Kim jest Sam Bankman-Fried (SBF)? Wszystko co musisz wiedzieć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 31 lipca 2022
ikona autora biały
sam-bankman fried

Sam Bankman-Fried, znany również jako SBF, jest założycielem giełdy instrumentów pochodnych kryptowalut FTX i Alameda Research.

Został uznany za jednego z 100 najlepszych influencerów TIME w 2022 roku. Jest również jednym z najbogatszych ludzi w branży blockchain i kryptowalut według Forbes.

Sam Bankman-Fried posiada osobisty majątek o wartości około 24 miliardów dolarów. Jest również jedynym dyrektorem Emergent Fidelity Technologies, która posiada 7,6% udziałów w brokerze internetowym Robinhood.


Jak Bankman-Fried zainteresował się kryptowalutami?

Przyszły przedsiębiorca urodził się w 1992 roku w rodzinie dwóch profesorów prawa z Uniwersytetu Stanforda. Z powodzeniem ukończył szkołę średnią w podmiejskim San Francisco i uczestniczył w kanadyjsko-amerykańskim programie letnim dla uzdolnionych licealistów. W 2014 roku uzyskał tytuł licencjata z fizyki i matematyki w Massachusetts Institute of Technology.

Po studiach Sam Bankman-Fried dostał pracę w Jane Street Capital, firmie świadczącej usługi finansowe, gdzie handlował kontraktami terminowymi, ETF-ami i akcjami. Oprócz swojej głównej pracy pełnił funkcję dyrektora ds. rozwoju w Centrum Efektywnego Altruizmu.

Bankman-Fried dowiedział się o bitcoinie dzięki Gary'emu Wangowi, koledze z bractwa w Massachusetts Institute of Technology.


Kiedy Bankman-Fried założył Alameda Research?

We wrześniu 2017 roku SBF inkorporował firmę Alameda Research, która już w ciągu miesiąca prowadziła różne operacje pod nazwą Delaware LLC. Gary Wang pracował nad prototypem przyszłego systemu automatycznego handlu firmy.

Początkowo główną strategią Alamedy był arbitraż na "kimchi premium" - różnicy w cenie bitcoina na południowokoreańskich giełdach kryptowalutowych w stosunku do wartości globalnych. W latach 2016-2018 "premia kimchi" wynosiła średnio 4,8%, a jej szczytem było prawie 55%. Zespół brał udział w operacjach arbitrażowych nie tylko w Korei Południowej, ale również w Japonii. Według Intelligencer, pod koniec 2018 roku wykonywali oni codziennie transakcje bitcoinami o wartości co najmniej 25 milionów dolarów.

Do 2021 roku strategia ta wyczerpała się: "Kimchi premium" spadło do zera.

W chwili pisania tego tekstu Alameda Research jest jednym z największych animatorów rynku i wykorzystuje zaawansowane algorytmy handlu neutralnego. Firma specjalizuje się w zarządzaniu aktywami cyfrowymi, handlu, handlu OTC i świadczy usługi animatora rynku.

SBF przestał ostatnio pełnić funkcję CEO, jednak praca Alameda Research pozostaje bez zmian.


W jakie projekty inwestuje Alameda?

Alameda Research inwestuje w różne projekty kryptowalutowe i fintechowe.

W pierwszym kwartale 2022 roku firma zainwestowała w 20 projektów z segmentów Web3, DeFi, NFT i metaverse. Są to m.in. lider Move-to-Earn (M2E) Stepn, platforma inteligentnych kontraktów Near, sieć bezpiecznych rozwiązań warstwy 2, autonomiczny sidechain Polygon (MATIC) i inne.

Główne inwestycje Alameda Research związane są z Solaną i jej ekosystemem. W czerwcu 2021 roku zakończyła jedną z największych rund inwestycyjnych w historii branży. Alameda Research stała się jednym z wiodących inwestorów w Solana Labs w zakresie rozwoju blockchaina Solana.

Ponadto Alameda jest również wiodącym inwestorem w protokole Oxygen uruchomionym w zdecentralizowanym ekosystemie Serum, agregatorze zysków z kredytów kryptowalutowych Tulip i portfelu Web3 Math Wallet.

Jak Bankman-Fried stworzył FTX?

Jakiś czas po założeniu Alamedy, Bankman-Fried stał się sfrustrowany jakością giełd kryptowalutowych. Nie były one przeznaczone do dużych transakcji i nie nadawały się dla profesjonalnych traderów.

W maju 2019 roku Bankman-Fried założył giełdę FTX z siedzibą w Hongkongu, gdzie Alameda Research pełni rolę głównego dostawcy płynności.

Docelową grupą odbiorców FTX są zaawansowani inwestorzy w instrumenty pochodne. Giełda regularnie uruchamia unikalne i zaawansowane narzędzia handlowe dla profesjonalistów. Na przykład w 2021 roku uruchomiła tokenizowany obrót papierami wartościowymi, a w 2022 roku ogłosiła uruchomienie tokenizowanego obrotu akcjami 60 wiodących firm.

W ciągu zaledwie trzech lat giełda kryptowalut poczyniła ogromne postępy. Wycena firmy osiągnęła 32 mld dolarów, a FTX pozyskał 400 mln dolarów w ramach finansowania z serii C.

Według raportu rocznego, wolumen obrotu spot FTX wzrósł o 2400% do 719 mld USD, przy czym dzienny wolumen osiągnął szczytowy poziom ponad 13,8 mld USD w listopadzie 2021 r. Stanowi to wzrost o 1690% w stosunku do tej samej wartości w 2020 r. Liczba zarejestrowanych użytkowników giełdy sięgnęła 5 milionów.

FTX rozwija się: na początku 2022 roku ogłosiła powstanie FTX Europe, FTX Australia i FTX Japan. Giełda posiada również ramię venture capital - FTX Ventures. Zainwestuje 2 mld dolarów w start-upy na różnych etapach rozwoju.

W ostatnim wywiadzie Bankman-Fried ujawnił zamiar Alameda Research i FTX, aby pomóc firmom kryptowalutowym w kryzysie na rynku cyfrowych aktywów. Operator platformy FTX wcześniej pomógł japońskiej giełdzie kryptowalutowej Liquid po tym, jak zhackowana zostały jej gorące portfele.

W lipcu 2022 r. amerykańskie ramię giełdy FTX US zawarło umowę z platformą blockchain BlockFi, która obejmowała pożyczkę w wysokości 400 mln USD i opcję wykupu firmy za 240 mln USD. Straty platformy wynosiły około 80 mln USD. Szef BlockFi powiedział, że dzięki partnerstwu można było pokryć straty bez wpływu na fundusze klientów.


Jaki jest majątek Sama Bankmana-Frieda?

Uplasowany w TIME's Top 100 Influential People in 2022, jest jednym z najbogatszych ludzi w branży kryptowalutowej według Forbes.

Osobisty majątek Sama Bankmana-Frieda szacowany był w szczytowym momencie na 24 miliardy dolarów - składa się on w około 90% z tokenów FTX, FTT i innych kryptowalut.

Bankman-Fried jest również jedynym dyrektorem i właścicielem firmy Emergent Fidelity Technologies, która posiada 7,6% udziałów w internetowym brokerze Robinhood. Firma nabyła 56,28 mln akcji Robinhooda za 648,29 mln dolarów, przy cenie zakupu 11,52 dolarów.


Czy SBF jest filantropem?

Zawsze interesowała go filozofia i ruch społeczny "efektywnego altruizmu". Główną ideą jest przynoszenie korzyści społeczeństwu w oparciu o fakty i racjonalne argumenty.

W 2020 roku przekazał 5,22 mln dolarów na fundusz kampanii Joe Bidena, a w 2024 roku przekaże ponad 100 mln dolarów na wyścig prezydencki w USA.

Złożył "zobowiązanie do dawania", które jest publicznym zobowiązaniem zamożnych osób i rodzin na świecie do przekazania większości swojego majątku na cele charytatywne.

Plany szefa FTX obejmują utworzenie funduszu o wartości 1 mld dolarów, który ma pomóc w zapobieganiu nowej fali pandemii.


Co Bankman-Fried sądzi o bitcoinie?

Sam Bankman-Fried wielokrotnie powtarzał, że nie należy go uważać za "bitcoinowego maksymalistę". Nie wierzy bowiem w przyszłość głównej kryptowaluty jako kluczowego środka płatniczego.

Jego zdaniem bitcoin nie ma możliwości skalowania sieci do milionów transakcji na sekundę, jest nieefektywny, a jego blockchain wiąże się z negatywnymi skutkami dla środowiska.

Bankman-Fried jest przekonany, że algorytm konsensusu Proof-of-Stake powinien zostać wykorzystany do stworzenia funkcjonalnej sieci kryptowalut. Pierwsza kryptowaluta może i powinna pozostać jako aktywo, towar giełdowy i środek oszczędnościowy, a problem niskiej liczby transakcji na sekundę (TPS) można rozwiązać poprzez rozwiązania warstwy 2.


Co Bankman-Fried myśli o innych kryptowalutach?

Od samego początku rozwoju projektu Sam Bankman-Fried przepowiadał świetlaną przyszłość dla produktów opartych na Solanie.

Uważa on, że dzięki dużej szybkości i skalowalności Solana może nie tylko stać się wiodącym blockchainem, ale także może stać się nowym bitcoinem. Na początku 2021 roku SBF wygrał zakład obstawiając wzrost SOL na Twitterze, gdy ten był notowany na poziomie 3 dolarów. W tym samym roku moneta osiągnęła historyczny poziom 250 dolarów.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Cztery osoby miały niemal całkowitą kontrolę nad Tether Holdings w 2018 r.

Jeśli wierzyć źródłom The Wall Street Journal, tylko cztery osoby miały pełną kontrolę nad firmą Tether Holdings w 2018 roku. Śledztwo prowadzone przez nowojorskiego prokuratora generalnego i Commodity Futures Trading Commission (CFTC) w sprawie Tether Holdings w 2021 roku, ujawniło nieznaną wcześniej strukturę własnościową emitenta stablecoinów. Udziały w Tether Według dokumentów, Tether został zbudowany przez […]

Charlie Munger powtarza, że USA powinny zakazać Bitcoina

Charlie Munger, wiceprezes Berkshire Hathaway i prawa ręka Warrena Buffetta, powtórzył swoje stanowisko przeciwko Bitcoinowi i całej branży kryptowalut. Tym razem amerykański inwestor miliarder wezwał rząd Stanów Zjednoczonych do zakazania wszystkich kryptowalut, ponieważ z pewnością spowodują one więcej szkód niż pożytku. Munger atakuje ponownie W opinii opublikowanej w mediach głównego nurtu, Wall Street Journal (WSJ), […]

FTX miał jeszcze 1,4 mld USD w gotówce na koniec 2022 roku

Bankrutujący obecnie FTX miał jeszcze w bilansie na koniec 2022 roku 1,4 mld dolarów w gotówce. Tak wynika z nowej aktualizacji dotyczącej kondycji finansowej platformy giełdowej. Ta kwota jest o około 19 procent wyższa od 1,2 miliarda dolarów, o których wcześniej mówiono w listopadzie 2022 roku, w momencie złożenia przez FTX wniosku o upadłość. 260 […]

Te osoby ze świata krypto (nie)kupują własne akcje

W branży kryptowalutowej można kupić nie tylko kryptowaluty, ale także akcje spółek działających w tym sektorze. Niestety, te firmy również cierpią z powodu rynku niedźwiedzia. Topowi ludzie w niektórych firmach już zrezygnowali z mentalności HODL. Inni rzeczywiście kupują. Na razie są to mało zróżnicowane akcje. Przecież, żeby je łatwo i publicznie sprzedać, musi to być […]

Trudność kopania bitcoina osiąga ATH

Górnicy włączają coraz więcej maszyn. To popchnętło wskaźnik trudności wydobycia nowych Bitcoinów do najwyższego punktu w historii. W niedzielę po kolejnym przeliczeniu trudność kopania wzrosła o 4,68 proc. Trudność kopania ATH Poniższy wykres pokazuje jak zmieniał się poziom trudności Bitcoina na przestrzeni lat. Jest on dostosowywany co dwa tygodnie: jeśli w tym okresie górnicy dostarczyli […]

Airdrop SUI: Jak zdobyć? Instrukcja krok po kroku

SUI (swē) to w filozofii japońskiej żywioł wody. Siła elementu SUI leży w jego płynności - zdolności do łatwego dostosowania się i przekształcenia każdego środowiska. Podobnie, platforma Sui stara się zapewnić elastyczną sieć, którą można wykorzystać do kształtowania krajobrazu Web3. Co więcej, prawdopodobnie szykuje ciekawy airdrop. Warto go nie przegapić, bo podobną sytuację widzieliśmy już […]

Co to jest appchain? Wszystko co musisz wiedzieć

Application-specific blockchain lub appchain (blockchain specyficzny dla aplikacji) to blockchain zaprojektowany wyłącznie do uruchamiania jednej konkretnej aplikacji. Zastosowanie takich rozwiązań daje deweloperom większą swobodę w kształtowaniu ekosystemów, struktur zarządzania i algorytmów konsensusu dla tworzonych przez nich zdecentralizowanych aplikacji. Jak działa appchain? Appchainy działają w dużej mierze w taki sam sposób jak bazowy blockchain, ale na […]

Giełda kryptowalut bez weryfikacji

W poniższej instrukcji znajdziesz informacje o tym jak przyśpieszyć transakcje handlu bitcoina lub innej kryptowaluty z wykorzystaniem giełd kryptowalut i…

Jak prawidłowo zabezpieczyć konto Binance? 9 wskazówek

Kryptowaluty z natury rzeczy kojarzą się z wysokim bezpieczeństwem. Istnieje uzasadnione przekonanie, że dopóki ktoś nie uzyska dostępu do twojego seedu, czyli klucza prywatnego, twoje kryptowaluty są bezpieczne. Możemy śmiało powiedzieć, że rzeczywiście tak jest. Ale co jeśli nie posiadasz frazy seed do prywatnego portfela? Dane dostępu do kryptowalut przechowywane na scentralizowanych platformach, takich jak […]

WalletConnect - Co to jest i jak używać?

Jeśli masz jakiekolwiek doświadczenie z DeFi, być może napotkałeś już problem z połączeniem się z jedną ze zdecentralizowanych aplikacji. Portfele kryptowalutowe są bowiem bardzo liczne, podobnie jak aplikacje DeFi. Choć wiele z nich, czy to aplikacje, czy portfele, działa na tych samych sieciach, to jednak istnieją między nimi pewne różnice. Dlatego nawet najbardziej znane i […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram