Cena złota spadła o 9% w ciągu roku, podczas gdy Bitcoin wzrósł o 50%

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 9 sierpnia 2021
ikona autora biały
bitcoin vs zloto co lepsze

Cena złota, aktywa uważanego za bezpieczną przystań, przeszła przez niezwykłą, zwiększoną zmienność, gdy w ciągu kilku godzin spadła o około 5%. Pomimo niemal natychmiastowego odbicia, metal szlachetny nadal pozostaje na poziomie około 9% niższym niż na początku roku.

Naturalnie, wywołało to spekulacje wśród społeczności kryptowalutowej, czy status złota jako zabezpieczenia jest zagrożony, skoro tak zwane (przez niektórych) cyfrowe złoto - czyli bitcoin - nadal utrzymuje się na wysokim poziomie.

Złoto zanurkowało

Żółty metal, ulubione narzędzie inwestycyjne wielu osób, zwłaszcza w czasach niepewności gospodarczej, przeszedł przez kilka nieco nietypowych cykli rynkowych od początku pandemii COVID-19.

Uważano je w dużej mierze za oczekiwane, gdy jego cena w stosunku do dolara zaczęła wzrastać w miarę deprecjacji tego ostatniego po masowym dodruku pieniądza. W związku z tym złoto osiągnęło w zeszłym roku rekordowy poziom prawie 2100 USD/oz.

W tym momencie jednak odwróciło swoją trajektorię i zaczęło stopniowo tracić na wartości, gdy światowa gospodarka zaczęła się powoli odradzać.

Sytuacja gospodarcza, choć wciąż daleka od tej sprzed pandemii, spowodowała kolejny krótkotrwały skok w 2021 roku, kiedy to metal ten przekroczył poziom 1 900 USD. Trwało to stosunkowo krótko, gdyż złoto ponownie spadło w okolice 1800 dolarów i utrzymywało się na tym poziomie przez jakiś czas.

Wszystko zmieniło się w zeszłym tygodniu. Po obiecujących informacjach z USA wskazujących, że wzrost zatrudnienia w lipcu faktycznie przyspieszył, żółty metal spadł o ponad 2% w ciągu jednego dnia. Rynek kontraktów terminowych w niedzielę wieczorem jeszcze bardziej pogorszył sytuację, a złoto spadło w okolice 1 685 dolarów - najniżej od końca marca. Tym samym jego cena spadła o około 8% w ciągu kilku dni handlowych.

Reakcja społeczności kryptowalut

Ponieważ wielu uważa bitcoina za cyfrową wersję złota, wiadomość o tym, że metal, znany z braku zmienności w porównaniu z rynkiem kryptowalut, przeszedł gwałtowną korektę, przyciągnęła uwagę społeczności. W związku z tym, z niemal wszystkich stron zaczęły pojawiać się prześmiewcze komentarze.

Od sugestii, że złoto przeszło przez atak 51% do szkalowania Petera Schiffa - popularnego zwolennika żółtego metalu, który wykorzystuje każdą okazję do atakowania BTC.

Peter Brandt, prominentny trader, zaoferował swoje wyjaśnienie tego, co stało się z ceną metalu szlachetnego. Zauważył, że ten znaczny spadek miał "wszystkie odciski palców banku / domu maklerskiego przeprowadzającego przymusową likwidację na ogromnym spekulancie z dźwignią."

Bitcoin Vs. Złoto

Jak już wspomnieliśmy powyżej, podstawowa kryptowaluta jest często porównywana do metalu szlachetnego ze względu na kilka identycznych cech, w tym rzadkość. W ostatnim czasie nawet osoby postronne podkreślały podobieństwa między nimi, a niektórzy twierdzili nawet, że bitcoin jest lepszą wersją złota, ponieważ jest łatwiejszy do przenoszenia i przechowywania.

Oba ostatnie wydarzenia cenowe również sugerują, że BTC radzi sobie lepiej, nawet jeśli złoto zareagowało pozytywnie po dzisiejszym spadku i odzyskało trochę gruntu do około 1750 USD w momencie pisania tego artykułu. Niemniej jednak, nadal jest to około 9% spadek od początku roku.

W tym samym czasie, bitcoin po korekcie w połowie maja, w ciągu ostatnich kilku tygodni znajdował się na fali wznoszącej. Kryptowaluta zyskała na wartości około 15 000 USD od końca lipca i wczoraj osiągnęła wielomiesięczny szczyt powyżej 45 000 USD.

Pomimo tego, że nadal znajduje się daleko od ATH osiągniętego w kwietniu, bitcoin wzrósł o około 50% w 2021 roku. Co więcej, wzrósł on o około 1000% od krachu z marca 2020 r., kiedy to zszedł poniżej 4 000 USD.

W tych samych ramach czasowych złoto również wzrasta, ale jego zyski są znacznie skromniejsze - 20%. W związku z tym społeczność wykorzystała tę okazję, aby podkreślić BTC jako bardziej odpowiednią alternatywę dla metalu szlachetnego, zwłaszcza w czasach tak dużej niepewności gospodarczej.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Fundusze Bitcoin i Ethereum notują największe odpływy od czasu krachu FTX

Instytucjonalni krypto inwestorzy stali się dużo bardziej konserwatywni po problemach z FTX. Niestety, nie wygląda na to, żeby to był to już koniec. Nowe badanie pokazuje, że te grube ryby wolą na razie wyjąć swoje pieniądze z rynku kryptowalut. Fundusze kryptowalutowe odnotowują duże odpływy Tak pisze CoinShares w swoim cotygodniowym raporcie badawczym. W zeszłym tygodniu […]

Sam Bankman-Fried mówi dlaczego FTX upadło

Upadek utility-tokena FTX (FTT) nie był spowodowany brakiem płynności, ale działaniami inwestorów, którzy poczuli się "przestraszeni" obecną sytuacją na rynku. Założyciel giełdy kryptowalut Sam Bankman-Fried stwierdził tak w wywiadzie z Tiffany Fong z dnia 16 listopada (opublikowanym 29 listopada). "Myślę, że FTT miał realną wartość. […] Pod wieloma względami [token] był bardziej legalny niż wiele […]

Złe wiadomości dla bitcoina? Dolar może ponownie wzrosnąć

Dolar amerykański (USD) przeszedł w ostatnich tygodniach sporą korektę. Światowa waluta rezerwowa spadła o około 8% w stosunku do euro. Tymczasem jednak wojna na Ukrainie wciąż się nie skończyła, globalna sytuacja gospodarcza jest fatalna, a w krainie kryptowalut panuje spora niepewność po problemach FTX. Również dolar zaczął dziś ponownie rosnąć w stosunku do euro. Dla […]

Liczba osób korzystających z kryptowalut wzrosła w 2022 roku o 37,8%

Według danych Datareportal, liczba osób posiadających jakąś formę kryptowalut wzrosła w tym roku o 37,8%. Jeden na 10 internautów w wieku od 16 do 64 lat posiada obecnie cyfrowe aktywa. Kryptowaluty w krajach rozwijających się Posiadanie kryptowalut jest popularne głównie w krajach rozwijających się. Zwłaszcza w tym, gdzie waluta jest bardziej wrażliwa na duże wahania […]

Grayscale nie chce przedstawiać swoich rezerw

Przemysł kryptowalutowy został zbudowany w oparciu o jeden slogan: "nie ufaj, zweryfikuj". Ale Grayscale różni się od reszty firm związanych z kryptowalutami. W niedawnym wątku na Twitterze zastanawiającym się nad potrzebą przejrzystości w branży po upadku FTX, Grayscale próbował uspokoić obawy swoich inwestorów, zapewniając ich, że regulacje, które mają zastosowanie do różnych podmiotów, sprawiają, iż […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-downarrow-right
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram