Cena złota spadła o 9% w ciągu roku, podczas gdy Bitcoin wzrósł o 50%

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 9 sierpnia 2021
ikona autora biały
bitcoin vs zloto co lepsze

Cena złota, aktywa uważanego za bezpieczną przystań, przeszła przez niezwykłą, zwiększoną zmienność, gdy w ciągu kilku godzin spadła o około 5%. Pomimo niemal natychmiastowego odbicia, metal szlachetny nadal pozostaje na poziomie około 9% niższym niż na początku roku.

Naturalnie, wywołało to spekulacje wśród społeczności kryptowalutowej, czy status złota jako zabezpieczenia jest zagrożony, skoro tak zwane (przez niektórych) cyfrowe złoto - czyli bitcoin - nadal utrzymuje się na wysokim poziomie.

Złoto zanurkowało

Żółty metal, ulubione narzędzie inwestycyjne wielu osób, zwłaszcza w czasach niepewności gospodarczej, przeszedł przez kilka nieco nietypowych cykli rynkowych od początku pandemii COVID-19.

Uważano je w dużej mierze za oczekiwane, gdy jego cena w stosunku do dolara zaczęła wzrastać w miarę deprecjacji tego ostatniego po masowym dodruku pieniądza. W związku z tym złoto osiągnęło w zeszłym roku rekordowy poziom prawie 2100 USD/oz.

W tym momencie jednak odwróciło swoją trajektorię i zaczęło stopniowo tracić na wartości, gdy światowa gospodarka zaczęła się powoli odradzać.

Sytuacja gospodarcza, choć wciąż daleka od tej sprzed pandemii, spowodowała kolejny krótkotrwały skok w 2021 roku, kiedy to metal ten przekroczył poziom 1 900 USD. Trwało to stosunkowo krótko, gdyż złoto ponownie spadło w okolice 1800 dolarów i utrzymywało się na tym poziomie przez jakiś czas.

Wszystko zmieniło się w zeszłym tygodniu. Po obiecujących informacjach z USA wskazujących, że wzrost zatrudnienia w lipcu faktycznie przyspieszył, żółty metal spadł o ponad 2% w ciągu jednego dnia. Rynek kontraktów terminowych w niedzielę wieczorem jeszcze bardziej pogorszył sytuację, a złoto spadło w okolice 1 685 dolarów - najniżej od końca marca. Tym samym jego cena spadła o około 8% w ciągu kilku dni handlowych.

Reakcja społeczności kryptowalut

Ponieważ wielu uważa bitcoina za cyfrową wersję złota, wiadomość o tym, że metal, znany z braku zmienności w porównaniu z rynkiem kryptowalut, przeszedł gwałtowną korektę, przyciągnęła uwagę społeczności. W związku z tym, z niemal wszystkich stron zaczęły pojawiać się prześmiewcze komentarze.

Od sugestii, że złoto przeszło przez atak 51% do szkalowania Petera Schiffa - popularnego zwolennika żółtego metalu, który wykorzystuje każdą okazję do atakowania BTC.

Peter Brandt, prominentny trader, zaoferował swoje wyjaśnienie tego, co stało się z ceną metalu szlachetnego. Zauważył, że ten znaczny spadek miał "wszystkie odciski palców banku / domu maklerskiego przeprowadzającego przymusową likwidację na ogromnym spekulancie z dźwignią."

Bitcoin Vs. Złoto

Jak już wspomnieliśmy powyżej, podstawowa kryptowaluta jest często porównywana do metalu szlachetnego ze względu na kilka identycznych cech, w tym rzadkość. W ostatnim czasie nawet osoby postronne podkreślały podobieństwa między nimi, a niektórzy twierdzili nawet, że bitcoin jest lepszą wersją złota, ponieważ jest łatwiejszy do przenoszenia i przechowywania.

Oba ostatnie wydarzenia cenowe również sugerują, że BTC radzi sobie lepiej, nawet jeśli złoto zareagowało pozytywnie po dzisiejszym spadku i odzyskało trochę gruntu do około 1750 USD w momencie pisania tego artykułu. Niemniej jednak, nadal jest to około 9% spadek od początku roku.

W tym samym czasie, bitcoin po korekcie w połowie maja, w ciągu ostatnich kilku tygodni znajdował się na fali wznoszącej. Kryptowaluta zyskała na wartości około 15 000 USD od końca lipca i wczoraj osiągnęła wielomiesięczny szczyt powyżej 45 000 USD.

Pomimo tego, że nadal znajduje się daleko od ATH osiągniętego w kwietniu, bitcoin wzrósł o około 50% w 2021 roku. Co więcej, wzrósł on o około 1000% od krachu z marca 2020 r., kiedy to zszedł poniżej 4 000 USD.

W tych samych ramach czasowych złoto również wzrasta, ale jego zyski są znacznie skromniejsze - 20%. W związku z tym społeczność wykorzystała tę okazję, aby podkreślić BTC jako bardziej odpowiednią alternatywę dla metalu szlachetnego, zwłaszcza w czasach tak dużej niepewności gospodarczej.

Kategoria wpisu:

Dawid Kucharczyk

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pasjonat nowych technologii, od 3 lat aktywnie uczestniczący w świecie krypto. Instruktor narciarstwa oraz amator gry w squasha. Zwolennik idei decentralizacji.

Powiązane tematy:

Bitcoin może mocno wystrzelić w górę w 2024 roku z powodu halvingu i recesji

Mike McGlone twierdzi, że Bitcoin może mocno wystrzelić w górę w 2024 roku, a następnie nadejdzie halving i seria innych fundamentalnych wydarzeń. Analityk Bloomberga wyraził swoje prognozy podczas wywiadu ze Scottem Melkerem. Bitcoin i efekt halvingu Zanim zanurkujemy dalej w jego przewidywania, szybkie słowo na temat tego tak zwanego halvingu. Co cztery lata liczba nowo […]

Tim Draper radzi przedsiębiorcom, by kupowali Bitcoina

Amerykański miliarder i legenda inwestycji Tim Draper radzi przedsiębiorcom, aby kupili Bitcoin. Według niego jest to sposób na zabezpieczenie się przed potencjalnym kryzysem bankowym. Nawiasem mówiąc, Tim Draper nie jest osobą nową w świecie Bitcoina, ponieważ już w czerwcu 2014 roku kupił od rządu USA 30 000 Bitcoinów za 19 milionów dolarów. Te Bitcoiny zostały […]

Czy zarobki górników sugerują nową hossę?

Dochód z opłat górników Bitcoin gwałtownie wzrósł w ostatnim czasie, częściowo z powodu sukcesu niewymiennych tokenów (NFT) w sieci Bitcoin (BTC) dzięki Ordinals. Dane z Glassnode pokazują, że dwuletni Z-score dla przychodów górników, wskaźnik używany do odróżnienia okresów z wysokimi i niskimi opłatami transakcyjnymi, zmienił się na dodatni po raz pierwszy od połowy 2021 roku. […]

Do Kwon aresztowany w Czarnogórze

Współzałożyciel Terraform Labs, Do Kwon, został aresztowany w Czarnogórze. Takie informacje podał Minister spraw wewnętrznych Filip Adzic na Twitterze: "Podgorica aresztowała jednego z najbardziej poszukiwanych uciekinierów na świecie. Czarnogórska policja zatrzymała Do Kwona - współzałożyciela i CEO singapurskiej firmy Terraform Labs" Wcześniej Ajic napisał, że przestępcy nie będą rządzić Czarnogórą, a władze kontynuują rozpoczęte reformy. […]

Jak wysłać USDT na Telegramie? Instrukcja

Telegram rozszerza swoje opcje kryptopłatności. Aplikacja dodała przelewy w USDT do swojego bota portfelowego @wallet. Wcześniej bot obsługiwał tylko dwie monety - BTC i TON. Teraz użytkownicy Telegrama mogą płacić za zakupy w USDT, a także wysyłać/odbierać stablecoina na czacie aplikacji. W zeszłym roku Telegram wprowadził do swojej platformy BTC i Toncoin (TON). Co więcej, […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Kryptowaluty2.pl 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone
starcrossmenuchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram