Unia Europejska delegalizuje wszystkie anonimowe transakcje kryptowalutowe z udziałem giełd

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 1 kwietnia 2022
ikona autora biały
europa zakaz prywatnych portfeli

Unia Europejska opowiedziała się dziś za zdelegalizowaniem wszystkich anonimowych transakcji kryptowalutowych - w tym transakcji z prywatnych portfeli - dokonywanych za pośrednictwem giełd. Zasada ta będzie miała zastosowanie do transakcji każdej wielkości, co oznacza, że zarówno płatnicy, jak i odbiorcy nawet najmniejszych przelewów w postaci cyfrowych aktywów muszą przejść proces identyfikacji.

Głosowanie nad ustawą

Ustawa jest częścią pakietu zmian dotyczących przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy w unijnym Rozporządzeniu w sprawie Transferu Środków (TFR). Wprowadza ono zasady dotyczące konwencjonalnych transakcji o wartości powyżej 1000 euro do całego sektora kryptowalut.

W grudniu ambasadorowie UE wykazali zainteresowanie zniesieniem limitu transakcyjnego dla prywatnych transakcji kryptowalutowych, ponieważ limit ten i tak można było łatwo obejść.

Dzisiejsze głosowanie przeszło niewielką przewagą liczebną, a dwa istotne kompromisy przeszły stosunkiem głosów odpowiednio 58/52 i 62/51.

Ogólnie rzecz biorąc, lewicowe partie Renew i S&D głosowały za zmianami, podczas gdy prawicowa Europejska Partia Ludowa (EPP) głosowała przeciwko nim. Rzecznik ekonomiczny EPP, Markus Ferber, w mailu do CoinDesk powiedział:

Takie propozycje nie są ani uzasadnione, ani proporcjonalne. Z takim podejściem do regulacji nowych technologii, Unia Europejska pozostanie jeszcze bardziej w tyle za innymi, bardziej otwartymi jurysdykcjami.

Partia nazwała ostatnie zmiany "de facto zakazem dla prywatnych portfeli".

Wpływ na branżę

Głosowanie odbyło się pomimo sprzeciwu ze strony giełd kryptowalutowych, takich jak Coinbase. Paul Grewal, dyrektor ds. prawnych tej firmy, we wpisie na blogu w poniedziałek ostrzegł, że zmiany te podważą działanie prywatnych portfeli i uruchomią "reżim nadzoru" przeciwko jego giełdzie i innym podobnym.

Grewal zauważył również, że nowy wymóg weryfikacji tożsamości dla portfeli niehostowanych będzie prawie niemożliwy do spełnienia przez giełdy. Wymagałoby to od nich zbierania i przechowywania dużej ilości danych od nie-klientów.

Patrick Hansen - Business Dev w Unstoppable Finance - uważa, że wymagania okażą się zbyt uciążliwe i zahamują rozwój sektora.

Większość firm kryptowalutowych nie będzie już w stanie lub nie będzie chciała dokonywać transakcji za pomocą niehostowanych portfeli, aby pozostać w zgodzie z przepisami.

Walka z nielegalnym finansowaniem w kryptowalutach nabrała ogromnego tempa po kanadyjskim proteście Konwoju Wolności i rozpoczęciu wojny na linii Rosja-Ukraina.

Coinbase wymaga teraz informacji o odbiorcach transakcji na aktywach cyfrowych w Kanadzie, Japonii i Singapurze. Tymczasem amerykańska senator Elizabeth Warren zaproponowała przepisy grożące sankcjami twórcom oprogramowania kryptowalutowego za pomoc w ułatwianiu transakcji przestępczych.

Jednak szefowie głównych firm zajmujących się analizą blockchain, w tym Chainalysis i Elliptic, stwierdzili, że kryptowaluty nie są idealne do omijania sankcji lub przetwarzania funduszy pochodzących z przestępstw. Wynika to z ich bardzo przejrzystej natury. Każda transakcja może być bowiem prześledzona na publicznej księdze.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Sam Bankman-Fried mówi dlaczego FTX upadło

Upadek utility-tokena FTX (FTT) nie był spowodowany brakiem płynności, ale działaniami inwestorów, którzy poczuli się "przestraszeni" obecną sytuacją na rynku. Założyciel giełdy kryptowalut Sam Bankman-Fried stwierdził tak w wywiadzie z Tiffany Fong z dnia 16 listopada (opublikowanym 29 listopada). "Myślę, że FTT miał realną wartość. […] Pod wieloma względami [token] był bardziej legalny niż wiele […]

Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla […]

Liczba osób korzystających z kryptowalut wzrosła w 2022 roku o 37,8%

Według danych Datareportal, liczba osób posiadających jakąś formę kryptowalut wzrosła w tym roku o 37,8%. Jeden na 10 internautów w wieku od 16 do 64 lat posiada obecnie cyfrowe aktywa. Kryptowaluty w krajach rozwijających się Posiadanie kryptowalut jest popularne głównie w krajach rozwijających się. Zwłaszcza w tym, gdzie waluta jest bardziej wrażliwa na duże wahania […]

Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami. W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż […]

Tether zapewnia, że nie ma ryzyka ze strony USDT na Solanie

Największy na świecie emitent stablecoinów, Tether, zapewnił, że nie ma żadnych zagrożeń ze strony USDT w sieci Solana. 18 listopada Tether wydał oświadczenie, że USDT emitowany w Alamedzie był bezpieczny względem wszelkich wypadków zarażenia ze strony upadłej giełdy FTX. Według raportu przejrzystości Tethera, Solana jest trzecią co do wielkości siecią dla stablecoina po Tron i […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram