Złoto na rekordowym poziomie. Czy Bitcoin może pójść w jego ślady?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 21 marca 2023
ikona autora biały
czy bitcoin to cyfrowe złoto

Według różnych źródeł, złoto wybiło nowy rekord wszech czasów. Kilogram złota jest teraz wart 64.000 dolarów. Oznacza to, że inwestorzy szukają bezpiecznej przystani, w której mogliby trzymać wartość, w celu wyjścia z obecnego kryzysu bankowego. Czy Bitcoin może pójść w ślady złota?

Złoto za 65 000 dolarów

Poniższy wykres to cena złota i pokazuje wartość 1 kilograma w dolarach amerykańskich. Wczoraj cena złota osiągnęła najwyższą w historii wartość 64 000 dolarów za kilogram. Jest to ważny moment dla rynku złota i ma implikacje dla inwestorów na całym świecie.

Rozpoczął się lot po złoto

Złoto od wieków jest cennym i poszukiwanym materiałem ze względu na swoje piękno i trwałość. Obecny przypływ ma jednak niewiele wspólnego z wyglądem, ale ze stabilnością, jaką złoto oferuje w czasie zawirowań gospodarczych. W okresach inflacji, niepokojów politycznych i niepewności gospodarczej, złoto ma być bezpieczną przystanią dla inwestorów szukających stabilnej wartości swoich pieniędzy.

Wzrost cen złota jest więc spowodowany obecnymi warunkami gospodarczymi. Pandemia doprowadziła do spowolnienia gospodarczego i dewaluacji walut, a właśnie teraz banki centralne podnoszą stopy procentowe, a banki komercyjne przewracają się jeden po drugim.

Inwestorzy uciekają od dolarów do złota

Mukesh Jindal, współzałożyciel Alpha Capital mówi, że złoto ma odwrotną korelację z indeksem dolara. Poniższy wykres porównuje złoto do DXY, koszyka walut międzynarodowych mających odzwierciedlać wartość dolara.

Według Jindala, dolar spada, a ceny złota rosną od 22 października.

Oczekuje się, że trend będzie kontynuowany, ponieważ spodziewamy się, że amerykański Fed obniży stopy procentowe w 2023 roku po kryzysie bankowym w Dolinie Krzemowej, a to jeszcze bardziej osłabi US Dollar Index. Więc miejmy nadzieję, że złoto będzie dobrze sobie radzić w nadchodzących miesiącach.

Czy Bitcoin jest bezpieczny jak złoto?

Bezpieczna przystań, czyli safe haven, to sposób na ucieczkę przed szaleństwami rynku.

Bitcoin jest coraz częściej uważany za bezpieczną przystań, podobnie jak złoto, ponieważ dzieli kilka kluczowych cech, które posiada również złoto.

Po pierwsze, podobnie jak złoto, istnieje ograniczona podaż Bitcoina. Liczba Bitcoinów, które mogą być w obiegu jest ograniczona do 21 milionów. Oznacza to, że nie może wystąpić inflacja, jak w przypadku tradycyjnych walut, gdzie banki centralne mogą drukować więcej pieniędzy, zmniejszając tym samym ich wartość.

Po drugie, Bitcoin jest zdecentralizowany, co oznacza, że nie ma centralnego organu kontrolującego walutę. Dzięki temu jest mniej podatny na niestabilność polityczną i gospodarczą, która może wystąpić w niektórych krajach lub regionach.

Trzecim powodem jest to, że blockchain oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa i przejrzystości. Wszystkie transakcje Bitcoin są rejestrowane i kontrolowane przez sieć komputerów, więc monety nie mogą być emitowane dwukrotnie.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram