Kim jest Sam Bankman-Fried (SBF)? Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 31 lipca 2022
ikona autora biały
sam-bankman fried

Sam Bankman-Fried, znany również jako SBF, jest założycielem giełdy instrumentów pochodnych kryptowalut FTX i Alameda Research.

Został uznany za jednego z 100 najlepszych influencerów TIME w 2022 roku. Jest również jednym z najbogatszych ludzi w branży blockchain i kryptowalut według Forbes.

Sam Bankman-Fried posiada osobisty majątek o wartości około 24 miliardów dolarów. Jest również jedynym dyrektorem Emergent Fidelity Technologies, która posiada 7,6% udziałów w brokerze internetowym Robinhood.


Jak Bankman-Fried zainteresował się kryptowalutami?

Przyszły przedsiębiorca urodził się w 1992 roku w rodzinie dwóch profesorów prawa z Uniwersytetu Stanforda. Z powodzeniem ukończył szkołę średnią w podmiejskim San Francisco i uczestniczył w kanadyjsko-amerykańskim programie letnim dla uzdolnionych licealistów. W 2014 roku uzyskał tytuł licencjata z fizyki i matematyki w Massachusetts Institute of Technology.

Po studiach Sam Bankman-Fried dostał pracę w Jane Street Capital, firmie świadczącej usługi finansowe, gdzie handlował kontraktami terminowymi, ETF-ami i akcjami. Oprócz swojej głównej pracy pełnił funkcję dyrektora ds. rozwoju w Centrum Efektywnego Altruizmu.

Bankman-Fried dowiedział się o bitcoinie dzięki Gary'emu Wangowi, koledze z bractwa w Massachusetts Institute of Technology.


Kiedy Bankman-Fried założył Alameda Research?

We wrześniu 2017 roku SBF inkorporował firmę Alameda Research, która już w ciągu miesiąca prowadziła różne operacje pod nazwą Delaware LLC. Gary Wang pracował nad prototypem przyszłego systemu automatycznego handlu firmy.

Początkowo główną strategią Alamedy był arbitraż na "kimchi premium" - różnicy w cenie bitcoina na południowokoreańskich giełdach kryptowalutowych w stosunku do wartości globalnych. W latach 2016-2018 "premia kimchi" wynosiła średnio 4,8%, a jej szczytem było prawie 55%. Zespół brał udział w operacjach arbitrażowych nie tylko w Korei Południowej, ale również w Japonii. Według Intelligencer, pod koniec 2018 roku wykonywali oni codziennie transakcje bitcoinami o wartości co najmniej 25 milionów dolarów.

Do 2021 roku strategia ta wyczerpała się: "Kimchi premium" spadło do zera.

W chwili pisania tego tekstu Alameda Research jest jednym z największych animatorów rynku i wykorzystuje zaawansowane algorytmy handlu neutralnego. Firma specjalizuje się w zarządzaniu aktywami cyfrowymi, handlu, handlu OTC i świadczy usługi animatora rynku.

SBF przestał ostatnio pełnić funkcję CEO, jednak praca Alameda Research pozostaje bez zmian.


W jakie projekty inwestuje Alameda?

Alameda Research inwestuje w różne projekty kryptowalutowe i fintechowe.

W pierwszym kwartale 2022 roku firma zainwestowała w 20 projektów z segmentów Web3, DeFi, NFT i metaverse. Są to m.in. lider Move-to-Earn (M2E) Stepn, platforma inteligentnych kontraktów Near, sieć bezpiecznych rozwiązań warstwy 2, autonomiczny sidechain Polygon (MATIC) i inne.

Główne inwestycje Alameda Research związane są z Solaną i jej ekosystemem. W czerwcu 2021 roku zakończyła jedną z największych rund inwestycyjnych w historii branży. Alameda Research stała się jednym z wiodących inwestorów w Solana Labs w zakresie rozwoju blockchaina Solana.

Ponadto Alameda jest również wiodącym inwestorem w protokole Oxygen uruchomionym w zdecentralizowanym ekosystemie Serum, agregatorze zysków z kredytów kryptowalutowych Tulip i portfelu Web3 Math Wallet.

Jak Bankman-Fried stworzył FTX?

Jakiś czas po założeniu Alamedy, Bankman-Fried stał się sfrustrowany jakością giełd kryptowalutowych. Nie były one przeznaczone do dużych transakcji i nie nadawały się dla profesjonalnych traderów.

W maju 2019 roku Bankman-Fried założył giełdę FTX z siedzibą w Hongkongu, gdzie Alameda Research pełni rolę głównego dostawcy płynności.

Docelową grupą odbiorców FTX są zaawansowani inwestorzy w instrumenty pochodne. Giełda regularnie uruchamia unikalne i zaawansowane narzędzia handlowe dla profesjonalistów. Na przykład w 2021 roku uruchomiła tokenizowany obrót papierami wartościowymi, a w 2022 roku ogłosiła uruchomienie tokenizowanego obrotu akcjami 60 wiodących firm.

W ciągu zaledwie trzech lat giełda kryptowalut poczyniła ogromne postępy. Wycena firmy osiągnęła 32 mld dolarów, a FTX pozyskał 400 mln dolarów w ramach finansowania z serii C.

Według raportu rocznego, wolumen obrotu spot FTX wzrósł o 2400% do 719 mld USD, przy czym dzienny wolumen osiągnął szczytowy poziom ponad 13,8 mld USD w listopadzie 2021 r. Stanowi to wzrost o 1690% w stosunku do tej samej wartości w 2020 r. Liczba zarejestrowanych użytkowników giełdy sięgnęła 5 milionów.

FTX rozwija się: na początku 2022 roku ogłosiła powstanie FTX Europe, FTX Australia i FTX Japan. Giełda posiada również ramię venture capital - FTX Ventures. Zainwestuje 2 mld dolarów w start-upy na różnych etapach rozwoju.

W ostatnim wywiadzie Bankman-Fried ujawnił zamiar Alameda Research i FTX, aby pomóc firmom kryptowalutowym w kryzysie na rynku cyfrowych aktywów. Operator platformy FTX wcześniej pomógł japońskiej giełdzie kryptowalutowej Liquid po tym, jak zhackowana zostały jej gorące portfele.

W lipcu 2022 r. amerykańskie ramię giełdy FTX US zawarło umowę z platformą blockchain BlockFi, która obejmowała pożyczkę w wysokości 400 mln USD i opcję wykupu firmy za 240 mln USD. Straty platformy wynosiły około 80 mln USD. Szef BlockFi powiedział, że dzięki partnerstwu można było pokryć straty bez wpływu na fundusze klientów.


Jaki jest majątek Sama Bankmana-Frieda?

Uplasowany w TIME's Top 100 Influential People in 2022, jest jednym z najbogatszych ludzi w branży kryptowalutowej według Forbes.

Osobisty majątek Sama Bankmana-Frieda szacowany był w szczytowym momencie na 24 miliardy dolarów - składa się on w około 90% z tokenów FTX, FTT i innych kryptowalut.

Bankman-Fried jest również jedynym dyrektorem i właścicielem firmy Emergent Fidelity Technologies, która posiada 7,6% udziałów w internetowym brokerze Robinhood. Firma nabyła 56,28 mln akcji Robinhooda za 648,29 mln dolarów, przy cenie zakupu 11,52 dolarów.


Czy SBF jest filantropem?

Zawsze interesowała go filozofia i ruch społeczny "efektywnego altruizmu". Główną ideą jest przynoszenie korzyści społeczeństwu w oparciu o fakty i racjonalne argumenty.

W 2020 roku przekazał 5,22 mln dolarów na fundusz kampanii Joe Bidena, a w 2024 roku przekaże ponad 100 mln dolarów na wyścig prezydencki w USA.

Złożył "zobowiązanie do dawania", które jest publicznym zobowiązaniem zamożnych osób i rodzin na świecie do przekazania większości swojego majątku na cele charytatywne.

Plany szefa FTX obejmują utworzenie funduszu o wartości 1 mld dolarów, który ma pomóc w zapobieganiu nowej fali pandemii.


Co Bankman-Fried sądzi o bitcoinie?

Sam Bankman-Fried wielokrotnie powtarzał, że nie należy go uważać za "bitcoinowego maksymalistę". Nie wierzy bowiem w przyszłość głównej kryptowaluty jako kluczowego środka płatniczego.

Jego zdaniem bitcoin nie ma możliwości skalowania sieci do milionów transakcji na sekundę, jest nieefektywny, a jego blockchain wiąże się z negatywnymi skutkami dla środowiska.

Bankman-Fried jest przekonany, że algorytm konsensusu Proof-of-Stake powinien zostać wykorzystany do stworzenia funkcjonalnej sieci kryptowalut. Pierwsza kryptowaluta może i powinna pozostać jako aktywo, towar giełdowy i środek oszczędnościowy, a problem niskiej liczby transakcji na sekundę (TPS) można rozwiązać poprzez rozwiązania warstwy 2.


Co Bankman-Fried myśli o innych kryptowalutach?

Od samego początku rozwoju projektu Sam Bankman-Fried przepowiadał świetlaną przyszłość dla produktów opartych na Solanie.

Uważa on, że dzięki dużej szybkości i skalowalności Solana może nie tylko stać się wiodącym blockchainem, ale także może stać się nowym bitcoinem. Na początku 2021 roku SBF wygrał zakład obstawiając wzrost SOL na Twitterze, gdy ten był notowany na poziomie 3 dolarów. W tym samym roku moneta osiągnęła historyczny poziom 250 dolarów.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Czy Binance mieszała środki klientów z środkami firmy?

Giełda kryptowalut Binance zaprzeczyła informacjom zawartym w artykule Reutersa, w którym stwierdzono, że w 2020 i 2021 r. platforma łączyła środki użytkowników z własnymi przychodami. Patrick Hillman, dyrektor ds. strategii firmy, wyraził opinię, że dziennikarze agencji desperacko chcieli napisać "złą historię", która okazała się "słaba". Menedżer wyższego szczebla napisał: "Następnie napisali 1000 słów teorii spiskowych […]

Kolejny kandydat na prezydenta USA przyjmuje darowizny w bitcoinach

Kandydat na prezydenta USA Vivek Ramaswamy ogłosił, że przyjmuje darowizny w bitcoinach (BTC) na nadchodzące wybory prezydenckie w 2024 roku. Poszedł on więc w ślady Roberta F. Kennedy'ego Jr, który od jakiegoś czasu jest zwolennikiem pierwotnej kryptowaluty. Robert w miniony weekend został pierwszym kandydatem na prezydenta, który ogłosił, że będzie akceptował darowizny w BTC. Darczyńcy […]

Ripple uruchamia platformę do emisji CBDC i stablecoinów

Fintechowy startup Ripple ogłosił uruchomienie Ripple CBDC Platform, kompleksowego rozwiązania dla banków centralnych, rządów i instytucji finansowych do emisji krajowej waluty cyfrowej i "stablecoinów". Scenariusze użycia obejmują: hurtowe i detaliczne CBDC oparte na prywatnym blockchainie lub emisję stabelcoinów. Rozwiązanie opiera się na XRP Ledger (XRPL). W przypadku emitentów platforma umożliwi korzystanie z wielu podpisów w […]

Binance umożliwia handel za pośrednictwem TradingView

Giełda kryptowalut Binance dodała możliwość bezpośredniego handlu spot za pośrednictwem platformy wykresów i analiz TradingView. Aby aktywować zestaw narzędzi, należy połączyć swoje konto Binance w ustawieniach usługi. Następnie historia transakcji zostanie automatycznie zsynchronizowana, a inwestor będzie mógł zarządzać zleceniami w TradingView. Szczegółowe instrukcje dotyczące podłączenia i korzystania z nowej opcji zostały opisane na stronie internetowej […]

Changpeng Zhao: Elon Musk przedłużył życie Dogecoina

Elon Musk "przedłużył życie" Dogecoina, kryptowaluty, która mogła zniknąć "dawno temu". Takiego zdania jest CEO Binance, Changpeng Zhao. Dyrektor naczelny spodziewał się, że Dogecoin "zniknie", biorąc pod uwagę jego "bezużyteczność", ale Elon Musk zainteresował się tym aktywem. Zdaniem Zhao założyciel Tesli wsparł zainteresowanie tokenem memowym, które w przeciwnym razie mogłoby osłabnąć. Dyrektor generalny Binance przyznał, […]

Czym są kryptowaluty inflacyjne i deflacyjne?

Czy Bitcoin i altcoiny są aktywami deflacyjnymi, czy też, podobnie jak zwykłe papierowe pieniądze podlegają zjawisku inflacji? Jak odróżnić monety deflacyjne od inflacyjnych? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Co to jest inflacyjna kryptowaluta? Niektóre kryptowaluty są inflacyjne, ponieważ ich podaż rośnie w czasie. Takie kryptowaluty wykorzystują kombinację z góry określonych stóp […]

Pepe Coin (PEPE) - Co to? Jak i gdzie kupić?

W ostatnim czasie napewno słyszałeś o kryptowalucie Pepe Coin (PEPE) lub rzuciła Ci się w oczy memowa żaba Pepe the Frog. Nic dziwnego. Projekt ten zyskał dziesiątki tysięcy procent wartości i stworzył kolejnych krypto milionerów. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci co to jest Pepe Coin (PEPE), jak i gdzie kupić ten token oraz wiele więcej. […]

Co to jest EIP-4844? Proto Danksharing Ethereum

Ostatnim ważnym wydarzeniem w sieci Ethereum było wdrożenie aktualizacji Shapella, które odbyło się w połowie kwietnia. Jest to jednak dopiero początek transformacji do Ethereum 2.0. Deweloperzy wciąż muszą rozwiązać największe problemy blockchaina: wysokie opłaty i niską przepustowość. Kolejnym krokiem w tym kierunku będzie wprowadzenie shardingu. Funkcja ta również zostanie wdrożona w kilku etapach - pierwszym […]

Blockchain ETF: Jak inwestować i zarabiać?

Nie jesteś jeszcze gotowy na ogromną zmienność panującą na rynku kryptowalut? Wówczas możesz zainteresować się instrumentem finansowym, który jest bezpośrednio powiązany z branżą krypto: blockchain ETF. Jak w inwestować w taki produkt? Jak na nim zarabiać? Już wyjaśniamy! Co to jest blockchain ETF? ETF sam w sobie jest funduszem, którego akcje są przedmiotem obrotu na […]

Copy trading na Bybit: Co to jest i jak działa?

Aby handlować kryptowalutami, musisz zastosować analizę i wiedzę fundamentalną z handlu akcjami. Początkujący uczą się strategii bardziej doświadczonych rówieśników i wprowadzają je w życie. Jednak ta metoda sprawdza się tylko z perspektywy czasu i czasami jest już za późno, aby na niej bazować. Giełdy oferują nowe narzędzie do zawierania transakcji - replikowanie w czasie rzeczywistym […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram