Czy rosyjscy oligarchowie uciekną do krypto? CEO Coinbase twierdzi, że nie

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 4 marca 2022
ikona autora biały
rosja sankcje coinbase

Prezes Coinbase, Brian Armstrong, uważa, że nie ma dużego ryzyka, iż rosyjscy oligarchowie będą używać kryptowalut w celu uniknięcia sankcji.

Brian Armstrong mówi, że Coinbase będzie przestrzegać prawa

Prezes Coinbase Brian Armstrong wystosował odpowiedź na obawy, że rosyjska elita może wykorzystywać kryptowaluty w celu uniknięcia zachodnich sankcji.

W piątek na Twitterze Armstrong oświadczył, że Coinbase jest zobowiązana do przestrzegania prawa i będzie odpowiednio blokować wszystkie transakcje pochodzące z adresów IP, które mogą należeć do osób objętych sankcjami. Giełda nie będzie jednak z góry zabraniać wszystkim Rosjanom dostępu do swojej platformy, chyba że USA zdecydują się na wprowadzenie takich ograniczeń.

W związku z tym nie sądzimy, aby istniało duże ryzyko, że rosyjscy oligarchowie będą używać kryptowalut w celu uniknięcia sankcji.

- powiedział Armstrong, wyjaśniając, że ukrycie dużych sum pieniędzy na otwartych i przejrzystych księgach jest znacznie trudniejsze niż w przypadku gotówki, dzieł sztuki, złota lub innych mniej identyfikowalnych aktywów.

Dalej podkreślił, że Coinbase nie jest sam w tej ocenie i że z tą opinią zgadzają się również eksperci z Departamentu Skarbu USA i Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Konkretnie, wskazał na środowe webinarium, w którym dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa Rady Bezpieczeństwa Narodowego Carole House powiedziała, że "skala, jakiej potrzebowałoby państwo rosyjskie, aby z powodzeniem obejść wszystkie sankcje finansowe USA i partnerów, prawie na pewno uczyniłaby z kryptowaluty nieefektywne podstawowe narzędzie dla państwa".

Rosja vs Ukraina a kryptowaluty

Kryptowaluty stały się głównym tematem dyskusji w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Wielu obawia się, że kraj ten może wykorzystać tę technologię do ominięcia sankcji. W środę senator Elizabeth Warren - jedna z najgłośniejszych krytyków kryptowalut w rządzie USA - i trzech innych demokratycznych ustawodawców wezwało Ministerstwo Skarbu do zapewnienia, że branża będzie przestrzegać sankcji nałożonych na Rosję. Senatorowie stwierdzili w liście do Sekretarz Skarbu Janet Yellen:

Zdecydowane egzekwowanie przestrzegania sankcji w branży kryptowalut jest kluczowe, biorąc pod uwagę, że aktywa cyfrowe, które pozwalają podmiotom omijać tradycyjny system finansowy, mogą być coraz częściej wykorzystywane jako narzędzie do unikania sankcji.

Giełdy nie zablokują rosyjskich użytkowników

W ubiegłą sobotę wicepremier Ukrainy Mychajło Fiedorow publicznie wezwał główne giełdy kryptowalutowe do zablokowania wszystkich rosyjskich użytkowników na swoich platformach. Twierdził on, że "kluczowe" jest nie tylko zamrożenie kont polityków, ale również "sabotowanie zwykłych użytkowników".

Jednak jego wniosek o wprowadzenie powszechnego zakazu dla zwykłych obywateli Rosji spotkał się ze sprzeciwem społeczności kryptowalut i niektórych z największych giełd w branży, w tym Binance, Kraken, a teraz Coinbase. Jesse Powell, dyrektor generalny Kraken, stanowczo stwierdził, że giełda nie będzie zamrażać kont zwykłych obywateli Rosji bez nakazu sądowego. Powell napisał:

Poza tym, gdybyśmy mieli dobrowolnie zamrażać konta finansowe mieszkańców krajów niesprawiedliwie atakujących i prowokujących przemoc na całym świecie, to krokiem 1 byłoby zamrożenie wszystkich kont amerykańskich. Z praktycznego punktu widzenia nie jest to dla nas realna opcja biznesowa.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że szereg sankcji nałożonych na Rosję przez zachodnich sojuszników nie jest kompleksowy, lecz skierowany przeciwko konkretnym rosyjskim bankom, podmiotom państwowym i niektórym elitom. Jeśli Coinbase wprowadziłby ogólny zakaz dla zwykłych obywateli Rosji, wykroczyłby poza wymogi sankcji.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Portal w Binance Launchpool - to już 47. projekt!

Giełda kryptowalut Binance ogłosiła kolejny projekt, który pojawi się na platformie Binance Launchpool - to już 47 w historii. Tym razem jest to platforma gamingowa Web3 - Portal. Przy okazji zaoferowała promocję, w której do zgarnięcia jest 20 tokenów PIXEL zupełnie za darmo: aby je odebrać należy założyć konto z promocyjnego linka: odbierz 20 PIXEL. […]

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram