Co to jest wskaźnik MVRV? Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 30 lipca 2022
ikona autora biały
bitcoin mvrv

Market Cap Versus Realized Cap (MVRV) to popularny wskaźnik on-chain, który pomaga zidentyfikować dołki i szczyty cen bitcoina.

Wskaźnik MVRV jest przeznaczony do analizy długoterminowych trendów i cykli. Jest on wykorzystywany jako narzędzie do wykrywania dwóch głównych faz rynku - akumulacji i dystrybucji.

MVRV opiera się na idei dwóch rodzajów uczestników rynku - spekulantów i hodlerów. W kontekście wskaźnika hodlerzy to inwestorzy, którzy porzucili krótkoterminowe zyski finansowe na rzecz perspektywy długoterminowej. Z drugiej strony spekulanci to traderzy, którzy dążą do osiągnięcia krótkoterminowych zysków. Wskaźnik pomaga określić, którzy gracze dominują na rynku w danym momencie.


Kto i kiedy opracował wskaźnik MVRV?

MVRV to wspólne dzieło krypto-entuzjastów Murada Makhmudova i Davida Puella. Wskaźnik jest ich osobistym ujęciem analizy cyklu rynku bitcoina, opisanym w poście na blogu Medium z października 2018 r.

Autorzy MVRV zainspirowali się koncepcją zrealizowanej kapitalizacji przedstawioną przez Nicka Cartera z Castle Island Ventures i Antoine Le Calvez z Blockchain.info na konferencji Riga Baltic Honeybadger we wrześniu 2018 r.

Następnie pojawiły się modyfikacje MVRV. Korzystając z dodatkowych danych i dopracowując metryki, opracowano MVRV Z-Score i MVRV (Free Float) - te cieszą się największą popularnością w społeczności kryptowalut.


Jak obliczyć wskaźnik MVRV?

Wskaźnik MVRV jest wskaźnikiem otrzymanym przez podzielenie kapitalizacji rynkowej przez kapitalizację zrealizowaną. Wskaźnik oparty jest na codziennie aktualizowanych danych.

Kapitalizacja rynkowa to sposób określenia łącznej wartości wszystkich istniejących monet (Bitcoin) w danym momencie. Odpowiada ona iloczynowi całkowitej podaży danego aktywo i jego ceny rynkowej.

Zrealizowana kapitalizacja to bardziej złożona obliczeniowo wersja kapitalizacji rynkowej, uwzględniająca cenę każdej monety w momencie ostatniej transakcji w sieci. Jeśli ostatni ruch pojedynczych 10 BTC miał miejsce przy cenie 20 000 USD, to zrealizowana kapitalizacja dla tych monet wynosi 200 000 USD. Dzięki temu obliczana jest kapitalizacja dla wszystkich monet na podstawie ceny w momencie ich ostatniego ruchu.

W przypadku zmodyfikowanych wersji MVRV zmienne mogą ulec modyfikacji. Na przykład, aby określić MVRV Free Float, wartość kapitalizacji rynkowej została zastąpiona kapitalizacją rynkową w wolnym obrocie. W tym ostatnim przypadku nie uwzględnia się monet, co do których udowodniono, że zaginęły lub są niewzruszone od ponad pięciu lat.


Jak i po co stosować wskaźnik MVRV?

Wskaźnik MRVR i jego pochodne są wykorzystywane do identyfikacji długoterminowych trendów, określania cykli akumulacji i dystrybucji. Spadek wartości wskaźnika poniżej 1 sugeruje, że aktywni spekulanci dominują nad inwestorami długoterminowymi.

W rozumieniu Mahmudova i Puella wielomiesięczne znalezienie się współczynnika poniżej wartości 1 wskazuje na cykl akumulacyjny. Dla wersji MVRV Free Float i MVRV Z-Score cykl akumulacji rozpoczyna się, gdy wskaźnik spadnie odpowiednio poniżej 1 i 0.

W pierwotnej wersji wskaźnika MVRV wartość powyżej 3,7 jest wyznacznikiem cyklu dystrybucji. Modyfikacje MVRV Free Float i MVRV Z-Score wskazują na poziomy cyklu dystrybucji odpowiednio powyżej 3,2 i 7.

mvrv wskaźnik on-chain
źródło: Glassnode

Koncepcja MVRV zakłada, że obniżka wskaźnika i zwiększenie liczby niewzruszonych monet jest podbudowana długoterminową wiarą inwestorów w technologię bitcoina i wzrost cen. Zwiększenie współczynnika do poziomu spekulacyjnego (3.2-7) i zmniejszenie liczby niewzruszonych monet jest postrzegane jako sposób na zwiększenie widoczności aktywów i poszerzenie bazy użytkowników.

MVRV jest jednym z najbardziej popularnych wskaźników na rynku kryptowalut. Korzystają z niego nie tylko indywidualni badacze, ale także profesjonalne firmy analityczne, takie jak Glassnode, Coin Metrics czy CryptoQuant.


Ryzyko związane ze stosowaniem wskaźnika MVRV

Pomimo swojej popularności, MVRV jest eksperymentalnym narzędziem do analizy rynku kryptowalut. Jak każdy inny wskaźnik, tak i ten niesie ze sobą ryzyko dla użytkowników. Rozważmy kilka z nich.

  • Elementy składowe wskaźnika - Kapitalizacja i kapitalizacja zrealizowana, jako główne zmienne w obliczaniu MVRV, mogą stracić na znaczeniu wraz z rozwojem technologii Lightning Network i Liquid Network. Dzięki tym rozwiązaniom transakcje mogą odbywać się poza główną siecią bitcoin. W przypadku ich szerokiego przyjęcia logika obliczania wskaźników może ulec zasadniczej zmianie i prowadzić do błędnych wniosków.
  • Ryzyko handlowe - Osiągnięcie MVRV na jakimkolwiek poziomie nie jest sygnałem do kupna lub sprzedaży. MVRV nie jest wskaźnikiem handlu i nie służy do szacowania zachowań traderów.
  • Interpretacja - W idealnej sytuacji MVRV oznaczałoby, że każdy ruch bitcoina w sieci to kupno waloru i jego wypłata do własnego portfela. Nie można jednak wiedzieć, co tak naprawdę kryje się za transakcjami onchain. Przekazanie hipotetycznych 100 000 BTC zakupionych po 100 USD na inny adres w momencie, gdy notowania wzrosły do 50 000 USD nie jest zakupem ani sprzedażą. Użytkownik mógł po prostu zmienić sposób przechowywania aktywów, wysyłając monety na inny adres. Ale MVRV interpretuje takie zachowanie jako zmianę właściciela i zakłada, że bitcoin został kupiony za 50 000 dolarów, a nie 100 dolarów.

Podobne tematy

Cztery osoby miały niemal całkowitą kontrolę nad Tether Holdings w 2018 r.

Jeśli wierzyć źródłom The Wall Street Journal, tylko cztery osoby miały pełną kontrolę nad firmą Tether Holdings w 2018 roku. Śledztwo prowadzone przez nowojorskiego prokuratora generalnego i Commodity Futures Trading Commission (CFTC) w sprawie Tether Holdings w 2021 roku, ujawniło nieznaną wcześniej strukturę własnościową emitenta stablecoinów. Udziały w Tether Według dokumentów, Tether został zbudowany przez […]

Charlie Munger powtarza, że USA powinny zakazać Bitcoina

Charlie Munger, wiceprezes Berkshire Hathaway i prawa ręka Warrena Buffetta, powtórzył swoje stanowisko przeciwko Bitcoinowi i całej branży kryptowalut. Tym razem amerykański inwestor miliarder wezwał rząd Stanów Zjednoczonych do zakazania wszystkich kryptowalut, ponieważ z pewnością spowodują one więcej szkód niż pożytku. Munger atakuje ponownie W opinii opublikowanej w mediach głównego nurtu, Wall Street Journal (WSJ), […]

FTX miał jeszcze 1,4 mld USD w gotówce na koniec 2022 roku

Bankrutujący obecnie FTX miał jeszcze w bilansie na koniec 2022 roku 1,4 mld dolarów w gotówce. Tak wynika z nowej aktualizacji dotyczącej kondycji finansowej platformy giełdowej. Ta kwota jest o około 19 procent wyższa od 1,2 miliarda dolarów, o których wcześniej mówiono w listopadzie 2022 roku, w momencie złożenia przez FTX wniosku o upadłość. 260 […]

Te osoby ze świata krypto (nie)kupują własne akcje

W branży kryptowalutowej można kupić nie tylko kryptowaluty, ale także akcje spółek działających w tym sektorze. Niestety, te firmy również cierpią z powodu rynku niedźwiedzia. Topowi ludzie w niektórych firmach już zrezygnowali z mentalności HODL. Inni rzeczywiście kupują. Na razie są to mało zróżnicowane akcje. Przecież, żeby je łatwo i publicznie sprzedać, musi to być […]

Trudność kopania bitcoina osiąga ATH

Górnicy włączają coraz więcej maszyn. To popchnętło wskaźnik trudności wydobycia nowych Bitcoinów do najwyższego punktu w historii. W niedzielę po kolejnym przeliczeniu trudność kopania wzrosła o 4,68 proc. Trudność kopania ATH Poniższy wykres pokazuje jak zmieniał się poziom trudności Bitcoina na przestrzeni lat. Jest on dostosowywany co dwa tygodnie: jeśli w tym okresie górnicy dostarczyli […]

WalletConnect - Co to jest i jak używać?

Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z DeFi, być może napotkałeś już problem z połączeniem się z jedną ze zdecentralizowanych aplikacji. Portfele kryptowalutowe są bowiem bardzo liczne, podobnie jak aplikacje DeFi. Choć wiele z nich, czy to aplikacje, czy portfele, działa na tych samych sieciach, to jednak istnieją między nimi pewne różnice. Dlatego nawet najbardziej znane i […]

W jakie kryptowaluty inwestować? Nowe kryptowaluty 2023

Tematem naszego dzisiejszego przeglądu będą nowe kryptowaluty 2023. Jeśli myślisz, że krypto zima hamuje powstawanie nowych projektów to jesteś w błędzie. Na przykład Grin i Beam zostały uruchomione na początku 2019 roku. Wówczas to nie tylko sceptycy, ale wielu entuzjastów kryptowalut myślało, że to już koniec. Inwestor powinien zawsze przeprowadzić własny research. Ci, którzy zainwestują […]

Co to jest automatyczny animator rynku (AMM)?

Automated Market Maker (AMM) to algorytm oprogramowania do kontrolowania płynności i wyceny kryptowalut na zdecentralizowanych giełdach. Systemy AMM są szeroko stosowane w DeFi, szczególnie w zdecentralizowanych giełdach (DEX), takich jak w tym Uniswap, Balancer, Bancor i Curve. Aby stworzyć zdecentralizowane rynki, AMM wykorzystuje płynność w kryptowalutowych publicznych pulach wielu tokenów zablokowanych w specjalnych inteligentnych kontraktach. […]

Co to są BTokeny i jak je pożyczać na Binance?

Binance to nie tylko giełda kryptowalut. To cały ekosystem, na który składa się wiele różnych produktów. Jednym z nich jest BNB Chain, czyli blockchain Binance. Na jego potrzeby giełda ta zaczęła "opakowywać" swoje tokeny. Tak jak np. na Ethereum możemy przechowywać Bitcoina w formie WBTC, tak w przypadku BNB Chain również możemy posiadać tzw. BTokeny. […]

Co to jest Binance Swap Farming i jak z niego korzystać?

Jeżeli korzystasz z giełdy Binance z całą pewnością wiesz, że nie jest to jedynie klasyczna giełda. Jest to cały ekosystem złożony z wielu różnych ciekawych produktów. Jednym z nich jest Binance Swap Farming i to na nim skupimy się w tym poradniku. Wyjaśnimy czym on dokładnie jest, jak działa, jakie ma zalety oraz ryzyko oraz […]

Airdrop SUI: Jak zdobyć? Instrukcja krok po kroku

SUI (swē) to w filozofii japońskiej żywioł wody. Siła elementu SUI leży w jego płynności - zdolności do łatwego dostosowania się i przekształcenia każdego środowiska. Podobnie, platforma Sui stara się zapewnić elastyczną sieć, którą można wykorzystać do kształtowania krajobrazu Web3. Co więcej, prawdopodobnie szykuje ciekawy airdrop. Warto go nie przegapić, bo podobną sytuację widzieliśmy już […]

Co to jest appchain? Wszystko co musisz wiedzieć

Application-specific blockchain lub appchain (blockchain specyficzny dla aplikacji) to blockchain zaprojektowany wyłącznie do uruchamiania jednej konkretnej aplikacji. Zastosowanie takich rozwiązań daje deweloperom większą swobodę w kształtowaniu ekosystemów, struktur zarządzania i algorytmów konsensusu dla tworzonych przez nich zdecentralizowanych aplikacji. Jak działa appchain? Appchainy działają w dużej mierze w taki sam sposób jak bazowy blockchain, ale na […]

Giełda kryptowalut bez weryfikacji

W poniższej instrukcji znajdziesz informacje o tym jak przyśpieszyć transakcje handlu bitcoina lub innej kryptowaluty z wykorzystaniem giełd kryptowalut i…

Jak prawidłowo zabezpieczyć konto Binance? 9 wskazówek

Kryptowaluty z natury rzeczy kojarzą się z wysokim bezpieczeństwem. Istnieje uzasadnione przekonanie, że dopóki ktoś nie uzyska dostępu do twojego seedu, czyli klucza prywatnego, twoje kryptowaluty są bezpieczne. Możemy śmiało powiedzieć, że rzeczywiście tak jest. Ale co jeśli nie posiadasz frazy seed do prywatnego portfela? Dane dostępu do kryptowalut przechowywane na scentralizowanych platformach, takich jak […]

WalletConnect - Co to jest i jak używać?

Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z DeFi, być może napotkałeś już problem z połączeniem się z jedną ze zdecentralizowanych aplikacji. Portfele kryptowalutowe są bowiem bardzo liczne, podobnie jak aplikacje DeFi. Choć wiele z nich, czy to aplikacje, czy portfele, działa na tych samych sieciach, to jednak istnieją między nimi pewne różnice. Dlatego nawet najbardziej znane i […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram