Sam Bankman-Fried mówi dlaczego FTX upadło

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 30 listopada 2022
ikona autora biały
bankman fried ftx

Upadek utility-tokena FTX (FTT) nie był spowodowany brakiem płynności, ale działaniami inwestorów, którzy poczuli się "przestraszeni" obecną sytuacją na rynku. Założyciel giełdy kryptowalut Sam Bankman-Fried stwierdził tak w wywiadzie z Tiffany Fong z dnia 16 listopada (opublikowanym 29 listopada).

"Myślę, że FTT miał realną wartość. […] Pod wieloma względami [token] był bardziej legalny niż wiele innych aktywów cyfrowych. Miał on większe wsparcie ekonomiczne niż inne tokeny. […] Niepłynność nie była przyczyną krachu. To ogromna korelacja zdarzeń podczas ruchów rynkowych, zwłaszcza gdy jest wywołana strachem przed samą pozycją".

W obliczu kryzysu giełda wstrzymała wypłaty dla wszystkich klientów. Firma otworzyła później opcję dla użytkowników z Bahamów. FTX przypisał to posunięcie konieczności dostosowania się do wymogów lokalnego regulatora.

Rozmawiając z Fong, Bankman-Fried przyznał, że działanie to wynikało z niechęci do "wkurzania ludzi" w jurysdykcji, w której zarejestrowana jest platforma.

"Dałem [regulatorom Bahamów] dzień powiadomienia, że zamierzamy to zrobić. Nie powiedzieli ani tak, ani nie. Milczeli i wtedy to zrobiliśmy. Wszystko dlatego, że było to bardzo ważne dla przyszłości giełdy. […] Nie chcesz być w kraju, w którym jest wielu złych ludzi i nie chcesz, aby twoja firma była zarejestrowana w kraju, w którym jest wielu złych ludzi. […] Staraliśmy się uspokoić mieszkańców".

Bankman-Fried nazwał rekompensatę dla klientów FTX International "nieistotną". Mają oni otrzymać 25 centów za każdego dolara aktywów zamrożonych na platformie. Użytkownicy FTX US będą otrzymywać środki na zasadzie "jeden do jednego".

Założyciel FTX zaprzeczył doniesieniom Reutersa, że rzekomo użył backdoora w systemie giełdy, który pozwolił mu na transfer aktywów na konta Alameda Research.

"Ja nawet nie umiem programować. Dosłownie nigdy nie otworzyłem bazy kodowej FTX".

Bankman-Fried mówił też o śledztwie w sprawie nieautoryzowanego wycofania aktywów z platformy w noc złożenia wniosku o upadłość spółki.

"Zawęziłem krąg podejrzanych do ośmiu osób. Nie wiem, który, ale jestem prawie pewien, że był to albo były pracownik FTX, albo ktoś, kto zainstalował złośliwe oprogramowanie na urządzeniu byłego pracownika".

Jak twierdzi Bankman-Fried, nie był w stanie dowiedzieć się więcej, ponieważ stracił dostęp do systemów platformy.

Upadek spowodowany splotem wydarzeń

W drugiej części wywiadu (który odbył się 20 listopada) założyciel FTX powiedział, że upadek firmy był spowodowany splotem wydarzeń, na które powinien być przygotowany.

"To była kombinacja: wiosenny krach, kiedy wartości aktywów spadły o 50%, hiperkorelacyjny scenariusz w tym miesiącu - w ciągu dwóch dni odpowiednie ceny aktywów spadły o 50%, 'panika bankowa' w FTX, przy czym wielkość pozycji zabezpieczającej była znacznie większa niż się wydawało".

Fong zapytał Bankman-Frieda o możliwy rozwój sytuacji gdyby szef Binance Changpeng Zhao nie ogłosił sprzedaży FTT na otwartym rynku.

"Myślę, że sytuacja na pewno byłaby dużo bardziej stabilna. Mielibyśmy więcej możliwości poszukiwania płynności. Wciąż jednak w systemie byłby zbyt duży margines. Myślę, że coś w rodzaju 50/50".

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Co to jest staking kryptowalut? Jak zacząć stakowanie?

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Omni Network (OMNI) - Nowa kryptowaluta w Binance Launchpool

Binance nie zwalnia tempa. Giełda dodała kolejny projekt do swojej platformy Binance Launchpool. Tym razem jest to kryptowaluta Omni Network (OMNI). W tym artykule rozłożymy ten projekt na czynniki pierwsze. Wyjaśnimy też jak farmić tokeny na Binance Launchpool! Uwaga: Jeśli założysz konto na Binance z tego linka, tuż przed listingiem OMNI (17 kwietnia), na Twoim […]

Darmowe pieniądze za rejestrację w aplikacji w 2024

Kiedyś trendem były aplikacje, które dawały pieniądze za klikanie, czy też wypełnienie ankiet. A co gdybym powiedział Ci, że istnieją aplikacje, które płacą za rejestrację? Wystarczy, że założysz konto, przejdziesz weryfikację i wykonasz jakąś dodatkową czynność. Proste, prawda? Przejdźmy więc do szczegółów! Sprawdźmy jak otrzymać darmowe pieniądze za rejestrację w 2024 roku! Jaka aplikacja płaci […]

Handluj kontraktami futures i zgarniaj ENA

Binance Futures wprowadza kolejną ciekawą promocję. To doskonała okazja zarówno dla traderów futures, jak i nowicjuszy w copy tradingu. Przez ograniczony czas, uczestnicy mogą zgarnąć część z puli 300 000 ENA. Aby wziąć udział, wystarczy zarejestrować się i spełnić proste warunki. Promocja trwa od 3 do 12 kwietnia 2024 i dzieli się na trzy części. […]

Boty do kryptowalut - automatyczne zarabianie na krypto

Jeżeli tutaj trafiłeś to prawdopodobnie szukasz bota, który pozwoli Ci automatycznie zarabiać pieniądze na kryptowalutach. Niestety, mamy dla Ciebie smutną wiadomość - takie boty nie istnieją, a jeśli ktoś oferuje Ci czysty, łatwy i szybki zarobek na botach handlowych to możesz mieć pewność, że to po prostu scam. Wciąż istnieje jednak pewna opcja, a mianowicie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram