Złoto na rekordowym poziomie. Czy Bitcoin może pójść w jego ślady?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 21 marca 2023
ikona autora biały
czy bitcoin to cyfrowe złoto

Według różnych źródeł, złoto wybiło nowy rekord wszech czasów. Kilogram złota jest teraz wart 64.000 dolarów. Oznacza to, że inwestorzy szukają bezpiecznej przystani, w której mogliby trzymać wartość, w celu wyjścia z obecnego kryzysu bankowego. Czy Bitcoin może pójść w ślady złota?

Złoto za 65 000 dolarów

Poniższy wykres to cena złota i pokazuje wartość 1 kilograma w dolarach amerykańskich. Wczoraj cena złota osiągnęła najwyższą w historii wartość 64 000 dolarów za kilogram. Jest to ważny moment dla rynku złota i ma implikacje dla inwestorów na całym świecie.

screen przedstawiający wykres wartości złota w dolarach

Rozpoczął się lot po złoto

Złoto od wieków jest cennym i poszukiwanym materiałem ze względu na swoje piękno i trwałość. Obecny przypływ ma jednak niewiele wspólnego z wyglądem, ale ze stabilnością, jaką złoto oferuje w czasie zawirowań gospodarczych. W okresach inflacji, niepokojów politycznych i niepewności gospodarczej, złoto ma być bezpieczną przystanią dla inwestorów szukających stabilnej wartości swoich pieniędzy.

Wzrost cen złota jest więc spowodowany obecnymi warunkami gospodarczymi. Pandemia doprowadziła do spowolnienia gospodarczego i dewaluacji walut, a właśnie teraz banki centralne podnoszą stopy procentowe, a banki komercyjne przewracają się jeden po drugim.

Inwestorzy uciekają od dolarów do złota

Mukesh Jindal, współzałożyciel Alpha Capital mówi, że złoto ma odwrotną korelację z indeksem dolara. Poniższy wykres porównuje złoto do DXY, koszyka walut międzynarodowych mających odzwierciedlać wartość dolara.

screen przedstawiający wykresy odwrotnej korelacji złota i dolara

Według Jindala, dolar spada, a ceny złota rosną od 22 października.

Oczekuje się, że trend będzie kontynuowany, ponieważ spodziewamy się, że amerykański Fed obniży stopy procentowe w 2023 roku po kryzysie bankowym w Dolinie Krzemowej, a to jeszcze bardziej osłabi US Dollar Index. Więc miejmy nadzieję, że złoto będzie dobrze sobie radzić w nadchodzących miesiącach.

Czy Bitcoin jest bezpieczny jak złoto?

Bezpieczna przystań, czyli safe haven, to sposób na ucieczkę przed szaleństwami rynku.

Bitcoin jest coraz częściej uważany za bezpieczną przystań, podobnie jak złoto, ponieważ dzieli kilka kluczowych cech, które posiada również złoto.

Po pierwsze, podobnie jak złoto, istnieje ograniczona podaż Bitcoina. Liczba Bitcoinów, które mogą być w obiegu jest ograniczona do 21 milionów. Oznacza to, że nie może wystąpić inflacja, jak w przypadku tradycyjnych walut, gdzie banki centralne mogą drukować więcej pieniędzy, zmniejszając tym samym ich wartość.

Po drugie, Bitcoin jest zdecentralizowany, co oznacza, że nie ma centralnego organu kontrolującego walutę. Dzięki temu jest mniej podatny na niestabilność polityczną i gospodarczą, która może wystąpić w niektórych krajach lub regionach.

Trzecim powodem jest to, że blockchain oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa i przejrzystości. Wszystkie transakcje Bitcoin są rejestrowane i kontrolowane przez sieć komputerów, więc monety nie mogą być emitowane dwukrotnie.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Robinhood Crypto - bonus powitalny do 20 EUR za rejestrację

Robinhood to aplikacja finansowa do handlu akcjami, ETFami, a także kryptowalutami dotychczas bardzo popularna w USA. Jak się jednak okazuje, firma postanowiła rozszerzyć swój zasięg w Europie. Wraz z wejściem na nowy rynek Robinhood przygotował także bonus powitalny, który można otrzymać za rejestrację. Co to za bonus? Jak go odebrać? O tym w dzisiejszym artykule! […]

Staking kryptowalut - czym jest staking, sposoby stakowania

Staking kryptowalut zyskuje na popularności, szczególnie ze względu na śmiesznie niskie oprocentowanie lokowanego kapitału w bankach. Gdy lokaty “dają zarobić”…

Binance - jak zacząć?

Binance jak zacząć? Jeżeli jesteś nowy w świecie krypto to z całą pewnością zadajesz sobie takie pytanie - i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, tak więc jest o niej bardzo głośno. W dzisiejszym artykule odpowiemy na to pytanie. Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak założyć […]

Cykle BTC - wszystko o cykliczności Bitcoina

Bitcoin powstał już ponad dekadę temu, a przez ten czas udało się zebrać sporo danych. Wynika z nich, że istnieją powtarzające się tzw. cykle BTC. Cykliczność Bitcoina jest spowodowana kilkoma czynnikami, które postaramy się rozłożyć na czynniki pierwsze w poniższym artykule. Spróbujemy też wyjaśnić jak rozpoznać etapy cyklu BTC. Tak więc, zaczynajmy! Czym jest cykl […]

MEXC - bonus i kod rabatowy (2023)

MEXC to giełda kryptowalut, która szybko zyskuje popularność i stale zwiększa swój wolumen. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji możesz odebrać bonus, a właściwie bonusy? Wystarczy, że w odpowiednim polu wpiszesz ekskluzywny kod rabatowy: mexc-k2. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci dokładnie jaki bonusy oferuje MEXC oraz co musisz zrobić, aby je odebrać! Tak więc, zaczynajmy! […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram