Czym są kryptowaluty AI?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 10 lutego 2023
ikona autora biały
kryptowaluty ai

Zainteresowanie sztuczną inteligencją (AI) gwałtownie wzrosło w ostatnich latach. AI jest przełomową technologią z potencjałem do fundamentalnego zmieniania niezliczonych branż, także kryptowalut. Entuzjaści postrzegają ją jako kluczowy element nowych ekosystemów finansowych i społecznych, w tym zdecentralizowanych finansów (DeFi). Nie jest więc zaskoczeniem, że wiele nowych projektów kryptowalutowych jest ściśle splecionych z aspektami AI. Przyjrzyjmy się więc kryptowalutom AI bardziej szczegółowo i przeanalizujmy je na konkretnych przykładach.

Mówiąc najprościej, kryptowaluty AI to kryptowaluty, które wykorzystują AI w jakiś sposób, aby poprawić bezpieczeństwo, doświadczenie użytkownika, skalowalność lub wiele innych czynników. W teorii, AI może być szkolona w celu dalszej automatyzacji i budowania zaufania lub wydajności w wielu systemach kryptowalutowych. Tokeny AI mogą być również walutami cyfrowymi zaprojektowanymi do zasilania aplikacji lub projektów opartych na AI, w tym zdecentralizowanych rynków lub giełd, usług generowania obrazów lub tekstu, protokołów inwestycyjnych opartych na AI i innych.

Nadejście ChatGPT

Sektor kryptowalut - a także świat biznesu, edukacji i nie tylko - huczy o ChatGPT od czasu jego premiery w połowie 2020 r., a szczególnie od końca 2022 r., gdy zyskał on powszechną popularność. ChatGPT jest chatbotem stworzonym przez OpenAI, zaprojektowanym do generowania tekstu podobnego do ludzkiego i wykonywania wielu zadań językowych, takich jak przetwarzanie informacji, odpowiadanie na pytania i wiele innych.

Potencjał ChatGPT do dalszego przekształcania przestrzeni kryptowalutowej jest ogromny. Na przykład Justin Sun, twórca blockchaina i tokena Tron, zapowiedział oparte na AI zdecentralizowane płatności oparte na i wspierające chatbota.

Być może ważniejsze jest to, że nagła wszechobecność ChatGPT wywołała nowe zainteresowanie zarówno wśród inwestorów kryptowalutowych, jak i osób spoza społeczności możliwościami technologii AI. Microsoft niedawno ogłosił inwestycję w wysokości 10 miliardów dolarów w dewelopera ChatGPT, OpenAI, dodatkowo zwiększając to zainteresowanie. Niektóre tokeny kryptowalutowe odnotowały zyski w wysokości 75% lub więcej pod koniec 2022 r. w związku ze wzrostem ChatGPT. Niektóre kryptowaluty AI dalej rosną.

Kryptowaluty AI - wyzwania i korzyści

Kryptowaluty AI nabierają rozpędu, ale mimo to stoją przed wyzwaniami. Należą do nich niepewna przyszłość regulacji otaczających rynek kryptowalut, konkurencja ze strony zarówno projektów AI, jak i cyfrowych tokenów, a także brak publicznego zrozumienia szczegółów wielu projektów opartych na AI, które mogą być dość złożone.

Według stanu na luty 2023 r. wartość rynkowa wszystkich tokenów AI wynosiła około 1,6 mld USD.

Z drugiej strony, korzyści z tokenów AI obejmują wbudowaną decentralizację i bezpieczeństwo osiągnięte przez sieci blockchain oraz nieograniczoną możliwość tworzenia nowych aplikacji i przypadków użycia.

Oto niektóre z tokenów AI, które zyskały na wartości na fali ChatGPT.

AGIX

AGIX należy do najpopularniejszych obecnie kryptowalut AI. Jest to token natywny dla zdecentralizowanej platformy SingularityNET. SingularityNET zapewnia open-source'owy, zdecentralizowany rynek blockchain pozwalający użytkownikom kupować i sprzedawać szeroką gamę produktów i usług związanych z AI. Jedną z kluczowych cech tej platformy jest to, że umożliwia ona handel modelami, danymi i innymi narzędziami wykorzystywanymi do poprawy AI. W tym sensie SingularityNET jest platformą zarówno zasilaną przez AI, jak i zaprojektowaną z myślą o korzyściach dla AI.

FET

FET jest środkiem wymiany dla systemu Fetch.ai. Fetch to zdecentralizowana platforma wykorzystywana do budowy inteligentnego, autonomicznego oprogramowania i narzędzi. Umożliwia uruchomienie botów do analizy danych, podejmowania decyzji i przewidywania.

NMR

NMR to token związany ze zdecentralizowanym funduszem hedgingowym opartym na Numerai AI. Numerai jest modelem tego, jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana do informowania o decyzjach inwestycyjnych. Wykorzystuje crowdsourcowy zestaw prognoz od naukowców z całego świata, gdy rozważa możliwe inwestycje. Dostawcy tych prognoz są nagradzani tokenami NMR, gdy te się sprawdzają..

ALI

ALI jest tokenem używanym przez generator obrazów Alethea. Alethea wykorzystuje AI do tworzenia obrazów na podstawie danych wejściowych od użytkowników. Jest znana z CharacterGPT, protokołu AI, który wykorzystuje opisy tekstowe do generowania interaktywnych postaci opartych na AI. Tokeny ALI są używane w generowaniu NFT postaci, a także do aktualizacji, zachęt i transakcji.

Hera

Hera to token związany z algorytmem pathfinder o tej samej nazwie. Pomaga on uczestnikom ekosystemu DeFi w ukierunkowaniu najbardziej wydajnych, zyskownych ścieżek handlowych na zdecentralizowanych giełdach. Wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego, które analizują ceny, płynność, wolumeny handlowe i inne dane. Tokeny Hera pozwalają użytkownikom uczestniczyć w zarządzaniu projektem i w przychodach z protokołu.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram