy zaawansowanego yield farmingu. Wiele z nich jest zorientowanych na różne sieci, a ponieważ ich poziom wykorzystania jest dyktowany przede wszystkim przez społeczność. Różnią się one […]

Binance Coin (BNB)

Co to jest Binance Coin Binance Coin, znany również jako BNB, to kryptowaluta wyemitowana przez giełdę Binance. Jest to jedna z najpopularniejszych giełd kryptowalut na świecie. BNB początkowo opierał się na sieci Ethereum, ale z czasem przekształcił się w natywną walutę dedykowanego blockchaina Binance, zwanego Binance Chain. BNB został stworzony jako token umożliwiający korzystanie z […]

Czy warto kupić kartę graficzną po koparce kryptowalut?

Bbranża kryptowalut została dotknięta spadkiem Bitcoina, a następnie spadkiem Ethereum. To wszystko sprawiło, że wydobywanie GPU stało się nieopłacalne. W rezultacie rynek wtórny został zalany tanimi kartami graficznymi. Chociaż mogą one być o 50%, a nawet 70% tańsze niż w sklepach, należy dwa razy zastanowić się, czy warto kupować kartę graficzną po kopaniu kryptowalut. Praca […]

Najlepsza aplikacja do kryptowalut na smartfona (Ranking 2023)

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Aplikacje […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kryptowaluty na Revolut - czy warto? Opinie

Revolut to bardzo popularna aplikacja neobankowa w Polsce, tak więc z całą pewnością obiła Ci się już o uszy. Pozwala ona także inwestować w kryptowaluty. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Dużo taniej jest kupić cyfrowe aktywa na giełdzie, która pozwala w łatwy sposób wpłacić środki przez Revolut. Przykładem takiej platformy jest www.bybit.com lub www.binance.com. […]

Jak wypłacić Ethereum ze stakingu?

Na skutek aktywacji aktualizacji Shapella w sieci głównej Ethereum, użytkownicy otrzymali możliwość wycofania kryptowaluty ze stakingu. Ale jak to konkretnie zrobić? Czym jest staking Ethereum? Staking to sposób generowania pasywnego dochodu z monet w oparciu o algorytm konsensusu Proof-of-Stake (PoS) i jego warianty. Staking w prostym języku to udział w potwierdzaniu transakcji i produkcji nowych […]

Staking kryptowalut na Binance: Kompletny poradnik

W ciągu ostatnich kilku lat kryptowaluty naprawdę zawładnęły światem mainstreamu. NFT, giełdy kryptowalutowe i cały szereg różnych narzędzi związanych z kryptowalutami powstają jak grzyby po deszczu! W dzisiejszym poradniku skupimy się jednak na jednej z najciekawszych koncepcji, a mianowicie stakingu na giełdzie Binance. Jest to bowiem proces, który pozwala zarabiać kryptowaluty w sposób pasywny! Staking […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram