Czy rosyjscy oligarchowie uciekną do krypto? CEO Coinbase twierdzi, że nie

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 4 marca 2022
ikona autora biały
rosja sankcje coinbase

Prezes Coinbase, Brian Armstrong, uważa, że nie ma dużego ryzyka, iż rosyjscy oligarchowie będą używać kryptowalut w celu uniknięcia sankcji.

Brian Armstrong mówi, że Coinbase będzie przestrzegać prawa

Prezes Coinbase Brian Armstrong wystosował odpowiedź na obawy, że rosyjska elita może wykorzystywać kryptowaluty w celu uniknięcia zachodnich sankcji.

W piątek na Twitterze Armstrong oświadczył, że Coinbase jest zobowiązana do przestrzegania prawa i będzie odpowiednio blokować wszystkie transakcje pochodzące z adresów IP, które mogą należeć do osób objętych sankcjami. Giełda nie będzie jednak z góry zabraniać wszystkim Rosjanom dostępu do swojej platformy, chyba że USA zdecydują się na wprowadzenie takich ograniczeń.

W związku z tym nie sądzimy, aby istniało duże ryzyko, że rosyjscy oligarchowie będą używać kryptowalut w celu uniknięcia sankcji.

- powiedział Armstrong, wyjaśniając, że ukrycie dużych sum pieniędzy na otwartych i przejrzystych księgach jest znacznie trudniejsze niż w przypadku gotówki, dzieł sztuki, złota lub innych mniej identyfikowalnych aktywów.

Dalej podkreślił, że Coinbase nie jest sam w tej ocenie i że z tą opinią zgadzają się również eksperci z Departamentu Skarbu USA i Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Konkretnie, wskazał na środowe webinarium, w którym dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa Rady Bezpieczeństwa Narodowego Carole House powiedziała, że "skala, jakiej potrzebowałoby państwo rosyjskie, aby z powodzeniem obejść wszystkie sankcje finansowe USA i partnerów, prawie na pewno uczyniłaby z kryptowaluty nieefektywne podstawowe narzędzie dla państwa".

Rosja vs Ukraina a kryptowaluty

Kryptowaluty stały się głównym tematem dyskusji w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Wielu obawia się, że kraj ten może wykorzystać tę technologię do ominięcia sankcji. W środę senator Elizabeth Warren - jedna z najgłośniejszych krytyków kryptowalut w rządzie USA - i trzech innych demokratycznych ustawodawców wezwało Ministerstwo Skarbu do zapewnienia, że branża będzie przestrzegać sankcji nałożonych na Rosję. Senatorowie stwierdzili w liście do Sekretarz Skarbu Janet Yellen:

Zdecydowane egzekwowanie przestrzegania sankcji w branży kryptowalut jest kluczowe, biorąc pod uwagę, że aktywa cyfrowe, które pozwalają podmiotom omijać tradycyjny system finansowy, mogą być coraz częściej wykorzystywane jako narzędzie do unikania sankcji.

Giełdy nie zablokują rosyjskich użytkowników

W ubiegłą sobotę wicepremier Ukrainy Mychajło Fiedorow publicznie wezwał główne giełdy kryptowalutowe do zablokowania wszystkich rosyjskich użytkowników na swoich platformach. Twierdził on, że "kluczowe" jest nie tylko zamrożenie kont polityków, ale również "sabotowanie zwykłych użytkowników".

Jednak jego wniosek o wprowadzenie powszechnego zakazu dla zwykłych obywateli Rosji spotkał się ze sprzeciwem społeczności kryptowalut i niektórych z największych giełd w branży, w tym Binance, Kraken, a teraz Coinbase. Jesse Powell, dyrektor generalny Kraken, stanowczo stwierdził, że giełda nie będzie zamrażać kont zwykłych obywateli Rosji bez nakazu sądowego. Powell napisał:

Poza tym, gdybyśmy mieli dobrowolnie zamrażać konta finansowe mieszkańców krajów niesprawiedliwie atakujących i prowokujących przemoc na całym świecie, to krokiem 1 byłoby zamrożenie wszystkich kont amerykańskich. Z praktycznego punktu widzenia nie jest to dla nas realna opcja biznesowa.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że szereg sankcji nałożonych na Rosję przez zachodnich sojuszników nie jest kompleksowy, lecz skierowany przeciwko konkretnym rosyjskim bankom, podmiotom państwowym i niektórym elitom. Jeśli Coinbase wprowadziłby ogólny zakaz dla zwykłych obywateli Rosji, wykroczyłby poza wymogi sankcji.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Kolejna edycja Invest Cuffs już w tym tygodniu

To już ostatni moment aby zapisać się na największe wydarzenie dla Inwestorów w tym roku. Już 24-25 marca 2023 roku będzie miała miejsce następna edycja Wydarzenia i Targów Invest Cuffs. To już dziewiąte wydanie imprezy, która każdego roku przyciąga do Krakowa tysiące uczestników, dających możliwość uczestniczenia w prelekcjach prowadzonych przez ponad 120 mówców. Invest Cuffs […]

Banki upadają, bitcoin rośnie. Co się dzieje?

Zapewne nie umknęło Waszej uwadze, że w ostatni weekend upadł Silicon Valley Bank. Silicon Valley Bank był 17. największym bankiem w Stanach Zjednoczonych i bankiem skupiającym się na obsłudze transakcji venture capital i startupów technologicznych. W sumie bank zarządzał ponad 200 miliardami dolarów w depozytach. W ten weekend Rezerwa Federalna, FDIC i Departament Skarbu USA […]

6 powodów, dla których Bitcoin może być przyszłością pieniądza

Bitcoin to pierwsza na świecie zdecentralizowana waluta cyfrowa, która działa bez banku centralnego lub administratora. Przez lata zyskał ogromną popularność ze względu na swój potencjał, aby stać się globalną walutą. Oto sześć powodów, dla których Bitcoin może stać się przyszłością pieniądza. Decentralizacja Sieć Bitcoin jest zdecentralizowaną platformą, w której transakcje są przetwarzane i weryfikowane przez […]

Kryptowaluty AI: Po co nam one i jakie niosą ryzyko?

Chatbot ChatGPT pojawił się pod koniec 2022 roku i stał się najszybciej rozwijającą się usługą w historii. Zaledwie dwa miesiące po jego uruchomieniu liczba użytkowników narzędzia osiągnęła 100 milionów. Podniecenie wokół aplikacji internetowych opartych na sieciach neuronowych nie mogło nie wpłynąć na branżę kryptowalutową - pojawiło się wiele tokenów związanych ze sztuczną inteligencją (przynajmniej według […]

Aktualizacja Shanghai wdrożona w sieci testowej

Walidatorzy Ethereum są teraz o krok od możliwości odłączenia swojego Ethereum od Beacon Chain. Hard fork Shapella został wykonany w sieci testowej Goerli - ostatnim testowym uruchomieniu przed tym, jak walidatorzy Ethereum będą mogli wypłacić swoje Ethereum z Beacon Chain. Pojawiły się jednak problemy z hard forkiem. Programista Ethereum Tim Beiko zauważył, że podczas gdy […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram