Dlaczego OpenSea jest najpopularniejszym rynkiem NFT?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 19 sierpnia 2022
ikona autora biały
opensea nft

OpenSea to wiodąca platforma handlowa dla niewymienialnych tokenów (NFT), uruchomiona w 2017 roku w Nowym Jorku.

Główne zalety platformy to wsparcie dla wielu blockchainów, program opłat licencyjnych dla twórców NFT oraz możliwość darmowego mintowania niewymiennych tokenów za pomocą sieci Polygon.

OpenSea zawiera popularne kolekcje NFT oraz różne rodzaje sztuki cyfrowej, od ilustracji znanych osobistości i twórców memów po cyfrowe ziemie w metaverse.

Kto i kiedy uruchomił platformę?

Platforma handlowa NFT została założona przez Devina Finzera (który pełni funkcję CEO) oraz Alexa Atallaha. Na początku 2022 roku Forbes uznał ich za pierwszych miliarderów branży NFT, wyceniając ich łączny majątek na 2,2 mld dolarów.

Startup został założony w 2017 roku. W tym samym roku uruchomiono wersję beta serwisu. W 2018 roku projekt otrzymał pierwszą inwestycję od inkubatora Y Combinator. Zespół OpenSea został zainspirowany do stworzenia rynku przez sukces gry NFT CryptoKitties, która w tamtym czasie stanowiła lwią część wszystkich transakcji w sieci Ethereum.

Prawdziwa popularność zawitała do OpenSea wraz z gwałtownym rozwojem sfery NFT w 2021 roku. Zespołowi projektowemu udało się przyciągnąć do swojej platformy popularne kolekcje, w tym Bored Ape Yacht Club, Axie Infinity i Decentraland. W ciągu zaledwie jednego roku wolumen obrotu na rynku wzrósł ponad 640 razy do 14,6 mld USD, a udział OpenSea w całkowitym wolumenie obrotu niewymiennymi tokenami przekroczył 90%.

Wiosną 2021 roku OpenSea pozyskała 23 miliony dolarów w rundzie finansowania serii A, a w lipcu zamknęła rundę serii A.

Lipiec zamknął rundę Series B o wartości 100 milionów dolarów, której przewodził fundusz venture capital Andreessen Horowitz (a16z). Pod koniec 2021 roku zespół zorganizował kolejną rundę inwestycyjną, która miała zakończyć się wyceną na poziomie 10 mld dolarów, jednak projekt został wyceniony na więcej - 13,3 mld dolarów.

Na początku 2022 roku OpenSea znalazła się na liście Forbes Fintech 50, a magazyn TIME zaliczył rynek do 100 najbardziej wpływowych firm na świecie.

Jak działa OpenSea?

Na początku rozwoju projektu zespół nazwał rynek eBay, ale dla NFT. Dziś OpenSea jest największym rynkiem do kupowania, sprzedawania i budowania kolekcji niewymiennych tokenów.

Infrastruktura do tworzenia NFT na platformie jest odpowiednia zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych użytkowników. Przeczytaj nasz przewodnik jak stworzyć i wydać własny NFT na OpenSea bez umiejętności programowania.

Aby założyć konto na stronie, musisz podłączyć jeden z 16 obsługiwanych portfeli kryptowalut: MetaMask, Coinbase Wallet, Wallet Connect, Fortmatik, Phantom itd.

Statystyki NFT oraz różne kategorie dostępne są na głównej stronie serwisu OpenSea: sztuka, kolekcje, nazwy domen, muzyka, zdjęcia, wirtualne ziemie, zasoby w grze, memy i inne.

Dlaczego platforma OpenSea jest tak popularna?

Platforma posiada szereg zalet, które czynią ją atrakcyjną i popularną wśród użytkowników.

Jednym z głównych plusów jest wsparcie dla kilku blockchainów jednocześnie: Polygon, Klaytn i Solana. W przyszłości twórcy planują dodać sieci Flow i Tezos, które również są popularne w sferze NFT.

Jedną z głównych zalet jest to, że użytkownicy OpenSea mogą wystawiać NFT za darmo za pomocą sieci Polygon i nie płacić za gaz w Ethereum.

Kolejną zaletą jest to, że twórca NFT może podłączyć funkcję "royalty" i otrzymywać do 10% wartości tokena z każdej transakcji już po jego sprzedaży innym posiadaczom.

Jak kupić NFT na OpenSea?

Otwórz stronę główną serwisu OpenSea i przejdź do zakładki Explore, aby zobaczyć prezentowane na niej cyfrowe prace. Są one skategoryzowane. Najpopularniejsze ostatnio znajdują się w zakładce Trending.

Z menu po lewej stronie można filtrować prace według statusu, zakresu cenowego, ilości, blockchaina, kategorii i innych parametrów.

Status NFT daje możliwość wyboru pomiędzy tokenami New, On Auction lub sprzedawanymi po stałej cenie (Buy Now) zamiast aukcji.

Kliknij na dowolny obrazek, aby zobaczyć szczegółowe informacje o NFT. Na następnej stronie możesz przejść od razu do zakupu klikając Buy Now lub zaoferować swoją cenę za wybrany token poprzez funkcję Make offer.

Za co projekt jest krytykowany?

Na początku 2022 roku platforma wprowadziła limity. Użytkownik mógł zamieścić nie więcej niż 5 kolekcji składających się z 50 NFT. Ale dzień później innowacja została odwołana z powodu licznych skarg.

Administracja platformy tłumaczyła swoją decyzję o wprowadzeniu ograniczeń tym, że 80% prac prezentowanych na stronie było plagiatami kolekcji.

Po pewnym czasie OpenSea wprowadziła szereg rozwiązań mających na celu walkę z oszustwami i plagiatami. Zdaniem zespołu projektowego powinno to zmniejszyć liczbę naruszeń praw własności intelektualnej.

Jak krypto zima wpłynęła na OpenSea?

Według CoinGecko, rok 2022 był jednym z najgorszych w historii rynku kryptowalut. Trend ten znajduje również odzwierciedlenie w obrocie niewymiennymi tokenami.

Jak wyliczyli analitycy The Block, całkowity wolumen obrotu NFT spadł o 74%. Do 1,04 mld USD w czerwcu 2022 roku z 4 mld USD w maju 2021 roku. Platforma analityczna Dune podaje jeszcze niższą kwotę za ten sam okres - zaledwie 0,5 mld USD.

Dane z The Block wskazują, że OpenSea odpowiada za dwie trzecie wszystkich transakcji. Nadal jest więc wiodącą platformą handlową w swoim segmencie.

W wyniku spadku aktywności zespół projektowy ogłosił w lipcu 2022 roku, że zwalnia 20% pracowników.

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

WalletConnect - Co to jest i jak używać?

Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z DeFi, być może napotkałeś już problem z połączeniem się z jedną ze zdecentralizowanych aplikacji. Portfele kryptowalutowe są bowiem bardzo liczne, podobnie jak aplikacje DeFi. Choć wiele z nich, czy to aplikacje, czy portfele, działa na tych samych sieciach, to jednak istnieją między nimi pewne różnice. Dlatego nawet najbardziej znane i […]

W jakie kryptowaluty inwestować? Nowe kryptowaluty 2023

Tematem naszego dzisiejszego przeglądu będą nowe kryptowaluty 2023. Jeśli myślisz, że krypto zima hamuje powstawanie nowych projektów to jesteś w błędzie. Na przykład Grin i Beam zostały uruchomione na początku 2019 roku. Wówczas to nie tylko sceptycy, ale wielu entuzjastów kryptowalut myślało, że to już koniec. Inwestor powinien zawsze przeprowadzić własny research. Ci, którzy zainwestują […]

Co to jest automatyczny animator rynku (AMM)?

Automated Market Maker (AMM) to algorytm oprogramowania do kontrolowania płynności i wyceny kryptowalut na zdecentralizowanych giełdach. Systemy AMM są szeroko stosowane w DeFi, szczególnie w zdecentralizowanych giełdach (DEX), takich jak w tym Uniswap, Balancer, Bancor i Curve. Aby stworzyć zdecentralizowane rynki, AMM wykorzystuje płynność w kryptowalutowych publicznych pulach wielu tokenów zablokowanych w specjalnych inteligentnych kontraktach. […]

Co to są BTokeny i jak je pożyczać na Binance?

Binance to nie tylko giełda kryptowalut. To cały ekosystem, na który składa się wiele różnych produktów. Jednym z nich jest BNB Chain, czyli blockchain Binance. Na jego potrzeby giełda ta zaczęła "opakowywać" swoje tokeny. Tak jak np. na Ethereum możemy przechowywać Bitcoina w formie WBTC, tak w przypadku BNB Chain również możemy posiadać tzw. BTokeny. […]

Co to jest Binance Swap Farming i jak z niego korzystać?

Jeżeli korzystasz z giełdy Binance z całą pewnością wiesz, że nie jest to jedynie klasyczna giełda. Jest to cały ekosystem złożony z wielu różnych ciekawych produktów. Jednym z nich jest Binance Swap Farming i to na nim skupimy się w tym poradniku. Wyjaśnimy czym on dokładnie jest, jak działa, jakie ma zalety oraz ryzyko oraz […]

Dlaczego warto sprzedawać NFT na Binance NFT? Oto powody

NFT niezwykle szybko zyskują na popularności, rozszerzając możliwości blockchaina. Użytkownicy mogą teraz kupować i sprzedawać prawie wszystko w formie NFT. Dotyczy to głównie cyfrowych dzieł sztuki, pamiątek, aktywów w grze, a nawet niektórych momentów historycznych. Zazwyczaj NFT określa się jako rodzaj kryptograficznego tokena na blockchainie, który reprezentuje unikalne aktywa. Mogą one być albo całkowicie cyfrowymi […]

Jak wysyłać pieniądze za granicę za darmo przy użyciu kryptowalut?

Wysyłanie pieniędzy za granicę może być drogim i czasochłonnym procesem. W tym przewodniku wyjaśnimy jednak, jak wykorzystać kryptowaluty do wysyłania pieniędzy za granicę za darmo - przy pomocy platformy Binance P2P. Tradycyjne metody, takie jak przelewy lub Western Union, często wiążą się z wysokimi opłatami i powolnym czasem przetwarzania, co utrudnia ludziom wysyłanie pieniędzy szybko […]

BNB Greenfield: Czym jest nowy, trzeci blockchain od Binance?

Giełda Binance w lutym zapowiedziała swój nowy produkt, a mianowicie nowy blockchain nazwany BNB Greenfield. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy czym dokładnie on jest, jak będzie działał, jakie może mieć zastosowania oraz wiele więcej! Tak więc, zaczynajmy! Czym jest BNB Greenfield? BNB Greenfield to zdecentralizowana infrastruktura pamięci masowej w ramach szerszego ekosystemu BNB Chain, w którym […]

Testnet ZetaLabs: Jak przygotować się pod airdrop?

Testnety to zawsze okazja do zarobienia dodatkowych pieniędzy. Jakich? To zależy od projektu i jego możliwości. W tym poradniku opowiemy o ZetaChain - projekcie, który obecnie prowadzi testnet. Wyjaśnimy co musisz zrobić, aby zdobyć ewentualne dropy i darmowe NFT. Czym jest ZetaChain? ZetaChain to testnet dla nowych omnichain dApps i kluczowy element ekosystemu, który opiera […]

Zarabianie na NFT w 2023 roku: gdzie inwestować i gdzie szukać obiecujących kolekcji?

Pozytywny impet na początku 2023 roku ożywił rynek kryptowalut, co pomogło projektom odzyskać siły po ubiegłorocznych wpadkach i bankructwach. Segment NFT nie był wyjątkiem. Również przyciągnął uwagę wielu nowych graczy. Jednak NFT mają swoją własną specyfikę i nawet doświadczeni inwestorzy nie do końca rozumieją cechy tego rynku. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy ci jak ma się […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram