Sam Bankman-Fried mówi dlaczego FTX upadło

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 30 listopada 2022
ikona autora biały
bankman fried ftx

Upadek utility-tokena FTX (FTT) nie był spowodowany brakiem płynności, ale działaniami inwestorów, którzy poczuli się "przestraszeni" obecną sytuacją na rynku. Założyciel giełdy kryptowalut Sam Bankman-Fried stwierdził tak w wywiadzie z Tiffany Fong z dnia 16 listopada (opublikowanym 29 listopada).

"Myślę, że FTT miał realną wartość. […] Pod wieloma względami [token] był bardziej legalny niż wiele innych aktywów cyfrowych. Miał on większe wsparcie ekonomiczne niż inne tokeny. […] Niepłynność nie była przyczyną krachu. To ogromna korelacja zdarzeń podczas ruchów rynkowych, zwłaszcza gdy jest wywołana strachem przed samą pozycją".

W obliczu kryzysu giełda wstrzymała wypłaty dla wszystkich klientów. Firma otworzyła później opcję dla użytkowników z Bahamów. FTX przypisał to posunięcie konieczności dostosowania się do wymogów lokalnego regulatora.

Rozmawiając z Fong, Bankman-Fried przyznał, że działanie to wynikało z niechęci do "wkurzania ludzi" w jurysdykcji, w której zarejestrowana jest platforma.

"Dałem [regulatorom Bahamów] dzień powiadomienia, że zamierzamy to zrobić. Nie powiedzieli ani tak, ani nie. Milczeli i wtedy to zrobiliśmy. Wszystko dlatego, że było to bardzo ważne dla przyszłości giełdy. […] Nie chcesz być w kraju, w którym jest wielu złych ludzi i nie chcesz, aby twoja firma była zarejestrowana w kraju, w którym jest wielu złych ludzi. […] Staraliśmy się uspokoić mieszkańców".

Bankman-Fried nazwał rekompensatę dla klientów FTX International "nieistotną". Mają oni otrzymać 25 centów za każdego dolara aktywów zamrożonych na platformie. Użytkownicy FTX US będą otrzymywać środki na zasadzie "jeden do jednego".

Założyciel FTX zaprzeczył doniesieniom Reutersa, że rzekomo użył backdoora w systemie giełdy, który pozwolił mu na transfer aktywów na konta Alameda Research.

"Ja nawet nie umiem programować. Dosłownie nigdy nie otworzyłem bazy kodowej FTX".

Bankman-Fried mówił też o śledztwie w sprawie nieautoryzowanego wycofania aktywów z platformy w noc złożenia wniosku o upadłość spółki.

"Zawęziłem krąg podejrzanych do ośmiu osób. Nie wiem, który, ale jestem prawie pewien, że był to albo były pracownik FTX, albo ktoś, kto zainstalował złośliwe oprogramowanie na urządzeniu byłego pracownika".

Jak twierdzi Bankman-Fried, nie był w stanie dowiedzieć się więcej, ponieważ stracił dostęp do systemów platformy.

Upadek spowodowany splotem wydarzeń

W drugiej części wywiadu (który odbył się 20 listopada) założyciel FTX powiedział, że upadek firmy był spowodowany splotem wydarzeń, na które powinien być przygotowany.

"To była kombinacja: wiosenny krach, kiedy wartości aktywów spadły o 50%, hiperkorelacyjny scenariusz w tym miesiącu - w ciągu dwóch dni odpowiednie ceny aktywów spadły o 50%, 'panika bankowa' w FTX, przy czym wielkość pozycji zabezpieczającej była znacznie większa niż się wydawało".

Fong zapytał Bankman-Frieda o możliwy rozwój sytuacji gdyby szef Binance Changpeng Zhao nie ogłosił sprzedaży FTT na otwartym rynku.

"Myślę, że sytuacja na pewno byłaby dużo bardziej stabilna. Mielibyśmy więcej możliwości poszukiwania płynności. Wciąż jednak w systemie byłby zbyt duży margines. Myślę, że coś w rodzaju 50/50".

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Cztery osoby miały niemal całkowitą kontrolę nad Tether Holdings w 2018 r.

Jeśli wierzyć źródłom The Wall Street Journal, tylko cztery osoby miały pełną kontrolę nad firmą Tether Holdings w 2018 roku. Śledztwo prowadzone przez nowojorskiego prokuratora generalnego i Commodity Futures Trading Commission (CFTC) w sprawie Tether Holdings w 2021 roku, ujawniło nieznaną wcześniej strukturę własnościową emitenta stablecoinów. Udziały w Tether Według dokumentów, Tether został zbudowany przez […]

Charlie Munger powtarza, że USA powinny zakazać Bitcoina

Charlie Munger, wiceprezes Berkshire Hathaway i prawa ręka Warrena Buffetta, powtórzył swoje stanowisko przeciwko Bitcoinowi i całej branży kryptowalut. Tym razem amerykański inwestor miliarder wezwał rząd Stanów Zjednoczonych do zakazania wszystkich kryptowalut, ponieważ z pewnością spowodują one więcej szkód niż pożytku. Munger atakuje ponownie W opinii opublikowanej w mediach głównego nurtu, Wall Street Journal (WSJ), […]

FTX miał jeszcze 1,4 mld USD w gotówce na koniec 2022 roku

Bankrutujący obecnie FTX miał jeszcze w bilansie na koniec 2022 roku 1,4 mld dolarów w gotówce. Tak wynika z nowej aktualizacji dotyczącej kondycji finansowej platformy giełdowej. Ta kwota jest o około 19 procent wyższa od 1,2 miliarda dolarów, o których wcześniej mówiono w listopadzie 2022 roku, w momencie złożenia przez FTX wniosku o upadłość. 260 […]

Te osoby ze świata krypto (nie)kupują własne akcje

W branży kryptowalutowej można kupić nie tylko kryptowaluty, ale także akcje spółek działających w tym sektorze. Niestety, te firmy również cierpią z powodu rynku niedźwiedzia. Topowi ludzie w niektórych firmach już zrezygnowali z mentalności HODL. Inni rzeczywiście kupują. Na razie są to mało zróżnicowane akcje. Przecież, żeby je łatwo i publicznie sprzedać, musi to być […]

Trudność kopania bitcoina osiąga ATH

Górnicy włączają coraz więcej maszyn. To popchnętło wskaźnik trudności wydobycia nowych Bitcoinów do najwyższego punktu w historii. W niedzielę po kolejnym przeliczeniu trudność kopania wzrosła o 4,68 proc. Trudność kopania ATH Poniższy wykres pokazuje jak zmieniał się poziom trudności Bitcoina na przestrzeni lat. Jest on dostosowywany co dwa tygodnie: jeśli w tym okresie górnicy dostarczyli […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram