Dochód z opłat górników Bitcoin gwałtownie wzrósł w ostatnim czasie, częściowo z powodu sukcesu niewymiennych tokenów (NFT) w sieci Bitcoin (BTC) dzięki Ordinals. Dane z Glassnode pokazują, że dwuletni Z-score dla przychodów górników, wskaźnik używany do odróżnienia okresów z wysokimi i niskimi opłatami transakcyjnymi, zmienił się na dodatni po raz pierwszy od połowy 2021 roku.
Wskaźnik Z-score mierzy liczbę standardowych odchyleń od średniego dochodu z opłat w ciągu dwóch lat. Podczas rynków byka ten Z-score zwykle rośnie i jest pozytywny, podczas gdy podczas rynków niedźwiedzia często jest negatywny.
Tak więc ostatnie pozytywne odwrócenie sugeruje, że przychody górników z opłat transakcyjnych są wyższe niż dwuletnia średnia. To jest oznaką zwiększonego popytu w sieci. Historycznie rzecz biorąc, taki rozwój sytuacji zbiega się z początkiem nowego rynku byka.
James Check, analityk w Glassnode, napisał w tygodniowej aktualizacji rynku Glassnode:
''Zwiększona presja na stawki jest częstym zwiastunem bardziej konstruktywnych rynków, zbiegających się z nowymi falami adopcji, wyrażonymi w rosnącym popycie na przestrzeń w bloku"
Górnik Bitcoina, któremu pozwolono dodać nowy blok do łańcucha bloków, otrzymuje oprócz nagrody za blok także zapłacone opłaty transakcyjne. Transakcje przetwarzane są w blokach, przechowujących do 1 MB danych. Stąd nagły skok aktywności często prowadzi do przeciążenia sieci - transakcji czekających na weryfikację. W takich sytuacjach górnicy logicznie skupiają się najpierw na transakcjach o wyższym koszcie.
Również inne wskaźniki przeskoczyły na kolor zielony oznaczający początek nowej hossy. Cena Bitcoina już znacznie podskoczyła w 2023 roku, ale dane on-chain teraz coraz bardziej zdają się potwierdzać hossę.
Przykładami takich wskaźników są liczba transakcji i liczba nowych dziennych adresów. W zeszłym tygodniu zmierzono 309 tysięcy dziennych transakcji, co jest najwyższym wynikiem od kwietnia 2021 roku.
Ponadto w minionym tygodniu w sieci Bitcoin dodawano 122 tysiące nowych adresów dziennie, czyli ilości, które ostatnio widzieliśmy w poprzedniej hossie.