Ledger czy Trezor – który portfel kryptowalut wybrać?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 4 czerwca 2020
ikona autora biały

Celem każdego portfela kryptowalutowego jest przede wszystkim ochrona środków na nim zgromadzonych. Nie jest to jednak jedyna jego funkcja, ponieważ umożliwia on również wysyłanie, pobieranie oraz wykorzystywanie kryptowalut. I choć rozwiązanie to brzmi niezwykle obiecująco, to niestety obecnie nie istnieje portfel, który posiada wszystkie wymienione funkcje.

Wobec tego wybór portfela jest rzeczą niezwykle ważną, jeśli chodzi o działanie na giełdzie kryptowalut. Który portfel wybrać i czym się kierować? Odpowiedź znajdziecie w poniższym poradniku!

O tym jak założyć pierwszy portfel bitcoina - przeczytasz w tym artykule poradnikowym. Natomiast poniższa instrukcja jest już przeznaczona dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy chcą zwiększyć poziom bezpieczeństwa swoich kryptowalut, zamiast trzymać je na giełdzie (co często praktykują początkujący użytkownicy).

Mając na uwadze ciągły rozwój giełd kryptowalutowych oraz coraz to większe zainteresowanie inwestycjami w Bitcoina, wiedza w zakresie bezpiecznych metod przechowywania naszych środków finansowych jest wręcz niezbędna, aby móc myśleć o skutecznym działaniu na rynku kryptowalut. Bitcoin oraz inne kryptowaluty to inny rodzaj wymiany pieniędzy niż ten, z którym możemy spotkać się korzystając z tradycyjnych instytucji finansowych.

Ryzyko przechowania kryptowalut na własnym portfelu

Podstawową różnicą pomiędzy przechowywaniem pieniędzy w banku, a przechowywanie kryptowalut jest to, że środki zgromadzone na koncie bankowym są zabezpieczone prze stronę trzecią, a tym samym w przypadku ataków hakerskich czy też innych sytuacji mamy gwarancję, że nie utracimy wszystkich środków.

W przypadku kryptowalut takiej pewności nie mamy, dlatego też znajomość metod ochrony naszych środków przez ich utratą, blokadą lub zhakowaniem, jest obowiązkiem dla każdej osoby, która zamierza zacząć przygodę z inwestowaniem na giełdzie kryptowalut, a przede wszystkim zależy jej na bezpieczeństwie własnych środków.

Co to jest portfel sprzętowy?

Przez portfel kryptowalut należy rozumieć nośnik naszych środków finansowych, które zapisane są w postaci walut cyfrowych. Za jego pomocą jesteśmy w stanie przechowywać kryptowaluty, odbierać je, jak również wykonywać przelewy na inne nośniki.

Obecnie w obrocie funkcjonuje kilka rodzajów portfeli kryptowalutowych. Odróżnia je od siebie nie tylko poziom bezpieczeństwa, ale oczywiście cena i złożoność obsługi. Co więcej, na podstawie konstrukcji portfela możemy określić, czy występuje on w wersji mobilnej lub stacjonarnej. 

Rodzaje portfeli kryptowalutowych

Podstawowym kryterium podziału portfeli kryptowalutowych jest jego łączność z Internetem. Ze względu na ten warunek wymienia się:

Portfele kryptowalutowe, które mają dostęp do Internetu – tzw. Hot Wallet.

Hot Wallet to portfel w formie mobilnej. Jego zaletą jest szybki i łatwy dostęp do naszych kryptowalut poprzez połączenie z Internetem. Dostęp do sieci jest zarówno zaletą, ale i wadą, ponieważ portfele funkcjonujące w trybie online są bardziej narażone na ataki hakerskie czy kradzież środków.

Bezpieczeństwa nie zapewniają nawet klucze prywatne, ponieważ są one kontrolowane przez osoby trzecie, co dodatkowo podnosi poziom zagrożenia kradzieży środków. Wobec tego w tzw. „Hot Wallet” zaleca się przechowywanie niewielkiej ilości środków, mniej więcej tyle ile przeznaczamy na codziennie potrzeby.

Portfele, które nie posiadają dostępu do Internet – tzw. Cold Wallet.

Cold Wallet to portfel działający w trybie offline, który zazwyczaj występuje w formie sprzętowej (na przykład Ledger nano X czy Trezor), oraz papierowej lub metalowej. Z uwagi na brak dostępu do sieci, portfel Cold Wallet gwarantuje znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa niż Hot Wallet, przez co jest on korzystniejszym rozwiązaniem jeśli chodzi o przechowywanie większej ilości kryptowalut.

Minusem Cold Wallet może być jednak to, że jego nabycie jest znaczenie trudniejsze niż portfela Hot Wallet. Oczywiście znajdziemy możliwość zakupu tego rodzaju portfela przez pośrednika, natomiast stuprocentową gwarancję bezpieczeństwa da nam jedynie zakup u producenta, ponieważ wtedy mamy pewność, że nie dokonano niepowołanej ingerencji w zabezpieczeniach portfela.

Ledger, czy trezor? – który portfel sprzętowy wybrać?

Kwestia wyboru portfela uzależniona jest od szczególnych preferencji klienta. Trezory są uznawane za niezawodne, ponadto można przechowywać na nich Cardano. Inne portfele nie dają tej możliwości, co może przeważać na korzyć Trezora. Jego wadą jest jednak wysoka cena w porównaniu do Ledgera.

Koszty produkcji i jakość oraz dłuższa historia firmy sprawiają, że Trezor kosztuje nawet 100% więcej, niż Ledger. Zaletą Ledgera jest to, że jako stosunkowo nowa firma musi wejść na rynek i zdobyć klientów. Produkty wykonywane przez przedsiębiorców są dobrej jakości i tańsze, niż sprzęt konkurencji. Wybór pomiędzy dwoma portfelami jest trudny, gdyż każdy z nich jest stosunkowo dobry.  Większym problemem jest ustalenie tego, jaki w ogóle portfel chcemy wybrać.      

Ledger Nano S i Ledger Nano X

Ledger Nano S jest bardzo popularnym portfelem do przetrzymywania swoich kryptowalut.  Jego konstrukcja zapewnia możliwość przechowywania, wysyłania oraz odbierania transakcji kryptowalutowych.

Kopia zapasowa (w postaci 24 słów, który bezwzględnie należy zapisać i przechować w bezpiecznym miejscu) zabezpiecza nas w sytuacji, gdy utracimy, bądź zniszczymy portfel . Świetne materiały połączone z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi to sukces tego portfela.

Ledger nano ze strony ledger.com

Jakie kryptowaluty można przechowywać na portfelu Ledger? 

Wszystkie coiny, które można przechowywać na powyższym portfelu sprzętowym zostały określone na stronie producenta:

Ledger nano ze strony ledger.com

Kryptowaluty wspierane przez Ledgera nano S i Ledgera nano X

Zalety
– niska cena,
– wsparcie dla wielu kryptowalut,
– prosty w obsłudze,
– może być traktowany jako urządzenie uwierzytelniające,

Wady
– brak zabezpieczenia w postaci hasła,
– opinie konsumentów wskazujących na awaryjność sprzętu.

Cena: 349 zł: https://shop.ledger.com

Trezor – portfel sprzętowy

Portfel sprzętowy Trezor

Marka Trezor powstała w 2014 roku, gdy dochodziło do licznych kradzieży kryptowalut ze strony hakerów. Ówczesne portfele sprzętowe miały stały kontakt z Internetem, co doprowadzało do wielokrotnych ataków hakerskich. Odpowiedzią na taki ciąg zdarzeń był portfel Trezor, który obecnie uznawany jest za głównego konkrenta Ledgera.

Jakie kryptowaluty można przechowywać na portfelu Trezor?          

Wszystkie coiny, które można przechowywać na danym portfelu zostały określone na stronie producenta -> tutaj

kryptowaluty wspierane przez Trezora One i Trezora Model T

TREZOR ONE

Zalety
– łatwy w użyciu,
– bardzo bezpieczny,
– kompaktowy design,
– niska cena,
– możliwość użytkowania i konfiguracji za pomocą telefonu.

Wady
Podczas aktualizacji oprogramowania następuje formatowanie portfela,
– brak wsparcia Ripple (XRP)i Monero

TREZOR MODEL T

Zalety
– duży i czytelny ekran,
– poufne dane są wprowadzone za pośrednictwem ekranu dotykowego,
– intuicyjna obsługa.

Wady
– wysoka cena w stosunku do konkurencji.

Cena 149 euro (około 600 zł) – tutaj

Który portfel sprzętowy wybrać?

Z uwagi na różnorodną ofertę, wybór adekwatnego portfela kryptowalutowego to trudny orzech do zgryzienia. Wybór powinien być poprzedzony dokładną analizą, w której nie zabraknie nam zdrowego rozsądku oraz ustalenia priorytetów.

Obecnie rynek kryptowalut oferuje kilka metod przechowywania środków. Każde rozwiązanie tj. każdy portfel ma wady i zalety, a co za tym idzie znajdzie zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Przy wyborze najlepszego produktu dla naszych finansów warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami:

  1. Czy portfel ma służyć przede wszystkim do codziennych zakupów?
  2. Czy myślimy nad przechowywaniem jednej czy kilku walut cyfrowych?
  3. Czy preferujemy dostęp do środków z każdego miejsca, w którym się znajdujemy czy jednak korzystniej będzie rozporządzać środkami wyłącznie w domowym zaciszu?  

Powyższe pytania pozwolą nam ustalić cel i priorytety jakie wiążemy z portfelem kryptowalutowym, a tym samym umożliwią nam wybór odpowiedniego i najbardziej praktycznego dla nas portfela. Pamiętajmy o jednym – technologia kryptowalut coraz silniej zaznacza swoją pozycję na rynku, a przez to cieszy się coraz większym zainteresowaniem, niestety również ze strony złodziei i oszustów. Wobec tego należy koniecznie zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • anonimowość  – chcąc zapewnić sobie anonimowość, dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z portfela kryptowalutowego, który nie wymaga uprzedniej weryfikacji.
  • bezpieczeństwo  – jeżeli najbardziej zależy nam na bezpieczeństwie, najlepszym rozwiązaniem są: „Cold Wallet” i nośniki papierowe, gdyż gwarantują nam, że nikt niepowołany nie uzyska dostępu do naszych środków i się nie włamie. 
  • wygoda – tutaj sprawa jest prosta, jeżeli kluczowa jest dla nas wygoda, to wybór portfela powinien skupiać się na mobilnych rozwiązań, bądź wykorzystaniu aplikacji.

Wniosek jest oczywistym – cecha, która jest dla nas najważniejsza i najcenniejsza, decyduje o tym jaki portfel powinniśmy wybrać aby być najbardziej zadowolonym.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Co to jest appchain? Wszystko co musisz wiedzieć

Application-specific blockchain lub appchain (blockchain specyficzny dla aplikacji) to blockchain zaprojektowany wyłącznie do uruchamiania jednej konkretnej aplikacji. Zastosowanie takich rozwiązań daje deweloperom większą swobodę w kształtowaniu ekosystemów, struktur zarządzania i algorytmów konsensusu dla tworzonych przez nich zdecentralizowanych aplikacji. Jak działa appchain? Appchainy działają w dużej mierze w taki sam sposób jak bazowy blockchain, ale na […]

Giełda kryptowalut bez weryfikacji

W poniższej instrukcji znajdziesz informacje o tym jak przyśpieszyć transakcje handlu bitcoina lub innej kryptowaluty z wykorzystaniem giełd kryptowalut i…

Jak prawidłowo zabezpieczyć konto Binance? 9 wskazówek

Kryptowaluty z natury rzeczy kojarzą się z wysokim bezpieczeństwem. Istnieje uzasadnione przekonanie, że dopóki ktoś nie uzyska dostępu do twojego seedu, czyli klucza prywatnego, twoje kryptowaluty są bezpieczne. Możemy śmiało powiedzieć, że rzeczywiście tak jest. Ale co jeśli nie posiadasz frazy seed do prywatnego portfela? Dane dostępu do kryptowalut przechowywane na scentralizowanych platformach, takich jak […]

WalletConnect - Co to jest i jak używać?

Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z DeFi, być może napotkałeś już problem z połączeniem się z jedną ze zdecentralizowanych aplikacji. Portfele kryptowalutowe są bowiem bardzo liczne, podobnie jak aplikacje DeFi. Choć wiele z nich, czy to aplikacje, czy portfele, działa na tych samych sieciach, to jednak istnieją między nimi pewne różnice. Dlatego nawet najbardziej znane i […]

Jak kopać w chmurze na Binance?

Sprzęt do wydobywania kryptowalut jest dość drogi i wiele osób nie może sobie na niego pozwolić. Kopanie w chmurze na Binance pozwala jednak uczestniczyć w wydobyciu BTC bez obarczania się zbędnymi uciążliwościami. Wystarczy kupić kontrakt i już można zarabiać. Ale jak to dokładnie zrobić? Już wyjaśniamy! Cloud mining na giełdzie Binance W sieci jest wiele […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram