Popyt na minery ASIC w Rosji wzrósł znacząco w czwartym kwartale z powodu spadku ich cen. Informację o tym podał "Kommersant".
Jak podaje dystrybutor Chilkoot, sprzedaż za dwa miesiące czwartego kwartału przekroczyła wolumeny za cały trzeci kwartał, a za dziewięć miesięcy była o 65% wyższa niż przed rokiem. W BitRiver popyt na dziesięć miesięcy 2022 roku wzrósł półtora raza.
"Osoby prawne zaczęły kupować o 30% więcej sprzętu na transakcję niż na początku roku" - powiedział Artem Eremin, kierownik ds. rozwoju dystrybutora Chilkoot by 3Logic Group.
Eksperci sugerują, że wycofanie z rynku rosyjskiego dużych zagranicznych firm górniczych w dłuższej perspektywie zwiększy podaż tanich używanych urządzeń. Analityk finansowy BitRiver Vladislav Antonov wyjaśnił:
"Popyt na koparki ASIC w segmencie dużych hurtowni wzrósł ze względu na obniżenie cen zakupu - stały się one jak najbardziej zbliżone do kosztów produkcji, co jest najlepszym punktem wejścia dla inwestycji".
Tylko od sierpnia do października koszt sprzętu górniczego spadł o prawie 20%. Jednak od października ceny "zablokowały się i nie schodzą niżej" - dodał Chilkoot.
Według obliczeń analityków RegBlock, całkowity rynek sprzętu do wydobywania kryptowalut wynosi 3-5 mld RUB, z wyłączeniem podwójnego wykorzystania przemysłowej mocy obliczeniowej. Współzałożyciel 51ASIC, Mikhail Brezhnev wyliczył:
"Na najnowocześniejszym sprzęcie przy 0,07 USD za kWh, koszt wydobycia 1 BTC wynosi około 11 000 USD"
Eksperci przewidują, że wejście na niskim rynku w wydobycie bitcoina "może przynieść znaczne zyski w postaci dziesiątek procent w horyzoncie trzech lat".
Dla przypomnienia, Rosja wypadła w maju z pierwszej trójki pod względem bitcoinowego hashare. Zajmuje piąte miejsce po USA, Chinach, Kazachstanie i Kanadzie - wynika z danych CCAF.