Cena złota spadła o 9% w ciągu roku, podczas gdy Bitcoin wzrósł o 50%

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 9 sierpnia 2021
ikona autora biały
bitcoin vs zloto co lepsze

Cena złota, aktywa uważanego za bezpieczną przystań, przeszła przez niezwykłą, zwiększoną zmienność, gdy w ciągu kilku godzin spadła o około 5%. Pomimo niemal natychmiastowego odbicia, metal szlachetny nadal pozostaje na poziomie około 9% niższym niż na początku roku.

Naturalnie, wywołało to spekulacje wśród społeczności kryptowalutowej, czy status złota jako zabezpieczenia jest zagrożony, skoro tak zwane (przez niektórych) cyfrowe złoto - czyli bitcoin - nadal utrzymuje się na wysokim poziomie.

Złoto zanurkowało

Żółty metal, ulubione narzędzie inwestycyjne wielu osób, zwłaszcza w czasach niepewności gospodarczej, przeszedł przez kilka nieco nietypowych cykli rynkowych od początku pandemii COVID-19.

Uważano je w dużej mierze za oczekiwane, gdy jego cena w stosunku do dolara zaczęła wzrastać w miarę deprecjacji tego ostatniego po masowym dodruku pieniądza. W związku z tym złoto osiągnęło w zeszłym roku rekordowy poziom prawie 2100 USD/oz.

W tym momencie jednak odwróciło swoją trajektorię i zaczęło stopniowo tracić na wartości, gdy światowa gospodarka zaczęła się powoli odradzać.

Sytuacja gospodarcza, choć wciąż daleka od tej sprzed pandemii, spowodowała kolejny krótkotrwały skok w 2021 roku, kiedy to metal ten przekroczył poziom 1 900 USD. Trwało to stosunkowo krótko, gdyż złoto ponownie spadło w okolice 1800 dolarów i utrzymywało się na tym poziomie przez jakiś czas.

Wszystko zmieniło się w zeszłym tygodniu. Po obiecujących informacjach z USA wskazujących, że wzrost zatrudnienia w lipcu faktycznie przyspieszył, żółty metal spadł o ponad 2% w ciągu jednego dnia. Rynek kontraktów terminowych w niedzielę wieczorem jeszcze bardziej pogorszył sytuację, a złoto spadło w okolice 1 685 dolarów - najniżej od końca marca. Tym samym jego cena spadła o około 8% w ciągu kilku dni handlowych.

Reakcja społeczności kryptowalut

Ponieważ wielu uważa bitcoina za cyfrową wersję złota, wiadomość o tym, że metal, znany z braku zmienności w porównaniu z rynkiem kryptowalut, przeszedł gwałtowną korektę, przyciągnęła uwagę społeczności. W związku z tym, z niemal wszystkich stron zaczęły pojawiać się prześmiewcze komentarze.

Od sugestii, że złoto przeszło przez atak 51% do szkalowania Petera Schiffa - popularnego zwolennika żółtego metalu, który wykorzystuje każdą okazję do atakowania BTC.

Peter Brandt, prominentny trader, zaoferował swoje wyjaśnienie tego, co stało się z ceną metalu szlachetnego. Zauważył, że ten znaczny spadek miał "wszystkie odciski palców banku / domu maklerskiego przeprowadzającego przymusową likwidację na ogromnym spekulancie z dźwignią."

Bitcoin Vs. Złoto

Jak już wspomnieliśmy powyżej, podstawowa kryptowaluta jest często porównywana do metalu szlachetnego ze względu na kilka identycznych cech, w tym rzadkość. W ostatnim czasie nawet osoby postronne podkreślały podobieństwa między nimi, a niektórzy twierdzili nawet, że bitcoin jest lepszą wersją złota, ponieważ jest łatwiejszy do przenoszenia i przechowywania.

Oba ostatnie wydarzenia cenowe również sugerują, że BTC radzi sobie lepiej, nawet jeśli złoto zareagowało pozytywnie po dzisiejszym spadku i odzyskało trochę gruntu do około 1750 USD w momencie pisania tego artykułu. Niemniej jednak, nadal jest to około 9% spadek od początku roku.

W tym samym czasie, bitcoin po korekcie w połowie maja, w ciągu ostatnich kilku tygodni znajdował się na fali wznoszącej. Kryptowaluta zyskała na wartości około 15 000 USD od końca lipca i wczoraj osiągnęła wielomiesięczny szczyt powyżej 45 000 USD.

Pomimo tego, że nadal znajduje się daleko od ATH osiągniętego w kwietniu, bitcoin wzrósł o około 50% w 2021 roku. Co więcej, wzrósł on o około 1000% od krachu z marca 2020 r., kiedy to zszedł poniżej 4 000 USD.

W tych samych ramach czasowych złoto również wzrasta, ale jego zyski są znacznie skromniejsze - 20%. W związku z tym społeczność wykorzystała tę okazję, aby podkreślić BTC jako bardziej odpowiednią alternatywę dla metalu szlachetnego, zwłaszcza w czasach tak dużej niepewności gospodarczej.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Co to jest BNB Vault? Jak korzystać z tej funkcji?

Binance to nie tylko giełda. To cały ekosystem produktów. Jednym z nich jest BNB Vault - agregator zysków, który pozwala zarabiać odsetki od posiadanych już kryptowalut. Funkcja ta umożliwia też w inwestowanie w ciekawe, nowe krypto projekty na wczesnym etapie poprzez Launchpool. W dzisiejszym artykule omówimy BNB Vault szczegółowo. Wyjaśnimy co to jest, jak działa […]

PIXEL w Binance Launchpool. HODLować czy sprzedać?

Binance ogłosiło właśnie 46. projekt, który zostanie uruchomiony na platformie Binance Launchpool. Tym razem jest to PIXEL, natywny token gry Pixels. W dzisiejszym artykule sprawdzimy czym jest PIXEL oraz jak farmić te tokeny na Binance. Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy warto je HODLować, czy może sprzedać od razu po rozpoczęciu handlu. Najpierw jednak […]

Co to jest Binance Earn? Środy pełne zarabiania

Jesteś długoterminowym HODLerem? Być może masz w portfelu trochę kryptowalut i nie planujesz ich sprzedawać w najbliższym czasie? Czy wiesz, że istnieje sposób, aby zarabia za ich pomoc pasywny dochód? Pozwala na to np. platforma Binance Earn. Co to jest? Jak działa? Jakie daje możliwości? O tym w dzisiejszym artykule! Czym wyróżnia się Binance Earn? […]

Binance odzyskuje udział w rynku i stabilnie się rozwija

Giełda kryptowalut Binance zaczęła odzyskiwać swój udział w rynku. Sytuacja ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po rozstrzygnięciu sprawy z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych i zapłaceniu grzywny w wysokości 4,3 miliarda dolarów. Według danych firmy badawczej Kaiko, udział Binance w rynku pod względem wolumenu obrotu wzrósł do 49% dwa miesiące po tym, jak giełda rozstrzygnęła sprawę […]

Tłusto o Krypto 2 - Poznań otwiera drzwi do świata kryptowalut

Już 8 lutego 2024 roku odbędzie się kolejne krypto wydarzenie w Poznaniu - "Tłusto o krypto 2". Wstęp jest zupełnie darmowy, jednak liczba miejsc mocno ogrniczona. Jeżeli chcesz zdobyć wiedzę dot. cyfrowych aktywów, poznać nowych ludzi czy też po prostu dobrze się bawić, zarejestruj się już teraz! Szczegóły wydarzenia Organizatorem "Tłusto o Krypto 2" jest […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram