Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 23 listopada 2022
ikona autora biały
dolar

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla krypto inwestorom jest to być może kluczowe pytanie: czy dla dolara został osiągnięty szczyt, czy też będzie on dalej rósł?

USD ma za sobą korektę

W lipcu ubiegłego roku dolar wybił się w stosunku do euro. W efekcie euro skorygowało się 17% względem dolara. W międzyczasie jednak kurs wrócił w całości do punktu wybicia. Nadal więc istnieje spora szansa, że kurs może spaść o około 17%.

Rzeczywiście, jak na razie cena wydaje się re-testować linię trendu, która została przełamana latem ubiegłego roku. Znany analityk techniczny Alessio Rastani wyjaśnia że cena lubi testować wybicie poprzez powrót do linii trendu. Tymczasem bardzo niewiele zmieniło się w kwestiach fundamentalnych, które wiązać można było z dolarem. Jest to więc niezły początek dla dalej rosnącego dolara, a tym samym być może dla spadających kryptowalut.

Dolar nadal wybija się na minus, niewiele jest oznak wyraźnego szczytu. Źródło: EURUSD na Tradingview.

Przyczyn spadku wartości dolara wciąż brak

Często jest to niebezpieczny handel, ponieważ nie ma jeszcze powodu do spadku lub wzrostu. Rynki są często irracjonalne, dlatego stopy niejednokrotnie nie robią tego, co jest logiczne i oczywiste. Ważne jest jednak, aby sprawdzić, czy istnieje zasadnicza przyczyna wzrostu lub spadku. Przecież to może wskazywać, czy trend jest solidny, czy nie. W dłuższej perspektywie, moim zdaniem, twarde fakty często przeważają nad niespodziewanymi ruchami cen, które nie mają oczywistej przyczyny.

Mocny wzrost dolara w stosunku do euro jest przypuszczalnie spowodowany w dużej mierze tym, że Rezerwa Federalna w USA lepiej ustala wyższe stopy procentowe niż EBC w Europie. Europejski bank centralny wciąż jest w tym ograniczony przez fakt, że jest tak wiele różnych krajów UE z dużym zadłużeniem. Ponadto UE wciąż zmaga się z konsekwencjami wywołanymi przez wojnę na Ukrainie. Jeśli w przyszłym roku energia będzie jeszcze droższa, jeśli UE i Rosja nadal będą odmawiać sobie wzajemnie handlu, to oczywiste jest, że ceny te pozostaną wysokie.

We wrześniu ubiegłego roku USA znacznie lepiej radziły sobie z walką z inflacją, bo podobno 30% inflacji pochodzi tam z wysokiego popytu. W strefie euro wysoki popyt to tylko 15% przyczyny. Tutaj niebotyczne ceny energii byłyby aż 47% powodem. Jeśli więc konflikt z Rosją nie zostanie wkrótce rozwiązany, ten problem pozostanie jeszcze przez jakiś czas. W rzeczywistości mogą minąć lata, zanim nowa infrastruktura energetyczna będzie w stanie zastąpić rosyjską ropę i gaz.

Tymczasem Goldman Sachs przytoczył podobny argument. Bank inwestycyjny porównał dzisiejszą wysoką inflację z tą z lat 70. W tamtej dekadzie dolar zaczął spadać dopiero wtedy, gdy Rezerwa Federalna zaczęła przyjmować luźniejszą politykę.

Kryptowaluty są i pozostaną zabezpieczeniem

Pozostaje pamiętać, że gospodarka to skomplikowane miejsce, którego nigdy nie można wystarczająco dobrze zrozumieć. Gdyby zdarzyło się coś nieoczekiwanego, mogłoby to unieważnić tę teorię.

Jeśli dolar zacznie ponownie spadać, może to być dobra wiadomość dla kryptowalut takich jak bitcoin (BTC). Te dwie rzeczy są nadal w zasadzie odwrotnie skorelowane. Aktywa kryptowalutowe pozostają zabezpieczeniem przed spadającym dolarem.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Złoto na rekordowym poziomie. Czy Bitcoin może pójść w jego ślady?

Według różnych źródeł, złoto wybiło nowy rekord wszech czasów. Kilogram złota jest teraz wart 64.000 dolarów. Oznacza to, że inwestorzy szukają bezpiecznej przystani, w której mogliby trzymać wartość, w celu wyjścia z obecnego kryzysu bankowego. Czy Bitcoin może pójść w ślady złota? Złoto za 65 000 dolarów Poniższy wykres to cena złota i pokazuje wartość […]

Czy Microsoft buduje portfel Ethereum dla Edge?

Dobra wiadomość dla użytkowników Microsoft Edge, ponieważ trwają testy portfela Ethereum dla przeglądarki internetowej. Metamask dla Microsoftu Firma Microsoft rozwija coś, co nazywa "Crypto Wallet" dla Edge. Portfel ten pozwala użytkownikom przechowywać i handlować Etherem, a także tokenami na blockchainie Ethereum, podobnie jak popularny Metamask. Albacore odkrył to i podzielił się tym na Twitterze. Albacore […]

Kolejna edycja Invest Cuffs już w tym tygodniu

To już ostatni moment aby zapisać się na największe wydarzenie dla Inwestorów w tym roku. Już 24-25 marca 2023 roku będzie miała miejsce następna edycja Wydarzenia i Targów Invest Cuffs. To już dziewiąte wydanie imprezy, która każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące uczestników, dających możliwość uczestniczenia w prelekcjach prowadzonych przez ponad 120 mówców. Invest Cuffs […]

Banki upadają, bitcoin rośnie. Co się dzieje?

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w ostatni weekend upadł Silicon Valley Bank. Silicon Valley Bank był 17. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych i bankiem skupiającym się na obsłudze transakcji venture capital i startupów technologicznych. W sumie bank zarządzał ponad 200 miliardami dolarów w depozytach. W ten weekend Rezerwa Federalna, FDIC i Departament Skarbu USA […]

6 powodów, dla których Bitcoin może być przyszłością pieniądza

Bitcoin to pierwsza na świecie zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa bez banku centralnego lub administratora. Przez lata zyskał ogromną popularność ze względu na swój potencjał, aby stać się globalną walutą. Oto sześć powodów, dla których Bitcoin może stać się przyszłością pieniądza. Decentralizacja Sieć Bitcoin jest zdecentralizowaną platformą, w której transakcje są przetwarzane i weryfikowane przez […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram