Grayscale odbyło prywatne spotkanie z SEC w sprawie bitcoinowego ETFu

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 12 maja 2022
ikona autora biały
grayscale

Grayscale - największy na świecie Bitcoinowy fundusz - spotkał się podobno w ubiegłym tygodniu prywatnie z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Firma argumentowała, że komisja powinna zatwierdzić jej przekształcenie w spotowy fundusz ETF na Bitcoina, aby odblokować ponad 8 miliardów dolarów wartości dla swoich inwestorów.

Po co konwertować Grayscale?

W prezentacji udostępnionej CNBC firma Grayscale twierdziła, że Bitcoin Spot ETF będzie "nie bardziej ryzykowny niż Bitcoin Futures ETF". Firma ta uważa, że zarówno rynek spot, jak i futures są pod wpływem tych samych czynników wejściowych, ze względu na znaczne pokrywanie się składników i ściśle skorelowane ceny.

Grayscale posiada obecnie ponad 640 tys. Bitcoinów w imieniu ponad 850 tys. amerykańskich inwestorów. Stanowi to około 3,4% całkowitej podaży Bitcoina, wartej w chwili pisania tego tekstu 18,6 miliarda dolarów.

Fundusz działa jako kanał dla firm takich jak Ark Invest Cathie Wood, aby uzyskać ekspozycję cenową na BTC. Jednak techniczne aspekty funduszu różnią się od tych stosowanych przez fundusze giełdowe, co powoduje, że mniej dokładnie odzwierciedla on kurs Bitcoina.

W chwili obecnej fundusz powierniczy Grayscale - GBTC - jest notowany z 25% dyskontem w stosunku do swoich bazowych udziałów w kryptowaluce. Firma twierdzi, że rabat ten zniknie po przekształceniu w ETF, co przyniesie ogromną wartość obecnym inwestorom.

Walka z SEC

Kampania firmy Grayscale mająca na celu przekształcenie funduszu była długa i żmudna. W przeciwieństwie do organów w innych krajach, SEC bardzo niechętnie podchodzi do zatwierdzenia funduszu Bitcoin spot ETF, obawiając się manipulacji rynkowych.

Mimo to Grayscale nie rezygnuje ze swoich ambicji i nadal naciska na komisję, by ta zezwoliła na konwersję funduszu ETF na rynku spot. Zachęciła już swoich inwestorów do wysłania ponad 3000 listów w kierunku komisji, aby poparli jej wniosek, grożąc nawet pozwami sądowymi, jeśli instytucja tego nie zrobi.

Jak twierdzi prezes Michael Sonnenshein, komisja nie potraktowała jednakowo dwóch podobnych produktów - futures ETF i spot ETF. Jeśli więc agencja odrzuci wniosek Grayscale, może zostać pociągnięta do odpowiedzialności za naruszenie ustawy o procedurze administracyjnej.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram