Grayscale odbyło prywatne spotkanie z SEC w sprawie bitcoinowego ETFu

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 12 maja 2022
ikona autora biały
grayscale

Grayscale - największy na świecie Bitcoinowy fundusz - spotkał się podobno w ubiegłym tygodniu prywatnie z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Firma argumentowała, że komisja powinna zatwierdzić jej przekształcenie w spotowy fundusz ETF na Bitcoina, aby odblokować ponad 8 miliardów dolarów wartości dla swoich inwestorów.

Po co konwertować Grayscale?

W prezentacji udostępnionej CNBC firma Grayscale twierdziła, że Bitcoin Spot ETF będzie "nie bardziej ryzykowny niż Bitcoin Futures ETF". Firma ta uważa, że zarówno rynek spot, jak i futures są pod wpływem tych samych czynników wejściowych, ze względu na znaczne pokrywanie się składników i ściśle skorelowane ceny.

Grayscale posiada obecnie ponad 640 tys. Bitcoinów w imieniu ponad 850 tys. amerykańskich inwestorów. Stanowi to około 3,4% całkowitej podaży Bitcoina, wartej w chwili pisania tego tekstu 18,6 miliarda dolarów.

Fundusz działa jako kanał dla firm takich jak Ark Invest Cathie Wood, aby uzyskać ekspozycję cenową na BTC. Jednak techniczne aspekty funduszu różnią się od tych stosowanych przez fundusze giełdowe, co powoduje, że mniej dokładnie odzwierciedla on kurs Bitcoina.

W chwili obecnej fundusz powierniczy Grayscale - GBTC - jest notowany z 25% dyskontem w stosunku do swoich bazowych udziałów w kryptowaluce. Firma twierdzi, że rabat ten zniknie po przekształceniu w ETF, co przyniesie ogromną wartość obecnym inwestorom.

Walka z SEC

Kampania firmy Grayscale mająca na celu przekształcenie funduszu była długa i żmudna. W przeciwieństwie do organów w innych krajach, SEC bardzo niechętnie podchodzi do zatwierdzenia funduszu Bitcoin spot ETF, obawiając się manipulacji rynkowych.

Mimo to Grayscale nie rezygnuje ze swoich ambicji i nadal naciska na komisję, by ta zezwoliła na konwersję funduszu ETF na rynku spot. Zachęciła już swoich inwestorów do wysłania ponad 3000 listów w kierunku komisji, aby poparli jej wniosek, grożąc nawet pozwami sądowymi, jeśli instytucja tego nie zrobi.

Jak twierdzi prezes Michael Sonnenshein, komisja nie potraktowała jednakowo dwóch podobnych produktów - futures ETF i spot ETF. Jeśli więc agencja odrzuci wniosek Grayscale, może zostać pociągnięta do odpowiedzialności za naruszenie ustawy o procedurze administracyjnej.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Bitcoin może mocno wystrzelić w górę w 2024 roku z powodu halvingu i recesji

Mike McGlone twierdzi, że Bitcoin może mocno wystrzelić w górę w 2024 roku, a następnie nadejdzie halving i seria innych fundamentalnych wydarzeń. Analityk Bloomberga wyraził swoje prognozy podczas wywiadu ze Scottem Melkerem. Bitcoin i efekt halvingu Zanim zanurkujemy dalej w jego przewidywania, szybkie słowo na temat tego tak zwanego halvingu. Co cztery lata liczba nowo […]

Tim Draper radzi przedsiębiorcom, by kupowali Bitcoina

Amerykański miliarder i legenda inwestycji Tim Draper radzi przedsiębiorcom, aby kupili Bitcoin. Według niego jest to sposób na zabezpieczenie się przed potencjalnym kryzysem bankowym. Nawiasem mówiąc, Tim Draper nie jest osobą nową w świecie Bitcoina, ponieważ już w czerwcu 2014 roku kupił od rządu USA 30 000 Bitcoinów za 19 milionów dolarów. Te Bitcoiny zostały […]

Czy zarobki górników sugerują nową hossę?

Dochód z opłat górników Bitcoin gwałtownie wzrósł w ostatnim czasie, częściowo z powodu sukcesu niewymiennych tokenów (NFT) w sieci Bitcoin (BTC) dzięki Ordinals. Dane z Glassnode pokazują, że dwuletni Z-score dla przychodów górników, wskaźnik używany do odróżnienia okresów z wysokimi i niskimi opłatami transakcyjnymi, zmienił się na dodatni po raz pierwszy od połowy 2021 roku. […]

Do Kwon aresztowany w Czarnogórze

Współzałożyciel Terraform Labs, Do Kwon, został aresztowany w Czarnogórze. Takie informacje podał Minister spraw wewnętrznych Filip Adzic na Twitterze: "Podgorica aresztowała jednego z najbardziej poszukiwanych uciekinierów na świecie. Czarnogórska policja zatrzymała Do Kwona - współzałożyciela i CEO singapurskiej firmy Terraform Labs" Wcześniej Ajic napisał, że przestępcy nie będą rządzić Czarnogórą, a władze kontynuują rozpoczęte reformy. […]

Jak wysłać USDT na Telegramie? Instrukcja

Telegram rozszerza swoje opcje kryptopłatności. Aplikacja dodała przelewy w USDT do swojego bota portfelowego @wallet. Wcześniej bot obsługiwał tylko dwie monety - BTC i TON. Teraz użytkownicy Telegrama mogą płacić za zakupy w USDT, a także wysyłać/odbierać stablecoina na czacie aplikacji. W zeszłym roku Telegram wprowadził do swojej platformy BTC i Toncoin (TON). Co więcej, […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram