Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 23 listopada 2022
ikona autora biały
dolar

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla krypto inwestorom jest to być może kluczowe pytanie: czy dla dolara został osiągnięty szczyt, czy też będzie on dalej rósł?

USD ma za sobą korektę

W lipcu ubiegłego roku dolar wybił się w stosunku do euro. W efekcie euro skorygowało się 17% względem dolara. W międzyczasie jednak kurs wrócił w całości do punktu wybicia. Nadal więc istnieje spora szansa, że kurs może spaść o około 17%.

Rzeczywiście, jak na razie cena wydaje się re-testować linię trendu, która została przełamana latem ubiegłego roku. Znany analityk techniczny Alessio Rastani wyjaśnia że cena lubi testować wybicie poprzez powrót do linii trendu. Tymczasem bardzo niewiele zmieniło się w kwestiach fundamentalnych, które wiązać można było z dolarem. Jest to więc niezły początek dla dalej rosnącego dolara, a tym samym być może dla spadających kryptowalut.

Dolar nadal wybija się na minus, niewiele jest oznak wyraźnego szczytu. Źródło: EURUSD na Tradingview.

Przyczyn spadku wartości dolara wciąż brak

Często jest to niebezpieczny handel, ponieważ nie ma jeszcze powodu do spadku lub wzrostu. Rynki są często irracjonalne, dlatego stopy niejednokrotnie nie robią tego, co jest logiczne i oczywiste. Ważne jest jednak, aby sprawdzić, czy istnieje zasadnicza przyczyna wzrostu lub spadku. Przecież to może wskazywać, czy trend jest solidny, czy nie. W dłuższej perspektywie, moim zdaniem, twarde fakty często przeważają nad niespodziewanymi ruchami cen, które nie mają oczywistej przyczyny.

Mocny wzrost dolara w stosunku do euro jest przypuszczalnie spowodowany w dużej mierze tym, że Rezerwa Federalna w USA lepiej ustala wyższe stopy procentowe niż EBC w Europie. Europejski bank centralny wciąż jest w tym ograniczony przez fakt, że jest tak wiele różnych krajów UE z dużym zadłużeniem. Ponadto UE wciąż zmaga się z konsekwencjami wywołanymi przez wojnę na Ukrainie. Jeśli w przyszłym roku energia będzie jeszcze droższa, jeśli UE i Rosja nadal będą odmawiać sobie wzajemnie handlu, to oczywiste jest, że ceny te pozostaną wysokie.

We wrześniu ubiegłego roku USA znacznie lepiej radziły sobie z walką z inflacją, bo podobno 30% inflacji pochodzi tam z wysokiego popytu. W strefie euro wysoki popyt to tylko 15% przyczyny. Tutaj niebotyczne ceny energii byłyby aż 47% powodem. Jeśli więc konflikt z Rosją nie zostanie wkrótce rozwiązany, ten problem pozostanie jeszcze przez jakiś czas. W rzeczywistości mogą minąć lata, zanim nowa infrastruktura energetyczna będzie w stanie zastąpić rosyjską ropę i gaz.

Tymczasem Goldman Sachs przytoczył podobny argument. Bank inwestycyjny porównał dzisiejszą wysoką inflację z tą z lat 70. W tamtej dekadzie dolar zaczął spadać dopiero wtedy, gdy Rezerwa Federalna zaczęła przyjmować luźniejszą politykę.

Kryptowaluty są i pozostaną zabezpieczeniem

Pozostaje pamiętać, że gospodarka to skomplikowane miejsce, którego nigdy nie można wystarczająco dobrze zrozumieć. Gdyby zdarzyło się coś nieoczekiwanego, mogłoby to unieważnić tę teorię.

Jeśli dolar zacznie ponownie spadać, może to być dobra wiadomość dla kryptowalut takich jak bitcoin (BTC). Te dwie rzeczy są nadal w zasadzie odwrotnie skorelowane. Aktywa kryptowalutowe pozostają zabezpieczeniem przed spadającym dolarem.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Sam Bankman-Fried mówi dlaczego FTX upadło

Upadek utility-tokena FTX (FTT) nie był spowodowany brakiem płynności, ale działaniami inwestorów, którzy poczuli się "przestraszeni" obecną sytuacją na rynku. Założyciel giełdy kryptowalut Sam Bankman-Fried stwierdził tak w wywiadzie z Tiffany Fong z dnia 16 listopada (opublikowanym 29 listopada). "Myślę, że FTT miał realną wartość. […] Pod wieloma względami [token] był bardziej legalny niż wiele […]

Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla […]

Liczba osób korzystających z kryptowalut wzrosła w 2022 roku o 37,8%

Według danych Datareportal, liczba osób posiadających jakąś formę kryptowalut wzrosła w tym roku o 37,8%. Jeden na 10 internautów w wieku od 16 do 64 lat posiada obecnie cyfrowe aktywa. Kryptowaluty w krajach rozwijających się Posiadanie kryptowalut jest popularne głównie w krajach rozwijających się. Zwłaszcza w tym, gdzie waluta jest bardziej wrażliwa na duże wahania […]

Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami. W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż […]

Tether zapewnia, że nie ma ryzyka ze strony USDT na Solanie

Największy na świecie emitent stablecoinów, Tether, zapewnił, że nie ma żadnych zagrożeń ze strony USDT w sieci Solana. 18 listopada Tether wydał oświadczenie, że USDT emitowany w Alamedzie był bezpieczny względem wszelkich wypadków zarażenia ze strony upadłej giełdy FTX. Według raportu przejrzystości Tethera, Solana jest trzecią co do wielkości siecią dla stablecoina po Tron i […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram