Co to jest wskaźnik MVRV? Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 30 lipca 2022
ikona autora biały
bitcoin mvrv

Market Cap Versus Realized Cap (MVRV) to popularny wskaźnik on-chain, który pomaga zidentyfikować dołki i szczyty cen bitcoina.

Wskaźnik MVRV jest przeznaczony do analizy długoterminowych trendów i cykli. Jest on wykorzystywany jako narzędzie do wykrywania dwóch głównych faz rynku - akumulacji i dystrybucji.

MVRV opiera się na idei dwóch rodzajów uczestników rynku - spekulantów i hodlerów. W kontekście wskaźnika hodlerzy to inwestorzy, którzy porzucili krótkoterminowe zyski finansowe na rzecz perspektywy długoterminowej. Z drugiej strony spekulanci to traderzy, którzy dążą do osiągnięcia krótkoterminowych zysków. Wskaźnik pomaga określić, którzy gracze dominują na rynku w danym momencie.


Kto i kiedy opracował wskaźnik MVRV?

MVRV to wspólne dzieło krypto-entuzjastów Murada Makhmudova i Davida Puella. Wskaźnik jest ich osobistym ujęciem analizy cyklu rynku bitcoina, opisanym w poście na blogu Medium z października 2018 r.

Autorzy MVRV zainspirowali się koncepcją zrealizowanej kapitalizacji przedstawioną przez Nicka Cartera z Castle Island Ventures i Antoine Le Calvez z Blockchain.info na konferencji Riga Baltic Honeybadger we wrześniu 2018 r.

Następnie pojawiły się modyfikacje MVRV. Korzystając z dodatkowych danych i dopracowując metryki, opracowano MVRV Z-Score i MVRV (Free Float) - te cieszą się największą popularnością w społeczności kryptowalut.


Jak obliczyć wskaźnik MVRV?

Wskaźnik MVRV jest wskaźnikiem otrzymanym przez podzielenie kapitalizacji rynkowej przez kapitalizację zrealizowaną. Wskaźnik oparty jest na codziennie aktualizowanych danych.

Kapitalizacja rynkowa to sposób określenia łącznej wartości wszystkich istniejących monet (Bitcoin) w danym momencie. Odpowiada ona iloczynowi całkowitej podaży danego aktywo i jego ceny rynkowej.

Zrealizowana kapitalizacja to bardziej złożona obliczeniowo wersja kapitalizacji rynkowej, uwzględniająca cenę każdej monety w momencie ostatniej transakcji w sieci. Jeśli ostatni ruch pojedynczych 10 BTC miał miejsce przy cenie 20 000 USD, to zrealizowana kapitalizacja dla tych monet wynosi 200 000 USD. Dzięki temu obliczana jest kapitalizacja dla wszystkich monet na podstawie ceny w momencie ich ostatniego ruchu.

W przypadku zmodyfikowanych wersji MVRV zmienne mogą ulec modyfikacji. Na przykład, aby określić MVRV Free Float, wartość kapitalizacji rynkowej została zastąpiona kapitalizacją rynkową w wolnym obrocie. W tym ostatnim przypadku nie uwzględnia się monet, co do których udowodniono, że zaginęły lub są niewzruszone od ponad pięciu lat.


Jak i po co stosować wskaźnik MVRV?

Wskaźnik MRVR i jego pochodne są wykorzystywane do identyfikacji długoterminowych trendów, określania cykli akumulacji i dystrybucji. Spadek wartości wskaźnika poniżej 1 sugeruje, że aktywni spekulanci dominują nad inwestorami długoterminowymi.

W rozumieniu Mahmudova i Puella wielomiesięczne znalezienie się współczynnika poniżej wartości 1 wskazuje na cykl akumulacyjny. Dla wersji MVRV Free Float i MVRV Z-Score cykl akumulacji rozpoczyna się, gdy wskaźnik spadnie odpowiednio poniżej 1 i 0.

W pierwotnej wersji wskaźnika MVRV wartość powyżej 3,7 jest wyznacznikiem cyklu dystrybucji. Modyfikacje MVRV Free Float i MVRV Z-Score wskazują na poziomy cyklu dystrybucji odpowiednio powyżej 3,2 i 7.

mvrv wskaźnik on-chain
źródło: Glassnode

Koncepcja MVRV zakłada, że obniżka wskaźnika i zwiększenie liczby niewzruszonych monet jest podbudowana długoterminową wiarą inwestorów w technologię bitcoina i wzrost cen. Zwiększenie współczynnika do poziomu spekulacyjnego (3.2-7) i zmniejszenie liczby niewzruszonych monet jest postrzegane jako sposób na zwiększenie widoczności aktywów i poszerzenie bazy użytkowników.

MVRV jest jednym z najbardziej popularnych wskaźników na rynku kryptowalut. Korzystają z niego nie tylko indywidualni badacze, ale także profesjonalne firmy analityczne, takie jak Glassnode, Coin Metrics czy CryptoQuant.


Ryzyko związane ze stosowaniem wskaźnika MVRV

Pomimo swojej popularności, MVRV jest eksperymentalnym narzędziem do analizy rynku kryptowalut. Jak każdy inny wskaźnik, tak i ten niesie ze sobą ryzyko dla użytkowników. Rozważmy kilka z nich.

  • Elementy składowe wskaźnika - Kapitalizacja i kapitalizacja zrealizowana, jako główne zmienne w obliczaniu MVRV, mogą stracić na znaczeniu wraz z rozwojem technologii Lightning Network i Liquid Network. Dzięki tym rozwiązaniom transakcje mogą odbywać się poza główną siecią bitcoin. W przypadku ich szerokiego przyjęcia logika obliczania wskaźników może ulec zasadniczej zmianie i prowadzić do błędnych wniosków.
  • Ryzyko handlowe - Osiągnięcie MVRV na jakimkolwiek poziomie nie jest sygnałem do kupna lub sprzedaży. MVRV nie jest wskaźnikiem handlu i nie służy do szacowania zachowań traderów.
  • Interpretacja - W idealnej sytuacji MVRV oznaczałoby, że każdy ruch bitcoina w sieci to kupno waloru i jego wypłata do własnego portfela. Nie można jednak wiedzieć, co tak naprawdę kryje się za transakcjami onchain. Przekazanie hipotetycznych 100 000 BTC zakupionych po 100 USD na inny adres w momencie, gdy notowania wzrosły do 50 000 USD nie jest zakupem ani sprzedażą. Użytkownik mógł po prostu zmienić sposób przechowywania aktywów, wysyłając monety na inny adres. Ale MVRV interpretuje takie zachowanie jako zmianę właściciela i zakłada, że bitcoin został kupiony za 50 000 dolarów, a nie 100 dolarów.

Podobne tematy

Ankr pozyskuje strategiczną inwestycję od Binance Labs

Ankr to znany dostawca infrastruktury Web3. W skrócie, protokół działa w tle, ale umożliwia korzystanie ze zdecentralizowanych aplikacji, portfeli, a także gier opartych na kryptowalutach, łącząc je z blockchainami, z którymi muszą się komunikować. Projekt znany jest z ciągłego wsparcia dla BNB Chain, wprowadzenia BNB Liquid Staking, a także zbudowania niektórych z jego podstawowych infrastruktur, […]

Kurs Ethereum (ETH) przetestował 1900 USD

Druga pod względem kapitalizacji kryptowaluta zyskała 12,8% w ciągu ostatnich 24 godzin, według CoinGecko. Ethereum osiągnęło lokalny szczyt na poziomie 1918 dolarów. W chwili pisania tego tekstu, aktywo jest notowane w okolicach 1895 dolarów. W ciągu ostatnich siedmiu dni cena eteru wzrosła o 17%, a w ciągu 30 dni o 72,8% (według CoinGecko). Wzrost kryptowaluty […]

RPA prezentuje usługę transferu bitcoinów za pomocą SMS

Deweloper Kgotatso Ngako uruchomił w RPA usługę Machankura SMS. Umożliwia on przelewy bitcoinów bez dostępu do internetu. Machankura users can now redeem @Azteco_ (and 1 For You) Bitcoin vouchers using the USSD interface. pic.twitter.com/qkPRwGzkrL — Machankura 8333 (@Machankura8333) August 10, 2022 Ngako wyjaśnił w wywiadzie dla Cointelegraph: Każdy […] może przejść od nieposiadania bitcoina do […]

Wieloryb ETH kupił 12,28 mld SHIB w jednej transakcji

Shiba Inu (SHIB) po raz kolejny przykuła uwagę zamożnych inwestorów ETH, ponieważ cena popularnej kryptowaluty o psiej tematyce zbliżyła się do krytycznego poziomu oporu zlokalizowanego przy $0.00001 USD na wykresie dziennym. Serwis WhaleStats poinformował, że 95. największy wieloryb ETH "BlueWhale0113" dodał do swojego konta 12,28 mld tokenów SHIB o wartości 72 mln dolarów w jednej […]

Mailchimp blokuje krypto firmy

Serwis Mailchimp ponownie usunął ze swojej platformy firmy zajmujące się kryptowalutami bez żadnego ostrzeżenia. Założona w 2018 roku usługa marketingowa i mailingowa zakazała organizacjom zajmującym się aktywami cyfrowymi wykorzystywania swojej platformy do kampanii reklamowych, powołując się na "ponadprzeciętną liczbę skarg na nadużycia". Po Blockworks, nagle usunięto portal Decrypt, mimo że wcześniej spełniał on wszystkie kryteria […]

Jak stworzyć własne NFT na giełdzie Binance?

NFT to nowy trend, który w 2021 roku zaczął rosnąć jak na drożdżach. Ten rodzaj tokenów pozwala bowiem artystom i nie tylko na spieniężanie swojej sztuki. I chociaż mogłoby się wydawać, że stworzenie NFT jest skomplikowanym technicznie zadaniem, wcale tak nie jest. Zwłaszcza kiedy posiłkujesz się funkcjami największej na świecie giełdy kryptowalut - Binance. W […]

Co to jest wskaźnik MVRV? Wszystko co musisz wiedzieć

Market Cap Versus Realized Cap (MVRV) to popularny wskaźnik on-chain, który pomaga zidentyfikować dołki i szczyty cen bitcoina. Wskaźnik MVRV jest przeznaczony do analizy długoterminowych trendów i cykli. Jest on wykorzystywany jako narzędzie do wykrywania dwóch głównych faz rynku - akumulacji i dystrybucji. MVRV opiera się na idei dwóch rodzajów uczestników rynku - spekulantów i […]

Co to jest wskaźnik Hash Ribbons? Wszystko co musisz wiedzieć

Hash Ribbons to wskaźnik przeznaczony do określania globalnego dna cenowego bitcoina. Metryka ocenia sentyment rynkowy i możliwość kapitulacji górników z powodu spadku ceny pierwotnej kryptowaluty lub wzrostu kosztów operacyjnych wydobycia. Hash Ribbons opiera się na założeniu, że górnicy są najbardziej odporni na zachwiania kursu i wrażliwi na ożywienie rynku. Kto opracował wskaźnik Hash Ribbons? Hash […]

Co to jest drzewo Merkle? Wszystko co musisz wiedzieć

Drzewo Merkle (drzewo hasz lub drzewo skrótów) jest algorytmem, który produkuje pojedynczy hasz dla wielu fragmentów danych. Metoda ta służy do określania integralności pliku i weryfikacji informacji. Drzewo hasz można przedstawić jako strukturę z gałęziami rozchodzącymi się od jego podstawy do węzłów pośrednich. Na końcach gałęzi znajdują się liście reprezentujące fragmenty danych. U podstawy drzewa […]

Co to jest Etherscan? Jak korzystać?

Etherscan to platforma przeglądania i analizy blockchaina Ethereum. Projekt został uruchomiony w 2015 roku przez zespół deweloperów z Malezji. Jest to niezależna organizacja, która nie jest finansowana przez Ethereum Foundation. Usługa ma za zadanie umożlwiać nawigację po publicznych danych sieci: śledzi transakcje i wyświetla wyniki jak wyszukiwarka. Platforma zawiera szczegóły dotyczące adresów, smart kontraktów, bloków, […]

Jak stworzyć własne NFT na giełdzie Binance?

NFT to nowy trend, który w 2021 roku zaczął rosnąć jak na drożdżach. Ten rodzaj tokenów pozwala bowiem artystom i nie tylko na spieniężanie swojej sztuki. I chociaż mogłoby się wydawać, że stworzenie NFT jest skomplikowanym technicznie zadaniem, wcale tak nie jest. Zwłaszcza kiedy posiłkujesz się funkcjami największej na świecie giełdy kryptowalut - Binance. W […]

Czym są blockchainowe wyrocznie? Wszystko co musisz wiedzieć

Wyrocznie blockchain to algorytmy, które służą jako przewodnik danych między inteligentnym kontraktem a źródłem spoza sieci, w której jest on wdrożony. Technologia wyroczni jest szeroko stosowana przez zdecentralizowane aplikacje, takie jak DeFi, GameFi, ubezpieczenia, NFT i inne. Największym dostawcą wyroczni blockchain jest Chainlink. W tym segmencie działają również projekty Band Protocol, Berry Data, Kylin Protocol, […]

Kim jest Sam Bankman-Fried (SBF)? Wszystko co musisz wiedzieć

Sam Bankman-Fried, znany również jako SBF, jest założycielem giełdy instrumentów pochodnych kryptowalut FTX i Alameda Research. Został uznany za jednego z 100 najlepszych influencerów TIME w 2022 roku. Jest również jednym z najbogatszych ludzi w branży blockchain i kryptowalut według Forbes. Sam Bankman-Fried posiada osobisty majątek o wartości około 24 miliardów dolarów. Jest również jedynym […]

Co to jest wskaźnik MVRV? Wszystko co musisz wiedzieć

Market Cap Versus Realized Cap (MVRV) to popularny wskaźnik on-chain, który pomaga zidentyfikować dołki i szczyty cen bitcoina. Wskaźnik MVRV jest przeznaczony do analizy długoterminowych trendów i cykli. Jest on wykorzystywany jako narzędzie do wykrywania dwóch głównych faz rynku - akumulacji i dystrybucji. MVRV opiera się na idei dwóch rodzajów uczestników rynku - spekulantów i […]

Co to jest wskaźnik Hash Ribbons? Wszystko co musisz wiedzieć

Hash Ribbons to wskaźnik przeznaczony do określania globalnego dna cenowego bitcoina. Metryka ocenia sentyment rynkowy i możliwość kapitulacji górników z powodu spadku ceny pierwotnej kryptowaluty lub wzrostu kosztów operacyjnych wydobycia. Hash Ribbons opiera się na założeniu, że górnicy są najbardziej odporni na zachwiania kursu i wrażliwi na ożywienie rynku. Kto opracował wskaźnik Hash Ribbons? Hash […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram