Ukraina otrzymała ponad 570 tys. dolarów darowizn w BTC na wsparcie wojny z Rosją

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 10 lutego 2022
ikona autora biały
rosja ukraina wojna

Niedawny raport firmy zajmującej się analizą blockchaina Elliptic ujawnił, że ukraińskie grupy wolontariuszy i organizacje pozarządowe (NGO) otrzymały ponad 570 000 USD w bitcoinowych darowiznach w ciągu 2021 roku.

900% wzrost od 2020 r.

Co ciekawe, całkowite darowizny Bitcoin przekazane ukraińskim organizacjom pozarządowym w 2021 roku odnotowały 900% wzrost w stosunku do roku poprzedniego.

Te grupy wolontariuszy powstały w 2014 roku, aby wesprzeć protestujących podczas rewolucji Majdan. Doprowadziła ona do odsunięcia od władzy prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Po obaleniu Janukowycza, Rosja najechała i zaanektowała Półwysep Krymski, co doprowadziło do wojny domowej. Od tego czasu te dwa sąsiadujące ze sobą kraje znajdują się w stanie wojny, a grupy wolontariuszy wspierają ukraińskie wojsko, dostarczając broń i środki medyczne.

Darczyńcy wybierają kryptowaluty

Według Elliptic, organizacje te otrzymują darowizny od osób prywatnych i podmiotów za pośrednictwem fiat i kryptowalut. Jednak w 2021 roku grupy otrzymały więcej darowizn w Bitcoinie w porównaniu do fiatów, ponieważ kryptowaluta pozwala donatorom na dokonywanie wpłat bez ograniczeń. W raporcie czytamy:

Bitcoin pojawił się również jako ważna alternatywna metoda finansowania, pozwalając międzynarodowym darczyńcom ominąć instytucje finansowe, które blokują płatności dla tych grup.

Dokument ujawnił ponadto, że Come Back Alive, jedna z największych organizacji pozarządowych wspierających ukraińską armię, zebrała prawie 200 000 dolarów za pośrednictwem darowizn w drugiej połowie 2021 roku.

Inne grupy wolontariuszy, takie jak Ukrainian Cyber Alliance i Cyber Partisans, zebrały odpowiednio 100 000 USD i 84 000 USD.

Mirotvorets, kolejna grupa z silnymi powiązaniami z ukraińskim rządem i organami ścigania, od momentu uruchomienia pozyskała ponad 268 000 USD.

Wzrost darowizn kryptowalutowych

Tymczasem przekazywanie kryptowalut na rzecz grup wolontariuszy i organizacji charytatywnych nie jest nową koncepcją.

W październiku 2020 roku Koalicja Feministyczna, grupa rzecznicza w Nigerii, otrzymała ponad 165 000 dolarów za pośrednictwem bitcoina. Środki te miały wesprzeć walkę z brutalnością policji w kraju.

W listopadzie 2021 roku Fidelity Charitable, największy grantodawca w Stanach Zjednoczonych, otrzyma ponad 270 milionów dolarów w darowiznach kryptowalutowych, co stanowi wzrost o 400% w porównaniu do roku 2017.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Analityk Bloomberga: "Bitcoin może prześcignąć złoto"

Znany analityk rynku towarowego w Bloomberg, Mike McGlone, przedstawił kolejną prognozę dotyczącą bitcoina (BTC). Tym razem w odniesieniu do króla wszystkich towarów; złota. Według McGlone'a, bitcoin przygotowuje się do ostatecznego rywalizowania z metalem szlachetnym. Bitcoin a złoto McGlone poinformował o tym wczoraj na Twitterze. Tym samym podtrzymuje on swoje pozytywne oczekiwania co do przyszłości bitcoina. […]

Senator Lummis uważa teraz, że eter jest papierem wartościowym

Jeszcze jeden amerykański polityk w centrum regulacji branży kryptowalutowej zmienił stanowisko w sprawie klasyfikacji prawnej Etheru. Senator Cynthia Lummis (R-WY) wyjawiła w środę, że obecnie postrzega drugą największą kryptowalutę jako papier wartościowy - nie towar. Bitcoin jest jedynym towarem kryptowalutowym: Lummis Lummis wyraziła swój zmieniony pogląd na aktywo za pomocą CoinDesk we wtorek podczas omawiania […]

Sprawa Ripple vs SEC dobiega końca

Dwuletnia batalia Ripple z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) dobiega końca. Firma kryptowalutowa złożyła odpowiedź i to wydaje się być już ostatnia linia obrony. Dumny z obrony Ripple'a Radca prawny Ripple Stuart Alderoty poinformował, że odpowiedź była już ostatnią. Pisze on, że firma zwróciła się do sądu o wydanie orzeczenia na korzyść Ripple. […]

Jak szeroko rozprzestrzenia się zaraza FTX? Spółki dotknięte kryzysem

Upadek giełdy kryptowalut FTX przejdzie do historii jako jeden z najczarniejszych momentów w historii kryptowalut. Firma doświadczyła poważnych problemów z płynnością w listopadzie i nie mogła honorować wniosków o wypłatę swoich klientów. Binance - największa na świecie platforma kryptowalutowa - była gotowa przejąć giełdę, ale po audycie odstąpiła od umowy. FTX nie mógł znaleźć rozwiązania […]

Rośnie popyt na koparki w Rosji

Popyt na minery ASIC w Rosji wzrósł znacząco w czwartym kwartale z powodu spadku ich cen. Informację o tym podał "Kommersant". Jak podaje dystrybutor Chilkoot, sprzedaż za dwa miesiące czwartego kwartału przekroczyła wolumeny za cały trzeci kwartał, a za dziewięć miesięcy była o 65% wyższa niż przed rokiem. W BitRiver popyt na dziesięć miesięcy 2022 […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram