Grayscale odbyło prywatne spotkanie z SEC w sprawie bitcoinowego ETFu

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 12 maja 2022
ikona autora biały
grayscale

Grayscale - największy na świecie Bitcoinowy fundusz - spotkał się podobno w ubiegłym tygodniu prywatnie z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Firma argumentowała, że komisja powinna zatwierdzić jej przekształcenie w spotowy fundusz ETF na Bitcoina, aby odblokować ponad 8 miliardów dolarów wartości dla swoich inwestorów.

Po co konwertować Grayscale?

W prezentacji udostępnionej CNBC firma Grayscale twierdziła, że Bitcoin Spot ETF będzie "nie bardziej ryzykowny niż Bitcoin Futures ETF". Firma ta uważa, że zarówno rynek spot, jak i futures są pod wpływem tych samych czynników wejściowych, ze względu na znaczne pokrywanie się składników i ściśle skorelowane ceny.

Grayscale posiada obecnie ponad 640 tys. Bitcoinów w imieniu ponad 850 tys. amerykańskich inwestorów. Stanowi to około 3,4% całkowitej podaży Bitcoina, wartej w chwili pisania tego tekstu 18,6 miliarda dolarów.

Fundusz działa jako kanał dla firm takich jak Ark Invest Cathie Wood, aby uzyskać ekspozycję cenową na BTC. Jednak techniczne aspekty funduszu różnią się od tych stosowanych przez fundusze giełdowe, co powoduje, że mniej dokładnie odzwierciedla on kurs Bitcoina.

W chwili obecnej fundusz powierniczy Grayscale - GBTC - jest notowany z 25% dyskontem w stosunku do swoich bazowych udziałów w kryptowaluce. Firma twierdzi, że rabat ten zniknie po przekształceniu w ETF, co przyniesie ogromną wartość obecnym inwestorom.

Walka z SEC

Kampania firmy Grayscale mająca na celu przekształcenie funduszu była długa i żmudna. W przeciwieństwie do organów w innych krajach, SEC bardzo niechętnie podchodzi do zatwierdzenia funduszu Bitcoin spot ETF, obawiając się manipulacji rynkowych.

Mimo to Grayscale nie rezygnuje ze swoich ambicji i nadal naciska na komisję, by ta zezwoliła na konwersję funduszu ETF na rynku spot. Zachęciła już swoich inwestorów do wysłania ponad 3000 listów w kierunku komisji, aby poparli jej wniosek, grożąc nawet pozwami sądowymi, jeśli instytucja tego nie zrobi.

Jak twierdzi prezes Michael Sonnenshein, komisja nie potraktowała jednakowo dwóch podobnych produktów - futures ETF i spot ETF. Jeśli więc agencja odrzuci wniosek Grayscale, może zostać pociągnięta do odpowiedzialności za naruszenie ustawy o procedurze administracyjnej.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]

Tłusto o Krypto 2 - Poznań otwiera drzwi do świata kryptowalut

Już 8 lutego 2024 roku odbędzie się kolejne krypto wydarzenie w Poznaniu - "Tłusto o krypto 2". Wstęp jest zupełnie darmowy, jednak liczba miejsc mocno ogrniczona. Jeżeli chcesz zdobyć wiedzę dot. cyfrowych aktywów, poznać nowych ludzi czy też po prostu dobrze się bawić, zarejestruj się już teraz! Szczegóły wydarzenia Organizatorem "Tłusto o Krypto 2" jest […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram