Czym są kryptowaluty AI?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 10 lutego 2023
ikona autora biały
kryptowaluty ai

Zainteresowanie sztuczną inteligencją (AI) gwałtownie wzrosło w ostatnich latach. AI jest przełomową technologią z potencjałem do fundamentalnego zmieniania niezliczonych branż, także kryptowalut. Entuzjaści postrzegają ją jako kluczowy element nowych ekosystemów finansowych i społecznych, w tym zdecentralizowanych finansów (DeFi). Nie jest więc zaskoczeniem, że wiele nowych projektów kryptowalutowych jest ściśle splecionych z aspektami AI. Przyjrzyjmy się więc kryptowalutom AI bardziej szczegółowo i przeanalizujmy je na konkretnych przykładach.

Mówiąc najprościej, kryptowaluty AI to kryptowaluty, które wykorzystują AI w jakiś sposób, aby poprawić bezpieczeństwo, doświadczenie użytkownika, skalowalność lub wiele innych czynników. W teorii, AI może być szkolona w celu dalszej automatyzacji i budowania zaufania lub wydajności w wielu systemach kryptowalutowych. Tokeny AI mogą być również walutami cyfrowymi zaprojektowanymi do zasilania aplikacji lub projektów opartych na AI, w tym zdecentralizowanych rynków lub giełd, usług generowania obrazów lub tekstu, protokołów inwestycyjnych opartych na AI i innych.

Nadejście ChatGPT

Sektor kryptowalut - a także świat biznesu, edukacji i nie tylko - huczy o ChatGPT od czasu jego premiery w połowie 2020 r., a szczególnie od końca 2022 r., gdy zyskał on powszechną popularność. ChatGPT jest chatbotem stworzonym przez OpenAI, zaprojektowanym do generowania tekstu podobnego do ludzkiego i wykonywania wielu zadań językowych, takich jak przetwarzanie informacji, odpowiadanie na pytania i wiele innych.

Potencjał ChatGPT do dalszego przekształcania przestrzeni kryptowalutowej jest ogromny. Na przykład Justin Sun, twórca blockchaina i tokena Tron, zapowiedział oparte na AI zdecentralizowane płatności oparte na i wspierające chatbota.

Być może ważniejsze jest to, że nagła wszechobecność ChatGPT wywołała nowe zainteresowanie zarówno wśród inwestorów kryptowalutowych, jak i osób spoza społeczności możliwościami technologii AI. Microsoft niedawno ogłosił inwestycję w wysokości 10 miliardów dolarów w dewelopera ChatGPT, OpenAI, dodatkowo zwiększając to zainteresowanie. Niektóre tokeny kryptowalutowe odnotowały zyski w wysokości 75% lub więcej pod koniec 2022 r. w związku ze wzrostem ChatGPT. Niektóre kryptowaluty AI dalej rosną.

Kryptowaluty AI - wyzwania i korzyści

Kryptowaluty AI nabierają rozpędu, ale mimo to stoją przed wyzwaniami. Należą do nich niepewna przyszłość regulacji otaczających rynek kryptowalut, konkurencja ze strony zarówno projektów AI, jak i cyfrowych tokenów, a także brak publicznego zrozumienia szczegółów wielu projektów opartych na AI, które mogą być dość złożone.

Według stanu na luty 2023 r. wartość rynkowa wszystkich tokenów AI wynosiła około 1,6 mld USD.

Z drugiej strony, korzyści z tokenów AI obejmują wbudowaną decentralizację i bezpieczeństwo osiągnięte przez sieci blockchain oraz nieograniczoną możliwość tworzenia nowych aplikacji i przypadków użycia.

Oto niektóre z tokenów AI, które zyskały na wartości na fali ChatGPT.

AGIX

AGIX należy do najpopularniejszych obecnie kryptowalut AI. Jest to token natywny dla zdecentralizowanej platformy SingularityNET. SingularityNET zapewnia open-source'owy, zdecentralizowany rynek blockchain pozwalający użytkownikom kupować i sprzedawać szeroką gamę produktów i usług związanych z AI. Jedną z kluczowych cech tej platformy jest to, że umożliwia ona handel modelami, danymi i innymi narzędziami wykorzystywanymi do poprawy AI. W tym sensie SingularityNET jest platformą zarówno zasilaną przez AI, jak i zaprojektowaną z myślą o korzyściach dla AI.

FET

FET jest środkiem wymiany dla systemu Fetch.ai. Fetch to zdecentralizowana platforma wykorzystywana do budowy inteligentnego, autonomicznego oprogramowania i narzędzi. Umożliwia uruchomienie botów do analizy danych, podejmowania decyzji i przewidywania.

NMR

NMR to token związany ze zdecentralizowanym funduszem hedgingowym opartym na Numerai AI. Numerai jest modelem tego, jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana do informowania o decyzjach inwestycyjnych. Wykorzystuje crowdsourcowy zestaw prognoz od naukowców z całego świata, gdy rozważa możliwe inwestycje. Dostawcy tych prognoz są nagradzani tokenami NMR, gdy te się sprawdzają..

ALI

ALI jest tokenem używanym przez generator obrazów Alethea. Alethea wykorzystuje AI do tworzenia obrazów na podstawie danych wejściowych od użytkowników. Jest znana z CharacterGPT, protokołu AI, który wykorzystuje opisy tekstowe do generowania interaktywnych postaci opartych na AI. Tokeny ALI są używane w generowaniu NFT postaci, a także do aktualizacji, zachęt i transakcji.

Hera

Hera to token związany z algorytmem pathfinder o tej samej nazwie. Pomaga on uczestnikom ekosystemu DeFi w ukierunkowaniu najbardziej wydajnych, zyskownych ścieżek handlowych na zdecentralizowanych giełdach. Wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego, które analizują ceny, płynność, wolumeny handlowe i inne dane. Tokeny Hera pozwalają użytkownikom uczestniczyć w zarządzaniu projektem i w przychodach z protokołu.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Kolejna edycja Invest Cuffs już w tym tygodniu

To już ostatni moment aby zapisać się na największe wydarzenie dla Inwestorów w tym roku. Już 24-25 marca 2023 roku będzie miała miejsce następna edycja Wydarzenia i Targów Invest Cuffs. To już dziewiąte wydanie imprezy, która każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące uczestników, dających możliwość uczestniczenia w prelekcjach prowadzonych przez ponad 120 mówców. Invest Cuffs […]

Banki upadają, bitcoin rośnie. Co się dzieje?

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w ostatni weekend upadł Silicon Valley Bank. Silicon Valley Bank był 17. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych i bankiem skupiającym się na obsłudze transakcji venture capital i startupów technologicznych. W sumie bank zarządzał ponad 200 miliardami dolarów w depozytach. W ten weekend Rezerwa Federalna, FDIC i Departament Skarbu USA […]

6 powodów, dla których Bitcoin może być przyszłością pieniądza

Bitcoin to pierwsza na świecie zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa bez banku centralnego lub administratora. Przez lata zyskał ogromną popularność ze względu na swój potencjał, aby stać się globalną walutą. Oto sześć powodów, dla których Bitcoin może stać się przyszłością pieniądza. Decentralizacja Sieć Bitcoin jest zdecentralizowaną platformą, w której transakcje są przetwarzane i weryfikowane przez […]

Kryptowaluty AI: Po co nam one i jakie niosą ryzyko?

Chatbot ChatGPT pojawił się pod koniec 2022 roku i stał się najszybciej rozwijającą się usługą w historii. Zaledwie dwa miesiące po jego uruchomieniu liczba użytkowników narzędzia osiągnęła 100 milionów. Podniecenie wokół aplikacji internetowych opartych na sieciach neuronowych nie mogło nie wpłynąć na branżę kryptowalutową - pojawiło się wiele tokenów związanych ze sztuczną inteligencją (przynajmniej według […]

Aktualizacja Shanghai wdrożona w sieci testowej

Walidatorzy Ethereum są teraz o krok od możliwości odłączenia swojego Ethereum od Beacon Chain. Hard fork Shapella został wykonany w sieci testowej Goerli - ostatnim testowym uruchomieniu przed tym, jak walidatorzy Ethereum będą mogli wypłacić swoje Ethereum z Beacon Chain. Pojawiły się jednak problemy z hard forkiem. Programista Ethereum Tim Beiko zauważył, że podczas gdy […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram