kryptowaluty 2 - logo

Cena złota spadła o 9% w ciągu roku, podczas gdy Bitcoin wzrósł o 50%

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 9 sierpnia 2021
ikona autora biały
bitcoin vs zloto co lepsze

Cena złota, aktywa uważanego za bezpieczną przystań, przeszła przez niezwykłą, zwiększoną zmienność, gdy w ciągu kilku godzin spadła o około 5%. Pomimo niemal natychmiastowego odbicia, metal szlachetny nadal pozostaje na poziomie około 9% niższym niż na początku roku.

Naturalnie, wywołało to spekulacje wśród społeczności kryptowalutowej, czy status złota jako zabezpieczenia jest zagrożony, skoro tak zwane (przez niektórych) cyfrowe złoto - czyli bitcoin - nadal utrzymuje się na wysokim poziomie.

Złoto zanurkowało

Żółty metal, ulubione narzędzie inwestycyjne wielu osób, zwłaszcza w czasach niepewności gospodarczej, przeszedł przez kilka nieco nietypowych cykli rynkowych od początku pandemii COVID-19.

Uważano je w dużej mierze za oczekiwane, gdy jego cena w stosunku do dolara zaczęła wzrastać w miarę deprecjacji tego ostatniego po masowym dodruku pieniądza. W związku z tym złoto osiągnęło w zeszłym roku rekordowy poziom prawie 2100 USD/oz.

W tym momencie jednak odwróciło swoją trajektorię i zaczęło stopniowo tracić na wartości, gdy światowa gospodarka zaczęła się powoli odradzać.

Sytuacja gospodarcza, choć wciąż daleka od tej sprzed pandemii, spowodowała kolejny krótkotrwały skok w 2021 roku, kiedy to metal ten przekroczył poziom 1 900 USD. Trwało to stosunkowo krótko, gdyż złoto ponownie spadło w okolice 1800 dolarów i utrzymywało się na tym poziomie przez jakiś czas.

Wszystko zmieniło się w zeszłym tygodniu. Po obiecujących informacjach z USA wskazujących, że wzrost zatrudnienia w lipcu faktycznie przyspieszył, żółty metal spadł o ponad 2% w ciągu jednego dnia. Rynek kontraktów terminowych w niedzielę wieczorem jeszcze bardziej pogorszył sytuację, a złoto spadło w okolice 1 685 dolarów - najniżej od końca marca. Tym samym jego cena spadła o około 8% w ciągu kilku dni handlowych.

Reakcja społeczności kryptowalut

Ponieważ wielu uważa bitcoina za cyfrową wersję złota, wiadomość o tym, że metal, znany z braku zmienności w porównaniu z rynkiem kryptowalut, przeszedł gwałtowną korektę, przyciągnęła uwagę społeczności. W związku z tym, z niemal wszystkich stron zaczęły pojawiać się prześmiewcze komentarze.

Od sugestii, że złoto przeszło przez atak 51% do szkalowania Petera Schiffa - popularnego zwolennika żółtego metalu, który wykorzystuje każdą okazję do atakowania BTC.

Peter Brandt, prominentny trader, zaoferował swoje wyjaśnienie tego, co stało się z ceną metalu szlachetnego. Zauważył, że ten znaczny spadek miał "wszystkie odciski palców banku / domu maklerskiego przeprowadzającego przymusową likwidację na ogromnym spekulancie z dźwignią."

Bitcoin Vs. Złoto

Jak już wspomnieliśmy powyżej, podstawowa kryptowaluta jest często porównywana do metalu szlachetnego ze względu na kilka identycznych cech, w tym rzadkość. W ostatnim czasie nawet osoby postronne podkreślały podobieństwa między nimi, a niektórzy twierdzili nawet, że bitcoin jest lepszą wersją złota, ponieważ jest łatwiejszy do przenoszenia i przechowywania.

Oba ostatnie wydarzenia cenowe również sugerują, że BTC radzi sobie lepiej, nawet jeśli złoto zareagowało pozytywnie po dzisiejszym spadku i odzyskało trochę gruntu do około 1750 USD w momencie pisania tego artykułu. Niemniej jednak, nadal jest to około 9% spadek od początku roku.

W tym samym czasie, bitcoin po korekcie w połowie maja, w ciągu ostatnich kilku tygodni znajdował się na fali wznoszącej. Kryptowaluta zyskała na wartości około 15 000 USD od końca lipca i wczoraj osiągnęła wielomiesięczny szczyt powyżej 45 000 USD.

Pomimo tego, że nadal znajduje się daleko od ATH osiągniętego w kwietniu, bitcoin wzrósł o około 50% w 2021 roku. Co więcej, wzrósł on o około 1000% od krachu z marca 2020 r., kiedy to zszedł poniżej 4 000 USD.

W tych samych ramach czasowych złoto również wzrasta, ale jego zyski są znacznie skromniejsze - 20%. W związku z tym społeczność wykorzystała tę okazję, aby podkreślić BTC jako bardziej odpowiednią alternatywę dla metalu szlachetnego, zwłaszcza w czasach tak dużej niepewności gospodarczej.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Uruchomienie mainnetu SundaeSwap powoduje przeciążenie sieci na Cardano

Społeczność Cardano i reszta branży kryptowalutowej była podekscytowana, gdy inteligentne kontrakty zostały włączone do sieci po jej aktualizacji Alonzo w zeszłym roku. Jednak od tego czasu pojawiły się pewne drobne problemy. SundaeSwap wchodzi na Cardano Cztery miesiące później, pierwsza zdecentralizowana aplikacja (dApp) oparta na Cardano, SundaeSwap, uruchomiła swój mainnet po serii prywatnych i publicznych testów. […]

Komisarz SEC mówi, że kryptowaluty nie wymagają specjalnych ram regulacyjnych

Podczas gdy społeczność kryptowalutowa wzywa SEC do zapewnienia jaśniejszych regulacji dla branży, jeden z komisarzy agencji uważa inaczej. SEC nie musi wymyślać koła na nowo Allison Lee, komisarz amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), występując na wydarzeniu dot. regulacji kryptowalut, powiedział, że rynek ten nie potrzebuje specjalnych zasad. Według Lee: Zamiast realizować podejścia, które […]

Rząd Wielkiej Brytanii zaostrzy przepisy dot. reklam kryptowalut

Rząd Wielkiej Brytanii opublikował swoje plany nałożenia rygorystycznych ograniczeń na reklamy kryptowalut. Zaostrzone przepisy koncentrują się głównie na wprowadzających w błąd reklamach, które mogą wyrządzić szkodę konsumentom. Ministerstwo Skarbu Wielkiej Brytanii opublikowało dziś plany rządu w zakresie przepisów otaczających wprowadzające w błąd kampanie promocyjne kryptowalut. Chociaż organ podkreślił swoją chęć wspierania innowacji, stara się regulować […]

Microsoft kupuje Activision Blizzard

Mark Zuckerberg wykonał pierwszy ruch w kierunku uczynienia Facebooka królem metaverse, zmieniając jego nazwę na Meta. Teraz Microsoft odpowiada na to w ten sam sposób. Gigant oprogramowania ogłosił, że przejmuje Activision Blizzard za 69 miliardów dolarów. Jest to jedna z największych transakcji w tej przestrzeni, która da Microsoftowi przewagę nad rywalami. Activision jest gigantem gier, […]

Brytyjski regulator płatności nakłada na Mastercard i 4 inne firmy kary w wysokości 33 mln funtów

Brytyjski Regulator Systemów Płatniczych (PSA) nałożył łączną karę w wysokości ponad 33 mln funtów na pięciu wydawców kart przedpłaconych: Mastercard, allpay, Advanced Payment Solutions, Prepaid Financial Services i Sulion. Powodem jest utworzenie kartelu i naruszenie obowiązującego w tym kraju prawa konkurencji. Pięć firm wcześniej zgodziło się nie konkurować i nie podbierać sobie nawzajem klientów na […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram