Analiza Bitcoina: korelacja z S&P 500 pod znakiem zapytania

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 15 czerwca 2023
ikona autora biały
bitcoin likwidacje

Bitcoin od 89 dni porusza się w przedziale od 25 000 do 30 000 USD i wydaje się, że nie obrał jeszcze wyraźnego kierunku. Dane wskazują na możliwy wzrost największej kryptowaluty. To jednak nie wszystko. Tradycyjne rynki akcji również radzą sobie bardzo dobrze. Weźmy na przykład S&P 500, który znacznie wzrósł po przebiciu kluczowego wskaźnika. Jak dotąd nie widzimy tego trendu odzwierciedlonego na wykresie Bitcoina. Czy ten trend ma jeszcze nadejść?

Wzrost S&P 500

Weźmy miesięczny wykres indeksu giełdowego 500 największych amerykańskich spółek: S&P 500. Każda świeca reprezentuje miesiąc na tym wykresie.

Jak wyraźnie widać na wykresie, miesiąc wygląda bardzo pozytywnie. Obecnie świeca znajduje się około 5% na plusie, co wskazuje, że średnio 500 spółek odnotowało wzrost o 5%. To bardzo dużo!

wykres prezentujący indeks giełdowy największych amerykańskich spółek: S&P 500 w czerwcu 2023

Wzrost ten można częściowo wyjaśnić wybiciem 20-miesięcznej średniej kroczącej (Simple Moving Average). Wskaźnik ten oblicza średnią z 20 miesięcznych cen indeksu i tworzy czarną linię widoczną na powyższym wykresie.

Linia ta okazała się bardzo ważna w historii S&P 500. Jeśli cena spadnie poniżej niej, należy uważać i szybko wrócić powyżej, aby uniknąć krachu, jaki widzieliśmy w 2001 i 2009 roku. Na szczęście maj zamknął się powyżej tego wskaźnika, co oznacza, że cena jest bezpieczna, a wzrost jest nieunikniony.

Czy będzie to miało wpływ na Bitcoina?

Być może zauważyłeś w ostatnich latach, Bitcoin często ma tendencję do podążania za trendem indeksu giełdowego. Często oba rynki znajdują dno lub szczyt w tym samym czasie. Widać tu zauważalną korelację.

Mimo to tym razem wzrost cen akcji nie miał żadnego wpływu na Bitcoina, co widać na poniższym wykresie. Podczas gdy indeks giełdowy wzrósł w tym miesiącu o 5%, Bitcoin spadł o 5,5%. Jak to możliwe?

wykres wpływu cen akcji na Bitcoina w czerwcu 2023

Oczywiście trudno to wyjaśnić z całą pewnością. Może to mieć związek z rosnącą niepewnością w świecie kryptowalut. Ze względu na toczące się sprawy przeciwko Binance i Coinbase, mniej osób jest obecnie skłonnych do zakupu Bitcoina. Jest to dla nich zbyt ryzykowna inwestycja.

Uzasadnione jest oczekiwanie, że Bitcoin dogoni wzrost indeksu. Jeśli trend wzrostowy S&P 500 utrzyma się, należy oczekiwać, że Bitcoin osiągnie maksima w najbliższej przyszłości. Najbliższym oporem jest poziom 30 000 USD.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]

Tłusto o Krypto 2 - Poznań otwiera drzwi do świata kryptowalut

Już 8 lutego 2024 roku odbędzie się kolejne krypto wydarzenie w Poznaniu - "Tłusto o krypto 2". Wstęp jest zupełnie darmowy, jednak liczba miejsc mocno ogrniczona. Jeżeli chcesz zdobyć wiedzę dot. cyfrowych aktywów, poznać nowych ludzi czy też po prostu dobrze się bawić, zarejestruj się już teraz! Szczegóły wydarzenia Organizatorem "Tłusto o Krypto 2" jest […]

Binance umożliwiło traderom przechowywanie krypto na kontach innych firm

Giełda kryptowalut Binance poszła na ustępstwa wobec dużych klientów, umożliwiając im przechowywanie aktywów cyfrowych na platformach innych firm. Wcześniej Binance wymagało od traderów przechowywania środków tylko na własnych kontach. Źródła Financial Times podają, że kierownictwo giełdy znalazło się pod zwiększoną presją ze strony dużych traderów. Kluczowi klienci Binance zaczęli wyrażać poważne obawy o bezpieczeństwo swoich […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram