Sam Bankman-Fried, dyrektor generalny wiodącej giełdy kryptowalutowej FTX, nabył 7,6% udziałów w internetowej platformie transakcyjnej Robinhood.
Zgodnie z czwartkowym zgłoszeniem do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), akcje miliardera są warte 648 milionów dolarów i zostały zakupione po średniej cenie 11,52 dolarów.
Warto zauważyć, że w transakcji uczestniczyły firmy Emergent Fidelity Technologies i Robinhood. Bankman-Fried jest jedynym dyrektorem i większościowym właścicielem tej pierwszej spółki.
W związku z tą informacją, akcje Robinhood (HOOD) wzrosły o 36% w godzinach popołudniowych. Później kurs się wycofał i w chwili publikacji raportu wynosił 24% - podaje MarketWatch.
Tuż przed ogłoszeniem, akcje firmy były notowane na rekordowo niskim poziomie 7,73 USD. W porównaniu do ceny IPO HOOD z lipca 2021 roku, jest to spadek o ponad 75%. Przejęcie przez Bankman-Fried przyniosło więc ulgę inwestorom Robinhooda.
Zgodnie z informacjami przekazanymi amerykańskiemu regulatorowi, Bankman-Fried nabył udziały w Robinhood, ponieważ uważa je za "atrakcyjną inwestycję". Robinhood, poprzez swój zespół ds. komunikacji, powtórzył to stwierdzenie w tweecie o następującej treści:
Oczywiście, my również uważamy, że jest to atrakcyjna inwestycja.
Of course we think it is an attractive investment too. We have the best customer base, are introducing great new products, and we have the team to deliver.
— Robinhood Comms (@RobinhoodComms) May 12, 2022
Dodatkowo, w dokumencie dalej czytamy, że akcje są "inwestycją". W związku z tym Bankman-Fried nie planuje "zmieniać ani wpływać" na Robinhooda.
Dokument wyjaśnia jednak, że będzie on od czasu do czasu "angażował się w dyskusje" z zarządem firmy. Dyskusje te mogą dotyczyć zwiększenia "wartości dla akcjonariuszy" poprzez działania takie jak "alternatywy strategiczne, inicjatywy operacyjne lub zarządcze". Co więcej, przedsiębiorca może w przyszłości nabyć dodatkowe udziały, jeśli wyrazi taką chęć.
Robinhood postanowił rozpocząć handel kryptowalutami w 2018 roku. Następnie przychody firmy wzrosły do 1,8 miliarda dolarów w 2021 roku, z 278 milionów dolarów w roku 2019. Liczba zasilonych kont również wzrosła z 5 mln do 22 mln.
Po spadku przychodów z akcji, na początku stycznia internetowy dom maklerski jeszcze bardziej zintensyfikował swoje działania w zakresie kryptowalut. Posunięcie to postawiło go na równi z wiodącymi giełdami Coinbase i Gemini należącą do Winklevossów. W pierwszym kwartale 2022 roku Robinhood przypisał znaczną część (18%) swoich przychodów do krypto transakcji.
Zgodnie z podejściem "crypto first" Robinhood przejął również londyńską platformę aktywów cyfrowych Ziglu. Obecnie firma oczekuje na zgodę organów regulacyjnych.
Niedawno Robinhood uruchomił swój długo oczekiwany portfel kryptowalutowy dla 2 milionów użytkowników. Broker online planuje teraz zintegrować portfel z Lightning Network w celu przyspieszenia transakcji. Aplikacja handlowa wprowadziła również na giełdę meme coin Shiba Inu (SHIB), na skutek dużego popytu użytkowników.
Ale nawet wtedy Robinhood miał swoje wyzwania: Przychody w pierwszym kwartale 2022 roku spadły o 39% w porównaniu z rokiem poprzednim.