Sam Bankman-Fried mówi dlaczego FTX upadło

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 30 listopada 2022
ikona autora biały
bankman fried ftx

Upadek utility-tokena FTX (FTT) nie był spowodowany brakiem płynności, ale działaniami inwestorów, którzy poczuli się "przestraszeni" obecną sytuacją na rynku. Założyciel giełdy kryptowalut Sam Bankman-Fried stwierdził tak w wywiadzie z Tiffany Fong z dnia 16 listopada (opublikowanym 29 listopada).

"Myślę, że FTT miał realną wartość. […] Pod wieloma względami [token] był bardziej legalny niż wiele innych aktywów cyfrowych. Miał on większe wsparcie ekonomiczne niż inne tokeny. […] Niepłynność nie była przyczyną krachu. To ogromna korelacja zdarzeń podczas ruchów rynkowych, zwłaszcza gdy jest wywołana strachem przed samą pozycją".

W obliczu kryzysu giełda wstrzymała wypłaty dla wszystkich klientów. Firma otworzyła później opcję dla użytkowników z Bahamów. FTX przypisał to posunięcie konieczności dostosowania się do wymogów lokalnego regulatora.

Rozmawiając z Fong, Bankman-Fried przyznał, że działanie to wynikało z niechęci do "wkurzania ludzi" w jurysdykcji, w której zarejestrowana jest platforma.

"Dałem [regulatorom Bahamów] dzień powiadomienia, że zamierzamy to zrobić. Nie powiedzieli ani tak, ani nie. Milczeli i wtedy to zrobiliśmy. Wszystko dlatego, że było to bardzo ważne dla przyszłości giełdy. […] Nie chcesz być w kraju, w którym jest wielu złych ludzi i nie chcesz, aby twoja firma była zarejestrowana w kraju, w którym jest wielu złych ludzi. […] Staraliśmy się uspokoić mieszkańców".

Bankman-Fried nazwał rekompensatę dla klientów FTX International "nieistotną". Mają oni otrzymać 25 centów za każdego dolara aktywów zamrożonych na platformie. Użytkownicy FTX US będą otrzymywać środki na zasadzie "jeden do jednego".

Założyciel FTX zaprzeczył doniesieniom Reutersa, że rzekomo użył backdoora w systemie giełdy, który pozwolił mu na transfer aktywów na konta Alameda Research.

"Ja nawet nie umiem programować. Dosłownie nigdy nie otworzyłem bazy kodowej FTX".

Bankman-Fried mówił też o śledztwie w sprawie nieautoryzowanego wycofania aktywów z platformy w noc złożenia wniosku o upadłość spółki.

"Zawęziłem krąg podejrzanych do ośmiu osób. Nie wiem, który, ale jestem prawie pewien, że był to albo były pracownik FTX, albo ktoś, kto zainstalował złośliwe oprogramowanie na urządzeniu byłego pracownika".

Jak twierdzi Bankman-Fried, nie był w stanie dowiedzieć się więcej, ponieważ stracił dostęp do systemów platformy.

Upadek spowodowany splotem wydarzeń

W drugiej części wywiadu (który odbył się 20 listopada) założyciel FTX powiedział, że upadek firmy był spowodowany splotem wydarzeń, na które powinien być przygotowany.

"To była kombinacja: wiosenny krach, kiedy wartości aktywów spadły o 50%, hiperkorelacyjny scenariusz w tym miesiącu - w ciągu dwóch dni odpowiednie ceny aktywów spadły o 50%, 'panika bankowa' w FTX, przy czym wielkość pozycji zabezpieczającej była znacznie większa niż się wydawało".

Fong zapytał Bankman-Frieda o możliwy rozwój sytuacji gdyby szef Binance Changpeng Zhao nie ogłosił sprzedaży FTT na otwartym rynku.

"Myślę, że sytuacja na pewno byłaby dużo bardziej stabilna. Mielibyśmy więcej możliwości poszukiwania płynności. Wciąż jednak w systemie byłby zbyt duży margines. Myślę, że coś w rodzaju 50/50".

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Czy Binance mieszała środki klientów z środkami firmy?

Giełda kryptowalut Binance zaprzeczyła informacjom zawartym w artykule Reutersa, w którym stwierdzono, że w 2020 i 2021 r. platforma łączyła środki użytkowników z własnymi przychodami. Patrick Hillman, dyrektor ds. strategii firmy, wyraził opinię, że dziennikarze agencji desperacko chcieli napisać "złą historię", która okazała się "słaba". Menedżer wyższego szczebla napisał: "Następnie napisali 1000 słów teorii spiskowych […]

Kolejny kandydat na prezydenta USA przyjmuje darowizny w bitcoinach

Kandydat na prezydenta USA Vivek Ramaswamy ogłosił, że przyjmuje darowizny w bitcoinach (BTC) na nadchodzące wybory prezydenckie w 2024 roku. Poszedł on więc w ślady Roberta F. Kennedy'ego Jr, który od jakiegoś czasu jest zwolennikiem pierwotnej kryptowaluty. Robert w miniony weekend został pierwszym kandydatem na prezydenta, który ogłosił, że będzie akceptował darowizny w BTC. Darczyńcy […]

Ripple uruchamia platformę do emisji CBDC i stablecoinów

Fintechowy startup Ripple ogłosił uruchomienie Ripple CBDC Platform, kompleksowego rozwiązania dla banków centralnych, rządów i instytucji finansowych do emisji krajowej waluty cyfrowej i "stablecoinów". Scenariusze użycia obejmują: hurtowe i detaliczne CBDC oparte na prywatnym blockchainie lub emisję stabelcoinów. Rozwiązanie opiera się na XRP Ledger (XRPL). W przypadku emitentów platforma umożliwi korzystanie z wielu podpisów w […]

Binance umożliwia handel za pośrednictwem TradingView

Giełda kryptowalut Binance dodała możliwość bezpośredniego handlu spot za pośrednictwem platformy wykresów i analiz TradingView. Aby aktywować zestaw narzędzi, należy połączyć swoje konto Binance w ustawieniach usługi. Następnie historia transakcji zostanie automatycznie zsynchronizowana, a inwestor będzie mógł zarządzać zleceniami w TradingView. Szczegółowe instrukcje dotyczące podłączenia i korzystania z nowej opcji zostały opisane na stronie internetowej […]

Changpeng Zhao: Elon Musk przedłużył życie Dogecoina

Elon Musk "przedłużył życie" Dogecoina, kryptowaluty, która mogła zniknąć "dawno temu". Takiego zdania jest CEO Binance, Changpeng Zhao. Dyrektor naczelny spodziewał się, że Dogecoin "zniknie", biorąc pod uwagę jego "bezużyteczność", ale Elon Musk zainteresował się tym aktywem. Zdaniem Zhao założyciel Tesli wsparł zainteresowanie tokenem memowym, które w przeciwnym razie mogłoby osłabnąć. Dyrektor generalny Binance przyznał, […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram