Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 21 listopada 2022
ikona autora biały
grayscale

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami.

W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż scenariusz podobny do FTX jest prawie niemożliwy.

Grayscale: Fundusze są bezpieczne, zaufaj nam

Grayscale zapewnia, że każdy z jej produktów jest należycie zarejestrowany jako oddzielny podmiot z własnymi regulacjami. Wyjaśniają, że prawa i przepisy regulujące każdy z jego trustów kryptowalutowych zapobiegają sprzedaży, pożyczce lub innemu transferowi aktywów bazowych.

W kolejnym tweecie Grayscale zapewnia, że jego kryptowaluty są przechowywane przez usługę powierniczą świadczoną przez Coinbase, jedyną regulowaną i publicznie notowaną giełdę kryptowalut w Stanach Zjednoczonych.

Ale teraz przychodzi niewygodne pytanie. Co z dowodem na istnienie rezerw? Grayscale odmówiło zrobienia czegoś takiego, powołując się na względy bezpieczeństwa. Wyjaśniają, że Coinbase, jako powiernik, wykonuje okresowe audyty. Firma nie ujawni jednak adresów ani żadnych informacji uznanych za poufne, aby nie wpływać na charakter swoich produktów:

Czy Proof of Reserves naprawdę ma znaczenie?

Proof of Reserves jest po prostu sposobem dla użytkowników, aby udowodnić, że niezależny audytor zbadał i udowodnił rezerwy określonej giełdy lub firmy. Wykorzystuje Merkle Tree do przechwytywania danych i wykazania dowodów, które pozwalają użytkownikom zweryfikować, że ich fundusze zostały prawidłowo skontrolowane przez stronę trzecią.

Propozycja dowodu rezerw zaczęła robić dużo szumu w społeczności kryptowalutowej w następstwie upadku FTX, najnowszej ofiary krypto zimy.

Pomysł polega na zapewnieniu użytkownikom sposobu weryfikacji aktywów firmy za pomocą technik kryptograficznych, które zapewniają przejrzystość danych. Binance niedawno zgodził się na współpracę z Vitalikiem Buterinem, aby wdrożyć nowy protokół proof-of-reserves, który ma być bardziej wydajny i bezpieczny niż obecne metody.

Grayscale jest jednak nieugięty. Spółka twierdzi, że niektóre rzeczy powinny być utrzymywane w tajemnicy.

Grayscale posiada obecnie największy trust kryptowalutowy w branży, do tego stopnia, że był on uważany za najlepszy sposób na uzyskanie ekspozycji na rynek kryptowalut wśród klientów instytucjonalnych. Jednak po krypto zimie każda akcje trustu handlują około 40% poniżej ceny BTC jako aktywa bazowego.

Grayscale próbował również przekształcić swój trust w Bitcoin ETF, ale SEC nie dał mu zielonego światła.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]

Brian Kelly: "Kapitalizacja Bitcoina może wzrosnąć 10x"

Popularny inwestor kryptowalutowy, założyciel i dyrektor generalny BKCM uważa, że bitcoin znajduje się w doskonałej pozycji do wzrostu, a w perspektywie średnioterminowej kapitalizacja BTC może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Brian Kelly w wywiadzie dla programu Fast Money CNBC powiedział, że za wzrostem pierwszej kryptowaluty przemawia kilka konkretnych czynników. Jako jeden z najważniejszych przedsiębiorca wymienił możliwość rychłego zatwierdzenia […]

Robert Kiyosaki: "Oszczędzaj złoto, srebro i bitcoiny, nie dolary"

W obliczu hossy na rynku bitcoina, Robert Kiyosaki, autor bestsellerowej książki finansowej "Bogaty ojciec, biedny ojciec", ponownie wezwał do inwestowania w złoto, srebro i pierwszą kryptowalutę. "Prawdziwi kapitaliści obniżają ceny, powodując deflację. Marksiści podnoszą ceny, powodując inflację. Nasi przywódcy są marksistami, dlatego mamy inflację. Chroń się przed naszymi marksistowskimi przywódcami. Oszczędzaj złoto, srebro i bitcoiny, […]

Raiffeisen Bank pozwoli handlować kryptowalutami

Austriacki bank Raiffeisen aktywnie rozszerza swoją obecność na rynku kryptowalut - od stycznia 2024 r. klienci będą mogli handlować tego typu aktywami cyfrowymi. Początkowo usługa będzie oferowana tylko klientom w Wiedniu, gdzie znajduje się siedziba banku. Projekt będzie realizowany wspólnie z giełdą kryptowalut Bitpanda. Szef innowacji banku, Curt Chadha wyjaśnił: "Zaczynamy od Wiednia, ponieważ mieszka […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram