Czy rosyjscy oligarchowie uciekną do krypto? CEO Coinbase twierdzi, że nie

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 4 marca 2022
ikona autora biały
rosja sankcje coinbase

Prezes Coinbase, Brian Armstrong, uważa, że nie ma dużego ryzyka, iż rosyjscy oligarchowie będą używać kryptowalut w celu uniknięcia sankcji.

Brian Armstrong mówi, że Coinbase będzie przestrzegać prawa

Prezes Coinbase Brian Armstrong wystosował odpowiedź na obawy, że rosyjska elita może wykorzystywać kryptowaluty w celu uniknięcia zachodnich sankcji.

W piątek na Twitterze Armstrong oświadczył, że Coinbase jest zobowiązana do przestrzegania prawa i będzie odpowiednio blokować wszystkie transakcje pochodzące z adresów IP, które mogą należeć do osób objętych sankcjami. Giełda nie będzie jednak z góry zabraniać wszystkim Rosjanom dostępu do swojej platformy, chyba że USA zdecydują się na wprowadzenie takich ograniczeń.

W związku z tym nie sądzimy, aby istniało duże ryzyko, że rosyjscy oligarchowie będą używać kryptowalut w celu uniknięcia sankcji.

- powiedział Armstrong, wyjaśniając, że ukrycie dużych sum pieniędzy na otwartych i przejrzystych księgach jest znacznie trudniejsze niż w przypadku gotówki, dzieł sztuki, złota lub innych mniej identyfikowalnych aktywów.

Dalej podkreślił, że Coinbase nie jest sam w tej ocenie i że z tą opinią zgadzają się również eksperci z Departamentu Skarbu USA i Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Konkretnie, wskazał na środowe webinarium, w którym dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa Rady Bezpieczeństwa Narodowego Carole House powiedziała, że "skala, jakiej potrzebowałoby państwo rosyjskie, aby z powodzeniem obejść wszystkie sankcje finansowe USA i partnerów, prawie na pewno uczyniłaby z kryptowaluty nieefektywne podstawowe narzędzie dla państwa".

Rosja vs Ukraina a kryptowaluty

Kryptowaluty stały się głównym tematem dyskusji w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Wielu obawia się, że kraj ten może wykorzystać tę technologię do ominięcia sankcji. W środę senator Elizabeth Warren - jedna z najgłośniejszych krytyków kryptowalut w rządzie USA - i trzech innych demokratycznych ustawodawców wezwało Ministerstwo Skarbu do zapewnienia, że branża będzie przestrzegać sankcji nałożonych na Rosję. Senatorowie stwierdzili w liście do Sekretarz Skarbu Janet Yellen:

Zdecydowane egzekwowanie przestrzegania sankcji w branży kryptowalut jest kluczowe, biorąc pod uwagę, że aktywa cyfrowe, które pozwalają podmiotom omijać tradycyjny system finansowy, mogą być coraz częściej wykorzystywane jako narzędzie do unikania sankcji.

Giełdy nie zablokują rosyjskich użytkowników

W ubiegłą sobotę wicepremier Ukrainy Mychajło Fiedorow publicznie wezwał główne giełdy kryptowalutowe do zablokowania wszystkich rosyjskich użytkowników na swoich platformach. Twierdził on, że "kluczowe" jest nie tylko zamrożenie kont polityków, ale również "sabotowanie zwykłych użytkowników".

Jednak jego wniosek o wprowadzenie powszechnego zakazu dla zwykłych obywateli Rosji spotkał się ze sprzeciwem społeczności kryptowalut i niektórych z największych giełd w branży, w tym Binance, Kraken, a teraz Coinbase. Jesse Powell, dyrektor generalny Kraken, stanowczo stwierdził, że giełda nie będzie zamrażać kont zwykłych obywateli Rosji bez nakazu sądowego. Powell napisał:

Poza tym, gdybyśmy mieli dobrowolnie zamrażać konta finansowe mieszkańców krajów niesprawiedliwie atakujących i prowokujących przemoc na całym świecie, to krokiem 1 byłoby zamrożenie wszystkich kont amerykańskich. Z praktycznego punktu widzenia nie jest to dla nas realna opcja biznesowa.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że szereg sankcji nałożonych na Rosję przez zachodnich sojuszników nie jest kompleksowy, lecz skierowany przeciwko konkretnym rosyjskim bankom, podmiotom państwowym i niektórym elitom. Jeśli Coinbase wprowadziłby ogólny zakaz dla zwykłych obywateli Rosji, wykroczyłby poza wymogi sankcji.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Fundusze Bitcoin i Ethereum notują największe odpływy od czasu krachu FTX

Instytucjonalni krypto inwestorzy stali się dużo bardziej konserwatywni po problemach z FTX. Niestety, nie wygląda na to, żeby to był to już koniec. Nowe badanie pokazuje, że te grube ryby wolą na razie wyjąć swoje pieniądze z rynku kryptowalut. Fundusze kryptowalutowe odnotowują duże odpływy Tak pisze CoinShares w swoim cotygodniowym raporcie badawczym. W zeszłym tygodniu […]

Sam Bankman-Fried mówi dlaczego FTX upadło

Upadek utility-tokena FTX (FTT) nie był spowodowany brakiem płynności, ale działaniami inwestorów, którzy poczuli się "przestraszeni" obecną sytuacją na rynku. Założyciel giełdy kryptowalut Sam Bankman-Fried stwierdził tak w wywiadzie z Tiffany Fong z dnia 16 listopada (opublikowanym 29 listopada). "Myślę, że FTT miał realną wartość. […] Pod wieloma względami [token] był bardziej legalny niż wiele […]

Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla […]

Liczba osób korzystających z kryptowalut wzrosła w 2022 roku o 37,8%

Według danych Datareportal, liczba osób posiadających jakąś formę kryptowalut wzrosła w tym roku o 37,8%. Jeden na 10 internautów w wieku od 16 do 64 lat posiada obecnie cyfrowe aktywa. Kryptowaluty w krajach rozwijających się Posiadanie kryptowalut jest popularne głównie w krajach rozwijających się. Zwłaszcza w tym, gdzie waluta jest bardziej wrażliwa na duże wahania […]

Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami. W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram