Co to jest wskaźnik MVRV? Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 30 lipca 2022
ikona autora biały
bitcoin mvrv

Market Cap Versus Realized Cap (MVRV) to popularny wskaźnik on-chain, który pomaga zidentyfikować dołki i szczyty cen bitcoina.

Wskaźnik MVRV jest przeznaczony do analizy długoterminowych trendów i cykli. Jest on wykorzystywany jako narzędzie do wykrywania dwóch głównych faz rynku - akumulacji i dystrybucji.

MVRV opiera się na idei dwóch rodzajów uczestników rynku - spekulantów i hodlerów. W kontekście wskaźnika hodlerzy to inwestorzy, którzy porzucili krótkoterminowe zyski finansowe na rzecz perspektywy długoterminowej. Z drugiej strony spekulanci to traderzy, którzy dążą do osiągnięcia krótkoterminowych zysków. Wskaźnik pomaga określić, którzy gracze dominują na rynku w danym momencie.


Kto i kiedy opracował wskaźnik MVRV?

MVRV to wspólne dzieło krypto-entuzjastów Murada Makhmudova i Davida Puella. Wskaźnik jest ich osobistym ujęciem analizy cyklu rynku bitcoina, opisanym w poście na blogu Medium z października 2018 r.

Autorzy MVRV zainspirowali się koncepcją zrealizowanej kapitalizacji przedstawioną przez Nicka Cartera z Castle Island Ventures i Antoine Le Calvez z Blockchain.info na konferencji Riga Baltic Honeybadger we wrześniu 2018 r.

Następnie pojawiły się modyfikacje MVRV. Korzystając z dodatkowych danych i dopracowując metryki, opracowano MVRV Z-Score i MVRV (Free Float) - te cieszą się największą popularnością w społeczności kryptowalut.


Jak obliczyć wskaźnik MVRV?

Wskaźnik MVRV jest wskaźnikiem otrzymanym przez podzielenie kapitalizacji rynkowej przez kapitalizację zrealizowaną. Wskaźnik oparty jest na codziennie aktualizowanych danych.

Kapitalizacja rynkowa to sposób określenia łącznej wartości wszystkich istniejących monet (Bitcoin) w danym momencie. Odpowiada ona iloczynowi całkowitej podaży danego aktywo i jego ceny rynkowej.

Zrealizowana kapitalizacja to bardziej złożona obliczeniowo wersja kapitalizacji rynkowej, uwzględniająca cenę każdej monety w momencie ostatniej transakcji w sieci. Jeśli ostatni ruch pojedynczych 10 BTC miał miejsce przy cenie 20 000 USD, to zrealizowana kapitalizacja dla tych monet wynosi 200 000 USD. Dzięki temu obliczana jest kapitalizacja dla wszystkich monet na podstawie ceny w momencie ich ostatniego ruchu.

W przypadku zmodyfikowanych wersji MVRV zmienne mogą ulec modyfikacji. Na przykład, aby określić MVRV Free Float, wartość kapitalizacji rynkowej została zastąpiona kapitalizacją rynkową w wolnym obrocie. W tym ostatnim przypadku nie uwzględnia się monet, co do których udowodniono, że zaginęły lub są niewzruszone od ponad pięciu lat.


Jak i po co stosować wskaźnik MVRV?

Wskaźnik MRVR i jego pochodne są wykorzystywane do identyfikacji długoterminowych trendów, określania cykli akumulacji i dystrybucji. Spadek wartości wskaźnika poniżej 1 sugeruje, że aktywni spekulanci dominują nad inwestorami długoterminowymi.

W rozumieniu Mahmudova i Puella wielomiesięczne znalezienie się współczynnika poniżej wartości 1 wskazuje na cykl akumulacyjny. Dla wersji MVRV Free Float i MVRV Z-Score cykl akumulacji rozpoczyna się, gdy wskaźnik spadnie odpowiednio poniżej 1 i 0.

W pierwotnej wersji wskaźnika MVRV wartość powyżej 3,7 jest wyznacznikiem cyklu dystrybucji. Modyfikacje MVRV Free Float i MVRV Z-Score wskazują na poziomy cyklu dystrybucji odpowiednio powyżej 3,2 i 7.

mvrv wskaźnik on-chain
źródło: Glassnode

Koncepcja MVRV zakłada, że obniżka wskaźnika i zwiększenie liczby niewzruszonych monet jest podbudowana długoterminową wiarą inwestorów w technologię bitcoina i wzrost cen. Zwiększenie współczynnika do poziomu spekulacyjnego (3.2-7) i zmniejszenie liczby niewzruszonych monet jest postrzegane jako sposób na zwiększenie widoczności aktywów i poszerzenie bazy użytkowników.

MVRV jest jednym z najbardziej popularnych wskaźników na rynku kryptowalut. Korzystają z niego nie tylko indywidualni badacze, ale także profesjonalne firmy analityczne, takie jak Glassnode, Coin Metrics czy CryptoQuant.


Ryzyko związane ze stosowaniem wskaźnika MVRV

Pomimo swojej popularności, MVRV jest eksperymentalnym narzędziem do analizy rynku kryptowalut. Jak każdy inny wskaźnik, tak i ten niesie ze sobą ryzyko dla użytkowników. Rozważmy kilka z nich.

  • Elementy składowe wskaźnika - Kapitalizacja i kapitalizacja zrealizowana, jako główne zmienne w obliczaniu MVRV, mogą stracić na znaczeniu wraz z rozwojem technologii Lightning Network i Liquid Network. Dzięki tym rozwiązaniom transakcje mogą odbywać się poza główną siecią bitcoin. W przypadku ich szerokiego przyjęcia logika obliczania wskaźników może ulec zasadniczej zmianie i prowadzić do błędnych wniosków.
  • Ryzyko handlowe - Osiągnięcie MVRV na jakimkolwiek poziomie nie jest sygnałem do kupna lub sprzedaży. MVRV nie jest wskaźnikiem handlu i nie służy do szacowania zachowań traderów.
  • Interpretacja - W idealnej sytuacji MVRV oznaczałoby, że każdy ruch bitcoina w sieci to kupno waloru i jego wypłata do własnego portfela. Nie można jednak wiedzieć, co tak naprawdę kryje się za transakcjami onchain. Przekazanie hipotetycznych 100 000 BTC zakupionych po 100 USD na inny adres w momencie, gdy notowania wzrosły do 50 000 USD nie jest zakupem ani sprzedażą. Użytkownik mógł po prostu zmienić sposób przechowywania aktywów, wysyłając monety na inny adres. Ale MVRV interpretuje takie zachowanie jako zmianę właściciela i zakłada, że bitcoin został kupiony za 50 000 dolarów, a nie 100 dolarów.

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Portal w Binance Launchpool - to już 47. projekt!

Giełda kryptowalut Binance ogłosiła kolejny projekt, który pojawi się na platformie Binance Launchpool - to już 47 w historii. Tym razem jest to platforma gamingowa Web3 - Portal. Przy okazji zaoferowała promocję, w której do zgarnięcia jest 20 tokenów PIXEL zupełnie za darmo: aby je odebrać należy założyć konto z promocyjnego linka: odbierz 20 PIXEL. […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

Bitcoin jak zacząć – gdzie inwestować w kryptowaluty: poradnik dla początkujących

Bitcoin (BTC) to dla Ciebie nowość i nie wiesz jak zacząć? To nic trudnego, nawet jeżeli dopiero zaczynasz interesować się…

Oszustwa telefoniczne Bitcoin - jak nie wpaść w sidła oszustów?

Otrzymałeś niedawno telefon od osoby twierdzącej, że masz szansę na szybką wypłatę znacznej kwoty z tytułu posiadanych Bitcoinów? Jeśli rozmówca sugeruje użycie programu typu AntyDesk lub prosi o przedpłatę na rzekomy podatek, w Twojej głowie powinien zapalić się alarm! To typowy przykład oszustwa telefonicznego związanego z Bitcoinem. Metoda ta zyskuje na popularności wśród przestępców. W […]

Xai - nowy projekt w Binance Launchpool

Giełda kryptowalut Binance ogłosiła kolejny projekt, który będzie dostępny na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to Xai. Między 5 stycznia a 8 stycznia o 23:59 użytkownicy będą mogli zarabiać tokeny Xai (XAI) na Binance po prostu stakując BNB, FDUSD lub TUSD. Postawione monety można wypłacić w dowolnym momencie, a nagrody w postaci tokenów XAI […]

Adresy Proof of Reserve największych giełd kryptowalut

Transparentność i bezpieczeństwo są kluczowymi aspektami w świecie krypto. Od upadku FTX jednym z elementów budujących zaufanie do giełd jest tzw. proof of reserve, czyli dowód posiadania rezerw. W tym artykule przyjrzymy się, czym dokładnie jest proof of reserve, dlaczego giełdy publikują taki dowód, oraz przedstawimy listę adresów proof of reserve największych giełd kryptowalut. Co […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

Kryptowaluty na Revolut - czy warto? Opinie

Revolut to bardzo popularna aplikacja neobankowa w Polsce, tak więc z całą pewnością obiła Ci się już o uszy. Aplikacja Revolut pozwala inwestować w kryptowaluty, ale nie jest to optymalne rozwiązanie jeżeli chodzi i ich zakup i sprzedaż, o czym wiedzą bardziej zaawansowani użytkownicy kryptowalut. Odpowiemy na pytanie czy opłaca się kupować kryptowaluty na Revolut, […]

Bitcoin jak zacząć – gdzie inwestować w kryptowaluty: poradnik dla początkujących

Bitcoin (BTC) to dla Ciebie nowość i nie wiesz jak zacząć? To nic trudnego, nawet jeżeli dopiero zaczynasz interesować się…

Binance Web3 Wallet - Czy warto korzystać?

8 listopada 2023 roku Binance wydała swój Web3 Wallet. Zapewnia on łatwy i bezpieczny dostęp do zdecentralizowanego świata technologii blockchain, pozwalając jednocześnie na zarządzanie aktywami Web3 bezpośrednio z poziomu Binance. W dzisiejszym artykule sprawdzimy co ma do zaoferowania Binance Web3 Wallet i czy warto z niego skorzystać. Najpierw jednak wyjaśnijmy co to jest portfel kryptowalut […]

Kraken - opinie użytkowników i recenzja giełdy (2024)

Kraken to giełda kryptowalut, która zjadła zęby na tym rynku. Istnieje bowiem od 2011 roku i od tego czasu nigdy nie padła ofiarą hakerów. Co więcej, stale się rozwija i wprowadza nowe usługi. Ale czym Kraken wyróżnia się na tle konkurencji? Jakie funkcje oferuje? Jakie ma opłaty i prowizje i co najważniejsze, jakie opinie o […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram