Złoto na rekordowym poziomie. Czy Bitcoin może pójść w jego ślady?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 21 marca 2023
ikona autora biały
czy bitcoin to cyfrowe złoto

Według różnych źródeł, złoto wybiło nowy rekord wszech czasów. Kilogram złota jest teraz wart 64.000 dolarów. Oznacza to, że inwestorzy szukają bezpiecznej przystani, w której mogliby trzymać wartość, w celu wyjścia z obecnego kryzysu bankowego. Czy Bitcoin może pójść w ślady złota?

Złoto za 65 000 dolarów

Poniższy wykres to cena złota i pokazuje wartość 1 kilograma w dolarach amerykańskich. Wczoraj cena złota osiągnęła najwyższą w historii wartość 64 000 dolarów za kilogram. Jest to ważny moment dla rynku złota i ma implikacje dla inwestorów na całym świecie.

Rozpoczął się lot po złoto

Złoto od wieków jest cennym i poszukiwanym materiałem ze względu na swoje piękno i trwałość. Obecny przypływ ma jednak niewiele wspólnego z wyglądem, ale ze stabilnością, jaką złoto oferuje w czasie zawirowań gospodarczych. W okresach inflacji, niepokojów politycznych i niepewności gospodarczej, złoto ma być bezpieczną przystanią dla inwestorów szukających stabilnej wartości swoich pieniędzy.

Wzrost cen złota jest więc spowodowany obecnymi warunkami gospodarczymi. Pandemia doprowadziła do spowolnienia gospodarczego i dewaluacji walut, a właśnie teraz banki centralne podnoszą stopy procentowe, a banki komercyjne przewracają się jeden po drugim.

Inwestorzy uciekają od dolarów do złota

Mukesh Jindal, współzałożyciel Alpha Capital mówi, że złoto ma odwrotną korelację z indeksem dolara. Poniższy wykres porównuje złoto do DXY, koszyka walut międzynarodowych mających odzwierciedlać wartość dolara.

Według Jindala, dolar spada, a ceny złota rosną od 22 października.

Oczekuje się, że trend będzie kontynuowany, ponieważ spodziewamy się, że amerykański Fed obniży stopy procentowe w 2023 roku po kryzysie bankowym w Dolinie Krzemowej, a to jeszcze bardziej osłabi US Dollar Index. Więc miejmy nadzieję, że złoto będzie dobrze sobie radzić w nadchodzących miesiącach.

Czy Bitcoin jest bezpieczny jak złoto?

Bezpieczna przystań, czyli safe haven, to sposób na ucieczkę przed szaleństwami rynku.

Bitcoin jest coraz częściej uważany za bezpieczną przystań, podobnie jak złoto, ponieważ dzieli kilka kluczowych cech, które posiada również złoto.

Po pierwsze, podobnie jak złoto, istnieje ograniczona podaż Bitcoina. Liczba Bitcoinów, które mogą być w obiegu jest ograniczona do 21 milionów. Oznacza to, że nie może wystąpić inflacja, jak w przypadku tradycyjnych walut, gdzie banki centralne mogą drukować więcej pieniędzy, zmniejszając tym samym ich wartość.

Po drugie, Bitcoin jest zdecentralizowany, co oznacza, że nie ma centralnego organu kontrolującego walutę. Dzięki temu jest mniej podatny na niestabilność polityczną i gospodarczą, która może wystąpić w niektórych krajach lub regionach.

Trzecim powodem jest to, że blockchain oferuje wysoki poziom bezpieczeństwa i przejrzystości. Wszystkie transakcje Bitcoin są rejestrowane i kontrolowane przez sieć komputerów, więc monety nie mogą być emitowane dwukrotnie.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Założyciel Curve kupił willę za 40 mln USD

Curve Finance to popularny protokół zdecentralizowanych finansów (DeFi) w sieci Ethereum (ETH), który wystartował w 2020 roku. Obecnie jest czwartym co do wielkości projektem DeFi na Ethereum. Jego całkowita zablokowana wartość (TVL) wynosi 4 miliardów dolarów, według danych DefiLlama. Curve Finance zostało zaprojektowane przez Michaela Egorova i koncentruje się na optymalizacji płynności stablecoinów. Egorov jest […]

Krótkoterminowi posiadacze BTC ponownie sprzedają z zyskiem

W ostatnim czasie Bitcoin (BTC) wywoływał niewielkie podekscytowanie wśród inwestorów kryptowalutowych. Po dużym odbiciu w pierwszym kwartale, w pewnym sensie potrzebował czasu, aby się z tego otrząsnąć. Od końca marca cena notowana jest kilka tysięcy dolarów poniżej kluczowego oporu na poziomie 30 000 USD, ale w minionym miesiącu spadła jeszcze poniżej 26 000 USD. Obecnie […]

JPMorgan: Rosnące ceny złota pchną bitcoina do 45 000 USD

Analitycy banku inwestycyjnego JPMorgan, kierowani przez starszego stratega Nikolaosa Panigirtzoglu, uważają, że rosnące ceny złota wpłyną również na kurs bitcoina. Ich zdaniem BTC osiągnie poziom 45 000 USD. Zespół Nikolaosa Panigirtzoglou podkreślił, że istnieje znaczna korelacja między kursami bitcoina i złota. Złoto kosztuje obecnie około 2000 USD, co jest niezwykle wysoką wartością. Według JPMorgan ozacza […]

Czy Binance mieszała środki klientów z środkami firmy?

Giełda kryptowalut Binance zaprzeczyła informacjom zawartym w artykule Reutersa, w którym stwierdzono, że w 2020 i 2021 r. platforma łączyła środki użytkowników z własnymi przychodami. Patrick Hillman, dyrektor ds. strategii firmy, wyraził opinię, że dziennikarze agencji desperacko chcieli napisać "złą historię", która okazała się "słaba". Menedżer wyższego szczebla napisał: "Następnie napisali 1000 słów teorii spiskowych […]

Kolejny kandydat na prezydenta USA przyjmuje darowizny w bitcoinach

Kandydat na prezydenta USA Vivek Ramaswamy ogłosił, że przyjmuje darowizny w bitcoinach (BTC) na nadchodzące wybory prezydenckie w 2024 roku. Poszedł on więc w ślady Roberta F. Kennedy'ego Jr, który od jakiegoś czasu jest zwolennikiem pierwotnej kryptowaluty. Robert w miniony weekend został pierwszym kandydatem na prezydenta, który ogłosił, że będzie akceptował darowizny w BTC. Darczyńcy […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram