Czy rosyjscy oligarchowie uciekną do krypto? CEO Coinbase twierdzi, że nie

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 4 marca 2022
ikona autora biały
rosja sankcje coinbase

Prezes Coinbase, Brian Armstrong, uważa, że nie ma dużego ryzyka, iż rosyjscy oligarchowie będą używać kryptowalut w celu uniknięcia sankcji.

Brian Armstrong mówi, że Coinbase będzie przestrzegać prawa

Prezes Coinbase Brian Armstrong wystosował odpowiedź na obawy, że rosyjska elita może wykorzystywać kryptowaluty w celu uniknięcia zachodnich sankcji.

W piątek na Twitterze Armstrong oświadczył, że Coinbase jest zobowiązana do przestrzegania prawa i będzie odpowiednio blokować wszystkie transakcje pochodzące z adresów IP, które mogą należeć do osób objętych sankcjami. Giełda nie będzie jednak z góry zabraniać wszystkim Rosjanom dostępu do swojej platformy, chyba że USA zdecydują się na wprowadzenie takich ograniczeń.

W związku z tym nie sądzimy, aby istniało duże ryzyko, że rosyjscy oligarchowie będą używać kryptowalut w celu uniknięcia sankcji.

- powiedział Armstrong, wyjaśniając, że ukrycie dużych sum pieniędzy na otwartych i przejrzystych księgach jest znacznie trudniejsze niż w przypadku gotówki, dzieł sztuki, złota lub innych mniej identyfikowalnych aktywów.

Dalej podkreślił, że Coinbase nie jest sam w tej ocenie i że z tą opinią zgadzają się również eksperci z Departamentu Skarbu USA i Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Konkretnie, wskazał na środowe webinarium, w którym dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa Rady Bezpieczeństwa Narodowego Carole House powiedziała, że "skala, jakiej potrzebowałoby państwo rosyjskie, aby z powodzeniem obejść wszystkie sankcje finansowe USA i partnerów, prawie na pewno uczyniłaby z kryptowaluty nieefektywne podstawowe narzędzie dla państwa".

Rosja vs Ukraina a kryptowaluty

Kryptowaluty stały się głównym tematem dyskusji w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Wielu obawia się, że kraj ten może wykorzystać tę technologię do ominięcia sankcji. W środę senator Elizabeth Warren - jedna z najgłośniejszych krytyków kryptowalut w rządzie USA - i trzech innych demokratycznych ustawodawców wezwało Ministerstwo Skarbu do zapewnienia, że branża będzie przestrzegać sankcji nałożonych na Rosję. Senatorowie stwierdzili w liście do Sekretarz Skarbu Janet Yellen:

Zdecydowane egzekwowanie przestrzegania sankcji w branży kryptowalut jest kluczowe, biorąc pod uwagę, że aktywa cyfrowe, które pozwalają podmiotom omijać tradycyjny system finansowy, mogą być coraz częściej wykorzystywane jako narzędzie do unikania sankcji.

Giełdy nie zablokują rosyjskich użytkowników

W ubiegłą sobotę wicepremier Ukrainy Mychajło Fiedorow publicznie wezwał główne giełdy kryptowalutowe do zablokowania wszystkich rosyjskich użytkowników na swoich platformach. Twierdził on, że "kluczowe" jest nie tylko zamrożenie kont polityków, ale również "sabotowanie zwykłych użytkowników".

Jednak jego wniosek o wprowadzenie powszechnego zakazu dla zwykłych obywateli Rosji spotkał się ze sprzeciwem społeczności kryptowalut i niektórych z największych giełd w branży, w tym Binance, Kraken, a teraz Coinbase. Jesse Powell, dyrektor generalny Kraken, stanowczo stwierdził, że giełda nie będzie zamrażać kont zwykłych obywateli Rosji bez nakazu sądowego. Powell napisał:

Poza tym, gdybyśmy mieli dobrowolnie zamrażać konta finansowe mieszkańców krajów niesprawiedliwie atakujących i prowokujących przemoc na całym świecie, to krokiem 1 byłoby zamrożenie wszystkich kont amerykańskich. Z praktycznego punktu widzenia nie jest to dla nas realna opcja biznesowa.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że szereg sankcji nałożonych na Rosję przez zachodnich sojuszników nie jest kompleksowy, lecz skierowany przeciwko konkretnym rosyjskim bankom, podmiotom państwowym i niektórym elitom. Jeśli Coinbase wprowadziłby ogólny zakaz dla zwykłych obywateli Rosji, wykroczyłby poza wymogi sankcji.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Sieć Ethereum jest na minusie po raz pierwszy od roku

Pamiętacie "Merge"? Sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z systemu proof of work na system proof of stake we wrześniu ubiegłego roku. Zamiast energochłonnych obliczeń, od tego czasu to stakerzy przetwarzają transakcje na Ethereum. Od momentu Merge sieć Ethereum co miesiąc odnotowuje zyski. Nie chodzi tu o wartość cenową, ale o przychody z samej sieci. Blockwork […]

Rocznica aktualizacji Ethereum Merge: wszystkie zmiany w skrócie

Dziś mija dokładnie rok, odkąd sieć Ethereum (ETH) dokonała przejścia z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). 15 września 2022 r. miała miejsce długo oczekiwana aktualizacja Merge, uważana przez wielu za najważniejsze wydarzenie w całej historii Ethereum. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmianom i ich rezultatom, a także spojrzymy w przyszłość. Ethereum Merge: co się […]

Cena bitcoina jest nudna, ale dane nadal pokazują pozytywny obraz

Teraz, gdy cena bitcoina powróciła do poziomów z połowy czerwca, rynek ponownie zaczyna się zastanawiać, czy mamy do czynienia z hossą. Kurs spadł już o 16% od lokalnego szczytu z sierpnia ubiegłego roku, a od szczytu do dołka o ponad 20%. Mimo to, zgodnie z danymi on-chain, nie musimy się tak bardzo martwić. Bardzo niewiele […]

Jak zdobyć darmowe bitcoiny i kryptowaluty za rejestrację w 2023 roku?

Jeśli chcesz zacząć inwestować w bitcoin i kryptowaluty, najpierw musisz założyć konto na giełdzie i dokonać wpłaty walut fiat. Ale czy wiesz, że podczas rejestracji wiele platform oferuje darmowe bonusy? W dzisiejszym artykule omówimy 3 platformy, które oferują nowym użytkownikom darmowe kryptowaluty lub Bitcoin za rejestrację: Binance, Bybit i Bitget! Tak więc, zaczynajmy! Darmowe kryptowaluty […]

Kurs Bitcoina w tarapatach. Inflacja w USA wyższa niż oczekiwano

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) w Stanach Zjednoczonych wyniósł dziś 3,7%, podczas gdy oczekiwano wyniku na poziomie 3,6%. Oznaczałoby to już wzrost o 0,4% w porównaniu z lipcowym wynikiem 3,2%, ale inflacja spadła nawet bardziej niż początkowo oczekiwano. Dlaczego więc inflacja może nagle ponownie wzrosnąć i co to oznacza dla kursu bitcoina? Dlaczego inflacja może ponownie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram