Sam Bankman-Fried mówi dlaczego FTX upadło

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 30 listopada 2022
ikona autora biały
bankman fried ftx

Upadek utility-tokena FTX (FTT) nie był spowodowany brakiem płynności, ale działaniami inwestorów, którzy poczuli się "przestraszeni" obecną sytuacją na rynku. Założyciel giełdy kryptowalut Sam Bankman-Fried stwierdził tak w wywiadzie z Tiffany Fong z dnia 16 listopada (opublikowanym 29 listopada).

"Myślę, że FTT miał realną wartość. […] Pod wieloma względami [token] był bardziej legalny niż wiele innych aktywów cyfrowych. Miał on większe wsparcie ekonomiczne niż inne tokeny. […] Niepłynność nie była przyczyną krachu. To ogromna korelacja zdarzeń podczas ruchów rynkowych, zwłaszcza gdy jest wywołana strachem przed samą pozycją".

W obliczu kryzysu giełda wstrzymała wypłaty dla wszystkich klientów. Firma otworzyła później opcję dla użytkowników z Bahamów. FTX przypisał to posunięcie konieczności dostosowania się do wymogów lokalnego regulatora.

Rozmawiając z Fong, Bankman-Fried przyznał, że działanie to wynikało z niechęci do "wkurzania ludzi" w jurysdykcji, w której zarejestrowana jest platforma.

"Dałem [regulatorom Bahamów] dzień powiadomienia, że zamierzamy to zrobić. Nie powiedzieli ani tak, ani nie. Milczeli i wtedy to zrobiliśmy. Wszystko dlatego, że było to bardzo ważne dla przyszłości giełdy. […] Nie chcesz być w kraju, w którym jest wielu złych ludzi i nie chcesz, aby twoja firma była zarejestrowana w kraju, w którym jest wielu złych ludzi. […] Staraliśmy się uspokoić mieszkańców".

Bankman-Fried nazwał rekompensatę dla klientów FTX International "nieistotną". Mają oni otrzymać 25 centów za każdego dolara aktywów zamrożonych na platformie. Użytkownicy FTX US będą otrzymywać środki na zasadzie "jeden do jednego".

Założyciel FTX zaprzeczył doniesieniom Reutersa, że rzekomo użył backdoora w systemie giełdy, który pozwolił mu na transfer aktywów na konta Alameda Research.

"Ja nawet nie umiem programować. Dosłownie nigdy nie otworzyłem bazy kodowej FTX".

Bankman-Fried mówił też o śledztwie w sprawie nieautoryzowanego wycofania aktywów z platformy w noc złożenia wniosku o upadłość spółki.

"Zawęziłem krąg podejrzanych do ośmiu osób. Nie wiem, który, ale jestem prawie pewien, że był to albo były pracownik FTX, albo ktoś, kto zainstalował złośliwe oprogramowanie na urządzeniu byłego pracownika".

Jak twierdzi Bankman-Fried, nie był w stanie dowiedzieć się więcej, ponieważ stracił dostęp do systemów platformy.

Upadek spowodowany splotem wydarzeń

W drugiej części wywiadu (który odbył się 20 listopada) założyciel FTX powiedział, że upadek firmy był spowodowany splotem wydarzeń, na które powinien być przygotowany.

"To była kombinacja: wiosenny krach, kiedy wartości aktywów spadły o 50%, hiperkorelacyjny scenariusz w tym miesiącu - w ciągu dwóch dni odpowiednie ceny aktywów spadły o 50%, 'panika bankowa' w FTX, przy czym wielkość pozycji zabezpieczającej była znacznie większa niż się wydawało".

Fong zapytał Bankman-Frieda o możliwy rozwój sytuacji gdyby szef Binance Changpeng Zhao nie ogłosił sprzedaży FTT na otwartym rynku.

"Myślę, że sytuacja na pewno byłaby dużo bardziej stabilna. Mielibyśmy więcej możliwości poszukiwania płynności. Wciąż jednak w systemie byłby zbyt duży margines. Myślę, że coś w rodzaju 50/50".

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]

Brian Kelly: "Kapitalizacja Bitcoina może wzrosnąć 10x"

Popularny inwestor kryptowalutowy, założyciel i dyrektor generalny BKCM uważa, że bitcoin znajduje się w doskonałej pozycji do wzrostu, a w perspektywie średnioterminowej kapitalizacja BTC może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Brian Kelly w wywiadzie dla programu Fast Money CNBC powiedział, że za wzrostem pierwszej kryptowaluty przemawia kilka konkretnych czynników. Jako jeden z najważniejszych przedsiębiorca wymienił możliwość rychłego zatwierdzenia […]

Robert Kiyosaki: "Oszczędzaj złoto, srebro i bitcoiny, nie dolary"

W obliczu hossy na rynku bitcoina, Robert Kiyosaki, autor bestsellerowej książki finansowej "Bogaty ojciec, biedny ojciec", ponownie wezwał do inwestowania w złoto, srebro i pierwszą kryptowalutę. "Prawdziwi kapitaliści obniżają ceny, powodując deflację. Marksiści podnoszą ceny, powodując inflację. Nasi przywódcy są marksistami, dlatego mamy inflację. Chroń się przed naszymi marksistowskimi przywódcami. Oszczędzaj złoto, srebro i bitcoiny, […]

Raiffeisen Bank pozwoli handlować kryptowalutami

Austriacki bank Raiffeisen aktywnie rozszerza swoją obecność na rynku kryptowalut - od stycznia 2024 r. klienci będą mogli handlować tego typu aktywami cyfrowymi. Początkowo usługa będzie oferowana tylko klientom w Wiedniu, gdzie znajduje się siedziba banku. Projekt będzie realizowany wspólnie z giełdą kryptowalut Bitpanda. Szef innowacji banku, Curt Chadha wyjaśnił: "Zaczynamy od Wiednia, ponieważ mieszka […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram