Analiza Bitcoina: korelacja z S&P 500 pod znakiem zapytania

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 15 czerwca 2023
ikona autora biały
bitcoin likwidacje

Bitcoin od 89 dni porusza się w przedziale od 25 000 do 30 000 USD i wydaje się, że nie obrał jeszcze wyraźnego kierunku. Dane wskazują na możliwy wzrost największej kryptowaluty. To jednak nie wszystko. Tradycyjne rynki akcji również radzą sobie bardzo dobrze. Weźmy na przykład S&P 500, który znacznie wzrósł po przebiciu kluczowego wskaźnika. Jak dotąd nie widzimy tego trendu odzwierciedlonego na wykresie Bitcoina. Czy ten trend ma jeszcze nadejść?

Wzrost S&P 500

Weźmy miesięczny wykres indeksu giełdowego 500 największych amerykańskich spółek: S&P 500. Każda świeca reprezentuje miesiąc na tym wykresie.

Jak wyraźnie widać na wykresie, miesiąc wygląda bardzo pozytywnie. Obecnie świeca znajduje się około 5% na plusie, co wskazuje, że średnio 500 spółek odnotowało wzrost o 5%. To bardzo dużo!

wykres prezentujący indeks giełdowy największych amerykańskich spółek: S&P 500 w czerwcu 2023

Wzrost ten można częściowo wyjaśnić wybiciem 20-miesięcznej średniej kroczącej (Simple Moving Average). Wskaźnik ten oblicza średnią z 20 miesięcznych cen indeksu i tworzy czarną linię widoczną na powyższym wykresie.

Linia ta okazała się bardzo ważna w historii S&P 500. Jeśli cena spadnie poniżej niej, należy uważać i szybko wrócić powyżej, aby uniknąć krachu, jaki widzieliśmy w 2001 i 2009 roku. Na szczęście maj zamknął się powyżej tego wskaźnika, co oznacza, że cena jest bezpieczna, a wzrost jest nieunikniony.

Czy będzie to miało wpływ na Bitcoina?

Być może zauważyłeś w ostatnich latach, Bitcoin często ma tendencję do podążania za trendem indeksu giełdowego. Często oba rynki znajdują dno lub szczyt w tym samym czasie. Widać tu zauważalną korelację.

Mimo to tym razem wzrost cen akcji nie miał żadnego wpływu na Bitcoina, co widać na poniższym wykresie. Podczas gdy indeks giełdowy wzrósł w tym miesiącu o 5%, Bitcoin spadł o 5,5%. Jak to możliwe?

wykres wpływu cen akcji na Bitcoina w czerwcu 2023

Oczywiście trudno to wyjaśnić z całą pewnością. Może to mieć związek z rosnącą niepewnością w świecie kryptowalut. Ze względu na toczące się sprawy przeciwko Binance i Coinbase, mniej osób jest obecnie skłonnych do zakupu Bitcoina. Jest to dla nich zbyt ryzykowna inwestycja.

Uzasadnione jest oczekiwanie, że Bitcoin dogoni wzrost indeksu. Jeśli trend wzrostowy S&P 500 utrzyma się, należy oczekiwać, że Bitcoin osiągnie maksima w najbliższej przyszłości. Najbliższym oporem jest poziom 30 000 USD.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram