Unia Europejska delegalizuje wszystkie anonimowe transakcje kryptowalutowe z udziałem giełd

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 1 kwietnia 2022
ikona autora biały
europa zakaz prywatnych portfeli

Unia Europejska opowiedziała się dziś za zdelegalizowaniem wszystkich anonimowych transakcji kryptowalutowych - w tym transakcji z prywatnych portfeli - dokonywanych za pośrednictwem giełd. Zasada ta będzie miała zastosowanie do transakcji każdej wielkości, co oznacza, że zarówno płatnicy, jak i odbiorcy nawet najmniejszych przelewów w postaci cyfrowych aktywów muszą przejść proces identyfikacji.

Głosowanie nad ustawą

Ustawa jest częścią pakietu zmian dotyczących przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy w unijnym Rozporządzeniu w sprawie Transferu Środków (TFR). Wprowadza ono zasady dotyczące konwencjonalnych transakcji o wartości powyżej 1000 euro do całego sektora kryptowalut.

W grudniu ambasadorowie UE wykazali zainteresowanie zniesieniem limitu transakcyjnego dla prywatnych transakcji kryptowalutowych, ponieważ limit ten i tak można było łatwo obejść.

Dzisiejsze głosowanie przeszło niewielką przewagą liczebną, a dwa istotne kompromisy przeszły stosunkiem głosów odpowiednio 58/52 i 62/51.

Ogólnie rzecz biorąc, lewicowe partie Renew i S&D głosowały za zmianami, podczas gdy prawicowa Europejska Partia Ludowa (EPP) głosowała przeciwko nim. Rzecznik ekonomiczny EPP, Markus Ferber, w mailu do CoinDesk powiedział:

Takie propozycje nie są ani uzasadnione, ani proporcjonalne. Z takim podejściem do regulacji nowych technologii, Unia Europejska pozostanie jeszcze bardziej w tyle za innymi, bardziej otwartymi jurysdykcjami.

Partia nazwała ostatnie zmiany "de facto zakazem dla prywatnych portfeli".

Wpływ na branżę

Głosowanie odbyło się pomimo sprzeciwu ze strony giełd kryptowalutowych, takich jak Coinbase. Paul Grewal, dyrektor ds. prawnych tej firmy, we wpisie na blogu w poniedziałek ostrzegł, że zmiany te podważą działanie prywatnych portfeli i uruchomią "reżim nadzoru" przeciwko jego giełdzie i innym podobnym.

Grewal zauważył również, że nowy wymóg weryfikacji tożsamości dla portfeli niehostowanych będzie prawie niemożliwy do spełnienia przez giełdy. Wymagałoby to od nich zbierania i przechowywania dużej ilości danych od nie-klientów.

Patrick Hansen - Business Dev w Unstoppable Finance - uważa, że wymagania okażą się zbyt uciążliwe i zahamują rozwój sektora.

Większość firm kryptowalutowych nie będzie już w stanie lub nie będzie chciała dokonywać transakcji za pomocą niehostowanych portfeli, aby pozostać w zgodzie z przepisami.

Walka z nielegalnym finansowaniem w kryptowalutach nabrała ogromnego tempa po kanadyjskim proteście Konwoju Wolności i rozpoczęciu wojny na linii Rosja-Ukraina.

Coinbase wymaga teraz informacji o odbiorcach transakcji na aktywach cyfrowych w Kanadzie, Japonii i Singapurze. Tymczasem amerykańska senator Elizabeth Warren zaproponowała przepisy grożące sankcjami twórcom oprogramowania kryptowalutowego za pomoc w ułatwianiu transakcji przestępczych.

Jednak szefowie głównych firm zajmujących się analizą blockchain, w tym Chainalysis i Elliptic, stwierdzili, że kryptowaluty nie są idealne do omijania sankcji lub przetwarzania funduszy pochodzących z przestępstw. Wynika to z ich bardzo przejrzystej natury. Każda transakcja może być bowiem prześledzona na publicznej księdze.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Złoto na rekordowym poziomie. Czy Bitcoin może pójść w jego ślady?

Według różnych źródeł, złoto wybiło nowy rekord wszech czasów. Kilogram złota jest teraz wart 64.000 dolarów. Oznacza to, że inwestorzy szukają bezpiecznej przystani, w której mogliby trzymać wartość, w celu wyjścia z obecnego kryzysu bankowego. Czy Bitcoin może pójść w ślady złota? Złoto za 65 000 dolarów Poniższy wykres to cena złota i pokazuje wartość […]

Czy Microsoft buduje portfel Ethereum dla Edge?

Dobra wiadomość dla użytkowników Microsoft Edge, ponieważ trwają testy portfela Ethereum dla przeglądarki internetowej. Metamask dla Microsoftu Firma Microsoft rozwija coś, co nazywa "Crypto Wallet" dla Edge. Portfel ten pozwala użytkownikom przechowywać i handlować Etherem, a także tokenami na blockchainie Ethereum, podobnie jak popularny Metamask. Albacore odkrył to i podzielił się tym na Twitterze. Albacore […]

Kolejna edycja Invest Cuffs już w tym tygodniu

To już ostatni moment aby zapisać się na największe wydarzenie dla Inwestorów w tym roku. Już 24-25 marca 2023 roku będzie miała miejsce następna edycja Wydarzenia i Targów Invest Cuffs. To już dziewiąte wydanie imprezy, która każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące uczestników, dających możliwość uczestniczenia w prelekcjach prowadzonych przez ponad 120 mówców. Invest Cuffs […]

Banki upadają, bitcoin rośnie. Co się dzieje?

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w ostatni weekend upadł Silicon Valley Bank. Silicon Valley Bank był 17. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych i bankiem skupiającym się na obsłudze transakcji venture capital i startupów technologicznych. W sumie bank zarządzał ponad 200 miliardami dolarów w depozytach. W ten weekend Rezerwa Federalna, FDIC i Departament Skarbu USA […]

6 powodów, dla których Bitcoin może być przyszłością pieniądza

Bitcoin to pierwsza na świecie zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa bez banku centralnego lub administratora. Przez lata zyskał ogromną popularność ze względu na swój potencjał, aby stać się globalną walutą. Oto sześć powodów, dla których Bitcoin może stać się przyszłością pieniądza. Decentralizacja Sieć Bitcoin jest zdecentralizowaną platformą, w której transakcje są przetwarzane i weryfikowane przez […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram