Co to jest Polygon (MATIC) – Internet Blockchainów Ethereum

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 5 czerwca 2021
ikona autora biały
polygon network matic

Uruchomiony w 2017 roku Polygon (wcześniej Matic Network) jest rozwiązaniem przeznaczonym do skalowania Ethereum. Aktualnie (na dzień 5 czerwca 2021 roku). Polygon handluje po 1,58 USD za token, a jego całkowita kapitalizacja rynkowa wynosi prawie 10 mld dolarów.

Co to jest Polygon (Matic Network)?

Jeśli chodzi o rozwój i przyjęcie zdecentralizowanych aplikacji (DApp), żaden blockchain nie odniósł większego sukcesu niż Ethereum (ETH). Jednak pomimo względnego sukcesu, sieć Ethereum nadal boryka się z wieloma problemami, które utrudniają jej skalowalność i użyteczność.

Problem ze skalowaniem Ethereum

Ethereum działa szybciej niż inne blockchainy proof-of-work, takie jak Bitcoin (BTC). Jednak jego całkowita liczba transakcji na sekundę (TPS) jest nadal bardzo niska i wynosi około 15. Jest to poważny problem, który często prowadzi do powstania kolejnych kłopotów. Kiedy hype powoduje duże przyjęcie projektów zbudowanych na Ethereum, cała sieć zaczyna zwalniać i gwałtownie rosną ceny gazu.

Wiele projektów poszukuje blockchainów kompatybilnych z Ethereum, które łagodzą jego ograniczenia bez konieczności odchodzenia od sieci. Wszystko po to, aby móc dalej się skalować. Kluczowym problemem jest to, że nie istnieje żaden wyspecjalizowany framework do budowy takich blockchainów, ani protokół, który mógłby je połączyć. Prowadzi to do skomplikowanego procesu rozwoju i stwarza ryzyko fragmentacji ekosystemu.

schemat skalowania Ethereum

ŹRÓDŁO: Biała Księga Polygon

Jak działa Polygon (MATIC)?

Polygon (MATIC) to rozwiązanie warstwy 2 z obsługą shardingu. Jego celem jest ułatwienie masowej adopcji projektów blockchain poprzez sidechainy, które oferują 65,000 TPS i 2-sekundowe czasy potwierdzania bloków. Technologia Polygon przenosi dAppy Ethereum na system połączonych blockchainów (takich jak w Polkadot),. Zachowują one bezpieczeństwo sieci Ethereum i zalety ekosystemu.

Oprócz skalowalności, celem Polygon jest poprawa doświadczenia deweloperów. Wszystko za sprawą pozbawionej zezwoleń konstrukcji, pełnej suwerenności technologicznej i modułowych rozwiązań bezpieczeństwa. Zwykli użytkownicy czerpią również korzyści z niskich cen gazu i natychmiastowych transakcji, a także pełnej kompatybilności z narzędziami Ethereum, takimi jak Metamask.

Zalety Polygon (MATIC)

Blockchainy Polygon mogą pochwalić się wysokim poziomem interoperacyjności i mogą komunikować się zarówno między sobą, jak i z siecią Ethereum. Rozwiązanie to składa się z dwóch głównych typów sieci blockchain: zabezpieczonych łańcuchów i samodzielnych łańcuchów.

Zabezpieczone łańcuchy

Zabezpieczone łańcuchy to sieci, które wykorzystują model “security as a service” zamiast własnych pul walidatorów. Usługa ta jest świadczona albo przez samą sieć Ethereum, albo przez wspólną pulę profesjonalnych walidatorów (jak w implementacji “shared security” Polkadot). Zabezpieczone łańcuchy zapewniają lepsze bezpieczeństwo kosztem niezależności i elastyczności.

Jak dotąd, zabezpieczone łańcuchy zostały zaimplementowane poprzez Matic Plasma, framework oparty na propozycji współzałożyciela Ethereum, Vitalika Buterina. Framework pozwala na prostą realizację skalowalnych autonomicznych smart kontraktów na Wirtualnej Maszynie Ethereum (EVM). Nakłada jednak 7-dniowy okres wycofania na wszystkie wypłaty tokenów z sieci Matic.

Samodzielne łańcuchy (Standalone Chains)

Samodzielne łańcuchy są w pełni suwerennymi sieciami z niezależną pulą walidatorów. Łańcuchy te oferują większą niezależność i sprawność kosztem trudniejszego do zapewnienia bezpieczeństwa. Do tej pory było to realizowane za pomocą łańcucha Matic PoS. Kluczową różnicą jest to, że Matic PoS oferuje szybsze wypłaty, aby lepiej służyć zdecentralizowanym finansom (DeFi) i aplikacjom rynkowym.

Natywny token ERC-20 od Polygon, MATIC, jest używany do płacenia za usługi działające w jej sieci, rozliczania transakcji między użytkownikami w ekosystemie oraz do opłat transakcyjnych na sidechainach Polygon.

Czym zajmuje się Polygon?

Szybki i niedrogi charakter ekosystemu Polygon przyciągnął znaczne zainteresowanie deweloperów, którzy doświadczyli wysokich opłat za gaz w Ethereum. Polygon został przyjęty zwłaszcza przez wiele popularnych aplikacji DeFi, zdecentralizowanych giełd (DEX) i blockchainowych gier

Czym jest Polymarket?

Jednym z najbardziej udanych DAppów zbudowanych na technologii Polygon jest Polymarket. Ten niepowierniczy i zdecentralizowany rynek predykcji pozwala użytkownikom spekulować na wynik wydarzeń w świecie rzeczywistym, takich jak wybory lub mecze piłkarskie.

Aby postawić na wydarzenie na Polymarket, użytkownicy stawiają tokeny na wynik binarny (“Tak” lub “Nie”) przeciwko kontrahentowi na blockchainie Ethereum. Aby to zrobić, użytkownicy kupują “akcje wyników” wycenione zgodnie z oczekiwaniami rynku na dany wynik (zawsze od 0,01 do 1 USD). Jeśli użytkownik postawi na prawidłowy wynik, jego zakupione udziały są spieniężane po 1 USD każdy. Jeśli użytkownik postawi na zły wynik, jego udziały stają się bezwartościowe.

screen ze strony głównej Polymarket

źródło: Strona Główna Polymarket

Podobnie jak w przypadku wielu aplikacji DEX, problemem Polymarket jest obsługa dużych wolumenów transakcji przy jednoczesnym unikaniu zatorów w sieci Ethereum. Budując na sidechainach Polygon, rynek predykcji zdołał zaoferować użytkownikom niższe opłaty i szybsze rozliczenia bez uszczerbku dla bezpieczeństwa lub decentralizacji.

Polygon i Aave

Polygon zawarł również partnerstwo z Aave, wiodącym protokołem pożyczkowym DeFi. Projekty dzięki współpracy chcą rozwiązać problem z zatorami spowodowane rosnącą adopcją. Dyrektor generalny i założyciel Polygon – Stani Kulechov stwierdził, że dostępność protokołu była nadal w dużej mierze ograniczona do użytkowników z pięciocyfrowymi portfelami.

Aave stara się rozszerzyć dostępność, oferując niższe opłaty za gaz poprzez pomost smart kontraktów, który pozwoli użytkownikom płynnie przenosić aktywa na sidechainy Polygon. Według zespołu Aave, Polygon został wybrany ze względu na jego bezpieczeństwo i modularną naturę, która pozwala na wysoką interoperacyjność z innymi DAppammi, które integrują się z Aave.

Co to jest Aavegotchi?

Innym obszarem adopcji są kolekcjonerskie gry kryptowalutowe, takie jak Aavegotchi. Gra ta w unikalny sposób integruje DeFi i niewymienne tokeny (NFT). Pozwala ona użytkownikom na stakowanie swoich awatarów (Aavegotchi), które są wyceniane przez takie czynniki jak atrybuty, zabezpieczenie, przedmioty do noszenia i rzadkość, z tokenami generującymi zainteresowanie w metawersie gry.

Gracze wchodzą w interakcję z metawersum poprzez uczestnictwo w mini-grach, wydarzeniach związanych z zarządzaniem i spotkaniach społeczności. Podobnie jak inne metawersy kryptowalutowe, Aavegotchi posiada również zintegrowany rynek NFT, na którym użytkownicy mogą kupować, sprzedawać i handlować przedmiotami kolekcjonerskimi.

screen ze strony Aavegotchi Baazaar

źródło: Aavegotchi Baazaar

Oprócz wartości spekulacyjnej, NFT w Aavegotchi mają również “realną” wartość. Mechanizm gry generuje natywne “aTokeny”, które mogą być zamienione na tokeny takie jak DAI, Tether (UDST), Chainlink (LINK) lub AAVE.

W związku z tym, jedną z kluczowych kwestii dla zespołu Aavegotchi był wybór rozwiązania skalującego, które oferowałoby wystarczającą decentralizację, bezpieczeństwo i kompatybilność z EVM. Podobnie jak w przypadku aplikacji DeFi, Aavegotchi zauważył wysoką interoperacyjność Polygon, którą ma nadzieję wykorzystać integrując się z innymi dAppami NFT.

Inni ważni gracze, tacy jak SushiSwap i Easyfit (fork projektu Compound), a także Decentraland (MANA) również wdrożyli swoje smart kontrakty na sidechainy Polygon. Wdrożenia te pomagają im poprawić doświadczenia użytkowników i zapewnić zrównoważone działania w sieci Ethereum.

Kto stoi za Polygon (MATIC)?

Firma Polygon została założona w 2017 roku przez Jaynti Kanani, Sandeep Nailwal, Anurag Arjun i Mihailo Bjelic. Kanani i inni główni członkowie zespołu, zanim dołączyli do Polygon, wnieśli znaczący wkład w ekosystem Ethereum. Kanani ma doświadczenie zarówno jako full-stack developer, jak i inżynier, i odegrał główną rolę w implementacji Web3 na Ethereum. Obecnie pełni funkcję CEO w firmie Polygon.

Cena i kurs Polygon (MATIC)

Zachowując względną stabilność do 2020 roku, w 2021 roku MATIC rozpoczął paraboliczny wzrost, wraz z hossą na globalnych krypto rynkach. Token wzrósł z 0,042 USD w dniu 28 stycznia do 1,57 USD w dniu dzisiejszych (5 czerwca). Oznacza to ponad 2000-procentowy wzrost w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Matic swoje ATH osiągnął w dniu 18 maja na poziomie 2,66 USD.

wykres ceny i kursu Polygon

źródło: Coinapaprika

Sukces Polygon jest zbudowany na partnerstwach sieci, rosnącej adopcji ze strony głośnych projektów i wysokiej dostępności na tradycyjnych giełdach kryptowalutowych i DEXach.

Podsumowanie

Podczas gdy Polygon jest liderem w zakresie rozwiązań skalowalności, musi stawić czoła ostrej konkurencji ze strony innych projektów, takich jak Avalanche, Cosmos, Polkadot i Skale. Pozycjonowanie Polygon w kierunku interoperacyjności Ethereum dobrze mu służyło, ale może również ograniczyć jego udział w rynku w mało prawdopodobnym przypadku – gdy sieć Ethereum osłabnie.

Kolejną kluczową zaletą Polygon jest bogactwo adopcji, które udało się przyciągnąć z projektów zarówno dużych, jak i małych. Na sidechainach Polygon zostało już umieszczonych ponad 100 projektów, a adopcja tylko przyspieszyła, ponieważ więksi gracze są przyciągani do jego modułowej natury i niskich opłat.

Interoperacyjność Polygon była głównym atutem, który przyciągnął deweloperów, ponieważ wykorzystanie sidechainów Polygon pozwala im na dostarczanie wartości użytkownikom poprzez inne DAppy. Tworzy to samonapędzający się cykl, który przyciąga aplikacje poprzez interoperacyjność, co z kolei tworzy większe zachęty dla innych aplikacji, aby dołączyć do ekosystemu.

Polygon jest dobrze przygotowany do fali wzrostu, której doświadczają DeFi, DEXy i NFT. Wraz ze wzrostem wolumenu i zwiększeniem liczby projektów Ethereum szukających tanich i skalowalnych rozwiązań, Polygon ma potencjał, aby stać się ekosystemem godnym samego Ethereum.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Omni Network (OMNI) - Nowa kryptowaluta w Binance Launchpool

Binance nie zwalnia tempa. Giełda dodała kolejny projekt do swojej platformy Binance Launchpool. Tym razem jest to kryptowaluta Omni Network (OMNI). W tym artykule rozłożymy ten projekt na czynniki pierwsze. Wyjaśnimy też jak farmić tokeny na Binance Launchpool! Uwaga: Jeśli założysz konto na Binance z tego linka, tuż przed listingiem OMNI (17 kwietnia), na Twoim […]

Jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut?

Rynek kryptowalut rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z rozwojem ekosystemu, budowane wokół niego jest wiele różnych produktów. Przykładem mogą być chociażby aplikacje do kryptowalut, które pozwalają nam na przechowywanie, handel, staking krypto oraz wiele innych opcji bezpośrednio z naszego samartfona. Ale jaka jest najlepsza aplikacja do kryptowalut? Sprawdzimy to w dzisiejszym poradniku! Najlepsze […]

Czy Ethereum przebije Bitcoina pod kątem wolumenu?

Czy Ethereum może kiedyś prześcignąć Bitcoina pod względem wolumenu? Bitcoin oraz Ethereum to dwa giganty, różniące się od siebie, lecz nieustannie konkurujące. Porównanie tych dwóch technologii wymaga zrozumienia ich podstawowych różnic. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie są Bitcoin i Ethereum. Przeanalizujemy też, na czym polegają ich różnice. Zastanowimy się, czy Ethereum ma szansę prześcignąć […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

Bitcoin jak zacząć – gdzie inwestować w kryptowaluty: poradnik dla początkujących

Bitcoin (BTC) to dla Ciebie nowość i nie wiesz jak zacząć? To nic trudnego, nawet jeżeli dopiero zaczynasz interesować się…
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram