Ukraina otrzymała ponad 570 tys. dolarów darowizn w BTC na wsparcie wojny z Rosją

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 10 lutego 2022
ikona autora biały
rosja ukraina wojna

Niedawny raport firmy zajmującej się analizą blockchaina Elliptic ujawnił, że ukraińskie grupy wolontariuszy i organizacje pozarządowe (NGO) otrzymały ponad 570 000 USD w bitcoinowych darowiznach w ciągu 2021 roku.

900% wzrost od 2020 r.

Co ciekawe, całkowite darowizny Bitcoin przekazane ukraińskim organizacjom pozarządowym w 2021 roku odnotowały 900% wzrost w stosunku do roku poprzedniego.

Te grupy wolontariuszy powstały w 2014 roku, aby wesprzeć protestujących podczas rewolucji Majdan. Doprowadziła ona do odsunięcia od władzy prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Po obaleniu Janukowycza, Rosja najechała i zaanektowała Półwysep Krymski, co doprowadziło do wojny domowej. Od tego czasu te dwa sąsiadujące ze sobą kraje znajdują się w stanie wojny, a grupy wolontariuszy wspierają ukraińskie wojsko, dostarczając broń i środki medyczne.

Darczyńcy wybierają kryptowaluty

Według Elliptic, organizacje te otrzymują darowizny od osób prywatnych i podmiotów za pośrednictwem fiat i kryptowalut. Jednak w 2021 roku grupy otrzymały więcej darowizn w Bitcoinie w porównaniu do fiatów, ponieważ kryptowaluta pozwala donatorom na dokonywanie wpłat bez ograniczeń. W raporcie czytamy:

Bitcoin pojawił się również jako ważna alternatywna metoda finansowania, pozwalając międzynarodowym darczyńcom ominąć instytucje finansowe, które blokują płatności dla tych grup.

Dokument ujawnił ponadto, że Come Back Alive, jedna z największych organizacji pozarządowych wspierających ukraińską armię, zebrała prawie 200 000 dolarów za pośrednictwem darowizn w drugiej połowie 2021 roku.

Inne grupy wolontariuszy, takie jak Ukrainian Cyber Alliance i Cyber Partisans, zebrały odpowiednio 100 000 USD i 84 000 USD.

Mirotvorets, kolejna grupa z silnymi powiązaniami z ukraińskim rządem i organami ścigania, od momentu uruchomienia pozyskała ponad 268 000 USD.

Wzrost darowizn kryptowalutowych

Tymczasem przekazywanie kryptowalut na rzecz grup wolontariuszy i organizacji charytatywnych nie jest nową koncepcją.

W październiku 2020 roku Koalicja Feministyczna, grupa rzecznicza w Nigerii, otrzymała ponad 165 000 dolarów za pośrednictwem bitcoina. Środki te miały wesprzeć walkę z brutalnością policji w kraju.

W listopadzie 2021 roku Fidelity Charitable, największy grantodawca w Stanach Zjednoczonych, otrzyma ponad 270 milionów dolarów w darowiznach kryptowalutowych, co stanowi wzrost o 400% w porównaniu do roku 2017.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]

Brian Kelly: "Kapitalizacja Bitcoina może wzrosnąć 10x"

Popularny inwestor kryptowalutowy, założyciel i dyrektor generalny BKCM uważa, że bitcoin znajduje się w doskonałej pozycji do wzrostu, a w perspektywie średnioterminowej kapitalizacja BTC może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Brian Kelly w wywiadzie dla programu Fast Money CNBC powiedział, że za wzrostem pierwszej kryptowaluty przemawia kilka konkretnych czynników. Jako jeden z najważniejszych przedsiębiorca wymienił możliwość rychłego zatwierdzenia […]

Robert Kiyosaki: "Oszczędzaj złoto, srebro i bitcoiny, nie dolary"

W obliczu hossy na rynku bitcoina, Robert Kiyosaki, autor bestsellerowej książki finansowej "Bogaty ojciec, biedny ojciec", ponownie wezwał do inwestowania w złoto, srebro i pierwszą kryptowalutę. "Prawdziwi kapitaliści obniżają ceny, powodując deflację. Marksiści podnoszą ceny, powodując inflację. Nasi przywódcy są marksistami, dlatego mamy inflację. Chroń się przed naszymi marksistowskimi przywódcami. Oszczędzaj złoto, srebro i bitcoiny, […]

Raiffeisen Bank pozwoli handlować kryptowalutami

Austriacki bank Raiffeisen aktywnie rozszerza swoją obecność na rynku kryptowalut - od stycznia 2024 r. klienci będą mogli handlować tego typu aktywami cyfrowymi. Początkowo usługa będzie oferowana tylko klientom w Wiedniu, gdzie znajduje się siedziba banku. Projekt będzie realizowany wspólnie z giełdą kryptowalut Bitpanda. Szef innowacji banku, Curt Chadha wyjaśnił: "Zaczynamy od Wiednia, ponieważ mieszka […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram