złoto

Bank of Singapore w swojej ostatniej nocie badawczej zasugerował, że Bitcoin i rynki kryptowalutowe mają potencjał, aby stworzyć nowy standard przechowywania wartości. W dłuższej perspektywie, mogły by nawet zastąpić złoto.

Bitcoin może zastąpić złoto

Przez ponad 4000 lat, metal szlachetny był uważany za magazyn wartości przez różne plemiona na całym świecie. Były czasy w historii, kiedy złoto traciło całą swoją wartość i zostawało tymczasowo zastąpione przez inne aktywa, w tym srebro, papierowe pieniądze i przyprawy.

Jednak co kilka lat, gdy okoliczności są sprzyjające, złoto powraca jako wiodący magazyn wartości. Według Mansoor Mohi-uddin, głównego ekonomisty Bank of Singapore, Bitcoin i inne kryptowaluty mogą być następną klasą aktywów, która zastąpi ten metal szlachetny.

Potencjał Bitcoina jako magazynu wartości

Przez wieki złoto prosperowało jako magazyn wartości z powodu jego ograniczonej podaży. Pod tym względem, Bitcoin jest niezwykle podobny do kruszcu.

Lokalne waluty krajów nie są ograniczone w podaży. Kraje same ograniczają podaż swoich lokalnych walut, aby chronić się przed inflacją. Jest to jeden z głównych powodów, dla których pieniądz fiat nie zdołał całkowicie zastąpić złota jako magazynu wartości.

Ze względu na skończoną podaż Bitcoina, inwestorzy coraz szybciej akumulują monetę, aby wzmocnić swoje portfele. To właśnie ta skończoność sprawia, że Bitcoin jest wartościowy.

Mansoor Mohi-uddin wątpi w to, że rynek kryptowalut ma realną szansę na zastąpienie walut fiat. Jednak rzadkość Bitcoina daje mu potężną przewagę przeciwko obecnemu modelowi szybkiego drukowania pieniędzy i stymulacji monetarnej przyjętemu przez wiele krajów.

Droga do stania się magazynem wartości

Będąc stosunkowo nową klasą aktywów, kryptowaluty napotkały wiele trudności regulacyjnych. W dzisiejszych czasach kraje na całym świecie albo tworzą ramy regulacyjne, albo modyfikują swoje istniejące polityki, aby jak najlepiej uregulować branżę.

Według Mansoora Mohi-uddina, aby kryptowaluty mogły zaistnieć jako magazyn bogactwa, branża musi przetrwać szereg prób i udowodnić swoją długowieczność i niezawodność.

Po pierwsze, inwestorzy potrzebują godnych zaufania instytucji, aby móc bezpiecznie przechowywać waluty cyfrowe. Po drugie, płynność musi się znacznie poprawić, aby zredukować zmienność do rozsądnego poziomu.

– stwierdził Mohi-uddina.

Krytycy zawsze zarzucali Bitcoinowi, że jest zbyt zmienny, i słusznie. Mohi-uddin również przytoczył ogromne ruchy cenowe Bitcoina w ciągu ostatnich 12 miesięcy jako jedną z rzeczy, które Bitcoin musi przezwyciężyć, zanim stanie się magazynem wartości zdolnym do zastąpienia złota.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *