Ukraina otrzymała ponad 570 tys. dolarów darowizn w BTC na wsparcie wojny z Rosją

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 10 lutego 2022
ikona autora biały
rosja ukraina wojna

Niedawny raport firmy zajmującej się analizą blockchaina Elliptic ujawnił, że ukraińskie grupy wolontariuszy i organizacje pozarządowe (NGO) otrzymały ponad 570 000 USD w bitcoinowych darowiznach w ciągu 2021 roku.

900% wzrost od 2020 r.

Co ciekawe, całkowite darowizny Bitcoin przekazane ukraińskim organizacjom pozarządowym w 2021 roku odnotowały 900% wzrost w stosunku do roku poprzedniego.

Te grupy wolontariuszy powstały w 2014 roku, aby wesprzeć protestujących podczas rewolucji Majdan. Doprowadziła ona do odsunięcia od władzy prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Po obaleniu Janukowycza, Rosja najechała i zaanektowała Półwysep Krymski, co doprowadziło do wojny domowej. Od tego czasu te dwa sąsiadujące ze sobą kraje znajdują się w stanie wojny, a grupy wolontariuszy wspierają ukraińskie wojsko, dostarczając broń i środki medyczne.

Darczyńcy wybierają kryptowaluty

Według Elliptic, organizacje te otrzymują darowizny od osób prywatnych i podmiotów za pośrednictwem fiat i kryptowalut. Jednak w 2021 roku grupy otrzymały więcej darowizn w Bitcoinie w porównaniu do fiatów, ponieważ kryptowaluta pozwala donatorom na dokonywanie wpłat bez ograniczeń. W raporcie czytamy:

Bitcoin pojawił się również jako ważna alternatywna metoda finansowania, pozwalając międzynarodowym darczyńcom ominąć instytucje finansowe, które blokują płatności dla tych grup.

Dokument ujawnił ponadto, że Come Back Alive, jedna z największych organizacji pozarządowych wspierających ukraińską armię, zebrała prawie 200 000 dolarów za pośrednictwem darowizn w drugiej połowie 2021 roku.

Inne grupy wolontariuszy, takie jak Ukrainian Cyber Alliance i Cyber Partisans, zebrały odpowiednio 100 000 USD i 84 000 USD.

Mirotvorets, kolejna grupa z silnymi powiązaniami z ukraińskim rządem i organami ścigania, od momentu uruchomienia pozyskała ponad 268 000 USD.

Wzrost darowizn kryptowalutowych

Tymczasem przekazywanie kryptowalut na rzecz grup wolontariuszy i organizacji charytatywnych nie jest nową koncepcją.

W październiku 2020 roku Koalicja Feministyczna, grupa rzecznicza w Nigerii, otrzymała ponad 165 000 dolarów za pośrednictwem bitcoina. Środki te miały wesprzeć walkę z brutalnością policji w kraju.

W listopadzie 2021 roku Fidelity Charitable, największy grantodawca w Stanach Zjednoczonych, otrzyma ponad 270 milionów dolarów w darowiznach kryptowalutowych, co stanowi wzrost o 400% w porównaniu do roku 2017.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Założyciel Curve kupił willę za 40 mln USD

Curve Finance to popularny protokół zdecentralizowanych finansów (DeFi) w sieci Ethereum (ETH), który wystartował w 2020 roku. Obecnie jest czwartym co do wielkości projektem DeFi na Ethereum. Jego całkowita zablokowana wartość (TVL) wynosi 4 miliardów dolarów, według danych DefiLlama. Curve Finance zostało zaprojektowane przez Michaela Egorova i koncentruje się na optymalizacji płynności stablecoinów. Egorov jest […]

Krótkoterminowi posiadacze BTC ponownie sprzedają z zyskiem

W ostatnim czasie Bitcoin (BTC) wywoływał niewielkie podekscytowanie wśród inwestorów kryptowalutowych. Po dużym odbiciu w pierwszym kwartale, w pewnym sensie potrzebował czasu, aby się z tego otrząsnąć. Od końca marca cena notowana jest kilka tysięcy dolarów poniżej kluczowego oporu na poziomie 30 000 USD, ale w minionym miesiącu spadła jeszcze poniżej 26 000 USD. Obecnie […]

JPMorgan: Rosnące ceny złota pchną bitcoina do 45 000 USD

Analitycy banku inwestycyjnego JPMorgan, kierowani przez starszego stratega Nikolaosa Panigirtzoglu, uważają, że rosnące ceny złota wpłyną również na kurs bitcoina. Ich zdaniem BTC osiągnie poziom 45 000 USD. Zespół Nikolaosa Panigirtzoglou podkreślił, że istnieje znaczna korelacja między kursami bitcoina i złota. Złoto kosztuje obecnie około 2000 USD, co jest niezwykle wysoką wartością. Według JPMorgan ozacza […]

Czy Binance mieszała środki klientów z środkami firmy?

Giełda kryptowalut Binance zaprzeczyła informacjom zawartym w artykule Reutersa, w którym stwierdzono, że w 2020 i 2021 r. platforma łączyła środki użytkowników z własnymi przychodami. Patrick Hillman, dyrektor ds. strategii firmy, wyraził opinię, że dziennikarze agencji desperacko chcieli napisać "złą historię", która okazała się "słaba". Menedżer wyższego szczebla napisał: "Następnie napisali 1000 słów teorii spiskowych […]

Kolejny kandydat na prezydenta USA przyjmuje darowizny w bitcoinach

Kandydat na prezydenta USA Vivek Ramaswamy ogłosił, że przyjmuje darowizny w bitcoinach (BTC) na nadchodzące wybory prezydenckie w 2024 roku. Poszedł on więc w ślady Roberta F. Kennedy'ego Jr, który od jakiegoś czasu jest zwolennikiem pierwotnej kryptowaluty. Robert w miniony weekend został pierwszym kandydatem na prezydenta, który ogłosił, że będzie akceptował darowizny w BTC. Darczyńcy […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram