Coinmetrics: EIP-1559 może nie obniżyć opłat za gaz

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 28 marca 2021
ikona autora biały
ethereum

raporcie badającym jeden z najbardziej dyskutowanych tematów w społeczności, a mianowicie wysokie opłaty w sieci Ethereum, CoinMetrics wskazuje, że obecnie koszty są mniej więcej dwa razy wyższe niż podczas runu 2017/2018.

Dokument ostrzegł jednak, że nadchodząca aktualizacja EIP-1559 może nie rozwiązać problemu opłat za gaz.

Opłaty za Ethereum: Kiedyś i teraz

Blockchain Ethereum jest prawdopodobnie najszerzej wykorzystywaną siecią w przestrzeni kryptowalutowej. Jednakże, będąc technologią bazową dla dwóch najgorętszych trendów – DeFi i NFT – a także posiadając liczne stablecoiny działające w oparciu o nią, sieć zmaga się z wieloma problemami – głównie ze skalowalnością.

Doprowadziło to do znacznych opóźnień podczas dokonywania transakcji oraz, jak wspomniano powyżej, niezwykle wysokich opłat transakcyjnych. W szczytowych momentach średni koszt transakcji poszybował nawet do poziomu powyżej 30 dolarów.

W swoim najnowszym raporcie na temat opłat ETH, CoinMetrics zbadał różnice między trwającym cyklem byka a poprzednim, który miał miejsce pod koniec 2017 i na początku 2018 roku. Wtedy również sieć Ethereum była mocno eksploatowana, szczególnie podczas szału ICO.

Niemniej jednak z dokumentu wynika, że średnia opłata transakcyjna trzy lata temu wynosiła 5,70 dolarów. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Średnie koszty przekraczają tę kwotę każdego dnia od 18 stycznia 2021 roku. Co więcej, w dokumencie czytamy, że mediana opłaty transakcyjnej wynosiła powyżej 10 dolarów przez większość roku.

wykres wzrostu opłat Ethereum
źródło

Chociaż CoinMetrics przyznał, że wzrost ceny ETH w pewnym stopniu wpłynął również na wyższe opłaty transakcyjne, w raporcie czytamy, że bardziej naglącym problemem jest przeciążenie sieci.

W chwili pisania tych słów, w mempoolu Ethereum znajduje się ponad 150 000 oczekujących transakcji. W przeszłości liczba ta przekraczała nawet 180 000.

EIP-1559 może nie pomóc

Aby rozwiązać problem wysokich opłat za gaz, deweloperzy Ethereum pracują obecnie nad ostatecznym uruchomieniem ETH 2.0. Będzie on oznaczał przejście z algorytmu konsensusu proof of work na proof of stake. Jednak pełne wdrożenie tej aktualizacji może potrwać lata, dlatego deweloperzy zaplanowali kilka aktualizacji PoW.

Kolejną, która ujrzy światło dzienne jest London Fork zaplanowany na lipiec 2021 roku. Pomimo pewnych kontrowersji wśród górników, będzie on zawierał Ethereum Improvement Proposal (EIP) 1559, co powinno pomóc w obniżeniu opłat transakcyjnych.

EIP-1559 zmieni mechanizm gazowy ETH poprzez wdrożenie algorytmicznie obliczanej opłaty bazowej zamiast obecnej ceny gazu określonej przez użytkownika.

Wprowadzony zostanie też nowy mechanizm docelowej wielkości bloków, który sprawi, że bloki nie będą często osiągać swojej maksymalnej pojemności. Maksymalna wielkość bloku zostanie podwojona do 25M gazu, ale docelowa wielkość bloku pozostanie na poziomie 12,5M. Dodatkowo, niektóre z opłat bazowych zostaną spalone, co trwale usunie je z podaży – zmniejszając tym samym ogólną podaż ETH.

Raport stwierdził jednak, że wyżej wymienione ulepszenia powinny obniżyć średnie opłaty, tylko w teorii. W rzeczywistości jednak “prawdopodobnie” ich nie obniżą.

Zamiast tego, CoinMetrics zauważył, że odpowiednim rozwiązaniem, dopóki nie pojawi się ETH 2.0, będą sieci skalujące warstwy 2. Kilka blockchainowych projektów ogłosiło plany uruchomienia takich rozwiązań, w tym Polygon (wcześniej znany jako MATIC) i Cartesi.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]

Brian Kelly: "Kapitalizacja Bitcoina może wzrosnąć 10x"

Popularny inwestor kryptowalutowy, założyciel i dyrektor generalny BKCM uważa, że bitcoin znajduje się w doskonałej pozycji do wzrostu, a w perspektywie średnioterminowej kapitalizacja BTC może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Brian Kelly w wywiadzie dla programu Fast Money CNBC powiedział, że za wzrostem pierwszej kryptowaluty przemawia kilka konkretnych czynników. Jako jeden z najważniejszych przedsiębiorca wymienił możliwość rychłego zatwierdzenia […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram