Staking ETH 2.0 - Jak to zrobić?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 11 sierpnia 2022
ikona autora biały
binance staking

Jeśli czytasz naszego bloga to z całą pewnością wiesz, że sieć Ethereum niedługo przejdzie z algorytmu Proof-of-Stake na Proof-Of-Work. Kilka dni temu The Merge zostało nawet przetestowane na testnecie Goerli i wszystko przebiegło zgodnie z planem. Ale czy wiesz czym tak wogóle jest Ethereum 2.0? Jakie wprowadzi zmiany lub jak możesz zarabiać pasywny dochód bez inwestycji w energochłonne i drogie koparki? W dzisiejszym artykule odpowiemy na te i inne pytania. Tak więc zaczynamy!

Co to jest Ethereum?

Ethereum to jeden z najczęściej używanych blockchainów Proof-of-Work w świecie DeFi i NFT. Głównie ze względu na możliwość obsługi smart kontraktów. Te inteligentne umowy są wykorzystywane w zdecentralizowanych aplikacjach (dApp) oraz podczas stakingu.

Projekt został stworzony w 2015 roku, a jego założycielem jest znana osobistość świata krypto - Vitalik Buterin. Niemniej jednak od tego czasu zyskał on miliony nowych użytkowników, którzy przeprowadzają ogromne ilości transakcji.

To wszystko doprowadziło, że sieć stała się przeciążona, a co za tym idzie zaczęły rosnąć opłaty transakcyjne oraz prędkość przetwarzania. Obecnie blockchain ETH może zrealizować tylko 15 transakcji na sekundę. Nie jest to wystarczający wynik, dlatego też deweloperzy postanowili przenieść go na inny algorytm konsensusu, a mianowicie Proof-of-Stake. Nowa wersja na bardziej energooszczędnym łańcuchu nazywana jest właśnie ETH 2.0.


Co to jest Ethereum 2.0?

Ethereum 2.0 (Eth2 lub "Serenity") to aktualizacja blockchaina Ethereum. Wprowadziła ona łańcuch proof of stake (PoS) zwany Beacon Chain. Będzie on działał równolegle z głównym łańcuchem proof-of-work Ethereum do czasu połączenia (The Merge), które ma odbyć się za miesiąc.

Proof of stake różni się tym od PoW, że zamiast górników, osoby zatwierdzające transakcje (walidatorzy) stakują kryptowaluty. W zamian otrzymują prawo do weryfikacji transakcji. Walidatorzy są wybierani do zaproponowania bloku na podstawie tego, ile kryptowalut i jak długo je posiadają.

Eth2 ma na celu zwiększenie szybkości, wydajności i skalowalności sieci Ethereum, tak aby mogła ona przetwarzać więcej transakcji i radzić sobie z zatorami.


Efekt domina w sieci Ethereum 1.0

Ethereum (ETH1) został zaprojektowany jako pierwszy blockchain, który umożliwia programowalne inteligentne kontrakty, wykorzystując mechanizm konsensusu Proof of Work. Od momentu uruchomienia, ETH1 doświadczył efektu domina z powodu udanego, powszechnego zastosowania.

Wraz z rozwojem sieci, rosną również opłaty i wymagania energetyczne potrzebne do utrzymania blockchaina. Ethereum 2.0 (ETH2) ma na celu pokonanie tych wyzwań. Społeczność uznawała, że radykalne modernizacje będą konieczne już od czasu premiery ETH1 w 2015 roku.

Dziś dostępna jest technologia, dzięki której ETH1 może wejść w nową bezpieczną, zrównoważoną i skalowalną erę. Te aktualizacje mają na celu wsparcie tysięcy inteligentnych kontraktów i milionów użytkowników, których obecnie obsługuje sieć. ETH2 to aktualizacja składająca się z wielu mniejszych elementów. Mają one na celu zrewolucjonizowanie drugiego największego na świecie blockchaina pod względem kapitalizacji rynkowej.

Jedną z głównych zmian, które wprowadza ETH2 jest przejście blockchaina z Proof of Work (PoW) na Proof of Stake (PoS). Jest to istotne, ponieważ stanowi fundamentalną zmianę w stosunku do istniejącego, oryginalnego mechanizmu konsensusu.

Proof of Work opiera się na zewnętrznym zasobie do wydobycia, a mianowicie energii elektrycznej. Z kolei PoS zamiast tego opiera się na wewnętrznym zasobie, czyli stawce użytkowników. W obecnej formie, w miarę jak ETH1 rozwija się pod względem wykorzystania, użyteczności i adopcji, rośnie również jego wpływ na środowisko.

Obecne operacje Proof of Work zużywają dużo energii elektrycznej, przyczyniając się do zużycia wielu zasobów naturalnych. Nowy mechanizm konsensusu ETH2 zapewnia bardziej zrównoważony, przyjazny środowisku fundament, na którym mogą budować deweloperzy i użytkownicy.


Roadmap Ethereum 2.0

Zanim ETH2 stanie się w pełni funkcjonalne, musi (lub musiało przejść przez kilka etapów).

Faza 0 - Beacon Chain

Beacon Chain jest pierwszym krokiem ETH2 w kierunku PoS. Ten łańcuch w pełni obsługuje staking, zarządza rejestrem walidatorów i jest głównym filarem roadmapu ETH2. Oryginalna sieć ETH1 Proof of Work będzie funkcjonować równolegle z Beacon Chain do czasu Merge, czyli kolejnej fazy. Beacon Chain będzie dodawać bloki za pomocą protokołu stakingowego. W tym samym czasie oryginalny łańcuch ETH1 kontynuuje tworzenie bloków jak zwykle. Ostatecznie, ETH1 przejdzie w pełni do PoS.

Beacon Chain nie ma takich samych możliwości jak ETH1. Nie obsługuje na przykład smart kontraktów. Dlaczego? Ponieważ głównym celem Beacon Chain jest umożliwienie walidatorom, a nie górnikom, konfiguracji stakingu. Aby zabezpieczyć Beacon Chain, stworzono jednokierunkowy smart kontrakt, który umożliwia zainteresowanym posiadaczom ETH wysyłanie środków z zamiarem zostania walidatorem w tym łańcuchu. Warunkiem uczestnictwa w Beacon Chain było wpłacenie 32 ETH do kontraktu depozytowego. Zdeponowane środki nie mogą być na razie wypłacone. Beacon Chain został pomyślnie uruchomiony 1 grudnia 2020 roku.

Faza 1 - The Merge

Merge będzie oznaczać, że oryginalna warstwa wykonawcza ETH1 nie jest już niezależnym łańcuchem. Zamiast tego, będzie działać wewnątrz Proof of Stake łańcucha konsensusu (Beacon Chain). Jest to przyspieszone i proste przejście do Proof of Stake.

Obecna oryginalna warstwa wykonawcza ETH1 (Proof of Work) stanie się bezużyteczna w nadchodzącym Merge. Pierwotnie proponowano, że łańcuch ETH1 będzie shardem łańcucha ETH2. Jednak ten plan został zastąpiony. ETH2 po prostu zaabsorbuje bloki łańcucha ETH1 w celu przetwarzania transakcji ETH1, w zasadzie całkowicie usuwając zapotrzebowanie na górników PoW.

Aby mogło dojść do The Merge, najpierw musiało dojść do kilku hard forków (aktualizacji sieci).

ETH1 (Proof of Work)

  • Berlin Hard Fork: Berlin hard fork odbył się w kwietniu 2021 r.
  • London Hard Fork: London hard fork zmienił sposób działania opłat na łańcuchu ETH1. Rdzeniem tej aktualizacji jest EIP1559 (Ethereum Improvement Proposal 1559), który jest radykalną zmianą w sieci. Tradycyjnie transakcje zawierały opłatę za gaz wypłacaną górnikom jako opłatę za ich przetwarzanie. W tym nowym Ethereum Improvement Proposal (EIP) koszty gazu są spalane, a górnicy mogą jedynie otrzymać napiwek. Celem EIP-1559 było uczynienie płatności w sieci bardziej sprawiedliwymi, a opłat przewidywalnymi.

ETH2 (Proof of Stake)

  • Altair Hard Fork: Altair hard fork jest pierwszym hard forkiem Beacon Chaina. Zmienił on szczegóły dotyczące tego w jaki sposób nagradzani i karani są walidatorzy. Zwiększył np. minimalną karę za "slashing".

Faza 2 - "Czyszczenie" po The Merge

Idea czyszczenia po The Merge polega na tym, że po dokonaniu minimalistycznego i prostego Merge, nadal będą potrzebne aktualizacje wymagane do "wyczyszczenia" zaległych wymagań. Na przykład, walidatorzy, którzy zdeponowali 32 ETH, aby uczestniczyć w Beacon Chain, będą mogli teraz wypłacić swoje środki.

grafika przedstawiająca logo Ethereum 2.0

The Merge i co dalej?

Ethereum po The Merge wprowadzi kilka nowych funkcjonalności. Są to m.in. łańcuchy shrad, nowy system smart kontraktów oraz środowiska wykonawcze.

Łańcuchy shrad

ETH2 będzie wykorzystywać sharding, aby przetwarzać większe ilości transakcji. Osiągnięcie tego wymaga więcej węzłów bez zwiększania wielkości tych węzłów w sieci. Aby to osiągnąć, ETH2 ma nadzieję wprowadzić 64 łańcuchy shrad.

Sharding to proces dzielenia bazy danych poziomo, aby rozłożyć obciążenie. Powszechnie jest on spotykany w tradycyjnych dziedzinach informatyki. Dla ETH2, sharding stworzy nowe łańcuchy znane jako "shards", które są zaprojektowane tak, aby zdjąć presję z głównego łańcucha w miarę wzrostu liczby transakcji.

Pomyśl o tym jak o budowaniu dróg równoległych do głównej autostrady w celu przyspieszenia przepływu pojazdów i zmniejszenia zatłoczenia na głównej drodze.

W przypadku łańcuchów shard, walidatorzy muszą przechowywać i uruchamiać dane tylko dla sharda, który walidują, a nie dla całej sieci. Sharding nie jest obecnie możliwy w ETH1.

Skalowalność pokonuje wyzwanie obsługi wszystkich obecnych dAppów i użytkowników działających obecnie w ETH1. Zdolność ETH2 do partycjonowania łańcucha na 64 shardy przyniesie bezprecedensowy poziom skalowalności do blockchaina.

Nowy system smart kontraktów

Obecna maszyna wirtualna Ethereum (EVM), która wykonuje inteligentne kontrakty ETH1, ma zostać zaktualizowana i nazywać się eWASM. Akronim ten oznacza Ethereum WebAssembly. Jest on oparty na kodzie WebAssembly opracowanym przez W3C (World Wide Web Consortium).

Zapewni to nowy paradygmat dla inteligentnych kontraktów, ponieważ będą one mogły być napisane w zestawie języków programowania, z których wszystkie mogą być skompilowane do WebAssembly. Każdy shard będzie zarządzał tą wirtualną maszyną i będzie obsługiwał konta, kontrakty, stan i inne rzeczy które hostuje Solidity (język programowania inteligentnych kontraktów ETH1). eWASM opiera się na solidnych fundamentach, na których powstał WASM.

Środowisko wykonawcze

ETH2 ma nadzieję wprowadzić "środowiska wykonawcze (EE)". Podczas gdy oryginalny łańcuch ETH1 jest oparty na modelu kont, EE w ramach shard może być zbudowany do dowolnych specyfikacji wybranych przez dewelopera. Oznacza to, że może być EE dla łańcucha w stylu UTXO, struktura podobna do Bitcoina, lub EE dla systemu w stylu Libra. Każdy shard będzie miał dostęp do wszystkich środowisk wykonawczych i będzie mógł dokonywać transakcji w ich obrębie oraz współdziałać z inteligentnymi kontraktami.

Blockchain stanie się Egalitarny

Oryginalny Proof of Work ETH faworyzował górników z dostępem do najlepszego sprzętu górniczego i najtańszej energii. Z czasem coraz bardziej zawęża to potencjalnych kandydatów, którzy mogą uczestniczyć w produkcji bloków.

ETH2 jest radykalnie bardziej egalitarny niż ETH1, ponieważ każdy, kto ma udział w sieci, może uczestniczyć w konsensusie. Podczas gdy minimum 32 ETH, aby stać się walidatorem na Beacon Chain pozostaje stosunkowo wysoką barierą wejścia, w przyszłości będzie można uczestniczyć w konsensusie po prostu posiadając rodzimy token i współpracując z innymi, aby uzupełnić różnicę wymaganą do spełnienia tego wymogu. Obecnie można też skorzystać z usług zewnętrznych dostawców, jak np. Binance (o tym w dalszej części artykułu).

Egalitarny charakter ETH2 wyrównuje szanse uczestników niezależnie od ich dostępu do najnowocześniejszego sprzętu górniczego lub dostępności niedrogich źródeł energii.

Staking Ethereum

Skoro znasz już podstawy na temat Ethereum 2.0, pora przejść do sedna tego poradnika, a mianowicie stakingu ETH 2.0. Generalnie stakować ETH można na dwa sposoby:

  • Będąc walidatorem.
  • Korzystając z usług zewnętrznego dostawcy (np. Binance).

Obie te opcje mają swoje wady i zalety:

  • Po pierwsze, w przypadku zostania walidatorem trzeba posiadać wiedzę techniczną. Binance pozwala rozpocząć staking za pomocą kilku kliknięć myszką.
  • Po drugie, aby stakować jako walidator należy zablokować minimum 32 ETH do momentu The Merge. Binance pozwala na staking już od 0.001 ETH.
  • W przypadku stakingu na Binance nagrody są nieco niższe, jednak nie musimy obawiać się o nałożenie kary (slashing). Binance bierze to ryzyko na własne barki!!

Poniżej znajdziesz dokładne instrukcje krok po kroku, dzięki którym napewno poradzisz sobie ze stakingiem ETH 2.0

Jak zostać walidatorem?

Aby zostać walidatorem ETH 2.0 musisz najpierw utworzyć własny węzeł i wpłacić do niego minimum 32 ETH. W tym celu wykonaj poniższe kroki:

Krok 1: Wejdź na stronę Ethereum launchpad i kliknij "Become A Validator".

screen strony Eth2 Launchpad

Krok 2: Przeczytaj i zaakceptuj warunki.

screen strony Eth2 Launchpad

Warunkiem, który najczęściej odrzuca inwestorów to minimalny depozyt 32 ETH. Jest to dosyć spora kwota dla przeciętego inwestora. Zwłaszcza, że nie będzie jej można wypłacić aż do The Merge. Niemniej jednak niedawno deweloperzy zapowiedzieli, że Merge może odbyć się już za miesiąc. To z całą pewnością sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na staking ETH 2.0.

Innym ważnym warunkiem jest zobowiązanie do czasu pracy. Jeżeli nie będziesz utrzymywał węzła online wystarczająco długo, możesz zostać ukarany. Dlatego też bardzo ważne jest posiadanie dobrego łącza internetowego.

Krok 3: Wybierz klient do skonfigurowania węzła.

screen strony Eth2 Launchpad

Krok 4: Wybierz liczbę walidatorów, które chcesz utworzyć. Każdy będzie wymagał zdeponowania 32 ETH.

screen strony Eth2 Launchpad

Krok 5: Teraz będziesz musiał zainstalować aplikacje wiersza poleceń. Oczywiście otrzymasz instrukcję instalacji. Następnie musisz udowodnić, że wszystko przebiegło pomyślnie wysyłając plik deposit_data.json, wygenerowany podczas instalacji.

Krok 6: Ostatni krok to podłączenie portfela z minimalnie 32 ETH. Gdy to zrobisz, rozpoczniesz zatwierdzanie transakcji i zarabianie nagród.

Jak stakować na Binance?

Drugim sposobem (i łatwiejszym) jest staking ETH 2.0 na giełdzie kryptowalut Binance. Jest to świetny sposób na uczestniczenie w przetwarzaniu transakcji dla osób, które nie mają w zanadrzu 32 ETH i nie są zbyt dobrze obeznane z technologią blockchain. Aby stakować ETH 2.0 na Binance wystarczy kilka kliknięć myszką!

Pierwszym krokiem jest założenie konta na Binance (jeśli jeszcze go nie posiadasz) i przejście weryfikacji. Zarejestrować się możesz pod tym linkiem.

Kiedy już założysz konto i się na nie zalogujesz musisz zdobyć token BETH (Binance ETH). Możesz to zrobić na dwa sposoby. Albo po prostu kupić je na rynku spot tak jak każdą inną kryptowalutę. Albo korzystając z specjalnej podstrony Binance do stakingu ETH 2.0, którą znajdziesz tutaj.

W pierwszym przypadku BETH możesz kupić w parach do ETH, BNB oraz VIB. Warto również zauważyć, że ze względu na płynność kursy ETH i BETH mogą się różnić. To sprawia, że w niektórych przypadkach możesz zastosować arbitraż na tych dwóch tokenach.

W przypadku drugim, po przejściu na podstronę stakingu ETH 2.0 musisz kliknąć przycisk "Stakuj Teraz".

screen strony Binance

Następnie wpisz ilość ETH, które chcesz stakować. Zapoznaj się z szczegółami, zaakceptuj warunki i jeśli wszystko się zgadza kliknij "Potwierdź".

screen strony Binance

Teraz musisz po raz kolejny zaakceptować warunki i znowu nacisnąć zółty przycisk "Potwierdź". Jeżeli wszystko się uda zobaczysz komunikat mówiący, że "Stakowanie Powiodło Się", a w Twoim portfelu spot pojawią się tokeny BETH. Za ich posiadanie Binance na chwile obecną będzie też naliczać 5,2% APY.

screen strony Binance

Podsumowanie

Ethereum 2.0 to aktualizacja, która jeżeli uda się ją wdrożyć bez problemów będzie miała ogromny wpływ na działanie największego blockchaina obsługującego smart kontrakty. Co więcej, pozwoli Ci dawać wkład do sieci bez konieczności posiadania drogiego i energochłonnego sprzętu. Wszystko za sprawą stakingu.

Niemniej jednak normalnie będziesz potrzebował aż 32 ETH, aby stać się walidatorem. Dlatego też warto, abyś zainteresował się giełdą Binance i tym co ma Ci do zaoferowania!

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Czy Ethereum przebije Bitcoina pod kątem wolumenu?

Czy Ethereum może kiedyś prześcignąć Bitcoina pod względem wolumenu? Bitcoin oraz Ethereum to dwa giganty, różniące się od siebie, lecz nieustannie konkurujące. Porównanie tych dwóch technologii wymaga zrozumienia ich podstawowych różnic. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie są Bitcoin i Ethereum. Przeanalizujemy też, na czym polegają ich różnice. Zastanowimy się, czy Ethereum ma szansę prześcignąć […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

Bitcoin jak zacząć – gdzie inwestować w kryptowaluty: poradnik dla początkujących

Bitcoin (BTC) to dla Ciebie nowość i nie wiesz jak zacząć? To nic trudnego, nawet jeżeli dopiero zaczynasz interesować się…

Oszustwa telefoniczne Bitcoin - jak nie wpaść w sidła oszustów?

Otrzymałeś niedawno telefon od osoby twierdzącej, że masz szansę na szybką wypłatę znacznej kwoty z tytułu posiadanych Bitcoinów? Jeśli rozmówca sugeruje użycie programu typu AntyDesk lub prosi o przedpłatę na rzekomy podatek, w Twojej głowie powinien zapalić się alarm! To typowy przykład oszustwa telefonicznego związanego z Bitcoinem. Metoda ta zyskuje na popularności wśród przestępców. W […]

Xai - nowy projekt w Binance Launchpool

Giełda kryptowalut Binance ogłosiła kolejny projekt, który będzie dostępny na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to Xai. Między 5 stycznia a 8 stycznia o 23:59 użytkownicy będą mogli zarabiać tokeny Xai (XAI) na Binance po prostu stakując BNB, FDUSD lub TUSD. Postawione monety można wypłacić w dowolnym momencie, a nagrody w postaci tokenów XAI […]

Jaki portfel do kryptowalut i Bitcoina jest najlepszy? Jak założyć i który wybrać?

Zainteresowałeś się bitcoinem (lub innymi kryptowalutami) i chciałbyś założyć konto, które pozwoli Ci je przechowywać? W świecie cyfrowych aktywów miejsce, w którym trzymamy bitcoina to nie konto, a portfel bitcoin. Z tego artykułu dowiesz się jaki portfel do kryptowalut jest najlepszy. Wyjaśnimy też jak założyć portfel bitcoin krok po kroku. Czym jest portfel kryptowalut? Portfel […]

Co zrobić z tokenami jeżeli jestem HODLerem?

Zastanawiasz się, co zrobić z tokenami, kiedy jesteś HODLerem? Klucz do sukcesu leży w znalezieniu sposobów na maksymalizację zysków, nawet gdy trzymasz swoje aktywa na dłużej. W tym artykule odkryjemy sposoby pasywnego zarabiania na kryptowalutach. Dowiesz się, jak platformy takie jak Binance Simple Earn mogą pomóc pomnożyć twoje środki. Zatem, gotowy na zgłębienie tematu? Pasywne […]

Czy Ethereum przebije Bitcoina pod kątem wolumenu?

Czy Ethereum może kiedyś prześcignąć Bitcoina pod względem wolumenu? Bitcoin oraz Ethereum to dwa giganty, różniące się od siebie, lecz nieustannie konkurujące. Porównanie tych dwóch technologii wymaga zrozumienia ich podstawowych różnic. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie są Bitcoin i Ethereum. Przeanalizujemy też, na czym polegają ich różnice. Zastanowimy się, czy Ethereum ma szansę prześcignąć […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

Kryptowaluty na Revolut - czy warto? Opinie

Revolut to bardzo popularna aplikacja neobankowa w Polsce, tak więc z całą pewnością obiła Ci się już o uszy. Aplikacja Revolut pozwala inwestować w kryptowaluty, ale nie jest to optymalne rozwiązanie jeżeli chodzi i ich zakup i sprzedaż, o czym wiedzą bardziej zaawansowani użytkownicy kryptowalut. Odpowiemy na pytanie czy opłaca się kupować kryptowaluty na Revolut, […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram