Unia Europejska delegalizuje wszystkie anonimowe transakcje kryptowalutowe z udziałem giełd

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 1 kwietnia 2022
ikona autora biały
europa zakaz prywatnych portfeli

Unia Europejska opowiedziała się dziś za zdelegalizowaniem wszystkich anonimowych transakcji kryptowalutowych - w tym transakcji z prywatnych portfeli - dokonywanych za pośrednictwem giełd. Zasada ta będzie miała zastosowanie do transakcji każdej wielkości, co oznacza, że zarówno płatnicy, jak i odbiorcy nawet najmniejszych przelewów w postaci cyfrowych aktywów muszą przejść proces identyfikacji.

Głosowanie nad ustawą

Ustawa jest częścią pakietu zmian dotyczących przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy w unijnym Rozporządzeniu w sprawie Transferu Środków (TFR). Wprowadza ono zasady dotyczące konwencjonalnych transakcji o wartości powyżej 1000 euro do całego sektora kryptowalut.

W grudniu ambasadorowie UE wykazali zainteresowanie zniesieniem limitu transakcyjnego dla prywatnych transakcji kryptowalutowych, ponieważ limit ten i tak można było łatwo obejść.

Dzisiejsze głosowanie przeszło niewielką przewagą liczebną, a dwa istotne kompromisy przeszły stosunkiem głosów odpowiednio 58/52 i 62/51.

Ogólnie rzecz biorąc, lewicowe partie Renew i S&D głosowały za zmianami, podczas gdy prawicowa Europejska Partia Ludowa (EPP) głosowała przeciwko nim. Rzecznik ekonomiczny EPP, Markus Ferber, w mailu do CoinDesk powiedział:

Takie propozycje nie są ani uzasadnione, ani proporcjonalne. Z takim podejściem do regulacji nowych technologii, Unia Europejska pozostanie jeszcze bardziej w tyle za innymi, bardziej otwartymi jurysdykcjami.

Partia nazwała ostatnie zmiany "de facto zakazem dla prywatnych portfeli".

Wpływ na branżę

Głosowanie odbyło się pomimo sprzeciwu ze strony giełd kryptowalutowych, takich jak Coinbase. Paul Grewal, dyrektor ds. prawnych tej firmy, we wpisie na blogu w poniedziałek ostrzegł, że zmiany te podważą działanie prywatnych portfeli i uruchomią "reżim nadzoru" przeciwko jego giełdzie i innym podobnym.

Grewal zauważył również, że nowy wymóg weryfikacji tożsamości dla portfeli niehostowanych będzie prawie niemożliwy do spełnienia przez giełdy. Wymagałoby to od nich zbierania i przechowywania dużej ilości danych od nie-klientów.

Patrick Hansen - Business Dev w Unstoppable Finance - uważa, że wymagania okażą się zbyt uciążliwe i zahamują rozwój sektora.

Większość firm kryptowalutowych nie będzie już w stanie lub nie będzie chciała dokonywać transakcji za pomocą niehostowanych portfeli, aby pozostać w zgodzie z przepisami.

Walka z nielegalnym finansowaniem w kryptowalutach nabrała ogromnego tempa po kanadyjskim proteście Konwoju Wolności i rozpoczęciu wojny na linii Rosja-Ukraina.

Coinbase wymaga teraz informacji o odbiorcach transakcji na aktywach cyfrowych w Kanadzie, Japonii i Singapurze. Tymczasem amerykańska senator Elizabeth Warren zaproponowała przepisy grożące sankcjami twórcom oprogramowania kryptowalutowego za pomoc w ułatwianiu transakcji przestępczych.

Jednak szefowie głównych firm zajmujących się analizą blockchain, w tym Chainalysis i Elliptic, stwierdzili, że kryptowaluty nie są idealne do omijania sankcji lub przetwarzania funduszy pochodzących z przestępstw. Wynika to z ich bardzo przejrzystej natury. Każda transakcja może być bowiem prześledzona na publicznej księdze.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]

Brian Kelly: "Kapitalizacja Bitcoina może wzrosnąć 10x"

Popularny inwestor kryptowalutowy, założyciel i dyrektor generalny BKCM uważa, że bitcoin znajduje się w doskonałej pozycji do wzrostu, a w perspektywie średnioterminowej kapitalizacja BTC może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Brian Kelly w wywiadzie dla programu Fast Money CNBC powiedział, że za wzrostem pierwszej kryptowaluty przemawia kilka konkretnych czynników. Jako jeden z najważniejszych przedsiębiorca wymienił możliwość rychłego zatwierdzenia […]

Robert Kiyosaki: "Oszczędzaj złoto, srebro i bitcoiny, nie dolary"

W obliczu hossy na rynku bitcoina, Robert Kiyosaki, autor bestsellerowej książki finansowej "Bogaty ojciec, biedny ojciec", ponownie wezwał do inwestowania w złoto, srebro i pierwszą kryptowalutę. "Prawdziwi kapitaliści obniżają ceny, powodując deflację. Marksiści podnoszą ceny, powodując inflację. Nasi przywódcy są marksistami, dlatego mamy inflację. Chroń się przed naszymi marksistowskimi przywódcami. Oszczędzaj złoto, srebro i bitcoiny, […]

Raiffeisen Bank pozwoli handlować kryptowalutami

Austriacki bank Raiffeisen aktywnie rozszerza swoją obecność na rynku kryptowalut - od stycznia 2024 r. klienci będą mogli handlować tego typu aktywami cyfrowymi. Początkowo usługa będzie oferowana tylko klientom w Wiedniu, gdzie znajduje się siedziba banku. Projekt będzie realizowany wspólnie z giełdą kryptowalut Bitpanda. Szef innowacji banku, Curt Chadha wyjaśnił: "Zaczynamy od Wiednia, ponieważ mieszka […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram