Royal Monetary Authority (RMA) - bank centralny Bhutanu - połączył siły z Ripple, aby uruchomić cyfrową wersję swojej waluty narodowej. Instytucja przewiduje, że inicjatywa ta zwiększy włączenie finansowe kraju o 85% w ciągu najbliższych dwóch lat.
Dostawca technologii blockchain - Ripple, ogłosił, że umożliwi bankowi centralnemu Bhutanu wykorzystanie swojej sieci do pilotażowego wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego:
Dzisiaj z dumą ogłaszamy nasze partnerstwo z bankiem centralnym Bhutanu, Royal Monetary Authority (RMA), który wykorzysta rozwiązanie CBDC od Ripple do pilotowania cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) w fazach.
Poprzez zainicjowanie tego ruchu, Royal Monetary Authority spodziewa się "wzmocnienia płatności cyfrowych i transgranicznych oraz rozszerzenia wysiłków na rzecz włączenia finansowego" o 85% do 2023 roku. Bhutan - mały kraj śródlądowy w Himalajach - jest znany z tego, że jest jedynym narodem o zerowej emisji dwutlenku węgla na całym świecie. Dlatego też Ripple wyjaśnił, że rozwiązanie CBDC będzie pasowało do jego zasad:
Zaangażowanie Ripple w zrównoważony rozwój było ważne dla Bhutanu. Rozwiązanie CBDC jest neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, a ponieważ opiera się na publicznej XRP Ledger, jest 120 000x bardziej wydajne energetycznie niż blockchainy typu proof-of-work.
Następnie firma Ripple wskazała, że jej sieć zapewniłaby bankom centralnym większą "kontrolę nad emisją, zarządzaniem, prywatnością i walidacją, niż uzyskałyby w przypadku publicznych blockchainów."
Oparta na blockchainie sieć płatności cyfrowych już rozszerzyła swój zasięg na największy kontynent pod względem powierzchni lądowej. Prawie miesiąc temu połączyła siły z południowokoreańskim dostawcą usług - GME Remittance. Współpraca umożliwiła temu drugiemu połączenie z wiodącym bankiem w Tajlandii - Siam Commercial Bank (SBI).
Inicjatywa ta przyspieszyłaby i zwiększyła skalę płatności pomiędzy dwoma krajami azjatyckimi. Obecnie, ponad 180000 obywateli Tajlandii mieszka w Korei Południowej. Już wtedy Subash Chandra Poudel - COO i dyrektor GME Remittance - zachwalał sieć Ripple jako szybki i przejrzysty sposób na przesyłanie pieniędzy za granicę:
Wybraliśmy Ripple jako naszego partnera, ponieważ dzięki RippleNet możemy rozpocząć działalność w nowych krajach z nowymi partnerami w ciągu 1-2 tygodni. To drastycznie skróciło czas wejścia na rynek i zapewnia nam przewagę w porównaniu z konkurencją.
Z kolei Emi Yoshikawa - członek kadry kierowniczej najwyższego szczebla w Ripple - zauważyła, że ludzie mają potrzebę "wysyłania pieniędzy przez całą dobę, nawet w święta czy weekendy." Podkreśliła, że celem inicjatywy będzie spełnienie tych potrzeb.