Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 21 listopada 2022
ikona autora biały
grayscale

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami.

W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż scenariusz podobny do FTX jest prawie niemożliwy.

Grayscale: Fundusze są bezpieczne, zaufaj nam

Grayscale zapewnia, że każdy z jej produktów jest należycie zarejestrowany jako oddzielny podmiot z własnymi regulacjami. Wyjaśniają, że prawa i przepisy regulujące każdy z jego trustów kryptowalutowych zapobiegają sprzedaży, pożyczce lub innemu transferowi aktywów bazowych.

W kolejnym tweecie Grayscale zapewnia, że jego kryptowaluty są przechowywane przez usługę powierniczą świadczoną przez Coinbase, jedyną regulowaną i publicznie notowaną giełdę kryptowalut w Stanach Zjednoczonych.

Ale teraz przychodzi niewygodne pytanie. Co z dowodem na istnienie rezerw? Grayscale odmówiło zrobienia czegoś takiego, powołując się na względy bezpieczeństwa. Wyjaśniają, że Coinbase, jako powiernik, wykonuje okresowe audyty. Firma nie ujawni jednak adresów ani żadnych informacji uznanych za poufne, aby nie wpływać na charakter swoich produktów:

Czy Proof of Reserves naprawdę ma znaczenie?

Proof of Reserves jest po prostu sposobem dla użytkowników, aby udowodnić, że niezależny audytor zbadał i udowodnił rezerwy określonej giełdy lub firmy. Wykorzystuje Merkle Tree do przechwytywania danych i wykazania dowodów, które pozwalają użytkownikom zweryfikować, że ich fundusze zostały prawidłowo skontrolowane przez stronę trzecią.

Propozycja dowodu rezerw zaczęła robić dużo szumu w społeczności kryptowalutowej w następstwie upadku FTX, najnowszej ofiary krypto zimy.

Pomysł polega na zapewnieniu użytkownikom sposobu weryfikacji aktywów firmy za pomocą technik kryptograficznych, które zapewniają przejrzystość danych. Binance niedawno zgodził się na współpracę z Vitalikiem Buterinem, aby wdrożyć nowy protokół proof-of-reserves, który ma być bardziej wydajny i bezpieczny niż obecne metody.

Grayscale jest jednak nieugięty. Spółka twierdzi, że niektóre rzeczy powinny być utrzymywane w tajemnicy.

Grayscale posiada obecnie największy trust kryptowalutowy w branży, do tego stopnia, że był on uważany za najlepszy sposób na uzyskanie ekspozycji na rynek kryptowalut wśród klientów instytucjonalnych. Jednak po krypto zimie każda akcje trustu handlują około 40% poniżej ceny BTC jako aktywa bazowego.

Grayscale próbował również przekształcić swój trust w Bitcoin ETF, ale SEC nie dał mu zielonego światła.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Założyciel Curve kupił willę za 40 mln USD

Curve Finance to popularny protokół zdecentralizowanych finansów (DeFi) w sieci Ethereum (ETH), który wystartował w 2020 roku. Obecnie jest czwartym co do wielkości projektem DeFi na Ethereum. Jego całkowita zablokowana wartość (TVL) wynosi 4 miliardów dolarów, według danych DefiLlama. Curve Finance zostało zaprojektowane przez Michaela Egorova i koncentruje się na optymalizacji płynności stablecoinów. Egorov jest […]

Krótkoterminowi posiadacze BTC ponownie sprzedają z zyskiem

W ostatnim czasie Bitcoin (BTC) wywoływał niewielkie podekscytowanie wśród inwestorów kryptowalutowych. Po dużym odbiciu w pierwszym kwartale, w pewnym sensie potrzebował czasu, aby się z tego otrząsnąć. Od końca marca cena notowana jest kilka tysięcy dolarów poniżej kluczowego oporu na poziomie 30 000 USD, ale w minionym miesiącu spadła jeszcze poniżej 26 000 USD. Obecnie […]

JPMorgan: Rosnące ceny złota pchną bitcoina do 45 000 USD

Analitycy banku inwestycyjnego JPMorgan, kierowani przez starszego stratega Nikolaosa Panigirtzoglu, uważają, że rosnące ceny złota wpłyną również na kurs bitcoina. Ich zdaniem BTC osiągnie poziom 45 000 USD. Zespół Nikolaosa Panigirtzoglou podkreślił, że istnieje znaczna korelacja między kursami bitcoina i złota. Złoto kosztuje obecnie około 2000 USD, co jest niezwykle wysoką wartością. Według JPMorgan ozacza […]

Czy Binance mieszała środki klientów z środkami firmy?

Giełda kryptowalut Binance zaprzeczyła informacjom zawartym w artykule Reutersa, w którym stwierdzono, że w 2020 i 2021 r. platforma łączyła środki użytkowników z własnymi przychodami. Patrick Hillman, dyrektor ds. strategii firmy, wyraził opinię, że dziennikarze agencji desperacko chcieli napisać "złą historię", która okazała się "słaba". Menedżer wyższego szczebla napisał: "Następnie napisali 1000 słów teorii spiskowych […]

Kolejny kandydat na prezydenta USA przyjmuje darowizny w bitcoinach

Kandydat na prezydenta USA Vivek Ramaswamy ogłosił, że przyjmuje darowizny w bitcoinach (BTC) na nadchodzące wybory prezydenckie w 2024 roku. Poszedł on więc w ślady Roberta F. Kennedy'ego Jr, który od jakiegoś czasu jest zwolennikiem pierwotnej kryptowaluty. Robert w miniony weekend został pierwszym kandydatem na prezydenta, który ogłosił, że będzie akceptował darowizny w BTC. Darczyńcy […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram