Unia Europejska delegalizuje wszystkie anonimowe transakcje kryptowalutowe z udziałem giełd

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 1 kwietnia 2022
ikona autora biały
europa zakaz prywatnych portfeli

Unia Europejska opowiedziała się dziś za zdelegalizowaniem wszystkich anonimowych transakcji kryptowalutowych - w tym transakcji z prywatnych portfeli - dokonywanych za pośrednictwem giełd. Zasada ta będzie miała zastosowanie do transakcji każdej wielkości, co oznacza, że zarówno płatnicy, jak i odbiorcy nawet najmniejszych przelewów w postaci cyfrowych aktywów muszą przejść proces identyfikacji.

Głosowanie nad ustawą

Ustawa jest częścią pakietu zmian dotyczących przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy w unijnym Rozporządzeniu w sprawie Transferu Środków (TFR). Wprowadza ono zasady dotyczące konwencjonalnych transakcji o wartości powyżej 1000 euro do całego sektora kryptowalut.

W grudniu ambasadorowie UE wykazali zainteresowanie zniesieniem limitu transakcyjnego dla prywatnych transakcji kryptowalutowych, ponieważ limit ten i tak można było łatwo obejść.

Dzisiejsze głosowanie przeszło niewielką przewagą liczebną, a dwa istotne kompromisy przeszły stosunkiem głosów odpowiednio 58/52 i 62/51.

Ogólnie rzecz biorąc, lewicowe partie Renew i S&D głosowały za zmianami, podczas gdy prawicowa Europejska Partia Ludowa (EPP) głosowała przeciwko nim. Rzecznik ekonomiczny EPP, Markus Ferber, w mailu do CoinDesk powiedział:

Takie propozycje nie są ani uzasadnione, ani proporcjonalne. Z takim podejściem do regulacji nowych technologii, Unia Europejska pozostanie jeszcze bardziej w tyle za innymi, bardziej otwartymi jurysdykcjami.

Partia nazwała ostatnie zmiany "de facto zakazem dla prywatnych portfeli".

Wpływ na branżę

Głosowanie odbyło się pomimo sprzeciwu ze strony giełd kryptowalutowych, takich jak Coinbase. Paul Grewal, dyrektor ds. prawnych tej firmy, we wpisie na blogu w poniedziałek ostrzegł, że zmiany te podważą działanie prywatnych portfeli i uruchomią "reżim nadzoru" przeciwko jego giełdzie i innym podobnym.

Grewal zauważył również, że nowy wymóg weryfikacji tożsamości dla portfeli niehostowanych będzie prawie niemożliwy do spełnienia przez giełdy. Wymagałoby to od nich zbierania i przechowywania dużej ilości danych od nie-klientów.

Patrick Hansen - Business Dev w Unstoppable Finance - uważa, że wymagania okażą się zbyt uciążliwe i zahamują rozwój sektora.

Większość firm kryptowalutowych nie będzie już w stanie lub nie będzie chciała dokonywać transakcji za pomocą niehostowanych portfeli, aby pozostać w zgodzie z przepisami.

Walka z nielegalnym finansowaniem w kryptowalutach nabrała ogromnego tempa po kanadyjskim proteście Konwoju Wolności i rozpoczęciu wojny na linii Rosja-Ukraina.

Coinbase wymaga teraz informacji o odbiorcach transakcji na aktywach cyfrowych w Kanadzie, Japonii i Singapurze. Tymczasem amerykańska senator Elizabeth Warren zaproponowała przepisy grożące sankcjami twórcom oprogramowania kryptowalutowego za pomoc w ułatwianiu transakcji przestępczych.

Jednak szefowie głównych firm zajmujących się analizą blockchain, w tym Chainalysis i Elliptic, stwierdzili, że kryptowaluty nie są idealne do omijania sankcji lub przetwarzania funduszy pochodzących z przestępstw. Wynika to z ich bardzo przejrzystej natury. Każda transakcja może być bowiem prześledzona na publicznej księdze.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Co to jest staking kryptowalut? Jak zacząć stakowanie?

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Omni Network (OMNI) - Nowa kryptowaluta w Binance Launchpool

Binance nie zwalnia tempa. Giełda dodała kolejny projekt do swojej platformy Binance Launchpool. Tym razem jest to kryptowaluta Omni Network (OMNI). W tym artykule rozłożymy ten projekt na czynniki pierwsze. Wyjaśnimy też jak farmić tokeny na Binance Launchpool! Uwaga: Jeśli założysz konto na Binance z tego linka, tuż przed listingiem OMNI (17 kwietnia), na Twoim […]

Darmowe pieniądze za rejestrację w aplikacji w 2024

Kiedyś trendem były aplikacje, które dawały pieniądze za klikanie, czy też wypełnienie ankiet. A co gdybym powiedział Ci, że istnieją aplikacje, które płacą za rejestrację? Wystarczy, że założysz konto, przejdziesz weryfikację i wykonasz jakąś dodatkową czynność. Proste, prawda? Przejdźmy więc do szczegółów! Sprawdźmy jak otrzymać darmowe pieniądze za rejestrację w 2024 roku! Jaka aplikacja płaci […]

Handluj kontraktami futures i zgarniaj ENA

Binance Futures wprowadza kolejną ciekawą promocję. To doskonała okazja zarówno dla traderów futures, jak i nowicjuszy w copy tradingu. Przez ograniczony czas, uczestnicy mogą zgarnąć część z puli 300 000 ENA. Aby wziąć udział, wystarczy zarejestrować się i spełnić proste warunki. Promocja trwa od 3 do 12 kwietnia 2024 i dzieli się na trzy części. […]

Boty do kryptowalut - automatyczne zarabianie na krypto

Jeżeli tutaj trafiłeś to prawdopodobnie szukasz bota, który pozwoli Ci automatycznie zarabiać pieniądze na kryptowalutach. Niestety, mamy dla Ciebie smutną wiadomość - takie boty nie istnieją, a jeśli ktoś oferuje Ci czysty, łatwy i szybki zarobek na botach handlowych to możesz mieć pewność, że to po prostu scam. Wciąż istnieje jednak pewna opcja, a mianowicie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram