Co to jest wskaźnik MVRV? Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 30 lipca 2022
ikona autora biały
bitcoin mvrv

Market Cap Versus Realized Cap (MVRV) to popularny wskaźnik on-chain, który pomaga zidentyfikować dołki i szczyty cen bitcoina.

Wskaźnik MVRV jest przeznaczony do analizy długoterminowych trendów i cykli. Jest on wykorzystywany jako narzędzie do wykrywania dwóch głównych faz rynku - akumulacji i dystrybucji.

MVRV opiera się na idei dwóch rodzajów uczestników rynku - spekulantów i hodlerów. W kontekście wskaźnika hodlerzy to inwestorzy, którzy porzucili krótkoterminowe zyski finansowe na rzecz perspektywy długoterminowej. Z drugiej strony spekulanci to traderzy, którzy dążą do osiągnięcia krótkoterminowych zysków. Wskaźnik pomaga określić, którzy gracze dominują na rynku w danym momencie.


Kto i kiedy opracował wskaźnik MVRV?

MVRV to wspólne dzieło krypto-entuzjastów Murada Makhmudova i Davida Puella. Wskaźnik jest ich osobistym ujęciem analizy cyklu rynku bitcoina, opisanym w poście na blogu Medium z października 2018 r.

Autorzy MVRV zainspirowali się koncepcją zrealizowanej kapitalizacji przedstawioną przez Nicka Cartera z Castle Island Ventures i Antoine Le Calvez z Blockchain.info na konferencji Riga Baltic Honeybadger we wrześniu 2018 r.

Następnie pojawiły się modyfikacje MVRV. Korzystając z dodatkowych danych i dopracowując metryki, opracowano MVRV Z-Score i MVRV (Free Float) - te cieszą się największą popularnością w społeczności kryptowalut.


Jak obliczyć wskaźnik MVRV?

Wskaźnik MVRV jest wskaźnikiem otrzymanym przez podzielenie kapitalizacji rynkowej przez kapitalizację zrealizowaną. Wskaźnik oparty jest na codziennie aktualizowanych danych.

Kapitalizacja rynkowa to sposób określenia łącznej wartości wszystkich istniejących monet (Bitcoin) w danym momencie. Odpowiada ona iloczynowi całkowitej podaży danego aktywo i jego ceny rynkowej.

Zrealizowana kapitalizacja to bardziej złożona obliczeniowo wersja kapitalizacji rynkowej, uwzględniająca cenę każdej monety w momencie ostatniej transakcji w sieci. Jeśli ostatni ruch pojedynczych 10 BTC miał miejsce przy cenie 20 000 USD, to zrealizowana kapitalizacja dla tych monet wynosi 200 000 USD. Dzięki temu obliczana jest kapitalizacja dla wszystkich monet na podstawie ceny w momencie ich ostatniego ruchu.

W przypadku zmodyfikowanych wersji MVRV zmienne mogą ulec modyfikacji. Na przykład, aby określić MVRV Free Float, wartość kapitalizacji rynkowej została zastąpiona kapitalizacją rynkową w wolnym obrocie. W tym ostatnim przypadku nie uwzględnia się monet, co do których udowodniono, że zaginęły lub są niewzruszone od ponad pięciu lat.


Jak i po co stosować wskaźnik MVRV?

Wskaźnik MRVR i jego pochodne są wykorzystywane do identyfikacji długoterminowych trendów, określania cykli akumulacji i dystrybucji. Spadek wartości wskaźnika poniżej 1 sugeruje, że aktywni spekulanci dominują nad inwestorami długoterminowymi.

W rozumieniu Mahmudova i Puella wielomiesięczne znalezienie się współczynnika poniżej wartości 1 wskazuje na cykl akumulacyjny. Dla wersji MVRV Free Float i MVRV Z-Score cykl akumulacji rozpoczyna się, gdy wskaźnik spadnie odpowiednio poniżej 1 i 0.

W pierwotnej wersji wskaźnika MVRV wartość powyżej 3,7 jest wyznacznikiem cyklu dystrybucji. Modyfikacje MVRV Free Float i MVRV Z-Score wskazują na poziomy cyklu dystrybucji odpowiednio powyżej 3,2 i 7.

mvrv wskaźnik on-chain
źródło: Glassnode

Koncepcja MVRV zakłada, że obniżka wskaźnika i zwiększenie liczby niewzruszonych monet jest podbudowana długoterminową wiarą inwestorów w technologię bitcoina i wzrost cen. Zwiększenie współczynnika do poziomu spekulacyjnego (3.2-7) i zmniejszenie liczby niewzruszonych monet jest postrzegane jako sposób na zwiększenie widoczności aktywów i poszerzenie bazy użytkowników.

MVRV jest jednym z najbardziej popularnych wskaźników na rynku kryptowalut. Korzystają z niego nie tylko indywidualni badacze, ale także profesjonalne firmy analityczne, takie jak Glassnode, Coin Metrics czy CryptoQuant.


Ryzyko związane ze stosowaniem wskaźnika MVRV

Pomimo swojej popularności, MVRV jest eksperymentalnym narzędziem do analizy rynku kryptowalut. Jak każdy inny wskaźnik, tak i ten niesie ze sobą ryzyko dla użytkowników. Rozważmy kilka z nich.

  • Elementy składowe wskaźnika - Kapitalizacja i kapitalizacja zrealizowana, jako główne zmienne w obliczaniu MVRV, mogą stracić na znaczeniu wraz z rozwojem technologii Lightning Network i Liquid Network. Dzięki tym rozwiązaniom transakcje mogą odbywać się poza główną siecią bitcoin. W przypadku ich szerokiego przyjęcia logika obliczania wskaźników może ulec zasadniczej zmianie i prowadzić do błędnych wniosków.
  • Ryzyko handlowe - Osiągnięcie MVRV na jakimkolwiek poziomie nie jest sygnałem do kupna lub sprzedaży. MVRV nie jest wskaźnikiem handlu i nie służy do szacowania zachowań traderów.
  • Interpretacja - W idealnej sytuacji MVRV oznaczałoby, że każdy ruch bitcoina w sieci to kupno waloru i jego wypłata do własnego portfela. Nie można jednak wiedzieć, co tak naprawdę kryje się za transakcjami onchain. Przekazanie hipotetycznych 100 000 BTC zakupionych po 100 USD na inny adres w momencie, gdy notowania wzrosły do 50 000 USD nie jest zakupem ani sprzedażą. Użytkownik mógł po prostu zmienić sposób przechowywania aktywów, wysyłając monety na inny adres. Ale MVRV interpretuje takie zachowanie jako zmianę właściciela i zakłada, że bitcoin został kupiony za 50 000 dolarów, a nie 100 dolarów.

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Czy Binance mieszała środki klientów z środkami firmy?

Giełda kryptowalut Binance zaprzeczyła informacjom zawartym w artykule Reutersa, w którym stwierdzono, że w 2020 i 2021 r. platforma łączyła środki użytkowników z własnymi przychodami. Patrick Hillman, dyrektor ds. strategii firmy, wyraził opinię, że dziennikarze agencji desperacko chcieli napisać "złą historię", która okazała się "słaba". Menedżer wyższego szczebla napisał: "Następnie napisali 1000 słów teorii spiskowych […]

Kolejny kandydat na prezydenta USA przyjmuje darowizny w bitcoinach

Kandydat na prezydenta USA Vivek Ramaswamy ogłosił, że przyjmuje darowizny w bitcoinach (BTC) na nadchodzące wybory prezydenckie w 2024 roku. Poszedł on więc w ślady Roberta F. Kennedy'ego Jr, który od jakiegoś czasu jest zwolennikiem pierwotnej kryptowaluty. Robert w miniony weekend został pierwszym kandydatem na prezydenta, który ogłosił, że będzie akceptował darowizny w BTC. Darczyńcy […]

Ripple uruchamia platformę do emisji CBDC i stablecoinów

Fintechowy startup Ripple ogłosił uruchomienie Ripple CBDC Platform, kompleksowego rozwiązania dla banków centralnych, rządów i instytucji finansowych do emisji krajowej waluty cyfrowej i "stablecoinów". Scenariusze użycia obejmują: hurtowe i detaliczne CBDC oparte na prywatnym blockchainie lub emisję stabelcoinów. Rozwiązanie opiera się na XRP Ledger (XRPL). W przypadku emitentów platforma umożliwi korzystanie z wielu podpisów w […]

Binance umożliwia handel za pośrednictwem TradingView

Giełda kryptowalut Binance dodała możliwość bezpośredniego handlu spot za pośrednictwem platformy wykresów i analiz TradingView. Aby aktywować zestaw narzędzi, należy połączyć swoje konto Binance w ustawieniach usługi. Następnie historia transakcji zostanie automatycznie zsynchronizowana, a inwestor będzie mógł zarządzać zleceniami w TradingView. Szczegółowe instrukcje dotyczące podłączenia i korzystania z nowej opcji zostały opisane na stronie internetowej […]

Changpeng Zhao: Elon Musk przedłużył życie Dogecoina

Elon Musk "przedłużył życie" Dogecoina, kryptowaluty, która mogła zniknąć "dawno temu". Takiego zdania jest CEO Binance, Changpeng Zhao. Dyrektor naczelny spodziewał się, że Dogecoin "zniknie", biorąc pod uwagę jego "bezużyteczność", ale Elon Musk zainteresował się tym aktywem. Zdaniem Zhao założyciel Tesli wsparł zainteresowanie tokenem memowym, które w przeciwnym razie mogłoby osłabnąć. Dyrektor generalny Binance przyznał, […]

Czym są kryptowaluty inflacyjne i deflacyjne?

Czy Bitcoin i altcoiny są aktywami deflacyjnymi, czy też, podobnie jak zwykłe papierowe pieniądze podlegają zjawisku inflacji? Jak odróżnić monety deflacyjne od inflacyjnych? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Co to jest inflacyjna kryptowaluta? Niektóre kryptowaluty są inflacyjne, ponieważ ich podaż rośnie w czasie. Takie kryptowaluty wykorzystują kombinację z góry określonych stóp […]

Pepe Coin (PEPE) - Co to? Jak i gdzie kupić?

W ostatnim czasie napewno słyszałeś o kryptowalucie Pepe Coin (PEPE) lub rzuciła Ci się w oczy memowa żaba Pepe the Frog. Nic dziwnego. Projekt ten zyskał dziesiątki tysięcy procent wartości i stworzył kolejnych krypto milionerów. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci co to jest Pepe Coin (PEPE), jak i gdzie kupić ten token oraz wiele więcej. […]

Co to jest EIP-4844? Proto Danksharing Ethereum

Ostatnim ważnym wydarzeniem w sieci Ethereum było wdrożenie aktualizacji Shapella, które odbyło się w połowie kwietnia. Jest to jednak dopiero początek transformacji do Ethereum 2.0. Deweloperzy wciąż muszą rozwiązać największe problemy blockchaina: wysokie opłaty i niską przepustowość. Kolejnym krokiem w tym kierunku będzie wprowadzenie shardingu. Funkcja ta również zostanie wdrożona w kilku etapach - pierwszym […]

WalletConnect - Co to jest i jak używać?

Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z DeFi, być może napotkałeś już problem z połączeniem się z jedną ze zdecentralizowanych aplikacji. Portfele kryptowalutowe są bowiem bardzo liczne, podobnie jak aplikacje DeFi. Choć wiele z nich, czy to aplikacje, czy portfele, działa na tych samych sieciach, to jednak istnieją między nimi pewne różnice. Dlatego nawet najbardziej znane i […]

W jakie kryptowaluty inwestować? Nowe kryptowaluty 2023

Tematem naszego dzisiejszego przeglądu będą nowe kryptowaluty 2023. Jeśli myślisz, że krypto zima hamuje powstawanie nowych projektów to jesteś w błędzie. Na przykład Grin i Beam zostały uruchomione na początku 2019 roku. Wówczas to nie tylko sceptycy, ale wielu entuzjastów kryptowalut myślało, że to już koniec. Inwestor powinien zawsze przeprowadzić własny research. Ci, którzy zainwestują […]

Czym są kryptowaluty inflacyjne i deflacyjne?

Czy Bitcoin i altcoiny są aktywami deflacyjnymi, czy też, podobnie jak zwykłe papierowe pieniądze podlegają zjawisku inflacji? Jak odróżnić monety deflacyjne od inflacyjnych? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Co to jest inflacyjna kryptowaluta? Niektóre kryptowaluty są inflacyjne, ponieważ ich podaż rośnie w czasie. Takie kryptowaluty wykorzystują kombinację z góry określonych stóp […]

Pepe Coin (PEPE) - Co to? Jak i gdzie kupić?

W ostatnim czasie napewno słyszałeś o kryptowalucie Pepe Coin (PEPE) lub rzuciła Ci się w oczy memowa żaba Pepe the Frog. Nic dziwnego. Projekt ten zyskał dziesiątki tysięcy procent wartości i stworzył kolejnych krypto milionerów. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci co to jest Pepe Coin (PEPE), jak i gdzie kupić ten token oraz wiele więcej. […]

Co to jest EIP-4844? Proto Danksharing Ethereum

Ostatnim ważnym wydarzeniem w sieci Ethereum było wdrożenie aktualizacji Shapella, które odbyło się w połowie kwietnia. Jest to jednak dopiero początek transformacji do Ethereum 2.0. Deweloperzy wciąż muszą rozwiązać największe problemy blockchaina: wysokie opłaty i niską przepustowość. Kolejnym krokiem w tym kierunku będzie wprowadzenie shardingu. Funkcja ta również zostanie wdrożona w kilku etapach - pierwszym […]

Blockchain ETF: Jak inwestować i zarabiać?

Nie jesteś jeszcze gotowy na ogromną zmienność panującą na rynku kryptowalut? Wówczas możesz zainteresować się instrumentem finansowym, który jest bezpośrednio powiązany z branżą krypto: blockchain ETF. Jak w inwestować w taki produkt? Jak na nim zarabiać? Już wyjaśniamy! Co to jest blockchain ETF? ETF sam w sobie jest funduszem, którego akcje są przedmiotem obrotu na […]

Copy trading na Bybit: Co to jest i jak działa?

Aby handlować kryptowalutami, musisz zastosować analizę i wiedzę fundamentalną z handlu akcjami. Początkujący uczą się strategii bardziej doświadczonych rówieśników i wprowadzają je w życie. Jednak ta metoda sprawdza się tylko z perspektywy czasu i czasami jest już za późno, aby na niej bazować. Giełdy oferują nowe narzędzie do zawierania transakcji - replikowanie w czasie rzeczywistym […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram