Jak szeroko rozprzestrzenia się zaraza FTX? Spółki dotknięte kryzysem

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 5 grudnia 2022
ikona autora biały
ftx

Upadek giełdy kryptowalut FTX przejdzie do historii jako jeden z najczarniejszych momentów w historii kryptowalut. Firma doświadczyła poważnych problemów z płynnością w listopadzie i nie mogła honorować wniosków o wypłatę swoich klientów.

Binance - największa na świecie platforma kryptowalutowa - była gotowa przejąć giełdę, ale po audycie odstąpiła od umowy. FTX nie mógł znaleźć rozwiązania i złożył wniosek o ochronę przed bankructwem na mocy rozdziału 11, a CEO Sam Bankman-Fried zrezygnował ze stanowiska.

To spowodowało panikę na całym rynku kryptowalut. Ceny większości cyfrowych aktywów spadły, a bitcoin załamał się poniżej 16 000 USD.

W dalszej części artykułu przyglądamy się niektórym spółkom, które zostały dotknięte upadkiem FTX.

Zaraza FTX

Liquid Global - japońska platforma kryptowalutowa należąca do FTX - wstrzymała wypłaty wkrótce po tym, jak jej firma macierzysta złożyła wniosek o upadłość. Ta pierwsza padła ofiarą hakerów w zeszłym roku i straciła waluty cyfrowe o wartości ponad 90 milionów dolarów. Wtedy FTX zabezpieczył finansowanie dłużne w wysokości 120 milionów dolarów, aby Liquid Global mógł wznowić swoje usługi.

Platforma pożyczek kryptowalutowych Genesis Global Capital również wstrzymała wypłaty, tłumacząc, że ogromna liczba klientów zaczęła wyprowadzać swoje aktywa z podmiotu. Klienci obawiali się, że ich inwestycja może ucierpieć, jeśli pozostanie w rękach scentralizowanej organizacji.

Multicoin Capital - firma zajmująca się inwestycjami w kryptowaluty - również została dotknięta. Partnerzy zarządzający Kyle Samani i Tushar Jain przyznali, że przechowywali "zbyt wiele aktywów na FTX", pokładając zbyt duże zaufanie w ich relacji. Firma podniosła nadzieje, że może odzyskać część swoich aktywów, ale zdała sobie sprawę, że może to być trudne zadanie. Większość z nich jest bowiem zaangażowana w postępowanie upadłościowe.

BlockFi - platforma pożyczania kryptowalut radząca sobie ze znaczącymi problemami przez cały 2022 rok - musiała rzucić ręcznik po ostatnich wydarzeniach. FTX wcześniej udzielił firmie 400 milionów dolarów pożyczki i zaoferował jej przejęcie za 240 milionów dolarów. Po ostatnich wydarzeniach BlockFi nie udało się wznowić działalności i również złożyła wniosek o upadłość.

Lista ciągle rośnie

Singapurski państwowy holding należący do tamtejszego rządu - Temasek - zainwestował 210 milionów dolarów w FTX International i 65 milionów dolarów w FTX US. Poinformował, że inwestycja ta po upadku giełdy jest warta równe zero.

Mimo to wicepremier Singapuru - Lawrence Wong - zapewnił, że kryzys FTX miał "bardzo mały" wpływ na lokalną gospodarkę, ponieważ większość dużych instytucji finansowych nie weszła jeszcze do świata kryptowalut.

Fundusz hedgingowy Galois Capital ujawnił, że połowa jego kapitału została uwięziona w zmagającej się z kłopotami giełdzie. Źródła szacują, że kwota ta może wynosić około 100 milionów dolarów.

Paradigm - firma venture capital skupiona na kryptowalutach i Web3 - również była "zszokowana" krachem. Według niektórych raportów, zainwestowała ona w FTX ponad 270 milionów dolarów.

Paradigm powiedział, że ta alokacja stanowi "niewielką część" ich aktywów, podczas gdy Matt Huang (współzałożyciel firmy) stwierdził, że czuje "głęboki żal" z powodu zaangażowania się w założyciela i miejsce handlu, które "nie dostosowały się do wartości kryptowalut i które wyrządziły ogromne szkody w ekosystemie."

Największa w Europie grupa inwestycyjna i handlowa aktywów cyfrowych - CoinShares - ujawniła, że ponad 30 milionów dolarów, czyli około 11% jej całkowitej wartości aktywów netto, utknęło na FTX. Firma Mike'a Novogratza świadcząca usługi finansowe w zakresie kryptowalut - Galaxy Digital - posiadała ponad 76 milionów dolarów ekspozycji na podmiot.

Na liście znalazł się również największy na świecie menedżer aktywów - BlackRock. CEO Larry Fink ujawnił, że jego firma zainwestowała 24 miliony dolarów w FTX. Zaprzeczył również komentowaniu przyczyn niekorzystnego zdarzenia, mówiąc, że ludzie powinni być świadomi faktów, zanim podejmą jakiekolwiek spekulacje:

Jestem pewien, że zrobili due diligence. Czy mogli zostać wprowadzeni w błąd? Czy mogli zrobić inne rzeczy? Czy mogliśmy zostać wprowadzeni w błąd? Jasne… ale dopóki nie będziemy mieli więcej faktów, nie będę spekulował.

Tiger Global Management - fundusz hedgingowy kierowany przez miliardera Chase'a Colemana - wielokrotnie uczestniczył w zbiórkach FTX. Podczas gdy dokładna kwota strat pozostaje nieznana, można się domyślać, że Tiger Global przyjął poważny cios w związku z upadkiem.

Platforma kryptowalutowa Aurus Global stanęła przed "krótkoterminowym problemem z płynnością" na początku tego tygodnia. Jej instytucjonalny ubezpieczyciel kredytowy - M11 Credit - zapewnił, że obie strony połączyły siły, aby ograniczyć ryzyko dla klientów.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Portal w Binance Launchpool - to już 47. projekt!

Giełda kryptowalut Binance ogłosiła kolejny projekt, który pojawi się na platformie Binance Launchpool - to już 47 w historii. Tym razem jest to platforma gamingowa Web3 - Portal. Przy okazji zaoferowała promocję, w której do zgarnięcia jest 20 tokenów PIXEL zupełnie za darmo: aby je odebrać należy założyć konto z promocyjnego linka: odbierz 20 PIXEL. […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram